ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. FLORA'S Kuikenvoeder No. 8378 Maandag 2 7 Mei 1929 69® JaargaBg K ZORGI VOOR UW MENS! qxx geen. g_ ABRNNEMENTSPRIJS BI;K KiEKLAKD, FETJILLETON, smaakt ah room BUITENLAND, n: INGEZONDEN MEDEDEELIN GEN. Fa A. VAN OVERBEEKE-LEUNIS INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. E3& TER NEUZENSCHE COURANT Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Euiten Ter Neuzen fr. per post f 1.80 per 3 maanden Bij vooruitbetaUng fr. per post if 6,60 per jaar Voor Belflie en Amerika f 2,25, overkje landen j2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het bintenland alleen bi, vooruitbetaling. Dit blad verschijnt iederen Maandaq-, Woensdaq- en Vrijdaqavond. DE TEKUGKOMST VAN DE KONINGIN. Met den gewonen D-trein is de Koningin Vrijdagmiddag ruim 'half 5 aan het Centraal- station te Utrecht aangekomen. Eenigen tijd te voren was, zoo goed als ongemerkt, Prin- ses Juliana per auto naar het station geko- men. Zij vertoefde, in afwachting van de komst van den trein, in de voor de Koninklijke familie vrij gehouden wachtkamer. Aangezien de D-trein zeer lang was en het Koninkiijk salonrijtuig vrijwel achteraan in den trein was geplaatst, werden de auto's voor de Koninklijke familie en gevolg op het eerste perron-Zuid, ongeveer bij het punt, waar het salonrijtuig bij stilstand van den trein zou komen, geplaatst. Toen de trein in aantocht was, begaf Prin- ses Juliana zich naar het eerste perron Zuid; nadat de Koningin uit het rijtuig was gestapt, vond tusschen Moeder en Dochter een harte- lijke begroeting plaats. Na enkele personen van het gevolg, die Haar opwachtten, de hand te hebben gedrukt, staple H. M. in den eersten auto en met Haar de Prinses. Een gejuich van degenen, die tot dicht brj den trein waren toegelaten, en van de reizigers in den trein, steeg op, toen de auto wegreed. Het talrijke publiek, dat huiten het station de komst van H. M. afwachtte, had zich ver- zameld aan den zuidelijken uitgang en de po- litie had op loffelijke wijze slechts in zooverre den weig afgezet als noodig was om den auto doorgang te verleenen. Toen de Koningin en Prinses Juliana uit het station kwamen, reden zij vlak langs een dichte haag menschen aan beide kanten van den uitgang, die de Konin klijke familie luide toejuichten. Langs den gewonen weg werd daarop naar Soestdijk gereden. Om half zes is de Koningin ten paleize Soestdijk aangekomen. Prins Hendrik was reeds vroeger in den middag gekomen. Bij Haar aankomst werden Zij en de Prinses door een talrijke menigte hartelijk toegejuicht. De Koningin zal er tot Dinsdag blijven. Dien dag vertrekt zij naar het Loo. BEZOEK AAN DE KONINGIN-MOEDER. De gewezen Duitsohe keizer en zijn gema- lin hebben een kort bezoek aan de Koningin- Moeder ten paleize Soestdijk gebracht. EERSTE KAMEB. Suikerwetje. Aan het voorloopig verslag over het voor- stel van wet tot het verleenen van tijdelijken steun aan de beetwortelsuikerindustrie hier te lande, wordt ontleend, dat verscheidene leden verklaarden, groot bezwaar te hebben tegen initiatiefvoorstellen als het onderhavige en van oordeel waren, dat maatregelen als de thans voorgestelde indien werkelijk noodzakelijk van de regeering behooren uit te gaan en dit te meer, daar alleen de regee ring door de haar ten dienste staancW ambte- naren en deskundigen, de beschikking heeft over de noodige voorlichting en gegevens, welke onmisbaar zijn in zaken als deze, die veel ingewikkelder zijn dan bij eersten oog- opslag zou worden verwacht. In verband hiermede werd dan ook de em- stige klacht geuit, dat aan de Kamer de noo dige gegetvens ontbreken, om zich in casu een juist denkbeeld over de nood zakol ijkhcid van steun aan de