SPORT. GIMEVGDE BE&ICHTEff. TER NEUZEN, 3 JULI 1929. HOOFBPLAAT. VOETBAL. RECHTSZAKEN. IN EEN NOTEDOP NAAR ENGELAND. MET ROEKELOOZE SNELHEID GEREDEN. DOOR VROUW EN ZOON AFGERANSELD. gioote voortvarendheid temperen en Britsch- Indie, dat wel geen dominion, maar toch een alleibelangrijkst deel van het rijk is, moet eenig voonbehoud maken tegenover al te groote toeiscbietelijkheid jegens Moskou, welks revolutionaire propaganda de regeering te Delhi zooveel te stellen geeft. Wellieht zal Moskou dus eerst nog eenige vooiwaarden moeten aanrvaarden. Voor het overage bevat de toonrede weinig belangrijks op het gebied van de buitenland- sche staatkunde. De zinsneden over de te ver- wachten eindregeling van het Duitsche herstel- vraagstulk en de daardoor te verwezenlijken ontruiming van het Rijnland vermelden dingen evenals die over de gesprekken met den Ame- rikaanschen gezant over de maritieme ont- wapening en het voornemen der regeering om de facultatieve bepaling ten aanzien van het Internationale Hof van Justitie te aanvaarden. Op het gebied van de binnenlandsche poli- tiek worden maatregelen tot bestrijding der werkloosheid aangekondigd, die volstrekt niet opzienbarend zijn en de goedkeuring van alle partijen kunnen wegdragen. Opmerkelijk is dat in de zinsnede over het vraagstuk der steen- koolnijverheid nog geen sprake is van een plan van de regeering om de wet op den achturen- werfedag in de mijnen zoo maar ongedaan te maken. Slechts wordt gezegd, dat men bij de reorganisatie met „werkuren en andere facto- ren" rekening zal houden. Blijkbaar wil zij eerst ook luisteren naar de argumenten der eigenaars, die van de hardhandige methoden slechts verergering van de werkloosheid voor- spellen. Ten slotte wordt een „onderzoek naar de werking der kieswet" toegezegd. Dit lijkt een kleine concessie aan den wensch der liberalen om het onmogeljjke kiesstelsel waarbij ip tal van gevallen een candidaat van een minder- heid der kiezers de venkiezing kan winnen, te hervormen en door een billijker stelsel te ver- vangen. Maar ook hier zien wij de regeering weer zich zeer voorzichtig uitdrukken, zoodat er misschien nog wel een forsche aansporing van liberale zijde noodig zal wezen. Alles bij elkaar een zoo weinig revolutionaire troonrede dat de linkervleugel van de regee- ringspartij misschien de eenige groep zal blij- ken die er ontevreden over is. DE VERKIEZING VOOR DE TWEEDE KAMER. Omtrent den uitslag der heden gehouden stemming voor de Tweede Kamer zij bericht, dat wij, voor zoover die verkregen kunnen worden van eenige gemeenten uij onze om- geving het resultaat heden avond aan ons bureau door aanplakking zullen publiceeren. De totaaluitslag zal ditmaal niet, zooals vier jaar geleden, door de radio aan de bla- den worden toegezonden, aangezien de te Praag gesloten overeenkomst een bezwaar is in den avond de zakelijke omroep te gebrui- ken. De bladen zullen dus hun berichtgeving per telegraaf ontvangen. De vooruitzichten daaromtrent zijn, dat het aantal der door iedere partij verworven aantal zetels en de namen der gekozenen eerst Donderdag in den laten avond of tegen 11, 12 uur des nachts bekend zullen zijn. Alsdan zullen wij dit door aanplakking aan het bureau publicee ren en voorts opnemen in ons volgend num- mer. CONCERT OP DE MARKT. Gisteravond werd door het muziekgezel- schap „De vereenigde werklieden", directeur de heer A. Schirris, op de Markt het aange- kondigde concert gegeven. Jammer was het, dat juist bij den aanvang een motregen het verblijf voor de opgekomenen niet veraange- naamde, terwijl dit ook velen weerhield op te komen. Een en ander weerhield het gezel- schap niet op loffelijke wijze een varieerend programma uit te voeren. Tijdens het laat- ste nummer begon de regen mild te vallen en de traditioneele marsch naar het lokaal had plaats onder een malsch regenbuitje, waar- om een en ander in vlug tempo werd afge- werkt. EINDEXAMEN CHR. KYVEEKSCHOOL. Voor het eindexamen aan de Chr. kweek- school te Middelburg is o.m. geslaagd