„De Ruyterschool" Piuimvee-rubriek. BURQEBLUKEN [STAND. Huii en Hot Kleine-Zevenaarpolder. Qud-Zevenaarpolder. Bekendmaking. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Wed. W. ALLAART-VAN DOESELAAR, f! A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ - TER NEUZEN. SCHEEP V AARTBE WEGIN G. WISSELKOERSEN. HOOGWATER TE TER NEUZEN. JANNA MEEUSSEN, DANKBETUIGING. te Vlissingen. Th. van Craeienbroeck en gezin, straten- legger, van Philippine. M. M. Bracke, dienstbode, van Zuiddorpe. J. Li. Staelens, fabrieksarb., van Westdorpe. E. M. Coone, zcnder, van Zuiddorpe. R. Stouthamer, dienstbode, van Goes. J. P. de Caluw6 en gezin, veldarbeider, van Assenede. E. M. Caelens, dienstbode, van IJzendrjke. Vertrokken: J. J. van Oteghem, landb., naar Clinge. I. L. Schatteman, dienstbode, naar Selzaete. M. M. Penot en gezin, fabrieksdirecteur, naar Fleurieu s. Saone Rhone (France). A. Hamelynck, chemiker, naar Amhem. M. Chalmet, dienstbode, naar Selzaete. M. L. van Geersaem, dienstbode, naar Zuid- dorpe. L. Mestdagh en gezin, fabrieksarbeider, naar Selzaete. P. A. Poignaert, graanlosser, naar Ant- werpen. A. M. C. Erpelinck, dienstbode, naar Bosch- kapelle. R. Stouthamer, dienstbode, naar Middel- fourg. J. C. Stouthamer, kantoorbediende, naar Ter Neuzen. laHlfl WESTDORPE. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: Magdalena de Vrieze, van Ter Neuzen. Victor Cretel en gezin, van Axel. Rend Louis de Maesschalck en gezin, van Ter Neuzen. A. J. C. van Hoeve en gezin, van Zaamslag. Clement A. Wuytinck, van Wachtebeke. Mathilda M. van Geersaem, van Zuiddorpe. Vertrokken: Machiel Lafort en gezin, naar Ter Neuzen. Richard van Vooren, naar Papendrecht. Anna M. A. Janssen, naar Boschkapelle. Augusta M. J. Rotthier, naar Selzaete. Aloysius van Damme, naar Koewacht. Johannes L. Staelens, naar Sas van Gent. De eerste stukken voor de zomerzitting van de Prov. Staten zijn aan de leden toegezonden. Het provinciaal wegenplan. Het eerste voorstel is dat betreffende het ovememen van wegen voor het provinciaal wegenplan in beheer en onderhoud. God. Staten deelen mede dat op het provin ciaal wegenplan onderscheidene wegen voor- komen, welke niet bij de provincie in beheer en onderhoud zijn. Het kan uit den aard der zaak niet de bedoeling zijn deze wegen reeds nu alle bij de provincie in beheer en onderhoud te brengen, maar het is wel van belang, te overwegen, of niet geleiidelijke overgang van onderhoud gerad'en is en, zoo ja, onder welke voorwaarden zulks zou moeten geschieden. Voor het onderhoud van overeenkomstig het provinciaal wegenplan verbeterde wegen kan ingevolge de wegenibelastingverordening, alzoo uit het door de provincie verkregen aandeel uit de ophrengst der wegenbelasting, een bij- drage worden verleend van f 200 per K.M. en per jaar. Neemt dus na de totstandkoming van een zoodanige verbetering de provincie een weg of wegvak over van ovememing voor verbetering, alzoo in den tegenwoordigen staat zal wel nimimer sprake kunnen zijn dan komt deze bijdrage al terstond in de provin- ciale kas, maar daarmede is in de onderhouds- kosten bij lange niet geheel voorzien, terwijl overigens in aanmerking is te nemen, dat ook de tegenwoordige onderhoudsplichtigen een aandeel in het onderhoud hebben. Het is de vraag, hoe groot dat aandeel zal moeten zijn, Neemt men aan, dat het toe- komstig onderhoud'shedrag per K.M. en per jaar gemiddeld f 600 is, dat alzoo na de uit- keering hierboven genoemd nog f 400 te vin- den overblijft, dan mag, naar de meendng van Ged. Staten, dit restbedrag zoo worden ver- deeld, dat de provincie en de tegeniwoordige onderhoudsplichtigen er ieder de helft van dragen. Van de f 600' onderhoudskosten zou dus f 200 drukken op de provinciale kas. f 200 op de tegeniwoordige onderhoudsplichtigen en f 200 op de uitkeering aan de provincie uit de