PUROL er op I Bij Examens en Openbaar Optreden BOITEHLAHD. SPORT. L ANDB0U WBERICHTEN I N G E Z O NDEN MED EDEELINGEN. HET HERSTELVRAAGSTUK GEREGELD. TER NEUZEN, 10 JUNI 1929. VOETBAL. De hoofdstad van een Nederlandsche kolonie aangevallen en bezet. De Gouverneur, de heer L. A. Fruytier, gevangengenomen doch later vrijgelaten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. iMRMI land toegewezen twee golven voor den radio- omroep. De minister mgrkt allereerst op, dat de con- ferentie te Praag een bespreking was van de Europeesche administrates om zich te ver- staan over de concrete toepassing van hetgeen de wereldconferentie te Washington over het gelbruik van golflengten in het algemeen had vastgesteld. Hoe moeilijk het ook was de door Washington in verband met de openbare en andere diensten voor den omroep beschiikbaar gestelde golflengten te verdeelen over de aan- wezige stations, zoodanig dat ieder zooveel mogelijk storingvrij zou werken, toch is het gelukt, dat die besprekingen met eenstemmig- heid ten einde zijn gebracht. Waar dit het doel en het resultaat der besprekingen was, yer- dient het aanlbeveling dat de administrates zich dienovereenkomstig gedragen, om hetgeen als oplossing werd gedacht, aan de practijk te toctsen. iKan er dus met dit voor oogen niet ge- sproken worden van „toebedeelen'zooals in de gestelde vragen is gedaan, juist is, dat de lange golf van 1875 M. en de korte van 298 Meter voor de Nederlandsche algemeene om- roepstations zijn bestemd. Uit het bovenstaande blijkt volgens den mi nister reeds, dat van een genoegen nemen door de Nederlandsche delegate, aan welke ook deelnaimen een vertegenwoordiger van de om- roeporganisatie en een vertegenwoordiger van den radio-raad, met een toewijzing van golf lengten niet kan worden gesproken. Bij een vergelijiking van verschillende zendgelegenhe- den mag voorts niet uit het oog worden veF~ loren, dat het aantal niet evenredig is, aan de hoedanigheid en dat, wanneer op deze laatste woidt gelet, vergelijking in het algemeen met ten nadeele van Nederland uitvalt. iDe minister zet dan verder uiteen, dat de golflengte van 1072 valt in een serie, die in- gevolge de conventie van Washington met meer voor den algemeenen omroep is bestemd. Dienvolgens verviel deze golf automatisch ook voor den Nederlandschen algemeenen om roep; zij zal door den Rijks-zakelijken om roep worden gebezigd, zoodra met voorbe- houd van eenige afwijking, mdien tijdelijke voorziening deze noodig mocht maken de voorstellen van Praag in toepassing zullen komen. EXPLOIRATIE VAN DEN ACHTERHOEK. Naar het persibureau Vaz-Dias verneemt, is dezer dagen door de Nederlandsche Maatschap- pij tot het verrichten van Mijnibouwkundige Werken te Heerlen boormateriaal naar Hen- gelo (O.) vervoerd, tot het doen van boringen naar zout aldaar. DE SAMENSTELLING VAN DE NIEUWE ENGELSCHE REGEERING. Naar Reuter officieel uit Londen mededeelde is de samenstelling van het nieuwe kabinet als volgt: Eerste minister: Mac Donald. Kanselier van de Schatkist: Snowden. Buitenlandsche Zaken: Arthur Henderson. Dominions: Sydney Wetbb. Indie: Wedgewood Benn. Lord Privy Seal: J. H. Thomas. Binnenlandsche Zaken: J. R. Clynes. Dorlog: Ton Shaw. Volksgezondheid: Greenwood. Arbeid: Mej. Bondfield. Landbouw: Noel Buxton. Opvoeding: Sir Charles Trevelyan. Board of Trade (handel): William Gran- ham. Eerste Lord van de admiraliteit: A. V. Alexander. ILuchtvaart: Lord Thomson. Lord President of the Council (leider van het Hoogenhuis)Lord Par.moor. Lord kanselier: Lord Sankey. Staatssecretaris voor Schotland: W. Adam- son. Publieke werken: George Lansibury. Bovengenoemden h ebb en alien een zetel in het kabinet. De andere leden van de regeering zijn: Kanselier van het hertogdom Lancaster: Sir Oswald Mosley; procureur-generaal: W. Jou- witt