Transpireerende Voeten Zo mersproeten ver SPORT. GEMEIGDEiBK&ICHTXV. INGEZONDEN MEDEDEELIN GEN. dwijnen s p o e d i g door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. TER NEUZEN, 26 JUNI 1929. VOETBAL. RECHTSZAKEN. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN, sehen Rijksdag sprak Hilferding, de minister van financien, brj de toelichting van de rege- ling van de financieele deskundigen van de „zoogenaamde herstelikosten." In Engeland zucht men over de lasten van de schuld aan Amerika, die men kan dragen, zoo lang Duitschland en de andere schuldenaars beta- len, maar indien het met deze betalingen eens misliep, zou de Engelsche belastingtaetaler nog meer moeten bloeden. In Belgie klaagt men dat de Duitschers zich nog zoo weinig toe- schietelijk in de kwestie van de vergoeding voor de daar door de Duitschers achtergelaten waardeloos geworden marken toonen. Van het bedrag van 6 milliard mark die in de ge- welven van de Nationale Bank te Brussel lig- gen, zijn, volgens de Duitsche lezing, bijna 2 milliard na de Duitsche bezetting uit ons land in Belgie binnengesmokkeld. Dit wordt als de verklaring van het raadsel beschouwd, waarom de oude „roode" biljetten van 1000 mark hier te lande brj de depreciatie opgeld deden in verhouding tot de nieuwe marken met een groen stempel erop. Zoo ziet men dat allerwegen de financieele regelingen uit den tjjd na den oorlog wrevel gaande maken, maar dit gevoel dient zich eigenlijk aan het adres van Amerika te richten dat zoo onwillig is ge- bleven, om iets van den Europeeschen last te verlichten, ,,omdat men in Europa anders toch maar het geld voor nog meer wapeningen zou besteden." Wat nu de ratificatie van de overeenkom- sten Mellon-Berenger (met Amerika) en Cail- laux-Churchill (met Engeland) beitreft, valt op te merken dat de Fransche regeering ze totdusver, ook zonder de wettelijke bekrachti- ging, de facto erkend en de versohuldigde be talingen geregeld gedaan heeft. Na de defini- tieve bekrachtiging zal dus niets veranderen. In lange en doorwrochte uiteenzettingen voor de commissies voor buitenlandsche en voor fi nancieele aangelegenheden heeft Poincard dui- delijk gemaakt dat Frankrijk tot ratificatie zal moeten overgaan. Hrj heeft in het ge- deelte van zijn mededeelingen dat vertrouwe- lijk was, misschien gezegd, dat een poging om met name de overeenkomst met Engeland op losse schroeven te zetten, bedenkelijk zou wezen, nu Snowden, een van de kopstukken der arbeiderspartij, kanselier van de Britsche schatkist is geworden. Snowden's dreigemen- ten over mindere toeschietelijkheid tegenover Frankrijk, indien dit land zich halsstarrig toonde, zijn nog niet vergeten. Poincarte heeft gewaarschuwd dat men bij verwerping van de oude overeenkomsten nog zwaardere voor- waarden zou trachten op te leggen, omdat het land welvarender is geworden sedert de vroe- gere accoorden gesloten zijn. Tegelijk heeft PoincarS de procedure aan- gegeven welke hij bij de ratificatie in acht ge- nomen wenscht te zien. Eerst zal hrj de Kamers machtiging vragen, om de overeen komsten brj decreet te bekrachtigen. Nadat dit geteekend is, zal het voor het parlement komen, dat wederom vrrj zal zijn het al of niet goed te keuren. Het voordeel van deze procedure is, merkt men op, dat de Kamers er dan nog een voorbehoud aan kunnen hechten, volgens hetwelk Frankrijk slechts zal blijven betalen indien het ook van Duitschland zijn herstelbetalingen blijft ontvangen. Dit is niet meer dan een gebaar om de kiezers gerust te stellen. PoincarS vertrouwt bovendien zelf dat Duitschland zich wel tweemaal zou be- denken, voor het zijn herstelbetalingen staak- te wegens den noodlottigen terugslag dien zulk een beroep op insolventie voor het Duit sche crediet in de heele wereld zou hebben. Aan den anderen kant wees Poincare op de groot moreele overwinning die Europa in de commissie der financieele deskundigen heeft behaald, aangezien daar