vampireerende voeten v.ROSSEM'* ZEEPAARD I5cr Dam- en Sehaakrnbriek. INGEZONDEN MEDBPKELINGEN „V SPREEKT MET EEN INBREKER!" INGEZONDEN MEDEDEELING. LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKINC. GEVECHT OP LEVEN EN DOOD MET EEN ZAAGVISCH. to de h.ngerige W ^^^^^reliSesS'rSS S 5S25T borfogetetln veel heoger d„, id de Ver. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-1 abletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten90ct Maag-tabletten 75,ct SCHAKEN. en andere transpireerende lichaamsdeelen moet men behandelen met Purolpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Purol-Voet - Toilet- en Kinderpoeder in Bussen van 60 cent en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. siauwkeurig onderzocht: Wat 'n schandaal! Het hout is nog geen tien jaar oud! Hoe dur- ven jullie er 50.000 fns. voor te vragen? Ik neem op me voor 1000 fr-s. in 24 uur hetzelfde meubel te leveren! Groote herrie natuurlijk. J>e opstandige toeschouwer, een antiquair, legimiteerde zich en deelde mode, pas enkele dagen tevoren doorzelfde experts er tusschen te zijn genomen. Ze hadden hem lustrus als onfoestwistbaar echt verikocht, maar later had hij de zaak in Saint Antoine ontdekt, waar ze gemaakt waren. Een der politiebureaux te Weenen werd een paar maanden geleden opgebeld met de mededeeling, dat er in een parfumeriezaak een inibreker aan het wenk was. De commis- saris antwoordde, dat zijn bureau in deze niet bevoegd was op te treden en dat diegeen die bad opgescheld zich tot een ander bureau moest wenden. Twee minuten later schelde de onbekende bet hem aangewezen bureau op, waar men bem weer naar een ander bureau verwees. De onbekende schelde toen dit derde bureau op met de mededeeling: „U spreekt met een imbreker'".. Ik ben in de parfumeriezaak vankom gauw; ik zal bij de straatdeur op u wachten". Toen rukte een detachement agenten uit, omsingelde het huis, een hunner schelde aan on toen de straatdeur openging stond er een 28-jarige electro-technicus, die vertelde, dat hij in den winkel werkzaam was, en er uit nood had willen gaan stelen, maar berouw had gekregen en daarom de politie had op gebeld. Dezer dagen is de zaak voor de rechtbank behandeld. De verdediger pleitte vrijspraak op grond van het betoonde berouw; de recht bank legde hem evenwel zes maanden op. DE VILLA DER WOLVEN. De gemeenteraad van Florence staat voor een zonderling geval. In een villa even bui ten de stad bevinden zich in onverzorgden toe stand 25 wolfshonden en 1 echte wolf, die er door een manikale Engelsche dame zijn ach- tergelateri. De villa, in de omgeving bekend staand als de „villa der wolven" werd een paar maanden geleden door een Engelsche familie gehuurd. Nauwelijks zat het gezin man, vrouw en kind in het huis, of de vrouw' begon met er de half- of geheel-wilde dieren binnen te brengen: een kleine dertig honden en twee echt geimporteerde Russische wolven. De dieren kregen het fijnste eten dat men zich deniken kan, en soms nam mevrouw zes van de dieren in haar auto mee naar de eerste confiserie van Florence, waar zij ze op uitge- lezen versnaperingen onthaalde. (Maar toen verdween op een dag de man en het kind, en kort daarop ook de vrouw, die de dieren aan de bijzondere zorg van de twee be- dienden overliet. Zij had bun echter maar weinig geld gegeven, en zoo moest het perso- neel al dadelijik beginnen, den levensstandaard Nafoij de Iersche kust heeft de bemanning van de Britsche visscherslboot „Dus'ky Maid" een gevecht op leven en dood geleverd met een gaweldige zaagvisch. De visch, die bijna 10 meter lang was, deed een directen aanval op het schip, waardoor de boot vervaarlijk be gon te schommelen. De bemanning zag zich ge- noodzaakt de geweren op het beest af te vuren. Na