K. C.; solicitor-general: J. B. Melville; pensioenen: F. 0. Roberts; transportwezen: Herbert Morrison; ondersecretaris voor Schot land: F. Johnston; postmeester-generaalLees Smith; betaalmeester-generaalLord Arnold. blijft men kalm en helder door het gebruik van Mljnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. EEN ONVERWACHTE RADIO-REDE VAN MAC DONALD. Zaterdagavond heeft naar de N. R. Crt. meldt de nieuwe premier een geheel onver- wachte en in het program niet aangekondigde rede voor de radio gehouden. Mac Donald zeide: „Wij zijn zoo juist van Windsor terug- gekeerd en heibben de zegels van onze waardig- heid uit handen van Z. M. ontvangen, zoodat onze regeering nu ook grondwettig begonnen is. Op dit oogenblik heb ik behoefte u alien, mede namens mijn ambtgenooten, te danken voor het vertrouwen, dat gij ons op 30 Mei geschonken heibt. Wij zullen geen minuut ver- liezen om ben begin van uitvoering aan ons program te geven, hetwelk luidt: vrede in het binnenland, herstel van de industrie en vrede naar bu-iten tot heil van het geheele mensch- dom. Nopens twee benoemingen wil ik een enkel woord ter verklaring zeggen. Minister Thomas heeft een nieuw departement gekregen en zal met alle kracht, die hem en zijn med'ewerkers bezielt, het probleem der werkloosheid onder de oogen zien en een politiek van nationaal herstel en nationale opleving inleiden. Dit zal eenigen tijd kosten, en op dit oogenblik ben ik zelfs nog sceptisch gezind nopens de mo- gelijkheid om binnen een jaar het aantal werkloozen te kunnen terugbrengen tot wat wij een normaal cijfer plegen te noemen. Maar houdt u overtuigd dat alios wat kan gedaan worden, ook zal gedaan worden en dat noch tijd noch moeite zal ontzien worden. Henderson is aan het hoofd van het depar tement van buitenlandsche zaken geplaatst, een keuze die ons niet teleurstellen zal. In ver- Iband echter met de al het andere overheerschen- de belangrijkheid van het vraagstuk der ont- wapening en mede wegens het nauwelijiks min der belangrijke feit van een spoedige overeen- komst met Amerika zal ik ditmaal nog zelf mee naar Geneve gaan. Voor het overige zal ik niet verder op de troonrede vooruitloopen. Onze bedoeling is te ibeginnen met eenige eenvoudige onderwerpen, die getuigen zullen van onzen zin voor ,,fair play' en gezond verstand. Een herziening der pensioenen voor weduwen, en een krachtige ondersteuning van de reeds begonnen bespre kingen tot het vestigen van een duurzamen vrede tusschen werkgever.s en werknemers zullen wel mede het eerst onze aandacht vra- £©n- Wij vragen slechts een korte spanne tijds onder de belofte onzerzijds, dat wij dien tijd gebruiken en ons ten nutte maken zullen. Wij alien zijn een weinig vermoeid naar het lichaam uit den verkiezingsstrijd naar huis gekomen, en gij alien zult ons wel eenige da- gen rust gunnen tot de bijeenkomst van het parlement, opdat wij geestelijk weer geheel frisch aan den arbeid zullen tijgen. Ik ver- zoek u alien nu rustig aan uw werk te gaan, zooals wij aan het onze tot heil van het ge- meenebest. Ik dank u nogmaals voor uw vo- tum van vertrouwen en ik verzeker u, dat wij het ons waardig zullen toonen. Goeden avond, dames en heeren! De regeling van het herstelvraagstuk die de commissie der financieele deskundigen onder den Amerikaan Y oung na precies vier maanden van moeiljjke beraadslagingen in haar rapport ontworpen heeft, is schrijft de N. R. Crt. Vrijdag met hun handteekening bekrachtigd en moet nu nog slechts door de landen die er- bij betrokken zijn, aanvaard worden. Het is met denkbaar dat men ergens nog lust zal ge- voelen een oplossing te torpedeeren waaraan wel en wee van de wereld zoo nauw verbon- den zijn, en die voor de moreele ontrwapening een gunstig verschiet opent. Het rapport bevat geen verrassende nieu- wigheden. De annui'teiten