ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Vrijdae 24 Mei 829, 69® JaargsBg. DIEMSTPLICHT. bihbehland. landbouwbebichtenT *fo 8377 A80N1EHENTSPRIJS: it rtlrce f!! Scc<rt fu&siMsUrk, met cLU merle PREDIKBEPBTBM. BUITEN LAHD. S P 0 B T. Feuilleton-vertellingen. ri rp xt fT f 1 80 oer 3 maanden Bij vooruitbetalinq fr. per post f 6,60 per jaar v'ZAmef„'k4a0fP2e,25, pet 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor het bui.enland alleen bii voonn.be.alint,. Dit blad verschijnt iederen Maandaq-, Woensdaq- en Vrijdaqavond. VERKOOP ROESSOOT, Onderzoek van verlofgangers. Wie bij bet onderzoek moeten, verschijnen. Wie niet bij het onderzoek behoeven te verschijnen. zoek is opgeroepen, wordt door den Indee lingsdistrictscommandant verplicht het on derzoek in OCTOBER of NOVEMBER te ondergaan. Verschijning op anderen tijd of op andere plaats. Aan den verlofganger kan op zijn verzoek door den Indeelingsdistrictscommandant worden vergund het onderzoek op eenanderen dag, op een andere plaats binnen het district of in een ander district te ondergaan. Het verzoekschrift, waarin de reden duidehjk moet worden omschreven, moet tijdig en GEFRANKEERD worden toegezonden. Maakt een verlofganger, aan wien een dergelijke vergunning is verleend, daarvan niet nauw- keurig gebruik, dan wordt de vergunning geacht te zijn vervallen. Wenscht de verlofganger uitstel van het onderzoek tot October of November, dan kan hij ook daartoe het verzoek doen aan den indeelingsdistrictscommandant. INGEZONDEN MEDEDEELIN GEN. TER NEUZEN, 24 MEI 1929. Wijze van verschijning Onderworpenheid aan bevelen. Nalatigheid. Ver hindering. Ingeval zieltte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, dient daarvan zoodra mogelijkier gemeente- secretarie te worden overgelegd een ge- neeskundige verklaring, welke op onge- zegeld papier kan worden gesteld. De handteekening van den geneeskundige behoort gelegaliseerd te zijn door den Bur gemeester van de gemeente, waar de genees kundige woont. De verlofganger, die wegens ziekte of om een andere reden in de onmogelijkheid verkeert om bij het in JUNI te houden onderzoek te verschijnen dan wel wegens woonplaatsverandering niet voor dat onder- BRABANTSCHE BRIEVEN. 4 De Burgemeester-Strandvonder van TER NEUZEN, maakt bekend, dat op Woensdag 29 Mei a.s., des namiddags 2 uur (Zomertijd), te zijnen overstaan publick zal worden ver- kocht: EEN HOUTEN ROEIBOOT, liggemde in de Vluchthaven te Ter Neuzen. De verkooping zal plaats hebben ter plaatse waar de boot is gelegen. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den heer Inspecteur van Politie, Politiebureau, Schoolplein 2. Ter Neuzen, 24 Mei 1929. De Burgemeester-Strandvonder voomoemd, J. HUIZINGA. L--V- De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat het onderzoek van verlofgangers, bedoeld in art. 41, derde lid, der Dienstplichtwet voor deze gemeente zal worden gehouden te ier Neuzen, in de voormalige school A op het Schoolplein, op DINSDAG 4 JUNI 1929, 9,30 uur voorm., lich- ting 1917, de letters A tot en met M10,30 uur voorm., lichting 1917, de overigen 11,30 uur voorm., 'ichtbm_^92<\^_^ "™Aanhet onderzoek moeten deelnemen de tot de landmacht behoorende groot-verlofgangers ingelijfd voor een der lichtingen 1917 en 1920. Zij, die voor een dezer lichtingen zijn ingelijfd, maar tengevolge van uitstel of om een andere reden tegelijk met een latere lichting de eerste oefening hebben volbracht, moeten zich niettemin aan het onderzoek onderwerpen, voor zoover zij althans niet behooren tot hen, die daarvan zijn vrijgesteld. Aan het onderzoek moeten ook deelnemen de dienstplichtigen van de genoemde lichtingen, die een vrijwillige verbintenis hebben aangegaan a. als verzorger bij den rijkspostduivcndienst b. als hoefsmid bij de infantene c. als smid-bankwerker bij de voormalige oefenings- houwitser-compagnie. d. in verband met erkende gewetensbezwaren.