i Zomersproeten ver- wu ORMENODE BERICHTEH. INGEZONDEN MEDBDEELINGEN dwijnen s p o e d i g door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. TER NEUZEN, 10 JULI 1929. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. PROV. STATEN VAN ZEELAND. RECHTSZAKEN. DOOR EEN AUTOBUS GEDOOD. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. uitspraak over de rechtsgeldigheid van de be- j slissmg van den Hoogen Raail van het Leger defmitief is gevallen. Wordt de geldigheid er- kend, dan treedt generaal Higgins in alle rechten van Bramwell Booth als beheerder der fond sen; wat dit betreft is er nog geen ver- andering in den staat van zaken gekomen. Alles volgens de Daily Chronicle, die het van een vertrouwensman van den overleden gene raal heeft gehoord. DE BESTR1JDING DER VVERKELOOSHEID. I DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Thomas, de Engelsche minister voor werk- verschaffing, bestudeert thans een plan voor den aanleg van een ondergrondschen goede- renspoorvveg te Londen, waarvan de uitvoering aan 60.000 man ten miiiste vier jaar werk zou verschaffen. Burggraaf Eli-bank, de vader van het plan, verklaart, dat hii de kosten op 40 mill. p.st. schat, welk kapitaal terstond be- .sohikbaar is. Aan de regeering is gevraagd den interest te waarborgen. De spoorweg zou een lengte van 120 K.M. hehben en de werven met de verschillende spoorwegstations en de groote handelscentra in het Westen verbinden. Hij zou 54 stations krijgen, waarheen de goederen kunnen worden vervoend en vanwaar zij kunnen worden be- zorgd. DE TUNNEL ONDER DE SCHELDE. (De intercommunale en interprovinciale maatschappij voor de tunnel onder de Schelde te Antwerpen heeft de conclusies der com- missie van Grooter-Antwerpen, inzake de be- bouwing van den linkeroever, aanvaard. Zoo is o.m. overeengekomen, dat het nieuwe kanaal AntwerpenGent niet uitmonden zal in de Schelde te Burgt, bezuiden Antwerpen, maar wel tegenover de booht van Austruweel. De werken zullen niet voor medio 1930 kun nen aanvangen. Aan de aannemers zal negen maanden tijd worden gelaten voor het bestu- deeren der plannen en het verrichten der noo- dige boringen terwijl de maatschappij zelf nog drie maanden zal noodig heibben voor het aan- dachtig bestudeeren der ontwerpen en het ne- men van de vereischte besluiten. DR. BORMS. Het „Vad." verneemt, dat het Bormsfonds onlangs, dr. August Borms en zijn gezin in het bezit heeft gesteld van een, met een deel der ingezamelde gelden, aangekocht huis. Het overblijvende deel van het bijeengebrachte ka pitaal is echter niet voldoende om hem ook nog een behoorlijke lijfrente te verzekeren, zoodat nu door het fonds, een nieuw beroep op de financieele offervaardigheid van de Vlaam- sche bevolking wordt gedaan met het doel, voor het einde van het jaar, ook dit nog te verwezenl ijken EEN MISLUKTE STAATSGREEP IN ROEMENIE. Ofschoon in Roemenie de regeering die daar op het oogenblik aan het roer is, altijd kracht- dadige verheimelijkingsmethoden toepast ten aanzien van gebeurtenissen welke haar onaan- genaam zijn, mag men schrijft de N. R. Crt. wel aannemen dat het pronunciamiento van een aantal ontevreden officieren hetwelk daar Zaterdag verijd'eld is, niet veel om het lijf heeft gehad. De regeering was bijtijds van de plannen der samenspanners verwittigd en heeft daarop alle maatregelen genomen om hun opzet te laten mislukken. Naar het schijnt, waren de leiders voomemens het sta tion, het postkantoor en de ministeries gewa- penderhand te bezetten, maar daar is niets van gekomen, omdat de regeering de veertig aanvoerders, onder wie zich ook eenige bur gers bevonden, reeds opgesloten had, voor zij hun slag konden slaan. Er loopen natuurlijk geruchten dat de samenerweerders van plan waren den vroegeren Kroonprins in het land te halen. Deze heeft al herhaaldelijk met behulp van ontevreden elementen onder het officiers- corps in Roemenie trachten te woelen. De boe- irenpartij die met Manioe aan het bewind is gekomen, is hem