wegenbelasting. De werkelijke lengte der wegen van het hui- dige provinciale wegenplan bedraagt279.7 K.M. Verminderd met het reeds in onderhoud der provincie zijnde deel lang 46.75 K.M. en de traiversen van 12.95 K.M., dan blijft nog 220 K.M. over en zou de provincie dus f 44.000 of wat ruimer geniomen 50.000 voor haar re- kening kunnen krijgen, waartegen geen over- wegende bedenkingen behoeven te rijzen. Toe- vallige aanwezige fondsen wegens vroegeren tolafkoop kunnen in mindering worden ge- bracht van het aandeel van de provincie en dat van de tegenwoordige onderhoudsplichti gen, anderzijdis zullen deze laatste, wanneer zij zich bijv. heel bijzondere opofferingen heb- ben moeten getroosten voor de voorafgaande verbeteringen, welke geheel aan het plan moe ten beantwoorden, misschien aanspraak kun nen maken op eenige tagemoetkoming terzake van onderhoudskosten. Ook zal de bijdrage af- koopbaar moeten gesteld worden. Mede in veriband met het bovenstaande stel- len Ged. Staten voor, niet te voldoen aan het verzoek van den Bond van Bedrijfsautohou- ders in Nederland (B.B.N.) tot ovemame en beheer en onderhoud van meergenoemde wegen. Crediet paardenfokkerij. Overeenkomstig het verzoek van het hoofd- •bestuur der Z. L. M. stellen Ged. Staten voor, over 1930 en 1931 wederom een jaarlijksch cre diet toe te kennen voor aanmoediging en be- vordering .d'er paardenfokkerij. Stoombootdienst tusschen Zierikzee en Stavenisse. Met .betrekking tot de in de vorige zitting gemaakte opmerking tot het instellen van zoo- danigen provincialen stoombootdienst, is door den hoofd-ingenieur rapport uitgebracht. Een en ander overwegende meenen Ged. Staten ten slotte te moeten voorstellen niet tot het instellen van een Prov. Stoombootdienst Zierikzee^Stavenisse te besluiten. Veerdienst KortgeneWolphaartsdijk. Ged. Staten geven daaromtrent te kennen, dat met de veerschippers overeengekomen is, dat gedurende 1929 de geregelde dienst niet behoeft aan te vangen voor 6 uur en niet lan- ger behoeft te worden voortgezet dan 10 uur 's avonds in de maanden April tot en met September en in de overige maanden niet lan ger dan tot 9 uur (alles wettelijke tijd). Later overzetten kan plaats hebben met de veer- boot tegen voorafgaande kennisgeving des avonds voor 9 uur en tegen extra betaling van f 10, imet de roeiboot tegen het daarvoor thans geldende tarief. Onderhoud wegvak Hoedekenskerke. Ged. Staten stellen voor in beheer en onder houd der provincie te brengen den ongeveer 170 M. langen oprit tegen het binnenbeloop van d'en zeedijk van het watersohap Hoede kenskerke, thans in onderhoud bij de N.V. Spoorweg Maatschappij „Zuid-Beveland", deel van de verbinding Hoedekenskerke-dorp met Hoedekenskerke-'steiger, zulks tegen betaling van 850 door de spoorwegmaatschappij. Voor het wegdeel van 215 M. lang, in onderhoud bij het waterschap, kunnen Ged'. Staten nog geen voorstel doen, omdat het nog niet bekend is of dit ook deel zal uitmaken van den Rijksweg als het rijk deze verbinding van de provincie heeft overgenomen, wat met den oprit zeker wel het geval zal zijn. Subsidie hygiene van het kind. Het verzoek van de „commissie voor de hy giene van het kind in Zealand' am ook over 1929 een subsid'ie van f 1500 te mogen ont- vangen werd aangehouden om eerst de resul met andere planten steeds zoo weinig succes heeft, dat de Aspidistra geregetd voldoende water krijgt en over voldoende licht besctukt, omdat ze staat viak voor een raam op het Z. O. gelegen, terwijl ze geregeld scheimt tegen de felle middagzon. Wiat de oorzaak dezer debacle is, laat zich vanuit de verte imaar zoo niet beoordeelen. Een taten van 1928 te overzien. Thans is gebleken, Aspisdistra groeit vrijwel overal en zelts zou - - - fjgj. eenige ervarinig en kenms weet deze plant het te houden, zellis bij grove fouten. Op den duur zal ze het afleggen, doch