ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No 8380, Vrijdag 31 M.ei 1929 69e Jaargang Eerste Blad. buitenland. ABONNEMENTSPRIJS: BIHHKHLAND, FEUILLET0N, Zorgt voor Uw Dieren SjDDlN® smaakt a/s room m. BARBAARSCHE TERECHTSTELLINGEN. TER NEUZEN, 31 MEI 1929. INGEZONDEN MEDEDEELIN GEN. Steeds voorradig FLORA'S Fa A VAN OVERBEEKE-LEUNIS INGEZONDEN MEDEDEELIN GE3SL 13) NEUZENSCHE COURANT Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden nerika f 2,25, overige Dit blad verschijnt iederen Maandag-, Woensdaq- en Vmdagavond. xt f nnct f 1 80 oer 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaaz Buiten Ter Neuzen fr; per post J ^pejjUitenland alleen bij vooruitbetaling. Voo, Belgie MAier^f 2.25. o«Ti0e knda. /2.60 per 3 b per post - Abop.ernemen voor DE CRISIS IN DE SUIKERINDUSTRIE. Behalve Bergen op Zoom, Breda, Sas van Gent, Franeker enz. zal, naar de ,,Volkskr. meldt, ook Zevenbergen door de crisis in de suikerindustrie worden getroffen, doordat de beetwortelsuikerfabriek „Azelma" te Zeven bergen dit jaar geen bieten zal verwerken. NATIONAAL GESCHENK AAN DE MINAHASSA. Het was op 10 Januari van dit jaar 250 iaar geleden, dat het eerste contract werd ge- sloten tusschen de Oost-Indische Compagnie en de gezamenlijke hoofden van de Mmahassa. In Nederlandsch-Indie is dit jubileum m den aanvang van dit jaar dankbaar herdacht. Het plan is thans gerijpt ,om aan de Mma hassa uit particuliere giften, door Nederlan- ders brjeengebracht, een nationaal geschenk van blrjvende sociale waarde te geven, als ge- dachtenis aan dit jubileum. De hygienische toestanden in de Mmahassa laten nog zeer veel te wenschen over. De tuberculose maakt nog steeds vele slacht- offers. Het voornemen bestaat, uit de binnenko- mende bijdragen de oprichtingskosten van een Sanatorium voor longlijders en van een Cen- trale Ziekeninrichting te betalen. De Neder- landsch-Indische regeering zal als haar aan- deel in dit geschenk de exploitatie van beide inrichtingen op zich nemen. Hieraan bestaat dringend behoefte. In totaal zal daarvoor een bedrag van f 400.000 noodig zijn. Het behoorde in onzen tijd niet meer mo- gelijk te zijn, schrijft de N. R. Crt., dat men- schen zonder vorm van proces of althans zon- der behoorlijke behandeling van hun zaak voor een openbare rechtbank ter dood ge bracht werden, maar met dat al gebeurt dit in zoogenaamd beschaafde landen nog. Dezer dagen hebben wij uit een officieel bericht uit Moskou vemomen dat Paltsjinsky, von Meek en Welitsjko, wien samenspanning tot om- verwerping van het Sowjet-regime ten laste werd gelegd, volgens een beslissing en op last van de G. P. Oe., den kogel hadden gekregen. De correspondent van de Times te Riga verklaart, dat deze summiere terechtstelling niet alleen op het groote publiek te Moskou, maar ook op den rechter vleugel van de com- munistische partij diepen indruk gemaakt heeft, omdat hiermee een flagrante inbreuk op de grondwet begaan is. Sedert de afschaf- fing van de doodstraf, zegt hij, verbiedt de grondwet zulke terechtstellingen zonder pro ces behalve in gevallen waarin bandieten op heeterdaad ibetrapt worden. Uit Moskou was gemeld, dat de drie slachtoffers al sedert Februari van verleden jaar in hechtenis had den gezeten en daarmee werd de officieele be waring, dat het de ontdekking van een meuwe samenspanning gold te niet gedaan. Aldus de correspondent van de Times. De gewone verontschuldiging van Moskou als men aanmerking op zulke met de grondwet