v.ROSSEM's ZEEPAARD I5«. Kinderen PUftOL Voor alien die Sukkelen LANDBOUWBERICHTEN. Feuiliet on-vertellingen. Mijnhardt's Laxeertabletten GEMENGDE BEEICHTEV. Hail en Hof. Pluimvee-rubriek. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN INGEZONDEN MEDEDEELING. LICMTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKINC. ALGEMEENE VERGADERING VAN „GRONINGEN". BRABANTSCHE BRIEVEN. EDE DOOR EEN STORTBUI GEDEELTELIJK ONDER WATER. TREIN OP EEN GROEP ARBEIDERS GEREDEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. DOOR EEN ROTSBLOK GEDOOD. INGEZONDEN STUKKEN. vallen en bezeeren zich dikwijls, en het wiegekind heeft vaak last van roode of ge- smette huid. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. :vata.-<«ui»iiwniawai ONVERZORGD ACHTERLATEN VAN KINDEREN. De officier van justitie bij de rechttoank te Groningen heeft tegen vrouw W., de vrouw, die bij Yje Wijkstra woonde, 6 maanden ge- vangenisstraf geeischt, wegens het onverzorgd achterlaten van haar zes kinderen. Vrouw W. had geen verded'iger. De uitspraak is bepaald op 20 Juni. Zooals men weet, heeft W. de vier veldwach- ters te Grootegast vermoord, toen zij vrouw W. naar Groningen wilden overbrengen om in deze zaak gehoord te worden. i Donderdag, den 13den Juni j.l. werd in het Hotel der Pays-Bas te Utrecht, de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van „Gro- ningen", Alg. Onderlinge Maatschappij tot Verzekering van Paarden en Rundvee, in 1903 opgericht te Groningen, van 1 Mei 1921 af gevestigd te Utrecht. De directeur, de heer F. F. Leopold, brengt verslag uit over het afgeloopen jaar 1928 en memoreert het feit, dat dit het 25ste jaar- verslag der maatschappij is. Er werden 552 schaden uitbetaald, tot een totaal bedrag van 156.943,50. De reserve der maatschappij bedroeg per 31 December 183.952,66. Blijkens het rapport van de commissie tot nazien der rekening en van den accountant, den heer A. Versteege, werd de administratie in orde bevonden. De aftredende coanmissarissen werden her- kozen. Ulvenhout, 12 Juni 1929. Menier, Nouw kunde mijn 'nen heel on- haartelijken pi- sang vinden, da'k oew da zoo vlak- weg in oew ge- zicht zeg, maar jong, as 'k naar m'n gemoed te werk gong, dan ontvong ge deus week van mijn geen briefke! Keb gin krumeltje rust in m'n derrejere. veur ik klaar ben mee dit briefke en 'k zou er, veur ik naar bed gaai vanavond, toch graag nog zooveel meugelijk lol van willen emrnen. En toch, veur ik van 'n briefke afschei, mot ik oew nog wa vertellen van onzen schoonen toren. „Onzen", da wil zeggen: d'n Berdaschen maar veur elken Brabaander, is d'n Berdasche toren, onzen toren! Want 't is 'n bouwwerk da zoo hoog de locht instikt, da g'm ieverans zien kimt. As ge van boven d'n Moerdijk af komt reizen, dan ziede twee din- gen 't allereerste. De kollesale brug die al zoolaank Ollaand aan ons perbeert te verbin- denen den Berdaschen toren! Lot staan dus, dat wij dieen toren ok d'n onzen noemen, want as d'n haan die er op staat nouw en dan is wa-d-onder z'nen schoonen stbbrt uit zou laten vallen, dan viel da bij ons zoowa-d-op tafel, amico! En as ge dan over die kollesale Moerdijker- brug komt gereisd, dan wijst ie dierekt om- hoog as 'nen goeie ouwe bekende die teugen oew zeit: „Welkom, bij oew thuiskomst in ons schoone laand. Kom binnen en wa zulde ge- bruiken!" Ja, amico, 't is meschient 'n bietje flaauw veur zo'nen ouwen kearel as ik ben, maar as ik van d'n Haag koom of Amsterdam en al he 'k daar n6g zo'n leut g'ad, as ik in de Zwaluwe d'n toren weer zie, dan ruuk ik m'nen hof, dan zie ik m'n beesten, dan lee Ulvenhout