Roos doodt het haar SPORT. LANDBOUWBEBICHTEN."" MEDEDEELINGEN. Voor Allen die Sukkelen IMijnhardt's Laxeertabletten TER NEUZEN, 27 MEI 1929. VOETBAL. IN GEZONDEN MEDEDEELINGEN. RECHTSZAKEN. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn omnisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ot. beperkt, Deze verklaring is gepubliceerd door Ret ministerie van volksgezondheid, dat tevens mededeelt, dat de niet-kwaadaardige poikken, welke in de laatste jaren in Europa mi Amerika hebben geheerscht, teekenen ver- toonen van vermindering. Dit jaar is de algemeene gezondheidstoe- stand in Groot-Brittannie buitengewoon goed. Set sterftecijfer van 11.7 per duizend is op OA na het laagste, dat ooit werd bereikt. De kindersterfte, die steeds een gevoelige graadmeter is voor den nationalen gezond- heidstoestand, bedraagt 65 per 1000 geboor- ten, d.i. het laagste cijfer ooit ibereikt. HE LAATSTE CIIISIS IN DE COMMISSIE DEB FINANCIEELE DESKUNDIGEN. De wereld is zoo vermoeid van het ednde- loos gesjacher in de commissie van financieele deskundigen te Parijs, dat zij er zich, schrijft de N. R. Crt., misschien niet goed rekenschap van geeft dat het thans een hoogst belang- rijk oogeniblik voor Europa en de wereld in .het aigemeen is. De deskundigen van de ge- allieerden en van Duitschland kunnen het over de laatste punten die hen scheiden, niet eens worden en daarom heeft het pessimisme thans zijn toppunt bereikt. Het voomaamste verschil betreft het be drag van de anuiteiten. De geallieerden kun- nen niet tot een verdeeling komen die ieder geeft wat hij noodig meent te hebben, zonder boven het gemiddelde cijfer van Owen-Young <2050 millioen mk.) te gaan, en de Duitschers Rouden aan dat bedrag vast en willen geen Rooger toestaan. De kwestie van de vergoe- ding van de waardelooze Duitsche marken die na den aftocht der Duitschers in Belgie ach- terbleven, in plaats van het Belgische geld speelt tevens een belangrijke rol. Dat de Duitsche annuiteit hooger wordt •dan Young voorzien had, komt omdat het ©ude en het nieuwe betalingsschema een tijd iang over elkaar zouden heenvallen en de Duitschers dan tegelijk volgens twee regelin- gen zouden moeten betalen. Dat willen de Duitschers alleen doen, indien het meer be- xaal-de op hun credit geboekt wordt. Dan wordt er nog geharreward over de punten van voorbehoud die de Duitschers op- gesteld hebben, onder welke de kwestie van :een moratorium een voomame plaats in- neemt. Hoewel men thans ook in geallieerde krin- gen de meening hoort verkondigen, dat de Duitschers mogelijk in hun weigering zullen ■volharden (dat dit van Duitschen kant ge- zegd wordt, is natuurlijk niets verwonder- Ipks), moet Duitschlands positie bij een af- hreken van de beraadslagingen hoogst on- gunstig worden. Zijn crediet in de wereld heeft reeds in den loop der Parijsche beraad slagingen zwaar geleden, de nieuwe mark is .niet meer het ,,sterkste ruilmiddel van de wereld" en de weeromstuit van een misluk- king zal in Duitschland het sterkst gevoeld worden. Gaan de financieele deskundigen on- verrichterzake uiteen, dan blijft de regeling ■volgens Dawes gelden. Voor Frankrijk waren er tot kortgeleden dwingende redenen om tot een regeling te komen, wegens de noodzakelijkheid om aan Amerika het bedrag van de dezen zomer ver- vallende extra sohuld voor het achtergebleven oorlogsmaterieel te betalen. Thans schijnt men te Parijs uit Washington zekerheid te hebben gekregen, dat men uitstel van beta- ling zal verleenen, indien het Fransche parle- ment maar zoo spoedig mogelijk de regeling voor de gewone oorlogsschuld aan Amerika ratificeert. Het ligt voor de hand dat de Duitsche ge- delegeerde Vogler zijn ontslag heeft genomen, omdat hij zag aankomen dat Duitschland, van twee euvels het minste kiezende, ten slotte tot onderteekening van het rapport