het is haast een grooter kunststuk zoo'n forsche plant in zoo'n korten tijd te laten sneuvelen, dan de plant in goede conditie te houden. Als de lout aan de bladeren niet te ontdekken is, dan moet de oorzaak hier wel bij de wortelen sohuilen. De plant uit de pot halen, de wor- tels inspecteeren, eventueel ongedierte voor- zichtig verwijderen en de plant opnieuw op- potten. De plant matig vochtig houden, wat vloeimest geven en de bladeren onder en boven geregeld afsponzen. Gaat het ondanks dit alles nog verkeerd, dan gaan verhuizen, niet terwille van de Aspidistra, doch terwille van eigen gezondheid, want waar bij een behoor- lijke verzorging geen Aspidistra wil groeien, daar is het zonder twijfel voor menschen even- eens zeer ongezonid. Vrager no. 2 heeft last van brandnetels in zijn tuin, heeft reeds meerdere malen getracht ze uit te roeien door de wortelstokken uit te trekken, doch zijn resul taten zijn pijnlijke han- den en nieuwe uitloopers. Of er niet meer af- doende en minder pijnlijke middelen bestaan, luidt zijn vriendelijk verzoek. Bij de kleine brandnetel kan uittrekken, ge- wapend met handschoenen, wel succes hebben, doch bij de groote brandnetel, langs slooten en heggen, gaat dit minder. Uittrekken en uit hot I graven der wortelstokken is moeilijk, vergt I weer bedekt, zoodat de kuikens er niet in net i i n-aan atann Verfl(>r is flit voortduren< dat werkelijk de behoefte aan het provinciaal sulbsidie bestaat en is dit dan ook betaalbaar gesteld. Het jaar 1929 vangt aan met een na- deelig saldo, terwijl blij'kt, dat de commissie bare werkzaamheden in het tweede jaar van haar bestaan geleidelijk uitbreidt. Ged. Staten meenen dan ook, dat er aanleiding is, om de commissie ook voor 1929 provinciale steun te verleenen. Weg HellegatpolderGroote Huissens- polder. Ged. Staten stellen voor afwijzend te be- schikken op het verzoek van de desbetreffende commissie am de provincie 3500 te doen bij- dragen in verharding van den weg bij de laad- plaats Kampersche Hoak der Z. V. T. M. in den Groote Huissenspolder en den weg dwars door den Hellegatpoder naar Kampen, omdat zij meenen, dat deze weg niet van beteekenis kan zijn voor het doorgaand verkeer tusschen Ter Neuzen en Kloosterzande, met de geringe breedte, een groot aantal haaksche hoeken en vele opritten en dat verkeer toch over Zaam slag en Terhole zal blijven loopen en omdat deze weg niet voorkomt onder die, welke op het provinciaal wegenplan staan of onder de tertiaire wegen, waarvoor een steunverleening is vastgesteld, doch is van zuiver plaatselijk belang. Laagspanningsnet te Zuiddorpe. Waar Ged. Staten de overname van laagspanningsnet te Zuiddorpe door de P. Z. E. M. zoowel in het belang achten van de ven- nootschap als in dat van de gemeente, stellen zij voor, de P. Z. E. M. een crediet daartoe te verleenen van 6000. Bijdrage blindenonderwijs. Van het bestuur der stichting „Instituut of gesticht voor Blinden" te Grave en van dat der vereeniging „Bartimens" te Utrecht werd ook voor 1929 een bijdrage d'er provincie ver- zocht. Ged. Staten meenen, dat daartoe alle aanleiding is en stellen voor eenvoudigheids- halve telkens bij de begrooting een crediet te verleenen om naar den maatstaf van f 50 per I bladeren liggen, lost langzaam op en onttrekt jaar voor elken behoeftigen blinde bij te dra- 1 1A—~ gen, waarbjj de Staten de voile vrijheid hou den am telken jare bij .de begrooting te beslis- sen of al dan niet opnieuw voor gezegd doel een bedrag als vermoedelijk noodig zal blijken, zal kunnen worden toegestaan. Schadevergoeding aan J. de Dreu te Goes. Nadat op 22 Januari 1925 de automobiel van J. de Dreu te Goes te water geraakte van de boot BreskensVlissingen werd beslotbn dat door de provincie rechtsgeding zou worden gevoerd, ingesteld door De Dreu, zoo noodig in hooger beroep en cassatie. De