Hoos doodt het haar Feuilleton-vertellingen. SPORT. LANDBOUWBERICHTEN. 0EMEMQDE BERICHTM, INGEZQNDEN MEDEDEELINGEN. VOETBAL. KORFBAL. RECHTSZAKEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. Wrijf met de vingertoppen wat Purol in Uw ■boofdhuid en wasch daarna Uw hoofd met warm water en gewone zeep of nog beter met Puroizeep. Herhaal dit zoo nu en dan. Uw boofdhuid wordit daardoor roosvrij, bet haar schoon en zacht en valt niet uit. Sbmteltje, A. J. de Smit, Karzemestraat 30. Stn-k afwaschbaar papier, C. Hangoor, Van Bowenstraat 45. Motornummerplaat, C. Dobbelaar, Driewe- gen. Kmk van binnendeur, W. Rouw, Nieuwe- diBpefj-aat 22. Huissleutel, A. Leijs, Kazemestraat 38. Kniptmes, mevr. wed. Van Borssum Waalkes, Nooidstraat. Kindermuts, P. de Pauw, Tuinstraat 20. Regenjas, W. Kaijser, O 197, Driewegen. Zweep, Mang. Nieuwelink, Smidswal 25. Wenkkiel, J. Platteeuiw, Molenwijk A 278, Hook, Sleutel, H. Velleman, Pierssenspolderstraat 20, Sluiskil. Mes, P. C. de Visser, besteller, Zaamslag. 'Pori.emonnaie met inhoud, P. de Jonge, Baandijik 23. Horiogeketting, J. Bedet, Smidswal 17. Idiik van stoomschip, D. de Regt, Steen- kamplaan 83. Zfweep, M. Weststrate, Westkolkstraat. Engelsche sleutel, Politieibureau. Kinderhandtasch, J. Verhelst, le Verbinding- straat 4. tKinderspeelgoed (wissel met rail), A. de Feijter, Tholensstraat 53. Kanderspeelgoed (fluit aan koord), A. R. Rouw, Dekkerstraat 57. Haarsnijmachine, S. Sanders, Varkensmarkt, H 38. Middelburg. Kmderportamonnaie, M. Dooms, Kazeme straat 26. sKirrderhandtasch, J. Loof, le Verbinding- sfcraat 8. Portemonnaie, J. Helmendach, le De Feij- terstraat 13. NationaliteitsibewijiS, J. Wieland, Kerkdreef IS El, Axel. Zadeldekje, L. Meuleniberg, v. Steentoergen- Saan 1. Lederen motorjekkerbandJ. Jansen, Sche- pendijk 18. Oorbelletje, A. J. J. Riemens, Klaassen- straat 25. Sierspeld, wed. van OverbeekeLeunis (win- keJ), Axelischestraat. Kindertasch, G. J. v. d'. Benge, Steenkamp- Jaan 27. Zaikmes, C. Weststrate, Westkolkstraat 5. Kinderportemonnaie, Politiebureau. Dasspeld, G. Groot, Vlooswjjkstraat 58. Kinderspeelgoed (schepje), diaconiehuls, Bung. Geillstraat. Witte kralen, G. Broekhoven, Steenkamp- laan 52. Muziekinsigne, politiebureau. EERSTE NEDERL, COOPERATIEVE BEETWORTELSUIKERFABRIEK TE SAS VAN GENT. Zooals bekend, waren de leden dezer coope- rafcieve tegen Vrij.dagnamiddag 1 uur ter ver- gadering opgeroepen, tot het verkiezen van 3 bestuursleden, in de vacatures opengekomen door overlijden. Overeenlkomstig het reglement dat voorschrijft dat buitengewone vergaderin- gen worden gehouden te Kloosterzande, was deze vergaderinig belegd in het „Hotel de Li nde". De opkomst der leden was echter van dien aard, dat de lokaliteit aan de opgekome- nen geen plaats kon. bieden. In overleg met den waam. burgemeester, den heer Jac. de Waal, werd toen de beschik- Jring verkregen over de openbare school aan de Molenstraat, waarheen men zich toen begaf am te vergaderen. Voor de eerste vacature (K. J. A. G. Baron OoJJot d'Escury) aftreding 1931, werden uitge- bracht 652 stemmen. Gekozen werd de heer H. A. A. Baron Collot d'Escury te Klooster-r zande, met 418 stemmen. Verder verkregen stemmen de heeren J. J. Huijssende Koeijer te Ter Neuzen, 111, C. Wolfert Hz. 24, Cyriel van Acker te Sas van Gent 20, A. Wolfert Az. Hoek, 10, Joh. Scheele Wiz. te Zaamslag 9 en J. de Putter te Axel 5. Voor de vacatures A. Wolfert en W. Scheele, aftreding 1933, werden bij eerste vrije stem ming uitgebracht 606 stemmen. De stemmen waren verdeeld als volgt: Joh. Scheele Wz. te Zaamslag 174, Cyriel van Acker te Sas van Gent 167, J. J. Huijssen—de Koeijer te Ter Neuzen 157, Jan Scheele Wz. te Zaamslag 120, A. Wolfert Az. te Hoek 108, P. Stallaert te Hontenisse 75, C. Wolfert te Ter Neuzen 70, A. Dees Az. te Zaamslag 51, J. de Putter te Axel 37 en H. Wolfert Az. te Axel 25. De overige stemimen waren over ver- sohillende personen verdeeld. 