^ Aan het onderzoek nemen niet deel zij a. die hun eerste oefening nog niet hebben vol- braclit b. die in dit jaar voor den voor het onderzoek be- paalden dag, in werkelijken dienst zijn geweest uit anderen hoofde dan bij wijze van straf; c. die bestemd zijn om in dit jaar voor herhalings- oefeningen in werkelijken dienst te komen d. die elders wonen dan in Nederland y e. die zich buitenslands bevinden ter uitoefening van de zeevaart (hieronder niet begrepen de zee- visscherij) f. die de binnenvaart uitoefenen op andere landen en zich voor dit doel in een dier landen ophouden g. die ingevolge de geldende bepalingen geheel zijn vrijgesteld van opkomst in werkelijken dienst in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitenge- wone omstandigheden. h die als vrijwilliger behooren tot een der landstorm- korpsen Motordienst, Vaartuigendienst of Spoorweg- dienst i. die na hun ontslag als reserve-officier in de hoc- danigheid van gewoon dienstplichtige tot het leger zijn blijven behooren. Ter Neuzen, 23 Mei 1929. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. HET TWEEDE KAMERLID A. B. KLEEREKOOPER. Naar de Voorwaarts vemeemt, is de heer A. B Kleerekooper siwds eenige dagem vrij em- stig ziek. De arts, die hem behandelt, weet nog niiet met zekerheid wat de aard van de ziekte is, maar zij blijkt niet onrustwekkend te zijn. Door hooge koortsen is de patient ver- zwakt. Tot het ondergaan van een ustkuur van vier weken is hij in de Boerhaave-klindek te Am sterdam opgenomen. DE 2000ste BIJ DE N. S. F. Bij de Nederlandsche Seintoestellen Fabriek Radiio N. S. F.) te Hilversum, is een dezer dagen de tweeduizendste anbea-der aangenomen. drukken, met een pracht spel van combinatie. Dus S.E.O.L.T.O. leidde met 10. j Doch hierdoor liet V.I.O.S. zich echter niet ontmoedigen en wist voor de rust 3 maal de i korf te doorboren. De rust ging in met den stand 31 voor V.I.O.S. j Na de rust was het echter weer S.E.O.L. T.O., die herhaaldelij-k in den aanval was. De bal zweefde dan ook menigmaal boven den korf, maar tot doelpunten mocht het echter niet komen. i Toen de scheidsrechter het signaal floot, eindigde deze wedstrijd met 31 in het voor- deel van V.I.O.S. Het was overigens voor beide clubs een zeer aangename wedstrijd en naar wij ver- j nemen zal S.E.O.L.T.O. al heel spoedig het tegenbezoek brengen. CONCERT OP DE MARKT. Het gisteravond door het muziekgezelschap „De Vereenigde werklieden" directeur de heer A. Cchirris gegeven concert, is in alle opzich- ten goed gsslaagd, het was mooi weer, groote ZONDAG 26 MEI 1929. Ned. Herv. Kerk. belangstelTing en de uitvoering van het variee- j Ter Neuzen. 9% u., de heer F. P. de Haan, vertegenw. Egypte-Zending en 2 u., Ds. Miaas, van Hontenisse. Sluiskil. 9V2 u., de heer L. Dek en 2 u., de DE BURGEROORLOG IN CHINA. Een bericht uit Nanking bracht ons gister het verrassemde nieuwtje dat de Chiisten.