v.ROSSEM'1 ZEEPAARD I5cr qemehqdiTbbeichteh. BTJITEHLAND, DE LAATSTE FASE DER HERSTEL- CONFERENTIE TER NEUZEN, 24 MEI 1929. INGEZONDEN MEDEDEELING. LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKINC. RECHTSZAKEN. AAN EEN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. INGEZONDE MEDEDEELIKGE Ata behoudt den glans van Uw fornuis en van al Uw keukengerei. Weinig arbeid, en het grootste resultaat aan helderheid, dat is Ata. Alles blijft als meuw door Ata, het radicale Schuur- en Reinigingsmiddel, schuurt en reinigt alles. EEN SALONBOOT VOOR DE ANTWERPSCHE HAVENBEZOEKERS. Totdusver bezat het Antwerpsche stadsbe- stuur geen eigen sciiip, aan boord van hetwelk het de hooge bezoekers kon ontvangen die de haven komen ibezichtigen. Bij dergelijke be- zoeken werd, tot heden, steeds gebruik ge- maakt van een der politiebooten of een der aan de stad toebehoorende sleepibooten, wat natuurlijk alles behalve comfortabel kon wor- den geheeten. Thans heeft het Antwerpsche gemeenteibestuur besloten tot het aankoopen of bouwen van een saloniboot die 1,750,000 frcs. mag kosten en aan de moderne eischen van comfort geheel zal voldoen. De snelheid van dit schip zal ongeveer 20 K.M. per uur bedra- gen. „DOODEN OP VERLANGEN". Bij de behandeling van het nieuwe ontwerp- strafwetboek in de Rjjksdagcommissie is uit- voerig van gedachten gewisseld over par. 247, welke met gevangenisstraf bedreigt wie een ander op diens nadrukkelijk en ernstig verlan- gen doodt. De rapporteur Rosenfeld (soc.) haalde een reeks uitingen aan uit medische vakkringen, volgens welke een medisch ingrijpen in be paalde gevallen tot het verhaasten van het in- treden van den dood als een daad van hoogste menschenliefde beschouwd kan worden. Vol gens spreker verwacht het publiek van docto- ren, dat zij in geval van een onafwendbaar sterven den patient verlossen uit een naam- loos Ijjden. Van D.-nationale zijde werd opgemerkt, dat er inderdaad gevallen zijn, waarin men zeer ikon betwijfelen of een snelle beeindiging van het lijden strafbaar was. Zoo was onlangs er- gens een jong officier onder een wagen ge- raakt en afschuwelijk verminkt; hii Smeekte om er een eind aan te maken, maar niemand greep in; vier uur lang nog moest hij onder vreeselijke pijnen blijven leven; hier zou ingrij pen een daad van barmhartigheid zijn geweest. Spr. was er tegen zulk ingrijpen te doen plaats vinden bij ongeneeslijke kwalen, doch ervoor uitsluitend ter verkorting van het ster ven en op uitd'rukkelijk verlangen van den patient. De woordrvoerders van de D. Volkspartij, soc., B. Volkspartij en centrum spraken zich uit tegen de straffeloosheid. Van de zijde der regeering werd verklaard, dat ook door hen, die straffeloosheid wenschen, geen bruikbare voorstellen waren gedaan. Bo- vendien was de regeering geen geval bekend, waarin een vervolging was ingesteld tegen een medicus, die „Sterbehilfe" verleend had. De commissie nam ten slotte par. 247 in den tekst van de regeering aan. DE ARMEN VAN LONDEN. Een Londensche zendeling, die 45 jaar lang socialen anbeid heeft verricht onder de arme bevolking van Londen, met name reverend Newland, heeft dezelfde ervaring opgedaan als in vele andere groote steden van West-Europa waar een groote arbeidersbevolking woont, werd verkregen. Hij heeft aan een vertegen- woordiger van de Evening Standard verklaard dat de arme bevolking van Londen thans be ter af is dan twiniig of dertig jaar geleden. Zij gaat, zoo zeide hij, thans beter gekleed, is gezonder en heeft ook minder van werkloos- heid te lijden. De vrouwen en meisjes stellen er een eer in, keurig voor den dag te komen en „in de mode" te zijn. De bevolking heeft ook hooger idealen. Het onderwijs heeft prach- tig werk verricht, waarvoor de ouders groote waardeering hebben, die tot uiting komt in een vriendschappelijiker houding van de ouders tot de onderwijzers. Het