Examens en Openbaar Optreden GEMEMGDEBERICHTEH. SPORT. TER NEUZEN, 5 )UNI 1929. BEIAARD-CONCERTEN TE ANTWERPEN- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. i VOETBAL. RECHTSZAKEN. DE ZEEMAN HOUDT VAN HET WATER DOODGEREDEN. EEN TRAMSTATION AFGEBRAND. LOOP DER BEVOLKING. GESLAAGD. By de in April en Mei j.l. te Amsterdam gehuikien exam ens s.aagde o.m. voor: Rekening-Courant-BoekhouderSteno-typist (10 -vinger systeemJKantoorstenograaf .yGrooie", de heer L. C. Rijbbens, alhier. 's RIJKS BELASTINGEN. De minister van Financier! maakt bekend, dat ten belioeve van 's Rijks schatkist, wegens over vorige jaren te weinig betaalde bel as tin- gen naar imkomen en-of vermogen (gewetens- geld), is ontvangen bij den inspecteur der dir. belastingen te Ter Neuzen 193.13. LANDARBEIDERS NAAR W-FRIESLAND. Burgemeesters van gemeenten in de „Streek" helbben den directeur van den Rijks- dienst der werkloosheidsverzekering en ar- beidsbemiddeling gevraagd, om ernstig te waarschuwen tegen het trekken van land- artbeide rs naar dat d'eel van West-Friesland, zander dat zij tevoren van werk zijn ver- zekerd. WATER VERONTREINIGD. Toem een dezer dagen vrouw de W. te Hulst water wilde halen uit een op haar erf staan- den waterput, kwam zij tot de ontdekking dat het daarin aanwezig zijnide water gefheel ver- ontreinigd was, en in d'ien put een hoeveelheid petroleum was geworpen, zoodat het water ge heel en al oribruikbaar is geworden. Met een en ander werd de politic in kennis gesteld. (Midd. Crt.) POST EN TELEGRAFIE. Benoemd tot kantoorbediende le kl. bij den P. T. en T., de kantoorbediende 2e kl. J. A. van de Sande, van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Breskens. STATEN VAN ZEELAND. De opening der eerste gewone zitting der Staten van Zeeland is vastgesteld op Dinsdag 25 Juni a.s., des namiiddags te half adht uur. DANDBOUWSCHOOL TE SCHOONDIJKE. Maandag had aan de Landbouwschool te Srihoondijke het eindexamen en ook de bevor- dering plaats. Diploma verkregen: H. Dekker, iSehoondijke; P. J. Laurens, M. Rosseel en I. Versprille, Aardenlburg; J. A. Masclee, Re tranchement, J. A. Poissonnier, Retranche ment; J. P. Quaak, IJzendijke; M. J. Ver- brugge, Waterlandkerkje; A. B. Verhage, Groede en P. A. de Putter, Cadzand. De heer Stevens, rykslandibouwconsulent, wees in zijn toespraak op het groote belang van de school voor deze streek en toonde zich byzonder voldaan over de vorderingen der leerlingen. Hij hoopte, dat alle aaniwezigen, die vrij talrijk waren opgekomen, goede pro- pagandrsten voor -de landbouwschool zouden zijn, waar theorie en praktijk hand aan hand gaan. De heer Iz. Risseeuw, vice-voorzitter van de Commissie van Toezicht, d'ankte voor het gegeven onderwijs, terwijl namens de leerlin gen I. Versprille van Aardenburg als blijk van waardeering den heer Van Dijk, directeur der school, een cadeau overhandigde. Voorts werden bevorderd: Van III naar IV: A. C. Braoke, Hoofdplaat; J. de Bruijne, Retranchement; A. J. Lako, Breskens; P. Maemhout, Oostburg; C. M. Quist, IJzendijke; V. M. Voerman, Philippine; J. W. de Zwart, Schoondijke; J. C. Govaert, Groede; J. I. Masclee, Zuidzande; J. Leen- (houts, Biervliet; en J. Risseeuw, Cadzand. Van II naar III: R. G. Banbe, Philippine; H. J. Brakman, Oostburg; H. M. Brakman, Schoondijke; J. Dome, Groede, A. B. de Groote, B. A. de Groote en J. C. Verplanke, Biervliet, P. H. de Ridder, Retranchement en Z. C. Risseeuw, Zuidzande. Van I naar II: A. G. Contant, A. A. de Zwart, Schoondijke; D. Quaak, IJzendijke, D. Quaak, Zuidzande; J. C. Risseeuw, Zuidzande; P. J. Risseeuw, Retranchement, A. S. van Strien, Groede, A. A. de Zwart, Zuidzande. (Midd. Crt.) OPLEIDING TOT RADIOTELEGRAFIST AAN DE „DE BUYTERSCHOOL". Zooals bekend mag worden verondersteld is tegenwoordig een groot aantal der Neder- landsche koopvaardijschepen