mej. P. Dieleman te Ter Neuzen. EINDEXAMEN H. B. S. Voor het eind-examen H. B. S. 5 j. c. A (Hoogere Handelsschool) te Middelburg, zijn geslaagd de heeren C. Lensen en J. van 't Westeinde te Ter Neuzen. OVERPLAATSING IR. ISRAeL. J.l. Dinsdagmorgen vertrokken <iz heer en mevrouw Israel met de boot van 10,25 naar Goes, waarheen de heer israel als ingenieur van den Provincialen Waterstaat is over- geplaatst. Dr zijn jarenlang verblijf in Ter Neuzen is de naam van Ir. Israel met vrijwel alles, wat den Provincialen Waterstaat aangaat in Zeeuwsch-Vlaanderen zeer nauw verbonden. Vele goede werken en regelingen zijn onder zijn beheer hier tot stand gekomen. We mogen, dat bij deze gelegenheid wel dank- baar erkennen; onze streek zal den heer Israel noode missen. Ook het vertrek van mevrouw Israel, die zich hier met veel suc- ces voor maatsohappelijk werk interesseerde, laat eene leegte achter, welke bezwaarlijk zal zijn aan te vullen. Bij de boot hadden zich eenige vrienden verzameld, om de familie Israel uitgeleide te doen. De beste wenschen voor een gelukkig verblijf in Goes werden daarbij uitgesproken en in bloemen vertolkt. "NUTSDEPARTEMENT TER NEUZEN. In de jaarvergaderinig der afdeeling Ter Neuzen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, werd o.m. door den bibliothe- caris verslag uitgebraoht over de bibliotheek in het jaar 1928. Daaruit bleek, dat de in- komsten hebben bedragen f 110,80, de uit- gaven f 69,05, batig slot f 41,75. Aan 54 lezers zijn van af 2 October tot 26 Maart j.l. uitgereikt 719 boekdeelen. Lof wordt gebracht voor de zindelijke behande- ling. Met dank wordt gewaagd van een schenking boeken door de familie Spruiten- burg, en dit ook als voorbeeld ter navolging aanbevolen. Voorts kwamen in bespreking de in het a.s. winterseizoen te geven avonden, Door het Hoofdbestuur is daaromtrent met ver schillende ensembles weer een overeenkomst getroffen. Uit de toegezonden lijst kwam in de eerste plaats naar voren die van het Bouwmeester-ensemble, die voor een tournee op het repertoir bracht een oorspronkelijk Nederlandsch werk van mevr. J. A. Simons Mees ,,Levensstroomingen". Voor een twee- den avond viel de keuze op een concert- avond waarvoor beschikbaar is een nieuwe combinatie, mevr. Caroline Lankhorst, pia- niste, en de heer A. Bleekrode, violist, welke guns tig worden geresenceerd. Het ligt in het voornemen om bovendien nog twee andere avonden te geven, doch daaromtrent moet nog nader worden beslist. Uit een en ander blijkt, dat het bestuur als steeds voortgaat I aan de leden genotvolle avonden te verschaf- 1 fen en daardoor de belangstelling in de ver- j eeniging hoog te houden. YETERINA1R INSPECTEUR VAN DE VOLKSGEZONDHEID. Bij Kon. besluit is met ingamg van 1 Juli be- noemd tot veterinair inspecteur van de volks- gezondheid, tevens inspecteur van den vee- artsenijlkundigen dienst, de heer P. Stehouwer, wien als ambtsgebied is aangewezen het dis trict Zeeland, Westelijk Noord-Brabant, en is J hem als standplaats aangewezen Breda. VAN DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE GRENS wordt aan de VI. Crt. geschreven. Donderdagavond had te Sas van Gent een race plaats van zeer origineelen aard en waar- aan de talrijke sportbroeders ter plaatse echt gesmuld hebben. Omstreeks 7 uur was het erg druk aan het grenskantoor. Schepen werden in- en uitge- klaard, Chevrolets, Minerva's, Buicks en an dere vehikels naderden van beiden zijden de visitatie, matigden beleefd het gangetje en stopten om de rijksambtenaren beleefd den inhoud te laten controleeren. De rechten van vadertje Staat moet men nu eenmaal niet ver- waarloozen of miskennen. Een weerbarstige I'oixl echter bleek in de contramine, stoorde zich niet aan de voorschriften, wipte handig tusschen de andere collega's heen en verdiween bliksemsnel in de richting Ter Neuzen, waar- schijnlijk om de laatste boot naar Zuid-Beve- land niet te missen. Voor dergelijike onverwachte escapades hou den de kommiezen geregeld de „zevenschoten" oftewel