echter vroeger gunstig ge- zind geweest, in tegenstelling met de liberalen van Bratianoe, en als hij werkelijk de hand in de nieufwe poging tot omiverwerping van het gezag bleek gehad te heibben, zou hii de laatste sympathieen die onder de boerenpartij jegens hem overgebleven waren, verspeeld heibben. De liberale partij verzekert dat zij met de samenspanning niets uitstaande heeft gehad, maar is in den politieken strijd met dat al een felle tegenstandster van Manioe en zijn boe- ren, die hem geen rust gunt. Hoewel d'e libe ralen in het parlement, waar zij zoo lang de baas zijn geweest, thans over een klein aan tal mandaten beschikken, is bun macht in het land nog altijd zeer groot, omdat zij de regee ring de noodige financieele middelen kan ont- houden. Ten gevolge van de in Frankrijk ge- sloten stabilisatie-leening, hebben Fransche financiers en toezicht op het gebruik van de door deze leening verschafte middelen gekre- gen en de door hen aangestelde controleur heult met de liberale partij in Roemenie en zit de regeering van Manioe daarom voortdurend dwars. Het geld dat Manioe noodig heeft om allerlei nuttige maatregelen te nemen, (aanleg van wfegen, aanschaffing van landbouwrwerk- •tuigen, bouwen van amibtenaarswoningen enz.) wordt hem door den Franschen controleur in ..samenwerking met de liberalen onthouden en bovendien belet dezelfde Franschman Manioe in Duitschland het geld te leenen, dat hij daar zou kunnen krijgen. In haar financieelen nood heeft de regeering van Manioe dus groote moeite om zich te handhaven en, naarmate haar moeilijkheden toenemen, worden de libe ralen roeriger. De geschiedenis van de laatste samenspanning zal eerst volkomen opgehelderd moeten zijn, voor men algemeen aan hun on- schuld zal gelooven. .EERST VEILIGHEID, DAN ONTWAPE- NING", ZEGT EEN LABOUR-MINISTER. Het woord voerend te Londen verklaarde de marine-minister Alexander, dat er menschen zijn, die terstond algeheele ontwapenng wen- schen. „Wij, Emgelsch sprekende volken, aldus de minister, met groote en belangrijke verplich- tingen in alle deelen der wereld, hebben een aware en ernstige verantwoordelijkheid, wel ke niet met succes kan worden gedragen, als wij geen hecht gevoel van veiligheid hebben. De Labour-regeering zal het eerst veiligheid verkrijgen voor zij tot iets anders zal over- gaan." HET LEGER DES HEILS. De Daily Chronicle kondigt met groote let ters aan, dat generaal Bramwell Booth ge- storven is zonider een cent na te laten. Behal- ve zijn uniform en eenige boeken liet hij let- ierlijk niets na. De beide huizen, die hii in ge bruik had, een te Southwold en een te Hadley Wood, waren hem door familieleden afge- staan; zijn inkomen was 500 p.st., 6000 per jaar, uit een daarvoor bestemd fonds. De man, die over fondsen van zeer vele millioenen sou- verein beschikte, had voor zich zelf vrijwel miets. Voor de opvoeding van zijn kinderen heeft hij financieelen steun van familieleden gehad. Het testament van den generaal is woorde lijk van den zelfden inhoud als dat van zijn vader. Evenals William Booth had gedaan, heeft zijn zoon het beheer en het bestuur over het Leger des Heils nagelaten aan iemand, wjens naam hij in een geheim en verzegeld stuk heeft genoemd. Dit stuk is gedeponeerd bij een notaris en blijft ongeopend totdat de ]In een bericht uit Wiesbaden aan de Daily News wordt er op gewezen, dat de financieele afwikkeling der ontruiming van het Rijnland groote moeilijkheden oplevert en de Duitsche rekening voor de schade, die door de bezet- ting is geleden, voor welke rekening de Brit- sche belastingbetalers zullen moeten opkomen, zeer belangrijk zal zijn. Op het oogenblik tracht de legeradministra- tie deze rekening tot een draagljjk peil terug te brengen, waarbij zij wel op den steun van de schatkist zal kunnen rekenen. In verband met den wensch van Engeland om het terug- trekken op behoorlijke wijze te doen geschie- den, zal de ontruiming eenige maanden in be- slag nemen. Indien de eerste Engelsche