ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No, 8393. Maandag 1 Juli 1929. 69e Jaargang &XX geoxx ABOHNEM EN IS PR US: Hi] Is, B1NNENLAND. 1UITEILAND. FEUILLETON. HET VLAAMSCHE TAALVRAAGSTUK. TER NEUZEN, 1 JULI 1929. TER NEUZENSCHE COURANT Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per postf 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25, overige landen f 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Dit blad verschijnt iederen Maandaq-, Woensdag- en Vrijdagavond. KIEZERSLIJSTEN KAMER VAN KOOPHANDEL. De Burgemeester van TEIR NEUZEN maalct 'bekend dat vanaf den 1 Juli 1929 op de Ge- meente-se-cretarie voor het puibliek ter inzage zijn nedergelegd afschriften van de kiezerslij s- ten voor de Aideelingen Groot- en die voor het Kledmbedrijf der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Elventueele verzoeken om verandering of venbetering der kiezerslijsten moeten voor 15 Juli 1929 worden toegezonden aan den Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen te Ter Neuzen. Ter Neuzen, den 29 Juni 1929. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. ZITTING GEMEENTE-ONTVANGER TE SLUISKIL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat de zitting van den Gemeente-Ontvanger te Sluiskil, met het oog op de Kamerverkiezingen in plaats van op Woensdag 3 Juli, op Donderdag 4 Juli zal wor den gehouden op den gewonen tijd'. Ter Neuzen, den 1 Juli 1929. burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLJiE, Secretaris. DE VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER EN DE RADIO. Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1925 werden de uitslagen via het station Scheveningen-Haven draadloos aan de dagbla- den in het geheele land toegezonden. Men meldt thans dat zulks dit jaar niet zal geschieden. Dit staat in verband met de be- sliuiten van de te Praag gehouden rad'ioconfe- rentie inzake de verdeeling van de golflengten. De aan Nederland toegewezen golflengten la- ten niet toe, dat des avonds na zes uur voor het doorzenden van de uitslagen der Tweede Kamerverkiezingen gebruik wordt gemaakt van den zakelijken omroepzender Schevenin- gen-Haven. GEEN BEZWAAR TEGEN RADIO IN DE SCHOOL. Verschenen is het rapport van den Onder- wijsraad over het gebruik van de radio in de school, waaromtrent de minister van Onder- wijs, Kunsten en Wetenschappen den Raad ad- vies had gevraagd. De onderwjjsraad komt in zijn rapport tot de conclusion: a. dat, mits de radio alleen beschouwd wordt als hulpmiddel bij het onderwijs, het luisteren naar radio-uitzendingen voor het lager, middelbaar en voorbereidend hooger on derwijs geacht mag worden geen bezwaar te ontmoeten en bij het nijverheidsonderwijs zelfs wenschelijk te zijn; ib. dat de tegenwoordige wettelijke voor- schriften, althans voorshands, voldoende ge legenheid bieden aan het schooltoezicht om eventueel tegen misbruiken te waken; c. dat er derhalve geen aanleiding is, wijzi- gingen aan te brengen in de onderscheidene wetten of de daarop herustende uitvoerings maatregelen. FRANKRIJK EN DE REGELING DER OORLOGSSCHULDEN. De Fransche Kamer heeft over de regeling van de schuld aan de Vereenigde Staten Don- derdagavond' en nog tot na middernacht ver- gaderd en het eind van de belangrijke beraad- slaging is, schrijft dfe N. R. Crt., geweest dat met groote meerderheid is besloten, de regee- ring op te dragen, om te Washington nieuw uitstei voor de ratsficatie van het accoord Mellon-Berenger te vragen. Franklin-Bouillon die de zaak Donderdag aan het rollen bracht, zette uiteen dat het het Fransche parlement vrijwel onmogelijk was voor den