revolvers bij de hand, d'och ze konden den gladden vogel onmogelijk een paar blauwe pruimen nazenden, want in een zucht was hi.j verdwenen. Juist kwam een andere „aange- hold", werd onmiddellijk gerequireerd en nu ging het in razende vaart den deugniet ach- terna. Een snelheidsrecord voor onze wegen van 120 a 130 K.M. trachtte men te bereiken! Tegen deze spurt legde de Ford het deerlijk af, want te Sluiskil kregen de douanen, die het gratis-ritje meemaakten, hem te pakken. Om- keeren en later grondige inspectie aan het kan- toor, dus 8 K.M. retro, volgde natuurlijk. Daar hielp geen moedertje-lieve aan. Helaas! Een vrij groot aantal belastbare voorwerpen kwam te voorschijn en daar eischt de ontvanger nu tiendubbel invoerrecht voor, 80 terwijl er nog 'n gepeperde boete voor de baloorigheid opzit. Deze muis heeft dus een leelijken staart en bij een volgende gelegenheid zullen de rei- zigers zich wel tweemaal bedenken „vol gas" te geven om aan de speurende fiscusmannen te ontsnappen. „Wie niet hooren wil, moet voelen", blijft nog steeds van kracht. BOTSING TUSSCHEN MOTOR- RIJTUIGEN ENZ. Maandagavond, omstreeks 7 uur, had aan de brug over het kanaal GentTer Neuzen een botsing plaats tusschen twee auto's. De eene, een mooie Minerva, van den heer Cal- lebaut, directeur der stijfselfabriek Zeelandia te Sas van Gent, werd aangereden door de Ford van den heer Maurice Brandt, zoon van den heer H. Brand, wonende te Selzaete. Beide auto's' hielden hun rechterkant; eerst- genoemde kwam uit de richting Sas van Gent en volgde het kanaal, met een hoog op- gevoerde snelheid. De tweede kwam van het station met het doel in rechte lijn de brug over te steken. De heer Brandt kon de bot sing niet meer voorkomen, en het gevolg was dat zijn radiator stilviel, de benzine uit het reservoir droop en de slijkborden braken, terwijl de voorste wielen scheef en ingedeukt werden. De Minerva, die naar links gezwiept was, werd een beetje ingedeukt aan de voet- trede. Alles bepaalde zich tot stoffelijke schade. Door den commissaris van politie, den heer Jacobs werd proces-verbaal opge- maakt. Er schijnt, naar onze berichtgever uit Sel zaete meldt, aldaar geen eind te komen aan de botsingen en men zou wel tot de conclu- sie moeten komen, dat daar aan de ver- keersregelingen iets hapert. Maandagmiddag had bij het uitgaan der gemeenteschool „Debbautshoek" een botsing plaats, die goed afliep. Een 7-jarig knaapje liep eerst achter een kar, doch liep op een gegeven oogenblik terug naar het voetpad, juist toen op de groote baan naar Assenede een motorfiets met groote vaart aankwam. De bestuurder kon nog tijdig stoppen, doch door den schrik viel het knaapje, en kwam "er met een bezeerden knie af. Dinsdagvoormiddag kwam op de hoek van de Kerkstraat en Leegstraat een bier-auto met een motorfiets in botsing. De zware vraohtauto had weinig schade doch de motor fiets was geheel ontredderd. Persoonlijke on- gelukken hadden niet plaats. Des avonds kwam nog een auto in botsing met een rijwiel. De heer Ren6 Matthijs kwam met zijn vrouw per rijwiel van de kermis te Wachtebeke. Op een gegeven oogenblik moest de man, rijdende op het grintpad naar rechts uitwijken op den straat- weg en werd aangereden door de achter hem komende auto van den heer Burggraeve te Selzaete. Ook hierbij liep het zonder per soonlijke ongelukJcen af, doch het rijwiel was stuk. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Zondagnacht heeft onder de gemeente Stekene (Belgie), nabij de Hollandsche grens, tijdens een aldaar gehouden kermis, een ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij zekere E. B., woonachtig te Stekene (B.), een 3-tal steken in diens onderlijf werden toegebracht en hij levensgevaarlrjk gewond naar een ziekenhuis is overgebracht. Door de Belgische politie en de marechaus- sde werd te Koewacht naar de daders een onderzoek ingesteld. Van andere zijde bericht men ons, dat de aangevallene is overleden en dat de beide daders, die hij nog kon noemen, zijn