sudkerfabrikanten te vormen. Sommigen der hier aan het woord zijnde le den konden in dit geval de indiening van het initiatief-voorstel te minder goedkeuren, om- dat de regeering nog slechts zeer kort geleden heeft te kennen gegeven, dat er volgens haar meening geen aanleiding tot ingrij.pen ten deze bestond. Andere leden, die overigens voor initiatief voorstellen in beginsel weinig gevoelden, wa ren ten aanzien van dit voorstel echter bereid, over hun principieele bezwaren heen te stap- pen, wegens het groote landlbouwbelang, het- welk daarbij is betrokkem. Zij waren evenwel van meening, dat de regeering zou moeten et m Uit het Engelsch door E. PHILLIPS OPPENHEIM (Vervolg.) Nog geen uur geleden was de deur ge- opend om de eerste menschen binnen te laten en nu stond er al een witkiel bij de deur, die het binnenkomen en weg gaan moest regelen, terwijl twee politieagenten, wier aandacht qetrokken was door het ge- drang voor den winkel, de handen vol hadden met het regelen van de qeue van wachtende menschen. De kok kon het webk niet meer af, na anderhalf uur had hij een maatje noodig om tehelpen. Voort- durend kwamen er karren met levensmid- delen opdagen, terwijl aan de lange tafel, welke achter in den winkel opgezet was, de me est vreemdsoortige individuen el- kaar voortdurend afwisselden. .Bliss zat nog steeds aan zijn schrijftafel met het air van iemand, die het te druk heeft om aan iets anders te denken; als echter de waar- heid gezegd moet worden, voelde hij zich lang niet op zijn gemak, daar tot dusverre niemand werkelijk zakelijk naar het for nuis had geinformeerd. Zoo ongeveer tegen drie uur in den namiddag echter, klopte een jonge man, die in een taxi ge komen was, hem op den schouder. kunnen verklaren, dat de gelden voor de thans goed te keuren uitgaven beschikbaar zijn. Vele leden verklaarden, in beginsel ernstige tegenstanders te zijn van maatregelen als de thans voorgestelde en niet zonder bekomme- ling te zien, dat in. de laatste jaren telkens pogingen worden aangewend om steun te ver leenen aan imlustrieen, welke door de belang- hebfoenden als noodlijdend worden bescbouwd. Hoezeer de bedrijven en niet het minst de landibouwers zich weten aan te passen aan ge- wijzigde omstandigheden, hoe hachelijk hun jrositie tijdelijk ook moge zijn, is in de laatste jaren herhaaldelijk overtuigend gebleken. Hiertegenover werd door vele leden aange- voerd, dat naar hun meening in moeilijke tij- den wel degelijk hulp van regeeringswege ge- wenscht is en gunstig kan werken. Door vele leden werd ontkend, dat de voor- stellers bij de bietenbouwers en de cooperatieve beetwortelsuikerfabrieken een noodtoestand zouden heblben aangetoond, waardoor het tref- fen van beschermende maatregelen zou zijn geboden. Deze leden zouden gaarne vernemen, wat de voornaamste cooperatieve fabrieken over 1928 aan de bietenverbouwers zullen uitkeeren. Dat de resultaten van de beetwortelcultuur in ons land in de laatste jaren ongunstiger zou den zijn dan die van andere daarmede verge- lijkbare culturen, kan door de voorstellers moedlijk worden aangetoond. Eenige leden wezen er op, dat indien de toe- stana ten aanzien van de suikerindustrie inder- daad hachelijk is, er andere middelen zijn om het evenwicht te herstellen. In de eerste plaats kan daartoe ddenen inkrimping van de teelt der beetwortelen, die in geen enkel landbouw- gebied van ons land meer dan 26.4 van het totaal onwat en in sommige provincies slechts 1.9 bedraagt, bij een totaal-generaal van ons land van slechts 6.9 iDe producent, zoo betoogden zij, moet den kreet van de markt volgen. En verder zou ver- betering kunnen worden verkregem, door op- voering van het suikerverbruik, ter bereiking van welk doel op verlaging