L ANDBOU WBEEICHTEN.'J eiMEHGDE BERICHTXI. SCHEEPVAARTBEWEGING. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ - TER NEUZEN. WISSELKOERSEN. HOOGWATER TE TER NEUZEN. vangsten en uitgaven, dan wel de geraamde voor- of nacleelige saldo's der Prov. Stoom- bootdiensten op re nemen en die ook wo rut voorgesteld door Ged. Staten voor het Prov. wegenfonds, moet ingevolge art. 125 der Prov. wet de rekeninig dier takken van dienst deug- delijk zijn verklaard door een, buiten den taK van dienist staanden en door de Prov. Staten aan te wijizen, boekhou-dkundige. Ged. Staten stellen voor het bedoelde onderzoek op te dra- gen aan den heer B. K. Kraaijevd-d, accoun tant te Middelburg. Subsidie autobusdienst Kamperlandsche V eerKortgene. Naar aanleidin-g van de in hun handen ge- stelde aanivrage om subsidie aan de N.V. ,Auto", omniibusdienst, gevestigd te Wisse- kerke, houdende verzoek om subsidie voor den autobusdienst tusschen Kamperlandsche Veer en Kortgene, wijzen Ged. Staten er op, dat deze ondememing sedert 1 April 1920 steun van d:e provincie heeft genoten en dat het de eeni- ge ondememing is op dit traject, doch dat zij zonder de sulbsidien- van gemeenten en provin cie over 1928 een nadeelig saldo van 917,87 zou hebben opgeleverd. Zij stellen daarom voor van 1 Januari 1929 af weder subsidie te verleenen berekend naar een maximum bedirag van 4900, zijnde de waarde van de bussen, zooals die door den keu- ringsdeskundige is geschat. Subsidie N.V. Stoomtram Walcheren. Door de N.V. Stoomtram Walcheren is ver zocht tot dekking van het tekort over 1927 (igroot f 13.034.50) een subsidie te verleenen tot een bedrag van 3258.62zijnde een vier- de gedeelte van dat tekort. Voor de vorige jaren werd toegekend: 1924 f 2963,30, 192o 1296,42 en 1926 328,99. Ged. Staten wijzen er op, dat over 1928 het tekort gerimg zal zijn, althans niet van dien omvang, dat een aanvraag om dekking in een deel daarvan zal worden gedaan. Bovendien wordt sinds 1 Juni jl. het autdbusvervoer tus schen Middelburg en Domlburg uitsluitend ver- rioht door de N.V. Het Rijk zegde reeds de helft van het tekort toe, als provincie en gemeenten de andere helft betalen. Ged. Staten stellen daarom voor JF 3258,62% toe te kennen. Reglement op de wegen en voetpaden. Daar bij ambtenaren moeiljjkheden zijn ge- rezen met de uitdrukking „belasting van eeni- ge as", waarvan sprake is in par. 1 van art. 78bis, stellen Ged. Staten voor dit te verande- ren in „wielbelasting" zooals ook in art. 1 sub 1 van het Motor- en Rijwielreglement wordt aangegaven. Vervolgens is het wenschelijk gebleken, aan de voertuigen, waarvoor een verbod am tijdens dooiw-eder kunistwegen te berijden niet is toe- passelijk verklaard, toe te voegen die, waar- mede materiaal voor het onderhoud van den betrokken weg wordt vervoerd. Ten slotte wordt nog voorgesteld het berijden van kunstwegen, met twee aan elkaar gekop- pelde voertuigen, althans onbeladen, toe te staan, doch aan Ged. Staten het recht te laten dit in bijzondere gevallen te verbieden. Bijdragen handelsonderwijs. Ged. Staten stellen over 1930 weder een bij- d'rage te verleenen aan: De vereenig-ing voor Handelsonderwijs te Middelburg van 10 der n-etto uitgaven tot een maximum van 8150 voor de Hoogere Handelssohool en de Middelbare Handelsdag- school en van f2400 voor de Middelbare Han- delsavondschoolaan de Ver. voor Handelson derwijs te Goes van 5 der gewone uitgaven tot een maximum van f 1150 voor hare Han- delsavondschoolaan de Kath. Middelbare Schoolvereeniging te Hulst van 15 der ge wone uitgaven tot een maximum van f 5730 voor hare Middelbare Handelsdagschool. Ten aanzien van de Gemeentelijke Handels- avondschool te Vlissingen is nog niet gebleken of ook het Rijk daarvoor suibsidie zal geven en hebben Ged. Staten hun standpunt ten aan zien van de vraag of deze school inderdaad aanspraak kan maken op een Prov. subsidie nog niet bepaald, zoodat zij omtrent het des- betreffend verzoek van Burg, en Weth. nog geen bepaald voorstel kunnen doen. De tweede openbare zitting is bepaald op Donderdag 25 Juli. DE