gmwest-enventfia Feuilleton-vertellingen. L4NDB0UWBERICHTEN. PREDIKBEURTES. GEMENGDE BEEICHTEV. SCHAAKRDBRIEK, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabietten90ct Maag-tabletten75 ct BRABANTSCHE BR1EVEN. EEN UNICUM IN EEN STRAAT. DE BOSCHBRANDEN OP SACHALIN. SCHAKEN. Bij Apoth. en Drogisten NIEUWE BESPROEI'iNGS-METHODE. Deze week zouden mr. Sandwich en mr. Bruff uit Engeland een bezoek aan Zeeeland brengen, teneinde in samen- werking met den Rijkstuinbouwconsu- lent enkele demonstraties te geven met de be- atrijdingsmiddelen van de Niagary Spraying Co., die in poedervorm op de boomen worden gestoven en het spuiten met Califomische en Bordeausche pap, lood-arsenaat, enz. zouden kunnen vervangen. In Amerika wordt reeds een belangrijk deel d«r- bedrijven hiermede be- handeld, terwijl de in Engeland vorig jaar ge- nomen proefnemingen zeer gunstige resulta- ten opleverden. De proeven zullen onder meer worden ge- nomen in Zeeland's Proeftuin, het bedrijf van den heer F. KakebeeflreyLenshoek, enz. ZONDAG 9 JUNI 1929. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuizen. 9% u., de heer L. Dek en 2 u., Ds. G. van Dis, van Zaamslag. Sluiskil. 2 u. den heer L. Dek. Hoefk. 9% u., g-een dienvst en 2% u., Ds. J. W. Maas, van Hontenisse. Zaamslag. 9% u., Ds. G. van Dis en 2% u., Ds. W. L. Hermanides, van Hulst. Sas van Gent. 9^ u., Ds. H. Akersloot van Houten Koos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9% u. en 2% u., Ds. A. B. W. M. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. Ulvenhout, 4 Juni 1929. Menier, 'k Ben van den akker sjuust effe- kes naar binnen geloopen, want daar val me 'nen bui rengel uit de locbt van drup- pels die wel op overrijpe tafel- peren lijken en op oewen rug en in oewen nek uitme- kaar spatten. Toen 'k zo'n paar van die klodders op m'nen rug voelde plakken en naar boven keek om te zien hoe lang 't duren kon, toen kledderde d'r net zo'nen kwak in m'n rech- teroog en ben 'k 'm maar gaauw naar binnen gesmeerd en maak van die gelegentheid ge- bruik, om jouw 'n briefke te schrijven. Op d'n akker emmen ze 't werk efkens neer- geleed, want de modder spat ze daar in d'r oogen, z66 droog is d'n bojem, en zoo per- -maantig klotst er d'n rengel teugenaan. Ze z$n allemaal weggekropen onder de wagens die op 't laand staaifiier-en-daar en de lui die op 't erepellaand zitten, dat teugen t bosch aanleed, zijn as ^Mdmannekes onder de phnboomen gekropen. Trui is ok naar binnen gevlucbt. D'r muts lag op d'r hoofd as 'nen scbotteldoek, scbuin naar achteren, en dl-Vbrbraande, vergeelde haren, piekten d'r oncj^r. uit as van nen nat- ten kalkkwast. Maar gin woord van kwaaijigheid, want -amico, me kunnen 't zoo gebruiken ee! De wereld is zoo droog, ge'r mee nen hee- len grooten stofzuiger overgong, dan zoogde 'm heelegaar op Maar da zoude gij meschient me den- ken van die stortbuien boude nie veul over. Daar is 't mee as mee 'n pollitieken spiets, die ze deus dagen overal afsteken, 'nen groo ten hoop in 'n klein potje; blekken emmers. Da water valt er z66 grif uit, of ze daar- boven 'n lekske in de waterleiding emmen, en de kelder, da zijn wij, nouw vollopt. Witte wa-ge daar mee het, mee zo n bui Dringt er nie in. 't Lopt allemaal weernet zoo tij weg, as da-d-et naar benejen kloddert. Boom en struik en plaant knjgt gm ij 't nat op te slurpen, in te zuigen t Glgdt er neffen af, de slooten in. Maar ollee, me k a.