BIN N EN LAND. Bij Examens en Openbaar Optreden BUITEIL AID. SPORT. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. TER NEUZEN, 19 JUNI 1929. CENSUUR OP VRAGEN VAN EEN TWEEDE KAMERLID. rechtszaken. DE MOORD OP DEN HEER LANS. provinciale staten VAN ZEELAND. gelijkstelling, waaram het gaat, zouden kun nen worden verwezenilijkt. 6. Loodsw&zen. Het afstand doen van het stelsel van vrije mededinging, is voor de Nederlandsche Regeering een ten minste even aanzienlijk belang als voor de Belgische Re geering, omdat de handhaving van een eoo- danig stelsel beide landen zoude nopen een grooter aantal loodsbooten te onderhouden <tan de scheepvaart behoeft. jDe Belgische Regeering is intusschen bereid te trachten voor wat dit betreft overeenstem- ming te bereiken. 1. Vrije vaart en vrijdom van scheepvaart- reehten op de Nederlandsche en Belgische netten. Be Belgische regeering maakt geen bezwaar tegen de gevraagde gelijkheid van behan deling. Daarentegen zou de afschaffing van alle binnenscheepvaartheffingen een niterst zwaar offer beteekenen voor de door den oorlog zwaar belaste Belgische financien. 8.. Overstroaming in Noord-Brabant. De Belgische Regeering is het hiermede eens. 9. Kanaal Gent—Ter Neuzen. De Bel gische Regeering is bereid naar den wensch van Nederland een groot aandeel in de kosten ■van dit kanaal op zich te nemen, op voor- waarde, dat Nederland daartegenover zich voor het oniderhoud en de verbetering van dezen waterweg op het standpunt zal plaatsen van de in het verdrag van 1925 uitgesproken beginselen. 10. Waterwegen in Limburg. Uit het ver- zoek der Nederlandsche regeering spruit voort, dat Nederland door middel van een breeden weg, de Maas- en Moezelbekkens wenscht te verbinden met het Julianakanaal en verder met Rotterdam. Het is niet twijfel- achtig, dat door dit middel een aanzienlijk dee! van het verkeer dezer streken ontgaat ann zijn natuurlijke haven, n.l. aan Antwer- pen. Het offer zoude te belangrrjker zijn, waar de weg MaasRotterdam aldus he recht- streeksche kanaal LuikAntwerpen concur- rentie zoude kunnen aandoen. Niettemin is de Belgische regeering ook op dit punt bereid Nederland voldoening te verschaffen. Toch zullen de beide landen het eens moeten wor den, zoowel op het stuk van verdeeling der aanleg- en verbeteringskosten dezer water wegen als op dat der technische voorwaarden van uitvoering. Het is overbodig hier nadruk te leggen op de noodzakelijkheid, de opening van 't kanaal AntwerpenHollandsch Diep te doen over- «enstemmen met de ingebruikstelling van den door Nederland gevraagden weg. Resumeerend vraagt de Belgische Regeering aan de Nederlandsche Regeering haar over- eenkomstig den uitdrukkelijken wil der con- ferentie van Londen, de Rijn- en zeeverbindin- gen te verzekeren, welke de vooruitgang der scheepvaart en de eoonomische ontwikkeling van Belgie eischen. In ruil neemt Belgie aan, in de ruimste mate voldoening te verschaffen aan de Neder landsche desiderata. (Wbrdt vervolgd.) EERSTE KAMER. Vergaderig van Dinsdag 18 Juni. Aan de orde is het trekken van de afdee- lingen. Daama gaat de Kamer in de afdee- lingen ter benoeming van voorzititers en on- dervoorzitters over. Na heropening van de vergadering deelt de voorzitter mede, dat benoemd zijn tot voorzit- ters der afdeelingen de heeren Rink, Mendels, Smeenge, De Vos van Steenwijk en Colijn; en tot ondervoorzitters de heeren Polak, Her mans, Moltmaker, Van Wassenaer van Cat- wrjck, en Van de Lande. De heer Colijn (a.-r.) zegt, dat van de zijde der regeering enkele mededeelingen gedaan zijn over de gebeurtenissen op Curasao. In verband met die mededeelingen en door de hem gestelde vragen vraagt spreker verlof, aan de regeering nadere mededeelingen dien- aangaande te verzoeken. De Voorzitter stelt voor, verlof daartoe te verleenen en de interpellatie morgen bij den aanvang der vergadering te doen houden. De heer Mendels (s.