AARDBEIENHANDEL MET ENGELAND. Nu binnenkort de exportveilingen van aard- beien weer beginnen heeft „Het Volk", zich gewend tot enkele groote aardbeien-expor- teurs te Beverwijk en hun gevraagd, hun ver- wachtingen omtrent bet a.s. seizoen te willen mededeelen. Volgens dezen, zal er dit jaar veel vraag zijn van de fabrieken in Engeland, daar de oogst in dat land, tengevolge van vorst en droogte, bijna geheel is mislukt. Heel anders is het met Duitschland; daar wordt een over- vloedige oogst verwacht, zoodat dit land maar weinig zal betrekken. De algemeene opinie is, dat in dit seizoen voor aardbeien zeer hooge prijzen zullen worden betaald. Zeer optimistisch waren de exporteurs ge- stemd ten opzichte der Engelsche arbeiders- regeering, omdat deze regeering zich geheel plaatst op het standpunt van den vrijhandel. ZORG VOOR GOED DRINKWATER VOOR HET VEE. In het verslag over den gezondheidstoestand van het vee in Friesland in 1928 wordt met voldoening geconstateerd, dat meer en meer het vaak slechte welwater wordt vervangen door het uitstekende leidingwater als drink- water voor het vee. Deze vervanging bleek in vele gevallen zeer gunstig voor de gezondheid van het vee. In veebeslagen, waar voordien steeds veel geval len van diarrhee voorkwamen, het vee slecht wilde groeien of te weinig melk gaf, verbeterd'e deze toestand direct toen het slechte drink- water door het leidingwater was vervangen. A1 betreft dit nu geen leidingwater, toch is het volgende wel frappant om aan te toonen, wat goed drinkwater vermag. Op een stal werden- bij meerdere dieren van het beslag vergiftigingswersohijnselen (waggelende gang) waargenomen, welke aan slecht drinkwater waren toe te schrijven. De analyse van het stinkende drinkwater wees ook uit de onge- sohiktheid ('hoog zwavelwaterstof-gehalte). Na het verstrekken van goed drinkwater (regenwater) gingen niet alleen de ziektever- schijnselen weg, maar tevens bedroeg na on- geveer een week de melkopbrengst van dit be slag 25 meer dan voorheen. (Alg. Ned.L.b.) RUPSENPLAGEN. Uit verschillende deelen van ons land schrijft het Hbld. wordt de laatste weken sterke vreterij van rupsen aan allerlei ooft-, laan- en sierboomen gemeld en het zijn vooral ile rupsen van de familie der „Spinners", welke hierbij op den voorgrond treden. Tot de orde der „Vlinders" kunnen de vol gen-de families worden gebracht: Dagvlinders, Uilen, Spanrupsen, Bladrollers, Motten, Pijl- staartvlinders en Spinners. Tot deze laatste familie behooren o.a. de Ringelrups, de Bast- aardsatijnvlinders en de Wilgenspinner en in net Zuiden en midden van ons land richten deze drie spinners thans groote schade aan. Zoo treedt de „Ringelrups" Malacosoma neustria vrij sterk op in verschillende fruit- beplantingen in de Over-Betuwe en het land van Maas en Waal en doet daar vooral veel schade aan appels en peren, zoodat zelfs hier en daar de boomen vrijwel geheel kaal staan. Ook andere boomsoorten, zooals: meidoom, wilg, populier, iep enz. worden door deze rups „aangevallen". Zoo treedt de „Bastaardsatijnvlinder Liparis Chrysorrhoea thans in sterke mate op in Limburg en Oostelijk Noord-Brabant, waarbij vooral de Nederlandsche en Ameri- kaansche eiken de dupe zijn en verscheidene dezer boomen reed's geheel kaal staan, zoodat van een rupsenplaag gesproken moet worden. Wanneer de boomen kaal zijn, trekken de rup sen hier in troepen op de huizen af en op be- paalde plaatsen zidt men's morgens soms hui zen, waarvan de deuren bruin zien van de rupsen. Zoo moet eveneens van een rupsenplaag ge sproken warden op het landgoed „De Duken- burg" te Hatert bij Nijmegen, waar een groote bepianting van zeer hooge populieren reeds ab- soluut totaal is kaal gevreten en wel door Wil genspinner Liparis salicis. Een fruitbe- planting van eenige ha's grootte, in de nabij- heid van dit populierenbosch gelegen en hoofd- zakelijk bestaand'e uit vroege en late kerse- boomen, peren- en noteboomen, was deze week aan de beurt en liep groot gevaar eveneens geheel ontbladerd te worden. Door honger ge- dreven was geen deze ooft-soorten