fatalen datum van 1 Augustus een beslissmg te nemen. Herhaaldelijk hebben wij in hermneiing gebracht dat op dien dag de vordenng van Amerika op Frankrijk van tien milliard francs voor het achtergelaten Ameri- kaansche oorlogsmaterieel en allerlei voorra- den (de zoogenaamde „kauwgummi"-schuld) betaald moet worden, maar dat dit niet dade- lijk noodig zou zijn, indien voor 1 Augustus de regeling tot fundeering der Fransche schuld aan de Vereenigde Staten geratificeerd wordt. In dit geval kan deze extra schuld op gemakkelijker voorwaarden afbetaald worden. In zijn rede rekende Franklin-Bouillon de Kamer voor, dat de beraadslagingen in de twee Kamers niet voor de laatste week van Juli bun beslag krijgen en dat de eindstem- ming pas op haar vroegst op 14 Juli gehou den kon worden. Het land werd dus als het ware bij de keel gegrepen en gedwongen in enkele dagen een verbintenis te bekrachtigen, volgens welke het 62 jaar lang zou moeten betalen. Men had Frankrijk gezegd dat het moest ratificeeren, omdat de nieuwe regeling- van de herstelbetalingen tusschenbeide geko- men was, maar ook dat het plan-Young geen waarde had, voor het door de Vereenigde Sta ten aanvaard was en door Duitschland uitge- voerd werd. De regeling van het geheele pro- bleem van de toekomst van een land dat voor drie generaties geruineerd was, zou dus in acht dagen samengedrongen worden. Men eischte van het Fransche parlement een be- raadslaging met het mes op de keel. Hij ver- zocht dus Poincare met de Vereenigde Staten onderhandelingen te openen om voor de beta- ling van de schuld voor oorlogsmaterieel tot 31 December uitstei te verleenen, zood'at Frankrijk tijd zou krijgen om te denken. Nie- mand zou in deze omstandigheden Frankrijk van kwade trouw kunnen beschuldigen. Deze verklaringen werden door het grootste gedeelte van de Kamer met gejuich ontvan- gen en hoewel Poincare, gelijk men weet, voorstander van onverwijlde ratificatie is, omdat hij geen andere uitkomst ziet, voelde hij dat op dat oogenblik de openbare meening van het land zich geuit had, tegen welke geen enkele regeering zou kunnen ingaan. Hij her innerde aan alle moeite die hij daarvoor reeds gedaan had, om een betere regeling te verkrij- gen, en dat hij de Amerikaansche regeering zelf gewaarschuwd had dat zjj niet mocht ver- wachten dat het Fransche parlement de rege ling zonder voorbehoud zou bekrachtigen. On langs was weer een nieuw verzoek om uitstei tot de Amerikaansche regeering gericht en de Kamer wist dat dit geweigerd was. Hij zou de onderhandelingen nu bereidwillig hervatten, maar hij zou in oprechtheid te kort schieten indien hij eenige hoop gaf dat zij tot een be- teren uitslag zouden leiden, Het eind is geweest dat de Kamer, na ver- geefs op de socialisten een beroep was gedaan om de aanneming van Franklin-Bouillon's voorstel tot een eensgezinde betooging te ma ken, met het opsteken van de handen de op- dracht tot hervatting van de onderhandelin gen aan de regeering heeft gegeven. Dat het gebaar vruchteloos zou zijn, was te voonzien, want Washington heeft dadelijk of ficious laten verluiden dat het zulk een uitstei alleen kon verleenen, indien de schuldovereen- komst Mellon-Berenger voor 1 Augustus be- krachtigd werd, bij gebreke waarvan Amerika prompte betaling verwachtte. De vruchteloosheid van de Fransche poging was hierom te voorzien, omdat zulk een uit stei niet zonder goedkeuring van het Ame rikaansche congres gegeven kan worden en dit op het oogenblik op reces is. Dit lichaam heeft onlangs den wetgevenden maatregel aan- genomen, volgens welken de datum van beta- ling tot het volgende jaar