Sproeten komen vroeg in SPORT. VOETBAL. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. het voorjaar, koop tijdig een pot Spmtol* Bij alle Drogisten. oaar stellen van booten op Zondag voor extra- vaarten. Door den directeur is ddt opgevat als een absoluut verbod, terwijl de commissie de meening is toegedaan, dat niet in strijd wordt gebandeld met de bedoeling van de meerderhedd der Staten, indien in bepaalde, inderdaad drimgende en spoedeischende geval len, een extra-boot beschikbaar wordt ge- Btelci. Op de vderde vraag n.i. of als geen opdracbt is gegeven, de noodige maatregelen tegen herhaling zijn genomen, antwoordt het col lege, dat bij een nadere bespreking tusscben de commissie van Toezicht en den directeur aan dezen is opgedragen, in voorkomende ge vallen met de ziensrwijze der commissie reke- ning te houden. De vijfde vraag am als de directeur onver- hoopt krachtens instructies van Ged. Staten taeeft gehandeld, deze instructies in te trek- ken of te wijzigen, wordt beantwoord met de mededeeling, dat de opdracbt destijids in een vergadering mondeling aan den directeur ge geven is. Gelet op bet bovenstaande mag volgens Ged. Staten, verwacht worden, dat in den vervolge feiten, als in de vragen om- scbreven, zicb niet meer zullen voordoen. Op de zesde vraag of als zulke instructies gegeven worden, als in overeenstemming met de door enkele politieke partijen in de Staten naar voren gedragen beperkdng van den Zon- dagsdienst, in het publiek belang niet zoo spoedig mogelijk moet worden aangestuurd op een buiten de politick staande particuliere exploitatie van den dienst BreskensVlissin- gen, waar deze dienst voldoende oplevert am zonder overbeidssubsidie te worden geexploa- teerd, zeggen Ged. Staten dat zij gegronde redenen hebben om te betwijfelen, of de dienst BreskensVlissingen v.v. op ziob zelf voldoende zou opleveren voor eene loonende particuliere exploitatie. Deze zou zonder sub- sidie van wege de Provincie onbestaanbaar zgn. Ged. Staten zijn van meening, dat de Staten wel dezelfde eischen, welke thans aan de diensten op Zondag worden gesteld, aan het verleenen van een subsidie zouden ver- binden. Ontkend wordt, dat de order van den direc teur gepaard is gegaan met bedreiging van ontslag aan den walkapitein, op wiens order de reis was ondernomen. Ware deze bedrei ging gedaan, dan zou zij misplaatst zijn ge- weest, aangezien tocb bet personeel niet door den directeur, maar door Ged. Staten wordt aangesteld en ontslagen. GEBRUIKT UW RIJWIELLAMP ZOOALS HET BEHOORT. De minister van Justitie vestigt er in het Algemeen Politieblad de aandacht van de amb- tenaren van politie op, dat het noodig is scherp toe te zien op het voeren van verblindend licht op rijwielen. Vele rijwielen zijn thans voorzien van elec- trische verlichting. Tegen een goede verlich- ting kan geen bezwaar bestaan, mits de lan- taarn op het rijwiel zoo is geplaatst, dat door beschijning van het voorliggende weggedeelte ook inderdaad het nuttig effect van het licht voor den berijder van het rijwiel wordt ver- kragen. Een zuiver verticaal of in eenigszins ©pwaartsche richting gestelde electrische rij- wiellantaarn, mist niet alleen dat nuttig effect, doch veroorzaakt tevens, daar zij met haar be- wegelijk licht tegenkomende weggebruikers kan verblinden, gevaar voor de veiligheid van het verkeer op den weg. Waar vele wielrijders zich blijkbaar nog niet berwust zijn van het gevaar, dat aan een on- oordeelkundig opstellen hunner lantaarns is verfoonden, zal eerst door veelvuldig waarschu- wen en wijzen op het gevaar, moeten worden gepoogd, bed'oeld euvel tegen te gaan. CLASSICALE DIACONALE CONFERENTIE. Naar de Zeeuw verneemt zal de Classicale Diaconale Conferentie dit jaar alhier worden gehouden, op Dinsdag 28 Mei in de Gerefor- meerde Kerk. Na de pauze zal de heer W. Bedet een referaat leveren over het onder- werp: „Tweeerlei geest en tweeerlei werk". GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 18 Mei stonden bij de arbeidsbeurs inge- schreven Losse en transportarbeiders 