'Bij tweede vrije stemming (vele leden waren toen wegens het vergevorderd uur reeds ver- trokkenwerden slechts 532 stemmen uitge bracht. Toen verkregen de heeren J. J. Huijs sende Koeijer 178, Joh. Scheele Wz. 168, Cy riel van Acker 132, Jan Scheele Wz. 103, A. Wolfert Az. 99, C. Wolfert Hz. 58, P. Stal- iaert 43, A. Dees Az. 30, J. de Putter 17 en H. Wolfert 16 stemmen. Bij de daarop volgende herstemming wer den gekozen de heeren J. J. Huijssende Koeijer te Ter Neuzen met 281, en Joh. Scheele Wz. te Zaamslag met 217 stemmen. De heer C. van Acker verkreeg 138 en de heer Jan Scheele Wz. 95 stemmen. Daarop werd eene vergaderinig gehouden van het -bestuur, tot het benoemen van 3 leden van het dagelijksch bestuur. In die vergadering werd in de vacature van voorzitter benoemd de heer H. A. A. Baron Collot d'Escury, en tot leden de heeren Jac. Dekker te Axel en O. ■van Waes te Westdorpe. SLUISKIL. Door den visscher S. te Sluiskil, werd eenige dagen geleden eenige palingfuiken ge- plaatst in bet Sassingkanaal onder de ge- meente Axel. Een paar dagen nadien waren de fuiken verdwenen, waarop S. wederom een fink plaatste, die hetzelfde lot onderging. Titans is voor de derde maal een geplaatste fuik uit het zelfde water ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. (M. Crt.) SAS VAN GENT. Hedenmorgen tegen half zes had aan de groote kanaalibrug een voorval plaats, zooals rzij zich maar zelden bebben voorgedaan. Het paard van den kolenkoopman J. Ver- meuleu te Westdorpe, was plotseling op hoi gegaa.n, terwijl't zich even alleen voor het ma- gazijn hevonid en nam de richting van het fcanaal. Toevalligerwijze stond de groote brug open voor het doorlaten van eenige schepen, door een sleepboot voortgesleept. Zonder zich een oogenblik te bedeniken sprong het ibeest met wagen en al pardoes in het wa ter, waar het verdronk, ond'anks de pogingen van den sleepbootkapitein het nog te redden. De eigenaar zelf scheen er niet veel om te geven, want het beest was volgens zijn zeg gen erg onhandeLbaar en zeer ondeugend. OOSTBURG. De gemeenteraad van Oostburg benoemde Vrijdag na twee stemmingen tot gemeente- geneesheer, den heer Dr. I. Buskop, vroeger te Vlissingen, met wien was aanbevolen de heer F. Pasma. MIDDELBURG. Tijdens een voorstelling, welke de Djiguiten- kozakken op het Sportterrein te Middelburg gaven, kwam een der paarden in vollen galop te vallen. De berijder werd een eindje mede- getrokken en met veel pijn opgenomen en in de kleedkamer gebracht, waar onmiddellijk een viertal doktoren-toeschouwers aanwezig waren. Het bleek echter, dat wel enkele ver- wondingen waren opgeloopen, doch niet van emstigen aard. Wedstrijduitslagen van Zondag. Kampioenschap van Nederland. FeijenoordVelocitas 1—2 Go Ahead-Sparta 2—1 P. S. V. 6 4 2 19—8 8 Fegenoord 6 4 2 13—8 8 Go Ahead 6 3 3 15—9 6 Sparta 4 1 1 2 3—5 3 Velocitas 6 1 1 4 3—23 3 Promo tiewedstrij d 2e klasse. St.m. EmmaVlissingen 5—2 De ValkWilhelmina 0—0 St.m. Emma 4 3 1 17—8 6 Wilhelmina 2 1 1 3—1 3 De Valk 3 1 1 1 3—7 3 Vlissingen 3 3 5—12 Promotiewedstryd 3e klasse. AllianceTerneuzen 3—1 M.E.V.O. 2 2 7—5 4 Alliance 3 1 2 8—8 2 Terneuzen 1 1 1—3 ALLIANCE I—TERNEUZEN I. 3—1. De eerste wedstryd voor de promotie een nederlaag voor Terneuzen. Gisteren speelde Terneuzen I te Roosendaal een promotiewedstrijd tegen den degradatie- candidaat der tweede klasse Alliance I van Roosendaal. Waar deze club de twee door haar gespeel- de wedstrijden, waarvan een op eigen terrein, tegen M.E.V.O. uit Bergen op Zoom, had verloren, was men hier van meening, dat er alle kans was de overwinning op haar te be- halen en vol moed vertrokken