ge- arresteerd. (M. Crt.) SAS VAN GENT. Door weersomstandigheden genoodzaakt, kon men hedenmiddag bij den heer J. Ra- mondt te Westdorpe zien, dat de twee hoog- ste klassen van school A alhier, met pleizier aan het aardibeienplukken waren. Wel een bewijs, dat tuinibouw en fruitteelt handenvol werk geeft. vi *3 KOEWACHT. De heer P. de Vuijst alhier slaagde Dins- dag te Dongen voor de akte van onderwijzer. Vanwege de arbeidersbemiddeling wordt medegedeeld, dat arbeiders, die naar Bel gie vertrekken om daar werik te zoeken, moeten voorzien zijn, behalve een bewijs van Nederlanderschap met portret en een bewijs van goed gedrag, moeten meenemen 3 por- tretjes, die overeenstemmen met op him be wijs van Nederlandschap geplakt portretje. Zij moeten tevens hun rentekaart meebren- gen. Voorts wordt medegedeeld, dat de prrjs der kosthuizen in Brussel en omstreken thans ongeveer 150 francs per week be- draagt, terwijl de prijs der gemeubileerde kamers van 80 tot 150 francs per maand be- draagt. iBij vonnis van den kantonrechter te Oost- burg is aan P. J. van Waasknecht te Hoofd- plaat de bevoegdheid motorrijtuigen te bestu- ren ontzegd voor een termijn van vier maan- den, ingegaan op 18 Juni. CADZAND. Voor het praktijk-diploma boekhouden, der Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden, slaagde de heer D. P. Porreij alhier. TERNEUZEN—SHEAF CREST 5—2. (Het schijnt bij de bemanning van het En- gelsche stoomschip Sheaf Crest, met de be- oefening van de voetbalsport, emst te zijn, want nauwelijks is het schip hier van zijn wekelijksche reis gearriveerd of de voetbal- schoenen worden aangetrokken, de voetbal- vereeniging opgebeld en in minder dan geen tijd een wedstijd georganiseerd. Het publiek dat door middel van ons blad of is het daar- voor te laat, op andere wijze in kennis wordt gesteld, laat zich gewoonlijik niet "onbetuigd en alles loopt als gesmeerd. Zoo was het ook weer Maandagavond. Het lijkt er wel naar, dat als het Eng. elftal hier nog een paar keer spelen kan, het een overwinning zal behalen, want het spel wordt beter en ook het uithou- dingsvermogen. Voor Terneuzen valt er in ieder geval al worden de wedstrijden door haar gewonnen uit te leeren, hoe het samen- spel moet worden toegepast, dat d'ikwijls ver- rassende resultaten oplevert. Gisteren speelde hetzelfde elftal van Sheaf Crest tegen een elftal van de R. H. B. S. Deze wedstrijd werd 15 minuten na de rust wegens den regen gestaakt, de stand was toen 32 in het voordeel der Engelschen. Arr.-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 3 Juli 1929. De volgende vonnissen werden uitgesproken: C. F. L. de C., oud 31 j., kleermaker te Haren-Nord (bij Brussel), gedetineerd, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voor- arrest. J. F. d. K., oud 30 j., arbeider te Ossenisse, is wegens openbare dronkemschap, met bevestiging van het vonnis van den kanton rechter, behalve de opgelegde voorwaarden, veroordeeld tot 14 dagen hechtenis, voor- waardelijke proeftijd 1 jaar, gedurende wel- ken tijd hij geen drankgelegenheden mag be- zoeken. staking LANDARBEIDERS IN OOSTELIJK GRONINGEN. Te Winschoten is Zaterdag voor de justitie geleid de 27-jarige S. O., uit Nieuwolda, leider der landarheidersstaking aldaar, die bekend heeft, met het oog op het plegen van sabotage, een groote hoeveelheid staafijzer ten nadeele van den heer Bos te hebben gestolen. O. is in voorloopige hechtenis gesteld. EEN AANRAN DER. Een 16jarig meisje uit Maastricht, dat uit Gronsveld in de richting van Elijsden fietste, is door een onibekende man op de fiets, die achter haar reed, aangerand. Op haar tegen- stribbelen is de man er met haar rijwiel, man tel en aktetasch vandoor gegaan. ONGELUK IN EEN KERSENBOOMGAARD. In een kersenboomgaard te Eck en Wiel had de spreeuwenikeerder het ongeluk, de voile lading van zijn geweer door een hand te krij- gen, bericht de Tel. Het wapen was geladen met kruit en fijne kiezel; terwijl de man op de tramp leunde, ging door onibekende oorzaak het schot af; de hand werd