ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. FHIESCHE HEEREHBAM No. 8379 Woensdag 29 Mei 929 Eerste Blad. qkmenqdYkebichteb. Aspirin VOOR FIJN PROEVERS ABONNEMENTSPRIJS: BIHNENjLAHD. BUITENL AND. FEUILLETON, SPORT. Iglg eea op iiats Q t *j tT f 1 80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar V»TBSfeNerSerikff 2,25 itlS per 3 maanden fr. per post - Abpnnementen voo, het bnitenland alleen bij vpornitbetalin,,. Dit blad verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdaqavond. INGEZONDEN HBDEDEEI, 1 ft fl E N auw pep half ons VERDRONKEN. TER NEUZEN, 29 MEI 1929. Uit het Engelsch door E. PHILLIPS OPPENHEIM. fngezonden mepedeelingen. bent U in 't bijzonder blootgesteld aan het ge vaar vein kouvatten. Reist daarom nooit zonder Tabletten 12) Vervolg.) Met moeite .baanden ze zich een weg naar de deur. Bliss ga-f Frances een stoel: mt. Masters was er niet toe te krijgen om te gaan zitten, hij stond nog steeds met zij-n hoed achter o-p zijn hoofd en met zijn beenen alsof ze h-em in die houding beter steun konden geven ver van el- kabr, in de grootste verbazing naar zijn fornuis en de twee transpireerende koks te kijken. ,,'t Kwam gisteren ineens bij me op, da£ r-ec-lame wel goed zou. zijn," leg-de Bliss uit. .Tegenwo-ordig is dat 't eenige, dat helipt. En 't resultaat Heel Londen spreakt op het oogenlblik over niets an- ders dan t Alpha fornuis. Een paar kran- ten hdbben ons al een plaats voor adver- tenties kosteloos aangeboden. Een afge- zant van Ellermann is al hier geweest, en hij heeft meteen een order van een honderd stuks geplaatst tegen den prijs van dertien en een halve guinea per stuk, en nu willen ze een contract voor de leve ring van duizend stuks hebiben. Kijk, hier is de order." ,,-Maar waar hab je in 's hemalsnaa-m de centen vandaan gehaald, om zoo iets voor mek-aar te krijgen vroeg mr. Mas ters, terwijl ihij, zonder iets te zien, naar het stulk -papier keek, dat hij in zijn tril- lende vingers hield. ,,Zoo iets is ook al - eens in mij opgekom-en, maar iik wist^nooit hoe ik aan de duiten komen moest. O het geld heb ik geleend van een j kennis van me, tusschen ons gezegd en gezwegen, de grootste kaffer die er rond ioopt, maar die veel meer geld heeft dan goed voor hem is," antwoordde Bliss. Vijf honderd pond heeft hij me geleend. Hier heeft u het overschot." Hij keerde zijn redhterbroekzak boven tafel om en schoof den inhoud, die er uit kwam rollen. een handvol bankpapier en wat goudgeld, naar mr. Masters toe. Maar hij heeft er niet de minste haast inee, hij zal u wel een rekening sturen, heeft hij gezegd.' t> „0, ja, en dan nog iets. Voordat beide menschen wisten wat hij b-edoelde, nam hij van ih-et stapeltje geld twee pond af en stak ze in zijn zak. t ,,Mijn safaris van morgen .^gde hu hen uit. Mijn geld is bijna op. /Kijtk daar is de afgezant van Ellerman weer terug. Hij heeft werkelijk zijn technisdhen di- recteur meegebracht. Nu mr. Masters, verder het aller.beste en tot ziens." Mr. Masters keek hem vragend aan, terwijl Frances, die op-lettend had zitten duisteren, verschrikt uit haar stoel op- sprong. Met oogen die verdaoht schit- terden, keek Bliss hen beiden aan. „Ik kan er heusch niets aan doen", zeide hij, ,,maar ik moet elke connectie met u afbreken. Ik mag zelfs geen provi- sie van u aannemen; alleen de twee pond salaris, waarop ik eigenlijik morgen pas recht had. 