Pluimvee-rubriek. Hnis en Hof. GEMEBGDE BEBICHTEF. gelost. welk deel zij van die uitkeering aan ieder van hun klanten zou moeten uitbetalen. Ver- werping van hun verzoek, voorkomt dus voor hen een grooten rompslomp. De heer COLSEN gelooft, dat het wel niel zoover zal komen. Hy gelooft ook niet, dat het in een andere gemeente van Nederland zal voorkomen, dat het pensioen van den oud-keurmeester ten laste van dien dienst gebracht wordt. Vroeger stond dat hier toch ook niet zoo in de rekening omschreven. En dan betreft het hier nog wel een keurmeester, die in den grond der zaak voor de keuring niets beteekende. De VOORZITTER wijst er op, dat de oud- keurmeester zyn dienstverriehting overeen- komstig de destijds bestaande instructie. Toen de man werd gepensionneerd was zyn pen sioen in verband met zyn dienstjaren nog niet voldoende, en heeft de gemeenteraad naar de hier gangbare goede wrjze van doen, een by- slag op dat pensioen gegeven, om hem tege- moet te komen. De pensionneering was een gevolg van de reorganisatie van den dienst, en de dienst moet de kosten daarvan dragen. Dat is een wettelijk voorschrift. Vroeger was dat niet zoo uit de rekening en begroo- ting te zien, doch overeenkomstig de wette- lijke voorschriften der laatste jaren, moeten op iedere dienst tegenover de inkomsten ook worden opgenomen de uitgaven die ten laste daarvan komen. Dat is een wettelyk voor schrift dat evengoed door de andere gemeen- ten moet worden nagevolgd, zoodat in deze van een andere berekening geen sprake kan zijn. Elk raadslid kan nu in zijn stukken zien, wat men op elken dienst tekort komt. Voor dat wettelijk voorschrift hebben we te buigen. Spreker wil zich niet verdiepen in de eco- nomische zijde, maar gelooft ook, dat de con- sumenten wel het grootste deel van de keur- loonen zullen betalen en als er dan eens een overschot was, kwam dit toch ten goede aan het algemeen, zoowel slager als consument, door de vermindering der belasting, die daar van het gevolg is. De heer HAMELINK: En voor dekking van de vroegere tekorten. De VOORZITTER meent, dat de raad niet anders kan, dan het voorstel van burgemees- ter en wethouders aannemen. De heer COLSEN merkt nog op, dat, als die uitgaaf voor den oud-keurmeester niet op de uitgaven voor den keuringsdienst gebracht werden er al een reuzenoverschot zou zijn. Hij gelooft niet, dat er in heel Nederland elders een gemeente voorkomt, waar men dit vinden zal. De VOORZITTER geeft te kennen, dat geen een gemeentebestuur dit anders zou kunnen regelen. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt aangenomen met 12 stemmen tegen 1. Voor stemmen de heeren Van Aken, Bedet, De Jager, Geelhoedt, Scheele, Van Cadsand, Verlinde, De Bruijne, De Bakker, Hamelink, Van Driel en Van den Bulck; tegen stemt de heer Colsen. 14. Verleenen eener toelage aan I. de Lijser. Burgemeester en wethouders schrijven het volgende: In uwe vergadering van den 27 December 1928 is vaistgesteld eene verordening betref- fende ontslag van alle ambtenaren in dienst der gemeente Ter Neuzen op 65jarigen leef- ttjd. Wanneer door uw college eene regeling gemaakt wordt voor de vast aangestelde ambtenaren, dan ligt het naar onze meening voor de hand, deze ook toe te passen voor het personeel in tijdelijken en lossen dienst der gemeente, waarbij de ouderdomsrente van iemand die bij haar in dienst was, aan de gemeente zou ten goede somen. Hij wijst er op, dat de oud- keurmeester Klaaijssen na 16 jaren dienst een toeslag krijgt van f -100. Hij zou aan dezen man, die 70 jaar is, ook wel een hoogere dan de voorgestelde uitkeering willen geven en dan de rest laten zwemmen. De heer VAN AKEN vraagt, of die nadere regeling van het weekgeld van den loswerk- man De Lijser geen verandering heeft onder- gaan toen een straatmaker is aangesteld. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Van Aken, die v6or 5 jaren wethouder van publieke werken was, wel niet weten zal van hetgeen de heer Van Driel hier meedeelt. Men moet niet uit het oog verliezen, dat we reeds 11 jaren na den oorlog leven. Gedurende den oorlog is De Lijser in dienst der gemeente ge komen als los werkman, voor de gevallen dat hulp noodig was. Aan hem is altijd het voile bedrag van het loon betaald, maar in de laatste jaren is een andere regeling getroffen. Nu moet spreker het afkeuren, dat een ge- meentearbeider, die denkt slecbt te worden behandeld, meent dat hij er het slachtoffer van worden zal, els hij voor zijn rechten op- komt. Burgemeester en wethouders gaan niet uit van de leer, dat ze met de menschen doen kunnen wat ze willen. Overigens is spreker het eens met den heer Scheele, dat, als men ziet naar den bijslag voor den oud- keurmeester, dit bedrag ook wel iets hooger zou kunnen zijn. De Lijser geniet nu f 5 ouderdomspensioen, hetgeen met de 200 per week /9 zou worden, hetgeen voor de 2 oude menschen wel wat beteekent. Hij heeft 16 dienstjaren in lossen dienst der gemeente, Het gaat bij burgemeester en wethouders niet zoo- zeer over het bedrag. Toen de raad het be- sluit nam, dat personen van 70 jaar niet meer in dienst der gemeente kunnen blijven, stond het vast, dat De Lijser ook niet in lossen dienst kon worden gehouden, doch burge meester en wethouders meenden, dat ze hem niet los konden laten. Ze zijn met hun voor stel gekomen, in de meening, dat dit aan redelijke eischen voldeed. Hij herhaalt echter dat het niet moet voorkomen, dat een werk man in dienst der gemeente huiverig zou zijn om voor zijn recht op te komen, in de mee ning, dat hy daarvan nadeel kon hebben. De heer GEELHOEDT geeft te kennen, dat, toen kort geleden de raad het besluit nam, dat menschen boven de 65 jaar den dienst der gemeente zouden moeten verlaten, de kwestie is besproken, of dit ook gelden zou voor de losse werklieden. Het resultaat waartoe men kwam was, dat ook de losse werklieden boven dien leeftyd niet in dienst der gemeente kon den blijven. Dat is dan ook aan De Lijser te kennen gegeven, met de toevoeging, dat burgemeester en wethouders wel iets voor hem wilden doen. Spreker heeft hem toen ge- zegd, dat hij er over gedacht had voor te stel- len een toelage van 200 's jaars te geven, en De Lijser was daarmede zeer tevreden, zeggende: „dat zou mooi zijn". Maar als de raad meent, dat het meer moet zijn, dan heeft spreker daartegen ook geen bezwaar. De man was echter met 200 content. De heer DE JAGER geeft te kennen, dat hem van een korting op het loon van De Lrjser niets bekend is. De heer HAMELINK wyst er op, dat de voorzitter het afkeurt, dat een werkman niet voor zijn rechten durft op te komen, maar dat de practyk toch wel leert, dat daarvoor alle aanleiding is, en dat zich die vrees voor- al goed laat begrijpen bij personen op dien leeftyd, dat zij dan het slachtoffer van hun protest tegen een onrechtvaardige behande- ling zullen worden, omdat zij niet verder meer kunnen. Spreker wil er de aandacht op ves- tigen, dat het niet alleen als een goedgunstig- GEMEENTERAAD VAN WESTDORPE. Op dezen grond wordt I. de Lyser, die op heid moet worden beschouwd, dat nu wordt 10 Augustus j.l. den 70-jarigen leeftijd heeft j voorgesteld aan De Lijser een toeiage van j wege de gemeente te geven. Spreker heeft er vroeger al eens de aandacht op gevestigd, eh had dan ook het oog op De Lijser, dat men sommige menschen los in