-ge- neraal teng voor zijn leven uit de Kwoman- tangpartij (nationaldstische partijis gestooten en Tsjang Eei-sjek tot een tuchtigjngsexpedi- tie tegen hem heeft besloten. Hiermee is, schnjft de N. R. Ort. de oorlog tusschen de centrale regeering en den raadselachtigen genieraal, van wien. men aanneemt, dat hij hei- melijke betrekki-ngen met de bolsjewiki onder- houdt, met het doel om van het Noorden uit een beiwegung tegen de regeering van Nanking op touw te zettern, voorgoed verklaard. In de diplomatieke gedachtenwisseldng die aan deze oorlogsverkianing vooraf was gagaan, had Feng getracht zich van de tegen hem mge- bnachte beschulddgingen schoon te wiasschen Hii ontkent dat hij levensmiddelen die voor le- rnging van den hongersnood in zijn getoied be stemd waren, heeft achtergehouden en dat hi] met de factie van Kwangsi die tegen de pro- vincie Kwantoeng en haar hoofdstad Kanton was opgetrokken, geheuld zou hebben. Hii heeft tegelijk tegenbeschuldigingen tegen Nan king uiitgesproken, o.a. dat alle daden en plan nen van de centrale regeering uit den laatsten tijd in strijd zijn geweest met de besluiten van de conferemtie tot ontbinding van de legers uit De verlofganger moet bij dit onderzoek ver- schijnen in uniform gekleed en bovendien voorzien J j van den burgerooriog en dat de cen- aiiohAnrpndesroederen. I tiaje regeering onwettig is, omdat zii zich ge- coitstitueerd heeft met den steun van het 3e ccngres van de Ewomintang waarin de re- •D i:„4.;~ A.v, YYinQu/jonVi o.i/1 v.nm hnnT van de overige tot zijn uitrusting behoorende goederen voor zoover deze hem zijn uitgereikt of door hem zelf zijn aangeschaft. De verlofganger moet zoo mogelijk op eigen schoenen bij het onderzoek ver schijnen. geering zich listig een meerderheid van haar eigen aanhangers vertegenwoordi gers van den gemaugaen vieugei dei' partij) had verzexerd. i >ia den langen woordenstrijd schijnt nu de De verlofganger staat met alleen gedurend met je wapens onvermijdelij k en de cen- den tijd, dien het onderzoek duurt,_ maar jiok re 5egint hem onder gunstige aus- -1 J- m /wn! ,1ia If nn. dien het onderzoek duurt, zoolangJ hij ter gelegenheid van het onderzoek in uniform gekleed is, onder de bevelen van de autoriteit. die het onderzoek houdt, zoodat, indien hij ongeregeldheden pleegt of zich aan een stralbaar feit sehuldig maakt, hetzij bij het gaan naar de plaats, voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis terugkeeren, hij te dier zake kan worden gestiaft volgens het Wet- boek van Militair Strafrecht en de Wet op d Krijgstucht. Een streng of een licht arrest van ten hoogste zes dagen kan worden opgelegd aan den verlofganger, die zonder geldige reden niet bij het onderzoek ver schijnt of, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet aan zijn hierboven omschreven verplich- tingen voldoet. Onverminderd deze straf kan de verlof ganger, die zich sehuldig maakt aan een der bedoelde feiten, of wiens goederen bij het onderzoek blijken niet in den veieischten staat te verkeeren, worden verplicht om op een nader te be- paien tijd en plaats te verschijnen of opnieuw te verschijnen tot het ondergaan van een onder zoek. mt* De verlofganger, die, opgeroepen voor laatstbe- doeld ONDERZOEK, daarbij zonder geldige reden niet verschijnt, of, daarbij in ander opzicht zijn ver- plichtingen niet nakomt, kan in werkelijken dienst worden geroepen voor den tijd van ten hoogste twee maanden. picien, omdat de legers uit Kwangsi die Kan tan belaagden, wel verre van, zoaals het eerst heette, die stad zegevderend te zij-n birnienge- trokkem, thans deerlijk verslagen zijn. Zij heb ben zich na hun nederlaag op een fiont dat hi K.M. van Kanton afligt, teruggetrokken en een deel ervan is gewanigen genomem. Een tusschenspel bij het conflict tusschen Feng en Nanking vormt de overbrenging van de stoffelijke overblijfselen van Soen Jat-sen, den „vader der Chineesche revolutie", van Pe king naar Nan-king. Tsjang Ked-sjek zou voor Soen's plechtige uitvaart naar Peking toe