ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 8395 Maandag 8 Juli 1929 69' Jaargang. ABONHEMENTSPRIJS: Opening en sluiting der Jacht. BINHENLANB. FEUILLETON. V™°B?WNA™IJd%*25."ver°a«nWen®"S mZfJh ."S.'S* -hrt tliSSSfSS'w Dit blad verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- cn Vriidagavond. S ©XX HOOIBROEI, De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat de Minister van Binnen- landsehe Zaken en Landbouw bij beschikking van 17 Juni 1929 heeft bepaald: 1. dat, behoudens bet bepaaide sub 2, 3, 4, 5, 6, 7 en 8, de jacht op de wildsoorten, genoemd in kolom I, zal zijn geopend in de provincies, genoemd in kolom II, gedurende het tijdvak, in kolom II achter de namen der wildsoorten aangegeven, en in de provincies, genoemd in kolom III, gedurende het tijdvak, in kolom III achter de namen der wildsoor ten aangegeven.. KOLOM I. GROF WILD. KOLOM n. Alle provincies, behalve Groningen Friesland, Drenthe en Limburg. KOLOM in. Groningen, Friesland, Drenthe en Limburg. Edelherten en damherten Hinden Reebokken Reegeiten van 26 Oct. I 2 Jan. 1 Juli en 5 Oct. I 26 1929 tot 26 Jan. 1930 1930 26 1930 1929 11 Aug. 1929 1929 11 Nov. 1929 1929 10 1929 van 26 Oct. 2 Jan. 5 Oct. 26 1929 tot 26 Jan. 1930 1930 26 1930 1929 10 Nov. 1929 1929 10 1929 KLEIN WILD. Patrijzen Houtsnippen Korhennen Korhanen Fazantenhennen Fazan tenhanen Hazen Alle provincies, behalve Groningen, en Friesland. van 7 Sept. 1929 tot 1 Jan. 1930 Groningen en Friesland. Ter voldoening aan een schrijven van den heer Commissaris der Koningin in Zeeland, wordt de aandacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat het vorig jaar, tengevolge van broei in hooi een groot aantal branden is ontstaan. Door zorg en oplettendheid had een belang- rijk deel dier branden vermoedelijk kunnen voorkomen worden. Het is natuurlrjk in de eerste plaats het eigenbelang der landbouwers en andere be- trokkenen, om het uitbreken dezer branden te voorkomen. Nadrukkelijk wordt er bovendien op ge- wezen, dat zij, wanneer tengevolge van na- latigheid van hunne zijde brand mocht uit breken, krachtens de bepalingen van art. 158 van het Wetboek van Strafrecht met den strafrechter in aanraking kunnen komen Ter Neuzen, den 8 Juli 1929. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. 7 1929 28 1929 28 1929 14 April 1930 28 Sept. 1929 28 1929 28 1929 23 Febr. 1930 27 Oct. 1929 1 Jan. 1930 27 April 1930 1 Jan. 1930 26 1930 1 1930 14 Sept. 1929 tot 1 Jan. 1930 14 1929 23 Febr. 1930 28 1929 27 Oct. 1929 28 1929 1 Jan. 1930 28 1929 1 1930 28 1929 26 1930 28 1929 1 1930 WATER WILD. Alle provincies. Zwanen Ganzen Watersnippen Eenden, alle soorten, behalve bergeenden en eidereenden y. Goudplevieren van 5 Aug. 5 5 1929 tot 2 Febr. 1930 1929 27 April 1930 1929 6 1930 5 1929 2 Sept. 1929 16 Febr. 1930 16 1930 2. dat ten aanzien van de jacht in de pro- vincie Drenthe het onder 1. bepaaide slechts geldt op Maandagen, Woensdagen en Zater- dagen 3. dat de jacht op wilde eenden (anas boschas, anas boschas boschas, anas platyr- hyncha platyrhyncha) op het eiland Texel zal zijn geopend van 29 Juli 1929 tot 16 Februari 1930; 4. dat, behoudens het bepaaide sub 6, 7 en 8, het vangen van de hieronder in kolom A genoemde waterwildsoorten door middel van eendenkooien zal zijn toegestaan in de provincies, genoemd in kolom B, gedurende het tijdvak, in kolom B achter de namen der wildsoorten aangegeven, en in de provin- cie, genoemd in kolom C, gedurende het tijd vak, in kolom C achter de