126; zeelieden 4; voermansknecht 1; centrale-machinist 1; chauffeur 1; bakikersknecbts 2; landarbeider 1; fabrieksarbeider 1; totaal 137; alzoo ver- minderd met 25 personen sinds 11 Mei. De aanmeldingen bedroegen: 13 Mei 53, 14 Mei 52, 15 Mei 69, 16 Mei 66, 17 Mei 39 en 18 Mei 52. Gevraagd worden: voor Vlissingen en Mid- delburg: volslagen timmerlieden en schilders en halfwas-schilders. Voor Eindhoven: bekwame polderjongens, loon f 26 per week plus f 1,35 laarzenigeld. Voor binnenscheepvaartjongens van 16 20 jaar. Loon voor onibevarenen 5 tot en met 10 per week plus kost en inwoning. Voor steenfabrieken te Hemixem en Ter- haegen (Belgie); arbeiders van 1945 jaar. In accoord kan 6 francs per uur verdiend worden. GEMEENTERAAD VAN AXEL. In de op a.s. Donderdag, des voormiddags 10 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel om het Raadsbesluit inzake benoeming van een baasfitter aan de Gasfabriek op te schorten. 4. Adres van C. M. de Ooninck en 6 an- dere neringdoenden om met de a.s. Pinksterdagen de gelegenheid tot het geven van dansen tot twee dagen uit te breiden. 5. Voorstel tot toetreding als lid van de Afd. Zeeland van de Vereenigiag van Nederlandsche Gemeenten. 6. Verzoek van J. Dieleman om schade- vergoeding voor zijne woning F no. 52 aan de Oudewijk. 7. Vaststelling suppletoir-kohier van de Hondenbelasting, dienst 1928. 8. Belhandeling van: a. bet rapport der Commissie van on- derzoek inzake de N.V. Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding te Ter Neuzen; b. een tweetal adressen o.a. van ver- schillende raadsleden uit diverse ge meenten en een adres van het Co mite van Acbie met 1696 hand- teekeningen van kiesgerechtigde in- woners der gemeente Axel, om te besluiten tot ontbinding van de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Water- leddiing. c. het adres van de Afd. Axel van de S. D. A. P. om niet in te gaan op het verzoek als bedoeld in het inge- zonden petitionnement van het Plaatselijk Comitb van Actie, maar krachtiig te gaan ijveren voor door- voering van deze voor de bevolking zoo belangrrjke waterleiding. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziek- ten over de week van 5 tot en met 11 Mei, in de provincie Zeeland bedroeg Febris typhoi d-en (Ibuiktypbus) St. Jansteen 1. Roodvonk: St. Annaland 1, Middelburg 1, St. Philipsland 1, Vlissingen 2, Wissenkerke 1. Gevallen van encephalitis na inenting kwa- men niet ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid. ZAAMSLAG. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Reuzenhoek den heer J. Deurwaarder en tot onderwijzeres mej. J. W. Kosten. Tot onder wijzeres aan die school in, de ko.m van het dorp werd in de plaats van den heer J. Deur waarder voormeld, benoemd' mej. A. J. W. Kosten, thans onderwijzeres aan de vermelde school te Reuzenhoek. AXEL. Door den architect L. de Bruijne te Ter Neuzen werd Zaterdag te Axel aanbesteed: het herstellen van een landbouwschuur op de hofstede wijik O, no. 55 aan den Buthdijk te Axel. Ingeschreven werd voor de massa als volgt: A. P. Butler, Axel, /8375; A. van 't Hoff, Axel, /8360; J. W. Verkouteren, Axel /8300; J. A. Lensen, Axel, /8200; P. de Jonge, Axel, /8175; P. A. van Hoeve Zn., Axel /8047; D. Galle, Zaamslag, /8000; H. van Luik, Axel, 7947 (gegund); D. P. Basting, Zaamslag, /7940; A. W. Ndeuwelink, Hoek, 7878. KOEWACHT. Zondag (lste Pinksterdag) werd hier het jaarlijksche feest der H. Kindsheid gevierd, welke dit jaar opgeluisterd werd door een grooten gecostumeerden optocht. De lange stoet, door de missizelatricen geleid, bestond uit niet minder dan 18 schoone groepen. Ons verslag zou te lang worden, wanneer we van elk dezer groepen een beschrijving gaven. Al leen willen we vermelden, dat groep 7 met Z. H. de Paus en Zouaven, de groep „de drie Koningen,", de musiceerende Engelen, de vlucht naar Egypte en de 12 Apostelen zeer de aan dacht trokken. Het fanfarengezelschap „De Eendragt" luis- terde de plechtigheid met muziek op. Van alle huizen wapperde de vlag. SAS VAN GENT. Dezer dagen werd mededeeling