soldaat op 1 September vertrekt, is te verwachten dat de ontruiming eerst ongeveer Kerstmis zal zijn afgeloopen. POINCARE'S positie. Vrijdag heeft Poincare in de netelige rati- ficatie-kiwestie in de Kamer een kleine over- winning behaald, maar deze week begint schrijft de N. R. Crt. pas de groote slag waarbij het voor hem om erop of eronder te doen is. De aanval op hem kwam weer van de groep van Franklin Bouillon met een po- ging om de regeering over de jongste mis- lukte onderhandelingen met Washington over uitstel van betaling van de ,,kauwgummi"- schuld" te interpelleeren. Poincare weigerde de beraadslaging toe te laten, d'reigende hier- over de kwestie van vertrouwen te zullen stel- len, en zijn voorstel om de interpellatie tot het algemeene debat over de ratificatie van de schuldovereenkomst aan te houden, vend alge meene goedkeuring. Men moet hieruit echter geen voorbarige gevolgtrekkingen over de sterkte van de positie van de regeering maken. Het is namelijk nog geheel onzeker, of de meer- derheid hem ten slotte zijn zin zal geven, want het is duid'elijk dat er ondergronds tegen de regeering sterk gewoeld wordt. In de eerste plaats hebben de commissies voor financien en die voor buitenlandsche aan- gelegenheden een rebelsche houding aangeno- men. Na vyf uur beraadslagens heeft de fi nancieele commissie Donderdagavond gewei- gerd de formule van voorbehoud te aanvaar- den voor de ratificatie van de overeenkomst met Amerika, welke door haar rapporteur Pie- tri, na overleg met Poincare, was voorgesteld. In plaats daarvan werd een voorstel van den socialistischen radicaal Palmade met 17 tegen 16 stemmen aangenomen, volgens hetwelk de bepaling over voorbehoud in de wet vooraf zou gaan aan het artikel waarbij de regeering tot ratificatie gemachtigd wordt. Aan ditzelfde voorstel heeft daarna ook de comlmissie voor buitenlandsche aangelegenheden met 13 tegen 12 stemmen bij 9 onthoudingen haar goedkeu ring gehecht. Pietri is daarna rapporteur van de eerste commissie afgetreden en door Chap- pedelaine, den algemeenen rapporteur voor de begrooting, die met Palmade's voorstel was meegegaan, vervangen. Dit zijn kwade voor- teekenen voor machinaties van links. De vraag wordt nu, of de Kamer de methode van de com1" missies zal goedkeuren, welke Poincare wei- gert over te nemen, dan wel ten slotte met een vermoedelijk niet groot meenderheid den eer- ste-minister zal volgen. Poincare wil ten aan zien van het voorbehoud een anderen weg be- wandelen, om het gevaar te vermijden dat Washington met een ratificatiewet welke tus- schen de Duitsche herstelbetalingen en d'e be taling van oorlogsschulden verlband legt, geen genoegen neemt. Poincare wil de ratificatie bij ministerieel besluit doorzetten en het daarna aan de Ka mer overlaten, om in een motie of een wet een voorbehoud te maken waarvoor hij zelf dan niet varantwoordelijk zou zijn en dat Was hington als een vromen wensch buiten de eigenlijke ratificatie om zou beschouwen. Voor de socialisten en socialistische radicalen komen er echter andere kwesties bij, en zoodoende stellen zij zich aan het verwijt bloot dat het hun om omiverwerping van d'e regeering te doen zou zijn. Bij het eischen van opneming van het voorbehoud in de ratificatiewet, spe- culeeren zij erop dat de groep van den rechter zijde in dezen eisch met hen meegaat en een meerderheid tegen de regeering ihelpt vormen. De linkerzijde verdedigt haar vijandige hou ding tegen de regeering door het voor te stel len of zij naar hooge beginselen handelt. De socialist Auriol heeft hier uiting aan gegeven in een in ons Ochtendblad vermelde motie, welke hij Vrijdag bij de financieele commissie ingediend heeft en welke later in be'handeling zal komen. Men leest erin: „Daar de internationale overeenkomsten, be- treffende de schulden en de vorderingen van Frankrijk op zijn schuldenaars slechts kunnen worden toegepast, wanneer een politiek van verzoening en internationalen vrede wordt ge- voerd, besluit de