meer veilig en het zou slechts een quaestie van een paar dagen geweest zijn, of ook deze vruchtboomen zouden, evenals het populierenbosch, geheel kaal staan, wanneer er niets ter bestrijding werd gedaan. Op advies van den Rijkstuin- bouwconsulent werden de vruchtboomen met een loodarsenaat-oplossing bespoten, waardoor het loof kon worden behouden en vele rupsen door vergiftiging gedood. Voorloopig althans zijn deze boomgaarden gered. Om de zware stammen der populieren, welke aan den omtrek van het populierenbosch staan, zijn banden be- vestigd, besmeerd met een kleverige stof en eenige keeren per dag kunnen even boven en even ond-er dezen band duizenden rupsen door middel van harde bezems worden gedood. Tot dusver werd een zoo sterk optreden van den Wilgenspinner nog niet waargenomen en een paar nadere opmerkingen over dezen rups zijn dan ook wel op haar plaats. De Liparis salicis is in vlindertoestand zui- ver Wit van kleur met een mooien glans op de voorste vleugels. De vlinder legt haar eieren in hoopen van 100200 stuks aan de stamanen en bladeren van wilgen en populieren en over- trekt de eieren met een witachtig, spoedig verhardend slijm, dat tegen het indringen van vocht beschut. In den herfst, doch meestal in het voorjaar, komen de rupsen uit de eieren te voorschijn en beginnen hun verwoestend werk. De rupsen zijn aan de kanten grijs'bruin van kleur, aan de onderzijde zwart en op den rug donker-bruin gekleurd. Deze donkerbruine rug- kleur wordt door vrij groote, witachtig-gele vlekken en roodbruinbeihaarde wratten vrijwel geheel overdekt. De rups is, evenals de zwarte glanzende pop, dicht met gele haarbundeltjes bezet. In het voorjaar worden vooral popu lieren en wilgen geheel kaal gevreten, doch later in het jaar komen de boomen dan meestal nog wel weder in hun blad. EEN VECHTPARTIJ. In den nacht van Zaterdag op Zondag ont- waarden een drietal personen, die van Veere naar Middelburg kwamen, op d'ien weg zeke- ren N. en zekeren V., die met elkaar over den weg aan het rollen waren. Het drietal wist de vechtenden te sch-eiden en raadden N., die aan dien weg woont, aan naar huis te gaan, terwijl ze V. mede namen naar de stad. Toen zij aan het einde van den weg waren hoorden zij plotseling een schot achter zich afgaan. Zich verspreidend-e, spoedden zij zich verder en gaven van een en ander kennis aan de politie. Deze ging omniddellijk op onderzoek uit en kwaim vast te staan, dat N., die als landstormer een karabijn in huis heeft, daar- mede een schot had gelost. Het onderzoek of met een seherpe of losse patroon is gescho- ten, was Zondag nog niet ten einde. Ver- moedelijk eohter heeft N. in ieder geval in de lucht geschoten en was het hem maar te d'oen om de v.ier mannen te doen schrikken. Het onderzoek wordt voortgezet. VERGIFTIGING. De dienstbode van den slager I. M. van Z. te Hoogeveen heeft fosfor ip het zout gedaan, waardoor het gezin ziek is geworden. Na behandeling in het zieken-huis is de vader met de beide kinderen weer naar huis gegaan. De toestand is nu vrij goed. De dienstbode scheen ontstemd te zijn ge weest over een berisping. IN DEN TREIN. Een reiziger uit Haarlem heeft aangifte ge daan, dat hij in den trein tusschen Amster dam en Haarlem, toen hij met vier medereizi- gers dobbelde, een bedrag van 22,50 heeft verloren. Te Haarlem verlieten de heeren den trein. Toen heeft de gedupeerde reiziger van een van hen een rijksdaalder teruggekregen. Het dobbelspel geschiedde door middel van een balletje, dat onder ledige doppen van ok- kemoten werd gelegd. VECHTPARTIJ. In het dorp Klijndijk heeft Maandagnacht een hevige vechtpartij plaats gehad. De ar- beider H. aldaar is in de buik gestoken met een mes. De arbeider H. te Klijndijk liep een messteek op in den rug. Een geneeaheer con- stateerde, dat een der longen geraakt was. De rijwielhersteller K. te Klijndijk is met een mes in den rug gestoken. Als dader wordt genoemd de arbeider H. te Bronneger, ge- meente Borger. De rijks- en gemeentepolitie te Klijndijk stelt een onderzoek in. EEN ZONDERLING TIMMERMAN. GEVAARLIJK