van den prijs moet worden aangestuurd en wel door verlaging van den accijnis op de suiker. In veriband met dit laatste redmiddel werd de aandacht gevestigd op Belgie, waar ook reeds een voorstel tot verlaging van den suikeraccijns is aangekor,- dnigd en betreurd werd, dat de motie van or- de van den heer Vliegen c.s. te dezsr zake door de Tweede Kamer is verworpen. Andere leden vestigden er de aandacht op, dat de capaciteit der bestaande fabrieken te groot is, waardoor niet economdsch wordt gewerkt, hetgeen zich te meer zal doen gevoelen, wanneer de bieten- cultuur wordt ingekrompen. Met het oog op de prijzen, die de landbouwers voor hun bieten zullen ontvangen, is het van belang, dat de oogst zoo economisch mogelijk wordt verwerkt m.a.w. dat de werkende fabrieken een lange en voile campagne maken. Gevraagd werd, of de voorstellers in staat zijn mede te deelen, of, en welke maatregelen de cooperatieve fa brieken voomemens zijn te nemen, ten einde dit doel te bereiken. Eeniige andere leden hadden hoop, dat alle belangbebbenidlen eerlang tot het inzicht zullen komen, dat men de wereldproductie zal moeten aanpassen aan de wereldconsumptie. Zij achten het door de voorstellers gekozen middel om tot verbetering te geraken niet alleen onjuist, maar ook gevaarlijk voor de po- litieke zeden, daar belanghebbenden al te licht geneigd zullen zijn tot middelen als dit hun toevlucht te nemen ten einde voordeelen te be- halen of nadeelen te ontgaan. Bovenstaande be- schouwingen bleven niet onweersproken. An dere leden, hoewel met de voorstellers niet ontkennend, dat aan het voorstel bezwaren zijn verbonden, noemdee de bezwaren, zooals die door de tegenstanders zijn uitgemeten, verre overdreven. Degenen, die den Nederlandlschen producent verwijzen naar den kreet van de markt, moe ten, zoo werd verder opgemerkt, een open oog hebiben voor het feit, dat het buitenland door zijn maatregelen dien kreet vervalscht. Over- al geniet de suikerindustrie bescherming, in vele landen gedaeht werd' bij t. aan Enge- land zelfs zware bescherming, waa.rbij <le bier voorgestelde steun van 1.50 per 100 K.G. bijna nlets beteekent. De leden, die thans zoo zwaarwichtige ar- gumenten meenen aan te voefen tegen dit zeer ,,Bent u de chef?" vroeg hij. „Ta", zeide Bliss. ,,Wat is de engrosprijs van uw fornuis?" ging de jonge man door. Bliss keek eerst even tersluiks naar het kaartje, dat het jongmensch hem overhan- digd had. „Ellermanns Limitedstond er op gedrukt, de naam van de grootste en- groszaak van het geheele land. ,,Voor u als grossder is de prijs dertien en een ihalve guinea' zeide Bliss, ,,maar we zijn van plan geen groote orders van grossiers aan te nemen. Als we ze direct aan de winkeliers verkoopen, krijgen we natuurlijk meer, en u weet evenaoed als ik, dat de prijzen van het metaal hoe lan- ger hoe meer de hoogte ingaan, en nu spreek ik nog niet eens over de mogelijk- heid, dat er binnenkort een staking uit- breekt." Laten we nu met een proeforder van een twintig stuks beginnen", stelde de vertegenwoordiger van de firma Eller- mann voor. Bliss zuchtte diep, terwijl hij de order noteerde en haar geteekend weer teruq kreeg. ,,'t Is eigenlijk in't geheel ons doel niet, om aan grossiers te gaan leveren", zeide hij. ,,We hebben dit on touw gezet als re clame voor onze afnemers. Eigenlijk kun nen we niets nieuws beginnen, voordat onze fabriek klaar is." De jonge man keek hem even opmerk zaam van ter zij'de aan. ,,Ze durft nogal wat aan, die firma van u." Bliss haalde even nonchalant zijn schou- ders op. ,,In den tegenwoordigen tijd iheeft juist zoo iets resultaat. Maar neemt u me niet bescheiden voorstel, vergeten bovendien, dat voor het jaar 1902, derhalve voor de Brussel- sche