-d.) merkit op, dat de heer Colijn schriftelijke vragen heeft gesteld, waarop nog geen antwoord is gekomen. Hoe blijft men kalin en helder door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. EEN ZOUTLAAG BIJ TWEKKELO AANGEBOORD. Naar gemeld wordt is de Koninklijke Neder landsche Zoutindustrie bij hare boringen bij Twekkelo (tusschen Hengelo en Enschede) op circa 390 meter diepte op een zoutlaag ge- stuit. Deze boorplaats is buiten het concessie- terrein der maatschappij gelegen. URBINA GEVLUCHT. Eeuter seint uit Maracaitoo (Venezuela): Gemeld wordt, dat generaal Urbina, de com mandant van d'e Venezolaansche revolution- nairen, die onlangs den overval op Willemstad uitvoerden, thans met slechts dertig volgelin- gen de bergen ingevlucht is. ENGELAND EN DE VER. STATEN. De voldoening die de officieele mededeeling over het onderhoud tusschen MacDonald en Dawes had gewekt, werd gister, schrijft de N. R. Crt., eenigszins getemperd door geruch- ten in de Amerikaansche pers, dat de Brit- sche eerste-minister het eerst door hem zoo vriendelijk ontvangen denkbeeld van een be- zoek aan Amerika ,,bruusk" terzijde gesteld heeft. Dat verklaart ten minste de New-York Evening Post en zij voegt er aan toe, dat dit een teleurstelling beteekent van de hoop op een nieuwe en hechtere overeenstemming tus schen de twee Engelsch sprekende volken. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph bepaalt zich tegenover deze geruch- ten van Amerikaansche zijde tot de mededee ling, dat de Amerikaansche gezant bij zijn ontmoeting aan MacDonald geen formeele uitnoodiging tot een bezoek heeft overge- bracht. Het kan zijn, dat de Britsche trots er ten slotte voor teruggedeinsd is den eerste- minister, niet tot een officieel beleefdheids- bezoek, maar als onderhandelaar, naar Ame rika uit te zenden, wat hem in het oog van de wereld in de positie van iemand zou kun nen plaatsen die te Washington welwillend gehoord of gunsten kwamen vragen. Nu wij deze kwestie aanroeren, moeten wij nog even opmerken, dat Baldwin indertijd niet als eerste-minister, maar als kanselier van de schatkist voor de schuldregeling in Amerika is geweest en het dus niet de tweede maal zou zijn, dat een Britsch eerste-minister in die hoedanigheid naar de overzijde is geweest. Baldwin had in het laatst van het bewind wel een uitnoodiging tot een bezoek aan de Ver- eenigde Staten ontvangen, maar kom de zaak natuurlijk gemakkelijk slepende houden, om dat de verkiezing toen voor de deur stond. Naar de redevoeringen waarin MacDonald en Dawes gisteren hun ontmoeting hebben aangeroerd, wordt met spanning uitgezien. Uit New-York verluidt nog, dat Dawes in zjjn gesprek met MacDonald dezen in kenius ge steld heeft met den nieuwen maatstaf voor vermindering van de oorlogsvloot welken Amerika zou willen aanleggen. Het is denkbaar, dat noch Engeland noch de Vereenigde Staten zich nog te uitbundig over de mate van de reeds verkregen overeenstem ming zullen uitlaten. De medewerking van staten als Frankrijk en Italie zou misschien niet zoo gemakkelijk te verkrijgen zijn, indien zij van den aanvang af onder den indruk zou den verkeeren, dat Amerika en Engeland de zaak in een onderonsje zoo goed als beklonken hadden en men in ruil voor het vroegere on- tijdig onthulde en daardoor van de baan ge- raakte Britsch-Franscbe vlootaccoord voor een Britsch-Amerikaansche afspraak tot ge- zamenlijke verdeeling van de wereldzee in invloedssferen kwam te staan. Frankrijk en Italie moeten toch al eerst in een betere luim gebracht worden na MacDonald's uitval- len in de kwestie der nationale minderheden. De pil is inmiddels verguld met de verzeke- ring van MacDonald, dat zijn artikel maan- den geleden geschreven was en het de bedoe- ling niet was, om het thans openbaar te ma- ken. Maar al draagt MacDonald nu ook een verantwoordelijkheid welke hem zal weerhou- den, dergelijke dingen als In de Sunday Times Het CONCERT