INDIVIDU TE VAASSEN INGEREKEND. De politie te Vaassen (Geld.) is enn ge- slaagd, een lid van de vermoedelijk uit zeven personen bestaande inbrekersbende, die reeds geruimen tijd de Veluwe onveilig maakt, te arresteeren. De agenten Bijdam en Leem- houwer betrapten drie leden van de bende, toen deze onder Putten met elkaar aan het vechten waren om de verdeeling van de buit. Zij slaagden erin, een hunner te arresteeren, terwijl de anderen konden vluchten. De arre- stant werd naar Vaassen gebracht en vandaar naar Apeldoorn getransporteerd. De politie h-oopt nu spoedig een einde te kunnen maken aan de operaties van de bende op de Veluwe. EEN KOE IN DEACHTERKAMER. Donderdagmorgen werd een te Buitenvel- dert woonachtige familie plotseling opge- schrikt door het geluid van brekend glas. Da- delijk werd dit geluid gevolgd door zware stap- pen op den grond en het omvallen van meube- len. Men ontdekte al spoedig dat... een koe, via d'e serre in de achterkamer was binnenge- komen. Het beest was uit een naburig wei- land losgebroken. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Te Ouwerkerk (Sohouwen) is de landbouw- schuur van Z. Balyn door den bliksem g-etrof- fen. De gevel werd weggeslagen, doch er is geen brand ontstaan. De koeien wisten zich lbs te rukken en namen de vlucht. DOOR DEN ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Dinsdagimiddag omstreeks half vier werd in de darmenslijmerij van d'e N.V. Baconfubrie- ken te Uithoorn d-e 15-jarige Koolmoes uit Mijdrecht bij het aanraken van een electrisc'he geleiding gedood. De omniddellijk ontboden geneesheer, dr. F. Ceclen, traohtte nog de levensgeesten op te wekken, hetgeen niet ge- lukte. De politie zal onderzoeken of misschien onivoldoende veiligheid'smaatregelen de oor- zaak van dit ongeval zijn. BEDREIGING. Vrijdagavond is per extra-radiobericht om- geroepen, dat de burgemeester van Grijpskerk (Gr.) aarihouding verzocht van een persoon, die zich van daar naar de omgeving van Dedems- vaart had begeven am daar mej. T. van het leven te berooven. De burgemeester van Om- men heeft politie naar Dedemsvaart gezonden, waar men ook reeds gewaarschuwd bleek te zijn. De bewuste man werd slapende in een hooiberg aangetroffen. Hij was reeds bij mej. T. geweest en had haar gedreigd bij een even- tueel huwelijk haar van het leven te zullen berooven. ONDER HET ZAND BEDOLVEN. Het W. B. meldt uit Erlenbach (Unterfran- ken) dat bij de rioleeringswerken aan den rand der stad een stuk terrain instortte, waardoor verscheidene arbeiders werden bedolven. On- danks het snelle reddingswerk vonden vier jonge arbeiders den dood. TWEE KINDEREN OVERREDEN. De 9-jarige C. N. uit de Spastraat zat Za- terdagmiddag met haar 7-jarig zusje C. ach ter op een vrachtauto welke op den Dordtsche Straatweg te Rotterdam reed. De meisjes zijn er later afgesprongen, waama ze zonder op te letten den rijweg overstaken. Ze werden door een van achter den auto waarvan zij afge sprongen waren vrachtauto gegrepen. Het lin- kervoorwiel van dien wagen is over de kin deren heengegaan. De beide meisjes zijn naar het ziekenhuis aan den Cbalsingel overge- bracht, waar de 9-jarige kort na aankomst is overleden. Het zusje is met inwendige kneu- zinigen en een hersenschudding in zorgwek- kend'en toestand opgenomen. ONTPLOFFING IN EEN SPOORWEGCOUPE In de Centrale Werkplaats van de Neder landsche spoorwegen te Zwolle had men van een wagon den gashouder gevuld. Een defect in d:e gasleiding was oorzaak, dat het gas ont- snapte en een coupe geheel vulde. Toen een beaimbte den dagbrander van deze coupe wilde ontsteken, had onmiddellijk na de opening van het portier een ontploffing plaats. De be- ambte werd deerlijk verbrand aan gezich-t en armen. Per rijtuig is hij naar zijn woning ge bracht. EEN SCHOT. Woensdagavond hoorde men in de buurt van de woning van v. d, W. aan den Dorpsweg te Gharlois te Rotterdam een schot. Een agept van politie die juist in verband met een dief- stal van tien eieren ten nadeele van v. d. W. in de buurt was, stelde een onderzoek in. Bur gers zetten de buurt van de