zoo goed als ge heel verbrijzeld. In zorgwekkenden toestand werd de ongelukkige naar het ziekenhuis te Tiel vervoerd. TWEE INBREKERS GEVAT. Te Rotterdam hebben een tweetal personen de ruiten ingeslagen van een perceel aan de Korte Hoogstraat, waar gevestigd is het hoe- den- en bontmagazijn der firma H. Een zes- tal vosbonten werd door de heeren ontvreemd'. (Lang plezier van hun buit hebben zij even- wel niet gehad. Kort na de inlbraak zag een agent van politie, het tweetal loopen op de Leuvenhaven, aldaar. Het kwam hem zeer ver- dacht voor, dat de heeren staarten hadden. Immers, de bonten hadden zij onder hun jas verborgen, de staarten hiervan hingen daar onder uit. Zij zijn ingerekend. ONSPORTIEVE DAAD. Uit een portefeuille, zich bevindende in een jas, hangende in het cluibhuis van een tennis- club aan de Kruislaan te Amsterdam, is een bedrag van f 300 ontvreemd. COMMUNISTISCH RELLETJE. Bij de ontbinding van den stoet van ver- eenigingen, die hebben deelgenomen aan het defile voor de Koninklijke familie te Gronin- gen, is het op de Ossenmarikt tot een incident gekomen. Eenige oommunisten, drie uit Gro- ningen en twee uit Amsterdam, gezeten in een met venkiezingsopschriften beplakten auto, gaven, zwaaiend' met roode vlaggen en door uitroepen, blijk van hun anti-Oranje-gezind- heid. Dit irriteerde enkele deelnemers aan den stoet, die den auto omsingelden en de opschrif- ten afscheurden. Het was voor de communisten een geluk, dat de politie dadelijk toesehoot en hen ontzette. Zij werden voor de veiligheid naar het politiebureau gebracht, waarheen ook de auto werd vervoerd. PAARD EN WAGEN GESTOLEN. Op de boerderij van. den landbouwer Van W. aan den Schipluidenschen weg te Schipluiden, werd des nachts een paard en wagen gestolen. Het paard, dat in den stal stond, werd voor den wagen gespannen, en de dief reed rustig het erf af. iDe landbouwer deed des anderen daags van den diefstal aangifte bij de politie, doch toog zelf ook in Rotterdam op onderzoek uit. Daar kwam hij tot de ontd'ekking, dat zijn paard' in enkele uren tijds reeds van vier eigenaren was verwisseld, en het laatste uur van het dier bijna geslagen was, daar het op weg was naar het abattoir. De landbouwer kon het dier dus juist van den dood redden. De wagens en het tuig had de dief niet zoo snel kunnen verkoopen, en dit werd op de markt aangetroffen. De dief had echter waarschijnlijk lont ge- ro'ken, doch de politie heeft voldoende aanwij- zingen verkregen, om hem op te sporen. Zondagmorgen zijn drie Rotterdamsche jon- gelui met een race-motorbootje naar de Waal- haven gegaan, om naar de vliegfeesten te gaan kijken. Toen zij terugkwamen was het bootje verdwenen. Zij deden van deze vermissing aangifte bij de rivierpolitie, bij wie al spoedig bericht binnen kwam, dat de boot in Poorters- haven lag. Het bleek dat een 18-jarige En- gelsc'he zeeman, die had afgemonsterd en die al geruimen tijd in de buurt van de Waalha- ven had rondgezworven zonder geld en zonder onderdak, in het bootje was gestapt, met de bedoeling om er via Calais en Dover mee naar Engeland te varen. Hoewel hij van motoren geen verstand had, heeft hij kans gezien er met het bootje van door te gaan. Bij Poor- tenshaven wilde hij gaan proviandeeren, maar omdat hij geen geld had en om eten vroeg, werd hij aangehouden, aangezien men het ver- dacht vond, dat een jongeman, die met zoo'n luxe-bootje voer, geen geld bij zich had. Spoe dig bleek, hoe de vork in de steel zat. De on- dernemende jongeman is aangehouden en op- gesloten. Even ten Oosten van Halfweg is een lichte Italiaansche race-auto verongelukt en totaal vernield; een der inzittenden is gedood, twee gewond. De auto kwam van Amsterdam en reed met een zeer groote snelheid. Ooggetuigen hebben haar, volgens het „Hbl.", op 120 a 140 K.M. per uur geschat. Nog hoogere cijfers zijn zelfs genoemd. De racewagen moest een kleine auto inhalen, maar de bestuurder heeft blijk baar niet voldoende naar links uitgehaald. Het rechter voorwiel van de Italiaansche