uitgesteld zou wor den, op voorwaarde dat Frankrijk de schuld- overeenkomst voor den fatalen termijn van 1 Augustus bekraehtigde. Tegen de letter van die wet kan president Hoover niet handelen. Uit het Enqelsch door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 26) Vervolq. Bliss volqde haar instructies op en kwam na verloop van tien minuten de keuken binnenstaippen, waar hij Mrs. Mott vond, gekleed in een ochtend-japon van rose- flanel met papillotten in 't haar. De rest van haar Bleeding was het besehrijven niet waard. „Ga dhar maar zitten, dan kan je teqe lijk met mij ontbijtennoodiqde ze hem heel vriendelijk uit. ,,]e hebt dus qeen ruzie gehad?" ..Integendeel",, antwoordde Bliss, ter- wijl hij met de diepste aandacht naar haar zonderling kapsel zat te staren. ,,Een van de mannen. dezelfde.idie qezeqd heeft, dat ik zijn groeten moest overbrenqen en dat hij graag voor Donderdag geld wilde heibben, heeft me getracteerd op een glas bier en gaf me bij t weggaan nog een shilling". ,,Over dien shilling had je wel je mond kunnen houden", wees ze hem terecht. ,,En wat het geld betreft, Tim Avery weet heel goed, idlat hij dat altijd op tijd krijgt. Begin jij nou maar vast, ik mot nog even naar boven". (Het is met dat al een hard gelag voor Frankrijk dat de vertraging die de regeling van het herstelvraagstuk te Parijs ondervon- den heeft, de reden is geweest waarom het parlement „met het mes op de keel" moest beraadslagen. Parijs had verwacht dat bij/een snelle afdoening van de herziening van de oude regeling van de Duitsohe herstelbetalin gen, een deel van de Duitsche herstelschuld nog bijtijds te commercialiseeren zou geweest zijn, om de 10 milliard frs. (400 millioen dol lars) tot betaling van de schuld voor de oor- logsvoorraden uit het daardoor losgekomen geld te voldoen. De kans is nu verkeken, want de politieke herstelconferentie, welke nog aan het in werking treden van de regeling Young vooraf moet gaan, dreigt ook een langdurige geschiedeni-s te worden. Er is reeds heel wat over en weer gecorrespondeer voor noodig om het over de plaats van bijeenkomst eens te worden. Daar echter Berlijn en Brussel in- stemming hebben betuigd met het voorstel d'er Engelsche regeering om Londen inplaats van een stad in een „neutraal" land ervoor aan te wij?en, zal Frankrijk zich er ten slotte wel bij1 neerleggen, Amerika zal nu, daar de Fransche Kamer haar besluit niet meer kan herzien, op 1 Aug. zijn 400 millioen dollars van Frankrijk krijgen (,,transfer"-moeilijkheden schijnen hierbij niet te vreezen te zijn, omdat de Fransche schat- kist vooraf degelijke maatregelen moet ge- troffen hebben), maar nu wordt in een En- gelsch blad, de Daily Chronicle, d'e voorstel- ling gegeven dat Frankrijk dan ook tegelijk 10 milliard frs. aan Engeland zou moeten be talen. Het blad beroept zich daartoe op de Londensche overeenkomst van Juli 1926, vol gens welke de betalingen die Frankrijk aan Engeland doet, niet minder mogen zijn dan die het aan Amerika verricht. Nu is het waar dat Snowd'en thans Britsch kanselier van de Schatkist is en deze voor de verkiezing van een neiging om Frankrijk het vel over de ooren te halen, heeft laten blijken, maar wij gelooven toch nauwelijks dat de En gelsche regeering tegenover Frankrijk in des- zelfs financieelen nood zulk een onvriendelijke politiek zou willen toepassen. De „kauwgum- mi"-schuld van Frankrijk aan Amerika staat immers op zichzelf, valt buiten de eigenlijke oorlogssehulden en is te vergelijken met be taling van een Amerikaansche regeeringsleve- rantie na den oorlog. Het moge waar zijn dat men in schuldkwesties