uitgerust met in- richtingen voor droodlooze telegrafie. Deze install a ties zijn evenwel niet het eigendom der reederijen die de schepen exploiteeren, zij behooren toe aan de Nederlandsche Telegraaf- maatschappij „Radio-Holland" te Amsterdam, die ze in huur versterkt en tevens de bedienen- de telegrafisten in dienst heeft. Door een overeenkomst, aangegaan met bo- bedoelde Maatschappij „Radio-Holland" wordt thans de gelegenheid voor de opleiding tot Radiotelagrafist aan de De Ruyterschool te Vlissingen uitgebreid. Hierbij kunnen twee wegen gevolgd worden: le. Een directe opleiding tot radio-telegra- fist voor „Radio-Holland". 2e. Een opleiding, aanvankelijk tot seiners- maat bij de Nederlandsche Marine, met moge- lijtohedd van latere aanstelling bij „Radip-Hol- larad" na afioop van een vierjarig dienstver- band bij de Marine. Voor de toelating tot den directen cursus voor telegrafist voor Radio-Holland moeten de candidaten voldoen aan een toelatingsexamen. Candidaten die de 3e klasse eener H. B. S. met sucees hebben doorloopen of zij, die in het bezit zyn van een MULO-diploma B zijn vrijgesteld van een toelatingsexamen. Zij betalen tyd'ens de opleiding hun eigen schoolgeld en treden na het behalen van het certificaat le klasse direct in dienst voor radiotelegrafist bij Radio- Holland. Zij moeten bovendien voldoen aan de door Radio-Holland gestelde eischen van alge- meene ontwikkeling. (pre adspiranten, die den tweeden weg willen volgen, moeten de lagere school met goed ge- volg hebben afgeloopen, en moeten lichamelijk geschikt worden geaoht. De keuring geschiedt kosteloos. De opleiding is gratis, indien zij zich ver- plichten om dadelijk na het behalen van het certificaat een verbintenis aan te gaan, om het Rijk 4 jaren als seinersmaat bij de zee- macbt te dienen. Zij zijn in gewone tijden vrij gesteld van militiedienst. Na afioop van hun dienstvenband is als regel reengagement by de Marine uitgesloten. De jongelieden, die bij de Zeemacht blijkens een door of vanwege den Minister afgegeven getuiigsbhrift gedurende 4 jaren naar behooren hebben gediend en eervol uit den zeedienst zijn ontslagen, hebben vol- strekten voorrang bij het vervullen van vaca- tures in het telegraafcorps van Radio-Holland, units zij binnen 6 weken na hun eervol ontslag tot Radio-Holland schriftelijk een desbetref- fend verzoek richten. Voor de laatstbesohre- ven opleiding komen in aanmerking jongens niet jonger dan 16 en niet ouder dan 18 jaar. Verwacht mag zeker worden dat de hier- iboven aangeduide wegen om een goede positie bij de Nederlandsche koopvaardij te verkrijgen, door oudens en voogden onzer Zeeuwsche jon gelieden, in ernstige overweging zullen worden genoimen. Blijkens de in dit blad voorkomende adver- tentie worden verdere inlichbingen gaarne ver- strekt door den Directeur der De Ruijterschool te Vlissingen. In den loop van dezen zomer worden er door de zorgen van het gemeentebestuur van Ant- werpen een aantal beiaard-concerten inge- riciht, n.l. op de Maandagen 17 en 24 Juni; 1, 8, 16, 22 en 29 Juli; 5, 12, 19, 26 Augustus; 2, 9 en 16 September, en gespeeld door Stads- beiaardier Gust. Brees, teikens van 21 toit 22 uur. De buitengewone concerten worden als volgt vastgesteld: op Donderdag 18 Juli en 29 Aug., door de leerlingen der beiaardschool te Me- chelen; op Donderdagen 4 Juli, 11 Juli (Gul- densporenslagfeest), 25 Juli, 8, 15 en 22 Aug. en 5 Sept., door Stadsbeiaardier Gust. Brees. Al deze concerten worden gegeven op den beiaard van 0. L. Vrouw Toren. De liefihebbers van beiaardspel, die elk jaar talrjjker worden, vinden hier gelegenheid om een schoone avond in de Scheldestad door te brengen, en wellicht kan het beiaardconeert een onderdeel vormen van een bezoek aan de merkwaardigheden van Antwerpen en haar wereldhaven. blijft men kalm en helder