eenige, waarover New- land klaagde, was dat de woongelegenheid voor de armen van Londen er op achteruit is gegaan. HEVIGE AARDBEVING IN JAPAN. "Uit Tokio wordt gemeld, dat te Myasaki en Oita op het eiland Kioesjoe de hevigste aardbeving plaats vond, die men er de laatste tien jaar heeft gevoeld. De bewoners vlucht- ten in paniek naar buiten. Nadere bijzonder- be.den omtrent verwoestingen en of er even- tueel menschenlevens te betreuren zijn ont- breken nog. Met veel vemuft en dank zij kleine con- cessies, onder welke vooral die van Amerika dankbaar aanvaard is, al noemt de Pa- rijsche pers haar sarkastisch ,,een fooi voor den portier" zijn, schrijft de N. R. Crt., de geallieerden gereed gekomen met het rekenkundig vraagstuk van de verdeeling der Duitsche herstelbetalingen. De bijzonder- heden van de regeling kunnen het gros van d» menschheid nauwelijks belang inboezemen, want den meesten zal het genoeg zijn te weten, dat zij het eindelijk eens zijn. Daama zijn de geallieerden samengekomen om hun rapport met het nieuwe betalingsplan en de voorwaarden die eraan vast zitten, te voltooien. Alles bij elkaar zijn de deskundi- jgen nu vijftien weken aan het beraadslagen gaweest en de verwachtingen zijn over meni- g-en stilstand en een enkele crisis heen op en neeT gegaan. De betalingen zijn, gelijk men zich herin- nert, aldus geregeld: zeven-en-dertig geleide- Ujk stjjgende annu'iteiten waarvan het gemid- delde over het heele tijdvak 2050 millioen mark (in goud) zal beloopen; daama twintig annuiteiten van 1700 millioen mark en ten skftte een van 900 millioen mark. Mondeling •heeft Dr. Schacht, de eerste Duitsche gedele- geerde hieraan reeds zijn goedkeuring gehecht maar in langdurig overleg met den Britschen deskundige Sir Josiah Stamp had Schacht ten aanzien van dit betalingsplan voorwaarden en punten van voorbehoud opgesteld die in him gemeenschappelijk verslag zijn ver- werkt. Dit stuk is daarna weer door de deskundi- gen der geallieerden onder banden genomen, die er, na er verschillende wijzigingen in aan- gebracht te hebben, Dinsdag hun fiat op ge geven hehben. Xiaarvoor was reeds het plan voor de nieu we bank voor intemationale betalingen met goedkeuring van de Duitschers opgesteld. Het eenige wat nu te doen overblijft is, dat Dr. Schacht nog met het betalingsplan en de daaraan verbonden herziene voorwaarden en punten van voorbehoud zijn instemming be- tuigt. Hiermee zullen mogelijk nog wel eenige dagen gemoeid zijn, want elke regel van de stukken zal door de Duitschers onder de loupe genomen worden. Maar over het alge- meen heeft men het gevoel, dat men thans ;aan de laatste fase toe is. De zaak kan dus spoedig haar beslag krij- gen of er kan een nieuwe crisis intreden, om- dat Duitschland het laatste beslissende woord van goedkeuring weigert te spreken. Hier is het wachten op. GEMEENTERAAD VAN AXEL. De hoofdschotel van de agenda was in de Donderdag gehouden raadszitting de water- leidingkwestie. Deze werd op verzoek van den heer Van Dixhoom die wegens dringende reden te half 12 de om 10 uur aangevangen vergadering moest verlaten het allereerst aangesneden. De bespreking van het rapport der commissie van onderzoek en de inge- komen adressen contra en pro vorderden echter zooveel tijd, dat bij diens vertrek de stemming nog niet had plaats gehad. Eerst te ongeveer 1 uur kwam in stemming het voorstel der meerderheid van Burg, en Weth. om het besluit van 25 Aug. 1927, om adhaesie te betuigen aan het voorstel van den gemeenteraad van Ter Neuzen tot ontbinding der N.V. Waterleidingmaatschappij. Dit voor stel verkreeg slechts de stemmen van de heeren Kruijsse en Wolfert, terwijl 8 tegen werden uitgebracht. Door den heer Oggel die de waterleiding gaame ziet tot stand komen en, die den hem bekenden tegenstand wilde trachten te breken door voor te stellen de verplichte aansluiting te laten vervallen