geen vrienden, maar slechts schuldenaars kent. Als echter d'e nieu we Engelsche regeering zich op dit oogenblik op de overeenkomst van 1926 beriep, zou zij den indruk vestigen dat zij voor Frankrijk nog tenauwemood meer vriendschappelijke gevoe- lens koestert. Daarom is niet aan te nemen, dat het bericht in de Daily Chronicle op goede gronden berust. VERDUISTERING VAN DOCUMENTEN. Door den Belgischen veiligheidsdienst is een emstige verduistering van documenten betref- fende de nationale defenstie ontdekt, welke gepleegd is ten behoeve van Duitschland. Huiszoekingen welke in de kazeme der gre nadiers en ten huizen van officieren en onder- officieren werden verricht, bleven zonder re- sultaat. Echter is in het ministerie van na tionale defensie een offioier angetroffen, die in het bezit was van een afschrift van een document van de luchtvaart. Hij verklaarde door een vergissing van den afzender in het hezit van dit document te zijn gekomen en zich niet bewust te zijn verkeerd te doen die copie voor eigen gebruik te benutten. Door ihet onderscheppen van een enveloppe is men een Duitsche spion op het spoor gekomen die belang had bij de afzending van dit stuk. In verband met deze arrestatie wordt thans medegedeeld, dat het parket reeds verscheide- ne weken op de hoogte was van de verdwij- ntng van geheime en vertrouwelijke documen ten betreffende de landsverdediging De ci- viele veiligheidsdienst was er dan ook in ge- slaagd een vrjftal brieven te onderscheppen die authentieke documenten of nota's van ge- heimen aard inhielden. Sommige dezer docu menten hadden betrekking op de artillerie, andere op de mobilisatie in oorlogstijd. Na eenig zoeken kwam men tot de overtuiging, Dat liet Bliss zich geen tweemaal zeg- gen; met smaa'k begon hij te eten. Even daarna kwam Mrs. Mott weer terug. Nu waren de papillotten verdwenen; als een diklke franje hing het kortgekni;pte, kroe- zige haar over haar voorhoofd heen. Met een coquet-verlegen gezicht ging ze weer op haar plaats zitten. ..Meestal knap ik me pas 's middags op", zeide ze terloops, ..imaar jij bent zoo'n eigenaardig soort vent. Neem nog een stukkie spek. Strakkies mot je nog hard genoeg werken. Dus je denkt, dat ze je niet beetgenomen hebben?" ,,Ik geloof van niet," antwoordde Bliss, ,,i)k heb zoo nauw'keurig mogelijk op alles gelet." ..O, 't zijn zulike vuile dieven", ging Mrs. Mott door. ..Geen oogenblik ken je ze vertrouwen. Maar t is waar, alleen ken je niet veel beginnen. Een vrouw als ik met een goed beklant zaakie heeft een knappen, jongen kerel noodig, om op haar te passen." s Toen Bliss den uitnoodiqenden blik van haar brutale donkere oogen ontmoette, zette hij zijn kop haastig neer. ,.Gut, wat ben jij een verlegen ventje", zeide ze, terwijl ze haar stoel iets naar den zijne toetrok. ,,En wat heb je met je jas en je pet uitgevoerd. Je kwam van- morgen bibberend as een jufifershondje thuis." .Ilk idienik, dat ze gestolen zijn", ant woordde Bliss. ,,Ik had ze op de kar ge- legd, en toen ik weer opkeek, waren ze verdwenen." .demand van jouw postuur ken ook niet tegen dat brutale dieventuiq op," zeide Mrs. Mott op een gewild bestraffenden toon, terwijl ze hem sentimenteel-verliefd dat deze stukken uit het departement van landsverdediging waren verzonden, wat aan leiding gaf tot een huiszoeking in den expedi- tiedienst van dit departement. Een schrijf- machine, waarop daar beslag gelegd werd, bleek dezelfde te zijn als die, welke gediend heeft voor het typen der naar Duitschland verzonden afschriften van geheime documen ten, terwijl in't bezit van den chef van dezen dienst, een