de spelers van hier met de Prov. boot van half elf uitgeleide gedaan door vele liefhebbers van het voetbal. Gedurende den middag werden de kansen natuurlijk druk besproken en tegen vijf uur verzamelden zich hier en daar reeds troepjes om te hooren of er nog niets uit Roosendaal bekend was, terwijl de belangstelling om- streeks zeven uur zeer groot was, en toen te ongeveer 7,15 den uitslag bekend werd ge- maakt, kon men de groote teleurstelling zeer goed waamemen en was het voor de pessi- misten een voldomgen feit, dat met dit verlies ook alles verloren was, en Terneuzen geen schijn van kans meer had. Te ongeveer half drie kwamen de beide elftallen, die beide volledig waren, in het veld onder leiding van scheidsrechter Van Egge- len, die, het zij reeds dadelijk gezegd, de wed- strijd good heeft geleid. Door Alliance werd den opgooi gewonnen en deze verkoos het voordeel vein den wind en speelde met den wind in den rug. Reeds dadelijk vangt er een vinnig spel aan en de eerste aanvallen zijn voor Terneuzen, maar jammer genoeg blijkt ook al spoedig, dat de voorhoede niet is zoo als men zich deze had voorgesteld. Verschil- lende kansen werden verknoeid of niet benut, terwijl de rechtsbuiten weer weinig of geen ballen werden toegespeeld. Na wat over en weer getrap komt Alliance er beter in. In deze periode krijgen echter de middenvoor en de rechtsbinnen van Terneuzen nog een mooie kans, doch ofschoon beiden zeer mooi werk deden, leverde het niets op. Alliance krijgt een vrije trap die door den doelverdedi- ger prachtig wordt gehouden, waarvoor hij een applaus van het publiek in ontvangst heeft te nemen. Bij een volgenden aanval van Alliance wijfelt de keeper of hij uitloopen zal of niet en dit wijfelen is noodlottig en Alliance neemt de leiding. 10. Kort hierop komt de rust en hadden de Temeuzenaren alle moed, dat zij nu met het voordeel van den wind, niet alleen den achterstand zouden inhalen, maar ook zeer veel kans hadden op het winnen van den wedstrijd. In de tweede helft was Terneuzen in de meerderheid doch alle kansen liepen op niets uit en nadat het spel ongeveer 20 min. aan den gang was verhoogde Alliance de score 20, doordat een der backs van Terneuzen, over den bal heen trapte. Kort daarop moest de middenvoor van Terneuzen het veld ver- laten, omdat hij bij een schermutseling met een der achterspelers van Alliance, dat niet de eerste was, geblasseerd werd. Voor hem kwam direct de reserve in het veld en deze wist dadelijk van een hem geboden kans gebruik te maken door uit een prachtig schot den achterstand te verkleinen, 21. Ook een der spelers van Alliance moest door een reserve vervangen worden. Nu werd door Terneuzen danig ge- zwoegd voor den gelijkmaker maar inplaats daarvan werd, doordat den middenhalf even buiten het beruchte gebied hands maakte, uit den vrijen schop welke hiervan het gevolg was, het derde doelpunt getooren. Nu was bij Terneuzen de moed er heelemaal uit omdat het in den korten tijd welke nog reste, na tuurlijk geens kans meer zag den achterstand in te halen. Het einde kwam dan ook met een 31 overwinning voor Alliance. Wanneer men het spel nader beziet, dan kan alleen van de halflinie gezegd worden, dat zij gespeeld heeft zooals men dit van haar verwachtte. Van de voorhoede valt niet veel goeds te vertellen. De middenvoor heeft zeer weinig gepresteerd. De linksbinen was lets beter dan de rechtsbinnen, maar geen van beiden heeft voldaan, terwijl de linksbuiten door een zeer mooie kans niet te benutten ook het zijne heeft bijgedragen tot het mis- lukken der, voorhoede. Van den rechts buiten kunnen wij alleen zeggen, dat, wat hij te verwerken kreeg, goed heeft gedaan. Wan neer aan dezen meer ballen waren toege speeld, was de uitslag misschien anders ge- weest. Het backstel, met