ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 8330 Vrij dag 31 Mei 1929 69e Jaargang Tweede Blad. A80NNEMENTSPRI1S: BINNENLAHD. BUITENL AID. S P 0 R X. Filmwerken PBEDIKBEURTEH. OEMENODE BEEICHTEH. TEGEN DEN TOEKOMSTIGEN LUCHTOORLOG. TER NEUZEN, 31 MEI 1929. VOETBAL. n fr nor nnst f 1 80 oer 3 maanden Bij vooruitbetalinq fr. per post f 6,60 per jaar ^"oTBSa^Amiika0f 2.25 /tlS per 3 maanden fr. per post Abonnemen.en voor het bui.enland alleen bli voonutbetalinp. Dit blad verschijnt iederen Maandaq-, Woensdaq- en Vriidaqavond. WATERLEIDINGPLANNEN VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE. De gemeenteraad van Sommelsdijk heeft gisteren met 9 tegen 2 stemmen een motie aangenomen, waarin de totstandkommg van een waterleiding noodzakelijk wordt genoemd, en de raad zich bereid veiildaart, daartoe zijn voile medewexking te verleenen. De ggmeenteraad van Middelharms besloot tot stichting van een waterleiding met ver- plichte aansluiting. In den raad van Sommelsdijk werd een scherpe critiek geoefend' op het beleid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bij de behandeling van deze zaak. BLOEDBAD IN DE WOESTIJN. Ten Zuid-Oosten van El Farar in Centraal- Arabic heeft een zeer bloedig gevecht plaats gehad tusschen Nedsjd-staimimen. Volgens te Beiroeth ontvangen berichten was trouwejoos- heid van de zijde van den Jelawah-stam wel- ker leden aanhangers zijn van Bin Saloed oor- zaak van den strijd. De leden van den, Ajmaan-stam, wier sjeik een der voornaamste leid'ers is van den op- stand tegen den koning der Wahhabieten, waren van hun grondgeibied vehbannen. Hier- van maaikten de Jelawahs, die reeds lang op voet van vijandschap met den Ajmaan-stam verkeerden gebruik, hun oude tegenstanders aan te vail en, Naar verluidt zijn bii het bui- tengewoon hevige gevecht, dat hierop volgde circa d'uizend man gesneuveld. FASCISTISCHE VERKIEZINGS- INCIDENTEN TE BRUSSEL. Groepjes leden van de fascistisoh-annexio- nistische Jeunesses Nationales hebben te Brus- sel, bij het vernemen dat hun leader, Pierre Nothomib niet was verkozen, voor de aan de Association Catholique toeibehoorende zaal Patria, luidruchtig betoogd, Als protest sohreeuwden deze jonigelieden ditmaal: „A bas la calotte" en „Weg met de clericalen" waarna zij ook op het de Brouckereplein voor de ra- men van de courant La Nation Beige, welke ditmaal zeer lauw was geweest bij bet verde- digen der oandidatuur van haar vriend Not- horr.to, een huilconcert gingen inzetten. Maandag zijn de proefnemingen gehouden met het onzichtbaar maken voor vliegtuigen van faibrieken en inrichtingen.. Voor de elec- tricitedtsfaibriek te Friedland, die Oost-Pruisen geheel van stroom voorziet, werden 60 nevel- potten geplaatst. In zeer korten tijd werd de faibriek volkomen aan het oog van de toeschou- wers onttrokfcen en ook 3 vliegtuigpiloten, die boven het terrein kruisten, verklaard'en, dat de fabriek in wijden omtrek onzichtbaar was gemaakt. Nadat men 'n, half uur lang 1000 L. nevelstof had ontwikkeld, werd de proefneming gestaakt en de nevelen trokken snel weg. Menschen en dieren hadden een lichten hoest gekregen, meer niet. N.V. AUG. DE MEIJER ZONEN'S EXPEDITIE AGENTUURMAAT- SCHAPPIJ. Morgen herdenkt deze alhier gevestigde firma haar 50jarig bestaan, een feit waarbrj wij, in verband met de beteekenis die dit be- drijf in den loop der jaren voor onze haven gekregen heeft, een en ander omtrent hare geschiedenis willen memoreeren. Feitelijk is de grondslag van het bedrijf reeds gelegd door den grootvader van de tegenwoordige firmanten, Franciscus de Meijer, welke in de jaren 18501860 