strijdige barbaarsche terechtstellingen maakt, is dat de G. P. Oe. een soort van zelfstandig departement in welks hoofd in den raad der volkscommissarissen zit, en bevoegd is om op grond van een onderzoek dat haar de over- tuiging van schuld der verdachten schenkt, contra-revolutionairen ter dood te laten bren- gen. De beruchte doldriftige methoden van 1 de G. P. Oe. (alias Tsjeka) kunnen echter on- bevooroordeelden menschen geenszins het ver- i trouwen schenken, dat in dit geval werkelijk schuldigen getroffen zijn en zullen veeleer aan den argwaan voet geven dat weer eens een wandaad van blinde terreur is gepleegd, bij wijze van afschrikwekkend voorbeeld voor an- deren, die tegen het regime van dwang en onderdrukking in de Sowjet-Unie in verzet mochten willen komen. De Sowjet-regeering heeft voor het overige de doodstraf al verscheiden malen afgeschaft, laatstelijk bij de tienjarige herdenking van de roode revolutie bij wijze van geschenk aan de niet door goedertierenheid verwende natie. Ondanks dit fraaie vertoon, wenscht de G. P. Oe. zich niet van dit in haar oog nuttige in- stituut van schrikverspreiding te ontdoen. De terechtstellingen gaan dus onverdroten voort. De Manchester Guardian, die onder de En- gelsche bladen bekend is om haar objectiviteit tegenover de Sowjet-Unie en een voorstand- ster is van de hervatting van de diplomatieke betrekkingen, somt er eenige voorbeelden van op: In 1927 werden twintig menschen, die in een Moskousche gevangenis zaten, eruit ge- haald en doodgeschoten om geen andere reden dan om den indruk te vestigen, dat de com- munistische dictatuur zeer streng en machtig was. Onder deze ongelukkigen was prins Dol- goroekof, een humaan, verlicht en vooruit- strevend man. Verleden jaar werden eenige ingenieurs terechtgesteld wegens vermeende contra-revolutionaire samenspanning. Maar hun zaak werd ten minste in het openbaar behandeld, ofschoon de autoriteiten alles deden om de openbare meening tegen hen m te nemen en een schuldigverklaring van hen te verkrijgen. Ditmaal werden echter drie ingenieurs zonder rechtsgeding door de G. P. Oe. gevonnist en bijna onmiddellijk terecht gesteld. De wereld walgt van zulke methoden en de bolsjewiki hebben tegen den opstand dien zij in weldenkende gemoederen veroorzaken, ge- woonlijk geen ander argument dan dat onder het Tsarisme gewelddaden ook aan de orde van den dag waren. Als zij echter het oude verfoeilijke stelsel van de in het geheim wer- kende en woedende politieke politie nog altijd van noode meenen te hebben, is dit ten eerste een bewijs, dat zij in Rusland de beloofde ver- nieuwing niet gebracht hebben, en verder dat hun regime zichzelf van zijn innerlijke zwak- heid bewust is. De Sowjet-Unie mag zich er op blijven be- roemen, dat zij onder de vele thans dictato- riaal geregeerde landen Italie, Spanje, Hongarije, Bulgarije, Litauen, Mexico in meedoogenloosheid van methoden de kroon spant. werd gehouden ter stichting van een fonds voor kankerbestrijding, heeft ruim 5 millioen kronen opgeleverd. MUSSOLINI OVER KERK EN STAAT. De Italiaansche Senaat heeft de Lateraan- verdragen met 315 tegen 6 stemmen aange- nomen. Eenige Senatoren, van wie men had verwacht, dat /.ij tegen zouden stemmen, zijn van de zitting weggebleven. De rapporteur Senator Boselli, verdedigde het wetsontwerp tegen de critiek van eenige Senatoren, waar- na Mussolini het woord nam om de passage in zijn kamerrede die in enkele kringen der ka- tholieke kerk