ge- kome-n zijn, maar acht de reis naar het Noor den, vanwege Feng's geheimzinnige bewegm- gen, thans te gewaagd en denkt den lijkstoet te Hsoetsjoufoe af te wachten, waar hij dan tegelijk het nationalistische leger zal inspec- teeren. Het is echter zeer de vraag, of Feng de uitvaart van Soen ongestoord zal toelaten. Wanneer de nationalistische regeering de over blijfselen van den grooten Chineeschen vader- l-ander te Nanking in zijn praalgraf ter ruste kan laggen, moet het prestige van haar zetel- p-laats in de oogen van heel China toe-nemen en daaro-m schrijft men aan Feng het voor- nemen toe, dit te wdllen beletten. Bij de bot- sing tusschen Feng's roode partij en de re- geeringageziinden schijnt dus het stoffelijk oversehot van Soen Jat-sen de prijs voor den overwinnaar te zullen worden. Opmerkelijk is dat Jen Hsi-sjan, de „model- gouverneur" van Sjansi, volgens <i;e laatste be- richten, er ev-eneens van afgezien heeft begin Juni naar Peking te gaan om Soen's uitvaart hij te wonen. Hij heeft zich verontsc-huldigd met een aanval van maagpijn. Men zie-t hier een echt Chineesche diplomatieke ongesteldheid in, met het doel een verwikkeling in moeilijk- heden te vermijden. Jen Hsi-sjan zou er dan op uit zijn bij den komenden strijd tusschen de twee lageraanvoerders onzijdig te blijven en zijn tijd af te wachten. De vrede die na den langen burgerooriog in China gesloten was, blijkt steeds meer slechts het karakter van een korbstondig bestand te beifciben gehad. De krachten welke die burger ooriog ontketend had, zijn nog geenszins tot rust gekomen. .rende p-rogramma voldeed uitstekend. POST EN TELEGRAFIE. Met ingang van 26 Mei a.s. wordt het pu- bliek telefoonstation te Koewacht op Zon- en feestdagen opengesteld van 89 uur. Benoemd tot referendaris 2e klasse bij de P., T. en T., de heer C. Bagman, directeur van het post- en telegraafkantoor te Bres- kens, en tot adjunct-commies bij den P., T. en T.-dienst de kantoorbediende C. P. G. Feijen van het post- en telegraafkantoor te Sas van Gent. EXAMENS L. O. Het schriftelijk gedeelte van de examens L. O. zal 4 Juli plaats hebben en de monde- linge examens zullen 18 Juli aanvangen. Voor de inspecties uit Zeeland worden zij te Rotterdam gehouden waar de heer A. Smit Jzn. inspecteur L. O. in de inspectie Rotter dam, voorzitter is. SAS VAN GENT. Als nader commentaar op ons vorig bericht, betreffende de stopzetting van de suiker- fabriek, moet meegedeeld worden, dat het door ons uitgesproken vermoeden, als zouden onder het vaste personeel slachtoffers te be- treuren zijn, helaas maar al te waar is. Van het vaste personeel, uit ongeveer der- tig man bestaande, wordt slechts een zestal in dienst gehouden om de machinerieen roest- vrrj te houden. Al de overigen hebben op korter of langer termijn, alnaargelang den aard hunner dienst- betrekking aanzegging van ontslag gekregen. Van de geschoolde vaklieden onder deze categorie hebben intusschen reeds verschil- lenden elders plaatsing gevonden. Wat het ongeschoolde personeel aangaat, dit tracht door zelf naar werk uit te zien, zoo spoedig mogelijk ergens onder te komen. Intusschen zit men van andere zijde niet stil, om al hetgeen strekken kan, de getrof- fenen te helpen, In het werk te stellen. Welke maatregelen daaronder verstaan worden, kunnen we voorloopig, om tactische redenen, niet mededeelen. Sedert het bekend worden van de gevaJlen beslissing heerscht er begrijpelijkerwijze on der de geheele Sassche bevolking een zwaar- moedige stemming, in de eerste plaats, wijl de gevallen beslissing onherroepelijk schijnt an- dersweegs, wijl niemand zelfs cen flauw ver moeden had, dat bet ooit zoo ver zou gekomen zijn. Wij koesteren echter de hoop, dat de stap- pen, die in het belang van de getroffenen gedaan worden, tot een gunstige oplossing mogen leidem. AARDENBURG. Maandagmiddag werd brand geconstateerd in de woning der familie V. in de Sassen- straat te Aardenburg. 