reeds het cargadoorsbedrijf uitoefende, en op een zeeschip hesmet werd met zwarte pokken, aan welke ziekte hij in 1860 overleed. Ook zijn waterklerk Stouthamer, die hem trouw verpleegde, stierf aan die vreeselijke ziekte. De familie De Meijer schijnt van huis uit bij de vaart te zijn betrokken, daar een breeder van bovengenoemden heer F. de Meijer alhier ook nog het ambt van commissaris van het loodswezen heeft bekleed. Bij den vroegtijdigen dood van den heer F. de Meijer hield diens zaak op te bestaan. De jongste van zijn 5 kinderen, de eenige zoon August, was toen 3 jaar oud. In het jaar 1879 legde deze den grondslag van het tegen- woordig bedrijf. Hij verkreeg toen admissie als expSditeur, cargadoor en convooilooper, en werd vertegenwoordiger voor Ter Neuzen van de Gentsche firma Zeijen De Ceuninck, 2 gewezen klerken van de alhier gevestigd ge weest zijnde Engelsche expediteursfirma Kemkamp Lumsden. De toestanden in het cargadoorsbedrijf ver- schilden destijds hemelsbreed met die van den tegenwoordigen tijd. De concurrentie was in het jaar 1879 groot, de meeste zeeschepen waren vrij, zoodat de verschillende carga- doors in roei- en zeilbooten de schepen op de Schelde tot Vlissingen en soms nog verder tegemoet voeren om de bediening der schepen te verkrijgen. Aan dezen wedstrijd begon ook de heer Aug. de Meijer. Een paar maanden zwalkte hij dag en nacht op de Schelde, niet steeds zonder levensgevaar, soms in voile vaart van Antwerpen komende stoomschepen oppikken- de om mee te kunnen sleepen in de richting van Vlissingen tot het hem eindelijk in Sep tember 1879 (het was juist Ter Neuzensche kermis) gelukte het eerste schip ter inklaring te krijgen. Dit gaf na de teleurstelling der eerste maanden weer nieuwen moed, en het jonge (bedrijf kwam van lieverlede in betere richting. De sleepdienst op de Schelde werd destijds uitgeoefend door 3 Antwerpsche maatschap- pijen, n.l. Gerling (zwarte schoorsteen), Heerincko (roode band met gele ster) en Maas (zwarte pijp met witten band). De heer De Meijer verkreeg het agentschap der ree- derij Maas en werd, toen de maatschappijen samensmolten, vertegenwoordiger der combi- natie. Aan de later van tijd tot tijd opduiken- de concurrentie wist de vertegenwoordiger steeds het hoofd te bieden en de positie van den door hem vertegenwoordigden sleepdienst te handhaven. De sleepdienst werd later ook uitgebreid tot Dordrecht. De stoere werkkracht van den stichter van het bedrijf ging ook reeds van af het jaar 1880 in de richting van het stuwadoors- en exp^diteursbedrijf, toen het hem gelukte ver- voer van straatkeien en macadam over Ter Neuzen te leiden. Verschillende stoomschepen werden geladen met bestemming voor de Oostzee en de Zwarte zee. Deze afdeeling ging steeds in stijge'nde richting. De oudste der tegenwoordige firmanten, de heer F. B. G. de Meijer, kwam in 1898 hij zijn vader in dienst als waterklerk. Hij was de eerste en eenige klerk en werd in 1909 als fir- mant in het bedrijf opgenomen, nadat hij te voren, bij wijze van leerschool, twee jaren in dienst geweest was bij de firma Karl Schroe- der te Duisburg. Dat het stuwadoorsbedrijf in stijgende lijn ging, blijkt uit de cijfers der laatste jaren voor den oorlog. In 1911 werd alhier voor de firma gelost en geladen 44.793 ton, in 1912 61.374 ton, in 1913 84.714 ton en in de eerste 7 maanden van 1914 41.000 ton. Toen brak de oorlog uit en lag het bedrijf aanvankelijk stil. Begin 1915 werd echter reeds een geregelde dienst geopend van Rotterdam op Ter Neuzen en Gent, die echter in 1916 niet meer kon voortgezet worden omdat de Duitsche bezet- ting