tweede-luitenant, secretaris, kopie werd gevonden van een ander document be treffende het militaire vliegwezen in Belgie. De luitenant, die, als reeds gemeld opgesloten werd, is 47 jaar oud en gehuwd. Hij is oud- strijder. In den expeditiedienst waren ver- der werkzaam drie adjudant-onder-officieren, en een aantal soldaten. Vrijdag zijn al deze militairen door den rechter van instructie in verhoor genomen. Omtrent dit deel van het onderzoek wordt echter stilzwijgen bewaard. Men blijkt evenwel te vreezen, dat de gear- resteerde luitenant reeds geruimen tijd in be trekking stond met een buitenlandseh spion- nage-centrum, zoodat nog andere documenten langs den zelfden weg zouden zijn verdwenen. Ook heeft men den indruk, dat zoo de luite nant werkelijk spionnage heeft gepleegd, hij geen mededader op landsverdediging heeft ge had. Minister-president Jaspar heeft een lang- durig onderhoud gehad met een delegatie van het Christen Werkersverbond, die hem de wenschen van dit verbond inzake het voor- naamste punt van het ontworpen nieuw regee- ringsprogrammade oplossing van het Vlaamsche taalvraagstuk, uiteenzette. Deze delegatie bestond uit den minister van arbeid en nijverheid, Hymans, de oud-minister Poul- let en Tschoffen, de Kamerleden Rubbens en Ren6 de Bruyne en senator Van Overbergh. De leden der delegatie betoogden aan den minister-president, dat het instellen van een „Vlaamsche commissie", zoowel om princi- pieele als om tactische redenen, ongewenscht moet worden geacht, tenzij voor de regeling van pun ten van bijkomenden aard. Door de regeering zou een initiatief-voorstel strekkend tot de onmiddellijke vemederlandsching van de Rijksuniversiteit te Gent, moeten worden ingediend terwijl zij ook de noodige maat regelen zou dienen te treffen om een einde te maken aan het niet eerlijk toepassen van de Taalwet van 1921 betreffende de bestuurs- aangelegenheden. Het hoofd der regeering zeide thans bezig te zijn met een grondige studie van het Vlaamsche taalvraagstuk, en de wenschen van het Christen Werkersverbond, in dit ver band zeer emstig te zullen overwegen. In liberaalgezinde officieele kringen wordt evenrwel verzekerd, dat de liberale ministers Hymans en Janson liever, uit de regeering zul len treden dan toe te stemmen in de zuivere, volledige vemederlandsching van de undver- siteit te Gent. WAARSCHUWING AAN ONGEORGANISEERDE ARBEIDERS. Door Burg, en Weth. van Ter Neuzen is deizer dagen aan de niet georganiseerde arbei- der in de gemeente Ter Neuzen de volgende circulaire rondgezonden, welke geregeld ook wordt uitgereikt aan ongeorganiseerden die zich nader bij de anbeidsbeurs ter inschrijving aanmelden: Uit mededeelingen welke wij van de arbeids- ibeurs alhier ontvangen, krijgen wij den in druk, dat in deze gemeente het aantal onge- organiseerde anbeiders grooter wordt. Wij zouden deze mededeelingen voor kennis- geving kunnen aannemen, wanneer de niet ge- organiseerden zich bij werkloosheid niet om steun vervoegden bij het burgerlijk armibe- stuur. Whar dit wel het geval is, is door ons nagegaan in hoeverre de belangen der ge meente daardoor worden geschaad en ons is dan geibleken dat de uitkeeringen aan de niet georganiseerden in het tijdvak Januari 1929 tot heden veel grooter zijn geweest dan aan de georganiseerden. Wij achten een dergelijke toe- stand niet langer toelaatbaar. Deze gemeente heeft zich en in het belang der arbeiders en in het belang d'er gemeente-financien aange- sloten bij het Werkloosheidsbesluit 1917, stort daardoor ook evenals de georganiseerde ar- beiders een zeker bedrag in de werkloozen- kassen en wij meenen nu dat