woning af en een van hen ontmoette een man, die met een vuur- wapen liep. Zoodra de man den burger zag richtte hij het wapen op hem em hij dreigde te zullen schieten, wanneer hij niet werd doorge- laten. De burger heeft hem laten gaan. Venmoed wordt dat de man op houtduiven heeft geschoten. HET ECHTE ZOMERWEER. Sinds eenigen tijd trachtte de 20-jarige eenigsziins zonderlinge timmerman op het Fort te Bergen op Zoom, vriendschapsbetrekkingen aan te knoopen met een I4-jarigen leerling der R. H. B. S. aldaar, genaamd S. en wonende te Oud'-Vossemeer, die van de vriendsehap, niet weten wilde, vertelt de Msh. Enkele dagen geleden meldde de timmerman zich in het gebouw der R. H. B. S., waar hij verzocht S. te mogen spreken, voor wien hij een dringende boodschap had. Oorspronkelijk weigerde S. aan dit verzoek gevolg te geven, maar toen L. bleef aanlhouden, heeft hij zich in de gang begeven, om hem te woord te staan. Wat daar tusschen beiden precies gebeurd is, is moeilijk te zeggen, maar op een gegeven oogenblik kwam S. de klas in loopen, gevolgd door L., die hem met een mes te lijf wilde. Men kan zich de comsteroatie voorstellen, die het geval veroorzaakte. S. werd echter spoedig ter zijde gestaan door zijn mede-leer- lingen, die den indringer te lijf gingen, hem wisten te ontwapenen en onschadelijk te ma ken. De leerares, mej. D., werd bij de herrie nog lichtelijk aan de hand gewond. lAanstonds werd hulp gevraagd aan het po- litiebureau en werd L. spoedig derwaarts ge transporteerd. De weerkundige medewerker van het Vad. schrijft: In de vorige beschouwing over het weer is gezegd, dat de algemeene luchtdrukverdeeling en weersgesteldheid in West-Europa niet on- gunstig is, en daarbij werd gefwezen op de lig- ging van een gebied van hoogen d'ruk over het Zuiden van Europa en het Vasteland. De on middellijk daarop volgende weersgesteldheid, vooral die van Zondag, scheen deze bewering te logenstraffen, en dit laatste is ook in zoo- verre juist, dat het weer ongungtiger was, dan men uit het gesehreveme had mogen verwach ten. De oorzaak daarvan was, dat kleine de- pressies voorbijtrokken, maar het was hoofd zakelijk de sterke wind, die het weer ongunstig deed zijn. Intusschen is het toch zoo uitgekomen als werd aangegeven. De depressies geraakten spoedig uit onze buurt. Zondag, vroeg in den namiddag hield de regen op er is in het afgeloopen etmaal 10 m.M. gevallen en daarna began de barometer vrij sterk te stij gen, hetgeen daaruit te verklaren is, dat het meengenoemde gebied van hoogen druk zich naar het Noordwesten heeft uitgebreid. Dien- tengevolge is de weersgesteldheid veel venbe- terd, de temperatuur is gestegen en de lucht vrij van zware bewolking geraakt. Wel is waar is de wind Noordoostelijk, en niet Zuid- westelijk, maar hij is zeer zwak en waarschijn lijk slechts plaatselijk uit d'eze richting, terwijl meer in het Westen van ons werelddeel, over de Britsehe eilanden en de omgeving, de wind onder den invloed van de lage drukking in het Westen natuurlijk zijn Zuidwestelijke richting behouden heeft. In het algemeen is dus de weersgesteldheid geword'en, zooals zij in den zomer behoort te zijn. Dan ligt de hooge druk steeds in het Zuiden en Zuid-oosten, terwijl in het Westen en Noordwesten depressies voorbij trekken. Komen deze in onze nabijheid, dan ondervindt de weersgesteldheid bij ons den invloed van de kleine rand'-minima, die aan de Zuidoostzijde dei' depressies zich ontwikkelen. Het weer is dan eenigszins ongestadig, mooi weer wisselt snel af met regen, maar beiden duren telkens slechts kort. De temperatuur stijgt daarbij niet bijzonder hoog, noch is het guur, zoodat de drukKende zomerhitte en groote droogte, zoowel in het gure weer met Noordenwind wegblij-ven. Wel is waar is het weer dan veranderlij k, maar de voor den plan- tengroei noodige regen valt op tijd en wordt afgewisseldl door den zonneschijn, die alien welkom is. U BENT ZOO JUIST GEFILMD. Twee jonge mannen, die door een maat- schappij te Rotterdam werden uitgezonden om op straat het publiek te filmen, hebben er den