namen der wild soorten aangegeven; KOLOM A. WATERWILD. KOLOM B. Alle provincies, behalve Noord-Brabant. KOLOM C. Noord-Brabant. Eenden, alle soorten, be halve berg eenden en IIINDERWET. Verdaging der beslissing op een verzoek om vergunning. Burgemeester en Wethouders van TjiiR NEUZEN; gelet op het verzoek, onder dagteekening van 25 Mei 1929 ingediend door AMATUS ALOIJSIUS EUGENIUS VERMAST en WILLEM VERLINDE beiden te Ter Neuzen, waarbij vergunning wordt gevraagd tot het oprichten en in werking brengen van een kistenfabriek met een electromotor van 6 P.K. en een van 4 P.K. en een benzinemotor van 6 P.K. op het perceel kadastraal bekend; gemeente Ter Neuzen, Sectde K, no. 234; overwegende, dat de beslissing op dit ver zoek niet kan worden genomen binnen den termijn, bepaald in artikel 8, eerste lid der Hinderwet, op grond, dat nog niet is inge- komen het bericht van den Hoofdinspecteur van den Arbeid in het Xe district te Dord recht omtrent het al of niet voldoen der in- richting aan de eischen gesteld krachtens artikel 6 der Veiligheidswet; I gelet op artikel 8, tweede lid, der Hinder- wet; besluiten De beslissing voormeld te verdagen. Ter Neuzen, 8 Juli 1929. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Werkgeversvereeniging, de Cooperatieve Ver- eeniging Centraal Beheer en Centraal Overleg in arbeidszaken voor werkgeversbonden, ter toespreking van de uitvoering van de Ziekte- wet door op te richten bedrijfsvereenigingen. In deze vergadering werden de concept-sta- tuten voor de bedrijfsvereenigingen, de fede- ratie van bedrijfsvereenigingen en de afdee- lingskas, nadat daarin nog enkele wijzigin- gen waren aangebracht, voorloopig vastge- steld. De besturen van genoemde vakcentralen hebben zich zonder uitzondering bereid ver- klaard, onder nadere goedkeuring van de daarvoor door elke centrale te raadplegen in- stanties, samen te werken om gemeenschap- pelijk de Ziektewet uit te voeren. Binnen- kort zullen thans de bij de vakcentralen van werkgevers en arbeiders aangeslotenen ge- raadpleegd worden om in deze aangelegen- heid een definitieve beslissing te neanen. In- dien deze beslissing in gunstigen zin uitvalt, zal met bekwamen spoed tot de oprichting van bedrijfsvereenigingen, door de werk gevers- en arbeidersorganisaties worden overgegaan. De organisaties voomoemd dringen er bij de werkgevers ten sterkste op aan niet te treden in de aanbiedingen van personen of instellingen, die thans, buiten het overleg tus- schen de georganiseerde werkgevers en ar beiders, leden trachten te werven voor de v66r 1 dezer buiten het overleg tusschen de georganiseerde werkgevers en arbeiders overhaast opgerichte bedrijfsvereenigingen. FLORIS VOS BIJ DE V. D. Naar het „Hbld." vemeemt, zal de heer Vos in de Kamer aansluiting zoeken bij de Vrijz. Dem., aan welke partij hij zich het nauiwst verwant voelt. DE LANGE DIENSTTIJDEN BIJ HET LOODSWEZEN. De loodsenvereeniging Nederland, heeft, in algemeene vergadering bijeen op 4 en 5 Juli te Amsterdam, besprekende het punt dienst-, rust- en vrije tijden, geconstateerd, dat het veelvuldig voorkomt, dat de loodsen zeer lang aaneen dienst moeten verrichten, va- rieerende van 400 tot 450 uren per maand, en dat geen absoluut recht op rust- en vrije tijden gewaarborgd is, en als haar meening te kennen gegeven, dat in de huidige regeling voor de dienst-, rust- en vrije tijden dringend verbetering moet worden gebracht. van 2 Sept. 1929 tot 2 Maart 1930 van 2 Sept. 1929 tot 16 Maart 1930 5. dat, behoudens