al veur me-n-open, dan, dan ben 'k al thuis! Dan rollen de wielen van 't spoor ineens aanders, dan vuul ik m'n eigen op eigen bojem! Wat er nouw mee dieen toren gebeurd is, zulde vragen? D'r is 'n nuuw klokkespul in gehangen. Laank emmen d'r op gewocht. Maanden en nog 's maanden die jaren duurden! Allemaal emmen er wa-d-aan betaald om'm 'n klokke spul te geven, wSbrdig aan z'nen schoonen bouw en wberdig aan de vrindschap die me veur 'm vuulden! Wemmen, as 't ware, 'm allemaal's de haand gedrukt mee ons gave en nie mee twee killige, klammige vingerskes, nie op z'n kak- tus' maar mee 'nen steuvigen, gbbven hand, die natrilt in oewen schouwer. En nouw 'n Zaterdag eet-ie-veur't eerst z'n nuuwe liedekes gezongen. Jos Denijn, 'nen klokkenist van jewelste, ee-t-'m zooveul as ingesplud. Duuzenden menschen waren op de been om naar 'm te lusteren en bij de eerste toontjes amico, wier 'k kepleet koud. Net of da ge weer ineens 'nen ouwwen kameraad teugenkwam die g'in gin jaren gezien had en mee 'n lachend ge- zicht en 'nen klap op oewen schouwer ineens veur oew staat en zeet: „Zoo, ouwe zatkul, hoe mokke gij et?" 'k Ben 'n paar straten ver geloopen om uit de grotste drukte van dieen grooten hoop menschen te zijn en toen in 't Valkenberg op 'n baank gaan zitten, 'n bietje-n-afgelegen, om Jos z'n gespeul 's goed te hooren. Deur de dichte blaren aan de schoone boo- men, waar de ondergaande zon zo'nen rossen gloed overgoot, hb k' naar dieen grijzen toren i.ii_:ii.f oon 'lr no 'n M'n haanden beven en as 'k m'n pen in't inkt- fleschke wil soppen, dan steek ik ze'r neffen. M'n oogen doen pijn van op dit velleke pe- pier te turen en m'n harsens zijn d'r maar half bij. Ze duikelen en tuimelen deur m'nen kop, tellekes as 'k de zon zie en perbeer maar 's om die nie te zien. De zomer zit in m'n karrekas te vroeten en lot gin vezeltje, noch van m'n flenelleke, noch 'van m'n geest mee rust. 't Is of ik feesten mot, kermis-houwen, daansen en 'n steuvig pinteke bruin deur m'nen keel gieten. En as 'k et oew nouw 's eerlijk en persies mot vertellen, karjuu! ik laat ginnen duvel op m'n haart smoren, welnouw, dan zou 'k willen hossen en daan sen en sjouwen mee 'n heel stel pootige en melkbloedige boerinnen, die 't leste bietje asem en 't leste zweetdrupske uit m'n korre- pus halen. Da'd oew haren nat op oew hoofd plakken en oew pet in oewen nek zit, da- d-oew oogen de wereld zien tollen en da-g-op 'nen stoel neerkwakt en alles vuult Af-loopen. En daar 'n kouw pilske overheenen, kek, da's 't werk om d'n zomer deur oew botten te laten varen. Of dacht ge soms dat da ver- keerd is? Sapperdemallemosterdpot, of 't ver- keerd is, as de zon schijnt op de dooiste en uitgemergelste twijgen en takken dat er het leven, de nuuwe, jonge, knoppen, gewoon uit- barst Of 't verkeerd is, de schoone natuur te ver- wijten da-ze niks aanders doet as onder d'n wil van de geweldige Schepping, d'r krachten naar buiten lot springen as fonteinen, om de menschen gelukkig te maken! Of 't verkeerd is, oew eigen tot springens- toe blij te maken mee de allemachtige weelde van zonnewermte en verblindende natuur- pracht die van de wereld 'n parredijs mokt! Of't verkeerd is da g'oew eigen as 'n kind- je zoo blij vuulen mot, zoogaauw as g'n blaaike ziet botten uit 'n oogenschijnelijk dooi takske-hout, de veugeltjes hoort zingen da-d- oewen kop raast, de blommekes ziet komen in gele, witte, rooie, peferse en rose kleejkes, zoo sohoon, da ge ze nie aan durft raken! Of't dan verkeerd is, as eindelijk die krach- tige natuur deur oew dikke vest en oew boezeroen, om nog nie te noemen