gedaan, dat de Suikerfabriek Sas van Gent dit jaar geen campagne zal houden. Welk noodlottig nleuws dit voor het Sas is laat zich licht begrijpen. De weeromsluit van het stilleggen der fabriek zij het dan ook slechts voor dit jaar zal zijn deprecieeren- den invloed op het economische leven van de plaats in menig opzicht sterk doen gevoelen. We hebben het reeds kunnen constateeren in den loop van het voorgaande jaar, toen de campagne een maand minder lang geduurd beeft dan gewoonlijk het geval was. Hoeveel te meer dus, wanneer er totaal geen werk- gelegenheid voor de velen zal zijn, die tijdens den seizoenarbeid van de suikerfabriek daar- in werkgelegenheid vonden. In hoeverre het gevallen besluit de thans in vasten dienst zijnde arbeiders zal treffen kan op het oogenblik nog niet gemeld wor den. Doch we vreezen met groote vreeze, dat ook daaronder slachtoffers zullen vallen en de toestand er niet op zal verbeteren. Ik vraag mij af of het niet op den weg zou liggen van autoriteiten, om ter bevoegder plaatse stappen te doen, deze voor de ge meente noodlottig wordende beslissing in te trekken evenals b.v. Bergen op Zoom gedaan heeft, toen het besluit ruchtbaar werd, dat de cooperatieve suikerfabriek aldaar zou stilge- legd worden. Sinds de stichting der fabriek in 1872 is het de tweede maal, dat de fabriek niet werken zal. De vorige maal was dit in het jaar 1901. Het besluit is het gevolg van den geringen uitzaai van bieten. Bij de gunstdge resultaten van de opbrengst der bieten in het afgeloopen jaar, was de campagne reeds kort, en werden de bedrijfsresultaten daardoor sterk gedrukt. Nu het verwachte kwantum bieten veel ge- ringer is, is het, bij de tegenwoordige suiker- prijzen niet loonend de fabriek in exploitatie te brengen. Trouwens, het is te voorzien dat dit niet de eenige Nederlandsche fabriek zal zijn, die in den aanstaanden winter buiten ex ploitatie blijft. Naar we vememen is ook de hoeveelheid bieten die kunnen verwacht wor den voor de fabrieken te Moerbeke en Sel- zaete te nauwernood toereikend voor e6n fa briek, zoodat het ook de vraag is of die beide zullen ,,draaien". Voor onze omgeving blijft bet, hoe men het ook beziet, „een strop". Velen die in den win ter geen ander werk kunnen vinden, vonden er tijdens de campagne een goed bestaan. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Blijkens de in alle 18 kieskringen ver- zamelde gegevens, hebben niet minder dan 36 politieke partijen of groepen candidaten- lijsten ingeleverd. In 1925 bedroeg dit 32, waarvan slechts 11 in de Tweede Kamer kwamen: In den kieskring Middelburg zijn inge leverd de volgende lijsten: R. K. Staatspartij: 1. A. N. Fleakens, 2. Mr. Dr. L. N. Deckers, 3. E. Th. Lockefeer, 4. Mr. F. G. C. J. M. Teulings, 5. F. Tb. H. Uijen, 6. J. C. van Beek, 7. Th. F. M. Scbaepman, 8. J. A. M .Lambermont, 9. M. Krijgsman, 10. K. L. H. v. d. Putt. Soc. Dem. Arbeiderspartij1. W. H. Vlie- gen, 2. W. Drop, 3. C. Woudenberg, 4. A. M. Overhoff, 5. P. G. Gnuys, 6. V. C. H. Pieters. Anti.-Rev. partij: 1. J. J. C. van Dijk, 2. Mr. Th. Heemskerk, S. Dr. J. Severijn, 4. C. Smeenk, 5. C. van den Heuvel, 6. H. Amelink, 7 .Mr. H. Bijleveld, 8. Mr. H. A. Dambrink, 9. P. A. Schiwartz, 10. J. F. Heemskerk, 11. J. A. Dcaninicus, 12. D. Scheele Azn. Christ. Hist. Unie: 1. Mr. Dr. J. Schokking, 2. Jhr. Mr. D. J. de Geer, 3. J. Bakker, 4. J. R. Snoeck Henkemans, 5. J. Weitkamp, 6. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, 7. J. M. Krijger, Jr., 8. Dr. H. J. Lovink, 9. H. W. Tilanus, 10. Mej. Mr. C. F. Katz, 11. Dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaer van Duibbeldam, 12. Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, 13. Jhr. Dr. J. W. H. Rutgers van Rozenlburg, 14. J. Langman, 15. Mr. J. A. de Visser, 16. P. J. Nahuisen, 17. Mr. N. G. Veldhoen, 18. Tj. Krol, 19. Mr. Dr. J. van Bruggen, 20. A. Broen. Vrijheidsbond: 1. Mr. G. A. Boon, 2. Jhr. Ir. R. R. L. de Muralt, 3. C. G. Roos, 4. Mr. J. Erasmus, 5. M. van der Hout, 6. C. G. Hage, 7. H. A. van Riel geb. Smeenge, 8. J. Kooy- man geb. Tissing, 9. F. den Hartog, 10 Ph. J. van Dixhoom. Vrijz. Democr, Bond: 1. Mr. H. P. Mar- chant, 2. Mr. P. J. Oud, 3. Mevrouw B. Bak kerNort, 4. Th. M. Ketelaar, 5. F. E. H. Ebels, 6. A. M. Joekes, 7. Mevr. H. W. B. van Itallievan Bmbden, 8. Klaas de Vries, 9. Jac. Welleman, 10. Ir. A. I. J. de Broekert, 11. J. Kortland, 12. Mr. G. J. C. Schilthuis, 13. Mr. Dr. C. M. van Leeuwen, 14. J. G. van Nift- rik Jr., 15. Mevr. J. C. PlantengaHogewind, 16 .Mevr. E. J. v. d. BroeckeDe Man, 17. Ir. J. W. Sprenger, 18. M. S. van Zwanenberg, 19. K. de Boer Jzn., 20 R. J. Smit. Staatk. Geref. Party: 1. Ds. G. H. Kersten, 2. Ds. P. Zandt, 3. Ir. C. N. van Dis, 4. E. Kuyk, 5. A. J. Kersten, 6. J. W. van Houdt, 7. D. Kodde, 8. Ds. A. van der Kooy, 9. D. van Leeuwen, 10. C. B. van Woerden, 11. A. Hoogendijk, 12. B. J. van Putten, 13. W. van de Vate. Herv. Geref. Staatspartij: 1. Ds. C. A. Ling- beek, 2. G. Nieuwenhuizen, 3. Dr. Jac. Wol- dendorp, 4. Ds. L. C. W. Ekering, 5. Ds. A. C. G. den Hertog, 6. K. Eelderink, 7. B. G. Pee- reboom, 8. G. J. Prins Jzn., 9. J. van der Pol, 10. J. W. Audier Jz. Plattelandersbond: 1. A. Braat, 2. C. Ver- voom, 3. Joh. W. Bos, 4. P. A. Timmers, 5. J. v. Hoven, 6. P. J. Breeman, 7. J. van den Ende Bz., 8. K. C. Schelling, 9. P. J. Rosen- boom, 10. J. H. Zwart. Dem. Partij: 1. A. van Gent, 2. J. A. van Sijn, 3. Mw. A. C. LuytenBlock, 4. K. Dil- ling, 5. Mej. W. v. d. Pauvert, 6. Chr. F. Hos- sen, 7. G. A. J. Vorsterman van Oyen, 8. W. J. Krewinkel, 9. B. Israel. Revolutionair Socialistische Partij: 1. H. J. F. Sneevliet, 2. E. Bouwman, 3. K. A. de Klerk, 4. W. Smid, 5. W. CollS, 6. D. Groene- veld, 7. Th. J. Dissel, 8. H. Huve. Chr. Democratische Unie: 1. A. P. Jung- curt, 2. R. v. d. Brug, 3. H. Steketee, 4. L. P. du Bois, 5. M. de Visser, 6. J. Beunk, 7. J. C. van Goudoever, 8. P. L. Gerritse, 9. B. van Noordennen, 10. D. Kalma. Middenpartij voor Stad en Land: 1. Floris Vos, 2. Mr. J. H. Schutz van Haegen, 3. Jac. Molenaar Dz., 4. J. H. Rippe, 5. J. M. Cohen, 6. E. L. Duiker. Comm. Partij Holland (sectie van de Comm. Internationale): 1. L. L. H. de Visser, 2. Dar- sono, 3. L. Seegers, 4. Moesso, 5. H. van der Glas, 6. Alimin, 7. J. van Wijngaarden, 8. H. van Zelm geb. Van den Berg, 9. R. J. Brug- man, 10. E. Sip, 11. G. P. C. Lagerwaard, 12. H. van Dam, 13. G. Persfors, 14. P. Bergsma, 15. L. van Lakerveld, 16. G. J, van Munster, 17. C. J. P. Schalker, 18. W. H. Reuderink. Comm. Party Holland (C. P. H.-Centraal Comity)1. D. Wijnkoop, 2. G. van Burink, 3. J. Brommert, 4. G. Sterringa, 5. A. J. Fre- deriks, 6. G. Roorda, 7. J. C. Ceton, 8. R. Stel- Vos, 9. L. van der Veen, 10. T. de Blauw, 11. A. de Rooy, 12. H. Woelders. Nation. Boeren- en Tuindersbond: 1. L. Speelman, 2. J. E. Lindembergh, 3. J. D. van Beek, 4. A. v. d. Hoven, 5. A. Niemands- verdriet. R.K. Volkspartij: 1. Mr. P. M. Arts, 2. Felix A. C. Donders, 3. P. M. Beyerbergen, van Henegouwen, 4. W. C. Setteur, 5. Mevr. E. M. H. RobertDe Wolff, 6. J. Houtsma, 7. G. J. Bouman, 8. J. Eyking, 9. J. W. van den Berg, 10. P. J. Goes, 11. P. Mulders. Federatief Verband: 1. H. J. Ter Hall, 2. I. A. Alkema, 3. C. Booij, 4. Antoinette van Dijk, 5. F. W. Langhorst, 6. Chr. W. F. de Vos, 7. W. Wessel, 8. B. Niewold, 9. J. den Hollander, 10. K. A. Pronk, 11. P. Brasser, 12. E. Bekering, 13. H. van Woudenberg, 14. C. F. Nassette, 15. Dr. W. Koster. Kampioenschap van Nederland. Wedstrijduitslagen van Zondag. Go AheadVelocitas FeijenoordP.S.V. 7—0 3—0 Wedstrijduitslagen van Maandag. VelocitasGo Ahead 02 P.S.V.Feijenoord 40 Feijenoord P. S. V. Go Ahead Sparta Velocitas 4 3—1 5 4—2 4 2—2 2 11 5—14 10—6 6 17—7 6 12—6 4 2—1 3 1—22 1 Beslissingswedstrijd Afd. IV. B.V.V.Wilhelmina 20 Promotiewedstrijd 3e klasse. Alliance—Mevo 34 SELECTIE-ELFTAL G. K. S.