't Spijt m-e erg, dat ik het u niet vooruit heb kunnen zeggen, maar ik mag werkelijk geen dag langer in uw dienst bliiven." „Ben je gek geworden, kerel? Je blijft en als mijn comipagnon", barstte mr. Mas ters uit. „Wat denk je wel, nu weggaan. Waar zie je me wel voor aan? Weet je wel. dat je me van een zekeren onder- gang gered hebt? Bliss kreeg bij die woorden een gewaar- wording aisof hij een kind was, dat iets heel moois gekregen bad. Hij gevoelde zidh bepaald opgewonden van iblijdschap, wat een geheel nieuwe sensatie voor hem was. Toen mr. Masters hem vragend bleef aamkijken, staik hij hem de hand toe en greep meteen met zijn vrije linkerhand de ibeide handen van het meisje, dat nog steeds stond en hem smeekend aankeek. ,,'t Is toch zeker m-aar een grapje? vroeg ze, ,,u bent toch niet heusch van plan weg te gaan?" ..Werkelijk, ik ga niet uit vrijen wil antwoordde Bliss ernstig, ,,maar ik moet. 't Is nu eenmaal zoo algespro-ken en ik moet mijn belofte houden. Maar geloot me dezen tijd zal ik niet licht vergeten, heus-c-h, ik zal hem niet vergeten Met moeite maakte hij zijn hand vrl'- Masters trachtte hem nog tegen te hou den, maar op hetzelfde oogenlblik werd hij a-angesproken door een welpedanen heer van' middelbaren leeftijd. Heb ik het genoegen met mr. Masters te spreken Mag ik me even voorstellen: Burrell, technisch directeur van de naam- looze vennootschap Ellermann. Ik zou u gra-ag eens even zakelij'k over die fornui- zen willen spreken. Mr. Masters haalde diep adem. i en slotte was hij maar een gewoon mensch en het gesprek beloofde het keerpunt in zijn zaken te worden. ,,Aangenaam, mr. Burrell zeide hij. ,,Gaat u zitten, gaat u zitten". Even daarna zaten ze druk te praten; Frances, die al dien tijd had staan luiste- ren, liep naar het winkelraam. Zonder zich ook maar eenigszins te storen aan de nieuwsgierige meni-gte, welke zich nog steeds voor het raam verdrong, keek ze met oogen, die vol tranen stonden, het trottoir langs. In de verte liep Bliss; met zijn oude ldeeren in een bruin papier ge- wikkeld onder zijn rechterarm en twee pond en vier pence in zijn linker broeikzak, sta-pte hij zonder omkijken, met een zekere vastbeslotenheid, snel langs het vochtige trottoir verder. HOOFDSTUK VI. Bliss stond voor het venster van zijn zolderkamertje en keek diep in gedachten n-aar het drukke gewoel beneden in de straat. Achter hem in de kamer was zijn j hospita bezig om de restjes van een heel - schraal ontbijt weg te ruimen. Daar be neden hem, in de van regen -glimmende straat, werd de stroom van voetgangers en onaanzienlijik-e voertuigen steeds groo- ter. Aan den overkan-t van de straat, waar de vervallen huizen met hun vuile, scheef hangende gordijnen zoo volkomen den in- druic maakten van armo-ede en verw-aar- loozing, stond een rij afgeknotte, zielig uitziende boomen. 't Motregende, de geheele atmosfeer was damipig en grauw. Voor het eerst van zijn leven voelde Bliss den neerdru'kkenden invloed, welke uitgaat van een omgeving van wer-kelijke armoede en misere. „Neemt u m-e niet kwalijk, meneer, maar het is al over achten." Met een ruk keerde Bliss zich om. Bij de geopende deur stond zijn hospita met het theeblad in haar handen. Ze was een kleine, magere vrouw, met een gezicht, waarvan eike lijn teekenend was voor de vele moeilbklheden, -die ze in haar leven ondervonden had. Haar dun, peper-en- zout-kleurig haar was glad naar achteren gestreken. Toch ging er iets prettigs van haar uit. Misschien was het de toon van haar