door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. AXEL. Evenals in 1927 beloofd de alhier te hou- den hudsivlijt- en industrietentoonstelling, weer een succes te worden. Ook de afdeeling poppen zal goed vertegenwoordigd zijn. Verschillende atrtracties zullen hieraan worden toegevoegd. Zooals uit de verschillende advertentie's in dit blad bleek, zijn de inschrijvingen tot 15 Juni a.s. opengesteld en vendient het met het oog op de beperkte plaatsruimte aan- berveling, hiermede niet tot het uiterste te wachten. BOSCHKAPELLE. Dezer dagen werd de zevenjaarlijksche ver- pachting gehouden der ibouw- en weilanden, toeibehoorend aan 't Algemeen Armbestuur al hier. Brachten deze goederen (ruim 29 gemet) zeven jaar geleden de kapitale som van 2253 op, thans beliep deze slechts 1138 of zoo- wat d'e helft. Dit groote verschil werd teweeg- gelbracht, doordat nu geen enkel perceel de honderd gulden haalde per gemet, doch in 1923 de huurprys van 14 perceelen varieerde tusschen 100 en f 134 per gemet. Eenige meisjes van een jaar of 5 a 6 speel- den in de sch-uur van den voerman, C. v. d. Weijden, waarin een beetensnjjmolen stond. Een der kleinen bracht dit werktuig aan 't draaien en sneed ongemerkt haar vriendinnetje den top van een der vingers. De dokter achtte het noodig de kleine naar 't Liefdehuis te ver- voeren. KOEWACHT. Zondagnaimiddag werd hier op de bovenzaal van de Zustersehool de 2e algemeene vergad'e- ring gehouden van de leden van bet „Wit-Gele Kruis". De opkomst was verre van schitte- rend. De secretaris gaf een uitvoerig verslag van de werkzaamheden der vereeniging in bet afgeloopen dienstjaar. Daaruit bleek, dat op 1 Januari 1.1. al 310 huisgezinnen als lid ziin ingeschreven. Door de verpleegster waren 3313 bezoeken afgelegd. Aan huis waren 106 patienten ver- pleegd, in de kliniek 96 personen. 113 artikelen werden uitgeleend. De inkomsten bedroegen 1383, waarond'er f 535 van contributde, f 145 van giften en f 300 als subsidie van de ge- meente. Op 1 Januari was in kas f 23,35, ter wijl op de spaarbank was geplaatst f 177.80. Besloten wordt binnenkort rond te gaan met de kaarten van lidmaatschap en het in- nen der contriibutie. De R.K. Werkliedenbond hield Zondag een algemeene vergadering die tamelijk druk bezocht was. De heer Geerts te Hulst was aan wezig om te spreken over de oprichtinig van een afdeeling van „Herwonnen Levenskracht". Nadat door den spreker nut en werking van deze vereeniging was uiteengezet, werd tot stichting eener afdeeling besloten. Tot be- stuursleden werden gekozen de heeren H. v. d. Goore, voorzitter, P. de Block, secretaris, E. Mistman, penningmeester, A. Ongenae en S. Rorribout, leden. BRESKENS. Vrijdagavond werd in de Bewaarschool al hier een opembare vergadering gehouden, ten- einde te trachten een Vereeniging voor Vreem- deling'enverkeer op te richten. Na opening door den heer Carels, hield de heer Van De- venter, directeur van d'e Algemeene Nederl. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, een lezing, waarin hij het doel en streven van Vreemdelingenverkeer uiteenzette. Na afioop hiervan werd tot oprichting van de vereeni ging besloten. Staande de vergadering gaven zich reeds een 50-tal personen als lid op, wel een bewijs, dat een dergelijke vereeniging aller belangstelling heeft. Zij heeft dan ook tot doel, bevordering van de gemeente als bad- plaats. Besloten werd' nog den heer D. H. van Zuijen, burgemeester dezer gemeente, als eere- voorzitter te benoemen, als dank voor het vele werk, dat hij zich reeds in deze heeft willen getroosten en wier onverdeelde sympathie de jonge vereeniging heeft. Ook trad men als lid toe tot de Algemeene Nederlandsche Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer. (Midd. Crt.) deze als volwaardige gecondenseerde melk af- leverde aan de N.V. Melkpro te Amsterdam, is door de rechttbank te