- gen maar, anders zoude denken, da'k oew wil veurberijen op dure gruuntjes en Repels en zo'nen geraffeneerden afzetter ben k nouw ok nie, al zeg 'k 't zelvers. Want de boel staat er schoon bij, amico. 'k Ben Zondag op reis gewiest, naar Am sterdam daar was d'n derden brak geboren, en da-d-afzetseltje van mijnen stamboom moes ik toch ok 's gaan bekijken, maar toen hfc'k zoo uit 't romke van de spoorkoepee wel e-ezien da-d-et overal, bij alle boeren, net zoo- foed hi d'n klei as op 't zaand, 't gewas er r>ittier bii staait. Ollee ik zie da-d-et al afgeloopen is mee de bui. Strenge heeren regeeren nie laang. Die zijn te gauw buiten ase™- ■t Zonneke brikt er wertodig al deur ah! da's schoon, amico, seluu, ik gaai d'n akker op; venavond de rest! Ziezoo, da-d-emmen g'ad vandaag. Da's 'nen besten dag gewiest! Toen 'k van den middag naar buiten gong en jouw briefke in d'n steek liet, ocb man, toen stapte-n-ik zoo in 't Par- redijs. De vogeltjes begonnen te f lui ten asof deur d'n rengel d'r keeltjes waren gesmeerd; of z'allemaal 'n pilske hadden g'ad. De kiepen nie. Da zijn geheelonthouwers. Die vuulen d'r eigen 't lekkerste in de drogte, In d'n sjekladepoeier. As d'n grond as poeier is, dan graven ze'r d'r eigen in tot onder d'r 6rmen, d'r vleugels, en dan zakt er zo'n wit gerdijntje over d'r oogen en zitten ze te luieren en te bakken om 'nen rentenier nog 'n leske te geven! Neee, dan m'n eenden. Keb nouw kiekens. Da motte zien, amico. Veral da kleine grut. Da plast daar mee die rooie roeispaantjes, die as 't ware onder aan d'r lijf hangen, deur de sloot, as groote. En die kopkes gaan op en neer of 'r 'n stalen virke in -d'r nekske zit. Of ze „opgewonden" zijn. En onophoudelijk schiet da rustelooze, eigenwijze kopke onder water, waar ze d'ren kost uit opdreggen. Net speulegoed. En as z' op't laand komen en ze waggelen daar over d'n weg, dan is't, of z'op rooie klompkes deur 't leven waggelen. 't Is machtig aarig goed. Veral as ge veruit wit da ze straks eieren leggen as vusten zoo groot. Nouw, z'emmen de ruimte. Want z'emmen mee permissie 'n achterwerk as 'n Ulvenhoutsche boerenfrummes da-d-op 'n zonsverduistering lijkt. En 't gruun, amico, 't gruun aan de heggen, aan de boomen, aan de struiken, da te drup- pelen sting onder 't zonneke, da zag eruit asof de natuur Zaterdag bad g'ouwen. 't Glom en 't verglaasde as 't koperen gereedschap onder de schouw op Zondaggemergen. En de locht, amico, de locht, die rook zoo lekker asof er hondeklonje uit de locbt gevallen was. D'n blossem en de blommekes en de mas- tenbosscben nie te vergeten, die asemden 'nen geur over heel d'n omitrek of er duzenden schoone feeen deur 't laand waren gegaan. Da's 'nen geur om razend te worren van ver- langen. As ge dan 'n paar fiksche teugen asem opslokt, dan ga-d-oew bloed stroomen, oew hart kloppen, da-g-d'r zat van zou wor ren. En as ge dan zoo te genieten staat, dan krijgt d'nen stomp in oewen rug van Trui en... weg feeen! „Zoude nie 's gaan beginnen, ren tenier, ge staat er net te kijken mee 'n Zon- dagsch gezichit of ge rijstepap mee suiker het gegeten!" „Maar vindet dan nie schoon, Trui en ruuk- te gij nouw niks?" Affijn, webben geboft. We waren jong zaaisel aan 't uitplaanten en as ge da doen kunt in 'nen natten grond, dan vlieg et werk