met medewerking van Amerikanen voor het eerst het verband tusschen de oorlogsschulden der geallieerden en de vorderingen op Duitschland voor het herstel is erkend. Dit zou, zoo noodig, later als argumenten dienst kunnen doen. Het beste zou ecbter zijn, als Amerika ging inzien, dat het in de positie van Midas komt en al het goud dat het van Europa krijgt, het niet welvarender kan maken, maar in de heele wereld slechts een financieele spanning veroorzaakt die tot abnormale disconto-ver- hoogingen leidt. DE BEGRAFENIS VAN GENERAAL BRAMWELL BOOTH. De begrafenis van generaal Booth, den vroegeren opperbevelhebber van het Leger des Heils, heeft Maandagmorgen met indruk- wekkende plechtigheid te Londen plaats ge- had. Duizenden toeschouwers hadden zich in een dichte haag langs den geheelen weg, dien de stoet zou volgen, opgesteld. In den stoet liepen honderden fanfare-corp- sen mee. Daar alle heilsoldaten breede witte banden om den arm droegen en de banieren met witte liniten waren omhangen leek de stoet geheel wit te zijn. Men zag er de vlaggen van bijna alle lan- den, wier vertegenwoordigers de laatste hulde brachten aan hun overleden chef. OF RAMP VAN DE OMGESLAGEN REDDINGBOOT. Men herinnert zich de ramp van de omge- slagen reddingboot van het kleme Engelsche SSrsplaatfje Rhije, waarbij 12 personen ziha omgekomen. Er werd toen een fonds bfl- eengebracht voor de nabestaariden n veer 38.000 pond, maar omtrent het beheer en de verdeeling ontstond een geschil, dat bijeenkomist van den raad vanbeheer end nagelaten betrekkingen geregeld heeft De 5 weduwen krijgen nu elk duizendpon tant en de ouders der verdronken jonggezel len elk 260 pond contant, waarna een bedr g van 25.000 pond overblijft. Dit fondSpM°die onder beheer van den rijks-trustee gesteld, die het zoo voordeelig mogelijk voor de nabe®^a^- den zal beleggen. Alle partijen hebben (he re- geling reeds goedgekeurd en het voorloopig bestuur is me teen afigetreden. nieuwe grondwet voor SPANJE. Primo de Rivera heeft de Nationale Ver- gadering tegen einde Juni bijeengeroepen om een mededeeling van de regeenng over de ontworpen grondwet aan te hoo meen kiesrecht wordt weder voor alle Spaan^ sche onderdanen, ook voor vrouwen mge voerd. Echter zal een derde van de afgevaar digden direct door het volk worden gekozen, terwijl een tweede derde door de economisch vereenigingen en het laatste derde door regeering zal wonden benoemd. Het nieuwe parlement zal 400 leden tellen, evenals de tegenwoordige Nationale Vergade- rilDe nieuwe constitutie zal 1931 in werking Tenslotte dringt Primo de Rivera ook aan op het in.stellen van een ^^^Xn^S militie, die in dienst van den Volkenbond zal worden gesteld. DE ONTSNAPPING VAN DEN TSAAR. Ondanks alle onderzoekingen, die onom- stootelijk hebben vastgesteld, dat de geheele keizerlijke familie van Rusland te Jekateri- nenburg in den kelder van het huds van Ipat- jew was omgekomen en hun lijken daarna in stukken gehakt en verbrand, zijn er nog steeds menschen, die gelooven dat de tsaar en een of meer zijner kinderen wisten te ontsnappen. Nu komt met dergelijke verhalen de Tsjechi- sche generaal Gajda, de leider der Tsjechi- sche fascisten, de man, wiens ontslag uit den dienst in Tsjecho-Slowakije tot zulke schan- dalen heeft geleid, die in 1918 aan het hoofd van Tsjechische troepen stond, welke in het Oeralgebied opereerden. Ook een Russisch monarchist, wiens naam geheim wordt gehou- den, verspreidt een brief, waarin hij verklaart, dat de tsaar en een paar zijner dochters zijn ontsnapt. Als eenig bewijs moet zijn „woord van eer" dienen. De aanhangers van „kerzer Kirill I" be- strijden natuurlijk de juistheid van deze ge- ruchten. Volgens hun meening heeft deze agi- tatie slechts ten doel hun „keizer" te scha- den. Welke doeleinden de verspreiders van die geruchten nastreven, is echter moeilijk met zekerheid te zeggen, maar dat er iets achter steekt (de strijd om het een of ander prozaisch belang) is zeer waarschijnlijk. 