en het totaal van Duitschland's schuld zijn geregeld, zooals aan- gekondigd was. Een stjjging van de Duitsche betalingen volgens den index van welvaart, die in de regeling van Dawes voorzien was, is niet mogelijk mee.r. Duitschland wordt weer meester over zijn eigen financien en het krijgt bijzondere waarborgen voor tijden van buitengerwone moeilijkheden ten aanzien van de betaling der verschuldigde termijnen. De betalingen in natura worden tot tien jaar be- perkt, wat in Engeland voldoening weikt. Duitschland's verplichting tot bestriding der kosten van de bezettingstroepen zal op 1 Sep tember ophouden, wanneer men verwacht dat het nieuwe plan in werking zal treden en dit sluit feitelijk in zich dat dan aan de bezet- ting van het Duitsche gebied een einde zal komen. Voor de verdeeling van de opbrengst van de Duitsche betalingen is, naar verluidt, de grond- slag van de tabel van Spa behouden. Deze kwestie moet vermoedelijk nog tusschen de schuldeischers ter sprake komen, maar staat ibuiten de nieuwe regeling van het herstel vraagstuk. Wij brengen even nog in herinnering dat de regeling van het herstelvraagstuk tot stand is gekomen ingevolge een besluit dat de zes be- langhebbende mogendheden (Engeland, Frank- rijk, Belgie, Italie, Japan en Duitschland)op 16 September van bet vorige jaar te Geneve hebben genomen. Daar kwamen zij over de volgende punten tot overeenstemming. le het openen van officieele onderhandelin- gen met betrekking tot het verzoek van den Duitschert rijkskanselier nopens de spoedige ontruiming van het Rijnland; 2. de noodzakelijikheid van een volledige en definitieve regeling van het herstelvraagstuk en van de vorming met dit doel van een com- missie van financieele deskundigen, door de zes regeeringen te benoemen; 3e. de aanvaarding van het beginsel van de instelling van een comimissie van verificatie en verzoening (voor de gedemilitariseerde zone van het Rijnland). Haar samenstelling, doel en duur zullen het onderwerp van onderhan- delingen tusschen de betrokken regeeringen (Frankrijk, Belgie en Duitschland) vormen. In beginsel is men het nu, na de definitieve regeling van de Duitsche betalingen, over een spoedige ontruiming van het Rijnland eens. Het derde punt van het besluit van Geneve moet echter nog geregeld worden, voor ook de ontruiming haar beslag krijgt. De nieuwe commissie van verificatie (Feststellung noe men de Duitschers het) en verzoening moet dienen om een eenvoudig stelsel van toezicht in de gedemilitariseerde Rijnsche zone in te voeren, opdat niet bij elk incident dat in de geneutraliseerde zone kan voorkomen, de Vol- kenbond erbij gehaald moet worden -Wij kunnen ook ditmaal endigen met de woorden die wij op 11 Februari gebruikten toen de financieele deskundigen voor het eerst te Parijs bijeenkwamen: „Komt Duitschland Frankrijk ook tegemoet in zake den een of an- deren vorm van toezicht op de gedemilitari seerde zone langs den Rijn na een ontruiming, dan zal de bezetting van Duitsch gebied niet lang meer duren en de groote ontspanning in den internationalen toestand intreden, waar- naar men al zoo lang in Europa heeft uitge- zien." Terloops gezegd: het is voor de Engelsche regeering uit de arbeiderspartij een groote meevaller dat zij haar eersten kaJbinetsraad on der zulke gunstige auspicien voor een politiek van internationale verzoening kan houden. VERKEERSTUNNELS TE NEW-YORK. De mayor van New-York, Walker, heeft aan de financieele commissie plannen doen toekomen voor reusachtige tunnels, die zich in alle richtingen onder de stad zouden uit- strekken en zouden moeten dienen om de op- eenhooping van het verkeer tegen te gaan. Het plan omvat tunnels van twee verdiepin- gen met een capaciteit van 19 millioen voer- tuigen per jaar. De bouwkosten worden op 240 millioen gulden in Nederlandsch geld