financieele eomimisisie om voor het onderzoek van de schuldovereenkom- sten van de regeering en de Kamer te vragen dat zij beide duidelijk den wil te kennen geven een dergelijke politiek te voeren. Deze poli tiek moet opgebouwd zijn op het doen eindi- gen van alle militaire bezettingen, op de on- middellijke ratificatie van het plan-Young door alle belanghebbende mogendheden, op de arbi- trageverdragen, de progressieve vermindering van de militaire uitgaven van alle landen en op de oeconomisohe regeneratie van Europa." Het lijdt dus weinig twijfel, of het ratifi- catie-debat zal komende week uitloopen op een beraadslaging over de algemeene politiek van de regeering in al te internationale vraagstuk- ken die in elkaar verwikkeld zitten. Voor het plan Young bij internationale overeenkomst van kracht kan worden, moeten de Fransche schu Idovereenkomsten met de Vereenigde Sta- ten en Engeland bekrachtigd worden, omdat zij een onafscheidelijk gedeelte van de finan cieele regeling volgens dit plan uitmaken. De linkerzijde zou dus, als zij voor haar hooge beginselen oprecht opkomt, in de eerste plaats ratificatie mogelijk moeten maken. Ontstaat op dit oogenblik een kabinetscricis en komt in plaats van Poincare's sterke regeering een mi- nisterie aan bet roer dat in de Kamer van den eenen dag op den anderen moet trachten te leven, dan is ernstige vertraging in de rege ling van de groote internationale kwesties te vreezen. Hoe het dus deze week in de Fran sche Kamer loopt, is van belang voor de we reld in het algemeen. HOOVER EN DE VLOOTBEPERKING. De New Yonksche correspondent van de Observer geeft als zijn opvatting over het ver moedelijk verloop van de onderhandelingen voor de ontwapening ter zee te kennen, dat president Hoover de hoop zou koesteren, dat aan een bijeenkomst van de technische deskun- digen der vijf zeevarende mogendheden een bespreking tusschen de staatslieden der Ver eenigde Staten, Groot-Brittannie, Frankrijk, Japan en Italie zal voorafgaan. (In deze bespreking zouden dan de punten van wrijving zooveel mogelijk van hun scherp- ste kanten worden ontdaan. Amerika zou hier- bij vertegenwoordigd worsen door Dawes en Gibson, terwijl Hoover alias in het werk zou stellen om met alleen een beperking, doch een weixeiij'Ke vermmdering der bewapening te bereiKen. /ij n vertrouwen in dezen wettigt het vermoeaen, dat hij bepaalde concessies van Mac Donaid heeft weten te verkrijgen. Aan den ar.ticren kant bestaan er sterke aanwijzin- gen -\oor de mogelijkheid, dat ae Amerikaan- sche staatslieden zich niet van hun kruiser- program zullen laten weerhouden, daar Hoo ver overtuigd schijnt, dat de ontwapening ter zee niet groot ganoeg zal wezen om op den bouw van de 15 nieuwe Amerikaansche oor- logsschepen van invloed te zijn. AMANOELLAH IS PLATZAK. De voormalige koning van Afghanistan, Amanoellah is met zijn gemalin en gevolg te Port Said gearriveerd. Hij verklaarde aan een correspondent van de Daily Mail, dat hij op weg was naar Italie, waar hij een jaar wil vertoeven. Daarna Roopte hij riaar Afganistan te kunnen terugkeeren, echter niet als koning, maar als gewoon burger. In zijn eigen land wil de ex-koning landbouwer worden. Bij zijn confidenties aan den Engelschen cor respondent brak Amanoellah in snikken uit. Hij zeide geen tranen te storten over zijn ver- loren troon, maar bij de gedachte aan het bloedivergietan van zijn voormalige onderda- nen. De ex-koning ontkende pertinent de berich- ten, volgens welke hij groote sohatten, diaman- ten en goudgeld uit Afghanistan had meege- nomen. Hij verzekerde, dat hij zijn land ver- laten had met 6 pond sterling (ongeveer 72 gulden) op zak, terwijl hij al zijn bezittingen, zelfs zijn gardarobe, had achtergelaten. De ex-koning en zijn omgeving gaven, zoo schrijft de correspondent, den indruk in ar- moedige omstandigheden te verkeeren. De ko- ningin Soeraya zag doodsbleek en al de leden van het kleine gevolg van den ex-koning wa ren in zeer neerslachtigen toestand. OVERVAL