de keeper, hebben ook wel eens beter geweest, doch hebben vol daan en de linkerback wel het best. Wanneer Terneuzen met emst mee dingen wil naar een plaats in de tweede klasse, zal er getracht moeten worden om door oefenin- gen een meer slultend geheel te krijgen. Oefening staalt de spieren en voorkomt het spelen met looden knieen. RAPIDE T. S. C. van Axel. van Ter Neuzen. Samen gingen wij Zaterdag j.l. uit, om deze ontmoeting te Axel gade te slaan en gingen op zoek naar het ver afgelegen korfbal terrein. Langs slingerende oniberijdbare wegen zoch- ten wij den weg. Tevergeefsch keken wij uit naar 'n handwijzer met het opschrift „richting korfbalterrein", doch eindelijk na nog enkele prilflkeldraad versperringen te hebben overge- klomimen, lag het terrein voor ons. Dit terrein met zijn zeer diepe putten, leek ons gevaarlijk om te bespelen. Om half zes stellen beide twaalftallen zich op. Rapide verkiest tegen wind in te spelen. Tenstond ontwikkelen de gasten over alle linie's een vinnig spel en trekken ten aanval, doch Rapide weet deze te keeren. De goed opge- zette aanvallen van Rapide lijken ons gevaar- lijfcer, doch doelpunten blijven lang uit. Kort voor de rust weet de thuiselub een doel punt te maken. Rust treed in met 10. Na de rust is de wind gaan liggen. De gasten geven zich nog niet verloren en grirn- mig zitten zij op den bal. Meermalen krijgen zij gelegenheiid' am te scoren, doch door slecht doelen gaan hum kansen verloren. Dan is het weer Rapide die uit een goed opgezetten aan val de bal in het doel deponeert 2—0. Na wis- selen van vakken kunnen geen van beide clubs het doel meer vinden en eindigde deze wed strijd met 20 in het voordeel van Rapide. ZEEUWSCHE ARIELRIT. Zaterdag werd van uit Goes een Arielrit gehouden, waaraan 11 personen deelnamen. De rit was in 3 categorien verdeeld. Van de eerste categorie waarbfl 18 plaatsen bezocht moesten worden en op 8 plaatsen de kaart moest worden afgestempeld, werden de eerste en tweede prijs na loting toegekend aan de heeren M. A. Barendse te Middelburg en C. E. Massee te Leiden en verder 3e, 4e, 5e en 6e prijs resp. aan de heeren J. G. van Heu- sen, Den Haag; G. Dek, Kruiningen, G. van den Bosch te 's Hertogenbosch en J. H. Sy- brandy te Den Haag. Voor de tweede categorie kwam niemand in aanmerking, doch bij de derde categorie, 16 plaatsen bezoeken en 6 handteekeningen wer den de drie prijzen behaald door de volgende heeren: le W. de Jager, Axel, 2e C. H. Wils, Axel en 3e R. Vermaire, Hulst. Extraprijzen werden als volgt toegekend: Deelnemer met oudsten motor den heer M. A. Barendse, Mid delburg; oudsten deelnemer den heer Oh. H. Wils, Axel, jongste deelnemer R. Moorman, Goes; motorrijder met duorijdster R. Ver maire, Hulst. Aan dezen rit was Vrijdag een Ariel Ralley voorafgegaan, waaraan 6 personen deelnamen. De drie prijzen werden be haald door de heeren: lste G. J. van den Bosdh, gestart te Nijmegen te 7 uur en aan- komst Goes 10.10. afstand 181 K.M., gemid- deld 57.156 K.M. per uur; 2de J. H. Syibrandy, Den Haag, gestart te Esschenbrtigge, Duitsch- land, 1.45, aankomst Goes te 8 uur, afstand 286.5 K.M., gemiddeld 45.840 K.M.; 3e W. J. van Dijck, Zeist, gestart te Zwolle, 2 uur, aankomst 8.43, afstand 232 K.M. is 34.547 K.M. gemiddeld, dit werd gereden met zjj- span. De extraprijs voor den verstkomenden deel nemer uit het budtenland werd toegekend aan den heer Sybrandy en die voor den verstko- mende uit Nederland aan den heer Van Dijk. De overige deelnemers kregen alle een herin- neringsmedaille. De leider van dezen rit was de heer C. de Leeuw te Kruiningen, terwijl des avonds de prijzen werden uitgereikt door den voorzitter der jury, den heer R. W. Wiebenga uit Goes. DIERENMISHANDELING. Op 25 April zag de commies der belastingen H. Miulder