gemeentedienst hield en deze dan voor enkele weken in het j jaar bedankte, omdat ze dan buiten de pen- l sioenwet zouden vallen, in welk geval de ge- j meente er premie voor zou hebben moeten betalen. Had men voor hem premie betaald en zijn diensttijd ingekocht, dan zou men ook S aan hem kwijt geweest zijn wat thans wordt voorgesteld, 1 Spreker is van oordeel, dat, als men iemand voor armoede wil vrijwaren, omdat hij den leeftijd van 70 jaar heeft bereikt en geruimen bereikt, niet meer in gemeentedienst aan genomen. Het kan u bekend zijn, dat de Lijser gedu rende ongeveer 16 jaren in lossen dienst der gemeente is werkzaam geweest. Wanneer n.l. bij de openbare werken meer dan gewone werkzaamheden te verrichten waren, werd hij steeds te werk gesteld, om natuurlyk weer bedankt te worden, zoodra de buitengewone drukte over was. Personen in lossen dienst zijn geen amb- tenaar in den zin der Pensioenwet, zoodat de Lrjser niet voor ouderdomspensioen in aan- merking kan komen. ta^t^^k^enst^de^^emeenrt^s^werkzaisS j tydin dienst der gemeente is geweest, men geweest komt het ons billyk voor. hen, uit j hem met een wat h°of r^bedrag^n^tjteu- - - - - ^iohol-OTl Obh erkentelijkheid voor de bewezen diensten een toelage uit de gemeentekas toe te kennen van J 200 per jaar. Wij stellen u voor, daartoe te besluiten en deze toelage te doen ingaan op 1 Maart j.l. De heer VAN DRIEL wenscht over dit voorstel iets te zeggen nen. Als men eenmaal 70 jaar 13 geworden, is het nog moeilijker om bij een ander werk te vinden en aan den slag te geraken Als een paar oude menschen slechts 450 per jaar hebben om van te leven, is de eerste rood nog niet uit de deur. Het voorstel van Er zit in dit voorstel den heer Van Driel heeft sprekers voile in- een achtergrond. Hrj heeft daarover altijd stemming. Dat deze het gebeurde achterbaks kan hy zich indenken, dat £rezwe°-en zelfs tegenover zijn kameraads, heeft gehouden, kan hy zich mdenKen, aar omdat de betrokkene De Lijser dacht, dat hij j snroot voort uit de algemeene vrees van de De raad der gemeente Westdorpe kwam in openbare en voiraiLge zitting bywen, ter be- handeiing van een zware agenda. Under de mgeKomen stuiaken bevond zich een besluit van Uedeputeerae Staten, waann werd goed- gekeurd de onaeitlianusche veraoop van een ge- meentewoning aan O. Bogaert en tot verkoop van een stu-aje grond van O. Deuaert, hetweik besteid is voor wegsverbetering. Een .bencht van den minister van financien, waarin wordt goeageiceurd, om aan de vereeiugmg, inzaae ue landarbeiderswet, den afiossmgstermyn v-oor aangeKoeht land, te stellen op 75 jaar. Het versiag van aen vleeschkeurmgsaienst over 1928, waaruit bleek, dat het aandeel te- goed voor Westdorpe bedraagt 102,Een schryven van den gemeenteraad van Overslag met een verzoek om adhaesie, inzake uitbrei- ding van tramlynen voor de grensgemeenten, wordt voor kenmsgeving aangenomen. Aan- geiboden wordt het verslag van de gezondheids- comnussie Ter Neuzen over 1928. Aan het jaarverslag der arbeidsbemiddeling ontleenen we; Evenals vorige jaren, was ook in dat jaar een groote werkeioosheid'. De meeste werke- loozen waren georganiseerd, slechts 7 onge- organiseerden meladen zich aan. Georgani seerd waren 106 R.K. Landarbeiders, 95 R.K. Fabrieksarbeiders, modeme bonden 23. In totaal 224. De uitkeering der bonden bedroe- gen resp.: landarbeiders 3605,30, fabrieks arbeiders f 1753,10; modernen 356,20. Het correspondentschap kon bemiddelend optreden by 41 personen. Echter schijnt door landarbei ders nog te weinig gebruik te worden gemaakt van bet arbeidsbemiddelingsbureau. Het verslag van den avondcursus L. O. in den winter 1928/29. De cursus