's RIJKS SCHATKIST. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig betaalde belas- tingen naar inkomen en- of vermogen (ge- wetensgeld) is ontvangen bij: den ontvanger der directe belastingen te Axel 70.50 te Hulst f 138.02; te Sas van Gent 122.50; bij den in- specteur der directe belastingen te Ter Neuzen 65.60. J. W. VAN OEVEREN. Dinsdag is te Zierikzee in den ouderdom van 66 jaar overleden de heer J. W. van Oeve- ren, een geziene figuur op het eiland Schou- wen, bekend en geacht door velen daar buiten. Hij was sinds het jaar 1916 lid d'er Provinciale Staten en voorzitter van den kring Schouwen en Duiveland van de Zeeuwsche Landbouw- maatschajppij. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Als lid der Staten wordt de overledene op de lijst van den Vrijheidsbond opgevolgd door den heer C. Blom te Haamstede. ZEEUWSCHE POLDER- EN WATERSCHAPSBOND. De Zeeuwsche polder- en waterschapsbond zal op 13 Juli a.s. zijn jaarvergadering te Mid- delburg houden en in verband met het 10-jarig toestaan zal de heer mr. P. Dieleman een feest- rede houden, terwijl prof. mr. F. G. Scheltema uit Amsterdam, zal inleiden „Het waterschap en het reoht van eigendom". Des middags zal de schade welke tijdens de Novemiberstorm aan den Westkapelschen Zee- dijk is toegebracht in oogenschouw worden genomen. J. HOOGKAMER. Tijdens een operatie is op 54jarigen leef- tijd aan een hartgebrek plotseling overleden de heer J. Hoogkamer, specialist voor keel-, neus- en oorziekten. De heer Hoogkamer, die uit Vlissingen naar Den Haag gekomen was, was eerst korten tiid daar ter stede gevestigd, doch had reeds een uitgehreide praktijk. ELECTRISCH PIJPORGEL VOOR HET CONCERTGEBOUW TE EDINBURGH. Door bemiddeling van haar Schotsche ver tegenwoordigers, de finma Scovell Cy., is aan de Nederlandsche orgelbouwers A. S. J. Dekker te Goes opgedragen het maken van het orgel voor het Concertgebouw (Central Hall) te Edinburgh. Het orgel wordt gebouwd naar Dekker's gepatenteerd rein-electrisch systeem, en heeft een ruime dispositie verdeeld over 3 klavieren, van 61 toetsen (concertmaat) en een pedaal van 30 toetsen. Het orgel zal 2516 sprekende pijpen bevatten. Het instrument is ontworpen door dr. Lee Ashton en mr. W. C. Cooper Wilcox. Het instrument, dat o.a. een doorlooipende 32 voets register op het pedaal heeft, zal zonder eenige transmissie worden gebouwd. SAS VAN GENT. Met genoegen kunnen we vermelden dat aan onzen stadgenoot, den heer Robert Cortvriendt, door de jury, belast met de afneming van het eind-examen aan de R.K. Middelbare Handels- school te Selzaete het Certificaat Commercial werd togekend. Terzelfder tijd slaagde hij voor het examen aide-chimiste. De examens werden afgenomen door een jury, samengesteld uit v^rschillende deskun digen te Brussel, en onder toezicht van een aantal fabrieksdirecteuren, waarvan twee uit Sas van Gent. Gevaarlijk gevallen. Door een misgreep van een traptrede stortte de wed. B., die bij een familielid op zieken- bezoek was geweest, van de hooge en steile zoldertrap. De bejaarde vrouw bleek zoodanig ge- kwetst te zijn, dat spoedig ingeroepen ge- neeskundige hulp het noodzakelijk achtte de patiente onverwijld naar het ziekenhuis te Sluiskil te transporteeren, hetgeen nog in den laten avond van Maandag moest geschieden. Er is op het oogenlblik nog geen nader be- rioht of de toestand van de zoo ongelukkig getroffene aanleiding geeft tot ernstige be- zorgdheid, aangezien de overhaaste spoed, waarmede haar overbrenging moest geschie den geen gelegenheid geboden had voor een minitieus onderzoek. TERN. COMBINATIESHEAF CREST 56. Den gisteren alhier gespeelden wed strijd Terneuzen-canibinatieShef Crest werd door de Engelsche Club gewonnen met 65. On danks het ongumstige weer, was de belang- stelling bevredigend te noemen. DRIE WEDSTRIJDEN OP ZONDAG A.S. Zondag 30 Juni a.s. belooft voor de sportlief- hebbers een belangwekkende dag te worden. De voetbalvereeniging „Terneuzen" is reeds verzekerd van twee wedstrijden tegen het le en 2e elftal van de „F. C. Red Star" te Ant- wei'pon in den namiddag; er is ook nog in on- derhandeling met een club van dezelfde plaats voor een match in den voormiddag. Als deze poging slagen mocht, zal dit Vrijdag a.s. nader worden bekend gemaakt. NATIONAAL KAMPIOENSCHAP WIELRENNEN. De bekende Sassche wielrenner Bram Ran- sdhaert won in de te Amsterdam gehouden wedstrijden om het nationaal kampioenschap een tweeden prijs. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 26 Juni. De volgende zaken werden behandeid: A. M. d. C., oud 19 j., arbeidster te Ede, we.icl ten taste gelegd dat zij op 29 Mei j.l. te Oostburg, toen de marechaussee met de hand een teeicen gaven, door het opsteken van de hand, dat zij met haar rijwiel dat zij bereed moest stilhouden, en een wachtmeester vorder- de dat zij moest stilhouden, daar zij haar wil- den doen stilhouden teneinde te onderzoeken of zij voorzien was van het vereisohte rijwiel- b elas ti i lgp 1 a at j eaan die vordering niet heeft voldaan, maar harder is doorgereden. Eisch 16 boete of 15 dagen heeht. Uitspraak idem. A. J. L. W., oud 27 j., landlbouwersknecht te Westdorpe, werd verdacht dat hij op 12 Mei jl. te Westdorpe Christina de Vrieze heeft be- leedigd. Eisch 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. E. E. D'h., oud 21 j., landbouwersknecht te Waterland-Oudeman (Belgie), werd beklaagd, dat hij op 25 Maart j.l. ongeveer 20 K.G. aardappelen, toebehoorende aan Jerome de Groote, te IJzendijke, heeft weggenomen. Eisch f 20 boete of 20 dagen hecht. Uitspraak 10 boete of 10 dagen hecht. E. d. B., oud 44 j., schippersknecht te Os- senisse, werd verdacht dat hij op 26 Mei j.l. te Ossenisse de deur van de waning van Th. Rottier heeft beschadigd, door er met een steen op te slaan. Eisch f 15 iboete of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. Door de Belgische regeering is de uit- leivering gevraagd van P. d. W., oud 50 j., landarbeider te Hamme, thans gedetineerd te Middelburg, wegens een veroordeeling door de rechtbank te Dendermonde, wegens ontucht, tot 2 jaar gevangenisstraf. Deze man werd eenigen tifd geleden door de Rechtbank te Middelburg, eveneens wegens ontueht, veroor- deeld tot 1 jaar gevangenisstraf. KAMERCANDIDAAT IN 'DE NOR. Op last van de justitie is dezer dagen aan- gehouden en in het huis van bewaring te Rot terdam opgesloten P. A. T. te Hekelingen, de secretaris-penningmeester van den Plattelan- dersbond, die tervens als no. 3 op de lijst- Braat figureert. T. is de zoon van een post- beambte uit de plaats zijner inwoning en hij wordt ervan verdacht aangeteekend'e brieven, geldswaardige papieren inhoudend, te hebben ontvreemd. T. is in het bezit gevonden van een bedrag van enkele duizenden francs en een paar hon- derd gulden Nederlandsch geld. Hij geeft voor, dat dit de heele partijkas is. Het Belgische geld was bestemd om een drukker in Antwer- pen te betalen, die het verkiezingsmateriaal voor den Plattelandersbond had geleverd. Mien vertrouwt deze verhalen van T. niet ge heel en al. Daarom wordt een onderzoek in- gesteld. Dit onderzoek wordt niet vergemak- kelijkt door het feit, dat de boekhouding van T, als secretaris-penningmeester van zijn partij wel een jaar achter is. EERSTE ZITTING. In de gisteren geopende eerste zitting in 1929 van de Provinciale Staten waren de heeren De Baare en v. d. Beke Callenfels met kennisgeving afwezig, terwijl er een vacature is door het overlijden van den heer J. W. van Oeveren. De VOORZITTER, de Commissaris der Koningin, de heer Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford opende de zitting in naam der Konin gin en las daarop het amibtsgebed voor. Hierna vroeg spreker de leden nog even te bl{jven staan en sprak hij als volgt: ,,Met groot leedwezen zult gij ongetwijfeld met mij hebben kennis