ge- dwongen zou zijn. AON IN G AMANOELLA BALLING's LANDS Een week geleden was uit Peshawar bericht gekoinen dat Batsjt Sakao, de emir van Ka- ooel, van plebejische afkomst, die koning Ama- noella van den troon heeft gestooten, Herat had genomen. Dit was, schrijft de N. R. Crt., rie eerste beslissende slag in den oorlog tus- isch-en beiden. Want daardoor werd Amanoella van Aziatisoh Rusland afgesneden en kon hij siret meer op wapenen en schietvoorraad van idaar rekenen. Amanoella handhaafde zich nog jte Kandahar, maar hij rnoes-t zich na de inne- xnin-g van Herat daar bedreigd gevoelen. 's Ko- jaings leger bestond grootendeels uit on-gere- gelde troepen en vermoedelijk heeft hij nu uit cmtmoedigmg den strijd opgegeven. Donderdag kwam bericht dat hij met zijn gemalin, de scli-oone Souraya, en zijn broer Inajatoella, die rsa Amanoella vier dagen te Kaboel geregeerd heeft, te Chaman, in Beloetsjistan, op Britsch- Imiisch gebied aangekomen en dus uitgeweken wsaa, Van zijn plannen om in het voorjaar, wanneer krij-gsverrichtingen in Afganistan vv-etr mogelijk waren, Kaboel te heroveren en zjeh opnieuw op den troon te plaatsen, is niets ga&omen. Amanoella is slaehtoffer van zijn blinden hervormingsijver onder een van nature en door gaitsdienstige traditie behoudziek volk, dat uit stammen met sterk onafhankelijkheidsge- vcei bestaat, geworden. Voor zijn groote reis maar Europa was hij bij zijn hervormingswerk met matigen spoed te werk gegaan. Maar op die reis was de wijn van het Westen hem naar bet hoofd gestegen. Hij kwam diep onder den istdruk van de wonderen van den modemen tyd die hem allerwegen volop getoond werden esj naar het schijnt, allertmeest van zijn be- zoek aan Angora, waar hij den sterken Moes- tafa Kemal-pasja met ijzeren hand aan het werk zag, om toch ook een Muzelmansch volk aan nieuwe zeden en wetten te gewennen en :aet zelfs het Latijnsche letterschrift op te -eggen. Na zijn terugkeer te Kaboel versnelde Amanoella het hervormingstempo en toen brak tie opstand uit, juist op het oogenblik dat zijn vasve krijgsmacht in een toestand van reorga- nisatie en dus ontreddering verkeerde. Vooral <de aischaffing van den vrouwensluier is Ama- noeila noodlottig geworden. Men heeft de hand van twee machtige mo- ^endheden die al zoo iang elkaars teganstan- lers aan de Afgaansche poort van Britsch- Indie zijn geweest, in den strijd tusschen Amanoella en Batsja Sakao gezien. Amanoella helde in elk geval sterker naar Moskou dan naar Londen over en hoewel Groot-Britannie zich in den Afgaamschen burgeroorlog uiterlijk 'Onzijdig heeft gehouden en na Batsjai's eerste 3uceessen zijn gezant uit Kaboel terugtrok, faoudt men het er toch voor dat de nieuwe meester van Kaboel Engeland's gunsteling is. Vrijdag kwam bericht, dat Amanoella dade- Jifk naar Bombay doorgereisd en „naar Euro pa" op weg is. Het antwoord op de vraag wat zijai eigenlijike reisdoel in ons werelddeel is, zou uitsluitsel kunnen geven over zijn verdere plannen. Is dit Moskou, dan zou men meenen dat hij zijn rol nog niet uitgespeeld acht en zich zijn grootvader emir Abdurrahman her- innert die tien jaar als arm balling in Rusland toefde en toch nog de macht in zijn land her- overde. Amanoella zou dan de vertoinding met Moskou die hem nu over Herat onmogelijk is, langs den omweg over Europa kunnen zoeken. In Afganistan zelf heerscht nog altijd regee- ringloosheid, want er vechten, ook na Ama- noella's aftocht, nog eenige pretendenten om den tix>on. Batjai moet nog vele stammen on- derwerpen voor hij aigemeen erkend zal wor den. Generaal Nadir Khan staat in het veld, niet omdat hij, naar hij verzekert, den troon voor zichzelf begeert, maar om den binnen- lan'dsche vrede te herstellen. Velen gelooven echter dat hij nog altijd een aanhanger van de dynastie van den verdreven Koning is. Van Nadir heeft