een gevecht van eenige minuten verdween het dier eindelijk. Een roode streep in het water bewees, dat men het dier verwondingen had toebebracht. DE MISLUKTE HELD. Toen de Leviathan te New York aankwam, bevond zich aan boord een passagier voor wien de overtocht niet prettig was geweest, de mis- lukte held van den Helen Vogel (het vliegtuig waarmee de Fransche aviateurs over den Oceaan vlogen). De roekelooze verstekeling, die door zijn ontoekookte daad het leven van drie menscherr en van zicbzelf in gevaar had gebracht en die bovendien het plan den di recten overtocht Old Orchard-Parijs had doen mislukken, was aan boord van de Levia than vrijwel genegeerd. Maar de ontvangst in Amerika was nog erger. Zelfs de dagbladcor- respondenten deden of zij geen belangstelling voor hem hadden, ofschoon een hunner hem een bundeltje courantenknipsels aanbood, waarin te lezen stond, dat hij Arthur Sohrei- bar „een schande was voor zijn land" en „een pak met het Spaansch riet diende te hebben". Alleen Schreibers vader was er om hem af te halen. De aanbiedingen van engagemen- ten om op te treden in variete-schouwburgen zijn uitgebleven. Scbreiber is wel een gernan- keerde held. VERDUISTERING BIJ EEN VAKBOND. De B. Z. am Mittag meld't, dat bij den Neu- tralen Bond van Kantoorbedienden (G.B.A.), deel uitmakende van de Hirsch-Dumkersche vakbeweging, een groote verduistering is ont dekt, aangezien de bedrijfsdirecteur van de boekdrukkerij en uitgeversmaatschappti van den Bond, dr. Marius Matthiessen, met med'e- neming van eenige honderdduizenden mark, naar Argentinie is vertrokken. Reeds vier we- ken geleden was hij naar Argentinie gegaan en dezer dagen seinde zijn vrouw dat dr. Mat- thiesen ernstig ziek was en in een sanatorium moest worden opgenomen. Inmiddels was men tot de ontdekking gekomen dat hij den zeer ver- antwoordelijken vertrouwenspost, dien hij be- kleedde, misbruikt had om voo zijn vlucht een zeer groot bedrag op te nemen. Thans is gebleken, dat dr. Majtthiesen zich reeds lan- gen tijd bij zijn inkoopen voor de ondernemin- gen, waarvan hij directeur was, heeft schuldig gemaakt aan corruptie en het aannemen van steekpenningen. Op deze wijze zou hij de G.B.A. reeds voor millioenen benadeeld heb ben. EEN DIKKE PROVlSIE. INaar de Boekarester corr. van de Uj Nem- zedik bericht, is daar een graaf Kirschen de Bellagio aangekomen, teneinde van den Roe- meenschen staat zijn procenten te eischen voor zijn bemidd'eling inzake de leening van de Ziweedsche lucifertrust. iNoor de correspondent sohrijft is deze graaf met zijn Italiaanschen naam de zoon van heel eenvoudige Joodsche ouders uit Moldavie, wiens beide broeders nog eenvoudige kooplieden te Boekarest zijn. In Italie echter maakte hij een graventitel. In de Boekarester bladen deelt Bellagio mede, dat Kreuger hem zonder pro test zijn gedeelte van de procenten heeft uit- meel al dadelijik begmnen, den ievensstanaaara - test zijn gedeelte van de procenten neeit uit- van de beesten aanmerkelijk te verminderen. betaald en dat, wanneer de Roemeensche staat Daarop kwamen crediteuren opzetten met een hem de ongeveer 100 millioen lei, die hem toe- i -ii- --i - - komen, niet wil uitbetalen, hij dien staat een proces zal aandoen. SMOKKELEN VAN ZWITSCHERSCHE HORLOGES. scheepslading onbetaalde rekeningen. Deswege werd beslag op de villa gelegd maar nu zat men mididen in de moeilijkheid, wijl wel is •waar niet de bedienden, doch daarentegen wel de dieren or.der dit beslag vielen. De crediteu- ren moesten van deze laatste niets hebben Naar aanleidi van ingekomen klaohten dat nL3;l"hfdne beestrweghalen. De hon- er in NewYork "Z^tsche™cte horlog^wor; on,~ toestand en huilen sinds eenige dagen ertoar- j dekt. d„ d. geheele bu.nd er „W r.