's Morgens hadden de bewoners de woning verlaten en om half drie 's middags werd door eenige buren de brand ontdekt, tengevolge van den rook, die in bun woning drong en die ook door het dak naar buiten kwam. Door spoedig toegeschoten hulp der omwonenden kon het vuur ge- bluscht worden. Het huisje is van binnen ernstig beschadigd. heer F. P. de Haan. Hoek. 9V2 u., en 2y2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9Vz u. en 2Vi u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9V2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9V2 u. en 2V2 u., Ds. A. B. W. M. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. VOETBAL. Zondag a.s. speelt Terneuzen I te Goes een vriendschappelijken wedstrijd tegen Goes I, vertrekt van hier per prov. boot van half elf via Borssele, maakt de terugreis op dezelfde wijze en arriveert hier te ongeveer half acht 's avands. Waar het aan Terneuzen I gelukte den al- hier op Hemelvaartsdag gespeeld-en wedstrijd tegen deze club te winnen, vertrouwen wij, dat dit haar ook nu weer gelukken zal. In ieder geval is het voor de spelers zaak hun foeste beentje voor te zetten, met het oog op de mo gelijk nog te verwachten wedstrijden voor de promotde, wat morgenavond zeer waarschijn- lijk bekend zal zijn, daar dan in een te Middelburg te houden vergadering van de daartoe aangewezen commissie het Hulstersche protest eindelijk zal worden behandeld. Miet het oog op aangevraagde wedstrijden van Belgdsche clubs, is het zeer wenschelijk, dat aan de onzekerheid een eind wordt ge- maakt, daar Terneuzen door het ingediende protest-Hulst aan handen en voeten gebond'en is en zich daardoor verschillende dubwedstrij- den ziet ontgaan. KORFBAL. S.E.O.L.T.O. V.I.O.S. Ter Neuzen. Middelburg. Maandag 1.1. (2e Pinksterdag)had alhier de ontmoetlng plaats tusschen bovengenoem- de korfbalvereenigingen. Zoodra de scheids rechter floot voor den aanvang van den strijd, was S.E.O.L.T.O. direct in den aanval. Na eenige minuten gespeeld te hebben, wist S.E. O.L.T.O. dit dan ook in een doelpunt uit te Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. DONDERDAG 30 MEI 1929. Ned. Herv. Kerk. Zaamslag. 2% u., Huwelijksinzegening. In de jongste vergadering van het dage- lijtkscb bestuur der Grominger Maatschappij van Landbouw, had het plan der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij om te trachten, uni- formiteit te brengen in de potermaten, de voile instemming van het dagelijksch bestuur. Het bestuur achtte het niet gewenscht, dat het Kon. Nederl. Landbouw-Comitfi optreedt als bedrijfsvereeniging tot uitvoering van de wettelijke ziekteverzekering, omdat de fede- ratie van onderlinge landbouwongevallen- verzekeringen, alsmede andere hedrijfsver- eenigingen zich met de ziekteverzekering zul len belasten. Ulvenhout, 21 Mei 1929. Menier, Wa-rl-'n zeld- zaam schoon weer! As ge 's mergens vruug op d'n akker komt, dan mot oew eigen mee geweld in- houwen om nie in 'nen jubelzang uit te barsten. Dan trek ik m'n eigen an m'nen jas, om nie op m'n haan- den te gaan loo- pen; dan mot ik m'n eigen bedwingen, om nie over slooten en heggen te springen, want dan, amico, as die reine, die pure lentelocbt zoo om oew henen golft en oew neusgaten kiedelt, dan vuulde de koele, deur-en-deur-gezonde lucht, in