genomen van het zoo droeve bericht, dat gisterenavond de heer J. W. van Oeveren ontslapen is. Sedert 1916 was de heer Van Oeveren lid van Uwe vergade- ring. In hem is heengegaan een goed Zeeuw, een der voormannen op het gebied van den landbouw, een man van nauwgezette plichts- betrachting, onkreukbare edrlijkheid en groote toewijding voor het algemeen belang. Wij hebben hem voorts leeren hoogachten om zijn vriendelijken omgang en zijn vroolijken aard, maar ook om de degelijkheid zijner adviezen. Innige deelneming hebben we in de groote smart zijner weduwe en kinderen; moge God hen alien zijne vertroostende liefde in rijke mate deelachtig doen zijn. Ik houd er mij van overtuigd, dat zijn na- gedachtenis door ons alien in eere zal worden gehouden en moge U voorstellen een schrijven van rouwbeklag aan de weduwe en kinderen te richten". Hierna kwam aan de orde het onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw gekozen verklaarde lid, den heer J. Bostelaar van Aagtekerke. Nadat de geloofsbrief door eene commissie bestaande uit de heeren Adriaanse, Vienings en Van 't Hoff, was onderzocht en in orde bevonden, werd tot zijn toelating besloten. De heer Bostelaar werd daarop door den griffier binnengeleid en legde in handen van den Voorzitter den eed af, waarna deze hem ge- lukwenschte en hem verzocht de voor hem bestemde plaats in te nemen. Ingekomen stukken. Ingekomen waren verschillende Kon. beslui- ten tot goedkeuring van e6n of meer Staten- besluiten. Zij werden alien voor kennisgeving aangenomen. Mededeelingen van Ged. Staten. De mededeelingen van Ged. Staten inzake de posten voor onvoorzien der begrootingen 1928 en 1929, die inzake 't niet plaats gehad hebben van onderhandsche aanbestedingen die betreffende de samenstelling van de af- deelingen van hun college en het ter griffie gedeponeerd zijn van de presentielijsten hun- ner vergaderingen, werden voor kennisgeving aangenomen. Veerdienst KortgeneWolphaartsdijk. De mededeeling van Ged. Staten omtrent het voorstel-Sonke tot uitbreiding van den veerdienst Kortgene—-Wolphaartsdijk, reeds eerder gepuibliceerd, werd daar niemand ver- zending naar de afdeelingen wenschte, op voorstel van den Voorzitter voor kennis geving aangenomen. Belegging Provinciale Reservefondsen. Ook van de mededeeling van Ged. Staten inzake de motie-Van Waesberghe over beleg ging van Prov. reservefondsen, achtte nie mand verzending naar de afdeelingen noodig en werd ook deze mededeeling voor kennis geving aangenomen. Provinciaal Verslag. De heer ONDERDIJK wijst er op, dat dit verslag eerst ter vergadering is overgelegd en hij o.a. een opmerking had willen maken over de betaling van forensenbelasting door personeel van de stoombootdiensten. Het is natuurlijk niet doenlijk geweest het verslag te bestudeeren en vraagt of er ook in de vol gende vergadering nog over zal kunnen wor den gesproken. De heer DIELEMAN zegt, dat Ged. Staten daartegen geen bezwaar hebben en wordt al- zoo besloten. Benoeming en verkiezing. De benoeming van een lid der Staten, be- doeld in art. 89 der Prov. wet en de verkie zing van leden der Eerste Kamer der Staten- Generaal werden op voorstel van den Voor zitter bepaald op Vrijdag 26 Juli. Aanhouding. Aangehouden werden het verzoek om sub- sidie in kosten van herstel van het kerkge- bouw H. Willibrordus te Hulst; idem in de kosten van herstel van den Campveerschen toren te Veere; idem voor het herstel van het kerkgefoouw der Ned. Herv. gemeente te Tholen, en ten slotte van den toren van voren- genoemd kerkgebouw. Andere voorstellen. De overige reeds vroeger gepubliceerde voorstellen werden alle naar de afdeelingen overgebracht, en dit was ook het geval met dat tot vaststelling der rekening over 1927, die aanwjjst in ontvangsten 4.880.941,70 en in uitgaaf f 5130.397,01, alzoo een kwaad slot van f 249.455,31. De VOORZITTER deelde mede, dat het lang uiitlblijven dezer rekening veroorzaakt werd door