oew ouwe, dikke vel, d'n groei en de fut weer in oew hart pompt en da ge mee fiksche teugen zuivere locht oew borstkas de ruimte gift om daar alles te laten opbloeien van 't beste wa-d-'nen mensch genieten kan! Maar genogt, amico, laat ik m'n eigen nie op zitten te winden over lui die in plak van 'n haart daar 'n stukske baksteen emmen zit ten en in plots van bruischend gezond bloed, kbmemelk deur d'r ajers emmen stroomen; kortom lui, die nog te lamlendig zijn om 'nen medemensch 'n haand te geven, lot staan n bietje haartelijkheid. Ze geven oew twee kouwe, nattige vingertoppen of 'n haandje as schotteldoekske en haartelijkheid...? Amico, as 'k toevallig teugen zo'nen kwast oploop, teugen zo'n waandelende zonsverduis- tering, dan wor 't koud op m'nen rug en zou ■>k hekspres willen uitbulderen om 'm de stui- pen op z'n verdorde vel te jagen. Veul hedde 'r hier nie van, van da stekelige soort, want z'ouwen 't hier nie uit. Ze worren te veul ,,genomen" hier! Witte waar ik ze onder rankschik? Onder de kaktusschen van 't t menschensoort. Bloeien? Houmaar! Pie- ken? Kommaaraf! En lillek, lillek! 'k Weet best dat 'r menschen zijn, die mee 'nen kaktus dweepen. Er zijn er, die emmen er 'n heele verzameling van. Maar da's de mode. Vandaag houwen ze'nen hond die bijna gin pooten heet, mfergen eenen die bestaat uit enkele pooten. Vruuger was er gin huishouwen of ze had- den potten mee foksiaas, vandaag zijn t alle maal kaktussen. Maar laat ik nie over de mode beginnen, want dan is 't zonneke onder z'n klaanken zitten lusteren en toen 'k na 'n uurke opsting, amico, toen docht ik da 'k uit de kerk gong, inplak uit 't park! 'k Was er verstrooid van! En mee veul plezier kijk ik over m'n lande- rijen nouw weer's d'n kaant van de stad uit, waar ie ver boven uitstikt ,want nouw stikt er ginnen grijzen blok steen de blaauwe locht in, neee, nouw is 't weer 'n levend, 'n be- zield wezen, da-d-ons op martdagen en op feestdagen mee schaterende en klaterende en rollende toontjes toelacht en -zingt! En om nouw 's van dieen toren of te stap- pen, want ik ben ongemerkt in „de wolken" gestegen mee m'n torenprotje: d'r is van de week weer geschiedenis geschreven in onze Vaderlaandsche Hiestorie, ee? 1929 n. Chr. Inneming van de Neder- laandsche Koloniejen in Westinje deur Jan Gap en z'n zooike. 'k Wis nie da me mee de ontwapening al zoover waren. Gij As daar 'nen sjap 't in z'nen kop krijgt om te gaan gappen, dan bindt ie onzen onder- koning daar z'nen vuilen zokdoek veur z'nen mond, stopt 'm zoolaank in 'n donkere kleer- kast en zegt teugen z'n mannen: ,,jonges, de koning is mijn, sla-d-oewen slag. Gapt wa ge gappen kunt, in naam van mijn, Jan Gap en nimt alles wa los en nie spijkervast is maar mee en laai et op d'n haandwagen die veur 't peleis staat.. En as ze dan d'ren slag emmen geslagen, dan mag d'n onderkoning weer uit de kast komen en op z'nen troon gaan zitten mee 't wapen: ik zal handhaven. Nouw zijn er 'n paar oorlogsschepen naar toe am mee te helpen handhaven, maar de Gouvemeur drinkt 'n gloske spuit veur d'n schrik, de Jantjes 'n borreltje op de hand- haverij en wij emmen der wereld getoond, da ge net zoo goed nie kunt vechten, mee 'n leger as zdnder leger en dat dus al 't geklets over ontwapening niks aanders is as: dunne op 'nen riek. En onze leeuw! Die klautert en kraffelt weer net deur 't wapen as 'nen poedel en wij handhaven mee 'n gezicht of we niks aanders gewend zijn. Maar da me terwijl 'n figuur emmen ge slagen as modder, daar kunnen me-n-ons hoofd gerust bij neerleggen en as ge dan, zooas ik, olleen maar bloost tusschen