ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBIAD VOOB ZEEUWSCH-VLAANDEREN. pi-3 asastsi:: - - FRIESCHE HEERENRAW No. 8394 Woensdag 3 Juli 1929. 69e Jaargang VOOR FIJNPROEVERS A30NNEMENTSPRIJS: BINNENLAND. FEUILLETON, BUITENLAND. ouw ^JUleendeze 7VQspakking het BAYER- Kbl EEN CONGRES TEGEN DRANKVERBOD. RANT Dit blad verschijnt iederen Maandaq-, Woensdag- en Vrijdagavond. INGEZONDEN itl E D E PEEL1NGEN- HET JUBILEUM VAN DE KONINGIN- 1UOEDER. Aan de gelden, welke door het Comite van de vrouwen uit Nederland en Nederlandsche vrouwen in liet duitenlandalsmede uit Oost- en Wdst-Indie ter beschikking van de Konin- gin-Moeder zijn gesteld ter gelegenheid van H. M.'s jubileum, vermeerderd met de, na de ontvangs-t daarvan gekrweekte rente, zal Hare Majesteit de volgende bestemming geven: ilste. Het bedrag door de Nederlandsche vrouwen hier te lande en in het buitenland ge- schonken, zal H.M. in zijn geheel besteden aan een door H.M. in het leven te roepen Stichtmg, voor verpleging en opleiding van, alsmede on- derwijs aan iichamelijk gibrekkige kinderen van Nederlandsche nationaliteit. 2de. Wat het geldsbedrag betreft, door de vrouwen uit Indie ter beschikking van Hare Majesteit gesteld, heeft H.M. besloten, daarvan de volgende scheikingen te doen: a. 25.000 gld. ten bate van de Vereeniging voor Ziekenverpleging in Nederlandsch-Indie te Batavia; ib. 10.000 gld. ten bate van de Centr. Ver. tot bestrijding van de tuberculose in Nederl.- Indie (sanatorium Patjet) c. 10.000 gld. ten bate van leprozen-inrich- tingen van de samenwerkende zending op Su matra; d. 10.000 gld. ten bate van den philantr. en maatsch. arbeid van de R.K. Missie op Borneo fen Nieuw Guinea; e. 10.000 gld. ten bate van den philantr. en maatschappelijken arbeid van het Leger der Heils in Nederl.-Indie; f. 10.000 gld. ten bate van het te stichten ziekenhuis en sanatorium in de Minahassa (Celebes) j g. 5000 gld. ten bate van de Witte Kruis- kolonie (mevr. Van Emmerik) te Salatiga; h. 5000 gld. ten bate van de Qpvoedingsge- stichten Oranje Nassau (P. v. d. Steur) te Malang; i. 5000 gld. ten bate van de opvoedingsge- stichten van de zending te Soekaboemi; k. 5000 gld. ten bate van de Vereen. tot verbetering van het lot der blinden te Ban- doeng 1. 5000 gld. ten bate van de leprozen-in- richting Dono Red jo te Klaten; m. 4000. gld. ten bate van de Jan Pietersz. Coenstichting te Batavia; n. 3000 gld. ten bate van de _leprozen-in richting Majella-Stichting in Suriname; o. 3000 gld. ten bate van de leprozen-m- richting Bethesda in Sluriname; p. 1500 gld. ten bate van het R.K. zieken huis op Guragao; I7 r. 1000 gld. ten bate van het Groene Kruis ziekenhuis op Curasao; s. 400 gld. ten bate van patienten van de gouvenementsleprozerie Ghatillon (Suriname); t. 200 gld. ten bate van patienten van de gouvenements-leprozerie op CuraQao. EERSTE KAMER-VERKIEZING. Naar het „Huisgez." verneemt, zijn de ka- tholieke Statenfracties in de provincies Noord- Brabant, Utrecht en Zeeland het eens geworden over de samenstelling der candidatenlijst, die op den tweeden Dinsdag van deze maand zal worden ingediend. De gezamenlijke candidatenlijst bevat de volgende namen in de daarbij gegeven volg- order 1. mr. W- M. van La.nsch.ot (afti.)» 2. jihr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt (thans lid der Tweede Earner), 3. P. W. de Jong-van ben Heuvel (aftr.) 4. A. C. Bruijn, (voorzitter van het Ned. R. K. Werkliedenverbond), 5. H. M. J. Blomjous (aftr.), 6. E. B. Dumoleijn (lid der Prov. Staten van Zeeland), 7. Jos. Meijring (lid der Prov. Staten van Noord-Brabant), 8. mr T. Verschuur (voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda), 9. P. J. J. de Wit (aftr.), 10 M. van Hout (lid der Prov. Staten van Noord-Brabant en burgemeester van Helmond). AFSCHAFFING DER IN- EN UITVOER- VERBODEN. De regeeringen van Nederland en Roeme- Uit het Engelsch door E. PHILLIPS OPPENHEIM. MEHEIJERi ten wende men zich in zijn eigen belang, tot het bureau Landverhuizing, Bezuidenhout- soheweg 97, te 's Gravenhage, hetwelk die inliehtingen kosteloos en belangeloos ver- strekt en ook desgewenscht hulp verleent bij aankomst te New York. Ir. J. A. KALFF. In de Vrij dagmididag te Utrecht gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de S.S. en is aan den heer Kalff op diens verzoek met ingang van 1 Juli a.s. op de meest eervolle wijze onder dankbetui- ging voor de vele en zeer gewichtige dien- sten ontslag als directeur van die maatschap- pijen verleend. Tot zijn opvolger is, zooals men weet, benoemd, Ir. E. C. W. van Dijk, thans chef van den Dienst der exploitatie van de Nederlandsche spoorwegen. Ir. Kalff is benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau. fNGEZONDEN MEDEDEELINGEN kruis en oranje band geeft U waarborg kyoor de echtheid der I Prijs nie hebben Maandag de ratificatie-oorkonden van de conventie tot afschaffing der in- en uitvoerverboden (conventie-Colijn) bij het secretariaat-generaal van den Volkenbond gedeponeerd. Bovendien zijn de beide ge- noemde landen, benevens Duitschland, toege- treden tot de protocollen in zake huiden en beenderen. Hoewel in den loop der laatste weken ver- schillende ratificaties der conventie-Colijn zijn binnengekomen, is het toch nog onzeker, of de conventie nog deze maand in werking zal treden. Verschillende landen hebben hun ratificatie namelijk afhankelijk gesteld van de ratificatie door Polen, terwijl laatstge- noemd land met ratificeering wacht, totdat een Poolsch-Duitsch handelsverdrag tot stand zal zijn gekomen. DE OVERVAL TE WILLEMSTAD. Het schriftelijk verslag van den gouvemeur van Curacao betreffende den overval te Willemstad wordt ongeveer 10 dezer in Den Haag verwacht. Eigener beweging heeft intusschen de gou vemeur, ir. Fruytier, bij voorbaat telegrafisch zijn mandaat ter beschikking van de regee- ring gesteld voor het geval het door hem ge- voerde beleid niet wordt goedgekeurd. Verwacht wordt, dat de regeering hierom- trent geen beslissing zal nemen, alvorens den heer Fruytier zoo noodig in de gelegenheid te hebben gesteld, zijn rapport mondeling toe te lichten. HET TERUGVORDEREN VAN DE BELGISCHE TAXE DE SEJOUR. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel- Club meldt: Er werd nog steeds geklaagd over de zeer gecompliceerde formaliteiten, om de betaalde Belgische taxe te kunnen krijgen. Het be- stuur der Kon. Nederlandsche Automobiel Club heeft zich nogmaals tot de betreffende i autoriteiten in Belgie hierover gewend om er toe te geraken, dat de restitutie aan de grens van Belgie geschieden zal, zooals ook 1 het geval is aan de Nederlandsche grens j voor de restitutie aan de Belgische automo- bilistfen van de wegenbelasting. Voorloopig kan alleen worden medege- deeld, dat het verzoek om restitutie van Bel- gische taxe de sejour betaald na 1 Januari I 1929 (officieele datum van afschaffing) moet ingediend worden bij het Belgische mi- nisterie van Financien te Brussel, onder overlegging van het carnet de sejour, dat