OP EEN REGEERINGSAUTO. Op den straatweg van Kritsjim naar Phi- lippopel op 9 K.M. afstand van laatstgenoem- de plaats is, naar het Bulg. Telg. Ag. meldt, Vrjj dagmiddag 1 uur een regeeringsauto, waarin zich de prefect van het district Phi- lippopel, een kamerliid, de secretaris-generaal in het dept. van openbare werken en eenige politiebeambten bevonden, door bandieten overvallen, die omstreeks 20 schoten op de met voile vaart rijdende auto losten. De met de leading van den persoonlijken veiligheids- dienst van den minister van openbare werken Wassiljew belaste ambtenaar Alexandroiw werd door kogels getroffen en overleed aan zijn wonden. Een twee uur tevoren was minister Wassiljew in dezelfde auto de plaats gepasseerd zonder door iemand te zijn aange- houden. Bij het ingesteld onderzoek is nog niet gebleken, of men hier te doen heeft met een overval door strudkroovers of met een politieken aanslag. NOTARIEEL EXAMEN. Te Den Haag slaagde Dinsdag j.l. voor het lste deel notarieel examen, onze stadgenoot, de heer Joh. Klaassen Andsz. NUTTIGE HANDWERKEN. Voor het examen nuttige handiwerken aan de Ohr. kweekschool te Middelburg slaagde o.a. mej. P. Dieleman van Ter Neuzen. M.U.L.O.-EXAMENS. Bij de j.l. Maandag te Goes gehouden M.U.L.O.-examens zijn o.m. geslaagd voor diploma A: L. M. Coene te Ter Neuzen en G. Baert te Axel. EXAMEN VOOR ANALYSTE. Te Utrecht slaagde voor het examen voor Analyste, mej. G. Dregmans, van Axel. AKTE L. O. Voor de akte L. O. aan de bijz. kweek school 't Withof te Etten en Leur mej. C. van Denderen te Nieuw-Namen. ,Wij herinneren er aan, dat in de tweede helft van Juli de herijk van maten en gewioh- ten zal plaats hebben in de navolgende ge- meenten: te Graauw en Langendam 15 Juli; (te Zaamslag 16 en 17 Juli; te Axel: voor Axel 22 Juli, namiddag, 24, 25, 26 en 27 Juli, voormiddag; voor Koewacht 23 Juli; te Zuiddorpe: voor Zuiddorpe en Overslag 29 Juli; te Westdorpe 30 en 31 Juli, voormiddag. De uren zullen door den IJker in overleg met het gemeentebestuur nader worden vastgesteld. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand Juni werd aan het postkantoor alhier op spaarbankboekjes inge- legd 17.959,12 en terugbetaald f 14.035,26; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 3.923,86. Er werden 26 nieuwe boekjes uit- gegeven. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschre- ven nominaal 100 en afgesohreven nominaal f 150, zoodat minder werd in- dan afgeschre- ven 50. Tot aankoon van Nationale Schuld ten be- hoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van 400. IN ST ALLATIE VAN DEN BURGEMEESTER VAN HOEK. De installatie van den heer Mr. J. A. van Tienhoven, als burgemeester der gemeente Hoek, is bepaald op morgen. Blijkens het- geen daaromtrent vemomen werd, heeft de bevolking der gemeente zich spontaan opge- maakt, om den nieuwen burgervader een hartelijke ontvangst te bereiden, en is er ijverig gewerkt om het dorp een feestelijk aanzien te geven. De voorbereidingen zijn getroffen en in den aanstaanden nachit zal aan de versieringen de laatste hand worden gelegd en zal de vrucht van ijverigen arbedd worden aangebracht om morgen zoowel aan gemeentenaren als vreemdelingen te toonen over welke capaciteiten men in deze branche beschikt. Het weer was in de voor-laatste dagen niet aanmoedigend, doch het lijkt wel of er een verandering ten goede is ingetre- den. Moge die verandering van duur zijn en der feestvierende gemeente ten goede komen. Het is te verwachten, dat het daar alsdan niet aan bezoek zal ontbreken. Omtrent het verloop van den dag vememen wrj, dat de nieuwe burgemeester met zijne echtgenoote des namiddags omstreeks 2 uur aan de aanlegplaats der Prov. stoomfooot te Ter Neuzen zal worden afgehaald door den gemeente-secretaris, terwijl een half uur later de heer Mr. Van Tienhoven aan de grens der gemeente,. bij den Wulpenlbek, zal worden opgeiwacht door de feestcommissie en eene eerewacht te paard, waar Z.Ed.Achtb. met zrjne