en dan de tarieven met 10 tot 15 te verhoogen, hetgeen de Directeur van het Rijkswaterleidingbureau in de vergadering op 14 Febr. 1.1. als mogelijk was verklaard, werd voorgesteld het Rijks- bureau uit te noodigen op dezen basis een rentabiliteitsberekening te willen maken, bui ten bezwaar echter der gemeentekas. Ver schillende heeren, zoowel voor- als tegenstan- ders der waterleiding, achten het onmogelijk dat het vervallen der verplichte aansluiting zou goed te maken zijn door een zoo luttele verhooging der tarieven en verwachten dat alsdan de gemeentefinancien in het gedrang zouden komen. Dit voorstel verkreeg slechts de stemmen van den voorsteller en den heer J. de Feijter. De heer Oggel zal nu in de aandeelhouders- vergadering overeenkomstig het raadsvotum mede werken aan een te doen voorstel en een besluit tot liquideering der vennootschap. Bij de discussie werden door de heeren 't Gilde en Claessens aangevoerd verschillen de reeds bij verschillende gelegenheden aan- gevoerde bezwaren, van eerstgenoemde hou- dende twijfel omtrent de capaciteit der water- winplaats en gestes van het bestuur en van de laatste ook over twijfel omtrent de water- winplaats en dat naar zijn meening het plan, dat ook Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen om- vat te duur is en een last op het Oosten legt ten behoeve van het Westen. De heer Diele- man bestreed vooral de verplichte aansluiting en wees op de beteekenis van het petitionne- ment met 1700 onderteekeningen, dat voor den raad een vingerwijzing behoort te zijn. Door den voorzitter, en de heeren Oggel, Kruijsse en P. de Feijter werd critiek uitge- oefend op de waarde der onderteekeningen. De raad besloot voorts op te schorten het besluit tot het aanstellen van een baas-fitter der gasfabriek. De ingekomen sollicitaties zijn niet van dien aard, dat het opmaken eener voordracht mogelijk was; de directeur kan de geheele leiding weer op zich nemen en de bedrijfsresultaten van het afgeloopen jaar geven aanleiding tot bezuiniging. waardoor het ledental thans de 20.000 over- schrijdt en het aantal afdeelingen 53 be- draagt. Tegenover deze winst staat echter een verlies van de afdeeling 's Heerenhoek, die op hield te bestaan en plaats maakte voor een afdeeling van het „Wit Gele Kruis". Het hoofdbestuur behandelde o.a. de actie om te geraken tot een vereeniging tot verze- kering van onkosten bij de Ziekenhuisverple- ging. Het hoofdbestuur was van meening, dat deze pogingen verdienen krachtig te wor den gesteund. Ook in West Zeeuwsch-Vlaan deren is kans op verwezenlijking van dit doel. Twee leden van het hoofdbestuur hadden een conferentie bij Ged. Staten van Zeeland naar aanleiding van het verzoek der Wit- Gele-Kruis vereeniging betreffende subsidie voor wijkverpleging; deze besprekingen vie- len niet ten nadeele der vereeniging uit. Een verzoek van het bestuur der Alg. Ned. Ver., om verhooging van het quotum, werd in den breede besproken. Vervolgens wordt stil gestaan bij de 15e algemeene vergadering te Goes op 29 Mei 1928. Enkele mededeelingen worden ten slotte ge daan naar aanleiding van de verslagen der afdeelingen, voor zoover die zijn ingekomen. Na goedkeuring van het jaarverslag, werd medegedeeld, dat de keuring voor de uitzen- ding van kinderen naar de vacantiekolonies weer op de oude wijze zal plaats hebben. De rekening van den heer Nieuwenhuijse als penningmeester, aanwijzend in ontvang 1850,80, en in uitgaaf 1675,63, alzoo een goed slot van f 175,17 werd onveranderd goedgekeurd, op advies der afdeeling Groede, i die de rekening heeft nagezien. j Aan de orde was nu het voorstel van het hoofdbestuur om de volgende algemeene ver- I gadering te Goes te houden, waartegenover een voorstel-Bruinisse stond om te Zierikzee 1 te vergaderen, tot dit laatste werd na eenige discussie met 36 tegen 12 stemmen besloten. Daar geen tegencandidaten