„ >pvergaan, en in afwachting daarvan heeft de i1, /1 y g UUil) C-li 111 Mi MVll TTorentijnsche vereeniging voor dierenbescher- ming zich het lot der dieren aangetrokken. HERT DOOR PYTHON INGESLIKT. Een landman bracht een reuzen python naar Rangkasbitoeng Bantam om dien aan den meestbiedende te verkoopen. Hij had het on- dier gevangen op een veld tusschen het struik- gewas aan den kant van een bosch. Het mon ster kon zich nauwelijks bewegen, want het had eerst een tamelijk groot hert beetgepakt, doodgedi-ukt en daarna ingeslikt. Toen het kaest naar de stad gedragen werd, was de bujk nog opgezwollen. Ben Arabisch ingezetene, die ook hand'elt in slangenhuiden, kocht de slang voor f 15. Het dier was 4Yz M. lang. Voorzichtig werd de buik opengesneden en daar kwam het doodgedrukte hert te voor- schijn. Het was zoowel.voor den vinder als voor den handelaar een goede dag, zegt de „Bantam-Bode", JEUGDIGE BRANDST1CHTERS. In het voorjaar braken in het Westen van Berlijn talrijke branden op onverklaarbare wijze uit. Naar de Lokal Anzeiger meldt, is het de politie thans gelukt, een verrassende ontdekking te doen. Twee der brandstichters zijn n.l. gevangen genomen. Het zijn ieaen van een misdadigersbende van jongelui van 17 tot 19 jaar, die onder leiding stond van een zakeren Kunze. Terwijl de meeste leden der bende tijdens den brand poogden hun slag te slaan en iets van hun gadmg te stelen heeft deze Kunze uit puur pleizier in de sensatie •de branden gesticht. Zeven branden zyn Kunze en zijnen kornuiten zoo goed als be- wezen. Daar echter nog niet alle getuigen a charge gehoord konden worden, is het mo- gelijk, dat hun nog meer gevallen ten laste zullen worden gelegd. Verder worden deze jonge misdadigers nog van talrijke diefstallen beschuldigd. Kunze was gewoon, na een brand te hebben gesticht, zelf de brandweer te alarmeeren. Aan een vriend heeft hij verklaard, dat hij goede maatjes met de brandweer was en dat hij zeker eens hoofdman bij de brandweer zou worden. Merkwaardig is het, dat hij zonder medeweten van zijn moeder, die weduwe is, een volledig officiersuniform had laten maken en er zich ook mee heeft laten fotografeeren. Wat hiervan d'e bedoeling is geweest, blijft nog een raadsel. Op hem zijn ook verscheidene valsche stempels gevonden. Op een er van stond „Reichswehr kommando", op een ander „Kriminalpolizei, Berlin". Met valsche legi- mitatiepapieren heeft hij bij helers, zich voor- doende als politieambtenaar, goederen in be slag genomen. - Het onderzoek heeft nu uitgewezen, dat een groep personen, die met het juweliers'bedrijf in vehbinding staat, groote hoeveelheden horloge- kasten in de Ver. Staten en de daanbij behoo- rende uurwerken in Canada heeft ingevoerd. Daarna gerden de uurwerken de Vereen. Staten binnengesmokkeld, verborgen in--- autobanden. iMeer dan duizend personen zijn reeds gear- resteerd. De smokkelhandel had een groote uitbreiding gekregen. EEN GROOT VERMOGEN- Alexander Cochrane, een tapijtfabrikant te New York, liet bij zijn overlijden een reusach- tig vermogen na.! 35.000.000 doll3.r. Hij was dg- kend voor zijn liefdadigheid en zijn vrijgevig- heid voor werken van openbaar nut. In het laatste anderhalf jaar had hij aan zijn perso- neel 6.250.000 dollar uitgekeerd als extra tjes. Het testament bespreekt 10.000 dollar voor elk van 18 leden van het personeel. Duizend wer- kers, die langer dan 20 jaar op de fabnek waren, krijgen 1000 dollar elk. Een hospitaal te New York ontvangt 500.000 dollar en er zijn vele andere legaten voor instellingen van operibaar nut. HET WRATJE OP DE YERKEERDE WANG. Een vroolijke geschiedenis wordt uit Boeda- pest gemeld. In de Bohemebar aldaar versoheen een Amerikaan, bestelde 60 flesschen cham pagne voor zich en alle aanwezigen en betaalde