echtgenoote zullen worden verwelkomd. Na de plichtplegingen zal de stoet zich opstellen op weg naar de kom, doch onder- tusschen halt houden aan de Knol, welke buurtschap bij de tramhalte ook zijn aandeel zal vertolken in de ontvangst van den nieu wen burgervader. Vervolgens staat nog een verwelkoming op het program bij de nadering van de kom, terwijl ook klokgelui en geweerschoten ter verwelkoming binnen de kom der ge meente zullen weerklinken. Omstreeks half 4 uur zal de stoet 't gemeen- tehuis hebben bereikt, waar alsdan een raads- vergadering zal plaats hebben, waarin de officieele installatie van den burgemeester zal plaats hebben. Daarna zal nog een ommegang door de gemeente plaats hebben, waarbij men op verschillende plaatsen voornemens is den burgemeester te huldigen, zullen volksspelen worden gehouden, terwijl door de muziek- vereeniging „Elk naar zijn krachten" en de zangvereeniging „Crescendo" in den loop van den avond op de Markt concert zal worden gegeven. De openbare feesteljjkheden zullen besloten worden met een vuurwerk, af te steken aan de Kreek. Daar de heer C. Blom te Haamstede, zijn benoeming tot lild der Prov. Staten van Zee- land (ter voorziening in de vacature J. W. v. Oeveren) niet heeft aangenomen, is thans be- noemd verklaard de heer L. Doeleman te Zie- rikzee. ZYVEEDSCHE BARK „BOTTE" GEZONKEN. De bemanning door een Nederlandsch stoomschip gered. Maandag rapporteerde de bemanning van het alhier van New-Castle binnengekomen stoomschip Sheaf Crest", dat men Zondag- avond op vijf mijlen Zuidw. ten Z. van't licht- schip „Smith Knoll" op de rede van Yarmouth een onbekend schip door ontploffing had zien zinken. Dit zelfde was waargenomen door de bemanning van het alhier eveneens van New-Castle met bestemming voor Gent bin nengekomen schepen „Wallsend" en He- worth" en ook nog door een voor Antwerpen bestemd stoomschip. Men was ter plaatse gekomei^ doch had niets meer ontdekt dan wrakstukken, waar van de „Sheaf Crest" er eenige aan boord had. Berichten in de dagbladen meldden, dat ook door een reddingboot en een torpedojager de omgeving werd afgezocht, doch niets dan wrakstukken gevonden waren. Thans wordt gemeld, dat door het van Rotterdam uitgevaren stoomschip ,,Gelder- land" te Immingham zijn aan wal gezet de 18 overlevenden van de Zweedsche bark „Botte", die tengevolge van een ontploffing in de buurt van Yarmouth was gezonken. De schipbreukelingen waren in de reddings- .booten gegaan en later door het Nederland- sche schip opgepikt. VLISSINGSCHE VRIJWILLIGE BRIGADE. Naar de VI. Crt. verneemt hoopt de Vlis- singsche vrijwillige brigade tot redding van drenkelingen op Donderdag 18 Juli a.s. haar vijfjarig bestaan te herdenken. Dit eerste lus trum zal op eenigszins feestelijke wijze her- dacht worden en het bestuur der brigade heeft gemeend dit niet beter te kunnen doen dan door het houden van een wedstrijd in reddend zwemmen met een daaraan verbonden demon- stratie. Als datum hiervoor is vastgesteld Za terdag 17 Aug., des namiddags te 2 uur ter plaatse van het zwemschip. Voor dezen wed strijd zijn uitgenoodigd de brigades uit Mid delburg, Goes, Hansweert en Ter Neuzen. STICHTING „VREDERUST". (De 25ste jaarvengadering van de stichting „Vrederust" zal worden gehouden op Woens- dag 17 Juli 1929 op d'e stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. Te 11% uur gaat in den bidstond voor: ds. A. C. Heij van Koudekerke. (Te 1% uur wordt de vergadering geopend. De agenda bevat: Toespraak van den voor- zitter. Bespreking van de verslagen van se- cretaris en penningmeester. Verslag van de commissie tot het nazien der rekening 1928. Benoeming van een lid in de commissie tot het nazien van de rekening 1929 (vac.