waren gesteld, werden de heeren H. G. Fraser te Oostburg, I Ds. D. Gerretsen te 's Gravenpolder en J. i Padmos te Duivendijke als bestuursleden her- j kozen. De beide eerste namen de herbenoeming aan, terwijl den laatstgenoemde kennis zal worden gegeven. De concept-begrooting 1930, aanwijzende in j ontvang en uitgaaf 2912,77, werd onver- anderd goedgekeurd. Daarbij werd er opgewezen, dat de subsidie j wijkverpleging der provincie ad 1000 er al- leen voor den vorm opstaat, omdat alleen ge- geven wordt als de vereeniging tekort komt. j Dit is nog slechts een maal het geval ge weest voor een bedrag van ongeveer 300. Na de pauze krijgt mejuffrouw Tiemeijer, vertegenwoordigster van de Ned. Centr. Ver. voor Pensioenverzekering van maatschappe- lijke wenkers te Amsterdam, het woord om te de pas opgerichte commissie voor Tholen wordt aangedrongen volgend jaar ook te rap- porteeren. Als slot van de vergadering hield de heer Dr. C. Orbaan een voordracht over: „Het kanikervraagstuk' Als spreker ziet wat er gedaan wordt voor t. b. c.-bestrijding, doet hij dit met gemengde gevoelens, al juicht hij het als medicus en mensch toe, dat men alles doet om de ziekte op te sporen en te voorkomen. Voor de hulpbehoevenden is het gelukkig dat er gewerkt wordt. In den goeden ouden tijd bepaalde men zich tot de armlastigen, maar omdat nu ziek zijn veel meer geld kost, zijn groene kruisvereenigingen en dergelijke vereenigingen onmisbaar. Maar spreker be- treurt het, dat de strijd tegen de kanker zoo stiefmoederlijik bedeeld wordt, die is toch ook een volksziekte en ook geneesbaar al is het dan ook moeilijker. Evenals bij t. b. c. is ook bij kanker tijdig ontdekken en vroegtijdige hulp noodzakelijk. Bij de bestrijding dezer ziekte kan een lig- tentje geen bondgenoot zijn, want ze is veel ernstiger. Men hoort echter te weinig popu- lair over kanker spreken. Het is zeker geen aangenaam onderwerp, maar er zijn ook licht- punten. Door de kanker wordt veel leed ver- oorzaakt, soms is men met succes geopereerd en toch komt het weer terug. Spreker be- grijpt men bevreesd is voor teleurstellingen, maar dit was voor 25 jaar ook het geval ten opzichte der t. b. c. Er wordt veelal hulp in- geroepen als de ziekte al te ver is. De t. b. c. doet thans minder kwaad en dit kan ook met kanker als die vroegtijdig ontdekt is, omdat de aanval meestal plaatselijk is. Als men wil beantwoorden wat kanker is, dan hangt dit samen met wat ziekte en ge- zondheid is, wat leven en dood is. Om ziekte en gezondheid te beoordeelen moet men de kennis hebben door studie en onderzoek. De kwakzalver die denkt het zonder dat te kun nen stellen, begeeft zich op zeer gevaarlijk terrein. Er is in dit opzicht veel veranderd en dit is gelukkig voor de menschheid en haar levensduur, wat spreker met enkele cij- fers aantoont. Nog in 1664 spotte men er mede, dat bij een pest epidemie in Amsterdam een groot aantal menschen, n.l. 2400 van de 200.000 in- woners stierven, terwijl men dit in 1918 bij de minder erge griepepidemie toch niet gaame zou hebben gedaan. Dit door de meerdere kennis. Kennis van den bouw van den mensch zelf is noodzakelijk, de bouwsteenen zijn in casu de cellen, samengevoegd tot een orgaan, als lever, nieren enz. Zij minderen voor hun werk, doch worden aangevuld door voeding en bloedsomloop. Als een onderdeel slecht werkt, lijdt de mensch door ziekte. Het komt nu voor, dat bepaalde cellen oproerig worden en zich een knobbel mede naar een dokter te gaan al zijn ook niet alien te helpen. Voor hem, die een afdoend middel tegen kanker vindt, zal men een standbeeld oprichten. Roekeloos noemt spreker het als men zich ondeskundig laat behandelen. De kanker is te genezen door opereeren, maar dit is het schrikbeeld voor iedereen. Men zegt bij niet opereeren heb ik de kans niet dood te gaan en bij wel opereeren de kans om te genezen. Men moet