auto botste tegen het linker achterwiel van den langzaam rijdenden wagen. Deze laatste had een venbogen spatbord en een wat ontzet lin ker achterwiel doch daar bleef het bij. Van de inzittenden had niemand letsel. Anders was het gesteld met de race-auto. Zij vloog na de botsing als een kaatsbal naar links tegen de jonge boompjes, welke verle- den jaar zijn geplant. De boompjes konden de stooten niet weerstaan en vijf er van braken af. Na het laatste boompje te hebben vernield, duikelde de auto en kwam onderste boven te liggen. De drie inzittenden waren er inmid- dels uitgeslingerd. Een van hen, die aan het stuurrad lmd gezeten, was zeer zwaar gewond, een tweede had eveneens vrij zware wonden. Deze beide heeren zijn per auto van den Ge- neeskundigen Dienst, nadat een arts uit Half weg de eerste hulp had verleend, naar 't Tes- selschadeziekenhuis te Amsterdam vervoerd. De zwaarst gewonde is daar spoedig na aan- komst overleden; de toestand van den andere was beivredigend. De derde inzittende was minder zwaar gewond. Hij is naar het Wil- helmina-gasthuis te Amsterdam vervoerd. Even nadat de race-auto was neergeploft, vloog de benzine in.vlam en spoedig stond de auto in brand. Voor alle zekerheid alarmeerde men de brandweer, maar voor zij kwam, had de Amsterdamsche politie de vlammen gedoofd. Toen de gewonden waren weggebracht, en de brand was gebluscht, was er gelegenheid, de vemielde auto te bekijken. Eigenlijk was er geen auto meer. Er waren wat stukken half verkoold hout, wat verbogen aluminium. De wielen en de reservebanden lagen een ejjid verder, andere onderdeelen waren naar alle kanten weggevlogen. Het geheel was een wrak, niets meer. Als er geen ooggetuigen, die iets over de geraamde snelheid konden vertellen, waren ge- weest, zou de toestand, waarin het overschot van 't lichte race-wagentje verkeerde, al vol doende duidelijk hebben gemaakt, dat met enorme vaart was gereden. Trouwens, de ver- nieling van vjjf boompjes na de botsing zegt oak al genoeg. Dinsdagavond kwam een waker van den Nachtveiligheidsdienst te Rotterdam een poli- tieagent waarschuwen dat er een man ver- moord was. De agent noodigde den waker uit samen een onderzoek in te stellen en in een kamer van een pand aan de Franciscastraat vonden zij een persoon liggen met bebloed hoofd. Het was een 36-jarige varensgezel, die emstig gewond bleek te zijn, doch niet dood. Dien avond was hij om 10 uur beschonken thuis gekomen. Het eten, dat zijn vrouw hem op zijn verlangen voorzette, beviel niet en er vielen woorden, die ten slotte in een hevige ruzie ontaardden. De 15-jarige zoon koos de partij zij-ner moeder en ging papa met een hondenzweep te lijf, waarna de vrouw het met het dikke eind van de zweep nog eens dun- netjes overdeed. Hiertegen was de zeeman niet be,stand. Met een wond boven het jechter oor en gat in het voor- en het achterhoofdt moest hij het onderspit delven. Ter plaatse is hij voorloopig verbonden. Te voet heeft men zich vervolgens naar het Zie kenhuis aan den Bergweg begeven, waarna de man voor de politie een verklaring van het geval kon afleggen. Hier vertelde hij nog, dat zijn vrouw hem met een strijkijzer had geslagen. Woensdagmorgen was de twist bijgelegd, zoodat de politie niet verder behoeft in te grij- pen. DIEFSTAL VAN EEN RELIQUIE UIT DE KERK AAN DEN BOSCHKANT TE 's-GRAVENHAGE. Vrijdagmorgen is bij de politie aangifte ge- daan van den diefstal van een reliquie uit de R.