UITGESTELD. muziekgezelschap „De vereenigde weet de heer Colijn, dat dat antwoord onvol- doende en nadere mededeelingen noodig zullen taan hebben, te herhalen, de anderen moe- zijn? Spreker kan de urgentie niet mzien en j toch meenen dat zij er een kijkje in bet meent, dat de interpellatie morgen niet kan worden gebouden. De beer Colijn betoogt, dat hij begonnen Is met te zeggen, dat de regeering inlichtin- gen aan de pers heeft verschaft. Overigens is het hem bekend, dat heden het antwoord op zijn schriftelijke vragen bij de Kamer zal inkomen. De beer Mendels acht bet geen goed voor- toeeld, om een interpellatie toe te staan voor- dat het antwoord op de schriftelijke vragen bekend is. De heer Colijn heeft misschien een voorgevoel, dat de antwoorden hem niet zullen beivredigen. Intusschen, we zijn in den ver- kiezingstijd en dus in een verzoeningsgezinde stemming. En spreker wil zich niet tegen het verzoek verzetten. De heer De Vos van Steenwijk (c.-h.) ziet geen reden om de interpellatie af te wijzen. Spreker dringt er op aan, de gevraagde toestemming te verleenen, ook omdat de mededeelingen aan de pers zijn gedaan nadat :de heer Colijn zijn vragen had gesteld. Het voorstel van den voorzitter wordt z.h.s. aangenomen. De medegedeelde vragen, door mr. Boon tot den minister van Kolonien gericht over de ge beurtenissen op Curasao, zijn niet geheel zoo- ak ze door mr. Boon waren geformuleerd, doorgezonden aan den Minister en eerst vier dagen later, meldde de Tel. Dat beridht werd het Hbl. op navraag hi] den steller der vragen, bevestigd. Inderdaad had de heer Boon gesproken van „blameerende" gebeurtenissen. Dat woord werd door den censor geschrapt. Nu heeft volgens het reglement van orde der Tweede Kamer de voorzitter het recht, vragen aan ministers, die bij hem moeten worden ingediend, niet door te zenden- w^"; neer bij hem „wegens vorm of mhoud der vragen" bezwaren bestaan tegen toepassing van het bewuste artikel van het reglement. Dat impliceert natuurlijk met het recht, om i j in n.x,U vonnnn ATI diepst van zijn gemoed door hebben gekre- gen en hun persoonlijke betrekkingen met den nieuwen eerste-minister zullen daar voorloo- pig nog den terugslag van ondervinden. Moge- lijk zal daaram de tweede kruisersconferentie niet zoo spoedig belegd worden, als men op het Witite Huis wel zou wenschen. Amerika heeft juist deze week eenige nieuwe kruisers van het vastgestelde program op stapel laten zetten, maar tegelrjk de geruststellende ver- zekering laten verspreiden, dat het werk eraan nog elk oogenblik op bevel van presi dent Hoover gestaakt kan worden. De toestand van het oogenblik is misschien het best samengevat door Dawes toen hij Maandag te Londen tegenover de journalisten zeide: „Ik hoop evenmin als ik wanhoop, maar ik' ben buitengewoon voldaan over mijn gesprek van MacDonald." Ook hij vindt het blijkbaar vooraichtig tegenover argwanende derden den indruk van al te groote Engelsch- Amerikaansche intimiteit te vermijden. DE HITTE IN DE VEREENIGDE STATEN. IDe buitengewone hitte in de Noordelijke Staten langs den Atiantischen Oceaan duurt nog voort. j Het aantal slachtoffers van de hitte is in de groote steden nog grooter geiworden. Op een verlaging van de temperatuur is voorloopig niet te rekenen. VEELZIJDIGE VROUW GEHULDIGD. Te Parijs is Vrijdag in het lie arrondisse- ment, aan een straat de naam gegeven van rue Crespin du Gast, waardoor de verdiensten, eener veelzijdige vrouw levendig worden ge- houden. De heer Crespin was de pionier van de stichting van goedkoope woningen en zijn werk werd voortgezet door zijn zoon en zijn schoondochter, mevrouw Du Gast, die in de straat een medisch consultatiebureau vestigde ten behoeve van de bewoners der omgevmg. Maar niet alleen als filantrophe werd mevr Du Gast aldus gehuldigd, doch ook voor wat zii bereikte als ontdekkingsreizigster en op J l *7 i-i VioH TTAPl ®igMn^htigCwoorden"daarin"te schrappen en