echter de groote kans op dood gaan bij niet opereeren in aanmerking nemen. Over genezen door bestraling wil spreker liever niet reppen, omdat dit zijn eigen werk is. Als een Deensche medicus aanraadt niet opereeren, dan weet hij zelf, dat hij in zijn advies liegt. Het zou volgens spreker struis- vogelpolitiek zijn niet te erkennen, dat kan- kersterfte toeneemt. Daarvoor moeten ver schillende oorzaken zijn, maar het is wel eigenaardig, dat bijv. minder toename wordt geconstateerd bij de monden onzer groote rivieren en sterk toenemen in de bloembollen- streken, Spreker hoopt duidelijk gemaakt te heben, dat kanker niet ongeneeslijk is. Naar aanleiding van vragen uit de vergade ring betoogde spreker nog nader, dat er geen erfelrjke voortplanting dezer ziekte is, men vergete niet dat er 1 op de 7 menschen aan kanker sterft en dan kan men allicht in iedere familie op andere kankerpatienten wijzen. Er kunnen zeker verschillende invloeden, ook psychische, het optreden der ziekte bevor- deren. De voorzitter bracht den inleider harteljjk dank en durfde gerust zeggen „lest best", waarna hij de vergadering met dank voor de opkomst sloot. Door L. J. C. L., industrieel te Roosen- daal is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den kantonrechter te Ter Neuzen van 25 April jl., waaribij hij wegens overtre- ding der Motor- en Rijwielwet is veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Door P. J. N., oud 15 j., leurder en P. B. v. Z., oud 15 j., werkman, beiden te Breskens, is cassatde aangeteekend tegen bet vonnis der Rechtibank van 15 Mei jl., waarbij zij terzake van het gooien met sneeuwballen zijn veroor deeld in hooger beroep, ieder tot f 3 boete of 2 weken tuchtschool. Maandagmiddag zijn mr. Boom uit Baam, en zijn dochter, die van Muiderberg uit wa ren gaan zeilen op de Zuiderzee, aan een groot gevaar ontsnapt. Ongeveer 500 M. ten Westen van het fort Ronduit, sloeg het schuitje door een rukwind om. Vader en dochter raak- ten te water en bij het naar land zwemmen verloren ze elkaar uit het oog. De heer B. kwam aan wal nabij het huis van den fortwachter. Zijn dochter betrad het strand in de nabijheid van Valkeveen. Beiden waren toen onbekend met het lot van den ander. Ongeveer gelijktij- dig kwamen vader en dochter te Naarden aan. Gemeentewerklieden uit Naarden hebben later de zeilboot met kleeren enz. opgevischt. In handige strooiflesschen Prijs 13 cent Eenig Importeur E. Ostermann Co's Handel Mij.. Amsterdam Fabrikante: Henkel Cie. A G.. Dueseldorf Een adres van C. M. de Coninck en 6 andere neringdoenden, verzoeken uitbreiding der dagen waarop met Pinksteren mag wor den gedanst, werd afgewezen met 6 tegen 4 stemmen. Eveneens werd afgewezen een ver zoek om schadevergoeding van J. Dieleman, die te kennen gaf zijn woning geruimen tijd beschikbaar te hebben gehouden voor aan- koop van wege de gemeente. Besloten werd tot toetreding bij de afd. Zeeland der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Het suppletoir kohier der hondenbelasting voor 1928 werd vastgesteld op f 107. PRO VIN CI ALE ZEEUWSCHE VEREENIGING „HET GROENE KRUIS". Dinsdag had in het Hotel de Vuijst te Bres kens de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van bovengenoemde vereeniging onder voorzitterschap van den heer Dr. C. E. Plugge, die er in zijn openingswoord op wees, dat het met het schoolartsen instituut niet is gegaan zooals men had gehoopt, maar er is toch iets goeds van gekomen. De Commissie voor de kinderhygiene wenscht de verdere stappen voor het instituut zelf voort te zet- ten om te trachten tot een meer positief re sultaat te komen. De afdeelingen der Prov. Vereeniging zullen toch goed doen er propa ganda voor te blijven maken, waar genoemde commissie toch een onderafdeeling van de vereeniging blijft. Spreker wees dan op de belangrijke alge meene vergadering welke de Nederlandsche