ving aan met 14 leerliugen, die haar beeindigden. In totaal werden 106 lesuren gegeven. Uit het verslag Meek de wenschelijkheid om een volgenden cursus te doen aanvangen op 1 November en te doen eHdigen op 15 Februari. Een schrijven was ingekomen van den gemeenteraad van Ar- nemuiden, gericht aan den minister van onder- wijs, houdende verzoek, om in de aanihangig zijnde wijziging der L. 0. wet 1920 alsnog art. 104 dier wet dusdanig te veranderen, zoo dat hieraan tot 1922 terugwerkende kracht wordt gegeven. Met algemeene stemmen be- sloot de raad hieraan adhaesie' te betuigen. Eveneens besloot de raad met algemeene stemmen om toe te treden als lid der afdee- ling Zeeland van den Bond van Nederlandsche gemeenten. Het kohier tier hondenbelasting werd vastgesteld met 83 honden in eerste en 59 honden in tweede klasse. Op het verzoek van R. Soethaert om overdracht van opstal- recht op grond van kroondomein voor woning- bouw, werd gunstig beschikt onder de gewone voorwaarden. Het periodiek aftredend lid van het armbestuur R. Kieboom werd met alge meene stemmen herkozen. Als nummer twee op de voordracht was door B. en W. geplaatst C. van den Troost. De raad keurde met alge meene stemmen goed de aangevraagde subsi- dieverhooging voor het burgerlijk armbestuur, mitsgaders de daarvoor benoodigde begroo- tingswyziging. Het zomertarief voor bet G. E. B. werd vastgesteld op 35 cent per K.W.U.. zoowel voor licht, als voor klein krachtver- bruik. Dit tarief is geldig vanaf 1 April tot 1 October. Op het van de Eerw. Paters van Sluiskil ontvangen verzoek om tegemoet te ko men in de kosten voor aanleg van een begraaf- plaats aid aar, besloot de raad f 250 beschik KnoT to ctpllpn Ingevolge art. 101 der L. 0. wet 1920, werd aan het R.K. Schoolbestuur over 1929 een voor- schot verstrekt van 1000. De gemeentelijke vergoeding der driejaarlijksche afrekening is van dien aard, dat aan voorschot meer is ver- I leend, dan werkelijk is uitgegeven, zoodat dit met het toegekende voorschot van 1929 most worden verrekend. De te betalen vergoeding aan den heer 0. van Waes voor afstand van pacht voor grond van het kroondomein, werd bepaald op 3 cent per M2 voor dat gedeelte, waar de vruchten intact blijven en zeven en cen halve cent voor dat, waar de vruchten moeten worden vernietigd. Hierbij merkt de heer de Jonghe op, dat het beter zou zijn, dat de gemeente zelf aan het kroondomein zou vra- gen, een groote partij land in pacht te mogen krijgen, teneinde niet steeds die hooge prijzen voor afstandsvergoeding te moeten betalen. De voorzitter zegt toe, dit te zullen onderzoe- ken, doch wil hiermede wschten tot de pacht van den heer van Waes uit is; hij meent, dat dit nog den jaar is. Ook de heeren de Beleir en Janssens roeenen, dat het beter is te wachten, tot het pachtcontract ten einde is. De voor zitter meent, dat we dan het terrein. dat nosr niet bebouwd wordt, dan als tm'ngrond in pacht kunnen uitgeven. De heer Kalle zou er voor zijn, tijdig te informeeren, wanneer de pacht uit is, teneinde eventueele teleurstelling te voorkomen. Met algemeene stemmen besloot de raad het heffingspercentage voor de gemeentel iike in- komstenibelasting 1929/30 vast te stellen op 1.7. Bij d'e rondvraag besprak de heer Dael- man de werking der schuimbluschauparaten en meende, dat deze ook h:cr goede diensten zou den kunnen bewijzen, De voorzitter zegde toe, een en ander te zullen nagaan. Hiema ging de raad over in geheime zitting. verbranden en hoe meer de planten tijdig zijn afgehard, des te beter zullen ze zich op de perken houden. Een der lezeressen, in het bezit van een prachtig bloeiende Azalea, heeft op haar ma- nier ook aan