verkeerd is begrepen, nader toe te lichten. Mussolini verklaarde, dat hij in de desbetreffende passage slechts heeft wil len zeggen, dat Rome voor de uitbreiding van het Christendom zeer gunstig was gelegen. Ook trachtte Mussolini de bezorgdheid van streng religieuze kringen met betrekking tot de opvoeding van de jeugd te doen verdwij- nen. Men moet zich, aldus de dictator, op zuiver practisch standpunt stellen, dat slechts de staat voor het geven van het onderwijs in het algemeen, zelfs van het godsdienstonder- wijs kan zorgen. Bij de tegenwoordige eco- nomische toestanden kan het huisgezin meest- al zeer weinig voor de opvoeding der kinde- ren doen. Hoe overigens de tegenwoordige regeering over het vraagstuk der opvoeding denkt, bewijst het feit, dat het fascisme zelf een katholieke universiteit heeft toegelaten. Mussolini ging vervolgens nogmaals de na- deelen na welke d,e vroegere toestand voor de Italiaanschen staat had. Toen hij er aan herinnerde, dat een buiten- landsche mogendheid zich over den twist tus schen het Vaticaan en het Quirinaal heeft verheugd en daarvan gebruik heeft gemaakt, stond de heele senaat op en bracht Mussolini een grootsche ovatie. Naar aanleiding van de bewering, tijdens de beraadslagingen geuit, dat de vrede tusschen den staat en de kerk niet van langen duur kan zijn, merkte Musso lini op, dat het feit, dat over de verschillende artikelen van de verdragen 3 jaar lang is be- raadslaagd, voldoende waarborgen biedt, dat de vrede duurzaam zal zijn. Overigens moet het geen verwondering baren, indien er mee- ningsvers chill en of conflicten ontstaan, want het geheele leven is slechts actie en reactie. Indien van weerszijden maar ter goeder trouw wordt gehandeld, zal men ook in de toekomst alle moeilijkheden kunnen overwinnen. Het fascisme heeft de kerk eerlijk de hand ge- geven, doch denkt er niet aan haar den ge- heelen arm te laten. Nadat Mussolini zijn rede had gehouden, werd gestemd over de vraag, of over de afzonderlijke artikelen zou wor den gedebateerd. VROUWEN, DIE NIET WILLEN VEOHTEN Het opperste gerechtshof te Washington heeft beslist, dat in het buitenland geboren vrouwen, die weigeren eventueel ter verdedi- ging van het land, wapens te dragen en zich onder alle omstandigheden tegen wapenge- weld verzetten, geen Amerikaansch burger- recht kunnen verkrrjgen. Deze beslissing werd door het Hof genomen ten aanzien van de zaak van de bekende Hon- gaarsche pacifiste Robika Schwimmer, die te Chicago woont en bij het onderzoek tot natu- ralisatie verklaard had, dat zij indien het noo dig was, toch niet naar de wapens zou gnj- pen om de grondwet te verdedigen. Mevrouw Schwimmer had aangevoerd, dat het bonds- congres de vrouwen uitdrukkelijk van mili- tairen dienst heeft vrijgesteld, nl. door de be- paling, dat de gewapende macht uit daartoe geschikte mannen moet bestaan. VIJF MILLIOEN VOOR KANKER BESTRIJDING. De inzameling die vorig jaar ter gelegen- heid van koning Gustaaf's 70en verjaardag GEDENKBOEK VAN DE PROVINCIALE STOOMBOOTDIENSTEN. Den 22sten Mei van het vorig jaar werd herdacht het feit, dat de verbinding tusschen Vlissingen en Breskens met stoombootdien- HONDENBROOD KATTENVOEDER DU1VENVOEDER HOENDERBESCHUIT KUIKENVOEDER TER NEUZEN sten gedurende een eeuw was uitgeoefend. Dat feit heeft Gedeputeerde Staten aanlei ding gegeven tot het doen samenstellen van de geschiedenis van deze en de andere pro- vinciale verkeersmiddelen, te water, zooals deze zich sinds dat