het bepaaide sub 6, 7, en 8, het vangen van de hieronder in kolom D genoemde waterwildsoorten door middel van netten, waarvan het gebruik is geoor- loofd, zal zijn toegestaan in het geheele Rijk, gedurende het tijdvak, in kolom E achter de namen der wildsoorten aangegeven; KOLOM D. WATERWILD. KOLOM E. Zwanen Ganzen Watersnippen Eenden, alle soorten, behalve bergeenden en eidereenden Goudplevieren van 2 Sept. 1929 tot 2 Febr. 1930 2 1929 27 April 1930 2 1929 6 1930 2 1929 2 Maart 1930 2 1929 6 April 1930 6. dat ten aanzien van het vangen van waterwild door middel van eendenkooien en netten, waarvan het gebruik is geoorloofd in de provincie Drenthe, het onder 4 en 5 be paaide slechts geldt op Maandagen, Woens dagen en Zaterdagen; 7. dat het vangen van ganzen en goud plevieren door middel van netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, niet zal zijn toe gestaan in de gemeente Reeuwijk; 8. dat in het heele Rijk de jacht niet zal worden geopend op hertenkalveren, reekal- veren, bergeenden, eidereenden, alsmede op duikers, kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en water- hoentjes.. Ter Neuzen, 5 Juli 1929. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. DE KABINETS-CRISIS. H. M. de Koningin heeft Zaterdag ten pa- leize Het Loo ter conferentie ontvangen de j voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. DE ZIEKTEWET. Bij Kon. besluit van den 29sten Juni is be paald, dat: 1°. de Ziektewet, met uitzondering van de 1 artikelen 21, 48, 78, 79 en 124, in werking treedt op 1 Augustus 1929; 2°. de artikelen 21, 78 en 79 der Ziekte wet in werking treden op 1 Maart 1930. De uitvoering van de Ziektewet. Dezer dagen heeft opnieuw een vergadering plaats gehad van de commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van het Nederlandsch Venbond van Vakvereenigingen, het R.-K Werkliedenverbond, het Chr. Nationaal Vak- verbond in Nederland, het Verbond van Ne- derlandsche Werkgevers, de Alg. R. K. Werkgeversvereeniging, het R. K. Verbond van Werkgeversvereenigingen, de Christ. Uit het Engelsch door PHILLIPS OPPENHEIM. 29) Vervolg. De twee volgende dagen deed hij alle mogelijke moeite om een betrekiking te krijgen met steeds hetzelfde negatieve re- sultaat. Den volgenden dag kleedde hij zich zoo netjes mogelijk aan en ging naar Mr. James Fancourt, Gerrandstreet no. 7. De deur werd geopend door een knecht, die hem in een vertrek bracht, dat half als salon, half als studeerkamer was inge- richt. Tot zijn sohrik herkende hij in Mr. James Fancourt een habitue van een van de deftigste clubs in de city. Mr. Fancourt qaf echter niet het minste blijik van her- kenning. Hij was een slanke, gedistin- geerd uitziende jonge mlan, met keurig opgemaakt gitzwart haar en een eigen- aardig gevormd lang gezicht, dat, merk- waardig genoeg, bijna zonder uitdruikking was. Door zijn monocle keek hij Bliss met zekere neerbuigende vriendelijkheid aan. ,,Mr. Johnson, is 't niet?" vroeg hij. ,,Ja, mijnheer, Ernest Johnson", ant woordde Bliss. James Fancourt keek hem gedurende een paar oogenblikken doordringend aan, en al dien tijd had Bliss de gewaarwor- ding of zijn geheele tegenwoordige en vroegere leven voor den man openlag. ,,Ik ben over uw moeilijke omstandig- heden al ingelicht ging James Fancourt afgemeten voort, ,,U HShoeft natuurlijk niet in bijzonderheden te treden, maar ik wilde wel graag het e«n en ander weten. Waar heeft u uw opleiding genoten? ,,In Enton", antwoordde Bliss. Heeft u een of andere Universiteit bezocht?" „Ja, Magdalen. Heeft dat iets te maken met de zaak, waarvoor ik hier ben?