afharding gedaan, evenwel met geen aanimoedigend resultaat. Denkende dat een zacht en malsch buitje de plant goed zou doen, heeft ze het slachtoffer uit de beschut- tende kameratmosfeer op het stoepje geplaatst Tegen een dergelijk Spartaansche afharding waren de bloemen natuurlyk niet bestand en I vele zijn geheel verlept, zooals zij spijt:g schryft. Het is wel erg jammer, want de al- dus geslachtofferde Azalea, waarvan de schoonheid een ontydig einde heeft gevonden, is niet in staat de aangeriehte schade direct te herstellen. Bloemen in kamer of kas ontlo- ken, zijn voor de weersgesteldheid buiten, vooral zooals we de laatste weken gehad heb ben, ibuitengewoon gevoelig. Na den bloei zit er niets anders op als overbrengen naar een beschut plekje in den tuin. Door den strengen winter zien vele groen- blyvende heesters er zoo slecht uit, dat velen vervangen moeten worden. Dit vervangen kan nu nog geschieden. Maak de plantgaten dieper en wijder dan voor de wortelomvang noodig is, werk de bodem flink los en meng wat turf- strooisel door de losse aarde. Het aanslaan mislukt wel eens door vochtgebrek, een euvel dat gemakkelijk is te vermijden. Op drogen grond wordt de aarde na het planten flink aangetrapt en begoten .Om het uitdrogen te voorkomen, brengen we een laagje ruige mest aan. Tot slot nog iets over de bemesting onzer bloementuin. Dat al onze zorgen en moeiten slechts succes kunnen hebben, indien er vol doende plantenvoedsel in de grond is, behoeft wel geen betoog. Is de grond arm aan dit on- ontbeerlijke plantenvoedsel, dan kan een kunstmesttoediening ons van zeer veel nut zijn. We maken een mengsel bestaande uit I deel chilisalpeter, 2 deelen patentkali en 3 deelen superfosfaat. Van deze samenstelling zaaien we 2 ons per vierkanten meter, liefst bij regenachtig weer. Het op planten vallende zout gieten we er direct af, zulks om ver- branding te voorkomen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96, Rotterdam. Postzegel van 7% cent voor ant- woord insluiten en blad vermelden. MAATREGELEN BIJ KUIKENSTERFTE. Voedermethode. wanneer daarover gesproken werd, in de ver drukking zou komen, De kwestie is n.l., dat De Lijser sinds hij 65 jaar geworden is en met zijn vrouw het ouderdomspensioen van 5 's weeks genoot, ook f o minder dan het nor- male loon per week heeft gekregen. In totaal i is er dus in die jaren op zyn loon gekort J 200 en het schrijnende in deze zaak Is, dat -de gemeenschap op die manier voordeel heeft genoten van de zegels die voor de vrouw waren geplakt en zelf betaald met 39 cent per week. De Lijser heeft daartegen geen bezwaar durven maken, om maar zoolang mogelijk in dienst te kunnen blyven. Spreker meent op grond van vorenstaainde, dat als nu wordt voorgesteld om aan den betrokkene een toelage te geven van 200's jaars hy die al te voren over een jaar of 6, 7, zelf heef„ betaald, benevens dan nog de mvaliditeits- premie voor i jn vrouw. Hij stelt daarom j voor de toelage te stellen op /400 's jaars m de eerste plaats omdat hij meent, dat f 200 per jaar met de ouderdomsrente voor dat echtpaar nog niet voldoende is om van te leven, en in de tweede plaats omdat De Lijser dat toch voor een groot deel zelf heeft be- taald. A De heer VAN AKEN verklaart verstomd te staan over deze mededeelingen; hij zou het 't beste achten het voorstel aan te houden, voor het verstrekken van nadere inlichtingen. Hy kan eigenlyk niet onder woorden brengen wat hij denkt. De heer VAN DRIEL deelt verder mede, dat De Lijser, toen hy er hem de eerste maal over sprak, verzocht er maar niet over te epreken aangezien hij dan de kans beliep te worden ontslagen en hij als oude man zich