uit oew haanden. En de plaantjes vinden na d'ren verbuis, direkt 'n plotske waar ze d'r eigen lekker tbuisvuulen, want ze kunnen d'r worteltjes laten smullen uit de natte S£rde en... as g'ergens komt waar ze goed opschep- pen, dan bende al heel gaauw gewend, wa ij? Maar om op dieen derden brak trug te komen van Dr6 d'n verver in Amsterdam, kebbem dan wisten opzuuken en 't is mee dit predukt van m'nen zeun al nfet as mee z'n med&me schilderijen, ge wit nie of ge 't van veuren of van achteren, van onderen of boven mot houwen om 'm te bewonderen. E6nen bonk vleescb en zoo mollig as 'nen vetten big. 'n Paar wangen waar z'n neus in wegzinkt en oogskes as knopsgatjes, dichtgedouwen as ze worren deur z'n bolle koontjes. Ehi z'nen mond ga nfet op en neer as van 'nen tande- loozen ouwen boer, die wa lekkers gepruufd beet. „Hoe vin u hem, vader," vroeg Lewiese? ,,'nen schoonen big, Wies," zee ik, ,,gezond en rose as 'n verken" en mee da'k da zee, klok- te-n-ie 'nen vollen muil mee wit schuimend goedje uit z'n strotje. En terwijl Lewiese 'm afboende, pruilde ze: „6, Bartelmeejesie, lekker doddeke, lekker prulleke van z'n moesie, wa zegt opa van jou? Jij niet biggetje bent, he venteke, jij niet varken, he toeteke, jij moeders schatte- manneke"Och, wat heeft Bartele- meejesie toch last van 't zuur, arm honne- ponneke," klaagde Wies en d'ren eigen zak- doek en d'n dieen van Dr6 en eindelijk van d'n kleinen Dre, zatten al vol zure smurrie. Nouw ben ik aan de beurt, docht ik en haalde m'nen rooien zakdoek al veur d'n dag, maar toen 't honneponneke dieen rooien lap zag, toen zet- te-n-ie 'n keel open waar ons kerkkoor 'n beesje bij is vergeleken. „Nou heeft ie last van 't zuur," legde Wies uit. „Gij ok", zee ik. „Ge zou er ok 't zuur van krijgen, Wieske," zee ik, ,,as z'oew zoo aan staan te gapen en as ge eindelijk nie mee wit of ge nouw Bart hiet of Bartelemeejesie, hondeponneke, schattemanneke, toeteke, of lekker-prulleke." „Wa zegt opa allemaal, doddeke-van-'n-toe- teloerisje," konserveerde Wies deur en Toete- loeris kreeg 'n kopke as vuur van't blferen en sloeg mee z'n bloote pootjes en 6mikes of ie aan 't rugzwemmen was! „Vindet ginnen schoonen brak," vroeg m'nen zeun. „Da-d-is-ie," zee ik, „daamievan; 't is 'nen schoonen jongen en vast en zeker 'nen blrjver. Hij eet as 'nen spaaier, da-d-et 'n z'n ooren uitlopt en dat-ie ervan bulkt en hij ee-d-n paar longen as 'nen blaasbalg en we- rfendig ok al 'nen buik as 'nen burgemeester. 't Is 'nen g£even stamhouwer Dr6, maar noemt 'm asteblieft Bart. Want ge zuld 's zien boe gaauw oew da-ge-bartelemeewes uit oew keel hangt. En gij Dr6," vroeg ik m'nen oudsten kleinzeun, die nouw mee z'n zeuven jaar, daar al 'nen heelen kdrel is, bende gij nie blrj mee Barte?" ,,Fijn!" zeet ie. ,,Aan Trui hfe'k toch niks, met meisies kan je nie vechte, maar als Bart groot is, dan gaan we lekker knokken." „Zoo, zoozoo, en hoe ga-g-et op school, mee jouw, Dempsie?" en ik trok 'm aan z'n oor. Toen kreeg ie 'n kleur as vuur, hield z'n hoofd 'n bietje schuin, trok 'n gezicht of dit onder- werp benejen z'nen staand was, en zee: ,,ga- nogal, maar onderhand begint de groote fa kansie en mag ik dan weer bij u komen, opa?" „Tuurlijk," zee ik, en ik pakte dieen lolligen tiep 's op en zette'n-'m op m'n schou- wers. Toen ie me's aves mee z'n vader wegbrocht naar de stasie, toen