geen passen meer verleende. Ondertusschen was ook de tweede firmant, de heer H. R. A. de Meijer, die werkzaam was geweest bij de Holland-Amerikalijn, afd. Cuba-Mexicodienst, in dienst getreden hij de firma, en kort nadien, in 1916, trad de stich ter, de heer Aug. de Meijer uit het bedrijf, dit aan de jongere krachten overlatende, of- schoon het bedrijf tot aan zijn dood zijn voile belangstelling, en waar mogelijk medewer- king had. Tijdens den oorlog werd ook het reederij- bedrijf uitgeoefend, en voeren de schoener- schepen ,,Dina Hendrika", ,,Zwaluw" en „Berendina" met gunstige resultaten in hoofd- zaak tusschen Nederland, Engeland, Noor- wegen, Zweden en Denemarken. Zooals algemeen bekend, lagen de stuwa doors-, sleep- en cargadoorsbedrijven alhier aan het eind van den oorlog geheel stil. Zoo was het ook met het bedrijf der Firma De Meijer. De omstandigheden waren zeer moeilijk. Men had te kampen met de omstan digheden, in het leven geroepen door intrek- king der speciale tarieven voor Ter Neuzen, met de valuta enz., enz. De tegenwoordige firmanten bleven echiter niet bij de pakken neerzitten en pakten met den hen ingeplanten ijzeren wil de zaken aan, met het gevolg dat men thans langs de kaden en dokken en in geheel het Ter Neuzensch havenbedrijf de resultaten daarvan kan waamemen. Nu de tarieven het vervoer van kolen, ijzer, straat- j steenen en macadam onmogelijk maakten zagen zij uit naar bronnen. Een dier eerste vervoeren, was die van transporten van oud-ijzer e.d. van de oorlogs- fronten, waarvan men groote kwantums naar hier wist te krijgen. Er kwamen dagelijks 50, tot meer dan 100 waggons, in totaal 57.000 ton. Dit materiaal werd alvorens het geexpe- dieerd werd opgeslagen, gesorteerd, gesneden, gebrand en verder bewerkt. Dat alles bood destijds een alhier voor velen zeer welkome werkgelegenheid. Aangezien dit oorlogs- materiaal betrof, kon die bron van welvaart slechts tijdelrjk zijn. Voortdurend werd uit- gezien naar andere artikelen, en trok ten slotte het artikel kunstmeststoffen de voort- durende aandacht der directie van de ven- nootschap. Het resultaat hier van was, de vestiging van de belangrijke meststoffendepots die we thans hier kennen. Reeds in 1920 gelukte het een lading chili-salpeter, direct uit Chili hier te importeeren. Dit geschiedde met het nog wel in de herinnering voortlevende mooie groote zeilschip Archibald Russel" en met het stoomschip „Ardayne". De loodsen, vroe- ger in gebruik bij de Londenlijn werden voor den opslag dezer meststof verkregen en inge- richt. Deze aanvoeren trokken spoedig de aan dacht der groothandelaren in meststoffen en het gelukte de firma reeds in het jaar daarna ook het vervoer van Thomasslakkenmeel over deze haven te krijgen. Dit artikel kwam per waggon van Belgie, Frankrijk, Luxemburg, Elzas enz., daarna kwam ook een aanvoer van zwavelzure-ammoniak en ontstond in Ter Neuzen een levendig veembedrijf in meststof fen, iets dat hier vroeger geheel onbekend was. De opslag dier meststoffen was in tonnen: 1920 13.400, 1921 27.900, 1922 38.700, 1923 41.200, 1924 36.500, 1925 43.800, 1926 48.400, 1927 56.900, 1928 62.600. Onder deze laatste hoeveelheid was alleen de aanvoer van salpeter in 1928: s.s. Pinnas 3000 ton, s.s. Pennington 3000, s.s. Targis 2000, s.s. Key West 1000, s.s. Alaska 2000, s.s. Targis (tweede reis) 3000 ton en s.s. Padua 4600 ton. In 1925 heeft de vennootschap te Gent een filiaal geopend, dat zich speciaal toelegt op sleepdienst, binnenbevrachtingen en agent schap van Rijnreederijen. Het filiaal verte- genwoordigt evenals in Ter Neuzen de Union Remarqauge et