oew schouwerblaren, dan heet er 'n aander toch ok gin lol van! Amico, ik schei d'r af. Ontvang, as altg, veul groeten van Trui en gin horke minder van oewen toet A voe DR<§. VERDRONKEN. Dinsdagavond is op den Kanaaldijk tusschen Lexmond en Meerkerk de 26jarige C. Meijer, uit Leerdam, door het springen van den ach- terlbaiid van zijn motorfiets in het Zederikka- naal gereden en verdronken. Te Budel is het 7jarig zoontje van den heer Broeken op Dorplein in een diepe gracht gevalien en verdronken. Te Steenbergen is de 34jarige vrouw R., door de duisternis misleid, in de haven geloo pen. Toen zij uit het water werd opgehaald, waren de levensgeesten nog niet geweken, d-ocih zij is spoedig daarna overleden. Zaterdagavond omstreeks 7% uur barstte een niet zwaar onweder, gepaard gaande echter met een hevigen regenval, boven Ede los. De stortregen, die zeker tien minuten aanhield, zette in een minimum van tijd het dorp gedeeltelijk onder water, daar de riolen zulk een massa niet spoedig doorlieten. Op heft Maandereind stond het water aan weers- zijden van de huizen over een lengte van zeker 150 meter en ter diepte van een halven meter terwijl bij de Geref. Kerk, evenals vroeger meer voorkwam, het water zeker 60 c.M. hoogte had bereikt. De auto's die er wilden doorrijden, kwamen met den motor in het water, met dit gevolg, dat de motoren te snel afkoelden en stil bleven staan. Velen auto's overkwam dit lot. Nadat de auto's door de jeugd, wie een en ander groot vermaak be- zorgde, uit het water waren geduwd, kon men de motoren weer aan den gang krijgen. Bij een weduwe moest de autosproeiwagen het water uit het huis en den kelder pompen. Ook de wachtkamer van het politiebureau stond geheel onder water, zoodat de agenten aan het zwabberen konden. Ongeveer half negen was de rust weer teruggekeerd en behoorden de dorpsstraat- baden van de Edesche jeugd weer tot het verleden. ZWARE ONWEDERS IN SPANJE. Uit geheel Spanje werden Woensdag hagel- buien en onweer gemeld. De oogst heeft van den hagelslag zwaar geleden. Sedert vorigen Zondag zijn in Spanje vijftien personen door den bliksem gedood. Bij Coscurita in de provincie Soria werd een met vier officieren bemande ballon door den storm in een boom geslingerd, waarbij alle inzittenden zwaar werden gewond. HEVIGE WOLKBREUK IN ZEVENBURGEN. In de streek van Szamos in Zevenburgen heeft een hevige wolkbreuk, gepaard gaande met ha gelslag, gewoed. Verscheidene dorpen werden onder water gezet, ten gevolge waarvan 16 personen zijn verdronken. De telefonische en telegrafische verbindingen werden vemield. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEbOOD. Woensdagmidd'ag had een vijftienjarige ar- beider, werkzaam bij de N.V. Uithoornsche Ba- confalbrieken, het ongeluk met een electrischen draad in aanraking te komen. De stroom ging den jongen door het Iichaam, met het gevolg dat de dood onmiddellijk intrad. Tusschen EcaJBsines en 's Gravenbrakel is een groep spoorweganbeiders door een trein met bedevaatganigers verrast. Twee der arbei- ders werden letterlijk vemorzeld. JONGEN OVERREDEN. Een vrachtauto heeft in de Brakstraat te MiddeLburg een 9jarigen jongen overreden. Hij is met inwendige kneuzingen naar het gast- huis overgebracht. VROUW VERBRAND. Te Dirksland hebben voorbijgangers, die on- raad bemerkt hadden, de 86jarige alleenwonen- de mej. wed. A. Vroegindeweij met brandende kleeren en zware brandwonden bedekt in haar woning gevonden. Haar kleeren hadden ver- moedelijk door een brandend petroleumstel vlam gevat. Enkele uren later is zij onder he vige pijnen aan de brandwonden