liep ie over van Ulven hout en toen de trein wegree riep-ie nog: „tot de fakansie, opa!" ,,En", vroeg Trui, ,,toen 'k tbuis kwam, h'^'k teveul gezeed; is 't ginnen schoonen jongen, is 't gin beeld? Is 't gin lekker, lol- lig drolleke van 'n menneke? Is 't ginnen schat?" Wa zoude gij gezeed emmen in mjjn plak, amico? Sjuust, da-d-eb ik ok gezeed. Kom, ik schei d'r af. We gaan naar bed, 't is mergen weer vruug dag. Veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe, DR6. AUTO-ONGELUK. Maandagmiddag, omstreeks half vijf, is te Geldorp op den Eindhovenschen weg, nabij het viaduct, een Ford-truck van de auto- ondememing Van der Meulen uit Helmond, die op weg was naar Valkenswaard, in zeer snelle vaart tegen een bakkerswagen, die langs den weg stond, gereden. Honderd meter verder kon de bestuurder, de 31jarige J. G. Dingemans uit Helmond het stuur niet meer houden en reed met de auto tegen een boom, die omsloeg. De bestuurder werd uit den wa- gen geslingerd en bekwam een schedelfrac- tuur. Kapelaan Volker en Dr. Van Erp uit Geldrop waren beiden spoedig ter plaatse en verleenden hulp. De chauffeur is in emstigen toestand naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebracht, waar hrj in den afgeloopen nacht is overleden. WEER BRAND. Nauwelijks is een maand verloopen na den geweldigen brand, die op Zaterdagavond 27 April in enkele uren tijds het geheele gebou- wencomplex van de N.V. Piet van Reeuwijk's Meubelmagazijn in asch legde, of Dinsdag- avond werd de Kipstraat te Rotterdam weder- om opgeschrikt door het bericht, dat de zol- ders van de panden aldaar waar Piet van Reeuwijk tijdelijk zijn bivak bad opgeslagen in lichte laaie stonden. Aan 't spoedig ingrjjpen van de brandweer is het ongetwijfeld te danken, dat het vuur zich tot de zolderruimte heeft beperkt. Bebalve, dat de zolderruimte gebeel is uit- gebrand, heeft de N.V. Piet v. Reeuwijk ook waterscbade. Dank ecbter de betonnen vloe- ren die in de panden zijn aangebracht, zijn nog veel meubels voor waterschade behouden gebleven. Het pand alsmede de inboedel wa ren verzekerd. Omtrent de oorzaak is niets bekend. In de Duinziohitwijk te 's-Gravenhage heeft, een unicum in een straat, midden tusschen de twee huizenrijen, een vogel haar nest gemaakt, eieren gelegd en daarop weken achtereen rus- tig zitten broeden. En welke vogel! Het was nog in de gure dagen, in den over- gang van den winter tot de Meimaand, dat een mooie blanke zwaan, begeleid door haar echtvriend, aan het doodloopend uiteinde van de Burnierstraat zich neervieide op wat gras en dorre takken. De gemeente plaatste schie- lijk een rieten scherm, om het nest tegen den kouden noordenwind en al te ongescheiden blikken te besohiermen; er werd naast haar sponde een bloeiende plant geplaatst, welk gunstig afstak tegen de toen nog bladerlooze boomen, naast de vogelwoning. Zoo begon de op 5 a 6 weken berekende periode als lang- durig voorspel ook latere trou/we moederzorg. Het was een echte straatydille. Vader zwaan was het aan te zien, dat hij uit zijn geiwone doen was; bijna voortdurend kwam hij uit zijn element, om op het droge de waoht te houden en vrouwlief te beschermen, met opgestoken vleugels maakte hij het ongeraden dichter bij het nest te komen dan hij loelaatbaar achtte. Slechts het kleine gevogelte, waarvan geen gevaar te duchten was, niooht zich