men Nederlander is en copie van de Neder landsche wegenbelastingkaart, voor conform geteekend door een ambtenaar van de belas- tingen, of een verklaring van het belasttng- kantoor, dat de wegenbelasting betaald is, met aangifte van den termijn, waai voer be taald is, daar aan houders van 60 dagen geldige wegenbelastingkaarten geen vrijstel- ling van taxe in Belgie verleend wordt. Uit deze overgelegde papieren blijkt dan meteen ook dat de belanghebbende in Neder land gevestigd is. EMIGRATIE NAAR AMERIKA. De secretaris der Nederlandsche vereeni ging .Landverhuizing" bericht, dat het aan- tal Nederlanders, dat jaarlijks een visum kan ontvangen om zich in de Vereenigde Staten van Amerika te vestigen, met ingang van 1 Juli a.s. is verhoogd van 1648 op 3153 personen. Te verwachten is dus, dat gegadigden voortaan belangrrjk korter zullen behoeven te waohten om aan de beurt te komen. Voor inlichtingen over de Vereenigde Sta- DE SPIONNAGEZAAK IN HET DEPARTEMENT VAN BELGISCHE LANDSVERDEDIGING. De in de, aan het Belgische departement van landsverdediging, ontd^Jcte spionnagezaak betrokken eerste-luitenant Joseph J---, blijft, zoo meldt de correspondent van de N. R. Crt. te Brussel, hardnekkig alle schuld loochenen en beweert nimrner aan een Duitschen spion- nagedienst eenig document te hebben bezorgd. Wat het geheime stuk betreft waarvan een copie in zijn bezit werd gevonden, het had geen betrakking op het Belgische militaire vlieg- wezen, zooals eerst was gemeld, maar wel op de Fransche militaire luchtvaart en was feite- lijk een nota van den Belgischen militairen at tache te Parijs bestemd voor den Belgischen generalen staf. Gisteren zou luitenant J---, voor de raadka- mer komen. Verwacht wordt dat deze laatste de zaak aan de militaire justitie zal overdra- gen. DE MIJNWERKERS WILLEN DEN 7-L'RIGEN WERKDAG TERUG. iNa afloop van een onderhoud tusschen Mac Donald en de mijnwerkersleiders verklaarde Cook, de secretaris van den mijnwerkersbond: „Wij verwachten thans, dat de regeering haar verbintenis nakomt om de wet op den achturigfti werkdag in te trekken en daar rekenen wij op. Wij zullen geen nieuw on derhoud met den eersten minister hebben want vandaag is de gebeele kwestie besproken en bet standpunt der uitvoerende commissie van den mijnwerkersbond uiteengezet." Te Kopenhagen is een internationaal con- gres tegen drankverbod gehouden, onder lei- dinig van baron Raymond de Luze. Het heeft met algemeene stemmen drie moties aangeno men. In de eerste betreurt het congres dat de drankiwetgeving zoo vaaik de persoonlijke vrij- heid negeert. De tweede motie zegt dat drank verbod het moreel, den zin voor het recht en de openbare gezondheid in gevaar brengt en de derde de hoop uit, dat de drankwetgeiving in de onderscheiden landen zoo spoedig moge- ljjk zal worden herzien dat de accijns op alcohol zal worden teruggebracht tot een zoo- danig peil, dat smokkelarij, onwettigi.- -erkoop en andere verderfelijke gevolgen van hoog'p accijnzen, zullen ophouden. DE BEPERKING DER, BEWAPENING TER ZEE. De Amerikaansche secretaris van Staat, Stimson, heeft te kennen gegeven, dat het be- ginsel der gelijkheid de basis zal vormen voor de toekomistige besprekingen van de vloot- kwestie, wanneer bij zulke besprekingen de Ver. Staten zullen zijn geinteresseerd. Met betrekking tot de uit London afkomstige inlichtingen, naar luidt, wiaarvan de Ver. 27) (Vervolq.) ,,Mijn zuster en ik wonen in Grosve- nor Square. Zij is Lady Margaret Bray- don, ik, ben