het 'gebied van kunst en sport Zij had veel omtrent den datum van inzending een on- tajent voor muziek, was paardrrjdster. ^a.ut.o- juiste voorstelling te wekken. I De omstandigheid, dat de voorzitter, vol- gens een andere alinea van hetzelfde artikel, de wijize" bepaalt, waarop de vragen en de antwoorden in de „Handelin.gen" worden open- i v 1 i. .1 t 4- TTA*»lrl,o baar gemaakt, kan ook niet dienen tot verkla- ring van de censuur, door den voorzitter toe- gepast. GOUDADERS ONTDEKT OP SURINAME. Een geologische commissie ond'er leiding van den bekenden Franschen geoloog Saritski heeft op Snriname zeer omvangnjke goudaders ont- dekt. mobilisatie, luchtreizigster, parachutiste, zij won den motorbootwedstrijd Algiers-Toulon en was de eerste vrouw, die door Marokko reisde, De Fransche regeering vertrouwde haar met minder dan vijf zendingen toe in een voor Europeanen verboden gebied en door de m- licbtingen, die zij verstrekte, was bet mogelijk de kaart van Mogador en Agadir te maken, die baar naam draagt. Gedurende den oorlog bestuurde zij op haar eigen kosten een hospi- taal voor gewonde soldaten en stichtte een organisatie om meubelen en linnengoed te leveren aan de bewoners der verwoeste ge- bieden. werklieden" zag zich genoodzaakt het tegen hedenavond voorgenomen concert uit te stel- len. De drukte in de haven en de indeeling van een beduidend aantal werkende leden in avond- of nachitploegen noopte daartoe, terwijl andere aanigelegenheden een beletsel zijn om deze week nog concert op de Markt te geven. ONDER WIJS. Mej. Jac. van de Ree, thans werkzaam als onderwijzeres aan de Christ. School te Spul, is met ingang van 1 Sept. als zoodanig benoemd aan de Chr. School aan het Moriaanshoofd, gemeente Kerkwerve. PROP. EXAMEN VOOR CIVIEL INGENIEUR. Geslaagd aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het prop, examen voor civiel inge- nieur de heeren C. L. M. Lambrechtsen en G. J. W. van der Peijl, beiden te Ter Neuzen; voor 't prop, examen voor electro tecbnisch ingenieur de heer J. J. Derksen te Clinge. GESLAAGD. Op 15 Juni j.l. slaagde voor het eindexamen Gymnasium (afdeeling A) te Alkmaar, onze vroegere plaatsgenoote mej. L. Wiersma. ZANGVEREENIGING „ORELIO" TE AXEL. De zangvereeniging „Orelio" te Axel, direc- teur de heer Jac. Blansaart, heeft jl. Zater- dag, optredende in het ooncours der Zeeuw- sche Zangvereenigingen in de afdeeling uit- muntendheid met 173 punten den tweeden prijs behaald. BESTUUR VAN DE VISSCHER1JEN OP DE ZEEUWSCHE STROOMEN. Bij Kon. besluit is te rekenen met ingang van 1 Juli 1929 benoemd tot voorz. van het be- stuur der visscherijen op de Zeeuwsche stroo- men mr. H. van der Beke Callenfels, advo- caat en prooureur te Mid'delburg, wonende te Vlissmgen. POLITIEKE VERGADERING. Voor de A.-R. kiesvereeniging alhier trad gisteravond in de Geref. Kerk op de heer J. J. C. van Dijk, oud-Minister van Oorlog. De voorzitter, de heer D. Scheele Azn., opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en sprak zijn voldoening uit over de voor dezen tijd groote opkomst. Hiema ontvouwde de heer Van Drjk breed- voerig d© beginselen der A.-R. partij. In tegenstelling met de linkerzijde, die met han- den vol beloften voor haar kiezerscorps ver- schijnt, wenscht de A.-R. partij te komen met een vraag om te mogen dienen, te dienen de aloude beginselen, gefundeerd op Gods Woord. Waar in de beginselen der vrijzinnigen vanaf den Vrijheidsbonder tot aan den com munist, de rede van den mensch als hoogste macht wordt erkend, plaatst de A.-R. party zich daar vierkant tegenover en stelt daar tegenover de Majesteit Gods, neergelegd in Zrjne ordonnantien. Teekenend noemt spreker het dat de vrij- zinnigheid thans ook haar religie heeft. De S.D.A.P., die haran arbeid onder de onge- loovige arbeiders als volbracht beschouwd, werpt zich thans op de geloovige arbeiders en biedt hen de S.D.A.P.