onmiddellijk de rekening met goede Ameri- kaansche dollarbiljetten. Zooiets is ongewoon en voor alle zekerheid waarsohuwde de eige- naar nadat de Amerikaan had betaald de politie. Deze liet zich per telefoon den vrijge- vigen vreemdeling heschrijven en toen ze hoorde dat hij een wratje op zijn wang had, was de heele zaak duidelijk. Immers door de Amerikaansche politie, die van Milwaukee, werd een handelaar in blanke slavinnen, alco- holsmokkelaar en wisselvervalscher James Steecher gezocht en men vermoedde dat hij zich naar Europa had begeven. De politie van Boedapest raasde in een auto naar de Boheme bar. Maar de Amerikaan was inmiddels al weg gegaan. In de wereld, waarin men zich met verveelt, was inmiddels het gerucht, dat de Amerikaan een door de politie gezochte zware misdadiger was, als een loopend vuurtje rondgegaan. En zoo kon den volgenden avond de politie op- nieuw worden geroepen. Thans bevond de Amerikaan zich in een dancing en weer vloei- de de champagne in stroomen en de man die tracteerde, zat met alle danseressen in een loge, toen de politie verscheen. Hij werd on middellijk door een sterke patrouille naar het hoofdbureau gebracht. De man toonde zich uiterst verbaasd en be gon zelfs te lacihen, toen de hem een verhoor afnemende commiissaris hem verklaarde, dat hij James Steecher was en op verzoek van de politie te Milwaukee was gearresteerd. Hij haalde zijn pas te voorschijn, die op een gansoh anderen naam stond. Aanvankelij'k geloofde de Boedapester politie niets van zijn verklaring, dat hij Steecher niet was, noch hem kende. Hij had een wrat op de wang en dus moest hij het zijn. Tot een der ibeamibten nog eens duidelijk het signalement van den gezochten misdadiger overlas. En toen was het gedaan met de triomf van de po litie. Want de gearresteerde had een wrat op de reohterwang en in het signalement van Steecher stond, dat hij er een op de linker- had. Een fatale vergissing. De in hechtenis genomen Amerikaan moest met beleefde ver- ontschuldigingen op vrije voeten worden ge- steld. Bjj een voor alle zekerheid toch nog in- gesteld nader onderzoek, bleek, dat hij inder- daad een zeer rijk fabrikant uit New "York was, van wien men noodeloos vingerafdrukken had genomen, die overigens onmiddelliik aantoon- d'en, dat hij niets met Steecher gemeen had. SPREKENDE FILM VAN DE HUWELIJKS- PLECHTIGHEID. Amerika is het land van de meeste onge- lukkige huwelijken en het is dus natuurlijk, dat daar naarstig gezocht wordt naar midde- len om hen, die scheiden willen, weer wat zaehter voor elkaar te stemmen. Rechter Rhodes uit Omaha in Nebraska ge- looft dat middel ontdekt te hebben en dbminee Frank Smith van de eerste congregatie-kerk in die stad is er enthousiast over. De toepas- sing van hetmiddel is heel eenvoudig, het ver- eischt geen bijzondere zelfbeheersching of kalmte, die meestal niet aanwezig zijn, als eohtgenooten het niet met elkaar eens zijn. Vereischt zijn alleen een paar film-operateurs met een camera en microfoon die een „talkie" van de trouwplechtigheid maken en eer han- d'ig toestelletje in de huiskamer, waar de „tal- kie" direct op kan worden afgedraaid, zoodra de huiselijke vrede verstoord is. De rechter en de dominee zijn overtuigd, dat de woede der eohtgenooten onmiddellijik zal bedaren als het tooneel van het wisselen der ringen op het scherm verschijnt en de be- heerscht-ontroerde stem van den bruidegom en het schuchter gelispel van de braid in de ka- mer weerklinkt, die zooeven ,nog van harde booze geluiden vervuld' was. TURKIJE ALS UITDRAGERSWINKEL- De Vereenigde Staten sturen jaarlijks 1800 halen gedragen kleeding naar Constantinopel. In die balen zitten ongeveer 2,800.000 costu mes, smokings, mantels enz. verpakt. Deze balen worden in den „Han", een groot zaken- huis in Stamboel opgeslagen -en van daarait over ongeveer 400 kleedingzaken in de stad ver- deeld. Daar zijn 1900 aribeiders aan het werk, die de gedragen kleeding moeten strijken op- knappen en processen moeten laten ondergaan om haar voor den verkoop geschikt te maken. Een groot deel van de mannelijke sekse uit Constantinopel en Klein-Azie voorziet zich in deze kleedingmagaizijnen van kleeren. De kell- ners uit de restaurants en hotels uit Constan tinopel zijn hier stamklanten. De smokings, die zij tijdens hun dienst dragen, zijn van Amerikaanschen oorsprong. Ook de artisten en de tooneelspelers koopen hun kleeding in deze winkels. Een compleet costume kost slechts 5 tot 6 pond 6.75 tot 8). De bewoners van Klein- Azie hebben een groote voorliefde voor Ame rikaansche kleeding omdat zij van goede stof gemaakt is en bovendien duurzaam blijkt te zijn. Op de nieuwste snit komt het niet zoo erg aan. De leidende kringen in Angora zijn den in- voer van gedragen Amerikaansche kleeding gunstig gezind, daar door de goedkoopste er- van de oude Turksche kleeding en speciaal de Turksche kleederdracht op den achtergrond raakt. Vooral de vooraanstaande lieden in den Turksdhen staat weuschen dit; het liefste zou- den zij den fez willen verlbieden. Dit gaat echter niet door de kosten, die daaraan ver- bonden zouden zijn. Voor den kleinen Azia- tischen boer is het aanschaffen van een nieuw nationaal costume een financieel probleem, doch f 7 zou hij desnood's nog kunnen opbren- gen. De Amerikaansche kleedingstukken worden bij hun aankomst in Constantinopel grondig gedisinfecteerd, teneinde het overbrengen van ziekten tegen te gaan. De groote invoer van gedragen kleeding heeft natuurlijk een zeer nadeeligen invloed op den invoer van nieuwe kleeren. Ook de Turksche kleeding-mdustrie heeft daaronder te lijd'en. Degenen, die nieu we kleeding naar Turkije uitvoeren, klagen over steeds grooter wordende moeilijkheden bij het zakendoen met Turkije. De kleeding moet goedkoop zijn, omdat de koopkracht van de Turksche bevolking maar klein is. Goedkoope kleeding kan echter niet van solide stoffen worden gemaakt, terwijl de stof waarvan de minder kostbare kleeding gemaakt wordt, min der stevig is. De oude Amerikaansche klee ding is daarentegen goedkoop en stenk en ziet er bovendien bijna als nieuw uit. |De Turksche regeering is echter niet zoo erg gesteld op den invoer van kleedingstukken, omdat zij haar eigen kleedingindustrie wil be- gunstigen. Zoo zijn de openbare ^ambtenaren [i Turkije verplicht slechts kleeding te dra gen. welke van Turksche stoffen zijn vervaar- digd. De laken-industrie maakt vorderingen de Turken zijn er momenteel ernstig mee hezig hun schapenrassen te verbeteren, teneinde goedikoopere wol te verkrijgen. De Vereeniging van Turksche vrouwen maakt propaganda onder haar leden om stof fen uit hun eigen land te dragen. Daar ech ter de vervaardigimg van de damesstoffen in Turkije, uitgezonderd zijd'e, in het geheel niet voldoet aan de bestaande eischen, kan deze propaganda niet zoo enorm veel succes heb ben. Wat de binnenlandsche industrie niet kan leveren, moet toch ingevoerd worden. De welgestelde Turksche dames scheppen een groot behagen in weelderige kleeding. tot misnoegen van de bovengenoermde patriottisch gezinde vrouwen, schrijft de „Deutsche Kon- fektion". over Zwitserland. Aldus geschiedde en de kos ten werden betaald. Doch de reizigster uit Indie ontving het pakket niet. Op 2 Juni, dus een voile maand na afzen- ding, kreeg de afzender bericht, dat het pak onbesiteibaar was, aangezien de geadresseerde vertrokken was! Er was een formulier bij dit bericht ingesloten, dat de afzender direct in- gevuld terugzond, en waarin hij verzocht het pakket aan hem, den