Zwolle veroordeeld tot 3000 subs. 3 maanden heohtenis. De eisch was 9 maanden hechtenis. DE MOORD TE GIESSEN-NIEUWKERK. De Hooge Raad der Nederlanden heeft Maandag behandeld het verzoek om revisie van het vonnis, waarbij eenige jaren geleden Klunder en Teunissen wegens moord op den seinhuiswachter te Giessen-Nieuwkerk elk tot vijftien jaren gevangenisstraf waren veroor deeld. Er was zeer veel belangstelling van de zijds der balie en der pers. Na een zeer uitvoerig rapport van den pre sident van den Hoogen Raad, jhr. mr. De Sa- vomin Lohman, waarin hij vooral er op wees, dat door alle irnstanties heen, ook nog tot in het vorig revisieverzoek, de getuigen Kroon hun bezwarende verklaringen tegenover Klun der en Teunissen hefoiben volgehouden, doch pas in d'en allerlaat9ten tijd plotseling erop zijn teruggekomen, heeft de procureur-gene- raal mr. Tax, conclusie genomen. Zijn requisitoir behelsde een scherpen aan- val op mr. Roobol, den verdediger van requi- ranten, wien hij tartte eenige bewijs te leve- ren, dat de Nederlandsche justitie een klasse- justitie zou zijn en zich voor deze zaak zou moeten schamen. Rechtbank en Hof hebben niet alleen op de verklaringen van de Kroons een veroordeeling uitgesproken, maar op een aantal ineengschiakelde verklaringen, ook van andere getuigen. Mr. Tak hekelde onder een oordeel te willen uitspreken ook scherp de wijze, waarop mr. Rodbol de revisie had trachten te bewerksitelligen. De Raad van Toe zicht te Arnhem zal moeten uitmaken, of mr. Roobol hier listige kunstgrepen heeft toege- past, en zoo ja, of zij passen in de taak van den advocaat. Mr. Tak was ten voile overtuigd, dat de Kroons thans oniwaarheid spraken, maar de Hooge Raad zit nu eenimaal alleen met papie- ren voor zich, en kan geen menschen hooren, ook niet de Kroons en de veroordeelden. Alleen de feitelijke rechter zal dus kunnen uitmaken welke de waarde is van d'e nieuwe verklaringen van de Kroons, en of zij bet ge- Wezen vonnis wel aantasten. Daarom kon de procureur-generaal niet anders dan concludee- ren tot verwijzing van de zaak naar een ge- rechtshof, dat er nog geen kennis van heeft genomen, opdat dit beoordeele of het vonnis bevestigd moet worden, dan wel vrijspraak moet volgen. Maar mr. Tak concludeerde tege- ljjkertijd tot ingewangenlhouding van de ver oordeelden, omdat gevaar voor vlucht bestaat. Mr. Roobol ging in zijn pleidooi niet in op de sdherpe verwijten van den procureur-gene raal, maar bepaalde zich tot de zaak zelve. iSpr. gaf een overzicht van de geschiedenis van de zaak en van de getuigenverklaringen; pleiter was van meening, dat de stukken, die de Raad reeds bezit, volkomen aantoonen, dat T. en K. onsohuldig te Leeuwarden zitten. De wijze, waarop door den Raad reeds is bepaald, dait op heden, aldus op acht d'agen na de ont- vankelijkverklaring, aldus op minder dan tien dagen, de openbare behandeling omtrent de gegrondverklariing kan plaats helbben, gaf hem hoop, dat direct na de gegrondverklaring T. en K. op vrijen voeten zullen worden gesteld. Door den procureur-generaal werd hem ver- zekerd, dat deze menschen geen dag langer onnoodig zouden worden gekrweld. De Hooge Raad zal, behoudens vervroeging, 24 Juni a.s. uitspraak doen. NEDERLAND—SCHOTLAND 0—2. Voor ongeveer 20.000 toeschouwers had gis- teravond in het Olympisch sportpark te Am sterdam een voetbalwedstrijd van het Neder- landsch elftal tegen de Schotten plaats. Toen er een half uur gespeeld was werd door de Schotten het eerste doelpunt gemaakt. Kort daama kreeg Schotland een strafsehop te ne- men, die, aanvankelijk door den Nederland- schen doelverdediger gehouden, niet werd weggewerkt en door den Schotschen speler in het doel werd gedeponeerd. Hoewel beide doelen naderhand nog meer- malen in gevaar kwamen werden geen doel- punten meer gemaakt en eindigde de strijd met 20 in