stem, misschien was het de uitdruk— king van haar oogen of waren het de vex- moeide lijnen om haar mond. Ze keek haar buurder een beetj-e anqstig aan, als of ze wel wist wat zijn ant-woord zou zijn, maar toch bang was voor de bevestiging van haar vermoeden. Ik heb geen haast vanmorgen, Mrs. Heath", zeide Bliss. ,,Die betrekking waarvan ik u verteld heb, ben ik kwijt. Zijn hospita zuchtte, terwijl ze het thee- blad even op een hoek van de tatei liet rusten. ff ,,Wat jammer, meneer was het eenige wat ze zei. tt ,,]a, v-erduiveld jammer. ,,En 't is zoo vervelend als u in dit weer uit moet gaan om werk te zoeken ging ze door. Heeft u al iets op het oog? Bliss schudde neerslachtig van neen. ,,Weet u wat het is, mrs. fteathi zeide hij, ,,ik heb zoo iets nog bijna nooit bij de hand cjehad en ik pelooi, dat ik het zaafcie verkeerd aanpak. Misschien kunt u t me zeggen. Wat doen uw commensaals qe- woonlijk als ze buiten w-erk zijn?" I .Of ze gaan naar de ar-bei-dsbeurs ot naar een of ander bureau voor werkver- 1 schatfing", zeide mrs. Heath, ,,dat hangt - af van wat ze betalen kunnen en van het soort werk waarvoor ze geschikt zijn. „Ik heb op h-et oogenblik mijn heele. weeksalaris nog in mijn zak en u ben ik toch niets schuldiq, is t wd Mrs. Heath? ,.U weet heel goed, dat ik daar heele- maal niet aan dacht, m-eneer", zeide Mrs. Heath verwijtend. ..Goed, dan zal ik maar eens naar zoo n bureau voor werikverschaffinq gaan". be- sliste Bliss. jKunt u me ook zeggen, waar er een is? (Wordt vervolgd. NEUZENSCHE ims':- NOG EEN SUIKERFABRIEK STOPGEZET. Evenals o-p meer plaatsen in den Brabant- sc-hem Westhoek zal, volgen-s de ..Volkskrant op 15 Juni a.s. ook de suikerfabnek Wutouck te Breda worden stopgezet. De laatste jaren heeft ook deze fabriek zich uitsluitend met het raffinceren bezig gehouden, wat aan vele han- den werk veischafte. Van het honderd man vaste personeel zal waarschijnlijk een gedeelte aan den arbeid kunnen blijven. De ongeveer 400 losse arbeiders zullen ontslagen worden. BESCHERMING VAN DE SNOEK. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landib-ouw heeft in het belang van de be- scherming van de snoek bepaald: 1. Het is venboden van 1 Juni tot en met 31 October te visschen met een hengel geaasd met visch in alle binnenwateren met uitzon- dering van: a. die, welke de eigenaar uitsluitend met den hengel bevischt of laat bevisschen; b. die, waarin het vischrecht gepacht is door hengelaars of hengelaarsvereenigingen c. die, waarin op verzoek van den reeht- hebbende op het vischrecht het visschen met Jen hengel, geaasd met visch, alsnog wordt toegestaan. i2. Het Verbod onder 1 geldt voorts met VOor het vissQhen met een hengel, geaasd met visch, in een binnenwater, niet behoorende tot de wateren, bedoeld in artt. 577 5/9 van Burgerlijk Wetboek, wanneer men voorzien is van een door den rechthebbende op bet visch recht van 25 Mei 1929 uitgereikte schriftelijke vergunning tot het visschen met een hengel, geaaisd hlet visch. 3. Het verbod onder 1 is niet van toepas- sing op den hengel, geaasd met steurkrab o gamaal. (St.ct.) i f NIEMEUERi- Reeds nu komen talrijke aanvragen om en- treekaarten binnen. De directie is voornemens het aantal zitplaatsen met 400 uit te breiden, daar alles laat voorzien, dat de toeloop ge- weldig zal zijn en de mogelijkheid bestaat, dat het record toeschouwers van verleden jaar bij het eerste opt red en van Piet van Kempen (6000) wordt overtroffen. Zondagmorgen is te Waarland, gemeente Ha- renkarspel, het vierjarig zoontje van Th. Brum te Water geraakt en verdronken. 