de Sauvetage van Antwerpen, welke maatschappij bij inschrijving van de Stad Gent het versleepen van de zee- en bin- nenschepen in die haven heeft gepacht. Welke beteekenis het bedrijf voor de haven van Ter Neuzen is kan eenigszins blijken uit de volgende cijfers. In het jaar 1928 hebben 555 verschillende personen bij haar gewerkt; in totaal werd aan loonuitbetaald/131.617,28. Het grootst aantal werklieden, gelijktijdig bij haar werkzaam was in de week van 8 tot 14 Juli en bedroeg toen 263. Over die week werd 8976,30 loon uitbetaald. Begrijpelijk is het, dat men na het werk van een halve eeuw behoefte gevoelde, dat feit te herdenken en de drukke werkzaam- heden eens voor een dag te onderbreken om terug te zien op de afgelegde baan. Het zal der feestvierende firmanten zeker niet aan belangstelling ontbreken. Moge het bedrijf steeds toenemen in bloei, ook tot bevordering van de welvaart onzer havenstad. Weeda te Middel'burg. I. van Wijk te Wol- faartsdijk, J. v. d. Woestijne te Vlissingen en J. C. van WuijOkhuize te Wolfaartsdijk. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 19 tot en met 25 Mei zijn in onze provinoie 2 gevallen van diphtheritis te Goes en 4 gevallen van roodvonk, waarvan 2 te St. Jansteen en 2 te St. Philipsland voor- gekomen. VERGADERING S. D. A. P. Gisteravond werd van wege de Sociaal- Demrocratische Arbeiderspartij alhier in de bovenzaal van den heer De Vrieze de aange- kondigde groote openbare vergadering gehou den, waarin als spreekster optrad mevr. Dr. De VriesBruins, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp „De vrouwen en de verkiezin- gen". Spreekster onderwierp de handelingen en programma's der verschillende ander poli- tieke partijen aan critiek, in het bijzonder die van den communist den heer L. de Visser, om ten slotte te betoogen, dat het op de S. D. A. P.-candidaten is, dat men bij deze verkie- zing moet stemmen. Ook bij deze vergadering bleek de belangstelling voor de politiek niet groot, het bezoelk was matig. NIEUW ORGEL VOOR DE NED HERV. KERK. Naar wij vememen is in eene daarvoor be- legde vergadering van Kerkvoogden, Kerke- raad en de Orgelcomimissie, het leveren van een nieuiw pneumatisch orgel in de Ned. Herv. kerk alhier opgedragen aan de Kerk- en Conoertorgelfabriek van de Firma Valcks en Van Kouteren te Rotterdam, te bouwen met electrische windrvoorziening. Het orgel zal worden uitgerust met 2 klavieren, ieder met 56 toetsen en een vrij pedaal met 30 toetsen. Het geheel zal hebben 22 sprekende registers, met een totaal van 1306 pij-pen. Het orgel zal, naar de grootte te ramgschikken zijn on der de middelmatige grootten. (Het front zal een z.g. open front zijn, met sprekende pijpen en zal gebouwd worden naar het ontwerp van onzen stadgenoot, den heer Dootjes, terwijl de dispositie en mechanisehe bedieningsinrichting van het instrument ont- worpen is door onzen stadgenoot den heer C. A. van Fraaijenhoven. WATERSTAATSWERK. Woensdag 26 Juni a.s. zal aan het gebouw van het Prov. bestuur te Middetburg vanwe- ge 's Rij kswaterstaat worden aanbesteed: het uitbreiden van de bestratingen met bijkomen- de wei'ken op de harventerreinen te Breskens, behoorende tot de havens in Zeeland (raming 5000) IJSCLUB TER NEUZEN. A1 leven we thans in den zomertijd, zoo zal het naar we vernemen toch wel de belang stelling van zeer vele hebben, te vernemen dat het voorloopig bestuur van de ,,iJsclub Ter Neuzen" vooitgaat met die wexkzaamheden voor de inrichting der voorgestelde ijsbaan. Naar we vernemen kan, zoodra de noodige be- schikking over het terrein verkregen is, de aawbesteding van het