kou- we teugen deur oew longen trekken en dan is 't, oew bloed 'n bad krijgt. Dan vuulde oew hart mee kloeke, steuvige kloppen onder oew boezeroen op en neer gaan en dan dan zoude vergeten da ge de vijf kruskes gepas- seerd bent. Amico, amico, 't is toch zoo schoon om de natuur wakker te zien worren! Olleen al as ge 't Oosten uitkekt en ge ziet daar aan d'n gezichtender, aan d'n horizont, de zon al die peerse, oranje en rose dekentjes opzij schui- ven om er dan in voile glorie uit op te stijgen en die wolkskes mee goud te overgieten, kek da's olleen al van 'n pracht, waar ge mee 'nen open mond naar staat te gapen tot ie kurkdroog wordt van d'n mergenwind! En as ze dan hooger en hooger stijgt, a,s dan die kollesale gouwen plaat z'n stralen uit staat te schieten dat de tranen uit oew oogen springen, dan krijg-d-'t gevuul, da ga's 'n flaauw wefke staat te janken omdat et alle- maal toch zoo mooi is! En as ze dan nog wa-d-hooger staat, as dan d'r eerste stralen ph&rsen gloed geven aan de vette hhrde-klonters, die te zweeten leggen van d'n mergendaauw, as ze dan 't gewas begint te raken mee d'r werme straaltjes, dan is 't of die kleine gewaskes, mee 'n schokske wakkerschrikken. Dan knikken ze mee d'r kopke en dan gaan die kleine, dap- pere-blaaikes uitstaan as heele kleine handjea om toch maar zooveel meugelijk van moeder- zon op te vangen. Dan l€eft alles! De on- oogstelijke blommekes laangst de slotskaan- tjes, spreien d'r witte of gele kelkske en d'n druppel daauw die er dan dikkels inleet, die glinstert as nen edelsteen, of nog sjuuster,. dan zijn die droppels soms net kleine, heele kleine illectrieke laampkes van 'n ert grotte^ waar binnenin 'n lichtje fonkelt. 't Is 'n wonder! En as ik dan m'n pepke aansteek, da tus schen twee hokskes zoo lekker smokt op oew nuohtere maag in die wije ruimte, z6o lekker da ge de rook diep inasemt, dan vuul ik m'n eigen keizer over al die schatten op m nen grond. Dan slieren mee die rookkronkels m'n mijmeringen de hooge locht in, die zilve- rig staat te glansen boven m'nen kop en dan stap ik in groote passem de akkers deur, spring over de molshoopen, over korte strui- ken, fluit 'n liedeke en slaai er nouw en dan 'n danspaske deurhenen, da 'k wellis denk: goed da's ze me nouw nie zien! Dan gooi ik m'nen pet in de hogte, die lest in 'nen boom, bleef hangen en die 'k veur me futsoen as 'nen kwajongen na kos klimmen. En toen me da lukte, toen 'k mee elken slag van m'n beenen en ermen 'nen halven meter omhoog- gong, toen ben 'k veul hooger geklommen as m'n pet hong en kon heel m'n eigendom over- zien, tot m'n huis toe, dat daar as 'n spulle- goedje laangst den weg lag. Net kwam Trux naar buiten, om de blinden veur de ramen weg te doen en ik kreeg wer&ndig 't gevoel of ik as kwajongen in d'n appelboom van menier pustoor zat en ik hiew m'nen asem in. Want daar he'k nog steeds 'n herindering aan, van die kracht, da-d-ik, as ik er aan denk, weer 'n kleur krijg op m'n wangen onder m'nen rug Da zijn zoo van die ,,beelden uit oew kin- derjaren die ge nooit vergit. Maar genogt, daar emmen me-'t nouw nie over! Na 'n uurke, amico, as dan ok alle veugel- tjes wakker zijn, as die d'r snaveltjes gin oogenblikske meer stilstaan, as die dan deur d'n vruugen dag 'n keeltje-n-openzetten of de locht en de boomen van huillie zijn, as dan de zon al over 't bosch gaat schijnen, as ok in d'n kerkstoren leven begint te komen, as de kuster staat te luien veur de zes-uren- mis, dan gaai ik op buis aan, waar Trui ge- zurgd beut veur 't ontbijt, waar 't persseneel om de lange tafel al te scbraansen zit en te slurpen uit de