-religie aan, die na tuurlijk den geloovige niet kan schenken wat hij noodig heeft. Breedvoerig stond spreker stil bij den strijd, die de St. Geref. Partij voert tegen de A.-R. Met voorbeelden toont spreker aan, dat het werk der St. Geref. Partij negatief is. Bedroevend vindt hij het, dat een partij zoo na verwant aan de A.-R.-partij, juist en bijna uitsluitend hare pijlen richt op de A.-R.-partij, in plaats van te strijden tegen het drieste ongeloof. Spreker meent echter, dat de A.-R.-partij met voile vertrouwen haar zaak mag opdra- gen aan Hem van wien en tot wien alle din gen zijn. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd door iemand van de St. Geref. Partij gebruik gemaakt om de A.-R.-partij in ge- breke te stellen inzake art. 36 der Geref. geloofsbelijdenis en betreffende voorstellen of moties welke door de heeren Kersten en Zandt in de Tweede Kamer waren ingediend. De vragensteller werd door den spreker uitvoerig van antwoord gediend, waarbij hij nogmaals gebruik maakte om te wijzen op de inconsequentie van de St. Geref. Partij. Spre ker onderstelde bij den vragensteller weinig vermogen om onderscheid te kunnen maken tusschen de Geref. Kerk en de A.-R.-partij Hiema sloot de heer Van Drjk met dank- gebed. NIEUWE TARIEVEN BIJ DE P-Z.E.M. Naar wij vernemen worden door de N.V. Prov. Zeeuiwsche Electriciteits Maatschappij met ingang van 1 Juli nieuwe tarieven voor verlichting en huishoudelijk verbruik mge voerd. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen beteekenen deze tarieven een belangrijke verlagmg, daar zii lager zijn naartmate het aantal a.ansluitin- gen in de kom eener gemeente, vergeleken met het totale aantal aansluitbare perceelen m de kom grooter is. In Zeeuwsch-Vlaanderen is deze verhouding over het algemeen zeer gun- stig De P.Z.E.M. zal bovendien de gemeenten, waar zij den stroom niet rechtstreeksch aan den verbruiker levert, in de gelegenheid stel len hare tarieven voor kleiiwenbruikers even- eens te verlagen. Voor de overige deelen der Provincie, waarvoor een prijs van 45 cent per K.W.U. was genoemd, is de nieuwe prijsrege- linig een meevaller. Het nieuwe zgn. „enkeltarief varieert tus schen 45 en 35 cent per K.W.U. Is het aan tal aansluitingen in de kom eener gemeente minder dan de helft van het totale aantal aan sluitbare perceelen in de kom, dan is het ta- rief voor de geheele gemeente 45 cent; is het aantal aansluitingen als haven bedoeld 90 of meer van het totale aantal aansluitbare perceelen, dan is het tarief voor de geheele gemeente 35 cent per K.W.U. Tusschen deze uitersten varieert de prijs. De Raad van Bestuur kan in bijzondere ge- vallen voor een gemeente van deze tarieven afBehalve dit enkel-tarief wordt, ten gerieve van hen, die de electriciteit met enkel voor lioht doch voor huishoudelijke doeleindeji wil len gebruiken (voor srijkijzer, stofzuiger, comfoor, naaimachine, waschmachme enz. een zgn. vastrechttarief ingevoerd. Het vastrechttarief heeft de bedoelmg den afnemer de hoeveelheid' stroom, die hq normaal voor verlichting noodig heeft, tegen den ure- wonen lichtprijs (dus 45 tot 35 cent perTC. naar gelang van de gemeente zijner inwon, ig te verschaffen; de afnemer betaalt daarvoor elke maand een van te voren bepaald bedrag (vastrecht). Alle stroom die hij daarboven veilbruikt, wordt hem tegen een lagen prijs, in dit geval 10 cent per K.W.U., voor de eerste 10 K.W.U. per maand en 8 cent per K.W.U. voor alle overige, geleverd. Gebruikt men dus stroom voor huishoudelijk verbruik, dan be taalt men dien tegen deze lage prijzen. De uitwerking voor de drie groepen waarin de Provincie verdeeld is, is verschillend en moest dat wel zijn, daar de omstandigheden te zeer uiteen loopen voor een uniform tarief. De basis is echter dezelfd'e en ook den prijs van 10 en 8 cent is overal gelijk. Voor de Zuidgroep (Zeeuwsch-Vlaanderen) wordt het vastrecht, het bedrag dus, dat men voor het normale lichtveilbruik betaalt, vast- gelegd