ge- raamd. BESTELLING VAN ONGEADRESSEERDE STUKKEN. Drukwerken en nieuwsbladen van gods- dienstigen of politieken aard, die sedert het begin van dit jaar van ongeadresseerde ver- spreiding huis aan huis waren uitgesloten, zijn weder tot deze wijze van bestelling toege- laten. De postdienst zal zich dus voortaan weder belasten met de bestelling huis aan huis van alle soorten ongeadresseerde drukwerken en nieuwsbladen, tenzij zij op grond van eenige wettelijke bepaling van de verzending zijn uit gesloten. VERKOOP SPEELPLAATS. Staatsblad no. 238 bevat de Wet van 18 Mei 1929, houdende goedkeuring van den onder- handschen verkoop aan de Woningbouwver- eeniging ,,Werkmansbelang" te Ter Neuzen, van de z.g. speelplaats aan de N. J. Harte- straat aldaar. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie te Ter Neuzen maakt bekend, dat omtrent onderstaande ge- vonden voorwerpen inlichtinngen te bekomen zijn aan de daar achter vermelde adressen: Een kip, J. F. de Cooker, Nieuwstraat 28. Collierketting, B. van Neerbosch, Stations- weg 2. Kinderhandtasch, R. P. Meeusen, Zandstr. 18. Sabel- of vaandeldrager, Politiebureau. Snoer kralen, C. Geelhoed, Lange Kerk- straat 33. Autoslinger, P. Willems, Nieuwe Kerkstraat 35, Sluiskil. Sleutels (klein model) L. J. Vercouteren, Walstraat 8. iDuif, L. Willemsen, Dekkerstraat 22. Broche, (Zeeuwsche knoop), Joz. de Vos, Othene D 44, Zaamslag. Vulpotlood, Politiebureau. Kinderportemonnaie met geringen inhoud, Marechausseekazeme. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand Mei, werd op spaar- bankboekjes ingelegd 18.167,06, en terug- betaald 21.592,94; derhalve minder inge legd dan terugbetaald 3425,88. Het aantal nieuw uitgegevem spaarbank- boekjes bedroeg 22. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staats- schuldboekjes afgeschreven 200. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be- hoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van 400. HET MUZIEKFEEST TE HOEK. De weldadige ragen die j.l. Zaterdagmiddag over een deel van Zeeuwsch-Vlaanderen viel, was in het algemeen zeer welkom, doch werd met bezorgdheid tegemoet gezien door het mu- ziekgezelschap van Hoek, dat zich dien mid- dag voorbereidde op de jaarlijksche ontvangst van de zustervereenigingen van Axel en Zaam slag. Toch is ten slotte het muziekfeest nog be- vredigend kunnen afloopen, daar het reeds vroeg in den avond mooi weer werd. Nadat de optocht over het dorp was ge houden werd door de muziekgezelschappen „Elk naar zijn krachten" van Hoek, „Con- cordia" van Axel en ,,De Volharding" van Zaamslag, achtereenvolgens concert gegeven, dat de belangstelling had van de zeer velen die te Hoek daarvoor waren saamgekomen. TE WEINIG BETAALDE BELASTINGEN. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist, wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en- of vermogen (gewetensgeld), is ontvangen bij: den ontvanger der directe belastingen te Axel 66,54; den inspecteur der directe be lastingen te Ter Neuzen 142,45 en f 15,25. ESPERANTO-EXAMEN. Geslaagd te Breda voor het esperanto- examen, diploma A, de dames N. W. Dees te Colijnsplaat, M. E. D. de Kort en S. I. M. Plasschaert, beiden te St. Jansteen. VESTIGING VAN EEN TEXTIELFABRIEK TE SAS VAN GENT. Naar men ons bericht is door een Neder landschFransehe combinatie, die reeds tex- tielfabrieken exploiteert, te Sas van Gent aan- gekocht een terrein ter grootte van ander- halve Hectare, gelegen nabij het spoorweg- stabion, om ook aldaar een textielfabriek te stichten. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 8 Juni stonden bij de arbeidsbeurs inge- schreven: losse- en transportarbeiders 136; zeelieden 5; centrale-machinist 1opperman 1; totaal 143. De aanmeldingen bedroegen: 3 Juni 42, 4 Juni 56, 5 Juni 55, 6 Juni 50, 7 Juni 46 en 8 Juni 52. AXEL. De pogingen vanwege de Z. L. M. (hoofd- bestuur) om te Axel een huishoudschool op te richten hebben gefaald. In een bespreking met het dagelijksch bestuur van Axel met af- gevaardigden van de afd. Axel der Z. L. M. en van den kring van den Chr. Boeren- en T. bond kon men niet tot voldoende samen- werking en steun voor deze zaak komen. Dinsdag werden aan de landbouwschool alhier de jaarlijksche openbare lessen gegeven, waarbrj de leerlingen bevorderd werden of de school verlieten. Zooals gebruikelijk werden de gediplo- meerden gelukgewenscht door den Rijksland- bouwconsulent, den heer C. Stevens, uit Goes, die daaraan vastknoopte eenige goede wenken voor de toekomst, die er voor den landbouw niet zoo rooskleurig uitziet, waarom het juist wenschelijk is, dat degenen, die het boeren tot him vak willen maken aan de practische ken- nis de theorieverbinden, of omgekeerd. Ook enkele andere heeren voerden nog het woord, waama de leider der school, de heer Le Feber, zooals ieder jaar, weer een ge- schenk had in ontvangst te nemen van de cursisten. Bevorderd werden van de le naar de 2e 2e klasse: A. de Feijter te Boschkapelle, S. de Feijter Jz., J. Dieleman Jz. te Axel, J, van Alten te Ter Neuzen, J. Dieleman Hz., te Zaamslag. Van de 2de naar de 3de klasse. J. P. Ramondt te Sas van Gent, D. van Alten te Axel, C. de Putter te Zaamslag, J. Dees te Zaamslag, E. Wolfert te Hulst, W. de Feijter te Walsoorden, J. de Regt Jz. te Axel en F. de Regt Pz. te Axel. Van de 3de naar de 4de kl.: A. de Putter te Zaamslag, L. Dieleman te Axel, P. Ramondt te Sas van Gent, M. Dek- ker te Zaamslag, M. de Feijter Pz. te Axel, J. van de Ree te Zaamslag, H. M. van Hoeve te Ter Neuzen en H. de Feijter te Axel. Met diploma hebben de school verlaten: J. Dekker Fz. te Axel, W. G. de Feijter te Boschkapelle, F. Dieleman Hz. te Zaamslag, P. Dieleman Jz. te Axel, S. van Hoeve Jz. te Ter Neuzen, C. de Regt Jz., te Zaamslag en W. van Cadsand te Axel. Eigenaardig mag het heeten, dat voor het le cursusjaar dezer school zich geen enkele leerling aanmeldde. Men schrijft dit toe aan de gewijzigde Leerplichtwet (7e leerjaar). (Midd. Crt.) LAMSWAARDE. Naar gemeld wordt zal de openb. lagere school te Lamswaarde met ingang van 1 Sept. worden omgezet in een R. K. Bijz. school. OOSTBURG. Geslaagd te 's Gravenhage voor het examen paedagogiek, de heeren J. van der Wbrp en W. Nieuwenhuijse, beiden alhier. BRESKENS. Nu met ingang van 1 Mei j.l. de Kijkuit bij Breskens en een gedeelte dier gemeente (Breskensche Dijk) bij Groede gevoegd is, bedraagt het totaal aantal inwoners van Bres kens op 1 Juni 1929 2919, t.w. aantal inwo ners op 1 Januari 1929 2696; ingekomen over de maanden Jan.Mei 90; ingekomen door grenswijziging 231; geboorten 19, totaal 3036. Vertrokken over de maanden Jan.Mei 67; overlijden 10; vertrokken door de grens- wijziging 40. Totaal 117. standelingen tegen de bestaande regeering, een inval gedaan op de Nederlandsche kolonie Curagao, waar ze in den nacht van Vrijdag op Zaterdag waren binnengekomen. Het was hun vermoedelijk om wapens en ammunibie te doen. Om deze te bekomen hebben ze de hoofdstad der kolonie, Willemstad, waar als gouvemeur-generaal sinds het vorig jaar zetelt onze gewestgenoot, Z.Exc. Ir. L. A. Fruytier, aangevallen en overmeesterd, waar- na ze deze stad bezetten. Bij het gevecht, dat plaats had, zijn eenige dooden en gewonden gevallen. Nadat zij alles in handen hadden, hebben de Venezuelanen ook een in de haven liggend Amerikaansch schip overmeesterd en den ka- pitein gedwongen te vertrekken naar het vaste land. Ze namen den gouvemeur-gene raal, den commandant en 15 soldaten als gijzelaar mede. Vermoedelijk was het hunne bedoeling daardoor te voorkomen, dat op het schip zou geschoten worden, als het soms tot vervolging kwam door eenig oorlogsschip. Althans, nadat