het voordeel der Schotten. Volgens het oordeel van ter zak'e kundigen gaf het spel der Schotten niet between men er van ver wacht had, en heeft het Nederlandsch elftal zich duchtig geweerd. Politierechter te Middelburg. De volgende zaken werden in de zitting van 4 Juni behandeld: E. M. C., oud 35 j., zonder beroep, huisvr. van G. d. B., te Biervliet, werd verdaoht, dat zij op 28 April 1929 te Biervliet Leonie d'Olie- slager heeft beleedigd. Eisch 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. iC. v. K., oud' 66 j., kleermaker, zonder vaste woonplaats, werd ten laste gelegd, dat bij op 28, 29 en 30 Mei 1929 te Middelburg heeft rondgezworven zonder middelen van bestaan. Eisch 3 dagen hecht. en 3 jaar R. W. I. Uitspraak idem. VERVALSCHING. W. V., ex-direoteur van de Ooop. Stoomzui- velfabriek de Usel, die inplaats van botervet plantaardig vet, dat niets met boter uit te staan had, toegevoegd heeft bij de bewerking van gecondenseerde melk uit ondermelk en WAGEN EN PAARDEN TE WATER. Toen Maandag de landibouwer B. te Schore bezig was met het lossen van aardappelen uit zijn wagen in een aan de kade te Nieuw- en St. Joosland liggend schip, schrokken de paar- den en liepen achteruit. Het gansche gespan kwam daardoor in de haven terecht en een van de dieren verdronk. ZWAAR GEWOND. Zaterdagavond is naar het ziekenhuis Oal- varienlberg te Maastricht gebracht de heer B., electro-techniisch amibtenaar bij de telegrafie aldaar, die door een mijnwerker bij Beek zwaar gewond naast zijn motorrijwiel is ge- vonden. Zijn toestand' is Tevensgevaarlijk. HEIDEBRANDEN. In de buurtschap Huppel onder Winterswyk is Zaterdag brand in een heideveld ontstaan. Aangewakkerd door den wind greep het vuur snel am zich heen, zoodat ook een aangren- zend boschcomplex werd aangetast. Door het optreden van de buurtbewoners werd' het vuur eohter gestuit, zoodat slechts een H.A. af- brandde en het groote Notarisbosch, het mooiste in deze gemeente, nog kon worden gered. NA HET CONCOURS. Toen na afioop van het zangconcours te Bergen, tegen 6 uur, het publiek het terrein verliet, is een houten brug, die over een langs het terrein loopende sloot was geslagen, onder bet gewicht van hossende prijswinners bezwe ken. Een 25 menschen kwamen in de modder- sloot terecht. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken oor. EEN GEBROKEN RUIT ALS BRANDGLAS. Bij een binnenbrandje te Enschede heeft de brandweer een merkwaardige ontdekking ge- daan. Er was n.l. een ruit van een dakraam gebroken; alleen de rand van het glas was blijven zitten. Die rand werkte als een brand- glas, tengevolge waarvan het behang van de kamer vlamvatte, waardoor brand ontstond welke door spoedig ihgrijpen kon worden ge doofd. Was het vuur niet zoo spoedig ont- dekt, dan zou de oorzaak nimmer bekend zijn geworden. Te Rotterdam liep een Noorsche zeeman, die zooals zeelui, die aan den wal komen, wel eens plegen te doen, aan het passagieren was ge- weest, en diep in den nacht naar zijn schip wilde terugkeeren, langs de Zalmhaven, ver- telt de „Msb.". Of hij geen moed had om toen vender te wandelen, is onbekend, doch in elk gerval moet de man ontzagwekkend veel slaap helbben gehad, zoodat hij besloot van den betrekikelijk hoogen kademuur zich op het stukje drogende grond te begeven, dat bij eb tusschen den muur en het water bloot komt. Hier strekte de Noor zich behagelijk uit en weldra kwaan de zoete slaap. Inplaats van geiwekt te worden door het geraas van het verkeer, kwaim het ontwaken op een nog min der prettige en zeer onverwachtte wijze. Want de vloed kwam in den vroegen morgen opzetten en daarmee steeg het water in de zeehaven tot de plaats, waar de onwetende slaper sniurkte en droomde, naar droomde, toen het water zijn niet al te best geschoeide voe ten wiesch en opkroop langs de broekspjjpen. Tot hij wakker