in de beek of op het gras in de nabijheid ophouden. Vorige week is een ein.de gekomen aan het door de dieren betoonde geduld. Nog net in Mei is het nest in een kraamkamer veranderd. Op den eersten Junidag verliet moeder Zwaan haar nest met een jong. Met trots zwemmen de ouders door de beek met bun grauwe eeniggeborene. Doch hen drukt ter neer dat hun jong niet als de an- deren bij een vijver of aan den oever van een breede sloot geiboren is, doch op een verscholen plekje midden in een straat! Als het in zijn verder leven zich onder die meer bevoorrechte wateiwogels beweegt, zullen die het altjjd min- aohtend met den snavel blijven nawijzen omdat het maar een straatjong is. OPIUM-SMOKKELARIJ. Vrijdagnacht bemerkte een konstabel van de stoomboot-maatschappij „Nederland" te Amsterdam, die op de terreinen der maat- schappij surveilleerde, dat vier Chineesche stokers zich op omzichtdge wijze van boord van een der schepen verwijderden, meldt „Het Volk". Hij heeft hen gevolgd en zag, dat zij zich naar het Chineezen-logement be- gaven. iZij zijn onderweg aangehouden en bij fouil- leering bleek, dat zij 22 K.G. ruwe opium bij zich hadden. Het was hun bedoeling, dien voorraad in het Chineezenlogement aan hun landgenooten te verkoopen, opdat dezen in het geheim opium zouden kunnen schuiven. De opiumsmokkelaars zijn naar het politie- bureau Kattenlburg overgelbracht. Bij het on- derzoek is gebleken, dat zij de partij opium in Marseille aan boord hadden gesmokkeld. Zij zijn daama naar het huis van bewaring overgebracht. EEN KERK OP INSTORTEN. Voor de R.K. kerk te Hoogmade bestaat ernsitig gevaar voor instorting. Men vreest ook voor den toren. Het schip van de kerk is reeds gedeeltelijk ontruimd. Reeds is een stuk van den muur en het dak gevallen. IN HET WATER GESPRONGEN. Toen het personeel van den heer De Ruwe met de motonboot naar achter het schip „De Oude Tijd" onderweg was, ter hoogte van Jutphaas, wilde een der knechts een anderen met een eromer water nat gooien. Om hieraan te ontkomen sprong de knecht van den motor af op het andere schip, struikelde en kwam in het vaarwater. De knecht J. Kolfschooten sprong dadelijk den drenkeling na en het mooht ham met behulp van de anderen ge- 1 ukken deze hoewel reeds bewusteloos op het droge te brengen. Een dokter slaagde er in de levensgeesten weer op te wekken en of- schoon met een paar uurtjes vertraging, kwam de motonboot en „De Oude Tijd" met het voile personeel aan boord binnen. RUPSENPLAAG. Van Geldern uit kan men thans een rupsen- epidamie waarnamen, zooais men ze sedert menschenheugenis niet heeft gekend. Tusischen Goch en het grensdorp Asperden zijn de boo men zoo kaal als bezemstelen, de inseoten lig- gen letterlijk als een bruinzwart tapijt op den weg. De leerlingen van de landbouwschool te Goch nemtn maatregelen om de rupsenplaag meester te worden. Te Noordlbroek (Gr.) heerscht een ware rup senplaag. De boomen en boomgaarden worden er door geteisterd. VECHTLUSTIGE DAMES. De rechtbank te Berlijn heeft Dinsdag twee 18jarige meisjes, die indertijd, terwijl zij dron- ken waren, in Neukolnn den 28jarigen arbei- der Brismann met 20 messteken en het toedie- nen van schoppen zware verwondingen heb- Iben toegebraoht, tot drie en negen maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het ver- ooizaken van zwaar lichamelijk letsel. Een