op de Schapenmarkt te Nunspeet, dat een koopman uit Bameveld een lam van een week of zes beetpakte, het tusschen zijn knieen klemde en toen met zijn handen een stuk van de staart afdraaide met been en al. Het afgedraaide stuk van de staart wierp hij weg. Natuurlijk liep het bloed uit het stompje van de staart en bet lam wrong zich van de pijn. Het eenige antwoord, dat die koopman gaf op de verontwaandigde protesten was, dat ze dat altijd zoo deden en dat je van die lange staart niets dan last had. De verdachte werd veroord'eeld tot f 20 boete. DE GEFINGEERDE BEROOVING TE DEVENTER. De rechtbank te Zutfen wees heden vonnis in de zaak van de gefimgeende berooving te Deventer gepleegd op 19 Januari j.l. waarbij een. kantoonbediende der firrna Stegeman voor een bedrag van f 15.000 werd beroofd. Wegens het door belasten en door bedreiging en uit- lofcken van bet misid'rijf van verduistering ver- oordeelde de rechtbank den 28-jarigen beton- werker G. J. D. te Deventer tot 2 jaar gevan- genisstraf en den 27-jarigen betonwerker H. F. van S. eveneens te Deventer tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Voor beide met aftrek der prev. hechtenis. H. F. v. S. werd bovenidien wegens heling veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstrafDe 20-jarige kan- toorbediende G. J. J. F. wend wegens verduis- terinig in dienstbetrekking veroordeeld tot 6 maamden gevangenisstraf. Ulvenhout, 28 Mei 1929. Menier, 't Ziet er zoo maar aarig uit mee die drogte, jong! Ge eet stof en bleeft 't daar dan nog maar bij zaand schuurt de maag, maar 't gewas da sta zuutjesaan op 'n houtje te bijten. Ge mot zeker 'nen halven meter diep graven veur da ge wezenlijk zwart zaand op oew spaai het leggen. Stof, stof, allegaar poeier! As ge 't me eerlijk af- vraagt, ik snap nie, in 6dn woord: nie! hoe 't erme gewas z'n eigen nog zoo kwiek houdt. 't Is da-d-et 's nachts nog al 'ns zo'n bietje daauwt, zooda 's mergens alles mee wa vocht bekleefd is. Ze krijgen 't dus van bui- tenAf, de plaantjes ,de hahnkes en de blaai- kes, maar anders... as ze 't uit d'n grond moesen krijgen, nouw, dan was 't niks aan- ders as poeierstof. Ook de menschen raken op 't droge. De lui die nie aan de waterleiding aangesloten leg gen, zooals bij jullie daar in Zeeuwsch-Vlaan- deren, die motten d'r eigen behellepen mee leege regenwatertonnen en putten. Keb al teugen Trui gezeet; „Trui, as da nie gaauw veraanderd, dan zullen me ons motte behel lepen mee pils." „Potverdekriek," riep Trui mee aangstige stem en d'r oogen stingen in d'ren verbraanden kop as groote glazen knik- kers, Dr6, da zou 'nen slag veur jouw zrjn!" En toen sloeg ze in d'r haanden en schudde d'ren vurigen bol-as-schuurlinnen- zoo-zacht, of ze mee mijn veur 'nen onover- komelijken raamp sting. ,,Nouw," zee ik, ,,eet gij dan de spaanders en de splinters van d'n bojem van de regenton maar op, ik gaai al- vast 'n kouw krukske pakken in de „Gouwen Koei", om er aan te wennen." Ik dee-et netuurlijk. In d' eerste plots om ze te laten vuulen, da'k m'n eigen deur haar nie lot „nemen" en tweedes as ge mee zo'n hitte over pils begint te praten, ollee amico, dan zie 'k 't veur m'n oogen schuimen in 't glas, da van da kouwe nat dof aangeslagen is en dan... wel jong, dan wateren m'n taan- den uit m'nen mond. 'k Sloeg dus twee vliegen in e6n klap, Trui en de drogte! En toen ik in de „Gouwen" kwam, amico, toen was 't daar z66 lekker koel en kalm, da'k m'n beenen 's laangs-uit-gelegen eb op 'nen tweeden stoel en toen 'n paar g56ve pin- ten deur m'n keel eb laten klokken. 