overleden. BLOEDVERGIFTIGING. Tijdens het zaaien met kunstmeststoffen heeft de landbouwer Jenkens te Eijsden bloed- vergiftiging aan een der handen gekregen. Na hevig lijden is J. thans overleden. voile omstandigheden verkeerde, daar hij reeds een halfjaar werkloos was, kreeg onlangs een lot in een liefdadigheiidsloterij cadeau. Thans is op dit lot de hoofdprijs van 50.000 mark ge- vallen. SPREKENDE FILM VAN HET KABINET- MACDONALD. In den tuin van de woning van den Britschen premier MacDonald is een sprekende film op- genomen van het nieuwe Labourkabinet. Mac- Donald stelde de verschillende ministers met eenige op hen betrekking hebbende woorden voor. DE GEEST OP HET KERKHOF. In een dessa in het Ngantangsohe, :boven Malang, kwam zich eenige maanden geleden een Javaan vestigen. Wongsodiredjo genaamd, die door zijn blijik'baar voorbeeldigen Levens- wandel de aandacht trok. Bovendien weini- gen kenden den Koran zoo goed als hij en ge- droegen zich daar ook naar. Wongso was reeds goed ingeburgerd, toen een dessagenoot plotseling vrij ernstig ziek werd, en zijn ad'vies vroeg. De vrome man prevelde wat bij den zieke, brandde wat wier- rook, haalde wat hocus pocus uit en ziet de patient genas radicaal. Het geval kreeg in de dessa alom bekendheid en Wongso had als ,,wonderd'okter" weldra een gevestigde repu- tatie. Nu geviel het, dat kort daarop de vrouw van den pestinggi der dessa (dorpsihoofd) on- gesteld werd en uiteraard werd het advies van d'en „wonderdokter" ingeroep-en. Deze stelde op zijn manier een soort van onderzoek in, en kwam tot de conclusie, dat de vrouw be- zeten was door den eenen of anderen duivel, die zijn verblijf had opgeslagen in een nabij- gelegen bosch. Het fijne van de zaak zou Wongso echter eerst kunnen zeggen, indien hij den geest van d'en overleden dorpspriester, die nog immer op het kenkhof rondwaarde, zou oproepen. Deze zou hem Wongso dus ook bekend maken, welk geneesimiddel hij moest toepassen. ,s Nachts bij donkere maan begaf de „won- derdokter" zich naar het kerkhof, vergezeld van den over al zijn ledematen rillenden pe- tinggi. Bij het graf van den dorpspriester, waarvan een roep van heiligheid uitging, aan- gekomen, klonk den nachtelijken bezoekers een geheimzinnige graf stem tegemoet, die vroeg: wie zijt gij en wat wilt gij Vol deemoed wierp Wongso zich ter aarde en maakte het doel van zijn komst bekend. Ook de petinggi boog zich in het stof en was zoo onder den indruk van het verschrikkelijke moment, dat hij het niet waagde zijn oogen te openen. „Breng mij dan negen gulden en zeven en zestig centen en zet het geld op dezen graf- steen neer", was het antwoord van den „geest". Niets werd vernomen en op het kerkhof heerschte wederom de stilte des grafs. Diep onder den indruk verlieten d'e peting gi en Wongso het kerkhof. Den volgenden nacht stonden beiden weer op den doodenakker en wederom informeerde de grafstem, „wie er waren en wat men wilde'. Wongso antwoordde, dat hij de f 9.67 bij zich had, en deponeerde het geld op den aan- gewezen grafsteen. Met veel gekletter viel toen voor de voeten van den petinggi een oude kris neer, wat volgens Wongso moest worden beschouwd als een teeken, dat de geest hem gunstig gezind was. De vrouw van d'en petinggi werd bepre- veld, met „heilig water besprenkeld, bewier- rookt, ja, wat niet al doch genezing trad niet in. Een bweede nachtelijke tocht werd naar het kerkhof ondernomen en weer kreeg de sidde- rende petinggi te hooren, dat hij te betalen had, ditmaal de somma van f 15.31. Aan wel- ke opdracht den volgenden nacht even prompt werd voldaan. En