vereeniging op 21 Juni te Utrecht houdt en waar o.a. een nieuwe quotum regeling aan de orde zal komen, terwijl de opening van Harst- hulstoord te den Dolder dan zal plaats heb- iben en ook de inrichting van het nieuwe te- huis te Utrecht zal worden besproken. Spre ker voegt een en ander ter nadere behande ling aan de agenda toe. Na er op gewezen te hebben, dat volgend jaar onder leiding der Nederlandsche Ver eeniging in ons land een intemationaal Groene Kruis-congres zal plaats hebben, heet- te spreker speciaal welkom den heer D. H. van Zuijen, burgemeester van Breskens en stelde zijn aanwezigheid op hoogen prijs. Aan het vervolgens door den secretaris, den heer M. Nieuwenhuijse, uitgebracht jaar verslag over 1928, ontleenen wij het volgende: Zooals reeds in het vorig jaarverslag werd verwacht traden de vereenigingen te Retran- chement en Stavenisse tot de Prov. Vereeni ging toe en brachten haar 400 leden aan, spreken over: „Verzekering van het perso- neel der wijkverpleging tegen ziekte, invalidi- teit en ouderdom". Daama kwam de voorzitter terug op de algemeene vergadering van de Centr. Ned. Vereeniging en wel op het voorstel inzake het quotum, dat luidt de afdracht te regelen in vier klassen en wel ten opzichte van vereeni gingen van 1200 leden, van 200500, van 5001000 en van meer dan 1000 leden. De voorzitter meent, dat dit voor de Zeeuwsche Vereeniging zeer nadeelig zal zijn en het hoofdbestuur heeft daarom een amen- dement ontworpen, dat iedere provinciate vereeniging naar het ledental zal betalen. Als er 450.000 leden in Nederland zijn zou dus Zeeland 2li6 van het benoodigde geld moeten geven. De vergadering vereenigde zich zonder dis cussie met dit amendement, liet aan het hoofdbestuur over een afgevaardigde te be- noemen, die verder vrij mandaat zal hebben en mede zal kunnen gaan met bet uittrekken van gelden voor verbouw van het huis te Utrecht. Hiema waren aan de orde de rapporten van de districtscommissies. Die voor het zuiderdistrict meldt, dat er miets noodig is en dat de heer Dr. Herman de Groot binnenkort weggaat en de beer Carels onactief is. Na eenige bespreking werd besloten, dat het hoofdbestuur zal vragen aan de commis sie nieuwe leden te noemen, doet deze dit niet meer dan zal de afdeelingen in Zeeuwsch- Vlaanderen worden gevraagd personen te noe men, die dan door het hoofdbestuur zullen worden benoemd. Dit nadat op een vraag van den heer Dieleman (Westkapelle) nog eens uiteen is gezet, dat de werkkring der commissies is samenwerking tusschen de af deelingen te bevorderen, voorstellen te doen in het belang van den streek, en zoonoodig het Centraal magazijn aanvullen. Wat betreft Walcheren zegt de voorzitter er eens getracht moet worden daar een goede commissie te vormen. De heer Kouwe (Zuidzande), wil in ieder geval een actieve commissie. Het rapport van Oost Zuid-Beveland meldt dat er niets ontbreekt. Schouwen en Duiveland meldt, dat de ex- ploitatie van de ziekenauto 87 voordeelig saldo opleverde. Zierikzee blijft nog altijd er buiten staan. Van de commissie voor West-, Zuid- en Noord-Beveland kwam geen rapport in en bij vormt en alom die cellen indringen. De plaat- selijke afwijking wordt steeds gevaarlijker en enkele cellen kunnen zich los maken en met het bloed elders komen en daar weer tot ont- wikkeling. Dit kan op den duur, maar er is toch steeds een plaatselrjk begin. Een bepaalde oorzaak is nog te weinig bekend, maar hoogstwaar- schijnlijk is er toch geen besmettingsgevaar. Toch wordt er thans een tipje van opgelicht. Voor 100 jaar zijn de cellen eerst erkend. De j BRAND ONTDEKT. Dinsdagochtend omstreeks half vijf werd brand ontdekt in een woning en opslagplaats in de Bootzstraat te Utrecht. iDe brand is veroorzaakt door het omver stooten van een petroleumlampje. De vrouw des huizes, mej. de K., snelde, toen zij onraad bemerkte, naar boven, om de beide