—TERNEUZEN Zondag (le Pinksterdag) werd te Gent door bovengenoemde elftallen de eerste wedstrijd gespeeld om den door het Gentsch Korpora- tief Sportverbond uitgeloofden prachtbeker, welke wedstrijd van de zijde der Ter Neuzen- sche supporters goed was hezocht, doch de be- langstelling van het Gentsche publiek was matig, waarvan de reden hoofdzakelijk moet gezocht worden, dat op het Racing-terrein een promotie-wedstrijd werd gespeeld, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. Te ongeveer half drie (Belgische tijd) komen de elftallen in het veld en wordt op verzoek van het bestuur der ontvangende vereeniging een foto van elk der elftallen genomen, waar- na ondr leiding van scheidsrechter Mynsaer de plaatsen worden ingenomen, waarbij bleek, dat Gent den toss had gewonnen en er de voorkeur aan gaf om met den betrekkelijk nogal harden wind in den rug te spelen. Reeds dadelijk ontwikkelen beide elftallen hun spel en is het aan te zien dat er hard zal gestreden moeten worden om in het bezit van den beker te komen. Het spel is nauwelijks een paar minuten aan den gang of het Gent sche doel ontkomt temauwernood aan een doorboring, als de linksbuiten met een mooien voorzet den bal voor het doel plaatst en de middenvoor deze in handen van den keeper kept. Terneuzen laat mooi gecomibineerd spel zien doch de Gentsche achterspelers zijn op hun post en weten iederen aanval te keeren. De meeste aanvallen komen van d'e zijde van Terneuzen, ofschoon door Gent ook meermalen wordt uitgeloopen, doch de voorhoede werkt niet goed samen waardoor wel eens een kans verloren gaat. Na een half uur spelen heeft Terneuzen eindelijk succes. De linksbuiten zet den bal weer prachtig voor, waarna de mid denvoor onhoudbaar doelpunt 01. Nadat er nog verschillende aanvallen plaats hebben die geen resultaat opleveren, komt de rust. Na de thee (hier was het echter koffie) schijnt het bij de gastheeren er om te doen te zijn den ibeker in Gent te houden, want deze spelen nu met zulk een vuur dat ieder oogenblik het tegenpunt kan verwacht wor den. Maar ook Terneuzen geeft geen krimp en weet iederen aanval te onderbreken of te keeren en gaat zelf ieder oogeniblik op het Bel gische doel af en weet verschillende hoekschop- pen te forceeren, die echter geen resultaat op- leverden, Nadat er weer een kwartier gespeeld was weet Temeuzens middenvoor, nu op een hem toegespeelden bal van den rechtsibuiten, het tweede doelpunt te maken 02. Nu wordt door de Gentenaren er alles op gezet, zelfs een der backs treedt nu heelemaal naar voren, maar hoe zij ook zwoegen, de achterhoede met d'e keeper van Terneuzen, die een bizonder goeden wedstrijd speelde, weten elk gevaar te keeren, zoodat het eind kwam zonder dat door hen een enkel punt kon worden gemaakt. De leiding van de Gentsche scheidsrechter was goed, doch daar er zeer vriendschappelijk werd gespeeld had deze ook geen zware taak. De schenker van den beker riep de beide elftallen in het veld en bood deze aan den Voorzitter der winnende club met een toepas- selijk woord aan en sprak er zijne groote vol- doeming over uit dat de wedstrijd in alle op- zichten was geslaagd en het verheugde hem bovenal dat er werkelijk zoo sportief om den beker was gestreden. Met een driewerf hoera voor de winnende club werd het prachtstuk aangeboden. Door den Voorzitter van Ter neuzen werd de ibeker met dankbaarheid voor de club aanvaard, terwijl hij de Gentenaren dank bracht voor de voorbereidende werkzaam- heden en het beschikbaar stellen van zulk een sieraad. Hij sprak de hoop uit dat de volgen de wedstrijd die nu in Ter Neuzen moet plaats hebben op dezelfde sportieve wijze zal ver- loopen dan deze en kon het zijn dat zijne club weer... de winnende zou zijn. Hiema was de officieele plechtigheid afgeloopen en begaf men zich naar het clublokaal waar men zeer vriend schappelijk en op royale wijze door de gast heeren werden onthaald tot het uur van ver- trek daar was. Terneuzen kan met voldoening op dezen wedstrijd terugzien en zal ook alles in het werk stellen om bij den returnwedstrijd het de gasten zoo aangenaam mogelijk te maken. Terneuzen III speelde Maandag te Hon- tenisse tegen Hontenisse I. Laatstgenoemde elftal won met 31. WIELERBAAN SAS VAN GENT. Een vonnis, een ongeluk en... een verrassing. Zoover in onze