Batsjai stellig het meest te vree- zen, want het aanzien van den generaal in het land is grooter dan dat van den nieuwen emir en hij is niet ver van Kaboel af. De stammen zullen echter ten leste de partij van den sterk- ste kiezen, maar op het oogenblik is niet te zeggen, of Amanoella's dag niet ook weer eens komen zal. DE ZOUTEN VAN DE DOODE ZEE. Moses Novomeysky, die met majoor Tul- loch tot bet winnen van de zouten uit de Doode Zee de concessie verkregen heeft is uit Londen naar Palestina vertrokken. Hij zal eenige weken bij de Doode Zee blijven, doch dan naar Londen terugkeeren om een maat- schappij te vormen. De correspondent van de Manchester Guar dian schrijft o.a. dat de geleerden het eens zijn over den grooten rijkdom aan mineralen in de Doode Zee, maar van meening verschil- len omtrent de mogelijkheid deze mineralen op een uitgebreide schaal op de wereldmarkt te brengen. Enkele deskundigen toeweren, dat het best doenlijk is de potasch uit de Doode Zee te winnen tegen een prijs te New York, die een vierde is van de Duitsche potasch van thans. Andere deskundigen echter twijfelen hieraan. SLAVINNEN BEVRIJD. De regeering van Hongkong heeft aan de Moetsai, de jonge slavinnen in de Kroon- kolonie, meegedeeld, dat het haar vrij staat naar haar ouders terug te keeren; haar werk- gevers zijn gewaarschuwd, dat zij haar ver- trek niet mogen verhinderen. De quaestie der Moetsai is, naar de „Daily Telegraph" in herinnering brengt, herhaalde- lijk intemationaal ter sprake gebracht; eenige maanden geleden heeft de Britsche regeering deze slavemij verboden. Kort v66r het Lager- huis uiteenging werd aan de regeering ge- vraagd wanneer zij voornemens was dit ver- bod ten uitvoer te leggen. In China werken millioenen kinderen onder vreeselijke omstandigheden. De wet erkent het recht der ouders om hun kinderen als slaven te verkoopen. Het ontvoeren van kin deren met hetzelfde doel duurt, volgens de Daily Telegraph", nog steeds voort. WATERNOOD. Het is begrijpelijk, dat, na deze na een droog voorjaar ingetreden ongekende droogte- periode onze normale watervoorziening danig in de war stuurt. Zelfs de zuinigste huis- moeders zien reeds eenigen tijd den bodem van hun regenbak of peilen met groote be- zorgdheid de geringe hoeveelheid water die er nog in staat. De watemood doet zich niet alleen voor in plaatsen waar men die periodiek kent, maar ook in verschillende plaatsen waar men zelfs met een breed gebaar te kennen gaf van een waterleiding niet te willen weten. Dit folijkt wel uit de noodkreten die uit verschillende gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen gericht worden tot de directie van de Zeeuwsch- Vlaamsche tram, welke voor haar gebruik water aanvoert uit de Zuid-Bevelandsche waterleiding, om ook een zending van die kostbare levensbehoefte te mogen ontvangen. In Ter Neuzen, we weten het genoeg, rijden de watertanks reeds vele weken, en men ge voeld zich gelukkig, met de wetenschap, in elk geval toch water te kunnen koopen. Maarde capaciteit van de wateraanvoer is niet onbeperkt. De „Luctor et Emergo" maakt al verschillende extra-reizen, niet voor de tram, maar voor de behoeften der bevol- king van Zeeuwsch-Vlaanderen, het wordt voor dat waterschip en zijn bemanning in- derdaad ,,worstelen" om in den steeds stij- genden nood te voorzien. Naar we vememen komen van verschillende plaatsen aanvragen, van Hulst, Biervliet, Oostburg, Graauw, Schoondijke, Hoofdplaat, IJzendijke, Hoek, Axel, Boschkapelle, Walsoorden, zelfs uit het verwijderde Zuidzande. Een vreemde toestand, als men nagaat dat vele van die aanvragen komen uit gemeenten waar men een oplossing van het watervoor- zieningsvraagstuk tegenhoudt of zich daar- mede in 't geheel niet wil inlaten. Het is ook geen aangename gewaarwording voor de tramdirectie, die voor een economische be- drijfsvoering