spoelkommen koffie en 'fan deel ik de dagtaak in. Want, amico, al he k dan daarbuiten m'nen tijd staan te verdoen aan 't opkomen van de zon, aan 't klimmen in boomen, springen over molshoopen, aan de blommekes en de veugeltjes, keb toch ge nogt gezien wat er allemaal gedaan mot wor ren op 't laand. Waar gedund mot worren en waar gewiejd, waar uitgedaan en waar geplant, waar de slooten motten gebaggerd en uitgediept worren veur de beesten, waar greppels gegraven veur drenking van 't laand, enzoovoorts, enzoovoorts, want stil sta-g-et nooit op 'nen hof van ennigte beteekenis. Gaai ik dan mee d'n gruuntenwagel op stap, dan wordt alles gedaan onder Trui d'r opzichtersschap, die zelvers 't werk verdeelt onder't vrouwvolk veur de stallen, de melke- rij en't vee. Gaai ik dan over d'n weg, amico, dan ruuK ik d'n bloesem van de boomen die in de tui- nen en op de erven staan. Dan ruuk ik d'n meidoom van de heggen, waar ie in trossen afbangt as klodders rijstepap en net zoo zuu- tig oew neus prikkelt. Dan loop ik onder 'n dak van blommentrossen die er mee duuzen- den en duuzenden staan in 't nuuwe, schal- lende kastanje-gruun van de jonge blaren aan de steuvige stengels. Dan, dan amico, dan, as ik in de stad koom, dan koom ik uit 'nen hemel, waar 't lekker en zacht was, rijik en schoon en veral, waar 't zoo goed was om te zijn. Dan loopen de menschen daar in de grijze, kouwe straten mee bleeke, onuitgeslapen gezichten, sufferig en haastig weg en kunde zien, hoe d n lange, komende dag op huillie drukt as n straf. Ze zien niks van't feest en de pracht van buiten; ze zien alleen 'n wijzerplaat mee stekelige wijzers die veul te dicht bij negen uur staan ent6ch nie genogt opschieten naar d'ren zin. Nimme nie kwalijk, maar da-d-is 'n hel- sche straf. Zukke menschen weten persies h6e ver of ze d'r hoedje af motten zetten veur Jan, Piet of Klaas ,want ze meten da mee heel d'r geweten uit naar Jan z'n centen, Piet z'n baantje en Klaas z'nen invloed. Ze zwe- ren bij'nen rijksdaalder, knielen veur 'n zitje op 'nen kantoorkruk en aanbidden Klaas z'n stem in d'n Gemeenteraad. Maar as ze eenen keer d'n zonsopgang konden zien mee rustige oogen, zonder boven die zon 't visioen te zien schijnen van 'n stinkend, duf kantoor, as ze 6§nen keer de natuur wakker zagen worren, en een blommeke mee d'r oogen vertroetelden, zonder te denken aan de Jan die meer centen heet as zullie-zelf, kortom, as ze al die dingen eventjes konden vergeten veur de geweldige en de glorievolle natuur, amico, ze zouwen om d'r eigen lachen! Ze zouwen zien da menier Johannes Schrap- wortel mee al z'n centen en heel z'n kantoor en heel z'n pollitieke-hebben-en-houwen, oew nog nie zoo verwonderd kos laten staan as 66n madelieveke da 's mergens z'n kelkske openzet om het eerste zonnestraaltje te ont- vangen en as 66nen daauwdrop die 'nen hee- len regeniboog van kleuren in z'n koele basje ee zitten! De menschen zouwen beter worren! Vuulen da-d-et loopen onder 'n vaandel of 'n schrille vlag ,mee gezichten-van-kom-maar-op, klein kinderwerk is. Ze zouwen om d'r eigen lachen en d'r geniepige stekeltjes in trekken! 'n Veurbeeld? Asteblieft. Van de week ontvong ik 'nen brief mee vijf heel vrimde postzegels d'r op. Uit Santiago, wa volgens onzen schoolmeester, die 'k er naar gevraagd eb, heelemaal in 't zuidelijkste puntje van Zuid-Amerika leet, in den staat Sjielie. Daar woont 'nen boer, die uit de kraant mijn brieven leest, 'nen keleega van me dus, en die doe-d-even 'n boekske-n- open, en stort z'n hart 's uit, over stadsche i jlinmr i- loek.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5