Geoffrey Braydon. Nu gaf moeder gisteravond een bal masque en wij verveeiden ons allebei dood. Toen ver- telde ik Meg oip een onbewaakt oogen- blik. dat ilk zoo graag naar een bal had wiilLn gaan, dat in Covent Garden ge geven werd en toen ze dat eenmaal wist, heeft Meg net zoo lang aangehouden, tot dat we er samen in een auto naar toe zijn gegaan. Ze zei, dat ze zoo graag eens wiide zien, hoe het in zoo'n omgeving toe- ging. Natuurlijlk was het een groote stom- miteit. Toen we er een tijdje waren, zag ik idiat Meg voortdurend gevolgd werd door drie vreemde lui. Dadelijk toen ik dat merkte, heb ik Meg apart genomen en gezegd, dat we onmiddeHijk naar huis moesten gaan. Maar juist op dat oogen- blik was er een opstootje. De een of an dere dief had een armband gestolen van een vrouw, die vlak bij ons stond en dat mensch greep Meg bij den arm en zei. met het kalmste gezicht ter wereld, dat mijn z-uster den armlband gestolen had. Nu wilde het ongeluk, dat die bewuste armband op den grond lag, vlalk bij de plek waar wij stonden. Toen ik dat zag, begreep ik wel, dat we er niet zoo ge- makkeiijk af zouden komen. Meteen werd Meg door twee lui bij de armen gepakt. Ze zeiden, dat ze er de politie bij zouden halen. Den een sloeg ik tegen den grond en den ander viel over mij heen, zoodat Meg weg kon komen. Iedereen liep nu naar den ingang en daardoor lukte het mij om op straat te komen, maar Meg iwas nergens te vinden, ze was zeker een an- deren kant opgegaan. Gelukkig kwam ze, dan'k zij uw goede hulp, thuis, voordat iemand iets van onze afwezigheid gemerkt had, Anders zouden de gevolgen niet te overzien geweest zijn, want ik ben er bijna zeker van, dat Meg herkend was door een van die kerels, zoo n echt ongunstig type, van wien gezegd wordt, dat hij menschen geld afiperst. Een uur lang heb ik nog naar Meg gezociht, maar ik moest zelf heel voorzichtig zijn, omdat de man, dien ik tegen den grond geslagen had, er nogal leelijik aan toe was, zoo erg, dat ze hem ap een brancard hebben moeten wegbrengen. Daarna heb ik naar huis ge- telefoneerd en gevraagd of een van de bedienden, dien ik kon vertrouwen, aan de telefoon wilde komen. Van hem hoorde ik toen, dat Meg al een heelen tijd thuis was en naar bed was gegaan; toen ben ik natuurlijlk ook zoo gauw moqelijk naar huis gegaan. Hier hebt u het heele ver- haal. Toen ik thuis kwam, heeft ze me verteld wat u voor haar gedaan had. U kunt wel begrijipen, dat we u ons heele leven lang dankbaar zullen blijven, mr. Bliss." ,,Dat komt wel in ordezeide Bliss laehend. ,,U vindt het zeker wel goed, als ik nu weer aan mijn werk ga? Er is nog 1 j heel wat te doen en mijn... patrones is nog al Jcort aanqebonden." „Nee maar, dat wordt toch al te dol verklaarde lord Geoffrey. ,,Ga liever met mij mee, dan zal ik u aan wat anders hel- pen, op ons ibuiten in Hiltshire kunnen we u best gebruiken." Laehend schudde Bliss van neen, ter wijl hij zijn bezoeker tegen wil en dank naar de deur bracht. ,,U zult zien", zeide hij bij het afsaheid, „dat ik u nog eens aan uw bekvfte kom herinneren. Goeden morgen." „Nou, dat het ook lang geduurd", mop- perde mrs. Mott tben Bliss de keuken weer binnenkwam. „Alles is steenkoud geworden, behalve het laatste stukje spek, dat heb iik opgewarmd." „iDanik u wel, maar ik heb werkelijk geen trek meer", verklaarde Bliss. ,,Ga daar nou zitten", hield mrs. Mott aan, „en eet dat stukkie spek op met een liet ze het op zijn bord glijden en drink dat koippie koffie leeg. Daarna kunnen we den boel samen afladen ev dan zal ik je meteen laten zien, hoe je moet sorteeren. Ik heb zitten denken' ging ze voort, terwijl ze nog een extra klontje suiker in zijn koffie deed, ,,dat we best een van die leegloopers kunnen hu- ren, om den boel rond te brengen, dan kan jij me meer in den winlkel helpen. 