herinnering ligt heeft op de Sassche renbaan nooit zooveel sansatie ge- heerscht als verleden Zondag bij gelegenheid van den Pinksterwedstrijd. Hij begon met een poenale sanctie toe te passen op den wielrenner Ronse. De voorge- schiedenis mag in sportkringen als bekend ver- ondersteld worden weshalve het o.i. niet noo dig is daarover commentaren te schrijven. Met verzaking aan de door hem aangegane contractueele verbintenis om hier te starten was Ronse niet verschenen- Ieder, die eenigs zins in de sportwereld thuis is weet, dat op contracbbreuk, tenzij dan in geval van force majeure, een veroordeelend vonnis kan geveld worden. En zoo zal dan ingevolge gerechtelijke uit- spraak op den overtreder toegepast worden: ten eerste: een schorsing voor drie maanden; ten tweede: eene geldboete van /50O; te beta- len aan belanghetobende, in casee het Bestuur der Sassche wielerbaan, subsid'iair te vervan- gen door een vergoeding van fr. 5000, waarvan acte, alsmede mededeelingen van dit veroor deelend vonnis aan het Bestuur van de Ned. Wieler-Unie. Na deze rechterlijke uitspraak nam de wed strijd alsdan zijn gewoon verloop met dien verstande, dat het programma in eenigszins gewijzigde voligorde werd afgewikkeld en be- gonnen werd met een achtervolgings-race tus- schen de koppels Pijneniburg—Braspenning en RielensVermandel, waarin de Hollanders de zege op de Belgen behalen. Vermandel trou wens gaf na een 8-tal ronden geloopen te heb ben de pijp aan Marten, waardoor de positie van zijn confrater er niet te gunstiger op werd. Volgde een sprintmatch tusschen Jan van Kempen, Hamerlinck, Wambst en Goris, welke laatste als invaller dienst deed voor den man, die schitterde door afwezigheid. Als alle concurrenten zich aan den boven- kant van de baan hebben opgesteld komt 't commando, dat alien aan den onderkant moe ten starten. Hamerlinck blijkbaar zich zelf be- wust van zijn kracht, verklaart, dat 't hem „al gefijk" is waar hij beginnen zal. Van die zelfbewustheid geeft hij dan ook duidelijk blijk, wanheer hij na den derden toer het eerst over den eindstart gaat, op den voet gevolgd door van Kempen, Wambst en Goris. In een achtervolging tusschen de zelfden is het resultaat weer in dezelfde volgorde, met deze afwisseling, dat Goris al in den beginne vleugellam wordt doordat een zijner luchtre- servoirs plotseling van 3 atmospheren druk op nul terugvalt. In een snelheidskoers tusschen Oderie en Redel toont de Westdorpenaar zich de meer- dere van den Asseneder. Maar straks in de 259 ronden zal het omgekeerde blijken. In de daaropvolgende Individueele over 20 ronden met 5 klassementen tusschen van Kem pen, Wambst, Goris en Hamerlinck, toont van Kempen zijn meesterschap over zijn concur renten, wat blijkt uit den volgenden stand van zaken: Van Kempen 12 12 2 totaal 8 p. Wambst 2 4 3 2 3 totaal 14 p. Goris 4 1 4 3 4 totaal 16 p. Hamerlinck 3 3 2 1 1 totaal 10 p. Bij een daaropvolgende afvallingskoers dun- nen de gelederen in deze volgorde: Albert Buysse, Verschelden, Pagnoul, Ranschaert, Blanc Garin, terwijl De Bruycker ten slotte het veld alleen houdt. Thans nog een Omnium, waain Hamerlinck met 12 punten overwinnaar wordt vertklaard op Jan van Kempen ©veneens met 12 punten. De eerste is evenwel het meest aantal keeren eerste over de eind'streep gegaan, weshalve hem het cum laude wordt toegekend, Wambst is derde met 22 en Goris, die zich de lust heeft voelen bekruipen 1 ronde te nemen, welke moeite hij zich gerust had kunnen besparen, met 24 punten. iZoo zijn we genaderd tot de clou van de voorstelling: de 250 ronden, 75 K.M. waaraan 8 kopppels hun krachten zullen wijden. Na voorstelling van d'e gladiotoren begint de mo- len onmiddellijik te draaien. Maar 't is geen briesje dat de wielen voortjaagt. 