'Zondagmiddag is het vierjarig jongetje van den heer Lubbes te Zaandab in een sloot ge- vallen en verdronken. I Zondagmiddag geraakte de 22jarige A. Mus, 1 die met eenige vrienden in de Waal aan het zwemmen was, in den stroom. Hij riep om hulp, doch zijn vrienden konden hem niet te hulp komen en voor hun oogen verdween hi) in de diepte. j Zaterdagmiddag is bij het baden in den Rijn onder de gemeente Huissen de 13jarige Arends uit Angeren verdronken. Na ruim een uur dreggen is het lijk gevonden. Maandag was het tijdelijk hoofd van de Oostelijke openbare lagere school te Papen- drecht, de heeir H. C. Sterkman, met zijn klas in de Merwede aan het zwemmen. Een van de schoolmeisjes, de ongeveer lOjarige Janne- tje Bekker, geraakte in een draaikolk en ver- d/ween in de diepte. De heer Sterkman sp-rong haar na, doch kwam evemmin boven. Eemgen tijd later zijn beide lijken opgehaald en door dte gemeentepolitie en de marechaussee voor- loopig aan boord van een in de nabijheid lig- gend schip gebracht, om later naar de lijken- huizen te Papendrecht en Dordrecht te worden vervoerd. DE vfcRKIEZINGEN IN BELGIe. Van Vlaamsche zijde wordt gemeld: Ward Hermans is gekozen te Mecheien; Vos te Antwerp en; De Bakker te Turnhout; van Opdentbosch te Aalst; de Klerk te Brussel; Romsee in Limburgin Wtest-Viaanderen: Bu- taie (herkozen), van Severen (berkozen) en Leuridan. „T. De mogelijkheid bestaat jda't Wies Moens te Gent gekozen is en te Brussel of Leuven ook nog een tweede fronter. Ook zijn gekozen twee dissidenten, de Lille en dr. Vindevogel, die on geveer van dezelfde politieke richting zijn. DE VERMISTE AUSTRALISCHE VLIEGERS TERECHT. Een telegram uit Port Darwin, op het Australische vasteland m-eklt dat het vermiste toestel met de twee Australische vliegers Moir en Owen op 160 K.M. ten O. van Port Darwin gevonden is. Beide mannen zijn gezond en wel. Zij- waren een week geleden uit Nederl.- Indie vertrokken, maar hadden Port Darwin niet kunnen bereiken. De vliegers hadden den vuurtoren van Ivaap Don abusievelijk voor het licht van Port Dar- win aangezien en waren in het danker gel ana. Het toestel kreeg averij, maar de vliegers bleven ongedeerd. Zij hadden aldoor op den vuurtoren vertoefd, maar daar geen middel om met Port Darwin verbdnding te krijgen. HET CONCOURS TE HULST. Men schrijft ons: Nader, steeds nader komen de concoursda- gen van de „Nieuwe Harmonie Vlijt en Vol- harding" te Hulst. De plannen beginnen vas- teren vorm te krijgen. De inschrijving is ge- sloten en reeds is men begonnen met het sa- menstellen van den feestgids. Het terrein is aangewezen, de voorbereiding is in vollen gang. Een eere-comite is samengesteld. Geestelijke en wereldlijke autoriteiten hebben zich bereid verklaard, in genoemd comite zitting te willen nemen. Alles wordt in het werk gesteld, het den vreemdelingen gedurende deze dagen zoo aan- genaam mogelijk te maken en bedriegen de voorteekenen niet, zal dit feest den nering- d'oenden ten goede komen. Zonder uit de school te Happen of de zaak vooruit te willen loopen, mogen we mede- deelen, dat, op het concoursterrein ook een fancy-fair wordt ingericht, waartoe bereids reeds enkele dames hunme medewerking voor hebben toegezegd on den concourssecretaris, de heer Eeckhout, hoopt op nog meerdere aanmelding tot medehutp. Verder zullen