de waterleiding noodig heeft, en thans het gevoel heeft, dat zjj, door aan water te helpen de afdoende oplossing niet in de handen werkt. Die hulp wordt dan ook alleen verleend uit de overweging dat men de be- volking ten slotte niet zonder hulp kan laten en zij niet de dupe mag worden van het kort- zichtig beleid van de in deze verantwoorde- lijke personen. BEZOEK VAN ENGELSCHE OORLOGSSCHEPEN. Jl. Zaterdag kwamen alhier op de haven met bestemming naar Gent het Engelsche moederschip voor onderzeeers „Alecto" ver- gezeld van 6 onderzeeers. Deze oorlogssche- pen hadden te voren een bezoek gebracht aan Antwerpen. Begrijpelijk trokken deze in onze haven ongewone schepen tijdens het opschut- ten veel bekijiks. Een der onderzeeers is even voorbrj Sluiskil in aanvaring gekomen met het Engelsche s.s. „Vale of Mowbray" komende van Gent. Dit schip, hetwelk geladen was met ijzer, kreeg een gat in de romp, hetgeen alhier met cement voorloopig gedicht is. N.V. ZEEUWSCH-VLAAMSCHE TRAM- WEG-3IAATSCHAPPIJ GEVESTIGD TE TER NEUZEN. Zaterdag j.l. is in het hoofdkantoor der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Maatscbappij te Ter Neuzen de gewone jaarlijksche alge meene vergadering van aandeelhouders ge houden. De voorzitter herdacht bij de opening in gevoelvolle bewoordingen den heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury, in leven commissaris der maatschappij. De heer Mr. P. Dieleman te Middelhurg is herkozen tot commissaris. Het jaarverslag over 1928 werd uitge- bracht en de balans en winst- en verliesreke- ninig over dat jaar vastgesteld. Uit de bedrijfsrekening blijken de volgen- de cijfers: opbrengst personenvervoer 94.062,62, goederenvervoer f 402.825,23, diversen 11.394,52, of totaal 508.282,37; exploitatiekosten f 385.276,60, batig saldo f 123.005,77. Als baten komen op de winst- en verlies- rekening voor: onverdeeld saldo 1927 f 254,51, bedrijfsrekenting 123.005,77, exploi- tatie weegbr. f 6022,98, interest 22.998,72, dividend stoomtram HulstWalsoord. 8100, subsidien en diverse baten f 40.990,67, waar- van in mindering komen: rente 5 oblig leening 42.300, storting in de vernieuwings- fondsen f 38.385,25, afschrijvingen f 62.288,12, zoodat het winstsaldo bedraagt 58.399,28. De balans vermeldt onder activa: kosten van aanleg en uitbreiding f 5.313.788,85, waar- op afgeschreven f 836.322,42, bank en perso nen /168.173.74, aandeelen stoomtram Hulst- Walsoorden en effecten f 217.558,52, effecten van de vemieuwingsfondsen 388.628,75, magazijnvoorraad f 71.955,63, diverse rekenin- gen1 26.240,10, terwijl in het passief voor- komen: geplaatst aandeelenkapit. 1,200.000, 5 obligatieleening f 839.000, rentelooze voorschotten f 2.476.223, vemieuwingsfond sen 439.447,75, diverse rekening. f 336.953,14, winstsaldo 58.399,28. Het door commissarissen gesteunde voor- stel van den algemeen-directeur, om van het winstsaldo 54.000 te bestemmen voor uit- keering van 4% dividend, werd met alge meene stemmen aangenomen. Het zevende dividendbewijs zal mitsdien vanaf 15 Juni a.s. betaalbaar zijn met 22,50. SOCIETEIT HARMONIE. Met de Staatscrt. van 25 Mei zijn verzon- den afdrukken van de statuten betreffende de Societeit Harmonie, gevestigd te Ter Neuzen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 25 Mei stonden bij de arbeidsbeurs in- geschreven: losse- en transportarbeiders 137; zeelieden 3; voermansknecht 1; centrale- machinist 1; chauffeur 1; bakkersknechts 2; fabrieksarbeider 1; opperman 1; totaal 147; alzoo vermeerderd met 10 personen sinds 18 Mei. De aanmeldingen bedroegen 21 Mei 57, 22 Mei 57, 23 Mei 74, 24 Mei 80 en 25 Mei 55. Gevraagd worden: Voor Vlissingen en Middelburg: volslagen timmerlieden, schilders en halfwas-schilders. Voor Sluiskil: bekwame betonvlechters, en timmerlieden. Voor binnenscheepvaart: jongens van 16 20 