niet meer overal kon preserver en. Hij meent nu echter, dat er in het gebeurde billijkheids- gTonden zijn, om een hooger pensioen dan f 200 te geven. Hij heeft daarom nu den raad meenen te moeten inlichten. De heer DE BRUIJNE kan zich, indien het is zooals de heer Van Driel zegt, bij diens voorstel neerleggen. De heer SCHEELE meent ook, dat deze zaak, nu deze zoo'n verloop heeft, eens nader onder de oogen moet worden gezien. Hy vraagt of het loon der losse werklieden niet anders' geregeld, en wat hooger was. Hij kan maar moeilijk aannemen, dat van wege de gemeente een regeling zou zyn getroffen, arbeiders die zich niet kunnen verweren, om zich te verzetten tegen ten hunnen nadeele getroffen maatregeien. De praktijk heeft toch vooral bij particulieren wel geleerd, dat i men dan spoedig op de keien komt te staan. En ook doen zich die gevallen wel voor, op overheidsbedrijven, Indien men iets doet, dat den leiders niet naar den zin is. Spreker kan het zich voorstellen, dat De Lijser, die wette lijk geen recht kan doen gelden, met een toe- zeggino- van 200 al dankbaar was, maar on- danks °dit meent hij, dat den man toch een betere tegemoetkoming toekomt. De heer COLSEN verklaart zich hierby te kunne aansluiten. Hij vraagt wat er echter gebeuren zal als een der echtelieden komt te overlijden, want het is toch niet aan te ne- men, dat ze gezamenlijk van de wereld zullen sche'iden. Krijgt de vrouw dan ook die toe lage Dan krijgen ze geen 5 meer van de ouderdomsrente De heer HAMELINK deelt mede, dat, in dien de man het eerst komt te overlyden, de vrouw nog meer zou krygen dan thans ge- zamenlyk, omdat ze dan ook weduwenrente kriigt. lets anders zou het zyn, als de vrouw eerst kwam te sterven, maar, dan wordt ook de positie van den man wel anders. De VOORZITTER, die ondertusschen door den secretaris een berekening heeft laten maken, deelt mede, dat, indien men de dienst- jarn van De Lijser en het bedrag van het salaris der vaste werklieden in aanmerking neemt, deze volgens de bepalingen der Pen sioenwet ongeveer 300 pensioen zou krijgen. Burgemeester en wethouders zijn daarom ook van oordeel, dat er wel wat bij kan. Hij vraagt of de raad burgemeester en wethou ders zou willen machtigen nader uit te rekenen hoe hoog het pensioen zou zijn van De Lijser als hij onder de Pensioenwet viel, onder de voorwaarden geldend voor de vaste werklieden der gemeente, en dan dat bedrag aan hem toe te kennen. 1*1 Nadat de heer VAN DRIEL zijn voorstel heeft ingetrokken wordt het gewijzigd voor stel van burgemeester en wethouders met al gemeene stemmen aangenomen. Naar we vemamen is dit cijfer afge- rond naar boven vastgesteld op f 350. (Zie verder het Eerste Blad.) \LGEMEENE WERKZAAMHEDEN IN DEN BLOEMENTUIN. Langzamerhand trekt de tuin Zyri zomersch pakje aan, sieren de boomen z:ch met frisch groen en fleuren de vaste planten in sneller tempo op dan voarheen. De vaste planten die reeds tamelijk hoog worden, moeten tijdig ge- steund en aangebonden worden en liefst zoo- danig, dat de hiervoor gebruikt stokken het minst opvallen. De jonge plantjes der gezaame eenjarige bloemen, die door het minder gun- stige weer niet zoo vroeg zijn, komen nu ook rondkijken en vragen onze aandacht. Staan de plantjes soms te dicht op e-lkaar, dan uitdun- nen, waaibij we zoo noodig de uitgetrokken plantjes elders op een open plekje overplanten. Dit overplanten, natuurlyk met cen wortei- kluitje, doen we bij voorkeur by regenachtig weer, omdat dan de plantjes gemakkelyker aanslaan en tevens, omdat de plantjes, welke moeten blijven staan, dan minder gevaar loo- pen eveneens te worden uitgetrokken. Wen- schen we alleen uit te dunnen