uibvoeren der noodige grondwerken worden tegemoetgezien. Ook lig- i gen concept-statuten gereed om, zoodra een en ander in vasten vorm kan gegoten worden en leden en donateurs (dat aantal bedraagt reeds circa 400) ter vergadering ter bespreking en vaststelling op te roepen. ALLIANCE—TERNEUZEN I. Wat zal de eerste promotie-wedstrijd voor Terneuzen brengen? Zal het een nederlaag of overwinning zijn? Of misschien een gelijk spel? Er valt hiervan niet veel te voorspellen, want er zijn zooveel factoren, die op het spel van invloed zijn, d'at het onmogelijk is den uitslag naar de juiste veihouding te schatten. Dit eene weten wij zeker: dat Terneuzen Zon- dag tegen een ploeg geroutineerde spelers komt te staan, waarom het noodig zal zijn dat iedere speler zich geheel geeft en zich niet tevreden stelt met toegespeelde ballen, maar die ophaalt en tracht te bemachtigen waar hij oogenschijnlijk geen kans heeft. Toapassing vooral van een vlug comibinatie-spel, waar- door den tegeostander geen vat op het spel krijgt, leidt zeer dikwijls tot d'e overwinning. Wanneer de voorhoede goed gesteund wordt door de middenlinie en de backs en den doel- man hebben hun dag zooals bij den laatstge- speelden wedstrijd te Gent om d'en beker, dan verzekeren wij, dat Alliance een ploeg tegen- over zich krijgt waanmede zij terdege reke- ning zal moeten houden en is de kans zeer groot dat wij de spelers hier met gejuich kun nen ontvangen als zij met de boot van onge- veer 10 uur arriveeren. Terneuzen, veel succesBedenkt, dat de uit slag van dezen eersten wedstrijd van zeer groot gewiciht kan zijn voor de volgende. DE MOOISTE EN GROOTSTE vindt men steeds in het CONCERT- EN BIOSCOOPGEBOUW RECHTZAKEN. FAIIXIETAANVRAGE VAN LIEBERMANN AFGEWEZEN. In verband met een vordering van een cre- diteur uit Riga om Liebermann failliet te ver- klaren, werd Liebermann die gelijk bekend, zich te Amsterdam met betrekking tot de af faire der Veendammer Hypotheekbank in voorarrest toevindt, per auto onder geleide van rechercheurs naar Den Haag overge- bracht. De faillissementsaanvrage werd door de rechtbank afgewezen, waama Liebermann weer naar Amsterdam werd teruggebracht. ZONDAG 2 JUNI 1929. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u. en 2 u.., Dr. Smit, van Kapelle. Sluiskil. 9% u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9V2 u., en 2Yz u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9Vz u. en 2% u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9y2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hoek. Zaamslag. 9Vz M. Kok. Gereformeerde Kerk. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. u. en 2% u., Ds. A. B. W. GEZONDHEIDCOMMISSIE. Door den Comimissaris der Koningin zijn voor het tijdvak van 1 Juli 1929 tot 1 Juli 1934 hehbenoemd als lid der gezondheidcom- missies te Oostburg, de heer W. J. Talsma te IJzendijke; te Hulst de heer J. M. Maertens aldaar en te Ter Neuzen de heer A. E. C. Kruijsse te Axel. ENGELSCHE OORLOGSSCHEPEN. Hedenvoormiddag is het Engelsche moeder- schip met 4 der 6 onderzeeers waarmede het j.l. Zaterdag naar Gent is opgevaren terug- gekomen en is, na afgeschut te zijn naar zee vertrokken. CITRSUS OPLEIDING FROBEL- ONDERWIJZERES. Na admissie-examen op Woensdag j.l., kon- d'en tot den cursus ter opleiding van Froibel onderwijzeressen, te Vlissingen, toegelaten worden de dames H. M. Baveco te Kruinin gen, C. J. de Bert te Aardeniburg, H. J. van Beusekom te Ierseke, S. M. Brand te Bres kens, C. de Bruijne te Cadzand. E. S. Bruiin- ooge te Schoondijke, M. de Jonge te Goes, A. Minderhoud te Middelfourg. L. C. de Vos te Mididelburg, P. Vreeke te Domburg, L. A. M Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5% u., Ds. B. van Axel. Neerbos. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5y2 u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2Vz uur Lof. BALDADIGHEID. Dinsdagavond heeft de heer Ch. B. uit Overschie zijn luxe auto eenige oogenblikken onbeheerd laten staan in de Beierlandsche laan te Rotterdam. Twee jongens brachten den motor op gang, schakelden den wagen in en gingen er vandoor. De auto reeds eerst te gen een bakkerswagen op, welke werd omver- geworpen. Twee brooden gingen hierbij ver- loren en een van de spatborden van de auto werd ingedrukt. De wagen reed daarna tegen een winkelhuis op. Voor de pud van dit pand stond een fiets, welke totaal werd vemield. De pui werd zwaar beschadigd. Van, de auto is de vooras gebroken, de koplampen zijn ver- nield, het rechtervoorwiel is gebroken, het an dere spatbord is in elkaar gedrukt, de motor is zwaar beschadigd en de stuurinrichting is defect. In den wink el lagen 33 pondspakken met margarine, welke totaal werd bedorven en een snees eieren, die alle gesneuveld zijn. De jongens zijn. onlbekend gebleven. ONTPLOFFING IN EEN MOTORBOOT. Woensdagmorgen omstreeks half twaalf, toen d'e machinist den motor wilde aanzetten, heeft een ontploffing plaats gehad in een mo- torboot van den heer Y. G. Venboom, liggende in de Lange Haven te Schiedam en varende op Utrecht. De machinist werd tegen den grocd geslingerd en kreeg een diepe wonde in het achterhoofd, terwijl zijn kleeren aan Harden weiden gescheurd. De heer Tuil van den E- H. B. O. legde het eerste verband'. Door de ontploffing was de boot lek geslagen. en er moest een sleepiboot uit Rotterdam worden ontboden. Deze sleepboot heeft het schip naar de werf van Fontijne te Schiedam gebracht. EEN KRANIGE REDDER. Een bewoner van Oudekarspel was per auto naar Amsterdam gekomen in gezelschap van een jongetje van zes jaar. Op het Surinarae- plein, dicht bij de brug naar den Overtoom stapte hij uit, om een boodschap te doen. Hij liet het ventje in den wagen, welks renimen hij goed had vast gezet, naar zijn overtuiging Was die overtuiging onjuist, had het jog met de remmen gespeeld, zijn er baldadige daders geweest? Hoe dan ook, de auto is gaan rij den de brughellinig af en doimpte in de diepe Kost- v'erlorenvaart. Het ventje zat er in en de gesloten wagen was geheel onder. Een voorbijganger de heer G. Spelder, Herculesstraat 83/111, sprong da- delijk te water, sloeg 'n ruit van de auto stuik en redde het jongetje. Zoo snel was alles ge- beurd, dat de kleine drenkeling nog niet be- wusteloos was. Zonder den redder, die zoo uiterst korclaat heeft gehandeld zou het ventje verdronken zijm De ledige auto moest nog geruimen tijd in het water blijven, want de reddingswagen van de brandweer, die was uitgerukt, heeft onder- weg een averij aan de hij schinrichting opge- loopen, welke reparatie behoefde. VROUW IN BRAND GERAAKT. Dinsidagimiddag om half vier werd brand be- merkt in een drogisterij, gevestigd Jan Mayen- straat 4 (W.). De brandweer ontdekte bij aan- komst, dat tevens een zeer ernstig ongeluk gebeurd was. De mannen troffen op de biis- nenplaats de 32-jarige mej. G. Hartman aan, die zware brandwonden over het geheele li- chaam had gekregen. Haar echtgenoot had haar zoo goed mogelijk verzorgd en haar In dekens gewikkeld. Ten einde haar tegei: de gloeiende zonnestralen te beschermen, had hg een zonnescherm boven haar uitgespreid. De geneeskundige dienst was spoedig eveneens aanwezig en vervoerde haar per autdbrancavd naar het Tesselschade-ziekenhuis, alwaar