rechtbank te Middelburg kende De Dreu een schadevergoe ding van f 900 toe met de rente van 6 vanaf den dag der dagvaarding (20 Juli 1925). Het gereohtshof vemietigde dit vonnis en ontzeg- de De Dreu dienis vordering. Nu is uitgemaakt dat De Dreu geen recht heeft, doch bij de be- handeling van de zaak in de Staten gebleken is, dat meerdere leden meenen dat er uit bil- lijkheiidsoverwegingen desniettemin termen ge- vonden zouden kunnen worden om den heer De Dreu ter wille te zijn, komen Ged. Staten hierop terug. Na nog eens goed te hebben doen uitkomen dat het een geheel onverplichte vrijgevigheid der provincie is, waaruit nimmer eenige ge- volgtrekking voor de toekomst mag worden igetrokken, stellen zij voor, f 900 te betalen plus 6 rente vanaf den dag van het on- geval tot den dag der betaling. Subsidie schapenras. Overeenkomstig het verzoek van de Ver. tot verbetering van het schapenras in Zeeland stellen Ged. Staten voor, f 100 subsidie te geven over 1929 en daarna ieder jaar tot we- derop'zegging toe. Tarieven en exploitatie veerdienst KortgeneWolphaartsdijk. In handen van Ged. Staten werden destijd's gesteld een adres van J. K. C. Matbhijs en 124 andere bewoners van Noord-Beveland, om een verlaging van de tarieven op het veer Kort geneWolphaartsrijk en een motie van den heer Overhoff om dat veer in provinciale ex ploitatie te nemen. Ged. Staten stellen voor den dienst niet in exploitatie der provincie te nemen en de pas- sagiers- en goederentarieven met resp. 20 en 30 te verlagen. Weg HulstSt. Jansteen, Bij besluit van 20 November jl. werd voor de verbetering van den Steenschedijk en den Tragel 14.700 renteloos voorschot verstrekt, doch bij de aanibesteding werd het minst in- geschreven voor 17.950 of f 3250 boven de raming, door de sterke verhooging van den prijs der keien. Ged. Staten stellen nu voor, het renteloos voorschot te verhoogen met deze .3250 en nog met f 350 voor verbetering van de Hoofdistraat, met name van de bij de aan- sluiting aan den Tragel voorkomende bocht in. dezen weg, welke met de twee te verbeteren wegen samen de verbinding St. Jansteen- Hulst vartmit. Subsidie Ned. Ver. Landverhuizing. Ged. Staten stellen voor af te wijzen het verzoek om subsidie van de Nederl. Vereeni ging Landverhuizing. Zonder ook maar eenigs- zims in waardeering voor het werk der ver eeniging tekort te schieten, hebben Ged. Sta ten zich toch afgevraagd of er voor de pro vincie en meer in het bijzonder voor Zeeland inderdaad aanleiding bestaat voor het verlee nen van eenigen steun. Zien zij goed, dan dek- ken toch de belangen, welke de vereeniging wenscht te behartigen en die welker beharti- ging aan de provincie tot taak is gesteld, elkaar met. Men kan toejuichen, dat door be- middeling deir vereeniging personen, die daar mede anders wellicht moeilijkheden zouden hebben, in staat worden gesteld, op behoorlijke wijze in hun onderhoud en dat van bun gezin te voorzien, als provinciaal bestuur, in de eer ste plaats belast met de verzorging van de belangen der gemeenschap en niet van het in- dividu, kan men daarbij niet het oog er voor sluiten, dat op deze wijze waardevolle arbeids- krachten uit de provincie gaan verdiwijnen, wier medewerking aan den bloei van Zeeland noode kan worden gemist. kens opfokken lijkt het mij te ingewikkeld. Het systeem is met de wijziging die ik noemde (enkele drinkwaterfontemtjes) zeer ailbeidsbe- sparend bij groote bedrijven. Het wegvloeien- de en het overtollige water is natuurlijk heel mooi, maar kan aanleiding geven tot water- vermorsing en geknoei, natte rommel. Van- daar dat de zelfreg.uleerende drinksystemen meestal zoo ingericht zijn, dat het water op dezelfde hoogte blijft staan als de dieren er uit drinken. Het stroomt dan dus iets minder snel door dan het systeem van den heer de B. Voor eendkuikens deugt het systeem min