be- slissing over d'e vraag, of den meisjes ten aan- zien van het ondergaan der straf een proeftijd zal worden toegestaan, werd uitgesiteld. De rechtbank zag ervan af, de veroordeelden in een opvoedingsgesticht te doen plaatsen. WIJNOOGST DOOR HAGEL VERNIELD. In de omgeving van Trier heeft eem hevig onweer gewoed. In het dal van de Ruwer, een zijrivier van de Moezel is door den hagel veel schade aan de wijnbergen en de te veld staan de gewassen berokkend. Gngeveer 90 pet. van den wijnoogst is vernield. Een boerenvrouw werd op het veld door den bliksem gedood. Ook in de wijnibergen aan de Saar is veel schade aangericht. HOE MEVROUW ZOEBKOF IS BESTOLEN. iDe rechtbank te Bonn heeft een bevel tot arrestatie uitgevaardigd tegen dr. Iwanof, een van Zoebkofs vrienden, die het vermogen van mevrouw Zoebkof, de zuster van den ex-keizer beheerde... en mee heeft helpen opmaken. Aan het licht is gekomen, dat voordat mevrouw Zoebkof failliet werd verklaard, Iwanof te Munohen voor 66.000 mark aan juweelen heeft gekocht en deze met wissels heeft betaald. Reeds den volgenden dag heeft Iwanof de ju weelen weer verkocht te Berlijn en wel voor 28.000 mark, van welk bedrag hij het groot- ste deel voor zichzelf heeft behouden en waar- mede hij thans naar het buitenland is ge- vlucht. SNEEUWBLIND GEWORDEN. Een Duitsche slede-expeditie, welke op Spitsbergen werkte voor de opname van een Poolzeefilm door een Duitsche maatschappij, werd sedert enkele dagen vermist. De expedi- tie is, nadat de opname was gemaakt, niet ter- stond naar het begeleidende schip, de „Hobby", teruggekeerd. Toen zij lang uitbleef, werd' een hulpexpeditie gezonden om een onderzoek in te stellen. De hulpexpeditie heeft een der leden van de vermiste expeditie gevonden. Deze was sneeuw" blind geworden. De overige deelnemers worden nog vermist. Het opsporingswerk wordt door het slechte weer belemmerd. De „HobbyT' is in het ij'S vastgeraakt. EEN OVERSTROOMING IN COLORADO. Bij Hereford Rach op 6 mijl ten Oosten van Cheyenne (Wyoming) zijn twee dijken doorge- broken, tengevolge waarvan zich een gewel- dige hoeveelheid water over het land uit- stortte en zich een weg baande fiaar Noord- Colorado. De stroom sleepte bruggen mee en ibedreigt het vee. Een vrouw is in den stroom verdronken. MEXICAANSCHE BAN DIET EN TERECHTGESTELD. Volgens een bericht uit Mexico zijn er vijf bandieten, die besChuldigd waren een aanslag op den trein, waarin Morrow, de Amerikaan- sohe gezant reisde, te hehben gepleegd, vol gens het standrecht doodgeschoten. Hun aan slag heeft geen gevolgen gehad, daar de bom te vroeg ontplofte. KORTE VREUGD. De hertog van Anhalt wiens huwelijk 2 jaar geleden met de tooneelspeelster Elisa beth Strikrodt zoo'n groote sensatie veroor- zaakte, wil zich thans van zijn echtgenoote laten scheiden, daar ze hem gedurende zijn ziekte ontrouw is geweest. EEN PROOI VAN DE „DRAAK VAN DE ONDER WERELD". Bij St. Etienne is een met 7 personen bezetten auto in een 15 meter diepe romanti- sche kloof, bekend onder den naam van „Draak van de onderwereld" gestort. Het gelukte slechts met veel moeite de veronge- lukten, die alle min of meer emstige verwon dingen hadden opgeloopen, onder de over- blrjfselen van de auto vandaan te halen. HARRY PIEL ERFT EEN GROOT VERMOGEN. De Berlijnsche filmster Harry Piel is erfge- naam van een groot vermogen