ze geland waren hebben ze den kapitein verzocht weer terug te varen en de Nederlandsche gijzelaars naar Willemstad te brengen, waar ze Zondagvoormiddag in goeden welstand zijn gearriveerd. Naar ons bleek was hedenvoormiddag juist toen wij het tweede bericht, dat de behouden terugkomst der gijzelaars meldde, ook bij de familie van den gouvemeur-generaal te Hon- tenisse van hem een telegram ontvangen waarbij hjj ter geruststelling zijn behouden terugkomst meldde. ZWEDEN—NEDERLAND. De gisteren te Stockholm gehouden voetbal- iwedstrijd tusschen het Zweedsch en het Neder landsch elftal is op een 62 nederlaag voor de Nederlanders uitgeloopen. De twee punt- jes die de eer moesten ophouden werden ge- maakt door Smeets, die eerst als half back niet voldeed en daaroan na de pauze als voor- waarts ging spelen. Evenals bij den wedstrijd met de Schotten verdween een door Van Kol teruggespeelde bal naast Van der Meulen in het Nederlandsche doel. Als Van der Meulen overigens niet zoo reusachtig gespeeld had, waren de goals tegen Nederland ongetwijfeld veel grooter in aantal geweest. Kampioenschap van Nederland. Blljkens hier te lande uit Amerika ontvan gen berichten, heeft een bende Venezuelanen, bestaande uit ongeveer 200 nationalisten, op SpartaP. S. V. Go AheadFeijenoord P. S. V. 7 5 Feijenoord 8 4 Go Ahead 7 4 Sparta 6 2 Velocitas 6 1 2—3 2—1 22—10 10 14—11 8 17—10 8 6—8 5 3—23 3 Promotiewedstrijd 2e klasse. VlissingenWilhelmina 34 St.m. Emma 4 3 1 178 6 Wilhelmina 3 2 1 74 5 De Valk 3 111 3—7 3 Vlissingen 4 4 816 - Promotiewedstrijd 3e klasse. TerneuzenM.E.V.O. M.E.V.O. 3 3 11—6 6 Alliance 3 1 2 88 2 Terneuzen 2 2 27 TERNEUZEN I—M.E.V.O. I. 1—4. De promotiekans is voor Terneuzen door deze nederlaag verkeken. De gisteren alhier gespeelde voetbalwed- strijd had over de belangstelling van het pu- ibliek niet te klagen, niettegenstaande er in omliggende plaatsen op sportgebied heel wat te doen was, o.a. kon men in Sas van Gent op de wielerfeaan dq prestaties bewonderen van den kampioen Moeskops, terwiji in Axel en Hulst voetbalwedstrijdlen plaats hadden. De Bergen op Zoomsche voetbalvereeniging M.E.V.O. was hier in den voormiddag gearri veerd met een flink aantal supporters en als waren zij zeker van de overwinning zat de stemming er reeds in, toen de boot aan het steiger vastmeerde. Even voor 2 uur komen beide elftallen in het veld en na den opgooi die door M.E.V.O. wordt gewonnen en welke verkiest te spelen in het voordeel van den wind, vangt precies te 2 uur den wedstrijd, onder leiding van scheids- rechter P. Koster en de grensrechters Montaan en Goedhardt, aan. De eerste aanval is voor Terneuzen, die echter niets oplevert, daar de bal naast wordt geschoten. Niettegenstaande het nadeel van den wind, blijft Terneuzen aan- vallen, doch langzamerhand komt M.E.V.O. er beter in en als het spel ongeveer een kwartier aan den gang is, weet de rechtsbinnen zijn club de leidiing te geven. Kort daarop wordt door Terneuzen, bij een schermutseling voor bet vijandelijke doel, de bal in het net gejaagd. 1,1. Uit een toegekenden vrijen schop, en kele meters buiten het beruchte gebied, maakt later de middenhalf van M.E.V.O. het tweede doelpunt. 12. IDit punt had de keeper van Terneuzen moeten voorkomen. In dezen stand komt geen verandering en de rust gaat dus in met een doelpunt meer voor de bezoekers. Bij het hervatten van het spel blijkt dat de spelers van M.E.V.O. er eenigszins uitgespeeld zijn en is Terneuzen voortdurend in de meer- derheid, doch kan dit door het pietluttige spel, vooral van haar middeiwoor, niet in doelpunten uitdrukken. Doch't is niet alleen de schuld van dien spe- ler, maar 't geheele Temeuzensche elftal, be- houdens een enkele uitzondering, brengt er niets van terecht en het lijkt wel, of er een wedstrijd onderling wordt gespeeld, wie