laatsten- tijd hun gewoonte van gemaakt, om af en toe in plaats van de kaartjes, welke zij voor hun finma moesten uitgeven, eigen biljetten uit te reiken. Dit deden zij, als zij met hun filmtoertel net gedaan hadden „alsof". Was men inderdaad gefilmd, dan kon men na eenige dagen op vertoon van het kaartje de foto's gaan halen, waarna men 0.50 moest betalen. Kreeg men evenwel een kaar tje, dat voor eigen rekeninig was gedrukt, dan moest men terstond twee kwartjes betalen. Men kreeg dan na een paar dagen bericht, dat de film helaas mislukt was, maar dat men zich gratis opnieuw kon laten filmen. Ging men op dit aanbod in, dan filmden de jonge- lui d'en klant voor hun rekening voor hun firma. Maar op de circa 250 slachtoffers, die zij hebben gemaakt, zijn er slechts 3 teruggeko- men, om opnieuw te worden gefilmd. Hun ri- sico was dus wel klein. Een van de twee, die nog gesignaleerd stond tot het ondergaan van 5 maanden gevangenisstraf, is aangehouden en opgesloten. De andere is voortvluchtig. EEN ONTZETTEND VLIEGONGELUK. Een door den vlieger Brailly bestuurd per- sonenvliegtuig, dat elf reizigers en 200 K.G. post aan boord had, is Maandagmorgen te half elf op weg van Croydon naar Calais ter hoogte van Dungeness in zee gestort. Volgens te Calais aangekomen berichten zijn de elf reizigers en de werktuigkundige van het vl-iegtuig door een visscherssohip op- gepikt, terwijl de piloot Brailly aan boord van het vliegtuig bleef, dat door den stroom afdreef. Uit n-ader ingekomen berichten bljj'kt, dat het vliegongeluk veel emstiger gevolgen heeft gehad dan aanvankelijk gemeld werd. Een H.N.-bericht uit Londen verklaart, dat in Loniden Maandag den geh-eelen dag veront- rustende geruchten geloopen hadden omtrent het lot van het Hand-ley Page vliegtuig, dat 's morgens om half elf van Londen naar Zu rich was vertrokken en beh-alve. den bestuurder en den monteur nog 11 passagiers aan boord had. Aanvankelijk werd officieel gemeld, dat het vliegtuig welisiwaar drie mij-len van de kust verwijderd een noodlanding had moeten maken, doch dat deze landing glad verloopen was en alle inizittenden gered waren. Eerst Maandagavond publiceerde de Im perial Airways Co. een bericht, waarin wordt gemeld, dat zeven personen am het leven zijn gekomen en vier andere, benevens de bestuur der en de monteur gewond zijn, naar men hoopt niet ernstig. Het vliegtuig had noodseimen uitgezonden, toen het 15 K.M. van de Engelsche kust boven het Kanaal was. De bestuurder keerde om, doch moest drie mijl van de kust verwijderd landen. Hij deelde nog mede, dat hij langszij een visschersschip zou landen. In verband met de steeds geldende voor- zorgsmaatregelen werden terstond na ont- vangst van de noodseinen verschillende sche- pen naar de plaats van het ongeluk gezonden. Het juiste verloop van het ongeluk is nog onbekend. Het schijnt echter, dat de cafoine reeds terstond bij de noodlanding geheel on der water is komen te staan en de passagiers dus niet gered konden worden. Tot nu toe zijn drie dooden aan land gebracht, d'e vier overige bevinden zich nog in de cabine, die nog steeds onder water zit. Het vliegtuig is een haven binnengesleept. Het vliegtuig was een Handley-Page-twee- dekker, voorzien van twee motoren van 1000 P.K., dat in Maart 1926 in dienst was gesteld en tot nu toe on-geveer 250 duizend mijlen heeft afgelegd. Het is ongeveer 1000 maal over het Kanaal gevlogen. Naar het persbureau Vaz Dias verneemt, komt de naam van de 34-jarige mejuffrouw A. Gerzon, dochter van den onlangs overleden bekenden Amsterdammer Lion Gerzon, die de vlucht van Londen naar Ziirioh medemaakte niet voor op de lijst der geredden. Volgens uit Londen ontvangen berichten staat het thans wel vast dat de Nederlandsche dame, die bij het vliegongeval in het Kanaal am het leven is gekomen, is de 34-jarige me- vrouw A. Gerzon uit Amsterdam, die van Lon don op weg was naar Zurich. Ben nader bericht zegt, dat het vliegtuig Maandagmiddag laat geborgen is, zoodat de oorzaak yan het ongeluk volkomen vastgesteld zal kunnen worden. Slechts weinig personen zijn