eenige opmerkingen, die de reken- kamer maakte, doch dat thans de cijfers wor den voorgesteld, zooals Ged. Staten ze hebben opgemaakt. De Zondagsdienst op de ljjn VlissingenBreskens. Thans werd aan den heer ADRIAANSE verlof verleend terug te komen op de door hem gestelde vragen betreffende het gebeur- de met de boot VlissingenBreskens op Zon dag 31 Maart en het daarop door Ged. Staten gegeven antwoord. Spreker wijst er op, dat waar de boot reeds naar Breskens was gevaren en toch weer terug moest en alzoo heel het aanwezige per soneel dienst had te doen, hier bezwaarljjk sprake kan zijn van een weigering van ver- voer ter werkbesparing van het personeel op dien Zondag. Uit dien hoofde is deze weige ring tot vervoer niet te verdedigen; nog meer klemt dit, waar op deze wijze een directe schade aan den bootdienst werd toegebracht door 't gemis der ibelangrijke som voor de toch reeds gemaakte extra overtocht, op zijn minst een bedrag van 75. Alleen reeds om deze redenen, en dus nog afgezien van anidere grieven, meent spreker, dat de houding der directie in deze zeer is te betreuren en niet voldoende te verdedigen door beroep op de opdracht der boot-commis- sie. Men had ook gezien dat verbod, nu de extra-vaart reeds was gemaakt, de dringend verzochte hulp aan den buitenlandschen reizi- ger, wiens overbrenging zonder eenig meer- der werk kon geschieden, niet mogen weige- ren. Uit al hetgeen nu bekend is, mede door de antwoorden van Ged. Staten, meent spre ker te mogen afleiden, dat de walkapitein, die bij afwezigheid der directie een extra-boot van uit Vlissingen op bericht van uit Breskens hierheen had doen varen, daarmede feiteljjk gehandeld heeft geheel conform de bedoeling der boot-eommissie, terwijl de tegenorder van den directeur juist in strijd met die be doeling is gegeven. De walkapitein verdiende alzoo voor zijn practischen blik op de zaken en zijn juist be- grip van verschil tusschen letter en geest van een verbod, van onderscheid tusschen alge- meenen regel en wat redelijkerwijze niet onder den algemeenen regel valt alle lof en spreker gelooft hem een compliment te moeten maken voor de goede uitvoering zijner functie, die, ware zij niet door den order van den directeur gestuit, de pijnlijke gebeurtenis had gespaard, waardoor spreker gelooft niet te overdrij- ven aan de reputatie van het overheids- bedrijf een deuk is toegebracht. Deze hulde aan den walkapitein is volgens spreker des te meer op haar plaats, waar de directie de houding van den walkapitein op een z.i. nog al blameerende wijze heeft gedes- avoueerd, en zij heeft de onaangenaamheid van den tegenorder nog onnoodig vergroot door een veel te sterke en absoluut onnoodige af- keuring van de geheel te goeder trouw ver- richte handeling, gebaseerd op een redelijke opvatting van wat zijn plicht als voor uitoefe- ning van den bootdienst toen verantwoorde- lrjke functionnaris. Spreker is overtuigd van de bekwaamheid en grooten ijver van den directeur van den Prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde en daarom spijt het hem, dat hij, bij de ibehan- deling van dit onderwerp heeft moeten wijzen op wat hem in zijn houding als verantwoor- delijk functionnaris toeschijnt een groot deel schuld op te leveren aan deze geschiedenis, waarover, waar het een publiek overheids- bedrijf betreft, het voile licht behoort te schijnen. (De verwachting van Ged. Staten in hun ant woord, dat in den vervolge feiten als door spr. omschreven, zich niet meer zullen voordoen, kan hij, jammer genoeg, niet deelen. De vroe- gere dienstorder aan den directeur hield in een verbod tot het beschikbaar stellen van booten op Zondag voor extra vaarten; na de onderwerpelijke gebeurtenis is gebleken dat dit verbod niet geldt in bepaalde, inderdaad dringende en spoed vereisdhende gevallen, maar waar is het criterium van dringend en spoedvereischend, waar is de grens? Plaatst men nu de directie niet voor een