de meeste kansen verknoeien kan. Toch is Ter Neuzen voortdurend in den aanval en op het oogenblik, dat er succes verwacht wordt voor haar, komt dit juist van den anderen kant. M.E.V.O. brengt, door een font van den kee per, den stand op 13. Er moeten nog 25 mi- nuten gespeeld worden, dus is de kans nog niet geheel verkeken, maar dan moet het spel van Terneuzen heel wat beter worden. Er komt echter geen venbetering, integendeel wordt het steeds slechter, en toen een kwar tier voor het einde door M.E.V.O. er nog een doelpunt aan toegevoegd wordt, is het lot van Terneuzen beslist en de kans om te promovee- ren door eigen schuld verkeken. De twee nog te spelen wedstrijden door Ter neuzen kunnen geen gewicht meer in de schaal leggen, maar toch raden wij de spelers aan, om met man en macht te trachten althans een dezer wedstrijden te winnen, daar anders het behalen van het kampioenschap zi;n waarde geheel verliest en hiervan ook zeer waarschijn- lijk den verderen steun van het publiek zal af- hangen, een steun die in het afgeloopen sei- zoen zoo ruimschoots is verleend en die ook zeer noodig is om de club in stand te houden niet alleen, maar om het haar mogelijk te ma ken om door deskundige leiding bet spelpeil zoodanig op te voeren dat haar ideaal: een- maal tweede klasser te worden, te verwezen- lijken. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest WIELERBAAN SAS VAN GENT. De man van Milaan. A French laeve. en... een geslagen record. Er had voor den beroemden Moeskops geen grooter belangstelling aan den dag geiegd kunnen worden dan Zondag op de wielerbaan het geval was. Geen wonder. Welke sportman wil den Hollandschen kraan, die vijf wereld- kampioenschappen op den ikop getikt heeft, niet eens in optima forma met eigen oogen aanschouiwen. En dan welke ingewijde in de wielersport wil zich niet eens vergewissen, hoe deze rara avis, deze zeldzame vogel, die se dert Milaan een grooten Nederlandschen sportbond in elkander deed rollen en de heele Nederlandsche sportwereld in twee vijandelijke bampen verdeelde, er van buiten uitziet. Heel gewoon trouwens, wel grooter van pos- tuur en zwaarder van structuur dan de mees te zijner sportbroeders, alleen een beetje meer hautain in zijn optreden tegen over het publiek. Doch hieraan is over het algemeen iederen Hagenaar min of meer debet. Overigens cor rect en niet den indruk weikkend in staat te zijn totEnfin, laten we geen oude koeien uit de sloot halen, maar hooren we liever naar de vriendelijke lofrede, die hem bij mond'e van het zoontje des heeren Vernaeve, voorzitter van de Wielerbaan, worden toegesproken. Hij heet den beroemden vijfvoudigen wereldikam- pioen Peter Moeskops welkom op de Sassche Wielerbaan en hoopt dat hij het talrijk opge- komen publiek, dat getuige wil zijn van zijn schitterende prestaties, voile bevrediging zal willen schenken. Hiema neemt Peter, gewapend met een lij- vig bouquet, van de Nederlandsche kleuren doorvlochten, zijn eeretoertje, waarmede de plechtige inhuldiging is afgeloopen en waama de koe bij de horens gevat wordt. Aan de eerste orde is een reeks sprinten over drie ronden, de inzet tusschen Moeskops en den Duitscher Oszmella, Duitsch van na- tionaliteit, maar naar de donkere kleur te oor- deelen, blijkbaar een Italiaan, tot welke ver- onderstelling de naam eveneens aanleiding geeft. Te oordeelen naar de talrijke litteeke- nen, die hem sieren, moet hij menige pijnlijke ervaring heibben opgedaan. iZij spelen een beetje op de plaats rust in den beginne, doch nademaal Moes beter de kunst van equilibrist verstaat dan zijn tegen- stander, moet de Keulenaar eindelijk door- trappen, waarna het eigenlijke snelheidsspel pas begint. Maar eindigen doet het met een schitterende overwinning van den Hollander. Zoo'n vaart heeft de Wielerbaan nog zel- den zien