zoo gebeurde het voor een derde maal en voor een vierde... doch beterschap trad niet in. Ook andere dessalieden offerden op gelijke wijze, doch zonder resultaat, en toch steeg Wongo's aanzien, daarnog geen zijner pa- tienten overleden was. Wie weet hoelang deze dessa-idylle verder zou hebben ged-uurd, schrijft de Indische Cou- rant, waaraan wij dit verhaal ontleenen, in dien de Veldpolitie niet tusschenlbeide was ge- komen. Weldra kon Wongso wegens oplichting verzekerde bewaring worden genomen en zijn handlanger, een zekere Pak Troeno, ,,de geest van het kerkhof", kon slebhts door een overhaaste vlucht zich aan een arrestatie on-t- trekken; kort daarop werd ook hij aangehou- den en kon de zaak door den landrechter wor den afgedaan. Wongso kreeg voor zijn schrander op touw gezet bedrog drie maanden; de geest" als medaplichtige twee... Maar in de dessa gelooft men nog steeds in Wongso en spreekt men van „kwaadwillig- heid" van de Veldpolitie. met Verstopping of moeilijken, tragen. en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaai-. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ot. vemielt". Als de heer D. dit nu niet beter weet, wat toch niet voor 't begrijpsvermo- gen van een raadslid pleiten zou willen wij wel zoo vriendelijk zijn hem de beteekenis on- zer plaat te verklappen. .Ziehier: het ,,bloedig zwaard" is het symbool van oorlog en mili- tarisme, waarmede men vemielt en wat wordt voorgestaan door den heer Dieleman en z'n partij. De „hamer" is symbool van den arbeider des vredes, waarmede men bouwt en welker plaats in de maatschappij wij willen verruimen, hierin hardnekkig tegengestaan door den heer Dieleman en zijn partij. Ons dunkt een Raadslid moet dit duidelijk zijn. Maar dan moet de heer Dieleman geen kennis dragen van het Christelijk gebod, dat luidt: ,,ge zult geen valsche getuigenis spreken tegen Uwen naaste". Wat weer niet voor het godsdienstig besef van een Christen als den heer Dieleman zou pleiten. Enfin, alles te samen een wonderlijk geval, dat de heer D. maar voor zichzelf moet trachten te ontlee- den, evenals z'n uitspraak in den Raad dat het niet opgaat dat: de <5<5n (lees: rijke) voor den ander (lees: arme) moet betalen. Intusschen, Waarde Redactie, mijn dank voor de plaatsing. C. HAMELINK, Voorzitter afd. Axel S. D. A. P. MET VUUR GESPEELD. Te Treeibeek (Heerlen) speelde de 4jarige J. Th. Gosselaar met vuur. Hierdoor vatten zijn kleertjes vlam en liep het kind ernstige brandwonden op. Het kind is aan de bekomen verwondingen overleden. HERSENSCHUDDING. De dertienjarige G. te Druten is Maandag- avond zoo ongelukkig met zijn fiets gevallen, dat de rem hem door het rechteroog is ge- drongen. Dinsdagmiddag is de jongen zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, aan hersen- schuddiing overleden. SPELEN MET LUCIFERS. Bij het spelen met lucifers zijn de kleertjes van het 4jarig dochtertje van den heer v. d. P te Beverwijk in brand geraakt. Voorbijgan gers hebben vrij spoedig de vlammen gedoofd, doch het kind had reeds ernstige brandwonden gekregen. Het is Dinsdag overleden. ZWAAR GEKNEUSD. Toen de landbouwer P. te Waddinxveen een op stal staanden stier wilde loamaken, nam het diier hem op de horens en stootte hem tegen den wand van den stal. Bewusteloos en zwaar gekneusd werd de man door de huisgenooten opgenomen. Beide plaatselijke geneesheeren verleenden medische hulp. Men vreest voor zijn leven. BANKBILJET ONTVREEMD. Zaterdagavond kreeg de marechaussee te Venlo telefonisch verzoek uit Den Haag om een Duitsche diensttoode E. K., die in Den Haag betrekking een bankbiljet