't Is een goed beklant zaakie", ging ze iets zachter voort, „en hard werken behoef je ook niet. Meestal bennen we voor zeve- nen klaar, zoodat we in vrede onze boter- hammen kunnen eten en daarna kennen we altijd nog zien wat we doen. Ilk vind, dat iedereen recht het op een verzetje, als ie den heelen dag hard gewerkt heeft en als je't mij vraagit", ging ze vertrouwelijk door, ,,voel ik me een heel ander mensch, Staten hun politick zullen wij-zigen, heeft Stim son verklaard, dat de gelijkheid voor de twee naties van groot belang is als middel om el- kaar niet de loef af te steken. PRIKKELDRAAD TUSSCHEN CANADA EN DE VEREENIGDE STATEN. Uit Washington wordt gemeld, dat een van de laatste denkbeelden, om het smokikelen van drank uit Canada naar de V. S. te verhinderen,. is over een afistand van 5000 K.M. een prikkel- draadversperring aan te brengen, drie rijen breed en twee meter hoog. De kosten van deze versperring zullen ongeveer twaalf millioen gulden bedragen, maar de onderstaatssecreta- ris van Financien, Lowmar, is van meening, dat een aanzienlijke besparing zal worden ver- kregen, aangezien thans duizend amibtenaren jaarlijks twaalf millioen gulden kosten en veel minder beambten noodig zullen zijn. DE ENGELSCHE TROONREDE, De troonrede, waarmee gister het Engelsche parlement is geopend, is, schrijft de N. R. Crt., een kalm stuik en geen klinkend program van de arbeiderspartijwelke nu aan het be- wind is. De meest schallende verkiezingsleu- zeen zijn al lang weggestorven en Ramsay zen zijn al lang weggestorven en Ramsay zijn partij in het Lagerhuis wel de sterkste is, maar toch tegenover de twee andere partijen, de conservatieve en liberale, in de minderheid is. Dit bindt de handen zijner regeering, zoo- dra zij neiging zou willen vertoonen de zweep over de paarden te leggen en in snelle vaart naar een of ander socialistisch doel te rennen. Er is genoeg wetgevende stof te bedenken om het parlement vooreerst een jaar beizig te hou- den, zonder dat daarbij voor het leyen der re geering gevaarlijke strijdvragen rijzen. Dus maakt de troonrede den indruk dat de regee ring zich kalm wil installeeren in het voorne- men de macht zoo lang moigelijk in handen te houden. Zij toont baar in voorzichtig tempo bij het begin van haar werk. Toen Ramsay MacDonald op 24 Januari 1924 aan het bewind was gekomen, ging hij onver- vaard tot de erkenning van de Sowjetregeering de jure en het aaniknoopen van diplomatieke betrekkingen met haar over. Op 1 Februari liet de aribeidersregeerinig te Moskou weten dat zij de Sowjet-Unie erkende en pas op 12 Februari daaraanvolgende gaf de nieuwe eerste-minister in een verklaring voor het Lagerhuis het pro gram zijner regeering. Ten opzichte van d'e vestiging van de nieuwe betrekkingen met Sowjet-Ruisland ging zijn regeering dus te werk zonder haar voornemen daartoe eerst in alien vorm aan het parlement bekend te maken. Nu het er echter am te doen is, de door ddwin's regeering afgebroken betrekkingen met Moskou te herstellen, vernemen wij uit de troonrede. .,De regeering overweegt op het oogenbliik de vohrwaarden voor een hervatting van de diplomatieke betrekkingen met de Sow jets en wisselt over 't--anderwerp met de Dominions en Indie van gedaci.