-K. kerk op de Princessegracht te 's-Hage. Voor het beeld van den heiligen Antondus van Padua was tusschen twee kaarsen een reli quie van dien heilige uitgestald. Dinsdagmiddag tusschen 4 en 7 uur heeft een brutaal heerschap kans gezien zich van d'e reliquie meester te maken. Te half 8's avonds ward het om religieuse redenen kostbaar kleinood vermist. Vrijdagochtend ontving de pastoor der pa- rochie, een anonieme briefkaart, waarin hem door een onibekende afzender verzocht werd Vrijdagmiddag 12 uur naar de Boschlbrug te komen, waar hij tegen een losprijs van f300 de reliquie terug zou krijgen. Tegen het bepaalde tijdstip begaf pastoor Bulters zich naar de afgesproken plaats, doch niet dan na vooraf door de politie te hebben ingelicht, die dan ook een oogje in het zeil hield. De onbekende scheen echter lont te heb ben gerctken, want er kwam niemand opdagen en pastoor Bulters moest onverrrichterzake terugkeeren. Intusschen had de recherche bemerkt, dat een oude bekende zich op verdachte wijze in den omtrek van de Boschbrug ophield; zij be- sloot tot arrestatie over te gaan en inderdaad bleek weldra dat zij een goeden greep had ge- daan, want de man, de 41-jarige J. v. B., zon der vaste woonplaats, pleger van verscheiden diefstallen in kerken, viel spoedig door de rnand' en legde een volledige bekentenis af. De reliquie had hij in een witten doek gewik- keld in een boschje in het Haagsche Bosch verborgen. Op zijn aanwijzing werd zij op- gegraven en Vrijdagmiddag is de reliquie weer in het bezit van pastoor Bulters teruggekeerd. Hij zal ter beschiikking van de Justitie gesteld worden. FRAUDE. Nadat bij de rivierpolitie te Rotterdam be kend was geworden, dat bij een Dordtschen cafehouder balen rijst te koop werden aange- boden door een beuirtschipper, heeft de politie een uitgebreid onderzoek ingesteld. Al spoe- dig bleek dat de rijst afkomstig was van de firma van S. uit Rotterdam. De cafehouder bet-rok de rijst van beurtschipper A. uit St. Philipsland, die de balen op zijn beurt weer betrok van den beurtschipper v. d. B. uit Mole- naarsgraaf. De partijen werden in ontvangst genomen te Rotterdam. De opibrengst van de rijst, welke door A. in hoofdzaak in Zdeland van de hand werd gedaan, deelden de beide schippers. v. d. B. betrok de rijst van den schipper H. en diens knecht V., de beiden jarenlang b;j de firma van S. in dienst waren. Deze beide man- nen waren o.m. belast met het verladen van rijst uit de pakhuizen van de firma van S. Zij namen van de te verladen partijen meer mee dan hen was opgedragen en dit te veel leyerden zij aan schipper v. d. Zoo hebben zij gedurende ongeveer een half jaar gedaan. In het begin ontvreemdden ze kleine partijtjes, maar toen hen bleek, dat er vrijwel geen con- trole bestond zijn zij stoutmoediger geworden, zoodat er tenslotte groote partijen zijn ver mist. De drie schippers en de knecht zijn ge- arresteerd en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. iHet is de politie gelukt om een groote partij welke in den laatsten tijd gestolen was, te ach- terhalen. STAKINGSRELLETJES. Toen Zaterdagmiddag, zooals dit den laat sten tijd iederen Zaterdagmiddag het geval is, de werklieden van Bunschoten en Nijkeirk, die werkzaam zijn bij de Zaandamsche houtbedrij- ven, aan het station te Amersfoort aankwa- men, om in de daar gereedstaande autobussen over te stappen, die hen verder zouden bren- gen naar hun woonplaatsen, had zich langs den weg die de autobussen zouden volgen een enorme menschenmassa verzameld. Er was in de stad een pamflet verspreid, waarin werd aangespoord om de werkwilligen, die als onderkruipers betiteld worden, op te wachten en tegen hen te demonstreeren. In verband hiermede waren door gemeentepolitie, rijiksveldwachters en marechaussee uitgebreide maatregelen genomen en was het gedeelte van het smalle pad van het station tot den over- gang van de lijn naar Kesteren, waar de auto bussen waren opgesteld, afgesloten. De eerste autobussen gingen ongestoord voorbij, al werd er rijkelijk geschermd met niet al te vriendelijke udtdrukkingen aan het adres van de inzittenden. Plotseling echter werd door een persoon uit de menigte een steen ge- worpen op een autobus, waarvan de ruit ver- brijzel)! werd. De marechaussee, die in de auto meereed, liet den wagen onmiddellijk stoppen en sommeerde de omringende menigte uiteen te gaan, waarbij hij van ziin sabel gebruik tnaakt. Hierdoor kreeg een der omstan- ders een klap met de sabel, die zich hierover zoo driftig maakte, dat hij nog een ruit van de autobus insloeg. Hij werd door een ande ren