ooggetuigen geweest van de ramp, maar een van hen, die zich op het strand bij Dun geness bevond, heeft verklaard, dat hij het vliegtuig uit zee had zien aanko-men, zonder er bijzondere aandaoht aan te schenken, tot- dat hij eensklaps zag, dat het in een soort ver- snelde glijvlucht, maar r-eeds waggelend, de kust, trachtte te naderen. In d:e laatste halve minuut der eigenlijfce vlucht daa-lde het ech ter veel te snel en bij de aanraking van het water zag hij het vliegtuig zijdelings over den kop slaan. De treiler was niet meer dan 100 M. verwijderd en kwam onmiddellijk te hulp, doch het bleek, dat beide deuren van de ka.juit onder water zaten. Een tweede vliegtui-gongeluk wordt door het luchtvaartministerie bekend gemaakt. Dit deelt mede, dat bij Netheravon een Siskin-vliegtuig van het derde gevechtskader is neergestort, waarbij de bestuurder en de waamemer om het leven kwamen. --c-yrv;-^ DE „GELE VOGEL". De Oceaanvliegers Assolant, Lefevre en Lottl werden Zondag van het vliegveld Le Bourget naar Parrjs door een groote menigte begeleid. 's Avonds stonden de vliegers te Parijs reeds verslaggevers te woord en deel- den hun nadere btjzonderheden over den tocht mede. Bij de opstijging, verklaarden de vlie gers, slingerde het toestel zoo, dat het zich slechts moeizaam van den grond verhief. Dit kwam door den verstekeling, die zich aan het eind van het toestel bevond. Assolant zei tegen de verslaggevers, dat de verstekeling Arthur Schreiber, eenigen tftd na het vertrek hem van achteren de hand op zijn schouder legde. Assolant zoowel als Lefbvre waren als door den bliksem getroffen en bei den hadden er over gedacht den verstekeling over boord te gooien. Assolant heeft den jon- gen gevraagd van welke nationaliteit hij was. Toen de knaap antwoordde dat hij Amerikaan was, zei Assolant dat het, met het oog op de goede ontvangst, welke zij in de Vereenigde Staten hebben gehad, onmogelijk was hem over boord te gooien. Gedurende den geheelen tocht, vervolgde Assolant, hebben wij op ongeveer 900 meter hoogte gevlogen en door het dichte wolken- dek hebben de vliegers slechts twee of drie keer den Oceaan kunnen zien. Levbvre heeft met zijn instrumenten slechts twee keer de richting kunnen bepalen. De hevigste emotie was het toen we gedu rende twee uur door een gebied van storm moesten vliegen, verklaarde Assolant. De toevoer van de benzine werd tijdens den storm gebrekkig en de motoren stonden bijna stiL Toen de vliegers de Spaansche kust ten slotte zagen, hadden zij nog 300 liter benzine. As solant zei tenslotte, dat zij Parijs niet direct hebben kunnen bereiken, omdat zij hun koers moesten veranderen om den storm te ontwij- ken, terwijl ook het gewicht van den verste keling daartoe heeft bijgedragen. DRAMA IN EEN FABRIEK. Zaterdag omstreeks 12 uur vervoegde zic-h aan de Hollandsche Lederfabriek voorheen G. Reerink te Lochem de heer H., thans wonende te Renkum, oud-bedrijfsleider in deze fabriek. Hij infonmeerde ten kantore, waar de directeur en de tegenwoordige bedrijfsleider waren en begaf zich daarna naar de plaats in de fabriek, waar deze heeren zich ophielden. Hij loste drie revolverschoten op den directeur, jiirvan Nahuys, doch miste. Een vierde schot trof den heer M., den bedrijfsleider, die aan kwam loo pen, in den buik. Dadelijk daarop zette de da der zich de revolver tegen de slaap en schoot zich nagenoeg op slag dood. Omtrent de beweegred-enen wordt het vol gende meegedeeld: H., die vroeger de -leiiding van de geheele fabriek had, heeft langzamerhand deze leiding wegens verandering van de fabricage aan den heer M. moeten overgeven en heeft ten slotte ontslag gekregen. Reeds geruimen tijd was hij ten gevolge van dezen gang van zaken over- spannen. Hij heeft tijdelijk in Duitschland vertoefd (hij was Duitscher), doch scheen bij zijn terugkomst volkomen gekalmeerd te zijn. Hij had den- laatsten tijd een pension te Ren kum, dat goed scheen te gaan, maar ten slotte scheen de zaak hem toch niet met rust te laten en vanmorgen kwam hij plotseling naar Lo chem met het gemelde gevolg. De daad werd