aan de hand van hetgeen men over de laatste drie jaren, of korteren termiin als men nog niet zoolang is aangesloten verbruikt heeft. Geibruikte men reeds appara- ten voor huishoudelijk gebruik, dan wordt d'aarmede rekening gehouden. Opgemerkt zij, dat dit vastrechttarief alleen geldt voor af- nemers, die rechtstreeiks stroom van de P.Z.E.M. betrekken. Voor de middengroep (Walcheren en de Be- velar.den, doch met uitzondering van Middel- burg en Vlissingen) wordt het vastrecht be- rekend naar het aantal bewoonbare vertrek- ken, dat d'e afnemer tot zijn beschi'kking heeft. Voor de Noordgroep Schouwen-Duive- land en Tholen) eindelijk is weer een andere regeling vastgesteld. Hier zal de afnemer tot een zekere grens (piek geniaamd), die na over- leg met hem wordt vastgesteld stroom kunnen gebruiken tegen den lagen prijs. Het vast recht is grooter naarmate de grens hooger wordt gesteld. Wordt d'e grens in de winter- avonduren overschreden, zoo betaalt men voor de overschrijding 35 cent per K.W.U. Buiten de winteravonduren mag echter een vijfmaal hoogere grens zonder extra betaling worden bereikt. Het bovenstaande zal vooral voor hen, die nog geen electriciteit betrekken, maar wel voornemens zijn dit te gaan doen, wel wat zware kost zijn. Bovendien kunnen hier de ta rieven en vooral d'e tabellen voor de Mid dengroep ndet in hun geheel worden weer- gegerven. Maar de directie der P.Z.E.M. zal ongetwijfeld gaarna ieder, die nader ingelicht wil worden, van raad dienen. In beginsel is verder besloten, electrische hui'sins tall at i es in huurkoop te geven, speciaal ten behoeve van hen, die tegen de uitgave voor den aanleg van de installatie in hunne woning opzien. Tegen een kleine betaling per maand' zal men dan, nadat een zekere hoeveel heid stroom verbruikt of een zeker aantal ja ren verstreken is, eigenaar van de installatie worden en van verdere betaling vrij zijn. Wij vemamen met genoegen, dat deze maat- regelen de voile sympathie van den Algemee- nen Raad van Advies hadden, van wiens op- merkingen bij de vaststelling der tarieven dankbaar gebruik schijnt te zijn gemaakt. Het vastrechttarief heeft zich elders reeds geheel weten in te burgeren, het heeft blijk gegeven, in een behoefte de behoefte om van electrische toestellen voor huishoudelijke doeleinden gebruik te kunnen maken te voorzien en het zou wel vreemd zijn, als die behoefte hier niet bleek te bestaan. Het is moeilijk iedereen te bevredigen en zeker zal de P.Z.E.M. naar tariefsverlaging bljjven streven, maar met de nieuwe tarieven heeft zij o.i. een groote stap in de goede rich- ting ged'aan. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. Geslaagd aan de Rijkskweekschool te Oost- burg voor het examen nuttige handwerken, mej. E. W. Risseeuw aldaar. R. K. HANDELSDAGSCHOOL. Nu, als ieder jaar, in dit blad de oproeping verschenen is, voor de aangifte van nieuwe leerlingen aan de R. K. Handelsdagschool te Hulst, meenen we goed te doen, nog eens met nadruk op deze belangrijke onderwijsinrich- ting te moeten wijzen. Er zijn er altijd nog, die niet begrijpen, dat nieuwe tijden nieuwe eischen brengen. En toch: wie in onzen tijd zonder ontwikkeling in 't leven komt te staan, zal dat staat vast een heel wat zwaarder strijd om het bestaan bebben te voeren, dan wie zich degelijke kennis heeft verschaft. Trouwens: dat de Zeeuwseh-Vla- mingen dit inzien, blijkt duidelijk uit het ieder jaar groeiend aantal aangiften. En wat nu al reeds noodizakelijk is, zal in de toekomst nog meer noodig zijn. Wij weten allemaal wel, dat er hard gewerkt wordt voor den vooruit gang van Zeeuwsoh-Vlaanderen. En nu wij gelukkig weer een eigen vertegenwoordiger krijgen in de Tweede Kamer, kan men er op rekenen, dat Den Haag meer zal moeten den- ken aan ons gewest. Met deze feiten voor oogen spreekt het toch vanzelfdat de vraag naar geschoolde krachten in de toekomst grooter worden zal. En als de vraag