't Wijf zat de wasch te verstellen en op 'n oogenblik toen zuchtte ze, dat de kruinagels op d'ren erf van op-en-neer gongen. En toen ik 's speurde, wa Mie zoo bezwaarde, toen bleek dan, da ze speules bad mee d'ren baas z'n on- derbroek, die in hoofdzaak bestond uit gaten, welke gaten aan mekaar wieren g'ouwen deur rafels. „Da's zeker d'n Bart z'n azjoeren zomer- broek, zee Ik. ,,Hou-t-er van op," zuchtte Mie, „zoo as dice k6rel slet, daar edde gin begrip van Dr6!" Ik dooht daar kan 'k 'n lollctje mee emmen en ik schupte dieen 66nen stoel op- zij en stond op, om Mie goeien raad te geven. „De beenen, da ga nog wel," kleermakerde-n- ik, ,,maar 't gat is ver op." Toen pakte-n-ik 'n broek van Mie uit d'n hoop en zee: ,,'t is bg jouw sjuust andersom gesteld, geleuf ik." E!n toen amico, toen trok ik 't onnoozelste gezicht van de wfereld en zee: Witte wa ge doen moest, Mie? Ge zet jouw ,,gat" aan zijn „beenen"; ge mokt gewoonweg van twee kwaaie 6en goei" en toen d'r bovenop: „da doe Trui ok altrj." En amico, ge kun me geleuven of nie, maar d'n Bart krrjg Zaterdagavond 'n onder- broek aan mee 'n gatwerk erin zoo groot da- ge d'r kwijt in loopt en mee twee kleppen mee baandjes. Coupe Drt Ik kwam 'm daarstrak teugen en ik doch da'k brook. „Wa-d-edde gij 'n leut," zee-t-ie. ,,Schei uit, Bart", riep ik, ,,'nen mensch wit nooit wat 'm boven z'nen hoofd hangt en daarom lach ik veur dieen tijd maar ee?" En in m'nen geest zag ik 'm al staan in z'nen tweedekker. Keb 't ok aan Trui verteld en die is er bij gaan zitten, mee d'r handen op d'ren buik van 't lachen,, net zoo-laank tot ze 't in heu- ren tweedekker „dee'. „Dre", giechelde ze: „wa bende toch 'nen beest! Hoe krijgdet in oew harsens!" Maar ollee ,Mie is uit d'n braand, Trui hee- d-'s gelachen en Bart heet de ruimte. En ruimte schaai nie, zeggen ze bij ons. Maar ondertusschen, amico, 't is jammer da-d-et zoo droog is. Want navenaant da-d-et zoo laank en zoo beestig gewinterd heet, staat er alles bij as in 't Parredijs. As de zon zoo staat te schijnen deur 't loover van boo- men en struiken dan is 't, of de blaaikes deurschijnend zjjn. Dan ziede de nerfkes in 't blad. En de stekebiejen en de groote p56r- devliegen, die onder de boomen deurvliegen, die emmen 'n paar vleugeltjes aan, z66 schoon, as er gin wefke 'n kestuumke kan laten maken. As deurzichtig p6rlemoer, as kunstig dun glas-in-kleuren zoo flitsen die dingeskes in oew oogen. En heel d'n dag sneeuwen er alderhaande blaaikes en blossem- kes naar benejen en ziet er onzen erf soms heelemaal wit van. Wilde geleuven da'k er soms zonde van maak om er mee m'n onbe- houwen, haarde klompen op te trappen? En as er dan nouw en dan 'nen wolk stof onder de boomen drijft, dan is da gin zaand meer, maar zuiver goud en as er dan die blossem- kes en die vliegeskes deur tuimelen, wel amico, dan laat ik 't werk dikkels staan om da schoons te bekijken. En nouw koom ik weer op 't zelfste sjapie- ter van de vorige week en dan zouw ik er dieen ginneraal uit d'n Haag wel mee z'n lur- ven by willen trekken en zeggen: „kek is onder dieen boom, wa zegde van da goud? Daar kunde nie aan ruken, ouwe jongen! Want ge mot weten amico, wa'k daarmee bedoel. Ik lees in de kraant, in de Temeu- zensche, dat daar in den Haag 'nen ginneraal is gekomen, die nie gepasseerd mag worren, deur de aandere soldaten die nog ginneraal motten worren. Die motten allemaal in zijnen schaduw blijven. Achter 'm. As ge dus toevallig, as milietaar, achter 'm lopt en ge „mot zoo erg", dan zyde ge nog niet gelukkig! K6k's, amico, ge kunt er nouw mee lachen, maar zukke mannen, die zooveul te poetsen emmen aan d'r knoopen .sterrekes, goud en eepooletten, da ze ginnen tyd overhouwen om te zien dat 'r in de w5reld nog meer dinges kes gebeuren, dan knoopenpoetsen, zukke kbrels amico, maken van de lui ontevrejen Bolsewieken. Ge mot toch, as ginneraal in de eerste plots weten, da-g-oew laand nie mot verdedigen teugen 'nen oorlog van buiten, waar wij toch nikske teugen kunnen doen van beteekenis, maar