jaar. Loon voor onbevarenen 5 tot en met f 10 per week, met kost en huisvesting. Voor Belgie: te Hemixem, Rumpst, Niel en Terhaegen: arbeiders voor steenfabrieken. Voor Canada: iemand bekend met aanleg en onderhoud van dijken, aanleggen en onder- houd van slooten. Aanvangssalaris50 dollar per maand, vrij huis, vuur, lioht, melk en tuin. H. M. F. VERWILGHEN. f Vrijdag is te Hulst een der oudste ingeze- tenen dezer gemeente overleden en wel de Weledeiachtbare heer Hippolit Marie Frederik Verwilghen. De overledene bereikte den leeftijd van brjna 88 jaar. De heer Verwilghen, was vanaf 22 Aug. 1899 tot September 1927, onafgebroken lid van den raad dezer gemeente. Bij de perio- dieke verkiezingen in 1927 stelde hij zich niet meer beschikbaar wegens zijn hoogen leeftijd. Behalve lid van den raad was de heer Ver wilghen vanaf 10 Nov. 1913 tot zijne aftre- ding als raadslid, tevens onafgebroken wet- houder, en van 19 November 1899 ook onbe- zoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand. Al deze functies bekleedde de afgestorvene met veel ijver en toewijding, en hij wist de genegenheid van velen te winnen. Als blijk van waardeering voor al hetgeen h<j gedurende die jaren voor de gemeente had gedaan, werd hem bij zijn scheiden door den gemeenteraad een jaarlijksche uitkeering ad 150 bij wijze van pensioen uit de gemeente- kas toegekend. (Zel.) BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziek- ten over de week van 12 tot en met 18 Mei in de provimcie Zeeland bedroeg: Felbris typhoidea (buiktyphus)IJzendijke 1, (geinfecteerd in Belgie), Roodvonk: St. Phi- lipsland 1, Retranchement 1; Diphteritis: Vlissingen 1. In genoemde week werd een geval van en cephalitis na inemting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. Een nader onderzoek naar dit geval is inge- steld. (St.ct.) VERZORGING DER MELK BIJ WARMTE. Met het oog op het zuur worden van de melk, raadt het Melk-Oontrolebureau Am sterdam het volgende aan Koop sleehts zindelijke melk van zindelijke menschen! Ontvangt de melk in goed gereinigd vaat- werk of sleehts in flesschen, die behoorlijk gereinigd zijn! Neemt de melk onmiddellijk in huis, laat ze niet op stoep, trap of in de gang staan! Kookt uw melk direct en niet te kort, het opstijgen van schuim wil niet zeggen, dat de melk voldoende doorgekookt is! Na koken moet ge de melk onmiddellijk zoo diep mogelijk koelen en niet eenvoudig van het vuur zetten! Hoe kouder de melk is en blijft, hoe langer ge ze goed houdt! Zet daarom uw melkkan of flesch op een koele plaats en verversch het water dikwijls! Zorgt dat geen stof of vliegen in uw melk komen en zet ze niet in de zon! Spoelt vaatwerk, waarin zich melk heeft bevonden, ten spoedigste met voldoende koud water om en gebruikt daama heet water. ZAAMSLAG. In deze gemeente is gevonden een in goe- den staat verkeerend rijwiel merk „Succes". Nadere inlichtingen te verkrijgen bij den gemeente-veldwachter. AXEL. Ingevolge de oproeping per advertentie in dit blad vergaderden jl. Zaterdag alhier een 60tal leden der Eerste Nederlandsche Ooope- ratieve Suikerfabriek te Sas van Gent om van gedachten te wisselen over de vacature's in het bestuur en het zoo mogelijk overeen- stemming krijgen over aan te bevelen candi- daten. De vergadering werd geleid door den heer A. de Bruijne. Het resultaat der verga dering was, dat na stemming candidaat ge- steld werden voor de drie vacatures de heeren C. van Acker, J. Huijssen-de Koeijer en C. Wolfert Hz. HULST. Te Hulst is een verbod uitgevaardigd om stoepen, ramen enz. met water te reinigen, als gevolg van het gehrek aan water, dat steeds nijpender wordt. BOSCHKAPELLE. 