er is, moet men klaar staan. Wie dan gereed is, komt 't eerst aan de beurt. Beter dan al deze redeneering zal men 't belang der school voor U, ouders, inzien, als men weet: dat naar ons beste weten, geen enkel geslaagde leerling zonder betrekking is. Zeer velen bebben zelfs een betrekking, waarin zij zich een bestaan voor hun leven kunnen verwerven. Krachtiger bewijs voor 't nut dezer school is niet denk baar. Denk er aan: tot 25 Juni kunnen nieu we leerlingen worden ingeschreven Geen ander motief dan liederlijke vemiel- zucht is voor deze handelwijze aan te nemen, daar nddh de heer M., noch de heer G. zich ervan bewust zijn, aanleiding tot een derge lijke vijandige bejegening gegeven te hebben. HULST. Geslaagd aan de R. K. kweekschool Con cordia te 's-Hertogenbosch voor het examen akte L. O., mej. J. M. J. van de Walle te Hulst. SLUISKIL. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de Chr. school te Sluiskil staat o.m. mej. J. van de Ree te Ter Neuzen. HOEK. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot bur- gemeester van Hoek, de heer Mr. J. A. van Tienhoven, te Noordwijk aan Zee. SAS VAN GENT. Twijfelachtige Heldenmoed. Ofschoon het kermisvermaak dat eenige dagen het Stationskwartier een vroolrjk aan- zien gaf en in die omgeving een tooneel van drukke gezelligheid te zien gaf, tot groote voldoening is afgeloopen, valt er toch een stiaaltje van twijfelachtigen heldenmoed constateeren. Een paar blijkbaar uit hun evenwicht ge- raakte nachtridders hebben gemeend him moedje te moeten koelen aan eenige e trische straatlantaarns, waarvan zij de am- noes voor de onevenwichtige geestesgesteld- heid van degenen, die daarin afkoeling van hun verhitte gemoed zochten. Maar nog triestiger steekt hun geestes- beschaving af, wanneer tegelijkertijd moet melding gemaakt worden van het feit, dat bij eenige vreedzame burgers de ruiten werden stukgeworpen, zooals Zondagnacht gebeurde. Natuurlijk is van de baldadigers geen spoor te vinden. Bii den heer M. waar de bewoners al een tijdlang te bed lagen, verwekte het geval be- griipelijkerwijze groote constematie. In het cafe van den heer G. waar dit nog niet het geval was, kon van de flauwe nacht ridders al evenmin iets ontdekt worden, schoon de echtgenooten onmiddelUjk lan^ twee straten op zoek gingen om de ruitentik kers nog te achterhalen. SHEAF CREST—TERNEUZEN 1—5. Door de bemanning van het Engelsohe stoomschiip Sheaf Crest was aan het bestuur van de voetbalvereeniging Terneuzen het ver- langen te kennen gegeven, een vriendschap- pelijike match te spelen met een elftal dozer vereeniging. Aan dat verlangen werd natuurlijk graag voldaan, ten eerste om ken nis te maken met het Engelsche voetbal en ten tweede omdat deze wedstrijd kon beschouwd worden als een goede oefening. De tijd van vooribereiding was zeer kort, doch men slaag de er in den wedstrijd te doen plaats hebben Maandag 1.1., om 7 uur 's avonds. Terneuzen kwam met een elftal, gecombi- neerd uit het 2e en 3e, op het terrein en hoe- wel het elftal van Sheaf Crest nog niet vol- ledig was, liet de heer J. de Smidt, die dezen wedstrijd als scheidsrechter leiden zou, de elf- tallen opstellen en ongeveer een kwartier na den bepaalden tijd ving deze aan. Reeds dade- lijk bleek, dat bij het Engelsche elftal enkele goede spelers waren, maar doordat dit elftal niet in de gelegenheid is am geregeld te oefe- nen, zou Terneuzen het wel de baas worden. In de eerste helft was de meerderheid van Ter neuzen nog niet groot en ging d;e rust in met 1—2. In de tweede helft was Terneuzen voortdu- rend in den aanval en het einde kwam met een overwinning voor Terneuzen met 5 tegen 1. De wedstrijd, welke tegen een lage entree toegankelijk was, trok zeer veel belangstel- lirug, waartoe het praohtige weder natuurlijk ook veel heeft bijgedragen. Het publiek gaf als zijn meening te kennen, dat door Terneuzen was gespeeld alsof er de promotie van afhing, wat