veral motten me, as verstaandige men schen, 't laand verdedigen teugen z'n eigen menschen Een zo'nen ginneraal levert meer stemmen op veur de kommenisten over 'n paar maan den, dan heel de kommenistische kamer- fractie, bestaande uit Lewie d'n Hengelbfer, en as 'nen ginneraal da nie snapt, as 'nen gewo- nen boer'm da mot komen vertellen, nouw amico, dan zit er da goud van hum, zoo maar dunnekes en aan d'n buitenkant op !Dan is 't .zooas ik oew verleejen week schreef: dan Is't weer van da-d-echte stadsche klater- goud, waar ik gin dubbeltje op geef! Gif mijn dan maar 't goud onder m'nen boom. Ik schei er af. 'k Gaai z'op d'n akker 'nen emmer kwast brengen mee wa bonken ijs d'rin, anders pikken ze 't daar af mee die wermte en hoe beter of ge veur oew men schen bent (wa 'nen eersten menschen- plicht is, of g'n broek draagt as Bart uit de ,,Gouwen Koei", dan wel ee mee breeje, rooie biesen!) hoe meer of ge'r van gedaan krijgt. Da's hoogere krijgskunst, ginneraal. Stratee- zjie! Amico, as alty veul groeten van Trui en gin horke minder van oewen toe a voe DRA ZEEUWSCHE LANDBOUW-MA ATSCHAPPIJ In de jongste vergadering van het dage lijksch bestuur der Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij is instemming betuigd met het voonstel van den Algem. Nederl. Zuivelbond, het Kon. Nederl. Landbouw-Comite, om te samen met de andere centrale landibouworga- nisaties een commissie te benoemen, welke zal hebben na te gaan, boe de productie van boter regelmatiger over het geheele jaar ver deeld kan worden. Het dagelijksch bestuur meende, dat, indien de r. k. en de protestantsch, christeiyke orga- nisaties overgaan tot stichting van afzonder- lijke bedrtjfsvereenigingen voor de uitvoering der Ziektewet, aan het Kon. Ned. Landbouw- Comite te moeten adviseeren om met de Nederl. Tuinbouwraad en de centrale arbei- dersorganisaties samen te werken tot stich ting van een neutrale bedrijfsvereeniging, waama aansluiting kan worden gezocht bij Centraal Beheer. Op verzoek van den kring Schouwen en Duiveland is bij het hoofd van den planten- ziektenkundigen dienst aangedrongen op ver- zachting der buitenlandsche voorschriften ten aanzien van de aardappelwratziekte. Door het in 1928 geconstateerde geval van wrat- ziekte te Papendrecht valt ook een gedeelte van Schouwen en Tholen binnen den straal vein 50 K.M., welken Finland stelt. De af- scheiding door breede zeearmen, wettigt een afzonderlijke toepassing der voorschriften, niet alleen voor Finland, maar ook voor alle landen. Uit het antwoord van den plantenziekten- kundigen dienst bleek, dat deze diligent is t. a. v. handels belemmeringen welke door vreemde regeeringen genomen worden en die, behalve een sanitaire, veelal een economische bedoeling hebben. Het dagelijksch bestuur achtte de bezwaren tegen het belasting-hetalen op postkantoren niet zoo emstig als het Kon. Nederl. Land- bouw-Comite. Een groot gemak zou het zyn als ook de wegenbelasting op de postkantoren kon worden betaald. GEWELDIGE RUPSENPLAAG. In Oosteiyk Noord-Brabant en Limburg komt op het oogenblik een geweldige rupsen- plaag voor, waarby de Hollandsche en Ame- rikaansche eiken het vooral moeten ontgel- den. Rgen boomen zijn op vele plaatsen totaal kaalgevreten. Te Helmond staan op den Aarle-Rikselschenweg vele boomen van hun bladeren beroofd. Ook de stadsparken hebben van de plaag te lrjden. Wanneer de boomen kaal zyn .trekken de dieren in lange proces- sies op de huizen af. Op speclale plaatsen ziet men des morgens huizen, waarby de deur- paneelen bruin zien van de rupsen. Naar men ons mededeelde, heeft men hier te doen met de bastaard-zijderups. Deze rupsenplaag heeft zich al verschillende jaren laten gelden. Dit jaar zijn de dieren enorm in aantal toegeno- men. Wanneer er geen speciale