marechaussee, die met de afzetting belast was, gegrepen. Intusschen werd van verschillende zijden met steenen op den wagen gegooid en drong het publiek op om den arrestant te ontzetten. Dit zou gelukt zijn, wanneer niet d'e politie en marechaussee ter hulp gesneld waren, zij van hun sabel gebruik maakten om de menigte terug te drijwen. Het gelukte de politie den arrestant te overmeesteren en naar het politie bureau te brengen. Na zijn bekentenis is de man wederom in vrijheid gesteld. Hij had tengevolge van het inslaan van de ruit een verwonding aan de hand opgeloopen. Door glasscherven kregen ook enkele inzitten den van de autobus kleine verwondingen. BRANDEN. Zondagmiddag brak brand uit in de olie- fabriek „De Pijl", liggende in de gemeente Wormer en toebehoorende aan Krooten's Han del Maatsch. Snel grepen de vlammen om zich heen. Na een half uur tijd was de ge- heele fabriek een vuurzee- Aan behoud viel toen niet meer te denken. De op het terrein aarjwezige brandweer uit Wormer en Wormer- veer bepaalde zich dan ook slechts tot het nat- houden van het aangremzende pakhuis en de machinekamer met een 10-tal stralen. Om kwart voor 5 stortte het gebouw in, waarna het gevaar voor het pakhuis en de machine kamer grootendeels geweken was. De oliefa- foriek is geheel verloren. De schade die op een paar ton wordt geschat, wordt door ver- zekering op beunspolis gedekt. DE LANDARBEIDERSSTAKING IN HET OLDAMBT. Men meldt dat in den nacht van 25 op 26 dezer in de gemeente Bellingwolde op de in het veld staande woning van den landarbeider H. K., wiens kinderen uit werken gaan, vjjf schoten zijn gelost, vermoedelijk met een Duitsch militair geweer. Enkele kogels door- boorden de muren, maar er werd niemand ge troffen. GRATIS KNIPPEN EN ONDULEEREN. Bij een kapper in de Kerkstraat fe Amster dam vervoegde zich een dame, om haar haar- tooi te laten bijknippen. De kapper toog aan het werk en met de meeste zorg werd het kap- sel van de dame geknipt en geonduleerd. Toen de kapper met zijn werkzaamheden ge- reed was en het oogenblik van betalen was gekomen( verzocht de dame hem, een flesch haarwater te laten bezorgen in de Utrecht- sche straat. De kosten van het knippen zouden dan te- gelijk met den prijs van de flesch haarwater voldaan worden. De coiffeur vond dit goed en liet denzelf- den dag een flesch haarwater bezorgen aan het opgegeven adres. Daar echter bleek de dame niet bekend te zijn, zoodat de kappers- bediende onverrichterzake terugkeerde. De coiffeur heeft van een en ander bij de politie aangifte gedaan. ENGELSCHE 5-PONDS BILJETTEN VERVALSCHT. Donderdag, 20 Juni j.l. werd in een cafe op Katendrecht te Rotterdam een Engelsch vijf pondsbiljet uitgegeven dat valsch bleek te zijn. Het biljet is door de politie in beslag genomen en het onmiddellijk daarop ingestelde onder zoek leidde reeds den volgenden dag tot de arrestatie van zekeren J. B. de J., die men evenwel wegens gebrek aan voldoende bewijs weer op vrije voeten moest laten. De afdee ling valsch geld van de centrale recherche zette haar onderzoek met kracht voort en gelukte haar in een lunchroom op de Hoogstraat drie mannen aan te houden, de 46-jarige W. B., de 25-jarige A. B. P. en d'e 35-jarige J. S. De laatstgenoemde heeft men evenwel weer vrij moeten laten, omdat gebleken is dat hij met de zaak niets te maken bad. Op een van de arrestanten vond men vijf vervalschte Engel- sche vyf pondsbiljietten. Men ontdekte voorts in een leegstaand pand aan de Woelwijkstraat een werkplaats, waar verschillende ingredienten in beslag zijn geno men. Bij huiszoeking heeft men niets gevon- den. Er is slechts een biljet uitgegeven. De biljetten waren buitengewoon slecht nage- maakt. Het onderzoek heeft nog uitgewezen dat de gearresteerd'e B. pas sedert kort uit de gevan- genis is ontslagen waar hij een vonnis heeft uitgezeten voor poging tot het vervaardigen van valsche Nederlandsche bankbiljetten. De eerst op vrije voeten gestelde J. is later weer

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2