heel moei- lijike taak am te beslissen over het dringende en bet spoedvereischende Men moet niet ver geten, dat de verzoeken vaak plotseling per telegraaf of telefoon geschieden. Zal bij na- vraag om toelichting en c.q. onderzoek niet zooveel tijd verloren gaan, dat de gewone bootvaart nadert, in welk geval het doel niet meer wordt bereikt? En hoe als de directeur weer afwezig is en de beslissing moet wor den genomen door zijn vervanger, den wal kapitein? Met het moderne verkeer is de af- stand tusschen den 2en en 3en dienst op Zon dag veel te groot, want zooals gezegd de tijd tusschen 10.50 (2e boot) en 18.55 laatste boot) is voor een internationale route als die over Breskens te lang, "ten dit brengt vele touristen in moeilijkheid. De meesten zul len die lange pauze in overvaart-gelegenheid niet kennen en worden alzoo gedupeerd, maar ook worden gedupeerd zij, die ze door erva- ring weten, want men noodzaakt deze hun route elders te zoeken, Maar op deze wijze leidt men het verkeer naar onze provincie af, in plaats van 'het aan te moedigen, wat zeker niet in overeenstemming is met de ook voor Zeeland bij vreenudelingen-verkeer betrokken belangen. Wat spr. betreft, betreurt hij ten zeerste dat de exploitatie van den bootdienst welke geheel dient gebaseerd te zijn op de eischen van 't verkeer vooral waar deze bootvaart het eenig mogelijke middel is om de overkant v.v. te bereiken afhankeliik wordt gesteld van een politiek beginsel om trent Zondagsheiliging, maar kennende het sterk gradueel verschil van opvatting daar- omtrent in de groepen ter rechterzijd'e, hoopt spr. ten zeerste en heeft goede verwachting dat het gebeurde met de extra-overtocht naar Breskens op Zondag 31 Maart de overtuiging zal hebben bijgebracht bij het overgroote deel en andere transpireerende lichaamsdeelen moet men behandelen met Purolpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Purol-Voet-, Toilet- en Kinderpoeder in Bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. zoowel van de Prov.- als van Ged. Staten, dat zij bij alle verschil van opvatting omtrent dien- sten op Zondag, toch minstens ook hebben rekening te houden met de eischen aan een overheidsibedrijf als de Prov. stoombootdienst, die een schakel vormt in het internationaal verkeer, gesteld. En dan vertrouwt spr., dat op den duur Ged. St. 't niet meer voor hunne rekening zullen kunnen nemen om den dienst Breskens-Vlissingen gedurende een 8tal uren op den vollen Zondagstijd stil te doen liggen. Spr. is overtuigd dat de meerderheid der Staten met hem van oordeel is, dat de Zon- dagsdienst Vlissingen-Breskens die slechts 3 van de 7 werkdagdiensten overhoudtj te be- perkt is en behoort te worden uitgebreid met een middagdienst. Teneinde geen discussies uit te lokken die waarschijnljjk zonder eerst" het oordeel van Ged. Staten te hebben vernomen, praematuur zouden zijn, wilde spr. op dit oogenlblik zich onthouden om door een rmotie een oordeel der vergadering te vragen, maar hij verzocht be- leefd maar dringend aan Ged. Staten, hetzij voor, hetzij in de volgende vergadering hun meening te willen kenbaar maken omtrent een inlegging van een middagdienst Vlissingen- Breskens op Zondag. Ged. Staten zegden beantwoording van die vraag toe. Splitsing der afdeelingen. Hierna wordt tot splitsing der vergaderin gen in afdeelingen overgegaan. In de eerste afdeeling hebben zitting de heeren Adriaanse, Catshoek, Mes, Boonman, Staverman, Sonke, de Ridder, Wallien, Voge- laar, Vienings, Hendrikse, Laernoes en de le den van Ged. Staten, de heeren van Rompu en Dieleman. In de tweede afdeeling de heeren Erasmus, Reilingh, Moelker, van 't Hof, Kakebeeke, Boender, van Dixhoorn, v. d. Beke Callenfels, Overhof, v. d. Wart, de Pauw, de Jonge en van Ged. Staten de heeren v. d. Weijde en v. d. Putte. In de derde afdeeling de heeren Onderdijk, Kodde, Welleman, Koster, Joziasse, mevr. Bergsma en de heeren Dumoleijn, van Waes