^n", Dit be- wijst dat de radicale strooming- in he net en de arbeiderspartij, welke onvenwijld tot ue benoeming van een airJbassadeur te Moskou. wilde overgaan, het nog niet gewonnen i.eeft. De Dominions zullen vermoedelijk een al te nou m'n man der vandoor ^s. Altijd was ie stomdroniken en als ie iemand zag met een rok an, -al was ze zoo leelijk als de nacht en zoo jnager als een boonestaak, stelde ie zich an, oftie gek geworden was. 't Is een opluchting, zoo waar als ik hier sta," was haar eindconclusie, ,,en als ik zin heb... O, die vervloekte winkelbel!" Deze klant sciheen het echter niet noo dig te vinden, dat ze naar ,,voren" kwam. Eerst hoonden ze dreunende, zware voet- stappen in den winikel, vervolgens kwam de bezoeker de gang in en even daarna werd de deur van de keuken opengerukt. Met een in-paffe uitdruikking op haar ge zicht liet mrs. Mott zich op haar stoel terugvallen. In de deuropening stond een logge, zware man, met een rood opgeloo- pen gezicht en kleine waterige dronke- mansoogjes. Hij keek eerst naar zijn vrouw en toen naar Bliss. „Wie is dat?" vroeg hij dreigend, met een bruuske hoofdbeweging in de richting van Bliss. Bij die woorden stond mrs. Mott op. ,,Zou meheer ook willen zeggen, waar ie al dien tijd geVeest is vroeg ze. ,,Ik ben met vecansie geweest," ant- woordde Mr. Mott, terwijl hij zijn hals- doek iets losser maaikte; ,,en as iemand vindt, dat ik geen recht op vecansie heb, laat 'em dan miaar mee naar buiten gaan, dan zellen we de konversasie op straat voortzetten." ti .Vecansie, smeerlap die je bent," riep mrs. Mott trillend van woede uit. ,,Voor mijn part neem je je heele leven vecansie. Dit is mijn zaakie, mijn cente zitten derin en ik heb meer dan genoeg van jou. ,Je ziet me nie meer terug ware je laatste woorden en je zei me een groot genoegen doen, as je bij je besluit blijft Mr. Mott krabde in gedachten zijn kin, terwijl hij Bliss niet uit het oog verloor. „Ontbijt met gebakken spak", mopper- de hij, „warime koffie en gezellig samen in de keuken. De laatste knecht most tavreden zijn met koud spek en een glas water." ,,Hou je bek, kerel, zei mrs. Mott drei gend. ,,Me handen jeuken..." ,,Hou jij je bek maar," viel mr. Mott haar in de rede, ,,ik ben hier en ik blijf hier, ook al is het jouw zaalkie en jouw centen en al doe jij 't meeste werk. Vol- g-ens de wet ben ik de baas, dus heb jij niks in te brengen. En die meneer daar aan tafel," ging hij langzaam voort, ,,zou ik graag effe alleen willen spreken." Nu kon mrs. Mott zich niet langer be- dwingen. Met haar armen in de zij, plantte ze zich voor haar vertoornden heer en meester en begon in een taal, die aan duidelijkheid niets te wenschen liet, haar reputatie te verdedigen. Overdon- derd door dien stroom van woorden, stond haar echtwriemd haar aan te staren. Bliss echter maakte van de gelegenheid gebruik om stilletjes de achterdeur uit te slippen. Tot in het schuurtje, waar hij het weinige, dat hij bezat, bij elkaar zocht. klonk de stem van mrs, Mott, in een triomfantelijk crescendo wat volume en toonhoogte betrof, door. Maar toen ze eindelijk, moe maar voldaan, na de be- haalde overwinning, in de deuropening verscheen en om Bliss riep, was haar nieuwe knecht verdwenen. Gesterkt door een stevig ontbijt liep hij, met zijn kleeren in een bundeltje onder zijn arm, opgewekt naar de dichtstbijzijnde arbeidsbeurs. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 1