't Gebrek aan drinkwater is hier wel ten top gestegen, aangezien de partikuliere als open- bare waterbakken ongeveer finaal zijn uitge- put. Dezer dagen voerde de Z. V. T. M. voor haar person eel, wonende te Boschkapelle en Stop- peldijk een tank leidingwater aan ter distri- butie. Men kan zich voorstellen, hoe de be- voorrechte buunruan door de omwonenden werd gefeliciteerd, maar mogelijk ook benijd, waar- mee we maar zeggen willen, dat deze regen- looze periode de meestbespraakte propagan- diste is voor de totstandkoming eener water leiding. Moge ze tot gervolg hebben, dat ze de verstokte tegenstanders ervan tot andere in- zichten brengt. In de laatstgehouden raadsvergadering waarvan uitvoerig verslag zal volgen stelde de burgemeester J. Ti-uijman, het jong- ste rapport inzake de Z.-Vl. Waterleiding voor de raadsleden ter inzage; ook de notulen der gehouden aandeelhoudersvergadering zullen voor hen beschikbaar zijn, zoodra deze zijn in- gekomen. Verder deelde Z.Ed, mede, zijne benoeming als afgevaardigde naar deze vergadering neer te leggen, daar hij het bindend mandaat, om sleehts die voorstellen te steunen, die leiden tot ontbind'ing der Maatschappij, een onover- komenlijk bezwaar acht. BRESKENS. De plannen tot oprichting van een vereeni- ging tot bevordering van het Vreemdelingen- verkeer te Breskens beginnen naar de Bresk. Crt. vemeemt vaster vorm aan te nemen. Een voorloopig comite is reeds in wording. Vanwege het watergebrek is het heden verboden te Breskens de straten te schuren. Wedstrijduitslagen van Zondag. Kampioenschap van Nederland. SpartaFeijenoord 0- —2 P. S. V.—Go Ahead 2- -1 Feijenoord 5 4 1 12—6 8 P. S. V. 6 4 2 19—8 8 Go Ahead 5 2 3 13—8 4 Sparta 3 1 1 1 2—3 3 Velocitas 5 1 4 1—22 1 Promotiewedstrijd 2e klasse. WilhelminaSt.m. Emma VlissingenDe Valk St.m. Emma 3 2 Wilhelmina 1 1 De Valk 2 1 Vlissingen 2 12—6 3—1 3—7 3—7 3—1 1—2 4 2 2 Pramotiewedstrijd 3e klasse. M.E.V.O.—Alliance 3—2 M.E.V.O. 2 2 7—5 4 Alliance 2 2 5—7 Terneuzen TERNEUZEN I KAMPIOEN DER DERDE KLASSE A. In de Zaterdag te Middelburg gehouden ver gadering van de protest-commissie van den N. V. B., werd behandeld het door de voetbal- vereen. Hulst ingediende protest tijdens den door die vereeniging gespeelden wedstrijd te Middelburg op Zondag 21 April 1.1., tegen Mid delburg II. Het protest werd afgewezen, waar- door het kampioenschap der d'erde klasse A, op naam van Terneuzen staat, met een punt meer dan Hulst. GOES—TERNEUZEN. 4—4. Gisteren trok het eerste elftal van Terneu zen naar Goes, om aldaar een vriendschappelij- ken wedstrijd te spelen tegen Goes I. Door ver schillende omstandigheden kon het elftal niet volledig uitkomen en moesten niet minder dan vier invallers worden aangewezen, wat zeer jamimer was in da positie waar Terneuzen door het gavallen besluit der protestcommissie was geplaatst, daar er nu aigemeen op een ne- derlaag werd gerekend, wat geen prettigen in- druk zou maken, direct na het op haar naam staan van het kampioenschap. Te ongeveer half drie kwamen beide elftallen in het veld. Voor dat den aftrap plaats had, werd door den aanvoerder van Goes aan Ter neuzen bloemen aangeboden in de kleuren der stad Goes, rood en wit, en wensehte hij de spe- lers geluk met het behaalde kampioenschap, dat nu door de gevallen beslissing officieel op naam van Terneuzen staat. Verder wensehte hij hen veel succes in de promotie-wedstrijden. Door Terneuzen werd met een kort woord dank gezegd voor de hulde en de uitgesproken wen- schen. IHdema wordt begonnen en Goes speelt de eerste helft eenigszins in het voordeel van den wind, welke ischuin over het veld staat, en nadat de bal eenigen tijd in het middenveld werd gehouden, komt Goes opzetten en is ge durende eenigen tijd in de meerderheid. De voorhdede van Terneuzen is niet op dreef en den enkelen aanval die gedaan wordt, wordt niet afgewerkt. Goes neemt de leiding en spoe dig daarop verhoogt zij deze tot 20, terwijl kort voor de rust de middenvoor van Terneuzen met een fraaien kopbal den achterstand