-D. J. Dees). Verkiezing van vier bestuursleden. Aan de beurt van aftreding de heeren J. J. de Jager die herkiesbaar is (statuten art. 8); J. H. Blum, C. A. Wisse en H. Dronkers, die niet herkiesbaar zijn. Lezing. Sluiting. ZAAMSLAG. iZaterdag j.l. werd door een klein jongetje een voetballetje opgegooid en kwam in aan- raking met een draad van het licht. Spoedig smolt den draad af en viel op den grond. Door spoedige voorzorgsmaatregelen te nemen, werd het gevaar weggenomen. SAS VAN GENT. Donderdag zal 'n vereeniging van bouwkun- digen uit Den Haag, Sas van Gent bezoeken en o.a. een bezoek brengen aan de Spiegelglas- fabriek. HULST. J.l. Vrijdag behaalde te Brussel mej Maria Eeckhout (leerlinge van professor Albert Hansen, leeraar in solospel voor piano aan het Kon. Vlaamsch Conservatorium te Antwer pen) het diploma (le deel) met algemeene steimmen, voor de internationale jury des Etudes Musicales, bestaande uit professor Daneau als president der jury, mad.le Suz. Daneau, professor d'Hoedt, van het Kon. Cons, van Brussel, Jul. Tournai, professor van het Conservatorium van Namen. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zitting van 9 Juli 1929. De volgende zaak werd behandeld: J. P. W., oud 19 j., en J. v. B., oud 20 j., landbouwersknechts te Groede, werden ver- dacht, dat zij op 1 Mei j.l. te Groede te samen en in vereeniging Abraham de Leijser hebben mishandeld. Eisch voor ieder 10 boete of 10 dagen hechtenis. Door F. d. S., oud 69 j., landbouwer te Stoppeldijk, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Middel burg van 28 Juni j.l., waarbij hij terzake van ontucht is veroordeeld tot 6 maanden ge- vangenisstraf. AUTO TEGEN EEN BOOM. [Maandagmorgen is onder de gemeente Geldrop, nabij Eindhoven, op den Geldropschen weg een auto van de N.V. Vroom en Dreesmann te Breda geslipt en tegen een boom gereden. De wagen werd grootendeels vernield. De chauffeur en 2 inzittende dames, winkeljuffrou wen van genoemide firma, alien uit Breda af- komstig, zijn gewond. Per auto zijn zij naai Eindhoven overgelbracht, waar zij in het zie- kenhuis zijn opgenomen. Hun toestand is met lewensgevaarlijk. De chauffeur brak een been en heeft eenige andere verwondingen opgeloopen. Een der dames blijkt nogal ernstig gewond te zijn, ter wijl de andere reeds het ziekenhuis heeft ver- laten. DOOR EEN AUTO IN EEN SLOOT GEWORPEN EN VERDRONKEN. De 40-jarige schilder S. te Nijland, is Zon- dagmkldag door een auto aangereden en in een sloot geworpen. Hij werd levenloos uit het water gehaald. Maandagochtend is een autobus uit Bakke- veen, waarin gezeten waren werklieden voor de Zuiderzee-werken, te Leeuwarden gekan- teld, doordat de bestuurder, onbekend met den weg, plotseling het stuur omgooide. De 25- jarige A. Lanting uit Drachten, die naast den chauffeur zat, geraakte onder den wagen en werd gedood. EEN VRACHTRIJDER GEDOOD. (Zondagnamiddag is op den rijksweg te Ge- leen en 25-jarige vrachtrijder door een per- sonen-auto overreden. De man bekrwam een hoofdiwonde en inwendige kneuzingen. Naar een ziekenhuis te Sittard overgebracht, is hij tien minuten daarna overleden. EEN MOTORRIJDER GEDOOD. 'Te Sassenheim is Zondagmdddag een motor- rijder uit Rotterdam tegen een Duitsche auto aangereden, die van den Rijksstraatweg af den Wlarmonderdam wilde indraaien. De motor- rijder werd tegen een boom geslingerd en liep daardoor zeer ernstige verwondingen op, waar- aan hij nog Zondagavond in het Elizabeth-ge- sticht te Leiden overleden is. DOOR EEN KOE AANGEVALLEN. Woensdagmiddag is op een weiland te Ouder- kerk een visscher, die in een der bermslooten aan het hengelen was, onverwachts door een koe aangevailen, op de horens genomen en tegen den grond gesmakt. De man werd met drie gebroken ribben per ziekenauto naar een der Amsterdamsche gasthuizen overgebracht. NOODLOTTIGE VAL. Zaterdagmiddag viel de 39-jarige vrouw S. te Renkum bij het naar bed brengen van de kinderen van de trap. Zij bekwam een her- senschudding, en is Zondagnacht overleden. Zij laat een gezin met 8 kinderen achter. VLIEGTUIG IN ZEE GEVALLEN. Dinsdagmiddag om vier uur is het vlieg- tuig 547 van het vliegkamp Soesterberg. tijdelijk gedetacheerd op het vliegkamp De Kooy, op een dienstvlucht in een vrille ge- raakt en ter hoogte van het