suikerconventie, een dergelijke steun aan de suikerindustrie werd verleend, zood-at een zeer tijdelijke teragkeer tot een maatregel van voor dien niet zoodanige bestrijding, als door de tegenstanders geleverd, verdient. Het gaat toch ook niet aan om de beetwor telsuikerfabrieken, die thans een moeilijken tijd meemaken, eenvoudig ten doode te doe- men cm op haar puinhoopen wellicht iets an ders te laten verrijzen. Wellicht zou een suikerconventie een goede oplossing der bestaande moeilijkheden kunnen brengen, maar bij ontstentenis daarvan moet men wel zijn toevlucht nemen tot steunver- leening. Deze leden achtten het dan ook zeer on- billijk en overdreven dit voorstel te brand- merken als gevaarlijk voor de politieke zeden. Dat met het verleenen vail steun aan de bie- temcultuur een uiterste gevaarlijk terredn zou worden betreden, werd door eenige leden na- der uiteengezet, die er op wezen, dat andere takken van landbouwibedrijf, met name het mielkveehoudersbedrij fin ten minste even groote moeilijkheden verkeeren. Enkele leden, hoewel overtuigd van het groote belang der teelt van suikerbieten, wa ren ndettemin van oordeel, dat dit belang door de voorstellers dezer steunverleening wel eeni- germate wordt overdreven. Beoogd1 wordt de instandhouding van werk- gelegenheid voor duizenden artoeiders, schip- pers en anderen, maar die werkgelegeriheid zal door de aanneming van het voorstel voor nie mand ook maar met een enkelen werkdag wor den vermeerderd, om de eenvoudige reden, dat de gesohikte zaaitijd' voor de beetwortelen dit jaar reeds voorblj is. lets anders zou het zijn, indien het voor stel strekte tot bevordering van den bieten- bouw in 1930, maar daarvoor kan het niet dienen. Verschillende leden vroegen zich nader af, of dit wetsvoorstel inderdaad gesohikt is om aan het beoogde doel te beantwoorden. Dit doel, het zooveel mogelijk handhaven van het normale peil van den bietenverbouw en het in bedrijf houden vain het normale aantal werken de suikerfabrieken, kan, naar zij betoogden, al leen worden bereikt, wanneer de verbouwer een eendgszins loonenden prijs voor zijn bieten ontvangt. Deze prijs is volgens de voorstellers ten minste op 16 te stellen, hetgeen een sui- kerprijs van f 17 als minimum beteekent. Hieruit zou reeds volgen dat het gestelde doel niet zal worden bereikt en de verbouw dus zal inkrimpen. Andere leden moesten weliswaar toegeiven, dat dit wetsvoorstel inderdaad te laat komt, om nog invloed te kunnen uitoefenen op het uitzaaien van suikerbieten, maar voerden tot verontscihuldiging der voorstellers aan, dat de- zen blijkbaar tot op het laatste oogenblik had den gehoopt op verbetering der prijzen, waar door steunverleening niet noodig zou ziin. Hunnerzijds meenden zij toch op aanneming van het voorstel te moeten aandringen, om daardoor der Regeering duidelijk te maken, dat de beide Earners der StatenGeneraal van oordeel zijn, dat steunverleening aan de sui kerindustrie noodzakelijk is en dat bij niet- bekrachtiging van dit wetsvoorstel de Regee ring de verantwoordelijkheid draagt. Deze le den waren van oordeel, d'at ons land een sui- kerproduceerend land moet blijven, en het zou h.i. een ramp zijn, zoo hier cooperatieve sui kerfabrieken ten onder gingen. Van meer dan een zijde werd voorts d'e Geeft ze weerstandsvermogen door Ze hebben 't noodig I TER NEUZEN kwalijk, daar staan een paar menschen te wachten, die ook willen koopen. Ik zal ze even te woord staan, ofschoon ik wer kelijk niet weet, wat ik moet zeggen." Toen de vertegenwoordiger van Eller- mann dat hoorde, pakte hij Bliss meteen bij de lapel van zijn jas. ..Wacht nog eens even", zeide hij drin- gend. „Laten we eerst eens samen het tornuis bekijken. Wilt u