van f 100 zou heb ben ontvreemd en- waarschijnlijk voortvluchtig was naar Duitschland, aan te houden. De ma rechaussee slaagde er in de dienstbode bij haar aankomst te Venlo te arresteeren. In haar kof- fer vond men nieuwe kleedingstukken, welke zij vermoedelijk van het gestolen geld heeft ge- kocht. Het meisje is gevankelijk naar Den Haag teruggebraht. EEN MUUR INGESTORT. Dinsdagavond is op het Schoizplein te Char- lottenburg, dicht bij den Funckturm, een muur ingestort. Drie arbeiders werden door het puin bedolven. Tegen middernaoht slaagde de brand- weer er in, hen te bevrijd'en. Alle drie zijn ge- kwetst naar het ziekenhuis gebracht. Een der directeuren van de groote Berlijn- sche confectiefabriek Siegfried Adam is in het Engadin, waar hij voor herstel van gezondheid vertoefde, op de Papagaaien-weg door een neerstortend rotsblok getroffen en gedood. Hi.i zou over enkele dagen naar Berlijn zijn terug gekeerd, daar hij nagenoeg hersteld was. een bevordert HOOFDPRIJS VAN 50.000 MARK VOOR EEN WERKLOOZE. Een arbeider te Kiirchwarder bij Hamburg die met vrouw en kinderen in zeer kommer- (Buiten verantwoordelykheld der Redactie.) Axel, 12-6-'29. Waarde Redactie, Nu de gemoederen na de laatste regen- buien, wat tot rust gekomen zijn omtrent de Waterleidingskwestie zouden wij nog even de gelegenheid willen hebben op 't verhandelde in den Axelschen Raad terug te komen, meer in 't bijzonder op die gedeelten in 't verslag der zitting van 23 Mei j.l., waaruit blijkt, dat enkele Vroede Vaderen het noodig hebben ge- oordeeld de S. D. A. P. eens met de karwats te geven. Dat de heer 't Glide het met z'n damocratische opvattingen, waarvan hij dik wijls zoo hoog opgeeft, overeen kan brengen, achten we slechts mogelijk voor zulk slag „politici". Men ga eens na: eerst snoert men den tegenstander den mond en scheld hem dan naar hartelust uit. Wat een heldendaad! Hij vergeet niet, zichzelf een pluim te geven. ImmersT hij „protesteerde" tegen de onwaar- dige haadeling tegenover den heer Coign tijdens de anti-Vlootwetactie Niemand on- zer echter weet daar iets van af! We kunnen dit dan ook gerust naar het rijk der fabelen verwijzen evenals door anderen met zijn mede- deeling over verklaringen van den heer direc teur der Sas van Gentsche glasfabriek is ge beurd. Als al zijn mededeelingen en „ge- gevens" navenant zijn, wenschen wij hem niet eens meer te sommeeren tot openbaarmaking. Dan den heer Dieleman, die het noodig vond onze aanplakplaten met onze propagan da voor de waterleiding in verband te bren gen. Hoe die 'm dat lapte, blijkt niet uit verslag. Maar dit kan ons minder schelen dan wel de wijze waarop hij ons meent te moeten aanvallen. Hij spreekt van „bloedig zwaard" en „hamer", waarmede men „enkei DOORSCHIETEN VAN GROENTEN. Iedere tuinbezitter kent dit euvel, heeft er zich tientallen malen over geergerd, dat zijn mooiste sla-, biet- en andijvieplanten vrijwel waardeloos werden op het moment, dat ze er zoo veedbelovend en schitterend stonden, ge tuigenis afleggende van de zorg en bekwaam- heid van den tuinbezitter of tuinman. De doorgeschoten planten verdwenen in het ko- nijnenhok of vonden een roemloos einde op de mestfaalt. Aan velerlei oorzaken werd en wordt dit doorschieten geweten en allerlei middelen om dit euvel te voorkomen worden aanbevolen en met min of meer resultaat toe- gepast. Wat zijn nu wel de voornaamste oorzaken van het doorschieten en welke doeltreffende middelen staan ons ten dienste, dit kwaad tot een minimum te reduceeren Bij bieten is de zaak vrij eenvoudig en be- grijpelijk. De biet is oorspronkelijk een