bedreven met een nieuwe pa- rabell'Umrevolver. De heer M. is dadelijk per auto naar het zie kenhuis te Zutphen vervoerd. Zijn toestand is bevred'igend. WERKSTAKING ONDER WERKLOOZEN IN FRIESLAND. In de werkverschaffingen in den Hasker- veenpolder en in het Eemerveld hebben werk- loozen het werk neergelegd. In den Haskerveenpolder betrof het onge veer de helft der 80 Utrechtsche arbeiders, die hooger loon wenschten; 31 hunner vertrokken naar hun woonplaats. Deze stakers zijn deze-lfde, die voor enkele weken overdreven klachten indienden over hun huisvesting, waamaar Minister Kan d'estijds persoonlijk een onderzoek instelde. In het Eemerveld, waar Schiedammers wer- ken, ging een gedeelte in staking, omdat geen regengeld werd uitbetaald, waarbij zij meen- den recht te hebben. Aan hun eisch werd niet voldaan; 24 reisden daarop naar Schiedam terug. EEN ERNSTIG ONGELUK. Donderdagavond omstreeks half twaaf ston den de gebroeders v. d. W. in de Rubroek- straat te Rotterdam voor pand 23 in die straat te praten met den winkelier K. T. H. en diens echtgenoote, toen zich de 17-jarige H. de B. in het gesprek mengde. Hij toonde een revol ver en hij verteld-e dat hij het wapen 's mid- dags had gekocht, waarna hij den winkelier vroeg wat deze er voor wilde geven. De win kelier noemde een bedrag, tevens zeggende, dat dat pruldinig naar zijn overtuiging geen cent waard was. Wat, is die revolver geen cent waard? vroeg de jongen en onmiddellijk daar op ging de revolver plotseling af. De 22-jarige J. v. d. W., uit de Rijlbroekstraat zakte in el kaar. Hij is naar het ziekenhuis aan den Berg- weg vervoerd, waar bleek dat de kogel in de linkerborst boven het hart was gedrongen, en dat de long was geraakt. In zorgelijken toe stand is v d.W, in het ziekenhuis opgenomen, Van de B. heeft na het ongeluk niets meer gezien, De politie van het bureau aan de Meer- mansstraat stelt een onderzoek in. EEN LAFFE DAAD. Na ontvangst door de politie te Hohenwe- stedt van- een anoniem schrijven, volgens het- welk op een aangeduide plaats in het veld een kist met dokumenten door hoogverraad ver- kregen, begraven lag, begaven zich drie poli- tiebeaxnbten naar de aangegeven plek. Bij het openen van de kist ontstond een ontploffing. Een agent werd' gedood; de beide anderen werden gewond. Voor Ter Neuzen: 17 Juni. Eng. s.s. EB- BRIX, 204, pijpaarde, Brugge. Van Ter Neuzen: 18 Juni. Eng. s.s. SHEAF CREST, 1617, ledig, New-Castle. Voor Sluiskil: 17 Juni. Eng. s.s. ROTHA, 994, kolen, Port Talbot. Van Sluiskil: 17 Juni. Nederl. s.s. SINT JANSLAND, 1194, ledig, Tyne. Voor Sas van Gent: 17 Juni. Fransch s.s. CAP. FEDHALA, 1128, pyriet, San Juan. Voor Gent: 17 Juni. Noorsch s.s. ULVEN, 369, steen, Fredrikstad; Eng. s.s. EGRET, 691, stukg., Glasgow; Eng. s.s. DAFILA, 969, stukg., Manchester; Belg. s.s. SCHELDE- STROOM, 542, ledig, Emden; Belg. s.s. SCHELDEDAM, 346, kolen, Boston; Duitsch s.s. DESDEMONA, 698, vlas, Reval. 18 Juni. Noorsch s.s. BUESTEN, 3050, benzine, Hamburg; Eng. s.s. CHARLWOOD, 600, kolen, Immingham; Eng. s.s. YORK- GLEN, 115, ledig, Londen; Eng. s.s. MICKLE- TON, 364, ledig Londen; Lett. s.s. ZIGUNDS, 2094, hout, Riga. Van Gent: 17 Juni. Belg. s.s. JAN v. RIJS- WIJK, 696, ijzer, Newport. 18 Juni. Eng. s.s. ROTHA, 994, ledig, Tyne; Eng. s.s. TYNEMOUTH, 1611, ledig, Tyne; Eng. s.s. DON, 429, stukg.., Goqle; Eng. s.s, BOTHAL, 1223, ledig, R'dam, s.s. HELENA in lading te Rosario voor Kaap- stad of Durbandistrict. s.s. MAGDALENA vertrok 17 dezer van Jacobstad naar Swansea, s.s. TERNEUZEN van Kotka naar Cardiff passeerde 19 dezer v.m. 6 uur Holtenau. Amsterdam, 19 Juni 1920. Londen 12,07 J2,08 Berlrjn 59,40 59,43 Parrjs 9,71 9,75 Brussel 34,56 34,57 Weenen (100 sh.) 34,95 35,00 Vreemd Bankpapier. Duitsch 59,40 59,43 Fransch 9,71 9,75 Belgisch 6,90 6,95 Oostenrijksch (100 sh.) 34,95 35.00 (Zonnetijd.) voorm. nam. Donderdag 20 Juni 0.29 12.49 Vrrjdag 21 1-08 1.26 Zaterdag 22 1.45 2.01 Zondag 23 2.18 2.38 Maandag 24 2.54 3.12 Dinsdag 25 3.29 3.46 Woensdag 26 4.04 4.21

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 3