afzender, te retourneeren. Op 13 Juni was er nog niets. Na onderzoek aan het bureau in de Zaanstraat bleek daar het op 2 Juni per post verzonden formulier niet aangekomen te zijn! Een tweede verzoek tot terugzending werd ingediend en ziet op 22 Juni, bijna 2 maanden na afzending, kwam het pak zoo plat als een pannekoek terug: de inhoud, de nieuwe klee ren, waren verkreukt en verfomfraaid DE „UITVINDER DER DOODENDE STRALEN" W EG EN S BEDROG VEROORDEELD. De rechtbank te Frankfort heeft Albert Briihahn uit Keulen, die voorgaf uitvinder te zijn van de „doodende stralen", wegens bedrog veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden gevan- genisstraf. Beklaagde slaagde er niet in het bewijs te leveren, dat zijn uitvinding eenige p raiktisohe waarde had, hoewel hij beweerde, dat hij tijdens den oorlog zijn uitvinding aan het departement van oorlog had aangeboden en dat er proeven mee zijn gedaan. Briihahn bleek slechts zeer oppervlakkige technische kennis te hebben. Een der deskundigen kolonel Reiahard noem- de den beklaagde een fantasierijken leek, een ander was van oordeel, dat Briihahn's plan slechts een hersenschim was. Van de moge- lijlkheid om zijn uitvinding in een laboratorium te Gbttinger te beproeven, maakte beklaagde geen gebruik. Deze had ook beweerd, dat tot het consortium, hetwelk zijn uitvinding zou exploiteeren, ook grootvorst Cyrilles en de hertog van Saksen Gotha behoorden. Hij had verschillende firma's en personen vrij aanzien- lijke bedragen weten afhandig te maken, voor- gevende, dat hij proefnemingen met zijn „doo- denden straal wilde doen, waarmede h;j op be- paalde afstanden dynamiet e.d.g. tot ontplof- fing kon brengen. OM STUDENT TE WORDEN. De sovjet-regeering heeft aan de hoogesoho- len voorgeschreven alien, die student willen worden, een stuk te laten teekenen, waarin zij venklaren, dat hun ouders geen bourgeois zijn, noch tot de „niet-werkende elementen" behooren. Zooals bekend, worden kinderen van bourgeois, gerwezen landiheeren, enz. uit de hoogescholen geweerd. Tot nu toe stelde de overheid zich tevreden met een mondelinge verklaring van den candidaat-student, dat hij niet tot de paria's der sovjet-samenleving (de bourgeoisie, enz.) behoorde. Het gebeurde echter vaak, dat jongelui, die het ongeluk heb ben, een bourgeois, een edelman, een gewezen rijksambtenaar, een priester, enz. tot vader te hebben, dat eenvoudig ,verzwegen. Daarom wordt nu de nieuwe regeling ingevoerd. Wie het stuk teekent, terwijl hij (of zij) wel tot de bourgeoisie behoort, zal gerechtelijk worden vervolgd, aldus de „Krasnaja Gazeta". Bij Apoth. en Drogisten Kotvis en v. d. Heuvel deden, zooals van hen veiwacht werd en namen samen 7 punten voor hun rekening. Ten slotte heeft P. Luteijn aan bord 8 met twee remise-partijen de verwach- tingen algemeen overtroffen. Aan bord 1 ontmoetten elkaar de Zeeuwsche en de Zeeuwsch-Vlaamsche kampioenen. Na zeer onregelmatig spel in de le partij hadden wij na den 43en zet een volmaakte winststel- ling ibereikt, die evenwel door een tweetal on- begrijpelijke foutzetten totaal verknoeid werd met verlies tot slot. De tweede partij werd regelmatig en onibe- twist door den Zeeuwsohen kampioen geiwon- nen. Keurig positiespel van Boogaard bracht hem winnend voordeel. Een comlbinatie met schijfwinst deed de rest en wij konden gevoeg- lijk opgeven. Den wedstrijd als geheel overziend, kunnen we de Zeeuwsch-Vlaamsche zege ten voile ver- diend noemen. Aan bord 4 was Walcheren wel- iswaar hoogst onfortuinlijk, maar daar staat tegenover, dat de le partij aan bord' 1 en de tweede partij aan bord 5 beide een gunstiger resultaat voor Zeeuwsch-Vlaanderen verdiend hadden. Men oordeele! Het volgende eindspel ontstond in de tweede partij tusschen