sohoot en het hachelijke van zijn situatie hem duidelyk werd. Want al was het weer om te zwemmen, en al is het morgeribad voor iemand, die een prettigen avond heeft gehad, niet te versmaden, de zee- man zag geen kans, zonder hulp tegen den steilen kademuur op te komen en het was nog te vrocg, dan dat er langs de haven menschen liepen, die hem konden helpen. Eindelijk, tegen zeven uur, toen de Noor al tot zijn middel in het water stond en door regelmatig schreeuwen de aandacht van de eerste passaraten had getrokken, kon hij, met hulp van een ladder uit zijn slaapplaats komen. Zondag is de byna 84jarige landibouwer G. v. d. Pol te Hanselaar, gemeente Barneveld, terwijl hij per rijwiel uit de kerk kwam, on der een hem tegemoetkomende auto geraakt en onmiddellijk gedood. De wielryder stak, zonder eenig teeken te geven, den weg over, juist voor de auto. TWEE KINDEREN TE WATER GERAAKT. Zondagmiddag geraakten twee kinderen van den sChipper W., met zijn schip liggende in den Aimstel, nabij den Oudenkerkerdijk te Am sterdam al spelende te water. Het oudst kind wist zelf uit het vrye ondiepe water te ko men. Een tweejarig meisje kon evenwel niet den kant bereiken en werd na korten tijd le- venloos opgehaald. Pogingen, om de levens- geesten weer op te wekken, faalden. In den nacht van Zondag op Maandag is door onibekende oorzaak afgebrand hot tram- station Barsingerhom aan de tramlijn Scha- gen-Hoorn. De inlboedel van den stationhouder ging mede geheel verloren en was slechts laag verzekend. VERDRONKEN. ■Maandagmiddag is de 7jarige W. van Leeu- wen bij het bloemenplukken aan de Graaf Flo- risweg te Gouda, te water geraakt en ver- dronken. DE MOORD IN DE FABER VAN RIEMSDIJKSTRAAT TE 's HAGE. De begrafenis van het slachtoffer van het drama in de Faber van Riemsdjjkstraat trok Zondagochtend tegen twaalf uur in de omge- ving van het ziekenihuis aan den Zuidwal, van- waar de rouiwstoet vertrok, veel belangstelling. Namens een aantal bewoners van de Faber van Riemsdijkstraat werd een krans gehecht aan de baar. Op de Israelitisohe begraafplaats te Wasse- naar, waar de beaarding geschiedde, kwam een honderdtal personen bijeen om van de droeve plechtigheid getuige te zijn. Marechausisee en Wassenaarsche gemeentepolitie waren aanwe zig om de orde te handihaven, indien deze on- verhoopt mocht worden verstoord. De Haag- sche politie had een paar rechercheurs gezon- den. In het reinigingShuis verrichtte de rabbijn Van Gelder de ritueele ceremonieen, doch hij onthield zich op verzoek van den oudsten zoon van het slachtoffer van eenige toe spraak. iDe stoet begaf zich daarna op de gebruike- lijke wijze grafwaarts. Toen de kist in de groove was neergelaten en de heer A. Swaan, broeder van den over- ledene, het woord wilde nemen, deed zich een incident voor. De zoon riep hem met luide stem toe: „Ik wil niet, dat er gesproken wordt" doch de heer Swaan die een afspraak had gemaakt, dat hij wel het woord zou voeren stoorde zich daaiaan niet en nam het woord. De zoon van mej. B. bleef protesteeren en werd toen door een paar veldwachters eenige meters achteruitgezet. Nadat rabbijn Van Gelder en de begrafenisondememer tusschen- beide waren gekomen, berustte de jongeling in zijn situatie en hernam hij zijn plaats in de rij der familieleden. De heer Swaan zeide, hier niet te willen oordeelen, doch een woord van hulde aan de nagedachtenis zijner overladen zuster te wil len brengen, die, naar hij meende, niet vol- doende door de gestelde maChten zou zijn be- schermd en die, „wetend wat haar te wachten stond, was voortgegaan de boeien te verfore- ken" en die „als een schip naby de haven was gestrand". Spreker schetste vervolgens, hoe zijn zuster op voorbeeldige wijze had gestreden voor de rechten der vrouw en hij betreurde, dat de kinderen op het oogenfolik in de handen harer bitterste vijanden