kostgangers te wekken, doch dezen wa- i ren reeds wakker geworden door de brand- lucht en hadden zich in veiligheid gesteld. ,De vrouw kon intusschen niet meer naar be- kanker was echter reeds voor eeuwen m ne(i "(laar trap inmiddels in brand was Egypte en ook in het oude Gnekenland reeds t^n bekend en ook later wordt er veel over ge- schreven. Er worden dan verschillende oor zaken van gegeven, zooals de zwarte gal. Maar de moderne wetenschap is daarmede niet tevreden, en meent er vermoedelijk meer dere oorzaken zijn. Er zijn geen bepaalde ziektekiemen voor aangewezen en ook wordt soms gewezen op slechte behuizing, maar het is nimmer beslist als oorzaak vastgesteld. Spreker waarschuwt nog eens met klem voor kwakzalversmiddelen. Het is nu moge lijk proeven op ratten en muizen te nemen. Wormpjes veroorzaakten maagkanker, in- smeren met teer huidkanker. Voor 1880 dacht niemand, dat men thans t.b.c. zou behandelen als nu geschiedt, en hoe zal het met de kankerbestrijding over 50 jaar gaan. Het doel van de medici is de menschen te behandelen en te genezen. Er Is een tijd van komen en een tijd van gaan en men moet die beide zoo licht mogelijk maken. De geboorte moet men zooveel mogelijk aan de natuur overlaten, maar het sterven zooveel mogelijk verschuiven. Dit gaat bij accute ziekten beter dan bij slepende. Alleen iemand, die gezonden en zieken bestudeerd heeft, kan nagaan wat iemand mankeert en afgaan op verschillende symphtonen. Spreker kan begrijpen, dat men soms na het falen van alle middelen, tot een kwak zalver zijn toevlucht denkt te moeten nemen. Een medicus is ook een mensch, die fouten kan maken, maar zonder studie is doelbe- wuste behandeling onmogelijk. Al is van de ziekte de oorzaak niet bekend, toch zijn de gevolgen wel te bestrijden. Maar het opsporen van de oorzaken is toch nood zakelijk, en dan trachten het foeste middel tot onschadelijk maken te vinden. In 1881 werd de t.b.c.-bacil ontdekt, en nog heeft men geen afdoend middel gevonden. Met kanker is men nog zoover niet en als alle oorzaken ge vonden zijn, heeft men nog niet de genees- middelen. Men moet zich niet geneeren er gevlogen. Zij is toen op het dak gevlucht en van een hoogte van 10 meter op straat ge- sprongen, waar zij met een emstige schedel- breuk werd opgenomen. De kostgangers hadden eveneens verwon- dingen opgeloopen. Het woonhuis is nagenoeg geheel uitge- brand. De opslagplaats heeft zwaar geleden door vuur en water. Nader kan nog worden gemeld, dat de vrouw aan de gevolgen is overleden. IDYLLE OP DE ROEMEENSCHE SPOORWEGEN. De directie der Roemeensche spoorwegen heeft onlangs onverwachts den nachtdienst op het hoofdstation van Klausenburg laten inspecteeren. Daarbij kwamen kostelijke toe- standen aan het licht. In de lokettenhal was 6<5n kassierster wak ker en i zij was juist ijverig bezig om voor zichzelf en vriendjes en vriendinnetjes kaar- tjes tegen verminderden prijs In orde te ma ken. In het stationstelegraafkantoor waren ook een paar beambten wakker. Ze zaten kaart te spelen en te drinken. De treinen reden In en uit zonder eenige controle; alle goederentreinen waren in strijd met de voor- schriften samengesteld en de remmers zaten zonder uitzondering in hun huisjes te slapen. Ook alle 18 nachtwakers van het station sliepen den slaap der rechtvaardigen, zoodat alle magazijnen onbewaakt waren en zelfs de •s avonds uitgeladen goederen nog onder de open lucht voor ieder voor het grijpen lagen. Misschien verklaart dit onderzoek het groot aantal spoorwegongelukken en dief- stallen op de Roemeensche spoorwegen. SLACHTOFFERS VAN DE VORST. Thans is gebleken, dat de geheele aanleg van altijd groene gewassen in den tuin van het Heidelbergsohe kasteel, die een botani- sche bezienswaardigheid was, door de strenge vorst van den afgeloopen winter geheel la vemietigd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2