berghe, Timmerman, Bostelaar en van Ged. Staten de heeren van Dusseldorp en Stieger. Op voorstel van den VOORZITTER werd besloten de eerstvolgende vergadering te hou den op Donderdag 25 Juli a.s. des voormiddags te 11.15 uur. Hierna werd deze vergadering gesloten. NA EEN GRONDVERSCHUIVING. Men schrijft uit Schore: Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling lag, den bij de ernstiige grondverschuiving van Maandag j.l. in de spuikom van de nieuwe sluis van het waterschap de Breede Watering be- westen Yerseke terecht gekomen grond weer op te voeren en den dijk opnieuw onder profiel te brengen, is het werk thans stop gezet. Men heeft n.l. gemerkt, dat het steenen bouwwerk over de geiheele breedte is gebroken, zoodat ook de gesloten deuren aan de zeezijde vast- zitten. De herstellingswerken zullen nu, naar het oordeel van deskundigen, zeer belangrijk wor den. Gemeld wordt, dat het voorloopige plan bestaat, in den inham aan de zeezijde een nieuwen dijk aan te brengen, waarna het werk zal worden bloot gemaakt en hersteld. Het waterschapsbestuur zal dan ook eerstdaags een algemeene vergadering van de ingelanden bijeenroepen. In die vergadering zal een be slissing worden uitgelokt omtrent de te nemen maatregelen. TWEE JONGENS OVERREDEN EN GEDOOD. Zondag maakte een groepje jongelui van de Arbeiders-Jeugd-Centrale te Groningen een fietstochtje naar Havelte. Onderweg reed de heer Koolewijn met zijn auto van Deventer komende, achterop. Een der jongens verloor toen de beheersching van zijn stuur. Hij kwam te valien en greep zich aan zijn buunman vast, met het gevolg, dat beiden voor den auto te recht lcwamen en overreden werden. De 15- jarige J. Feiken was onmiddellijk dood. De 18- jariige F. Houwen werd naar het ziekenhuis te Assen overgebracht, waar men den zwaar gewonden jongen door operatief ingrijpen in het leven trachtte te houden, hetgeen echter niet mocht gelukken. Ook hij is overleden. BEDREIGING. Proces-verbaal is opgemaakt tegen den di- recteur van eon nachtveiligheidsdienst, J. v. J., te Rotterdam, die dien 24-jarigen controleur H. v. B. met een revolver heeft bedreigd. Voorts heeft hij hem met het wapen geslagen. DOO DGESTOKEN Maandagmiddag is te Eindhoven mej. Bar- tels door een ongunstig bekend staand indi- vidu ten huize van haar moeder met een mes aangevallen en doodgestoken. De dader heeft ook de moeder aan den arm verwond. Daarna heeft hij zich bij de politie aangegeven. Vermoedelijk is die oorzaak van het drama minnenijd. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Zondagavond omstreeks 9 uur heeft op den Sloterweg bij Amsterdam een ernstig auto- ongeluk plaats gehad. In een bocht van den WeK reed een Spijkerauto, bestuurd door en eigendom van den heer J. Tollenaar te Amster dam in zeer snelle vaart tegen een boom. De auto waarin behalve de heer T. nog vier andere personen zaten, werd totaal vernield. Een der inzittenden, Gustaaf Kok, werd uit den auto geslingerd en bleef midden op den weg dood liggen Een tweede inzittende werd zwaar gewond; de beide andere inzittenden kregen minder ernstige verwondmgen. D,r J G Siestrop uit Sloten was het eerst ter plaatse. Htet lijk van Kok was ernstig V0Hetnb]eek, dat de inzittenden van den auto terugkeerden van een bezoek aan Schipho min of meer onder invloed van sterken drank waren Het lijk en de gewonden werden per auto van den geneeskundigen dienst naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam overge bracht. De chauffeur J. Tollenaar kreeg slechts enkele schrammen. ERNSTIG ONGELUK TE ZWARTSLUIS. 0,p de werf van de firma Appelo te Zwart- sluis is Maandagmorgen een ernstig ongeluk gebeurd. Bij het te water laten van een sohip is een lier gesprongen, waardoor de zoon van een der firman ten, de heer Appelo, en de smid J. Visser gedood werden. De firmant de heer j! Appelo werd' zwaar gewond; hij zal een been moeten missen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2