waren gesteld. Intusschen zou zijnerzijds gezorgd worden, dat dit werd herroepen en ook dat haar nagedachtenis on- besmeurd zou blijven. Nog zeide spreker, dat hij en de zijnen zouden voortgaan op den in- geslagen weg, ondanks gevaren, die hun zou den bed'reigen. Daarmee eindigde de tragische plechtigheid. ONWEER AAN DE MOEZEL. Donderdagmiddag heeft het in den om.trek van Trier hevig geonweerd'. In het dal van Ruwer, een zyrivier van de Moezel, is in de wijnbeirgen en op de veld en door hagel groote schade aangericht. Een vrouw werd op het veld door den bliksem getroffen en gedood. Ook de wijnlbergen aan de Saar hebben zeer veel schade opgeloopen. DE HITTE TE NEW-YORK. iDe hitte duurt te New York nog voort. Don derdag zijn vier menschen ten gevolge van d'e warmte bezweken en negen menschen by het zwemimen verdronken. Te Boston zijn vijf menschen aan zonnesteek overleden en vier menschen verdronken. MELAATSCHHEID IN BESSARABIE. Naar uit Boekarest aan de Nemzeti Ujsag bericht wordt, is de gemeente Cahut in Bessa- rabie wegens het voonkomen van lepra onder quarantaine gesteld. Eene oude vrouw, by wie de ziekte geconstateerd werd, verklaarde reeds sedert jaren daaraan te lijden. Een bier- op ingesteld haastig onderzoek bracht aan bet licht, dat er in heit dorp twaalf melaatschen VALSCHE SPELERS GEARRESTEERD. De Berlijnsche politie heeft een goeden slag geslagen. Zij was er achter gekomen, dat een paar langgezochte valsche spelers zich te Hildesheim bevonden. Onmiddellijk werden eenige rechercheurs per vliegtuig daarheen gezonden en werden de heeren geknipt. Het waren de goederenmakelaar Blumal en de koopman Wamicke uit Berlijn. Tegen acht helpers zijn bevelen tot inhechtenisneming uitgevaardigd. In den loop van de laatste jaren heeft deze bende in talrijke Duitsche en Fransche bad' plaatsen voor ruim een millioen huitgemaakt. Reeds vele jaren, zoo lezen we in de bladen over het optreden van de heeren, was de aan dacht van de politie-autoriteiten in bekende badplaatsen gevestigd op een intemationale valsche-spelersbende, die de kunst verstond den badgasten buitengewoon hooge bedragen afhandig te maken. Zoodra de slachtoffers argwanend werden en de plaatselijke politie waarschuwden, waren de vogels ook meteen gevlogen om al spoedig weer elders neer te strijken. Vooral in Kissingen, Marienbad, Karlsbad, Wiesbaden, Baden-Baden enz. plachten zij te werken. Maar ook versmaden zij het niet in andere steden, waar veel vreem- delingen kwamen, op avontuur uit te trekken. Daar wisten zij gewoonlijk in relatie te komen met een koopman of een advocaat, die hen dan weer int'roduceerde in de plaatselijke kringetjes, waar wel eens een kaartje werd gelegd. Reeds in 1908 moet Blumel dit „vak" beoefend hebben. In Januari van dit jaar kwam de recherche te Berlijn op het spoor van een grooten smok- kelhandel in verdoovende middelen. Bij het onderzoek daarvan werd o.a. ook huiszoeking gedaan bij den Berlijnschen makelaar Blumel en den koopman Wamicke. In het huis van Blumel werd bij die gelegenheid een lederen koffer ontdekt, waarin zich een aantal spellen met valsche en dubbele kaarten bevonden, be- nevens materiaal tot het vervaardigen van zulke kaarten enz. Het gevolg van een en ander was de vliegtocht naar Hildesheim en de arrestatie van de beide leiders van de bende. Daar de recherche vermoedt, dat men hier te doen heeft met een wijdvertakt complot van de meest geraffineerde oplichters, met wie de justitie sinds 1900 te doen had, is aan de bevolking van geheel Duitschland een ver zoek gericht om mededeeling, indien men meent valsche spelers ontdekt te hebben. AXEL. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: Francina Scheele, dienstbode, Markt C 43, van Westdorpe. Petrus Alph. Seghers, smidsknecht, Slrjk- straat E 77, van Schiedam. Anna M. de Rijk, dienstbode, Markt C 46a, van Boschkapelle. Sijmen Spek en gezin, boekhouder, Markt C 14, van Veur. G. H. E. Janson en gezin, ingenieur, Sluis- kil P 40d, van Quievrain. L. Em. Weemaes, landbouwersknecht, Kyk- uit K 37, van Clinge. Pr. Velleman en gezin, assuradeur, Sluiskil P 26, van Zuiddorpe. Janna M. Wisse, zonder beroep, Gentsche Vaartstraat C 57e, van Zaamslag. Martinus Lamine fabrieksarbeider, Sluiskil P 37, van Stein. Sander J. L. Ortelee, coiffeur,-Oosterstraat E 53, van Haaksbergen. Jan Boeije en gezin, landbouwer, Capelle- straat M 25, van Zaamslag. Helena de Bruijne, zonder beroep, Kerk- straat B 78, van Waterlandkerkje. Jacobus Koster, fabrieksarbeider, Vaart- wijk N 15, van Eindhoven. Joseph M. Slock, landbouwersknecht, Drie Schouwen A 30, van Zuiddorpe. Julian us C. O. A. Lagrou, en gezin, inge nieur, Sluiskil P 32, van Luik. Martinus Dieleman, hankwerker, Singel- weg J 11c, van Rotterdam. Johanna M. L. J. de Bakker, zonder beroep, Buitenweg H 56, van Hontenisse. Izaak M. Meesen, arbeider, Nieuwendyk I 88, van Koewacht. L. C. Rinn en vrouw, fabrieksarbeider, Ma- grette N 50a. van Eindhoven. Michiel de Visser en gezin, fabrieksarbei der, Magrette N 50a, van Eindhoven. Gabriella A. A. Destombes, dienstbode, Zeestraat A 26, van Boschkapelle. Marie L. Lammens, dienstbode, Kijkuit L 16, van Koewacht. Vertrokken: Leonia M Henrion, dienstbode, Stationstr. G 4, naar Moerbeke. Pieter Riemens .landbouwersknecht, Steen- ovens M 44, naar Texel. Mattheus J. M. Fokken, venter, Oosterstr. E 59, naar Maastricht. Adriana J. Boeije, dienstbode, Julianastr. E 188, naar Doosduinen. Janna A. Boeije, dienstbode, Julianastraat E 188, naar Loosduinen. Victor Cretel en gezin, fabrieksarbeider, Sluiskil P 34, naar Westdorpe. Jozias Koster, landbouwersknecht, Zwar- tenhoek Q 39, naar Hoek. Maria de Groote, huishoudster, Stationsstr. G 11, naar Hoek. Maria A. Jansen, dienstbode, Sluiskil P 35, naar Hoek. Petrus L. Talboom, landbouwersknecht, Drieschouwen A 33, naar Zuiddorpe. Wilhelmina Florussen, dienstbode Coegors- polder P 24, naar Ter Neuzen. Hector Jos. Coone, landbouwerskn., Drie schouwen A 30, Zuiddorpe. Ed. L. van den Bos, fabrieksarbeider, Ka- naalkade A 65, naar Zaamslag. Reinier Boeije en gezin, landbouwer, Oa- pellepolder M 25, naar Zaamslag. Cath. Verschelling, dienstbode, Nieuwen- dijk I 59, naar Amsterdam. Geertrui Verschelling, dienstbode, Nieuwen- dijk I 59, naar Amsterdam. Marinus Dieleman en gezin, landbouwer, Sluiskil P 32, naar Ter Neuzen. Alphonsina CI. G. v. d. Berg, zonder beroep, Walstraat C 34a, naar Vlissingen. Geertruida de Vos, dienstbode, Zwartenhoek Q 36, naar Zaamslag. Sara D. Rinn, zonder beroep, Oosterstraat E 60, naar Eindhoven. Jozias Dees en gezin, landbouwer, Sluiskil P 35, naar Cadzand. -i, Pieter Coumou, onderwijzer, Prms Hendrik- straat EE 13, naar Eindhoven. Magdalena Fr. Wieland, zonder beroep, Kanaal K 25c, naar Amsterdam Maria de Kraker, dienstbode, Sassing Q 20, naar Ter Neuzen. Wed. G. Jonkman, zonder beroep, Oudewyk F 73, naar Amersfoort. Christina C. Jonkman, zonder beroep, Oude- wijk F 73, naar Amersfoort. Catharina de Visser, dienstbode, Nieuwen- dijk I 91, naar Zaamslag. Leo CI. Remery, metaalbewerker, Drie schouwen A 43, naar Wachtebeke. SAS VAN GENT. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: G. C. J. M. van Goethem, zonder, van Leuse. M. Chr. Valke, dienstbode, van Hulst. J D. C. Delvaux geb. Coria, zonder, van H. Simoens, metselaar, van Angres (Pas de Calais W. Brug en gezin, melkventer, van Leeuwarden. M. M. de Nijs geb. Lippens, zonder, van Ter Neuzen. I. M. J. van Nieulande, dienstbode, van Hulst M. J. Boonman, religieuse, van B. op Zoom. A. Dhaeze en gezin, zonder, van Ter Neuzen. M. M. de Maertelaere, dienstbode, van Westdorpe. P. F. Collier, zonder, van Gent.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2