badpaviljoen te Huisduinen in zee gestort. Het vliegtuig met als inzittenden eerste-luitenant-vlieger D. Brugsma, bestuurder en sergeant-vlieger A. Flik, beiden uit Soesterberg, verdween ge heel onder water. De te hulp gesnelde marine- en andere vaartuigen slaagden er in, sergeant Flik te vinden. Hij werd aan boord van Hr. Ms. Gruno gebracht, waar de dood tengevolge van een schedelbreuk werd geconstateerd. Van marinezijde werden krachtige pogingen voortgezet om luitenant Brugsma te vinden. Beide vliegers waren militair gebreveteerd ensedert eenige jaren bij den vliegdienst. Luitenant Brugsma was 30 jaar oud, gehuwd en vader van een kind. Sergeant Flik, die 20 jaar was, was verloofd. VISCHKOTTER GERAMD. De vischkotter H. F. 284 uit Finkenwaer- den aan de Oost-Friesche kust is ten Noord- Westen van het lichtschip ,,Nordemey" door een Nederlandschen trawler uit IJmuiden, de Y 78 geramd, en zoo zwaar beschadigd, dat de Duitsche boot korten tijd later zonk. De bemanning kon zich bijtijds in de booten be- geven en werd naderhand door een anderen Nederlandschen trawler opgepikt en later overgegeven aan -een Finkenwaerdscha vis- schersboot, die de bemanning te Cuxhaven aan land zette. Volgens verklaringen van de bemanning van het gezonken schip zou de Y 78 na de aanvaring met gedoofde lichten zijn doorge- varen, zonder zich om het in nood verkeeren- de Duitsche schip te bekommeren. Zaterdagavond om tien uur is in de Zuid- Willemsvaart te Helmond tegenover de firma Regeman de 25-jarige G. Amijs met zijn fiets te water gereden en verdronken. Op het ge- luid van den val, dat door wandelaars in het Sltadspark werd gehoord, is men aan het dreg- gen gegaan en men heeft den jongeman na eenigen tijd levenloos opgehaald. INBREKERS AANGEHOUDEN. Door de recherche te Alkmaar zijn 3 per- sonen aangehouden, alien aldaar woonachtig, die ervan werden verdacht zich in den afge loopen winter aan een reeks inhraken, welke meestal 's Zaterdags en 's Zondagsavonds werden gepleegd, te hebben scbuldig gemaakt. De verdachten hebben bekend en zijn in het huis van bewaring opgesloten. Enkele der gestolen voorwerpen, waarmee zij geen weg wisten, zooals gouden horloges en ijzeren geldkistjes, hehben zij in het water geworpen, terwijl zij van het ontvreemde geld goede sier maakten. Voorts zijn 2 personen als verdacht van heling aangehouden. ONTPLOFFING. Toen Zaterdagavond een autogeen-lasscher te Bergen op Zoom klaar was met het soldee- ren van een vat, waarin benzine was geweest, liet hij het water, dat hij tijdens het reparee- ren in het vat had gelaten, wegv oeien. Hij constateerde daanbij dat op den bodem van het vat vuil aanwezig was. Om niu te kunnen zien hoeveel vuil en wat voor vuil er in het vat was, besloot men om aan het bodemgat een lucifer te ontsteken, terwijl een ander aan 't boomgat zou zien hoe groot de hoeveelheid was. Nauwelijks had men den lucifer ontsto- ken, of met een geweldigen knal, die men tot ver in den omtrek kon hooren,^ sprong het vat uit elkaar en werd de bodem tlentallen meters ver weggeslingerd. Ongelukkigerwijze werd een kindje door den bodem in het gezichtje getroffen, waardoor het deerlijk werd ver- minkt. Onmiddellijk werd de kleine opgeno men en binnengedragen en geneeskundige zoo- wel als geestelijike hulp onthoden. Kort hier- na is de kleine overleden. De politie heeft het lijkje in beslag genomen. EEN OCEAANVLIEGER. Een dezer dagen nam het Hbl. het bericht op van een duif die den Atlantischen Oceaan zou zijn overgevlogen. De heer Wilten te Utrecht schrijft thans aan dat blad, dat dit onmogelijk is. ,Postduiven kunnen over land, wanneer het weer niet al te zee^^;eniwerkt, bijzonder groote afstanden afltTsm. Vluchten van Rome, Ajaccio e. d. stahTi echter sinds vele jaren bij het gros van de ervaren liefhebbers die maar al te goed weten, dat wedstrijden van deze capaciteit bij de afdeeling „gokjes moeten worden ingedeeld, gelet op het uiterst

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2