er nog verschillende andere attractien op het terrein aanwesig zijn, o.m. een openluchtsipel. Was het concours van 1913 een feest van ware vreugde en genoegen, stond het muzi- kaal peil der vereenigingen zeer hoog, we dur- ven beweren, dat dit nu bij het komend con cours minstens zoo hoog staat. De faam die verschillende vereenigingen voorafgaat, ge- zien hunne bekroningen (van recenten datum), geeft ons de zekerheid voor dit beweren. Moge dan dit concours opleveren, wat de inrichters er mted'e beoogen, de liefde voor de muziekkunst aan te kweeken, de muzikaliteit te helpen bevorderen en vooral het muzikaal en zedelijke peil onzer gewestelijke vereenigin gen tot hoogeren bloei te brengen-. Niet het geven van festivals, doch het houden van concoursen of tournooien, zooals in Brabant, is de ware weg, Het laatste te bereiken is ruim de moeite waard voor de inrichters, zich het vele werk te getroosten. Laat het eindresultaat zijn, een algeheele heropleving onzer Hulstersche Harmonien, een schooner einduitslag was niet denkbaar. MOESKOPS TE SAS VAN GENT. Zondag 9 Juni a.s. zal de vijfvoudige we- reldkampioen Piet Moeskops, een der be roemdste renners der geheele wereld, op de Sas van Gentsche Wieleibaan optreden. Het zal voor de eerste maal zijn, dat deze wereld- kampioen in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn „kun- nen" komt vertoonen. Als tegenstanders zijn geengageerd de Bel gische kampioen Alois Degraeve, de beroemide Duitsche sprinter Paul Oszmella en de Belgi- sche coming-men Jaak Arlet. De sprintreeksen worden geloopen „man tegen man zoodat Moeskops ieder zijner tegenstanders moet ont moeten, terwjjl een match a quatre de vier renners nog eens zal verzamelen- Het zal misschien de eenig-ste gelegenbeid zijn dit jaar om den vijfvoudigen wereldkam- pioen in actie te zien, daar Moeskops nage- noeg alle andere datums reeds bezet is. Als bijprogramma een snelheidsmatch tus sehe-n den Snellen Tilburgen-aar Jan Pijnen burg en den vlu-ggen Belg Omer Debruijcker. Verder handicap en achtervolgmgsraces en i tenslotte een 50 K.M. koppelwedstrijd met: Moeskops—Ranschaert; Pijnenburg—Braspen- i ning- DegraeveHamerlinck; Oszmella Oderie; Roels—Bogaert; Debruijcker—V-er- i Schelden en Redel^Buijsse. -De wedstrijden zullen worden opgelu-isterd door het bekende m-uziekgezelschap „Geduld Overwint" van IJzendijke, terwijl des avonds de tram die om ruim 9 uur uit Sas van Gent j naar IJzendijke vertrekt, zal doorloopen naar j Schoondij-ke. Maandagmorgen om 4 uiir kwam de voer- man H. v. de. Wetering, uit Kampen, die bij boerderijen op het Kampereiland melk had op gehaald voor de cooperatieve stoomzuivelfa- b-riek „de IJssel" te Kaimpen, bij het veer aa.n de Kattenwaard op het Kampereiland. Het is een veer, waar hij ziohzelf altijd overzet. Waarschvjnlijlr is de voerman of te ver door- geraden, of de pont is bi] n-t oprijden onder de paarden uitgeschoten, In elk geval is de wagen te water geraakt en de voerman met zijn beide paarden verdronken. V(7or^'1^^g,eJ'S ontdekten 's m)orgens den nog gedeeltelijk bo ven water uitstekenden wagen. ZIJN MEISJE IN HET WATER GEGOOID. Een ionge man wandelde met zijn meisje langs de Dijle bij Mecheien. Zij kregen ruzie. Plotseling stiet de jongeman het meisje in de rivier. Toeschouwers kwamen toegesneld, doch toen zij het meisje op het droge brach- ten, was zij reeds overleden. De dader is ge- arresteerd. NIEBWE PIEREN TE NEW YORK. De stad