tijdsverloop hebben ont- wikkeld. En aan wie kon dit beter worden opgedra- gen dan aan den heer H. J. G. Hartman, den oud-griffier der Staten, tevens oud-secretaris der commissie van toezicht op de Prov. stoombootdiensten. Het is een in historiscn opzicht kostbaar boek, dat tal van gegevens bevat over de verbindingen over de Schelde van af 100 jaar terug, en hoe die diensten na tal van jaren een betrekkelijk sober bestaan te hebben geleid, zich vooral sinds de 90er jaren hebben ontwikkeld tot den tegenwoor- digen omvang. Verschillende teekeningen en foto s brengen ons voor een deel het verleden, maar ook nog het heden voor de oogen. In zijn voorwoord deelt de heer Hartman mede, dat het plan tot het schrijven van de geschiedenis van den dienst reeds bij hem ge rijpt is, spoedig nadat hij tot secreta.ris der commissie van toezicht op den Provincialen stoombootdienst was benoemd, en hij daar- door met dezen dienst in kennis was geko- men. Hij wilde daardoor bekendheid geven aan vele belangrijke bijzonderheden, die anders in de archieven begraven zouden blij ven liggen en nimmer onder de oogen van belangstellenden zouden komen. Hij heeft eerst na zijn aftreden als griffier der Staten meer geregeld aan dit boek kunnen doorwer- ken en het lOOjarig bestaan van den dienst bood de geschikte gelegenheid voor de ver- schijning van het boek. Aan de velen die hem op de een of andere wijze hulp verleenden brengt hij gaame dank. Hij kan die niet alle noemen. Doch een woord van waardeering spreekt hij uit aan den heer Ir. H. van Oordt, hoofdingenieur- directeur van den rijkswaterstaat in de direc- tie Zeeland, den heer Ir. J. J. van Leeuwen, hoofdingenieur van den Prov. waterstaat in Zeeland, en in het bijzonder ook aan den heer A. J. van Luijk, de tegenwoordige secretans der commissie van toezicht. In het gedenkboek, dat in 14 hoofdstukken verdeeld is, worden achtereenvolgens behan- deld: het oude veer tusschen Vlissingen en j Vlaanderen, waaromtrent de oudste oorkonde, berustend in het rijksarchief te Middelburg van 1311 dateert, daaruit valt af te leiden, dat van een geregelden veerdienst tusschen Vlissingen en Breskens in de oudste tijden geen spraike was. Eerst de jaren 1824 tot en met 1828 mogen als een voorbereiding voor een geregelden dienst worden beschouwd. Van 1828 tot en met 1866 is de dienst door particulieren geex- I ploiteerd, en werd bij besluit der Staten d.d. 1 Maart van laatstgenoemd jaar onder toe zicht en beheer van Gedep. Staten gesteld. Noodgedrongen is men tot exploitatie van wege de provincie overgegaan, maar wegens de met particuliere exploitatie opgedane er- varing, had men daar meer dan genoeg van. Een uitvoerige ibesehrijving wordt gegeven van de verschillende booten die bij den dienst in gebruik waren en nog zijn, en waarvan de laatste is de nieuwe groote motorveerboot „Koningin Wilhelmina". Opgenomen zijn ook de portretten van de leden der commissie van toezicht, van den voorzitter, van den regeeringscommissaris, van de secretarissen en de directeuren en van verschillende personen die vroeger in die functies aan den stoombootdienst waren ver- bonden. Er wordt een mooi overzicht gegeven van de verschillende uitbreidingen die de dienst onderging. Eerst een veer tusschen Vlissin gen en Breskens, werd later ook Ter Neuzen er in opgenomen, werd ook mettertijd Bors- seie er in opgenomen, en werd ook naar Hoe- dekenskerke gevaren. Later kwam de dienst WalsoordenHans- weert, aanvankelijk ook particulier, met steun van de provincie. 