zg werd opgenomen. Haar toestand is ernstig. Vermoedelijk heeft zij het ongeluk gekre gen bij het smelten van was in een magazrijn- tje achter de drogisterij. Op welke wijze is echter niet bekend. De brandweer trof bet magazijntje in brand aan; met behulp van een straal op de koolzuurspuit van den post Rozen- gracht was de brand spoedig gebluscht. Toec werden daar opgemerkt een klein petroleum- toe st el, eenige brokken was, alsmede een flesct terpetijn. Vandaar het vermoeden, dat de vlam in de pan met was is geslagen met het hier- boven vermelde ernstige gevolg. De vrouiw was op dat oogenblik alleen thm& Het magazijntje is gedeeltelijk uitgeibrand. HET NUT VAN DE RADIO. Zondagmiddag kwam iemand te Rotterdan'. aamgifte doen, dat zijn motorrijwiel van het menk „Sarolea" en genummerd H 61519, dat hij voor een pand aan de Wijnhaven had neer- gezet, gestolen was. 's Avonds werd door de radio melding van dit feit gemaakt. De familie P. aan de Rottekade te Rotterdam, die zat te luisteren, dacht bij het hooren van den diefstal onimidid'ellijik aan het motorrijwiel, dat bij haar in den gang stond, 's Middags had een onr- bekend heer zich bij hen vervoegd, dievroeg of hij bij hen in den kost kon komen. Hij zette na tot een overeenkoimst te zijn gekomen, zijn motorrijwiel vast in den gang, waarna hij ver- trclk, am, zooals hij zeide, nog enkele boo<i- sohappen te gaan doen. De familie Ring dim het nummer controleeren en werkelijk bleek het het vermiste rijwiel te ziin. Dadelijk werd de politie gewaarschuwid'. Deze deed de motrr- fiets aan den rechtmatigen eigenaar toeko- men en stelt thans een onderzoek in naar den onbekenden man. BLOEIENDE VRUCHTBOOMEN MET DOODGEVROREN WORTELS. In verschillende boogerdeu in de Betuwe heeft zich een eigenaardig verschijnsel voorgedaan. Terwijl reeds nu dadelijk nadat de vrnehtboo- men zijn uitgebloeid vooral de kersen en de pruimen volop vrueht hebben gezet en het een zeer gunstig ooftjaar belooft te word'en, ver- toonen tegelijkertijd hier en daar andere vruchtboomen na de weeld'erigste bloei p lot se ll ng teekenen van afmatting en uitputting. De bladen worden slapper, hun kleur werd doffer en nog andere kenmerken wezen op afstervingt Toen men naar de oorzaak van dit verschijnsel ging izoeken en daartoe de wortels van de boa- men blootlegde, bleken deze zeer waarschijnlijk als gevolg van den vorst in den afgeloopers winter, alle 1 erven te ontberen. Het opmerke- lijke is, dat desondanks deze boomen nog kon- den medehelpen, om de Betuwe in bloei te zet- ten, dooh daarmede hebben zij dan ook hun laatste levenssappen verbruikt. Gelukkig heb ben wij bier intusschen slechts met -een uit- zonderingsgeval te doen, De pluik zal er dus niet ernstig onider lijden. DAMES IN KOFFIEHUIZEN. Naar V. D. meldt zal de rechtibank te Dront heim dezer dagen te onderzoeken krijgen of dames bij het bezoeken van cafe's dezelfde rechten hebben als heeren. De aanleiding daar toe is dat op Eersten Pmksterdag drie dames plaas naimen in een cafe om daar eenige ver- versohlngen e geibruiiken. Men weigerde even- wel de dames te bedienen aangezien zij naet ibegeleid' waren door heeren. De beleedigide dames hebben de zaak bij de. politie aanhangig gemaakt. EEN ONGELUKSDAG. De afgeloopen Zondag was in Duitschlano een dag van verschribking. Behalve de 4 do<- den, en talrijke gewonden bij het ren-ongeluk bij Zwittau, zijn te Berlijn alleen bij het zweni- men 5 personen om het leven gekomen. In de Berlijnsche wijk Lichtertberg werden bij eer, botsdng tusschen 2 motorfietsen 4 personer

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5