geworden. Een hartstochtelrjk bioscoopbezoeker een land- bouwer, Jacoby geheeten, die geen kinderen had, heeft hem namelijk zijn geheele vermogen nagelaten. Dientengevolge komt Harry Piel in het bezit van een som van 80.000 mark in contanten en van een aantal huizen. DE BERLIJNSCHE POSTZEGELDIEFSTAL. Het onderzoek der Berlijnsche politie naar den postzegeldiefstal in het postkantoor in de Franzosischer Strasse is voorloopig gesloten. Het is volgens de Lokal Anzeiger niet uitge- sloten, dat er in het geheel geen inbraak in het spel is, maar dat de postwaarden in ver- loop zijn verduisterd. De inbraak zou dan zijn gefingeerd om ontdekking der verduiste- ringen te verijdelen. MET SPELDEN DOODGEPRIKT. In het plaatsje Zenta, in Joego Slavie werd een 12jarig meisje, dat bij een boer werkte bescbuldigd een gouden ketting te hebben ge- stolen. Toen het kind lochende, werd bet aan een paal gebonden en bleef dagen lang zonder eten. Toen het nog niet wilde toe- geven, heeft de boer het meisje uitgekleed en met spelden zoolang geprikt, tot de gepijnigde ineenzakte. Nu kreeg de boer angst en bracbt haar naar een dokter. Het kind was ecbter reeds overleden. De boer is gearresteerd. Naar bet correspondentie-bureau Indo-Paci- fique uit Tokio meldt, nemen de boschbran- den op Sachalin een rampspoedig karakter aan. Drie steden zijn verwoest, 900 huizen en geweldige oppervlakten bosch aan bet vuur ten prooi gevallen. Te Moru zijn 40 school- kinderen gestikt. Zoolang er geen regen valt, valt er aan bestrijding van den brand niet te denken. (w EEN HALF MILLIOEN VOOR TOONEEL- KLEEDING. De zangeres Ganna Walska te Parijs, echt genoote van den Amerikaanschen millionnair HLarold F. Mac Cormick, zal in Juni voor bet eerst als actrice optreden in een tooneelstuk, waarin zij de rol der gcavin De Castiglione, een bekende dame uit bet tweede keizerrijk, zal creeeren. Zij heeft biertoe van de erfge- namen der echte grayfq De Castiglione cos- tuums dezer vrouw gekocht en er 200.000 dol lar voor betaald. DE AARDBEVING ARGENTINIE. Uit Beunos Aires wordt gemeld, dat de aard- eibving in de provmcies Mendoza, San Louis en Cordoba van 's middags kwart voor zes tot 's morgens 9 uur haast, onafgebroken voortge- duurd heeft. Te Villa Atuela zijn de helft der huizen vernield. In het plaatsje Melvinas zijn 18 menschen gedood en ,4^ gewond. Alle ver- bindingen met Las Mervinas zijn verbroken. Te Villa Real zijn doof aardstortingen talrijke personen gewond. Uit San Rafael zijn er art- sen heen gegaan. Tegelijk met de aardbeving begon het in den geheelen omtrek hevig te sneeuwen, terwijl het ongewoon koud werd. I0V9;: EEN GROOTE GEVANGENIS. In Attica bij Buffalo is men bezig om een groote gevangenis te bouwen met 2000 cellen in opdracbt van den-staat New-York, die hiervoor een terrein van 350 H.A. gekocht heeft. Deze gevangenis zal bijna 8 millioen dollar gekost hebben als z(j voltooid is. Wan- neer deze eigenlijke cellulaire gevangenis geen sleutel en geen sleutelgat heeft, dan is dat nog geen motie van vertrouwen in de toe- komstige bewoners, maar een nieuw soort veiligbeidsmaatregel. De deuren der cellen worden namelijk vanuit de centrale controle- kamer door middel van samengeperste lucbt geopend en gesloten. Terwijl iedere deur al ien vanuit de centrale, door op een electrische knop te drukken, kan geopend worden, is er