e<5n- jarige plant, maar door de cultuur is het een tweejarige geworden. Het doorschieten in het eerste jaar is daarom veelal niets anders dan een terugslag naar den 66njarigen, den wilden stamvorm. Omdat het doorschieten een erfe- lijke eigenschap is, winne we dus nooit zaad van dergelijke planten, aangezien we de kwaal dan juist zouden verergeren. Ook de ouderdom van het zaad speelt hier- bij een rol. Uit oud zaad komen minder sterk groeiende planten voort, die eerder geneigd zijn tot bloemvorming, dus doorschieten. De varieteit spreekt eveneens 'n geducht woordje mee. Enkele soorten kropsla zgn bij uitstek geschikt voor teelt in bakken, terwijl andere soorten zich beter leenen voor de teelt in den vollen grond. Gebrek aan voedingsstoffen en voomamelgk gebrek aan voddoende stikstof, werkt het doorschieten in niet geringe mate in de hand. Stikstof bevordert de bladontwikkeling, dwingt de plant tot sterkere groei en is min of meer een rem tegen het vormen van bloem- stengels. Onvoldoende -stikstof geeft armelijk aanzien aan de planten, het doorschieten. In het algemeen werkt iedere belemmering van den groei het doorschieten in de hand. Stilstan-d van den groei kan aan verschillende oorzaken geweten worden, welke plaatselijk vrij gemakkelijk zgn aan te geven en geheel of gedeeltelijk zijn te ondervangen, behalve wanneer zulks te wijten is aan ongunstige weersgesteldheid, zooals koude en nacht- vorsten. Droogte en gebrek aan voedingsstoften heb ben we zelf in de hand en ook de moeilijkheid van oud zaad kan met weinig kosten over- wonnen worden. Onze afweermiddelen tegen doorschieten komen dus in het kort in het volgende neer: Draag zorg voor goed zaai- zaad, zaai niet te vroeg en draag zorg voor een vochthoudenden, vruchtbaren grond. Deze eisch van vruchtbaren grond geldt eveneens voor onze vruchtboomen. Als appel en peer volop in bloei staan, rekenen we reeds half op een goeden oogst, want ze bloeien immers volop. Als we deze hoop betere ge- grondveste basis willen geven, dan mogen we in geen geval een overbemesting der vrucht boomen vergeten. En in hoevele gevallen wordt dit nog altijd wel vergeten? Duizenden boomen danken er een kwijnend bestaan aan, zijn daardoor niet in staat een behoorlgke productie te geven. Een weinig chili of dunne gier is werkelijk geen overbodige weelde, nu de vruchtboomen voor de ontwikkeling der ionge vruchten en de knopvorming voor het volgend jaar zooveel voedsel noodig hebben. Dat appelen en peren vaak om het andere iaar dragen vindt mede zijn oorzaak m de omstandigheid, dat in het jaar van dragen de boomen te veel moeten geven en de voeding in den bodem niet voldoende is om de vruch ten groot te brengen en gelgktgdig ook nog behoorlijk te zorgen, dat de knoppen voor het volgend jaar uitgroeien. Blazen in het meel in den zak houden, mag oogenschijnlijk een voordeelig kunstje zgn, in werkelijkheid is het een dure liefhebberg, een domme struisvogelpolitiek. Inspecteer tevens de boomen, verwijder 't doode hout en maakt iacht op de rupsen. Vemietig de nesten en hebben de rakkers zich reeds over den boom verspreid, sproei'met loodarsenaat (3 ons 100 liter water) en meng dit In een oDlossing van Califormsche pap. We slaan daii twee vliegen in een klap, n.l. de rupsen en de schurft. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96, Rotterdam. Postzegel van 7% cent voor ant woord insluiten en blad vermelden. EEN PRACTISCHE DRINKBAK VOOR KUIKENS. De vorige keer heb ik verschillende model- len drinkbakken beschreven die mij gestuurd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6