_ ,,Neen, dat niet", antwoordde Mr. Fan- court. „Maar aan den anderen kant is het wel noodig, dat ik iets van uw ante- cedenten af weet. Miss Forrest heeft me geschreven, dat u voor het oogenblik bui ten betrekiking bent en graag weer werk zoudt willen hebben." jt ,,Iik zou heel graag weer werik hebben antwoordde Bliss, ,,zooals de zaak nu staat, neem iik alles aan." Oogensohijnlijk diep in gedachten, haal- de Mr. Fancourt een sigarettenkoker uit zijn zak, nam een sigaret eruit en schoof den koker Bliss toe. ..Wilt u opsteken?" Zonder een oogenblik te aarzelen nam Bliss dat aanbod aan. Met halfgesloten oogen stak hij de sigaret op. Toevallig was 't hetzelfde merk, dat hij vroeger altijd gerookt had, een merk, gemaakt van de fijnste Turksche tabak, die in Londen verkrijgbaar was. Met een uitdrukking van de grootste tevreden'heid op zijn ge zicht inhaleerde hij de eerste paar trek- ken. Den laatsten tijd had hij niets anders dan shag gerookt. Mr. Fancourt liet door zijn manier van glimlachen zien, dat hij de sensaties van zijn bezoeker volkomen be- 9reeP- .111 ,,Wilt u niet gaan zitten?" noodig de hij hem uit. ,,Kijik eens, mr. Johnsen, als ik kan, wil ik u graag helpen. De zaak staat echter zoo: u wil graag een berekking hebben, en ik kan u er wel een bezorgen. De kwestie is nu maar, kan het u veel schelen, wat voor soort betrekking het is Bliss bekeek eerst aandachtig zijn siga ret en keek toen den man, die tegenover hem zat, aan. ,,In 't algemeen gesproiken niets ant woordde Bliss langzaam. „Mijn laatste betrekiking was tooneelknecht aan het Frivolity Theatre. Daarvoor ben ik groen- tenman geweest. Portier en loopjongen waren mijn eerste baantjes. O ja, en dan ben iik nog reiziger in fornuizen ge weest." ,,In elk geval behoeft u niet over een- tonigheid te klagen", moest Mr. Fan- court glimJachend toegeven. ,,Maar wel lijken al die ibetrekkinqen in mijn opinie heel veel op elkaar ging hij voort, ter- wijl hij nadenkend de asch van zijn si garet afknipte. ,,Ik kan u verzekeren... begon Bliss. ,,U begrijpt me waarschijnlijik ver- keerd", viel Mr. Fancourt hem in de rede. „Als ik u zeg, dat ze op elkaar lij ken, dan bedoel ik alleen op de volgen- de manier. Die betrbkkingen waren alle even ongesohikt voor iemand van uw po- sitie. En ze waren alle wat men gewoon- lijik „eerlijke broodiwinning" noemt. Wat ik u nu ga voorstellen. kan niet onder die categorie gerangsc'hikt worden. Bliss keek den spreker' vragend aan. Mr. Fancourt maakte volkomen den in- HET GEDENKTEEIIEN VOOR JULIANA VAN STOLBERG. Het gedenkteeken voor Juliana van Stol- berg te 's Gravenhage te plaatsen in het plantsoen op het Louise de Colignyplein ver- keert thans in een vergevorderd stadium van afwerking meldt de N. R. .Crt. Men is op het oogenblik bezig met het fei- telijke beeldhouwwerk naar de modellen in gips, welke gemaakt zijn op de helft der ware grootte. Voor het geheele monument was noodig 65.000 K.G. steen, uit Belgie afkomstig. Het rust op 25 betonpalen, waar nog 2 beton- platen over gelegd zijn. Omtrent het tijdstip, waarop het monu ment gereed zal zijn, kon nog geen mede- deeling gedaan worden. PROCES-VERBAAL TEGEN EEN STEMBUREAU. De politie te Apeldoom heeft proces-ver- baal opgemaakt tegen den voorzitter en de leden van <§6n der stembureaux, ingevolge art. 85, 3e lid der Kieswet, luidende: Met af- wijking van het bepaaide in het eerste lid kan het