't Was ook door de zorg der provincie, dat Hansweert met het Staats- spoor te Vlake werd verbonden door een. tram, terwijl in 1916 ook is geopend 'n dienst van Ter Neuzen op Hoedekenskerke en Hans weert, welke, in verband met den aanleg van het locaalspoor op Zuid-Beveland nu bijna uit- sluitend tusschen Ter Neuzen en Hoedekens kerke wordt uitgevoerd. Doch niet alleen bij de Wester-Schelde be- paalde zich de zorg der provincie, deze heeft zich in toenemende mate uitgestrekt tot de Ooster-Schelde en de veeren over de Zand- kreek. Het boek geeft voorts grafische overzich- ten omtrent het passagiersverkeer en de ont- vangsten van den dienst. De heer Hartman heeft door de samenstel- ling van dit boek den stoombootdienst en de velen die daarin voorzeker belang zullen stel len, ten zeerste aan zich verplicht. Hem werd het vorig jaar, bij de officieele herdenking- van het eeuwfeest, aan boord van de motor veerboot „Koningin Wjlhelmina" door Z.Exc. den Commissaris der Koningin, voor dit be- langrijk historisch werk reeds hulde gebracht. De typografische uitvoering is door de drukkerrj der Firma De Boer te Middelburg keurig verzorgd. Het is daardoor te meer een boek, dat door de bezitters zal worden ge- waardeerd. BELASTING VAN BINNENSCHIPPERS- De Minister van Financien, gezien het Kan. besluit van 27 April 1929 (St.bl. no. 2151„ tot verzekering van de belastingen naar iiikoTiien en vermogen van binnenschippers en van tot. de bemanning van een binnenvaartuig behoo- rende personen, die binnen het Rijk him be- drtjf of beroep uitoefenen zonder er eane vaste woonplaats te hebben; heeft bepaaldv 1. Als kantoren der directe belastingen, alwaar de door art. 1 van het Kon. besluit van 27 April 1929 (SLbl. no. 215) vereischte aanmelding kan geschieden, worden aange- wezen: in de provincie Noord-Brabant: de kanto ren Eindhoven, 's Hertogenbosch en Zeven bergen in de provincie Gelderland: de kantoren Apeldoom, Lobith, Nijmegen (dir. bel.) Iste kantoor en Zutphen; in de provincie Zuid-Holland: de kantoren Dordrecht, Gorinchem, 's Gravenhage (3e kantoor), Leiden (le kantoor) en Rotterdam (lste kantoor); in de provincie Noord-Holland: de kantoren Alkmaar, Amsterdam (lste kantoor i en Zaandam; In de provincie Zeelandde kantoren Hans weert en Ter Neuzen; in de provincie Utrecht: de kantoren. Amersfoort en Vreeswijk; in de provincie Friesland: de kantoren Har- lingen, Leeuwarden (dir. bel.), Lemmer en Sneek; in de provincie Overijssel: de kantoren A3- melo en Zwolle: in de provincie Groningen: de kantoren. Delfzijl, Groningen (dir. bel.), Veendam en Winschoten; in de provincie Drenthe: de kantoren Assen en Meppel; Uit het Engelsch door E. PHILLIPS OP PEN H EI M. Vervolg. Even viel een stilte, terwijl Mrs. Heath nadacht. ,,'t Hangt er hedlemaal van af, wat soort werk u hebben wilt, zeide ze toen. ,,Ik zou denken, meneer, dat u t beste gesdhikt was voor licht werk, iedereen kan aan u zien, dat u niet geschikt bent voor werkelijken zwaren handenarbeid. En daarbij komt, u hebt uw uiterlijk mee. Als uw paik goed afgelborsteld is en u heeft een schoone boord om, dan heeft u werkelijk iets van een heer. Als ik u was, meneer. dan zou ik probeeren om een of ander licht baantje te krijgen." ,,Als ik zou moeten dicideeren zei Bliss in gedachten, ,,wat bij mij het beste ontwikkeld is, mijn spierkracht of mijn verstand, dan zou iik werkelijk niet we- ten, wat te zeggen. De gulden midden- we,g