natuurlijk te prijzen viel, maar toch had het graag gezien, dat door de Engelschen een paar goals meer gemaakt waren. Het is niet ommogelijk, dat wij nog meer dergelijke wed- strijden krijgen, terwijl bovendien ook nog ge- tracht wordt een wedstrijd te laten spelen door twee Engelsohe elftallen. Wanneer vangen de oefenwedstrijden aan? Als op geregelde tijden diverse elftallen tegen elkaar kampen, is dit de beste oefening. KAMPIOENSCHAP VAN ZEELAND Z. V. B. Zondag is te Hansweert om het kampioen- schap van Zeeland van d'en Zeeuwschen Voet- balibond gespeeld tusschen de kampioenen van de le klasse A en le klasse B. De Sassche Boys wonnen den wedstrijd met 3i op De Zeeuwen. WIELERBAAN SAS VAN GENT. Een groote Internationale Omniummatch wordt Zondag a.s. 23 Juni op de Sassche baan geloopen waarbij de beroemde Italiaansche Campionissimo Girandengo zal optreden tegen de tenoren op wielergebied Jules van Hevel, Fred. Hamerlinck, Emile Joly, Gustaaf van Slembrouck. Deze omrukim wordt geloopen in vier te onderscheiden reeksen n.l. sprint met vijiven, achtervolging met vijven, tijdrijden in- dividueel en klasseimentkoers, 5 klassementen. Tusschen de reeksen achtervolging en afval- linigswedstrijden met Declercq, Meuleman, Al bert Buijsse, Redel en Van Hee. En ^ot slot een groote individueele wedstrijd over 50 K.iVl. met 10 klassementen met deelname der tien genoemde reamers. De wedstrijden worden opgeluisterd door het bekende muziekgezelschap „Uit het Volk voor het Volk" van Breskens. Het is de eenigste gelegenheid om den be- *oemden Italiaan in Zeeuwsch-Vlaanderen m actie te zien. Arr.-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 17 Juni het volgende vomits uitgesproken: P. d. W., oud 50 j., mandenmaker te Clinge, (gedetineerd te Middelburg), is wegens on- tuoht veroordeeld tot 1 jaar gevang., met af- trek van het voorarrest. Bii de verdere behandeling van de zaak, kwam Maandag o.a. een tijdens de mstructie niet behandeld proces-verbaal van een agent van politie ter tafel. Dit en andere feiten ga- ven den verdediger aanleiding aan te dnngen op heropening der instructie. De rechtbank ging daarop in raadkamer en besliste, dat de zaak zal worden teruggewezen naar de instructie. De rechtbank geeft den rechter-commissaris opdracht te onderzoeken waarom het rapport van den agent eerst nu is ingediend en welke politioneele aangelegen- beid oorzaak van die late indiemng is. Voorts gelast ze als deskundige te hooren over de kwestie van de bloedspatten dr. Hesselink. Ten deride gelast ze een psydhiatnsch onder- zoek ten einde vast te stellen of verdachte s mentaliteit zoo is, dat hij in staat is een der- gelijk misdrijf te begaan en, ten slotte of hq er lichamelijk toe in staat is. DE ZAAK LIEBERMANN. Na het verder getuigenverhoor heeft Maan dag het O. M. mr. D. Reilingh requisitoir ge- nomen In zqn conclusie zeide mr ^ilmgh dat niet vast staat wie precies de hoofddader If De totale afbraak van de ,,Veendarnmer" m een tlergelijk snel tempo doet echter besluiten tot de Susie, dat verdachtes aandeel zwaar der is. Maar aan den anderen kant moet spr. er rekening mee houden, dat hq buitenlander en de straf voor hem dus zwaarder is; 'torder wil hij rekening houden met wat dr. Fried- mann heeft aangevoerd; met de omstandig heid dat verdachte een buitengewoon zwaar jaar' achter d'en rug heeft tengevolge van de afpersingen en de chantage, waarin hq in het Gotten heeft blootgestaan en ten slotte met den voornaamsten factor, dat personen van alle ambten te beroepen hem van het begin aan verdachte, dan zouden de malversa- y., hebben aangenomen. arrest doorgebracht. Heden voortzetting. Thans ziin weder enkele stukken voor de Provhiciale Staten in druk verschenen en wel de volgende: Aanwijzing boekhoudkundige. Nu besloten is in de begrooting der Provincie alleen de eindcijfers van de geraamde

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2