misschien opste- ken?" De volgende vijf minuten besteedde de jonge man om op zijn knieen het iornuis aan alle zij den nauwkeurig te bekijken. Toen hij klaar was, sloeg hij het stof van zijn knieen en pakte Bliss bij den arm. ,,Luister eens", zeide hij. natuurlijk kent u mijn firma. U ibegrijpt dus wel, dat we aan een twintig stuks niets hebben. Hoe denkt u erover als ik onzen technischen directeur eens vroeg hier te komen? Bliss schudde bedenkelijk het hoofd. ,,De kwestie is", zeide hij, ,,dat uw fir ma eigenlijk te groot voor ons is. We wil len werkelijk het liefst niet aan grossiers verkoopen. Dertien en een halve guinea is onze uiterste prijs, lager gaan wh niet. ,,Het heeft niet het minste doel ging de jonge man weer vastberaden voort, om den verkoop van die fornuizen aan een half dozijn firma s in handen te qeven. U weet, we betalen alles contant en zoo- ver ik zien kan, geloof ik wel, dat die for nuizen iets voor ons zijn. Achterop heb ik zoo'n klein plaatje gezien, ik geloof dat erop staat Master's Patent", als bewijs dat er al octrooi op qenomen is, dat bevalt me wel. Doet u eens een aanibieding van een duizend stuks". ,,Ik vind het veel beter als uw techni- sche directeur hier komt, dan kunnen we klacht geuit, dat, terwijl het voorstel uitdruk- kelijk bedoelt steun aan de beetwortelcultuur te geven, de voorstellers voor het bereiken van dit doel geen beteren weg hebben weten te vin- den, dan het verleenen van een facultatieve productie-premie per 100 K.G. suiker aan de suikerfabrieken, waardoor het allerminst komt vast te staan, dat die steun uitsluitend en al leen aan de beetwortelverbouwers ten goede zal komen. Opgemerkt werd, dat, indien men werkelijk wilde bereiken dat de bietenteelt niet wondt in gekrompen, men een geheel andere wijze van steunverlee<nding zou moeten volgen, en bijv. den ver'bouwer een minimum geldelijke opbrengst per H.A. garandeeren. Ook werd de meening uitgesproken, dat de steun zal worden aangewend voor een doel, waarvoor die in geen geval bestemd is, te we ten om de niet-cooperatieve suikerindustrie te schaden. Verschillende leden wezen er op, dat bij aan neming van dit voorstel de suikerraffinaderjjen in het gedrang zullen komen. Van verschillende zijden werd de opmerking gemaakt, en de klacht geuit, dat de voorstel lers zich blijkbaar geen rekenschap hebben ge geven van de gevolgen, welke deze steunver leening zal hebiben voor de suikerindustrie in andere deelen van het Koninkrijk der Neder- landen, met name in Ned.-Indie en in Suri- name. Naar aanleiding van deze beschouwingen werd door andere leden opgemerkt, dat naar hun meening de bezwaren ontleend aan de cul- tuurbelangen van Suriname en Ned.-Indie wel wat al te zwaarwichtig zijn voorgesteld. Sommige leden achtten voorts het oogenblik om door wetgevende maatregelen in de posi- tie van de suiker-industrie in te grijpen hoogst omgeschikt. Zij wezen er op, dat het econo misch comite van den Volkenbond en het raad- gevend economisch comite bezig zijn om de mogelijkheid van een internationale conventie ten opzichte van de geheele suikerindustrie voor te bereiden. Hiertegen werd opgemerkt, dat in vergelij- kinig met de bescherming, welke de suiker in andere landen geniet, de hier te lande te ver leenen steun bij zonder weinig moeilijkheden voor zulk een conventie in den weg zou leg- gen. MEN MAG DEN GENERAAL NIET PASSEEREN. De ,,Avondpost" bevat de volgende merk- waardige mededeeling: In de laatste weken schijnt het eenige kee- ren te zijn voorgekomen, dat een pas in Den Haag geplaatst generaal-majoor, aan hem achteropkomende militairen belet om hem voorbij te gaan. Dit zou, naar de meening van dien generaal in strijd zijn met de krijgstucht. Elk militair