ver- kleind, 21, met welken stand de rust ingaat. Na de rust is Terneuzen beter op dreef en ziet de middenvoor kans nog driemaal te scoren, terwijl Goes ook nog een keer doelpunt, zoo dat d'e stand nog steeds in het voordeel van Terneuzen blijft, tot kort voor het ednde Goes den gelijkmakenden in het net weet te jagen, zoodat dezen wedstrijd, die niet veel moois liet zien, eindigt in een gelijk spel 44. Het kan misschien zijn nut hebben er hier op te wijzen, dat de Prov. boot, die hier om 10.36 vertrekt, geen aansluiting geeft op de tram te Borssele van 11.04 en de reizigers al daar moeten wachten tot 12.37. De boot komt geregeid tien minuten na het vertrek van de tram te Borssele aan!! ZEEUWSCH-VLAAMSCH TENNISTOURNOOI TE TER NEUZEN. Heeren-E nkelsp el W. van Waesberghe slaat Loeff 75, 62. W. van Waesberghe slaat Van Alphen 60, 6—1. Cos slaat Dumouleijn 63, 75. E. Verstraeten slaat Kleijn 16, 75, 63. Heeren-Dubbelspel MeijerSpruijt slaan Moggre—Pabbruwe 60, 46, 64. E. VerstraetenVan Lierop slaan Bronswqk Fijn van Draat 60, 61. JurrijElzinga slaan W. en J. van Waes berghe 97, 46, 64. Meijer—Spruijt slaan E. Verstraeten —Van Lierop 61, 6—4. Gemengd-Dubbelspel. Mej. A van WaesbergheJ. van Waesberghe slaan mevr. J urrijMoggre 67, 86, 63. Mevr. en den heer Bronswijk slaan mevr. en den heer Pabbruwe 64, 62. Mej. V. Verstraetenden heer E. Verstrae ten slaan. mevr. Wolfden heer Kleijn 62, dI t i Mej. A. Verstraeten—den heer Jurni slaan mej. E. Seydlitzden heer Van Lierop 61, 6—2. Mevr. Rompu—den heer Muste slaan mej. Kramerden heer Fijn van Draat 62, 6—3. Mej. Van Cantfortden heer Spaas slaan Mej. Seydlitzden heer Dumouleijn 63, 3—6, 0g Miej. A. van Waesbergheden heer J. van Waesberghe slaan mevr. en den heer Brons- V" Mej~VVerstraetenden heer E. Verstrae ten slaan mevr. Spruijt—Meijer 2, 7—5- Mej* A. Verstraetenden heer Jurrij slaan Wrjjf met de vingertoppen wat Purol in Uw hoofdhuid en wasch daama Uw hoofd met warm water en gewone zeep of nog beter met Purolzeep. Herhaal dit zoo nu en dan. Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvrij, het haar schoan en zacht en valt niet uit. mevr. Van Cantfort—den heer Cos 64, 64. Mej. Van Cantfortden heer Spaas slaan mevr. Rompuden heer Muste 75, 75. Mej. A. van Wlaesbergheden heer J. van Waesberghe slaan mej. V. Verstraetenden heer E. Verstraeten 63, 64. Mej. A. Verstraetendfen heer Jurrij slaan mej. Van Cantfort—den heer Spaas 26, 61, 6—4. Dames-Duibbelspel. Mej. A. van Waesberghemej. V. Verstrae ten slaan mej. de Doeldermej. Hamerlinck 6—1 6—2. Mevr. Jurrijmej. Elzinga slaan mej. E. en L. Seijtlitz 6—4, 6-4. Mevr. en mej. Van Cantfort slaan mej. A. Verstraetenmej. Timmermans 61, 61. Mej. A. van Waesberghemej. V. Verstrae ten slaan mevr. Jurrijmej. Enzinga 75, 61. Mevr. en mej. Van Cantfort slaan mevr. Spruijtmevr. Wolf 62 61 Eindstrijden. Heeren-Enkelspel Cos slaat Jurrij 46, 63, 61. Heeren-Dubbelspel Spruijt-Meijer slaan JurrijElzinga 57, 64, 6—3. Gemengd Dubbelspel: Mej. A. Verstraetenden heer Jurrij slaan mej. A. van Waesbergheden heer J. van Waesberghe 57, 61, 64. D ames-Enkel spel Mej. V. Verstraeten slaat mevr. van Cantfort 6—3, 6—4. Dames-Dubbelspel. Mej. A. van Waesberghemej. V. Verstrae ten slaan mevr. van Cantfortmej. van Cant fort 62, 64. Na afloop der wedstrijden heeft den heer Muste in een keurige speech de dames en heeren bedankt voor de talrijke inschrijvingen, waaruit de gevolgtrekking was te maken dat een der gelijk tournooi zeer gewenscht was. iHierna had de uitreiking der prijzen plaats. Er was, vooral Zondagmiddag, zeer veel be- langstelling. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 24 Mei de volgende zaken behandeld; P. B., oud 40 j., molenaar te Stoppeldijk, was door den Kantonrechter te Hulst ter zake van overtreding der Warenwet (niet duidelijk zichtbaar aangeven van de samenstelling van veevoeder op de verpakking) veroordeeld tot 60 boete of 20 dagen hechtenis. De veroordeelde teekende hooger beroep aan. Eisch: vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en veroordeeiing tot /60 boete of 60 dagen hecht. Mr. Lambooij, verdachte's raadsman, vroeg vrijspraak. P. B. voornoemd, ter zake van eenzelfde overtreding (afleveren van veevoeder met circa 33 rijstdoppen en een hoeveelheid tapiocameel, zonder daarvan mededeeling te doen aan den verbruiker. De verdachte was in hooger beroep geko men. Eisch: vemieting van het vonnis van den kantonrechter en vrijspraak. Mr. Lambooij vroeg vrijspraak. CHR. BOEREN EN TUINDERSBOND (AFD. ZEELAND.) Donderdagmorgen vergaderde de afd. Zee- land van de Chr. Boeren- en Tuindersbond in „de Prins van Oranje" te Goes. Wij ontleenen daaromtrent aan de Midd. Crt. Na opening der vergadering met gebed sprak de Voorzitter, de heer C. P. Vogelaar te Krab- bendijke een openingswoord. Na de vrij vele aanwezigen verwelkomt te hebben, wees spr. er op, dat het afgeloopen jaar 1928, dat aanvankelijk zoo gun&tig voor den landlbouw leek, wel wat de opbrengst en de kwaliteit, maar niet wat de prijzen betreft, aan de verwachtingen heeft beantwoord. De financieele resultaten stelden dan ook teleur. Zacht fruit gaf een tamelijk goede opbrengst en behoorlijke prijzen. De perenoogst was middelmatig, appelen waren er zeer weinig. We zien den laatsten tijd steeds meer een verschuiving van land- naar tuinbouw. Is de landbouw niet meer hoonend,vraagt spreker. Voor onze jonge boeren ziet, (naar spreker meent, de toekomst er niet rooskleu- rig uit. Kapitaalvorming voor de toekomst is voor hen in de meeste gevallen moeilijk. |De oorzaak van de malaise zit volgens spre ker niet in de prijzen der gronden, en de pach- ten. Vergeleken met voor den oorlog zijn ze 142 en is die opbrengst der producten 135. Dit ziet er dus niet zoo slecht uit. De uitgaven zijn echter meer gestegen. Het cijfer der arbeidsloonen is (althans vergele ken met voor den oorlog) 200. EVeneens de post omkosten voor ambachtslieden. iSpr. beweert niet, dat de loonen te hoog zijn. Ze zijn eerder te laag, in vergelijking met de industrie. Maar in de industrie legt men de meerdere kosten op het product. Dat kan de lanidbouw met. Die is afhankelijk van den wereldprijs. Overal in het buitenland beschermt men den landbouw. In ons land echter niet. Kan ons kleine landje dat volhouden? Onze regeering doet tot heden zeer weinig in dezen. Spreker wijst op den fellen tegen&tand tegen een kleine ibescherming van den bietenteelt. Steun aan de Rotterdamsche Bank, aan de Kon. Holl. Lloyd en aan de Middenstands-Crediet- bank wend1 veel vlotter verleend. Maar nu ging het er am, de boeren te steunen. En dan werd er met twee maten gemeten. Spreker ziet de toekomst van den landbouw eenigszins pessimistisch in. We zullen alle krachten moeten inspamnen en intensi-ef wer- De secretaris, de heer JA. Dominicus te Wemeldinge doet hierna eenige mededeelingen. Aan het bestuur wordt overgelaten 'n aan- beveling op te maken van twee personen ter benoeming van een lid der commissie van toe- zicht op den oursus voor leerkrachten in de pluimveeteelt te Breda. Nadat de secretaris de notulen gelezen heeft, brengt de penningmeester, de heer J Oele te Wemeldinge financieel verslag uit. Ontvangen is f 298,92, uitgegeven f 285,98, al zoo batig saldb van f 12.94. De penningmees ter dringt krachtig aan op het maken van meer propaganda voor dfen Bond. Meerdere leden kunnen en moeten gewannen worden. De heer Padmos wordt bij acclamatie her kozen als bestuurslid. Even-zoo voorzitter en secretaris als leden van het hoofdbestuur. Als afgevaardigde naar de a.s. jaarverga- dering van den Bond wordt de heer Oele te Wemeldinge benoemd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2