een heel nieuw aarnneldingssysteem ontstaan, waardoor een zeer juiste controle over de ge- vangenen kan worden uitgeoefend. Want op bepaalde uren moeten de gevangenen zich aanmelden door op een electrische bel te drukken. In de centrale wordt met absolute zeker- heid geregistreerd welke celbewoners zich niet gemeld hebben. De veelvuldige toege- paste bedriegerij door een stroopop in het bed te leggen kunnen de gevangenen niet meer toepassen. Wanneer de avondcantrole ver- richt is behoeven de wacbters niet meer rond te gaan. Heel bet terrein van de gevangenis wordt onageven door een muur die 30 M. hoog is. De voorkant ecbter is afgesloten met een tralie- werk vein dezelfde hoogte, zoodat men v£in buiten een vrij zicht heeft op het gevange- nisterrein. Er staan vijftig uitlkijktorens die met machinegeweren en andere modeme vuurwapenen zijn uitgerust. Om een betere bewaking van de cellulaire gevangenis des nachts mogelijk te maken wordt bet gebouw met een zee van licht over- goten. De eigenlijke gevangenis bestaat, uit vier rechthoekige gebouwen waarin op breede gangen de cellen zijn ondergebracbt. De cellen zijn verschillend naar gelang de misdadigers die zij moeten herbergen. Op het uitgestrekte terrein heeft men verschillende werkplaatsen, waarin de misdadigers zich kunnen bekwamen in het een of ander vak, zoodat zij op een regelmatig leven in de maatschappij worden voorbereid. In de vier reeds bestaande gevangenissen van den Staat New-York worden alle 8000 gevangenen ge- lijk behandeld, maar in de nieuwe gevangenis stelt men zich voor iedere gevangene afzon- derlijk, volgens de aanwyzingen van de indi- vidueele psycbische rapporten tot verbetering te brengen. Men boopt door deze afzonder- lijke bebandeling en allerlei religieuse invloe- den en vakkundige vorming en geneesundige bebandeling gunstige resultaten te verkrijgen. "v OTPLOFFING VAN EEN GRANAAT. In een dorp bij Brescia speelden vier kinde ren met een granaat. Deze ontplofte; drie kinderen werden op slag gedood, terwijl de vierde levensgevaarlijk werd gewond. GESTOLEN GOES GEDIJT NIET. Vier jongens hadden uit een garage te Bud- weis een motorrijwieil met zijspan gestolen. Tijdens bun vlucbt hebben de jongens bij den Doubrawitzerberg een emstig ongeluk ge- kregen. Alle vier werden zwaar gewond en zijn naar het ziekenhuis te Budwefs vervoerd, waar e6n van hen intusscben reeds aan zijn verwondin gen is overleden. WEER EEN KASLOOPER BEROOFD. Een kaslooper van de firma Zuntz te BcrUjn die Maandagmorgen aangeteekende brieven ter waarde van verscheddene duizenden mar- ken naar de post zou brengen, is door twee jonge mannen in een portiek in de Frankfur- terstraat gelokt, neergeslagen en beroofd. De kaslooper werd later in een bloedplas liggend bewusteloos in de portiek gevonden. De man was aan het hoofd verwond en had een hersenschudding. P. Lankamp (Wit).—P. M. de Kleijn (Zwart). Geweigerd damegambiet. 1. d2d4 d7d5 2. Pglf3 c7c6 I 3. c2c4 Pg8—f6 4. Pblc3 e7e6 5. e2e3 Rf8e7 6. Rfle2 Op zichzelf onberispelijk. 6. Rd3 houdt meer contact met bet spel van den tegenstander, een natuurlijke taak van Wit, die den voorzet heeft. 6Pb8—^d7 7. 00 00 8. Ddlc2 Na bet eenmaal gekozen systeem Re2 is Dc2 minder een ontwikkeling dan het lijkt. Deze zet zou meer passen brj Rd3. Inderdaad

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6