't Lijkt veel- eer op een complete tornado, waarin de blaren rondjagen en de afstanden verzwolgen wor den. Daarop eens een kink in den kabel. Een verward kluwen van staal en menschenvleesch Pagnoul's en Goris' strijdrossen zijn tegen el- kaar gebotst en de berijders hebben den schok aan d'en lijve ondervonden. Pagnoul, de Waal, zit weer sppedig in den zadel, maar Goris is gedwongen een poosje buiten de gevechtslinie te blijven. RielensVermandel werpen zich op een baanrond'e en veroveren de 300 Meter na harden strijd. De Hollanders Pijmenburg en Braspenning doen heroieke pogingen om zich eveneens van terrein meester te maken, maar telkens worden zij binnen hun loopgraaf teruggeworpen. Het sportieve vrouwtje in mijn buurt ergert zich ten zeerste over het verijdelen van die pogin gen. „Altijd hebben zij 't op de Hollanders voorzien, de anderen blijven onaangevochten", ontwelt haar opgekropd gemoed, bij 't plegen van dit vermeende onrecht haar landgenooten aangedaan. HamerlinckGoris, Verschelden De Bruycker en Albert BuijsseRedel weten ook in den loop van den tijd een heel veld op de anderen buit te maken. Het laatstgenoemde team werkt onder leiding van den ouden vecht- generaal Papa Marcel Buijsse zoo geweldig, dat bij slot van rekening hun de zegepalm moet worden uitgereikt. Doch voor het zoover is, heeft er nog een catastrophe plaats. Want even voor het derd'e klassement is er tusschen den Franschman Blanc Garin en den Belg De Bruycker een botsing ontstaan, die voor den Franschman bedenkelijke gevolgen na zich sleept. In zijn val duikelt hij een paar malen over den kop en nadat hij op het grasterrein is terechtgekomen, blijft hij in bewusteloozen toestand liggen. Terwijl de Bruycker geen na- deelige gevolgen van zijn val ondervonden heeft, wordt de kleine Franschman door een 6 paar armen nog steeds bewusteloos naar de ambulance gedragen. Het schijnt, dat hij een ernstige hersenschudding heeft opgeloopen, weshalve men het noodig oordeelt hem per auto naar een ziekenhuis te Gent over te bren gen. Zoo eindigde deze telle strijd dus met de overwinning van een tweetal jonge knapen, in de school der Buijsse's gekweekt en getraind en waarvan te voorzien is, dat zij krachten zijn, waarmee voortaan rekening zal moeten gehouden worden. „Het muist al wat van kat- ten komt", mag als conclusie uit een en ander getrokken worden. Tot slot een overzicht van den fellen strijd over de 75 K.M. met 5 klassementen: Jan van KempenRanschaert 5, 2, 5, 5, 5, totaal 22 p. WambstHamerlinck 4, 5, 5, 5, 5, totaal 24 p. PijnenburgBraspenning 5, 1, 3, 1, 2 totaal 12 p. RielensVermandel, met 1 ronde, 5, 4, 2, 5, 1, totaal 17 p. PagnoulOderie 5, 5, 4, 4, 3, totaal 21 p. Alb. BuijsseRedel, met 1 ronde, 1, 3, 5, 2, 4, totaal 15 p. VerscheldenDe Bruycker, met 1 ronde, 2, 5, 5, 3, 5, totaal 20 p. MODERNE VELODROME, SELZAETE. Vedetten en sterren aan den sporthemel. De flying Dutchman, die niet op zijn tellen past. De strijd der kampioenen tegen force majeure. Maandagnamiddag om 3 uur stond' de Sel- zaetsche wielerbaan onder hoogen druk, die zich reeds om 2 uur begon te openbaren in een geweldigen toeloop. 't Zag er zelfs om dit uur voor den ouderwetschen voetganger tamelijk critiek uit, om zonder slachtoffer te worden, de plaats van be.stemming te bereiken. Maar tusschen fietsen, motoren en auto's door zig- zaggende en van den eenen vluchtheuvel op den anderen een veilig heenkomen zoekende, ge- lukte het toch eindelijk. Een half dozijn ver- keersagenten zou in de omgeving van de fiet- sen-arena op dat oogenblik geen overbodige weelde geweest zijn. Maar zonder geluk vaart niemand wel, mag ook hier op zijn plaats zijn. En met deze inleid'ing gaan we over tot de beschouwing van de eigenlijke materie. Zonder veel vijven en zessen wordt allereerst de wereldkampioen Ronsse voorgesteld. Ge- tooid met de 7 kleuren van alle landen en vol- keren rijdt hij met zijn sierlijke bloemenmand de „courtsey-lap" onder een daver van toejui- chingen, hem door 't puibliek gebracht. Piet, wie kent hem niet, klautert ook een paar ron den langs de steile helling op en neer en dan zijn er nog Hamerlinck, De Bruycker en last not least Bram Ranschaert. Een fijn stelletje inderdaad, de ipsa flos op 't gebied van ren- nersport, de andere goden met alle respect niet te na gesproken. Als eerste nummer wordt een