dus, ook al heeft hij nog zooveel haast en ook al beweegt zich bedoelde generaal nog zoo langzaam, is naar zijn meening verplicht, aohter den generaal te blijven, tenzij er voor- keur aan wordt gegeven, den generaal te ont- wijken door een straatje om te maken. Wij dachten, dat dergelijke opvattingen in het leger nu zoo langzamerhand tot het ver- leden behooren. Het blijkt dntusschen uit het optreden van dezen generaal, dat het leger nog altijd heveihebbers huisvest die brj den tijd, waarin zij leven, ver achter zijn. Het is toch de dwaasheid ten top, dat een soldaat zich om wat voor redenen dan ook naar huis of elders spoedende, verplicht wordt om, indien hij hierbij een generaal zou moe ten voorbij gaan, in wie weet wat voor mati- gen gang achter dien generaal te blijven. OPHEEFING VAN DE MARINEWERF TE HELLEVOETSLUIS. Naar de Telegr. vemeemt, heeft de minister van Defensie, de heer Lambooij, besloten, de j marinerwerf te Hellevoetsluis tegen 30 Mei I 1930 op te heffen. DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Het reizigersvervoer op de Nederl. Spoor- wegem is op de Pinksterdagem, zoo meldt het Hlbl., drukker geweest dan ooit te voren, zoo- dat het geheele wagenpark in gebruik geno- men moest worden, met uitzond'ering natuur- lijk van het voor reparatie uitgeschakelde na- terieel. Maatregelen waren genomen, dat voor de Pimksterdagen al het materiaal tweede klasse, dat voor verandering tot derde klasse in aan— merking komt, tot dat doel was gereed geko men, zocdat het volledige derde klasse-mate- rieel in dienst gesteld kon worden. In veriband met de toeneming van het rei zigersvervoer zullen de spoorwegen 50 groote W. C. derde klassewagens laten maken, die plaats bieden aan ongeveer 100 reizigers. De bedoeling is, deze 50 nieuwe wagens het vol gende seizoen in gebruik te stellen. DE ONBEWAAKTE OVERWEG BIJ RILLAND-BATH. Het Eerste Kamerlid De Muralt heeft den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat op 19 Mei j.l. op den onbewaakten overweg nabij Ril- land-Bath een auto gegrepen werd door een trein, waardoor op gruwelijke wijze twee kin- deren met bun beiden ouders bet leven went benomen Is het vermoeden juist, dat deze vreeselrjke ramp wellicht niet zou zijn voorgekomen, in dien de overweg bewaakt was geweest en de Minister intijds gevolg had gegeven aan den aandrang, door ondergeteekende daartoe uit- geoefend in de vergadering der Eerste Kamer van 25 April 1928 om dien overweg weer te doen bewaken? Acht de Minister gelet op elders voor gekomen ongevallen het, met ondergetee kende, niet zeer goed mogelijk, dat door een dergelijke aanrijding een mailtrein derailleert met de ontzettende gevolgen van dien? Is de Minister alsnog bereid den betrokken overweg weer te doen bewaken? ZEEHONDEN. Wij vernemen, dat van regeeringswege een onderzoek wordt ingesteld naar de levensge- schiedenis en speciaal naar de voedingswijze der zeehonden. Omtrent dit laatste is steeds de algemeene opinie geweest, d'at de zeehonden uitgesproken vischeters zijn en dientengevoige voor de visscherij zeer scliadelijk zijn. De om- vang dezer schade staat evenwel in het nauw- ste verband met de soort van visch, die genut- tigd wordt en hiervan is slechts zeer weinig nauwkeurig ibekend; daarenboven is in den. laatsten tijd door onderzoekingen in Engeland gebleken, dat, naast visch, ook dikwijls andere diersoorten worden gevreten. Het is daarom zeer toe te juichen, dat thans ook in Nederland een dergelijk onderzoek wordt i ingesteld; met de uitvoering daarvan is belast- Dr. B. Havinga, Droogbak la, Amsterdam. In dien iemand in de gelegenheid mocht zijn in- lich.tingen te geven betreffende de levensge- schiedenis en de voedingswijze der zeehonden, dan zal