stemlbureau tusschen de in art. 84 voorgeschreven verzegeling en de opening der stembus een tijdruimte laten van het ten hoogste den uur, mits het stemlokaal niet verlatende en de stemibus onder zijn toezicht houdende. Aan dit laatste was niet voldaan, daar de leden het stemlokaal hadden gesloten en ruim een uur afwezig waren. DE AANSLAG OP WILLEMSTAD. Bij de besprekingen van den aanslag op Willemstad ging de belangstelling steeds naar de vraag, hoe eigenlijk alles in zijn werk is gegaan, daar de volslagen overrompeling onbegrijpelrjk voorkwam. De N. R. Crt. ont- leent daaromtrent aan de Amigoe di Curasao van 15 Juni het volgende: De overrompeling. Het was Zaterdagavond, 8 Juni, ongeveer kwart over negen, toen plotseling in vliegen- de vaart drie groote trucks het Waterfort kwamen binnenstormen. Het was als een tornado en geweldig als verwoestend. Binnen het fort kwamen uit deze trucks een tachtigtal met karabijnen en groote kap- messen gewapende Venezolanen te voorschijn, die zich onmiddellijk in drie troepen verdeel- den, en als een stormwind over geheel het fort verspreidden. Een gedeelte vloog op de hoofdwacht af, waar op dat oogenblik slechts een drietal politie-militairen tegenwoordig waren. Na heldhaftigen tegenstand werd sergeant- majoor Vaas neergesabeld. De twee Suri- naamsche politie-militairen Nelstein en Na- rain, die bij de poort stonden, schoten te hulp, om met gevaar van hun eigen leven hun mak- ker en de wacht te verdedigen. Zij liepen daarbij zware verwondingen op. Een troep vloog op hetzelfde oogenblik de eetzaal binnen, waar een paar politie-mili tairen rustig zaten te eten, die eveneens zware verwondingen opliepen. O.a. de ser- geant-majoor Marcusse, wiens schedel ge- kloofd werd en die Dinsdagmorgen overleed. Weer een ander gedeelte vloog de slaapzaal op, waar enkele niets vermoedende militairen rustig te slapen lagen. Op het geraas stoven alien op, om te zamen met de andere militairen die zich tot achter de cantine hadden teruggetrokken, voet voor voet het terrein te verdedigen. Zwaar werd er gestreden, en over en weer geschoten. Doch toen zij de patronen van hun revolvers verschoten hadden, waardoor zeker verscheidene Venezolanen gewond en gedood werden, en de Venezolanen, wier aan- tal ondertusschen voortdurend aangroeide, nog maar steeds bleven opdringen, was er geen weerstand meer mogelijk, en stelden verschiillenden zich in veiligheid op het plein van de gevangenis, tenwijl anderen langs den fortmuur zich in zee lieten vallen en zoo langs het strand ontkwamen. In de slaapzaal maakte de troep zich mees- ter van alle in de rekken aanwezige geweren. Daar men de lichtleiding had doorgesneden, heeft men de bovenverdieping der slaapzaal echter niet doorzocht. Ten slotte wist een laatste troep het muni- tiemagazijn binnen te dringen, waar men zich van zoo goed als alle geweren en ten deel der munitie meester maakte. Alles ging zoo snel in zijn werk, dat er aan georganiseerden weerstand niet te denken viel, te meer, daar de Venezolanen zoo goed, zelfs met enkele repeteergeweren, gewapend waren, waarmee maar voortdurend geschoten werd, terwijl daarentegen in het fort, zooals Zaterdags 's avonds, wanneer een groot deel der politie- militairen op patrouille is, gewoonlijk het geval is, slechts de verplichte bezetting aan- wezig was. Heel deze overrompeling, die, zooals uit geheel het verloop der gebeurtenis blijkt, totaal onverwachts towam, stond onder de leiding van den Venezolaanschen generaal Rafael Simon