zondei meei dan is het beter de overtollige plantjas met urt te trekken, doch ze eenvoudig door weg- knippen met een schaar te verwyderen. Los- trekken van andere plantjes wordt hierdoor onmogelijk. De uitgebloeide bolgewassen in gazons, waar het gras zich nu krachtig ontwikkeld, loopen gevaar om met het afkmppen of maaien, even eens te worden afgesneden. Waar de boven- grondsche deelen tot taak hebben meuw re- servevoedsel voor den knol te verzamelen, is zulks ongewenscht. Daarom moeten ze dus ont- zien worden, ook al is dit niet bevorderlyk voor de schoonheid van het gazon. In ieder geval moeten de aan de kanten staande klenie grrepjes worden ontzien. Verschillende planten, bestemd voor de bloemperken, Begonia's, Canna s en Dahlia s, en die onder glas staan, moeten behoorlyk worden afgehard, alvorens ze worden uitsrezet op de perken. Overdag luohten en de ramen geheel wegnemen en zoo lang men bevreesi i- voor nachtvorsten, 's avond's de ramen weer slu'ten. De overgang moet geleidelnk ge^rh^p- v den, ook de overgang aan het voile zonlicly Planten d'e in den bak be*chermd won!-" -- len buiten by eenige zonneschyn gemakkelijk We hebben vorige maal het drinkwater be sproken en we moeten wel begrijpen dat deze <Ulnkwatervoorziening niet alleen geldt voor de pullorumiziekte der kuikens, maar voor elke pluimveeziekte. Wat voor de d ri nkwaterbakjes geldt, geldt oak voor de voerbakjes. Hier hebben wy het in zekeren zin echter gemakkelijker, omdat deze niet zoo gemakkelijk besmet worden van biimen. De besmetting verspreidt zich in het voer niet zoo gemakkelijk als door het vloei- bare drinkwater. Als men de kuikenis maar be- let dat ze in het voer loopen of dit niet met mest bevuilen, dan schiet men al een heel eind op. Toch zijn ook weer vele kuikenvoerbakjes niet praktisch ingericht. Velen zijn vlak van ixyven, desnoods met een schuiwbare deksel met gaten. Vaak ziet men echter daarop de kuikens gaan zitten of ze kruipen zelfs in de gaten en kunnen er dan niet meer uitkomen. Dan is vaak een groot bezwaar dat de bakjes te klein zijn voor het aantal kuikens. De dier- tjes gaan dringen ,verdringen elkaar en de zwakkere krijgen geen kans voldoende eten te krygen. Het voed'er wordt vaak toegediend als droog meelvoer, soms ook wel aangemaakt. Beide me- thodes hebben hun voor- en nadeelen en het hangt ook al veel af van de tyd die men aan de kuikens kan besteden. Droog meelvoer eisc'ht veel minder tijd en geeft minder aanlei ding tot knoeien dan nat aangemaakt meel voer. Velen voeren meelvoer met kuikengraan, anderen brengen hun kuikens uitsluitend groot met meelvoedering. Verschillende fabrikanten hebben op dit gebied hun systemen door uit- voerige proeven uitgewerkt en het is dus het beste de aanwijzingen der fabrikanten daar- omtrent op te volgen. Met het oog op smetstofverspreiding is het weer aan te bevelen het graanvoer eveneens in bakjes toe te dienen en niet los op den grond te -strooien, zooals vaak gesohiedt. Zoo lang alles gezond is, gaat het natuurlijk best, maar zoodra er ziekte optreedt wordt het graanvoer op den grond leelijk besmet en werkt deze methode dus zeer schadelijk. Voor een ding moet ik waarschuwen en toch krijg ik daarvan dagelijks gevallen onder het oog. Dit is n.l. het volgende: Men voert een bepaald opfokvoer of volgt een bepaalde op- fokmethode en krijgt nu opeens sterfte. Voor al de pullorumziekte doet soms zoo eigenaar- dig. Honderd tegen een denkt de eigenaar dat de fout aan het voer ligt. Snel besluit hy van voer of voedermethode te veranderen en dan begint de misere eerst recht. Door de ver andering raken de kuikens heelemaal van streek. worden nog veel