de heeren J. Roelans (wit) en J. P. Geensen (zwart). Zwart: een schijf op 34 en een dam op 38. Wit: drie schijven op 6, 10 en 45, met een dam op 28. Zwart aan zet speelde 3440 gevolgd door 3815, waarna hij spoedig met 1 tegen 4 verloor. Als volgt had zwart remise kunnen houden: 3843 (om door 3440 af te ruilen en dan is 1 tegen 3 remise). Wit was dan ge- dwongen geweest tot 2844, om den afruil te voorkomen. Zwart daarna 4349!, wit 4450 (op 4435 zou de zwarte schijf naar dam doorloopen). Zwart nu 4943 (wit 5044, want 50—39 gaat niet wegens 43—32 met re mise!), zwart 4349, wit 4450, enz. tot in het oneindige en wit kan onmogelijk winnen. Zwart houdt ten slotte remise door herhaling van zetten. Nog erger ging het in de volgende partij tusschen J. J. K. met wit en W. Boogaard met zwart. Na 43 zetten was in deze partij de volgende stand ontstaan met wit aan zet: Zwart: 3, 5, 10, 14, 15, 16, 19, 22, 27. Wit: 25, 26, 29, 30, 33, 35, 36, 38, 48. Deze stand is onmiddellijk voor wit gewon- nen door 2924!! Zie diagram. Zwart W. Boogaard. ZWART 1 DE LI J DEN SGESCHIEDENIS VAN EEN POSTPAKKET. „Tot leeringhe ende onvermaeck" van onze medeburgers, die mogelijk ook wel eens een vrouwelijk famdlielid uit den Oost te Genua met een postpakket willen yerrassen, de vol gende ware .lijdensgeschiedenis van zoon post pakket, schrijft het Vad. Op 30 April jl. bood een Hagenaar aan het, postkantoor Balistraat een postpalcket aan, dat een aantal vrouwelijke attributen bevatte, toestemd voor een dame, die op 10 Mei te Genua zou arriveeren. Zij reisde per „J. P. Coen" van de Nederland uit Indie en had om Europeesche kleeren gevraagd; aan dat verzoek voldeed het postpakket. Op het kantoor raadde men den afzender aan de snelste route te kiezen, n.l. DAMMEN. CXXXIII. Zeeuwsch-VlaanderenWalcheren. De vierde wedstrijd tusschen de Zeeuwsch- Vlaamsche en Walohersche damploegen, Zon- dag j.l. te Groede gespeeld, is ditmaal een groote overwinning voor de Zeeuwsch-Vlamin- gen gerworden, die daarmee opnieuw het bewijs hebben geleverd, dat zij ten alien tijde in staat zijn met kans op succes den strijd aan te bin- den tegen hun overkantsche rivalen. Walcheren verscheen zonder J. Strooband en J. de Meij. Van Zeeuwsch-Vlaamsche zijde vielen in ver- band daarmee uit J. A. Risseeuw en I. de Bruijne, die vrijwel van dezelfde speelsterkte te aohten zijn, zoodat d'e afwezigheid van en kele spelers buiten beschouwing kan bltiven bij de beoordeeling van den totaal-uitslag. De partijen der eerste ronde, door Zeeuwsch- Vlaanderen aan alle borden met wit gespeeld, leverden reeds een 106 voorsprong op, ter wijl Walcheren, de tweede ronde met wit spe- lend, het daarin niet verder vermocht te bren gen. De einduitslag werd alzoo een 2012 overwinning voor de Zeeuwsch-Vlaamsche ploeg en met dezen uitslag kunnen de ge- combineerde Middeliburgers, Vliissingers en Soulburgers zelfs nog tevreden zijn, daar de eerste partij aan bord I in volmaakt gewon- nen stelling door ons verknoeid werd, waar door Walcheren op betrekkeljjk gelukkige wijze een tweetal puntjes in de waclit sleepte, die bij normaal spel de nederlaag nog ver- groot zouden hebben. Men zie het slot dezer ruibriek. (De gedetailleerde uitslagen zijn le 2e Walcheren .Z.-Vlaanderen partij partij 1. W. BoogaardJ. J. Kaan 20 20 2. Jac. BoogaardJ. Luteijn 02 3. L. Goedbloed Jr.—H. J. Boogaert 2—0 4. J. GoedbloedI. Verhage 5. J. RoelansJ. P. Geensen 6. B. MontanariA. Kotvis Jr. 7. P. BostelaarJ. v. d. Heuvel 8. A. PalmkockP. Luteijn Totaal 6-10 6—10 Na vier ontmoetingen hebben beide ploegen er thans elk twee gewonnen en twee verloren. De stand is: Bordpunten gesp. gew. gel. verl. voor - tegen Walcheren 4 2 2 73 T1 Z.