loopen. Hetzelfde verschijnsel is te zien wanneer Haagsche Peter het tegen den Belg Degraeve moet opnemen. Tegen den Brusselaar Arlet heeft hij het voor de derde maal zwaarder te verantwoorden, want het vlugge Brusselaartje wordt slechts met een banddikte geslagen, hetgeen maar zeer weinig is, doch genoeg om de overwinning op zijn naam te boeken. Later in een sprint met vieren, n.l. tegen Arlet, Degraeve en Oszmella toont Peter nog maals zjjn meesterschap en nu zelfs met veel grooter verschil. In mijn omgeving hoor ik hem afschilderen als een reuzesprinter. Daar is zelfs geen auto tegen opgewassen. Ik laat deze meening voor rekening van d'engene, die haar lanceert, maar zooveel is zeker, dat Moeskops in dat genre uniek mag genoemd worden. En na deze schitterende prestaties ver- dwijnt Moes van het tooneel door het nemen van, zooals de Engelschman zegt „a French leave" op z'n Fransch, d.i. zonder verder een spoor achter te laten. Vermelden we overigens dat in de overige sprinten het Arlet van Degraeve won, dat het Oszmella tegen Arlet moest afleggen, en de eerstgenoemde ook voor Degraeve het onder- spit moest delven, terwiji in den 4 man-sprint waarin Moeskops dan als vierte im Bunde meeliep" Degraeve zich numimer 2, Arlet numimer 3 en de Duitscher zich als de zwakste en vierde konden plaatsen. De sprintreeks van drie tusschen Pijnenburg en De Bruijcker werd met glans door Pijnen burg gewonnen. Een achtenvolging op leven en dood, d.w.z. tot de eene ploeg de andere heeft ingehaald, tusschen Ranschaert-Oderie-Braspenning ter eene en Hamerlinck-Redel-Verschelden ter an dere zijde, heeft tot resultaat, dat bet Hol- landsch drietal na precies 10 ronden door het Belgisohe wordt ingehaald, een uitslag tot op een haar juist in overeenstemming met de voorspelling van Berte, die in dat soort van zaken volkoimen thuis schijnt te wezen. Een nieuwigheid op het programma was een handicap-nummer tusschen Hamerlinok, Roels, Oderie, Bogaert, Redel en Buijsse, welke resp. 30, 50, 70, 80 en 90 M. voorgift op Hamer linok kregen. De uitslag geeft te zien dat Redel hierin d'e grootste snelheid had ontwikkeld, gevolgd door Bogaerd, Hamerlinck, Oderie en ten slotte Roels. (Buijsse had het wegens ibandenpech niet tot het einde kunnen meemaken. Alvorens tot iden koppelwedstrijd over 50 K.M. over te gaan gaf Arlet te kennen, het op naam van Klaas van Nek staand'e baanre- cord nog eens aan den tand te willen voelen en werkelijk gelukte het den Brusselaar dit snelheidsrecord met een vijfde seconde te ver- beteren. Het staat thans op zijn naam met 20Vb sec. Veel is 't niet, maar 't is toch al weer een bewijs voor het oude gezegde: „Er is altijd baas boven baais". t T. En nu, na een korte rust, worden de 50 K.M. ingezet, door 7 koppels. Het normale verloop van dezen rit geeft geen aanleiding tot bijzondere vermeldens- waardige gebeurtenissen, weshalve we ons dan ook slechts bepalen tot het vermelden van de veroverde punten tijdens de 5 klassementen. Ziehier: 1. De Corte ad interim MoeskopsRan- schaert 5, 5, 5, 5, 5 c= 25. (2. DegraeveHamerlinck 5, 1, 1, 2, 1 iu. 3. PijnenlburgBraspenning 3, 2, 5, 3, 3 4. RoelsBogaert 2, 5, 4, 5, 5 21. 5. Oszmella'Oderie 5, 4, 3, 5, 5 22. 6. Alb. BuijsseRedel 4, 5, 5, 1, 4 19. 7. VerscbeldenDe Bruijcker 1, 3, 2, 4, 2 12. de UITGEBREIDHEID IN DE SUIKERBIETENTEELT IN EUROPA. In het Mei-nummer van de door het inter- nationaal Landbouw-Instituut te Rome uitge- geven maandschrift Revue Internationale d'Agriculture" komt een artikel voor over de uitgebreidheid van de suikerbietenteelt in Europa. Daarin worden o.a. de in de onder- scheiden landen met suikerbleten bezette op- pervlakten vergeleken met die van verleden jaar, met het volgende resultaat: De landen, waar verwacht wordt, dat de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 8