Dr. Havinga deze gaarne ontvangen. Het meest wordt natuurlijk prijs gesteld op i het toezenden van gevulde magen, die, dichtge- bonden en flink in papier en zoo mogelijk in j een kistje verpakt, aan vorengenoemd adres j gezonden kunnen worden; de gemaakte on- kosten worden gaarne vergoed. DE KWAADAARDIGE POKKEN VOORBU. De kwaadaardige pokken, welke einde Maart uit Bombay naar Engeland werden overgebracht ,zijn thans definitief voorbij, dank zij den krachtigen preventieven maat regelen, welke genomen zijn. Er hebben zich 51 gevallen voorgedaan, en deze blijven strikt de zaak meteen bespreken", antwoordde Bliss met het kalmste gezicht ter wereld, terwijl hij met de hand, welke hij noncha lant in zijn broekzak had gestoken, zich- zelf hard in zijn been kneep, om er ach ter te komen, of hij wel goed wakker was. „Verandert u dan in dien tusschentijd de order van zooeven, u weet wel, van twintig stuks in een van ihonderd,,' zeide het jongmensch. Bliss veranderde het di rer met het gezicht van een makelaar. ,,Ik ben bang, dat dat het grootste kwantum is, dat we tegen dien prijs kun nen leveren," zeide hij toen. jDaar kunnen we naderhand nog wel over spreken", zeide de reiziger van El- lermann. Nauwelijks was de jonge man weg, of Bliss sloot zijn schrijftafel af, ging de straat op en nam de eerste de beste taxi, welke hem in een paar minuten in de tity bracht. Zijn gezicht had nu een geheel andere uitdrukking dan den vori- gen avond, zijn geheele manier van doen druikte opgewektiheid en veerkracht uit, toen 4iij het kleine, onaanzienlijke maga- zijn binnenkwam. Toen mr. Masters op dat ongewone uur de deur hoorde open- gaan, sprong hij van zijn stoel op en keek angstig door het kleine kantoorraaimpje. Na den eersten blik van hoopvolle ver- wachting staarde Miss Clayton overbluft naar de buitengewone verschijning: Bliss in jacquet en grijs gestreepte pantalon. Hij liet hun echter geen tijd tot het stel len van vragen. ,,Ik zou graag willen, dat u beiden met me mee ging", zeide hij, ,,de taxi, waar- mede ik gekomen ben, is blijven wachten.' Zonder verdere verklaring af te wach ten, zette mr. Masters zijn hoed achter op zijn hoofd en liep zoo hard hij kon naar de deur, terwijl Frances voor den spiegel haar hoed opzette. Terwijl ze in de taxi zaten, was hij het mikpunt van een kruisvuur van vragen. Maar Bliss wilde nieis zeggen, hij voelde zich als een kind, dat een verrassinq bedacht heeft en op het punt staat om die verrassinq ein- delijk te laten zien. ,,'t Is een plannetje, dat ik gisteren be dacht heb", was het eenige antwoord, dat ze op al hun vragen kregen. ..Zoo iets van ,,de laatste kans". En wat het beste is, t is schitterend gelukt." ,,Vertel u ons liever, of u een paar for nuizen verkocht heeft", vroeg Frances,, recht op haar doel afgaand. ,,Heb u nog even geduld, binnen een paar minuten kunt u zelf oordeelen". zei de Bliss. In Regent street stapten ze uit. Bliss be- taalde de taxi met geld uit zijn rechter- broekzaik. De menigte, die zich voor den winkel verdrong, was op dat oogenblik op haar grootst. Mr. Masters bleef stok- stijf staan, met zijn hoed achter op zifn hoofd en zijn mond wijd open; overbluft keek hij naar den kok, die dr-uk aan het werk was, overbluft keek hij naar zijn eigen fornuis, maar het meest overbluft was .hij toch wel toen hij las, wat er op de kaart voor het raam stond. Hij was niet in staat om ook maar een woord uit te brengen. Het leek wel of hij voor het eerst van zijn leven hoorde dat het Alpha fornuis het beste fornuis ter wereld was. ,,Als u nu mee naar binnen wilt gaan?' vroeg Bliss, ,,dan zal ik u alles vertellen, wat er te vertellen valt." (Wordt vervolqd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 1