-Vlaanderen 4 2 2 71 73 Uit dit overzicht blijkt dus duidelijk de vol- komen gelijlcwaardigheid van het Zeeuwsch- Vlaamsche spel met dat der dammers van over d'e Schelde. Dit was overigens aan de di verse borden te zien. Onze veteraan J. Luteijn aan bord 2 wist in zijn beide partijen door hecht positiespel de winst af te dwingen. IS. J. Boogaert aan bord 3 tippelde in zijn eerste partij in een eenvoudig kaatsings-zetje. Schijfverlies was er het gevolg van en hoe goed hij zich verder ook verdedigde, aan verlies kon hij niet ontkomen. De Vlissingsohe speler J. Goedbloed aan bord 4 maakte een paar beslissende blunders, waar mee hij zijn tegenstander op de allereenvoudig- ste wijze 4 punten cadeau gaf. Deze bekwame damrner, die nog in het eerste tiental der Ber gen op Zoomsche damclub heeft gespeeld, is zeer zeker beneden zijn vorm gebleven. J. P. Geensen won aan bord 5 zijn eerste partij door een mooie comfoinatie, terwijl hij d'e tweede ibedierf, door in een uitstekenden stand een wel fraaie, maar veel te dure damzet te nemen, die hem tenslotte verlies bezorgde, hoe wel h(j in het eindspel de remise overzag. (Zie voor dit eindspel hieronder.) WIT Wit J. J. K. Na 2924 moet zwart minstens twee schij ven verliezen of juister gezegd, heeft zwart geen enkele voortzetting meer. Het is een zui- vere ,^mat"-stand. Wit was echter zoo van de winst overtuigd, dat hij eerst door 2621 schijf 27 onschadelijk wilde maken, om daar na rechts de zaak te beslissen. Dit overhaaste spel werd door zwart echter afgestraft. Er vol'gde Wit Zwart 26—21?? 1520! 21X32 19—24 30X19 14X34 25X14 10X19 Waarmee de winst voor wit verkeken was. (Het spel bevatte echter nog remise. Daartoe was nu allereerst 3631 noodig, maar in plaats daarvan volgde nu de tweede blunder: 48—43?? 22—27! 22X31 16X27 en zwart won na enkele zetten. J- J. K. Het tomooi te Parijs. Hoewel de Fransche hoofdstad, een vroeger centrum van het schaakleven, tot haar oude beteekenis nog niet ontwaakt is, vond er door de zorgen van de Russische schaakclub aldaar toch weer een tornooi plaats, dat een inte- ressant verloop had. Deze bijeenkomst was overigens o.m. be- doel-d om Dr. Aljechin bij zijn thuiskomst uit Amerika te verwelkomen, een verdiende sympathiebetuiging, wanneer men bedenkt, dat de wereldkampioen op het tomooi te Beachy Haed in de Vereenigde Staten 8% uit 9 punten heeft behaald, d.w.z. 94,5 Het tomooi te Parrjs had den volgenden uitslag I Dr. Tartakower met 8 uit 11 punten; II, III IV ex aequo: CoUe, Baratz en Znosko- Borowski, met 7, V VI ex aequo: Cuckier- man en Sir G. Thomas, met 6, VII. Lazard, met 5%, VHI IX ex aequo: Koltanowski en Schwarzmann, met 5, X. Seitz, met 4, XI. Miss Vera Menchiik, met 3, XII. Duchamp, met 2 punten. Colle had tot de 5de ronde de leiding. Toen miste hij een gemakkelijke winstvoort- zetting tegen zijn landgenoot Koltanowski. Het overlblijvende voordeel een meerdere pion in een toreneindspel trachtte hij tevergeefs Iti iyin9t om t© zetten in ©en partij van 120 zetten (16 uren) en moest met remise genoegen nemen. Kort daarna verloor hij tegen Miss Menchik door een mataanval met een incorrect paardoffer te verknoeien, lets wat den Belgischen kampioen, die terecht voor een specialist in koningsaanvallen door- gaat, wel zelden overkomt. Miss Menchik vatte natuurlijk weer moed, toen zij haar kansen zag keeren, en speelde de partij verder onberispelijk. Overigens was z(j op dit tomooi beneden haar ware kracht, terwijl CoUe zich daarna weer herstelde en zich nog in de tweede groep wist te rangschikken. Tartakower, Baratz en Znosko-Borowski wisten een hun toekomende plaats te bezetten, terwijl Koltanowski, na Colle de sterkste Belgfeche speler, in het begin mfcfcr beloofde. Hier de winstepisode uit de party Colle

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2