is dus om te zeggen, wat je het pret- tigsite zou vinden en dat is in mijn geval mijn verstand." ,,Dan doet u het beste naar Smithson toe te gaan. Smithson op den hoek van Endell street", besliste Mrs. Heath. ,,Een tijdje geleden heeft een van mijn com- mensaais daar een goed baantje gekre gen, ik geloof, dat hij vier en twintig shil ling in de week verdiende en hij is twee jaar in dezelfde betrekking gebleven." Bliss nam zijn hoed van den haak. Dan zullen we maar eens naar Smith- son gaan", zeide hij, „misschien boften WCMaar dat „boffen" lief lang op zich wachten. De eerste vier dagen was Bliss eenige werk geduld oefenen. 's Morgens vroeq ging hij adressen bij Smithson halen, het verdere gedeelte van den dag bracht h door met lange vermoeiende tochten op zoek naar werk. doen hij op den morgen van den vijfden dag weer naar Smithson toeging, zag hij al van uit de verte, dat het' voor het kantoor nog drukker was d'an gewoonlijk. Een half uur lang moest hij in de rij staan. Het was apmerkelijk, hoe verschillend van leeftijd en van type de menschen om hem heen waren. Zoo nu en dan schuifelde de geheele rij eenige stappen vooruit. Eindelijk was de beurt aan hem. Toen hij zich voorover booc; am door het loketje te kijiken, zag hij aan den anderen kant denzelfden bediende, die hem de vorige dagen ook te woord had gestaan; het was een anaemisch uit- ziende jonge man, die hem met een paar eigenaardige .verschrikte oogen door twee groote ronde brilleglazen aankeek. ,,Wat, bent u daar weer", zeide hij verontwaardigd, ,,ik geloof, dat ik u wel twaalf adressen gegeven heb." „Alles geprolbeerd", antwoordde Bliss kort en bondig. „Bij de laatste betrekking was ik net vijf minuten te laat. De jonge man kralbibelde een naam op een voor de hand liggend stukje papier en schoof het Bliss toe. „Hoor eens", zeide hij. ,,Als dit nu ook weer niet lukt, dan moet u maar eens naar een ander bureau toegaan. Me dunkt, dat u hier waar voor uw geld gekregen helbt." „Ik ben toch naar alle adressen, die u me opgegeven heeft, toe gegaan zeide Bliss eenigszins beleedigd. ,,Mijn qetuig- schriften zijn goed en ik stel waarachtig qeen hooge eischen. t Is toch zeker niet mijn schuld, dat ik a'ldoor achter het net heb gevischt." ,,Schiet nou in elk geval maar op, zei de bediende. „En u hoeft heusch niet te rug te komen, als u niet van plan bent opnieuw te betalen.' Zonder het vriendelijke jongmensch verder een blik waardiq te keuren, wan- delde Bliss de straat op, keek even op het stulkje papier en sloeg toen links at. Na een half uur loopen had hij het aan- gegeven adres bereikt. Voor een groot. qrauw steenen gebouw in Kingstreet bleef hij staan, vergeleek het huisnummer met het adres op het papiertje, ging daar- na naar binnen en begon kalmpjes-aan het; trap-bordes van 't groote trappenhuis te beklimmen. Na de zeer luxueuse trappen van de eerste drie verdiepingen viel het lang- zaam-aan armoedig wordend aanzien van de volgende des te meer op. Op de laat ste twintig treden lag zelfs geen looper, de wanden waren kaal, met hicr en daai uitqeslagen plekken. De lift ging met hooqer dan de voorlaatste verdiepmp. De eenige deur, welke op het portaal uit- kwam, was versierd met een koperen plaatje, waarop dezelfde naam stond, welke Bliss van den beminneluken klerk van het bureau voor werlkverschafting had gekregen Mr. W. Cockeril. Bliss wadhtte even met aankloppen, totdat hij wat bekomen was van t trap- penklimmen. Toen klopte hij