der, want deze moeten werkelijk drinknappen waarhun heele kop ingedompeld' kan worden, anders krijgen ze spoedig vieze oogen en korst- jes er om heen en verstopte neusgaten. De heer J. v. H. te Eindhoven gaf een be- schrijving van een eenvoudiger systeem dat op hetzelfde principe-doorstrooming berust. Het komt er op neer dat het waterreservoir een emmer is en van hieruit door middel van een buis met kraan het water loopt op een drinikbakje in den vorm van de bekende citroen- persen. Het te veel aan water vloeit dan weer in den onidersten bak weg. Deze drinkbak lijkt mij betrekkelijk eenvoudig en voor plaatsen waar men geen ontsmettingsmiddelen gebruikt die metaal aantasten wel geschikt. Een be- ziwaar blijft weer de kraan die den watertoe- voer regelt en die steeds goed in orde gehou- den moete worden. De heer van Z. journalist, redacteur van een der bladen, maakt het stroomende principe nog eenvoudiger en zet gewoon een cement bakje, waarin het water aan den eenen kant door een slangetje binnenstroomt en aan den anderen kant wegloopt. Het bezwaar is hier dat dit zeer eenvoudige systeem aanleiding zal geven tot veel geknoei, tenzij men den bak van boven Heden overleed in het Dia- coniehuis „Zorgvliet" te Axel, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, in den ouderdom van ruim 82 jaar. Uit aller naam, F. HAMELINK-AllaART. Zaamslag, 5 Juni 1929. veel arbeid en kosten en waar de achterblij- vende stukjes wortels-tok opnieuw gaan uitloo- pen, ook niet afdoen.de. Staan de plaaggeesten geheel vrij, dan is besproeien met een oplos- sing van 25 ijzervitriool in water een pro- baat middel (voorzichtigheid bij het klaarma- ken en gebruilken is zeer gewenscht). Hier- door worden Stengels en. wortels gedood. Staan ze niet vrij, dan is dit middel onbruikbaar, daar de in de nabijheid staande planten even- eenis sterven. Gaat dit om deze reden dus niet, dan fijngemalen kainiet op de bladeren strooi- en. Dit bij voorkeur aaniwenden bij dauw. De kainiet blijft op de horizontale en behaarrie het vocht aan de bladcellen, waardoor deze verdorren en sterven. Het middel eenige ma len herhalen, ook bij nieuwe uitloopers. De planten verzwakken daardoor en sterven ein- delijk. Na een regenbui het middel opnieuw toepassen en hoe jonger de bladeren zijn, des temeer uitwerking heeft het. De laatste vraag is van de gelukkige bezitter van een kunstmatig cement vijfertje, waarbjj de aan- en afvoer van water verzekerd is en die aidvies vraagt voor het planten van waterlelies. Verleden zomer heeft hij reeds een mislukking gehad, omdat de waterratten de waterlelieknollen opgepeuzeld hadden. In zoo'n kunstmatig cement vijvertje moet d:e grootste diepte van wateroppervlak tot de gromdbodem minstens IV2 tot 2 voet bedragen. Als grondmengsel (dikte der laag ongeveer 1 voet) nemen we grove graszodengrond, klei en koemest (dooreen). De knollen der water lelies worden in vlakke mandjes geplaatst, hierover kuikegaas gespannen, opdat de water ratten niet bij de knollen kunnen komen, ze zijn er dol op, en laten de mand op de foepaalde plaats zakiken. Er bestaan gele en witte soorten, beide winterhard. Als de planten zich flink ontwikkelen en enkele bladeren zich hij gabrek aan ruimte boven het water verheffen, treedt wel eens luis op. Flink afspuiten ver- drijft het ongedierte en anders worden deze bladeren afgesneden. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96, Rotterdam. Postzegel van 7% cent voor ant- woord insluiten en blad vermelden. kunnen gaan staan. Verder is dit voortdurend water aanvoeren en weer afvoeren zonder kranen niet gemakkelijk en met kranen al evenmin gemakkelijk. De heer F. C. v. d. A. te Aalten bed'acht een vernuftig toestel waarbij door middel van een balans, welke het kuiken als het er op staat aan den eenen kant neerdrukt en daar door tegelijkertijd met den anderen arm een waterreservoir opent en de bodem van het drinkwaterbakje sluit. Dergelijke inrichtingen d-urf ik in kippenhokken waar alles gauw stof- fig wordt en dergelijke d'raaiende deelen gauw vastloopen, niet aan te bevelen. Bij valnesten, voerbakken enz. gebruikt men ze ook wel en mijn idee is altijd, dat ze op tentoonstellingen heel aardig lijken maar in een kippenhok min der bevallen. Nu kom ik tot de systemen met stilstaand water. Sommige lezers, o.a. mej. v. d. B. te Krabbendijke, geven een beschrijving van de bestaande aardewerk bakjes, waarbij men op een bakje met drinkwater eeai plat of bolvor- mig deksel zet met -gaten, waardoor d'e kui kens kunnen drinken. Deze bakjes zijn heel bruikibaar voor kleine partijtjes kuikens maar de tusschenruimten tusschen de gaten neimen veel ruimte in en daardoor geeft een bak maar aan betrekkelijk weinig kuikens drinkruimte. Dit zelfde bezwaar heeft het ontwerp van den heer W. R. L. te Eindhoven. De bak van geglazuurd aardewerk istaat me wel aan, maar het aantal drinkopeningen is te gering. En nu kom ik op het ontwerp van den heer G. S. A. te Sluiskil, die mij door middel van de Ter NeuzeTische Courant een antwoord vraagt. Ik heb hem vandaag op zijn verzoek het door mij aangeboden broedsel Wit Wyan- dottes gestuurd, hoewel eigenlijk een lezer van mijn artkelen zoo laat geen Wyandottes meer moest vragen, als hij ze tenminste voor winter- leg wil gebruiken. Goede Wyandottes moeten in Mei al een eind op scheut zijn. De beschrijving van dien bak geef ik de volgend'e keer. Dr. TE HENNEPE. TER NEUZEN. Verbetering. Gdboorten. 30 Mei. Hierin stond vermeld: Adriaan, z. van Jacobus Hamelink en van Janna Riemens, d.m.z. z. van Jacobus Hame link en van Maria de Ridder. VRAGEN OVER ASPIDISTRA'S, BRANDNETELS EN WATERLELIES. Hoewel aan deze rubriek geen vragenbus is verbonden, ontvangen We vrij geregeld ver- schillende vragen van zeer uiteenloopende aard. Eenige dezer vragen geven ons aanleiding hier over een artikeltje te geven, opdat ook de an dere lezers hiermede hun voordeel kunnen doen. Een hiuismoeder klaagt haar nood, dat ze voor ongeveer twee maanden een fraaie Aspi distra cadeau heeft ontvangen, waaraan bijna dertig mooie bladeren, waarvan nu reeds meer dan de helft zijn gesneuveld. In haar rade- loosheid hierover geeft ze enkel op, dat ze ook RESULTATEN PRIJSRAADSEL DRINKBAK. Op de drinkbakprijsvraag kreeg ik verschei- dene brieven, waarop ik natuurlijk niet alle in kan gaan. Toch waren deze brieven zeer interessant omdat ze er van getuigden, dat de lezers belangstellinig hadden voor het onder— werp en dat zij de punten waar het bij de drinkwater-hygiene om ging, goed begrepen hadden. Dit is natuurlijk hoofdzaak. Iemand, die het gelezene begrijpt en verwerkt p-lukt er zelf de voordeelen van en daar gaat het toch om. Sommige inzenders hebben zeer mooie teekeningen bij hun ontwerp gevoegd en het spijt mij dat ik deze niet reproduceeren kan. Ik zou de door mij als de beste oplossingen beoordeeide systemen kunnen verdeelen in twee groepen waarvan de eene groep en dit waren de meesten, zochten de drinkwater-hygiene in stroomend water, zoodat de kuikens voortdu rend versch onibesmet water krijgen. Op plaat sen waar men niet zijn toevlucht wil nemen tot ontsmettingsmiddelen lijkt mij dit systeem ook het veiligst. Het is natuurlijk meer inge wikkeld dan de systemen met stilstand water, die ik tot de tweede groep zou willen brengen. De heer J. G. de B. te Meppel zond mij een zeer duidelijke teekening met eenige opmer- kingen die ik hierbij overneem. Uit uw artikel bleek mij duidelijk dat het praktisch vrijwel niet mogelijk is om het drink- water vrij van besmetting te houden. Voort durend ververschen is dus gewenscht. De heer de B. zoekt het nu in een voortdurend aanvoer in zeer kleine bakjes waaruit slechts een kui