Urbani en kolonel Machado; de eerste, bekend uit de revolutiepogingen van Augustus 1.1., is hier toen na zijn vlucht van Venezuela naar Aruba, een week of drie geintemeerd geweest, de tweede was hier eveneens goed bekend en meermalen hier ge weest als tenniskampioen. Naar men vermoedt, is generaal Urbina hier Zaterdagmorgen met enkele manschap- pen in het geheim of vermomd geland. Op het hooren van het schieten begaf luite- nant Berger zich onmiddellijk naar het fort, doch vond alles reeds in handen van de Vene zolanen. Zoo vlug was alles in zijn werk druk van iemand, die van plan is om tegen beter weten in een vervelenden en volkomen onnoodigen uitleg te geven. ,,Kijk eens hier, Mr. Johnson", ging hij voort, ,,ais u door uw gdboorte en door uw persoonlijike inclinaties tot dat gedeelte van de maatschappij behoort, dat uitblinkt door eerlijke respectabelheid of respecta- bele eerlijikheid, dan ben ik bang, dat er tusschen u en mij niet veel overeenkomst be staat, en in dat geval ben ik. tot mijn spijt, niet in staat u te helpen. Maar voor 't geval dat u mijn levensopvatting deelt, mijn levensopvatting, welike me in over- eenstemming met de natuurwetten zegt, dat de sterke moet profiteeren van de zwakheid van anderen, dat een man met een goed verstand volkomen het recht heeft, om zijn minder bedeelde broeders te exploiteeren; als u die moderne levens opvatting deelt, dan, mr. Johnson, geloof ik, dat de moeilijkheden voor u achter den rug zijn." Bliss was niet in staat een woord uit te brengen. Tegen zulk een brutaal-open- hartige logica was hij niet opgewassen. ,,Ofschoon ik niet de minste bedoeiing heb u te beleedigen, mijn beste vriend," ging mr. Fancourt voort, „zou ik er u toen op willen wijzen, dat u in dezen voortdiurenden bestaansstrijd tot dusver aan de zijde van de sohapen, laat ik zeg- gen, gevochten hebt. Zou het niet aan te raden zijn, om nu eens naar den vijand over te loopen. Wilt u nog eens opste ken?" iZwijqend nam Bliss nog een sigaret. i Tot zijn groote verbazinn kreeg hij een gevoel van groote voldoening, nu hij ein- aelijik weer eens door een beschaafd iemand, als zijn gelijike behandeld werd. ,,Eenige jaren geleden", ging Mr. Fan- court voort, „verkeerde ik in dezelfde omstandigheden als u. Geluikkig ben ik nu in staat, om op een behoorlijke manier te leven en mijzelf die zekere luxe te ver- oorloven, welke voor mannen van onzen stand en opvoedinq eiqenlijk onontbeer- lijk is. De menschen, die zulk een leven mogelijk voor me gemaakt hebben, rang- schik ik onder de scha^en." „iEn op welike manier wordt er gescho- ren?", vroeg Bliss. Mr. Fancourt kon niet nalaten even te glimlachen. „Mijn beste kerel", zeide hij, „op het oogenblik zijn we pas aan de voorberei- dende niaatregelen toe. Om ons plan de campagne te begrijpen, dat volgens mij iets buitengewoons is, zult u maanden en maanden noodig hebben. Op het oogen blik gaat het er om, hoe we u 't beste... productief kunnen maken. „Dat moet u maar uitmaken". zeide Bliss genoeglijk. „Ik stel me voor zoo on geveer alles beschikbaar." ,,Goed", zeide mr. Fancourt. ,,Maar zooals u wel zult begrijpen, zal het nog wel eenigen tijd duren, voordat u tot den kring van mijn... laten we zeggen: disci- pelen wordt toegelaten. Van te voren moet u een proeftijd doormaken. Nu zou ik wel graag willen weten in welke van de.openbare vermakelijikheden u zich zoudt kunnen vertoonen, zonder onmid dellijk herkend te worden. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 1