aan, deed de deur open en ging naar binnen. Alls begroeting hoorde hij een schelle schreeuiw-stem ,,0 jou uilskuiken, jou uilskuiken. Van schrik liet Bliss zijn hoed vallen en vergat hem op te rapen. Vlak tegen over hem ibevond zich de schoorsteen- mantel. Bovenop dien schoorsteenman- tel zat een grijze papegaai, welke hem met een groote klont suiker in zijn eenen poot en een eenigszins sclhuinen kop aan- dachtig zat aan te kijken. Boven het raam hing een groote vogelkooi met vijf kana- ries, iets op zijde hing een kleinere met twee goudvinken. Midden in de kamer stond een groote schrijiftafel, beladen met boeken en papie- ren, waartusschen een derde goudvink aan t rondscharrelen was; aan de schrijt- tafel zat een oude heer, die met zijn witte haar, frissche tint en beminnelijk-vader- lijken oogopslag, een prachtiig type zou j zijn geweest voor een St. Nicolaas, al was het dan een St. Nicdlaas met een bril. ..Komt u binnen, mijnlheer, komt u bin nen," zeide mr. Cockeril. „Let u maar niet op mijn vogels. Ze maken wel veei leven, maar dat is juist wefl gezelhq. En vertelt u me nu eens, waarmee kan ik u van dienst zijn?" Met moeite gelukte het Bliss, tenminste uiterlijk. iets van zijn zelfbeheerschinq terug te krijgen. Hij raapte zijn hoed op en kwam een paar schreden de kamer in. Ilk heb van Smithson uw adres gekre gen," zeide hij. ,,Ik kom voor de betrek king van portier." Mr. Cockeril schudde gedecideerd van neen „Neen, vriendje, daar deug je met voor," zeide hij vrienddijk maar heel be slist. .t i j ,,lD'aar deug je niet voor, schreeuwde de papegaai vanaf zijn zitplaats op den schoorsteen. IBliss keerde zich met een ruik om. „Wei als u a'llebei er zoo over denkt, begon hn met een nijdigen blik naar den kant, waai de papegaai zat. ,,Wacht 60ns 6V6n, riep mr. (^.ockenl uit. „Ik merk dat u gevoel voor humor hebt. Buitengewoon buitengewoon. Komt u nog eens hier en laat ik u eens goed bekijken a'ls u even aan dezen kant van de schrijftafel wil komen.' Als een soldaat kwam Bliss aanqestapt en ging naast de schrijftafe! in de houdinq staan. Het was niet te ont'kennen, dat zijn donkerblauw pak shabby begon te worden. Zijn zijden sokken kon men niet meer zien. Zijn keurige lage schoenen, welke eens een „creatie" waren geweest van een van de bekendste schoenenwin- kels, waren nu vervangen door een paar stevige, hooge laarzen met dikke zolen. Hij was mager geworden, maar zijn oogen stonden heider. Hij droeg een flaneben overhemd met omgeslagen boord. zijn das was echter nog keurig. Mr. Cockeril bekeek hem van onder tot lb oven, maar schudde toen lanqzaasn het hoofd. rr „Lichamelijk niet flink genoeg, ver klaarde hij, ,,lang niet flink genoeg. Niet wat ik hebben moet. Spijt mij heel ercjv Hier heeft u een shilling voor de moeite. ,,Wat heb ik aan die shilling," zei Bliss wanhopig, „ik heb een betrekking noodiq. Wat mankeert er dan eigenlijk aan me 1 Bij Smithson zeiden ze me, dat u een heel gewonen portier noodig had. Is er dan zrwaar werk te doen t ,,Neen, zwaar is het woord niet," moest mr. Cockeril toegeven. „Uw werk zou zijn om iederen morgen de vogelikooier schoon te maken, de vogels eten te geven Tommy hier is bijvoorbeeld erg gesteld op een koud bad," qinq hij voort, terwij: hij op den goudvink wees, die nog steeds tusschen de papieren aan t rondscharre - len was ,,als ik bezoek krijg, de men schen aandienen en boodschapfien doen. (Wordt vervodgd.t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 1