ken, doch niet meer tegelijk kan drinken, ter wijl het teveel aangevoerde water direct af- vloeit, de vuil en smetstoffen medenemend bui- ten het hok. De drinkbakjes zijn als kleine ovaal ronde napjes gedacht van 5 bij 3 c.M. Het toestroomende water uit een reservoir bui- ten het hok komt dusdanig in de drinknapjes, dat het water daarin doet ronddraaien. Het water vloeit door een gootje weer af. In tijden. van gevaar voor ziekten kan in het water bo- vendien nog een ontsmettingsvloeistof worden gedaan. Het principe lijkt mij goed maar in de praktijk met honderden kuikens zou het direct vastloopen met de betrekkelijk ingewik- kelde inrichting van regruleerkraantjes, talriike drinknapjes enz. Het systeem vereischt een betrekkelijk ingewikkelde installatie zooals men die in koeienstallen al jarenlang heeft en daar ook goed bevalt, doch voor kuikens lijkt het mij niet geschikt. Een vereenvoudiginig van dit systeem, n.l. een flink waterreservoir in het hok ('s winters is dan het water vorstvrij benevens een vlotter inrichting en eenige drinkfonteintjes in het hok zag ik eenige jaren geleden al bij ver- schillende groote pluimveefokkers te Barne- veld en verleden jaar ook bij pluimveehouders in prairien van Canada. Bij een dezer-boerde- rijen zag ik een bedrijf van 4900 kippen dat gedreven werd' door een .man met een jonigen. In elk hok van ongeveer 300 kippen was een waterreservoir van ongeveer 1000 L. en van hieruit worden de drinkfonteinen in het hok geregeld. Daar op deze plaats (Calgary) soms koude van 30° C voorkwam kon het drinkwa- terreservoir nog erwarmd worden ook. De heer B heeft dus werkelijk een goed systeem duide lijk aangegeven, maar voor de kleinere pluim veehouders die slechts een paar honderd' kui- s.s. HELENA in lossing te Montevideo, s.s. MAGDALENA van R'dam naar Yxpila pass. 2 dezer Holtenau. s.s. TERNEUZEN van Cardiff naar Kotka passeerde 2 dezer Dungeness. Voor Gent: 3 Juni. Eng. s.s. CHILTON, 1241, kolen, New-Castle; Eng. s.s. TADOR- NA, 984, stukg., Manchest.; Eng. s.s. SHEAF BROOK, 887, kolen, New-Castle; Eng. s.s. CHARLWOOD, 600, kolen, Swansea; Eng. s.s. EGRET, 691, stukg., Glasgow; Eng. s.s. GROSFORTH, 644, pekkol., Londen; Deensch s.s. ELIE, 1112, kolen, Danzig. 4 Juni. Belg. s.s. LEOPOLD DE WAEL, 627, kolen, Swansea; Eng. s.s. MERANNIO, 563, stukg., Duinkerken; Belg. s.s. SCHEL- DESTROOM, 542, ledig, Emden; Eng. s.s. THERESE, 697, kolen, Goole; Duitsch s.s. GUDRUN, 863, hout, Stettin. Van Ter Neuzen: 3 Juni. Eng. s.s. FORD CASTLE, 1102, ledig, Blyth. Van Sluiskil: 3 Juni: Eng. s.s. HARLOW, 881, ledig, Tyne. Van Gent: 3 Juni. Eng. s.s. FLUOR, 453, ledig, R'dam; Duitsch s.s. ELBE, 737, ledig, Hamburg; Eng. s.s. GALA, 605, ijzer, Grange mouth. 4 Juni. Duitsch s.s. METHAN, 297, rjzer, Koningsbergen; Eng. s.s. ORTONA, 191, steen, Portsmouth; Noorsch s.s. HILDA, 705, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. NEWTON AB BOT, 1614 ledig, New-Castle; Eng. s.s. DON, 429, stukg., Goole; Eng. s.s. SAINT DUN- STAN, 3567, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. STOCK FORCE, 499, ijzer, Birckenhead; Eng. s.s. SARNIA, 323, ijzer, Garston; Eng. s.s. BIRTLEY, 1696, ledig, Tyne. Amsterdam, 5 Juni 1929. Londen 12,07 12,08 Berlijn 59,37 59,39 Parijs 9,70 9,75 Brussel 34,56 34,59 Weenen (100 sh.) 34,92% 34,97% Vreemd Bankpapier. Duitsch 59,37 59,39 Fransch 9,70 9,75 Belgisch 6,90 6,95 Oostenrijksch (100 sh.) 34,92% 34,97% (Zonnetijd.) Voor de vele blijken van deelneming, ontvangen ge durende de z'iekte en bij het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Mejuffrouw wed. van M. DE Ruijter, betuigen wij onzen hartelijken dank. Fam. VAN LUIK. SM1TS. STOFFELS. KLAASSEN. ANNA DE RUIJTER. Ter Neuzen, 5 Juni '29. voorm. nam. Donderdag 6 Juni 0.15 12.37 Vrijdag 1 0.58 1.20 Zaterdag 8 1.43 2.05 Zondag 9 2.29 2.52 Maandag 10 3.18 