maatregelen getroffen worden, zal het volgende jaar het leed niet te overzien zijn. ONDER DE STOOMTRAM. Een 18jarig meisje uit Diemen was Zater- dagmorgen omstreeks zeven uur per fiets op weg naar Weesp, waar zij werkzaam is in de fabriek van Van Houten. Bij de Vinkenibrug is zij, by het oversteken van de tramsporen onder de stoomtram geraakt. Haar beide beenen zijn afgereden. Zij is naar een der Amsterdamsche ziekenhuizen vervoerd. SCHIP VERBRAND. Te Zandeweer, gemeente Kantens, is Vrij- dagavond het schip „De vyf Gebroeders", groot 60 ton, toebehoorende aan den schipper H. Wieggers, te Groningen, totaal door brand vemield. Het schip, geladen met 550 pakken stroo, geraakte tijdens de vaart in brand. De vrouw liep in de iyn en de schipper boomde. Het schip stond direct in voile vlam. Er kon hoe- genaamd niets gered worden. De twee kin- deren, die aan boord waren, konden nog by- tijds de vlucht nemen. Het schip was verzekerd. MIJNONGELUK. Vrijdagmorgen is in de ondergrondsche wer ken van de mijn „Willem-Sofie" te Spekhol- zerheide de 42-jarige H. Kleine uit Heerlen door neervallend gesteente getroffen en ge- dood. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. DE LANDARBEIDERSSTAKING IN GRONINGEN. De burgemeester van Finsterwolde heeft in verband met de landarbeidersstaking in Oos- telijk Groningen en de zich daarbij voordoen- de relletjes, een verbod uitgevaardigd van samenscholing. Vier stakende arbeiders wil- den aan het verbod zich niet storen en het kwam tot een treffen met de marechaussee. De landarbeider Eltjo Siemons werd daarby door een schot in den buik geraakt. Naar het ziekenhuis te Winschoten overge- braeht, is Siemons daar aan de gevolgen van zijn verwonding overleden. TRAGISCH EINDE VAN EEN FUIFPARTIJ Donderdagavond heeft bij de „Batavier"- boot te Rotterdam, die op het punt van ver- trekken lag, een tragisch ongeval plaats gehad, waarby een Engelsche zeeman is verdronken. Eenige Engelsche zeelui, die te Rotterdam met de bananenboot „Sulaco" aangekomen en afgemonsterd waren, zouden met de ,,Bata- vier" naar Londen vertrekken. Zooals meer gebeurt, wanneer een „crew" terugkeert naar het vaderland, was er stevig gefuifd, zoodat alien behoorlijk de hoogte hadden. De man, van wien hier sprake is, was al aan boord ge- gaan en stond op bet achterdek, toen eenige van zijn kameraden, die nog op den wal ston- den, ruzie kregen en al heel gauw aan het vechten sloegen. De zeeman op het achterdek wond zich hierover op, koos partij en wilde, uit pure vriendschap, mee gaan vechten. Hy rekende niet eerst uit, of de sprong ook te groot zou zijn, doch klauterde over de reeling en waagde een sprongc am zoodoende op de kade te komen. De man s.prong mis en viel tusschen kade en boot. Hoewel twee menschen hem spoedig nasprongen, gelukte het niet, hem tijdig op het droge te brengen. Pas na een half uur werd het lijk opgehaald, zoodat kunstmatige ademhaling niet meer mocht baten. Het lijk is door de rivierpolitie naar Croos- wijk vervoerd. De „Batavier" vertrok gerui- men tyd te laat. STAKERS ALS BRUIDSJONKERS. Een werkwillige (kantoorbediend'e) in het houtbedrijf te Zaa/ndam, die Vrijdagmorgen te Purmerend in het huwelijk zou treden, zag zich aldaar, zeer tegen zijn zin, in het midden van de belangstelling geplaatst. Een troep stakende houtbewerkers uit Zaan- dam posteerde zich voor het buis van de bruid, terwijl eenige tientallen stakers zich voor het stadhuis hadden opgesteld. Zoodra het bruids- paar versohenen was, werd het met kreten begroet. De woorden onderkruiper o.a. waren duidelijk te verstaan. Geescorteerd door dezen troep kwam men aan het stadhuis, waar de politie voor een goede afzetting gezorgd had. Het bruidje was zeer onder den indruk.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2