New York is voornemens een reus- achtig bassin in de Hudsonrivier te bouwen met pieren ter lengte van 1100 en 1400 voet, teneinde accommodatie te verleenen aan de groote transatlantische passagiersschepen, die thans in Groot-Brittannie, Frankrijk en Duitschland worden gebouwd of zullen wor den gebouwd. Het werk zal alles bij elkaar 60 millioen gulden kosten. WAAR DE BALLEN GEBLEVEN WAREN. De Taconic Golf Club te Williamstown in New-Jersey bad een ontzaglijk verbruik van golfiballen. De leden begrepen maar met, waar de ballen bleven, telkens moesten er nieuwe worden gekocht. Het raadsel werd opgelost, toen onlangs de koe van den domi- nee, die bij het golfterrein graasde, moest worden geslacht. In den maag van het diei vond men niet minder dan 29 golfballen EEN DUITSCH JOURNALIST UIT BELGIe GEZET. Dr. Karl Bartz, een redacteur van de Rbeinisch Westfalische Ztg. is te Weimies in Eupen-Malmedy gevangen genomen, en over de grens gezet. Als reden is opgegeven. dat hij de veiligheid van den Belgischen staat in gevaar bracht. Dr. Bartz, die in Eupen is geboren, heeft ijverig deelgenomen aan de beweging om het afgestane gebied voor Duitschland terug te krijgen en ook een boek ,,Het onrecht aan Eupen-Malm6dy" geschreven. VAN SCHRIK LEERDE HIJ SPREKEN. Te Barmsund in Noorwegen was een man stom geboren. Thans kan hij echter plotse ling spreken. Hij heeft het te danken aan een schrik gevolgd door ruzie. Hij kreeg n.I. bezoek van den deurwaarder, die met hem een strijd over zijn vermogen begon. De man schrok ervan, zoo goed als de fiscus op de hoogte bleek te zijn en werd toen kwaad. En in zijn boosheid kon hij in eens spreken, Welke zijn eerste woorden waren wordt, wel- licht uit beleefdheid, niet vermeld. HET IS GEVAARLIJK EEN BOKSER TE BELEEDIGEN Een koopman te Berlijn had eenigen tijd geleden in de Kochstrasse ruzie gezocht met den vroegeren bokskampioen Samson Komer. Toen hij dezen had beleedigd en met een stok dreigde, werd hij zonder meer knock out geslagen. Het zaakje had een naspel voor de rechtbank, dat met een vergelrjk eindigde. EEN BOERENDUEL. Een merkwaardig en afschuwelijk boeren- duel heeft zich afgespeeld in Zevenhergen, in het dorp Terep in de Karpaten. De boeren- jongens Juon Lukics en Florian Kardos had den al geruimen tijd twist over het schoone boerinnetje Maria Tonica. De twee jongelui hesloten ten slotte een duel te houden met lange messen tot hen de krachten zouden be- eeven. Verscheidene vrienden hebben dit eigenaardige duel bijgewoond, waarbq het zeer hevig is toegegaan. Woedend staken de beide partijen op elkaar in, totdat Kardos zeven en Lukics vijf messteken had gekregen. Kardos is op de plaats dood gebleven. Lukics nam de vlucht. Zelfs de secimdanten hebben 1 enkele mesateken gekreeen. De schoone, die voor geen klein geruchtje vervaard schrjut, 1 was ook tegenwoordig bij het duel. De gen- h aaimerie heeft na veel zoeken Lukics gearre- steerd. FAMILIEDRAMA. Te Dusseldorp heeft de groot-industrieel dr. Bischof in zijn woning eerst zijn vrouw en zoon doodgeschoten en daama zichzelf van het le- ven beroofd. De beweegredenen liggen nog vol- komen in het duister. IJS IN DE ZEE VAN AZOF. Tot niet geringe en onaangename verrassmg van de scheep-vaart zijn er sinds twee weken Let op dea oranje band at kd BaycrleuU. Prlii 73 da t „U moet hem natuurlijk het geld plus de rente terugbetajlen.' ging Bliss verder.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 1