3.42 Dinsdag 11 4.08 4.34 Woensdag 12 5.03 5.31 Bij deze betuigen wij onzen harteliiken dank aan het Muziekgezelschap „De Vereenigde Werklieden" en aan alien voor de groote belangstelling bij ge- legenheid van ons vljftig-jarig bestaan. Tevens een afzonderlijk woord van dank aan den heer P. Standaert Hotel ..Rotterdam" voor de keurige en uit- stekend verzorgde bediening welke in alles de voile tevredenheid verdiende. N.V. AUG. DE MEIJER ZONEN'S, Expdditie Agentuur Maatschappij. Uitbreiding der opleiding tot Radiotolegrafist. Behalve de reeds bestaande opleiding tot radiotelegrafist worden met 1 Sep tember a.s. aan bovengenoemde school geopend twee nieuwe cursussen, leidende tot het beroep van telegrafist, speciaal bij de Maatschappij Radio-Holland. De eerste cursus leidt direct op voor bovenbedoelde betrekking en kan worden gevolgd door jongelieden die in het bezit zijn van een einddiploma 3-jarige H.B.S. of M.U.L.O. B, zij betalen hun eigen schoolgeld. De tweede cursus is gratis en kan worden gevolgd door adspiranten die de lagere school met goed gevolg hebben doorloopen. Na het behalen van het certificaat volgt eerst een vierjarige verbintenis bij de Ned. Marine als sei- nersmaat, na afloop waarvan onder gunstige omstandtgheden een benoeming tot telegrafist bij Radio-Holland kan volgen. Aangiften voor toelating tot beide cursussen kunnen geschieden bij den Directeur der De Ruyterschool, bij wien tevens alle verdere inlichtingen zijn te verkrijgen. De Dijkgraaf van den polder KLEINE- ZEVENAAR, maakt bekend lo. dat eene vergadering van Inge- landen zal worden gehouden op Maan- dag 17 Juni 1929, des namiddags te I,30 uren, in het „Hotel derNederlanden" alhier; 2o. dat de begrooting voor het dienst- jaar 1 Mei 1929—30 April 1930 en de rekening over het dienstjaar 1 Mei 1928 30 April 1929 vanaf heden tot 17 Juni 1929, ten kantore van den Ontvanger- Griffier ter inzage van de eigenaren enz. van gronden in dien polder zijn neder- gelegd en in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld 3o. dat voormelde begrooting na hare vaststelling gedurende ten minste8dagen te rekenen van 18 Juni 1929 opnieuw ten kantore van den Ontvanger-Griffier ter inzage van bedoelde eigenaren enz. zal worden nedergelegd en verkrijgbaar gesteld. Ter Neuzen, 4 Juni 1929. De Dijkgraaf van den polder Kleine-Zevenaar, D. SCHEELE. De Dijkgraaf van den polder OUD- ZEVENAAR maakt bekend lo. dat eene vergadering van Inge- landen zal worden gehouden op Maan- dag 17 Juni 1929, des namiddags te 3 uren, in het „Hotel der Nederlanden" alhier; 2o. dat de begrooting voor het dienst jaar 1 Mei 1929—30 April 1930 en de rekening over het dienstjaar 1 Mei 1928— 30 April 1929 vanaf heden tot 17 Juni 1929, ten kantore van den Ontvanger- Griffier ter inzage van de eigenaren enz. van gronden in dien polder zijn neder gelegd en in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld; 3o. dat voormelde begrooting na hare vaststelling gedurende ten minste8dagen te rekenen van 18 Juni 1929 opnieuw ten kantore van den Ontvanger-Griffier ter inzage van bedoelde eigenaren enz. zal worden nedergelegd en verkrijgbaar gesteld. Ter Neuzen, 4 Juni 1929. De Dijkgraaf van den polder Oud-Zevenaar, D. J. DEES. Het Bestuur van den polder N1EUW- WESTENRIJK, brengt ter openbare kennis dat de rekening over 1927/1928 en de begrooting voor 1929/1930 gedurende acht dagen vo6r en n& de vaststelling ten kantore van den Ontvanger-Griffier ter inzage liggen en in afschrift ver krijgbaar zijn dat eene vergadering van Ingelanden zal worden gehouden op Dinsdag 11 Juni 1929, des namiddags ten vier uur (Zomertijd) in het logement van den heer W. A. Nieuwelink te Hoek. Hoek, 1 Juni 1929. Het Bestuur voornoemd, A. J. M. CORTVRIENDT, Dijkgraaf. J. DREGMANS, Ontvanger-Griffier.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 3