alsnog de niet georganiseerden verplicht zijn ook hun deel bij te dragen in die kosten. Dit kan worden bereikt door zich bij een der hier foestaande organisaties aan te sluiten. Het gaat niet aan dat de eene groep van arbeiders voor een groot deel zelf de kosten draagt van zijn werkloos heid, tei-wijl de andere arbeiders den vollen steun van de gemeente ontvangen. In vertband met bovenstaande richten wij ons tot de niet georganiseerden, aan wie wij em stig in overweging geven zich alsnog te or- ganiseeren, Wordt aan dit verzoek niet vol- daan, dan zullen wij verplicht zijn maatregelen voor te stellen, opdat de financieele verplich- tingen van de gemeente tot een minimum worden teruggebracht. Nader inlichtingen worden verstrekt door de anbeidsbeurs. De Inspecteur van Politie te Ter Neuzen maakt bekend, dat omtrent onder volgende gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Roeiboot, J. den Exter en J. Pijpelink, Ka- naaldijk 47 en 53. Badcostuum met handdoek, J. de Rijke, Pelmolengang 2. Zakdoek, P. Westerweel, Axelschestraat 57a. Duif, J. Klaassen, Lange Kerkstraat 96. Sleutel, politiebureau. Kinderspeelgoed (beer), J. Klaassen, 2e Kortestraat 5. Portemonnaie met inhoud, L. Breepoel, Dek- kerstraat 12. Huissleutel, A. J. Geensen, Vlooswijkstr. 71. Portemonnaie met inhoud, A. B. de Coninck, Steenkamplaan 57. Werkkiel, P. Geelhoedt, M. Eijkestraat 25. Horloge, W. Moes, Tholensstraat 126. Portemonnaie met inhoud, wed. Stockman, Tramstraat 32. Pet, W. Nieuwelink, Smidswal 25. Damesportemonnaie met inhoud, J. Rie- mens, Kazemestraat 18. Vischstok, D. Rouw, Baandrjk 30. Gewicht, G. Hamelink, Van Bovenstraat. Melkbussleutel, M. Vroegop, Donze-Visser- straat 97. Hamer, wed. L. Verhage, Tholensstraat 143. GESIGN ALEERDEN. Door de gemeentepolitie alhier werden in het lste half jaar 1929 aangehouden 44 per- sonen, die, wegens eenig delict, door justitie- of politieautoriteiten werden gezocht. POST EN TELEGRAFIE. Verplaatst met ingang van 1 Aug. a.s., de telefoniste brj den Interlocalen dienst T. Bos, van het Telegraaf- en Telefoonkantoor te Rot terdam, naar het post-, telegraaf- en telefoon kantoor te Ter Neuzen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 29 Juni stonden bij de anbeidsbeurs inge- schreven Losse en transportarbeiders 102; zeelieden 3; opperman I; centrale-machinist 1; kantoor- bediende 1; samen 108; alzoo verminderd met 12 personen sinds 22 Juni. GEREF. GEM. Beroepen te Axel M. Heijkoop, cand. te Den Haag. DE LOTING VOOR DE MILITIE. De uitslag van de jl. Vrijdag te 's Graven- hage gehouden centrale loting voor de militie had tot uitslag, dat voor de lichting 1930 uit de bus kwam 4146 Wijnand Marie Morren, ge- boren 30 October 1909, en voor de lichting 1931 nummer 2991, Johannes Petrus Keizer, geboren 22 Januari 1909. aankeek. ,Je mot iemand hebben, kerel- tje, die voor je opkomt." jSchel-oplklinlkend liet het winkelbelletje zich hooren. Mopperend stond Mrs. Mott op. ,,Dat vind ik nou zoo echt vervelend. zeide ze, „altijid krijg je klanten voordat je behoorlijk je ontbijt naar binnen ge wenkt hebt. Hou jij je gemak maar, zoo direk ben ik weer terug." Zoo snel mogelijk dronk Bliss zijn kop ikoffie leeg en liep op zijn teenen naar de achterdeur. De schelle stem van mrs. Mott rnaakte echter een eind'e aan den over- haasten terugtocht. „iHier is een meneer met je overjas", riep ze naar achteren. ,,Hij moet je effe spreken." Bliss liep de gang door naar den winkel. In de gang kwam hij mrs. Mott tegen, die weer op weg was naar haar ontbijt. ,,Wat zoo iemand nou in Covent Gar den te maken heeft, daar ken ik met mijn dlomme