omnium-snel- heidsmatch gereden tusschen twee drietallen. De eersts trits die op de baan verschijnt, van Kempen, Hamerlinck en Debaets, nemen de allures aan van equilibristen. Aanvankelijk heeft het den schijn alsof zij een traagheids- wedstrijd houden, totdat Hamerlinck plotseling de inertie aflegt en er vandoor gaat. Hij blijkt niet meer genaakbaar, zelfs niet voor een Piet van Kempen, veel minder voor een Debaets. In het tweede drietal komen De Bruycker en Ranchaert tegen den wereldkampioen Ronse uit. Maar de Bruycker, die thans in 't gewone leven het vaderland dient en Ranschaert zijn den wereldkampioen in d'it nummer de baas. Later in een achtervolging moet hij nogmaals met zijn maat Debaets het onderspit delven tegenover den dienaar van het vaderland, dit- maal gematcht met Hamerlinck. Jammer ge- noeg moesten Piet van Kempen en Ranschaert in dit nummer weer voor een force majeure be- zwijken. In een puntenkoers over 10 K.M. met 5 klassementen leggen het Ronsse—Debaets en van KempenRanschaert het alweer af tegen De BruyckerHamerlinck. Maar Piet geeft bij het rijden van het laatste klassement weer eens een staaltje van zijn vliegkunst. Alhoewel achter aan den staart hangende, wordt hij weer op eenmaal de flying Dutchman in optima forma en gaat als nummer 1 over de startlijn. Alhoewel hij ald'us voor wat zijn team be- treft De BruyckerHamerlinck niet heeft kunnen overtreffen, mocht het hem dusdoende toch gelukken RonsseDebaets tot de achter hoede te dringen. Virtus in medio de deugd in het midden is blijkbaar zijn gedacbte ge weest en daarom plaatste hij zich tusschen een ster en een vedette. Na nog wat tusschenwerk komt eindelijk d'e beurt aan een 2urigen koppelwedstrijd, waar aan 7 koppels deelnemen en waarin het onge- nadig toegaat. 't Heeft iets van een wild-west- schouwspel op het stalen ros. Er wordt om ronden gevochten, heele baanlengten worden verloren en weer teruggenomen, stormender- hand en met slim overleg waar het te pas komt, waarvan het eindresultaat is, dat De CorteVerbis!, die oorspronkelijk twee baan lengten achter waren per saldo met 1 baan- lengte voorsprong den eerepalm wonnen. Van d'e sterren Ronsse en Dervaes moest de laatste het wegens doorzitten opgeven, terwijl de eerste na een tijdlang alleen rondgetoerd te hebben ook aan den horizon verdween. Als einduitslag volge hier het volgende overzicht: iRonsseDervaes 5, 5, 5, 5, totaal 20 p. Piet van KempenDeolet, op 1 ronde, 3, 1, 4, 4, totaal 12 p. HamerlinckRanschaert, 1, 5, 2, 5, totaal 13 p. O. de BruyckerVerschelden 5, 2, 3, 5, to taal 15 p. R. de CorteVerbist, met 1 ronde 4, 3, 5, 3, totaal 15 p. DebaetsRedel 2, 5, 1, 1, totaal 9 p. Van RijsselfoergheG. de Bruycker 5, 4, 5, 2, totaal 16 p. Tengevolge van een kleine onoplettendheid had Piet van Kempen den tegenslag niet aan den laatsten sprint te kunnen deelnemen. Het scheen hem nogal zwaar te wegen, maar hij moest in den slag berusten, ondanks een inge- bracht protest. TENNISSEN. ZEEUWSCH-VLAAMSCH TENNISTOURNOOI TE TER NEUZEN. Begunstigd door schitterend weer zijn op de Pinksterdagen de wedstrijden begonnen voor bovengenoemd tournooi. De uitslagen der tot op heden gespeelde wed strijden zijn als volgt: Heeren-Single: Cos slaat Fijn van Draat 62, 61. Dumouleijn slaat Pabbruiwe 61, 75. Verstraeten slaat Moggre 62, 62. Muste slaat Hamerlinck 61, fr3. Jurrij slaat Muste 86, 1113, 63. Heeren-Double Dumouleijn en Loeff slaan Hamerlinck en Van Acker 64, 64. Elzinga en Jurrij slaan Dumouleijn en Loeff 6—3, 3—6, 6—4. W. en J. van Waesberghe slaan Cos en Muste 64, 4—6, 7—5. Mixed-Double: Mevr. van Cantfort en den heer Cos slaan mej. Timmermans en den heer van Alphen 6—6, 0—1. Dames-Single, le ronde: Mevrouw van Cantfort slaat mej. Kramer 61, 62. Mej. E. Seijdlitz slaat mevr. Jurrij 64, 6—2. Mej. V. Verstraeten slaat mej. Timmerman 6—0, 6—1. Mej. Elzinga slaat mej. A Verstraeten 61, 6—1. 2e Ronde: Mevr. Van Cantfort slaat mej. E. Seijdlitz 6—2, 6—1. Mej. V. Verstraeten slaat mej. Elzinga 62, 6—3.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2