verstand niet bij", mer.kte ze in 't voorbijgaan op. ,,'n Sjieke vent om te zien." Bliss ging den winkel binnen. Te mid den van den ontredderden rommel van het voorhuis stond een jonge man, die het en- thousiasme van mrs. Mott volkomen rechtvaardigde. Hij had de overjas van Bliss over zijn linkerarm. Voor de deur stond een groote auto te wachten. „Als u Bliss heet", zeide de jonge man, ,,dan geloof ik, diat ik hier uw overjas heb." Bliss knilkte. ,,Ik hoop", zeide hij, onwilleikeurig een weinig zachter sprekend, ,,dat de dame in quaestie veiliq thuisqekomen is". De jonge man zocht in zijn vestzakje. Eindelijk haalde hij. een ineengevouwen stukje papier eruit. „U zoudt ons een groot genoegen doen", zeide hij heel rustig, als u het voor- val van vanmorgen zoudt willen vergeten. De jonge dame laat u nog wel bedanken. Deze kiemighei.d: heeft ze me voor u mee- gegeven." Bliss wderp zijn overjas op een kist met uien en stak de handen in zijn zak. De toon van het jonge mensch was heel be- leefd, heel vriendelijk zelfs geweest, maar tocih had hij, misschien zonder 't te weten, het verschil in hun beider maatschappe- lijlke positie duidelijlk doen uitkomen. ,,Danik u wel, mijnheer," antwoordde Bliss, ,,maar u behoeft me niet te betalen." Spralkeloos van verbazing keek de jon ge man hem aan. ..Maar mijn beste kerel," zeide hij ein- .delijk, ,,je hebt je werk in den steek moe ten laten; het is werkelijk niet meer dan billijk, dat je daarvoor een vergoeding aanneemt. Misschien heb je het niet qe- zien... maar het gaat hier om vijftig pond." Nog geen jaar geleden had Bliss een even groote som ais douceurtje aan den chef van Carlton gegeven. Het was dus niet te verwonderen, dat er geen spier op zijn gezicht vertrok. „Oit is geen dienst," antwoordde hij rustig, ,,waarvoor ik betaling aannemen kan. Daanbij komt nog, dat ik veel te vroeg voor mijn wepk was. U kunt dus wel begrijipen, dat ik met het meeste ge noegen... de jonge dame geholpen heb." Heel langzaam stalk het jonge mensch het bankbiljet weer in zijn zak, terwijl hi ondertusschen Bliss van 't hoofd tot de voeten opnam. „Ik ben toch wel aan het goede adres?" vroeg hij eindelijk. ,,U moet me maar niet kwalijk nemen, maar ik vind het een beetje vreemd, dat iemand in uw positie vijiftig pond weigert... Misschien ver- trouwt u het niet," ging hij snel voort, ,,maar daar is heusch geen reden voor. Die quaestie van vanmorgen is volkomen afgehandeld. Naar alle waarschijnlijkheid wordt het niet eens bekend." ,,Neen, dat is de reden niet," antwoord de Bliss, ik vind nu eemnaal, dat zulk een dienst geen betaling noodiq maakt en ik ben ook stellig van plan niets aan te nemen. Voor mij is t genoeg, dat de jonge dame veilig thuis qekomen is." In de houdinq van het jonge mensch kwam een kleine, nauwelijks merkbare verandering. Met een prettig gebaar stak hij Bliss de hand toe. ,,Ik begrijp er niets van," zeide ihij eer- lijik, waarom iemand als u knecht in een groentenwinkel is. Kan ik u misschien op een andere manier van dienst zijn Ik geloof wel, dat ilk u aan werk zou kunnen helpen, dat beter geschikt voor u was." Glimlachend schudde Bliss van neen. ,,Neen dank u, ik heb het hier goed. In d'e grootste verbazing keek het jonge mensch rond in de meer dan armoedige omigeving. ,,In elk geval..." begon hij aarzelend. ,,Ik zou het heel prettig vinden," viel Bliss hem in de rede, ,,als u mij wilde zeq- gen, dat de quaestie van vanmorgen niet iets was, dat..." ..Natuurlijk wil ik 't u vertellen." zeide de jonge man imipulsief, ,,met't meeste ge noegen zelfs. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 1