gevoeliger en een be- smettelijke ziekte zal dus nog veel meej slachtoffers maken. Men kan er gerust van op aan, als men bij een der grootere bekende voe- derhandelaren opfokvoer koopt en hun me thode volgt, dat men dan van d'e kant geen gevaren loopt. Zulke voedermengsels zyn meestal jarenlang op eigen proefdieren ge- probeerd. Een methode die ook veel sugang gemaakt heeft en ook zeer g.w - g werkt is de droog- meeFkarnemelk jnethode. waarbij men m voer bakjes het droge meel voert en de kuikens overigens niets te drinken geeft als kamemelk. Naast vele woedende He«tanddeJen heyet karnemelk melkzuur en dit is een der weinige stoffen, die den groei van allerlei bactenen teg-erheudt en gelnktndig> gnnst-o- werkt de sniisvertering en naar in den laatsten tya gebleken is. op de ontwikkeling van het jonge lichaam Miin bezwaar tegen de karnemelk- methode is dat zii alleen door nette menschen gebruikt kan worden en al vindt vrnwel ieder- fen van zichzelf dat hii zeer ordelnk.en neties is als men in de praktijk in de ku-kenonfok- hu'7en z'et, staat men vaak verbaasd. Ais karnemelk dan ook vuil wordt is zij veel meer schadeliik dan nuttig en men moet derhalve de drinkbakjes vaak reinigen. Dit hrongt wcei mee dat men vaak restjes karnemelk moet wey goo'en en d't str>"dt heel vaak met W" nigheidsprincipe. Ziedaar^ dus de moeili.ik e we zijn te zuinig om min of meer vervuilde hoeveelheden karnemelk weg te gooien en daar- door doen we de kuikens soms schade. Nu is d't weer te ondervangen door karne melkpoeder te koopen en dit karnemeiknoedei' te mengen met het meelvoer. Men kan dus gewoon water te drinken geven, al of met met een ontsmettingsmiddel melk geheel anders is als bij voedering met minder zure melkproducten. Verder is het melkzuur in karnemelk heel sterk en belet dus bacteriegroei van andere bacillen terwyl in den darm uit niet zure melkproducten geheel an dere stoffen gevormd worden dan melkzuur alleen, die ook lang zoo gunstig niet werken. Natuurlijk doet de prijs er ook veel aan toe. Wie op de boerderij over versche karnemelk kan beschikken behoeft er niet zoo zuinig mee te zyn en kan zijn kuikens er zeer veel goed mee doen, maar in de stad is het vaak niet gemakkelijk geregeld aan voldoende hoeveel heden versche karnemelk te komen. Bij eendenkuikens kan men de karnemelk- methode in 't geheel niet toepassen, daar de eendjes voortdurend den kop in de melk steken en dan dus de oogen en neusgaten dicht zou den kleven. In elk geval zullen we nu uit het voorgaand# wel begrepen hebben dat we met de reinheid der voerbakjes ook niet voorzichtig genoeg kunnen zijn en dat we met deze kennis gewa- pend maar eens in het kuikenhok moeten gaan kijken. Zien we daar dat de kuikentjes in den melkbak staan en het meel kunnen bevuilen met mest, dan weten we dat de zaak niet deugt en we veranderen moeten. Het is werkelyk aardig te zien wat men met zeer eenvoudige hulpmiddelen reusachtig veel verbeteren kan. Zoo kwam ik deze week op een bedrijf waar veel sterfte heerschte en waar drinkbakjes en voerbakjes op den grond stonden en reusach tig vervuild werden. De eigenaar had n.l. zoo'n beetje op zijn manier een of ander ad- vies van my, dat hij wel eens ergens gelezen had, half opgevolgd. De bodem was namelijk met turfmolm bedekt en in het drinkwater was chinisol. Het was echter een vuile, zwarte boel in drinkbakjes en voerbakjes en op den grond naast de voerbakjes een grijze massa van uitgeworpen meel. Natuurlijk moest op staande voet alles op een flinke verhooging gezet worden en op gaas, zoodat de kuikens wel bij de bakjes konden doch het voer en water niet meer konden bevuilen. Een paar dagen later vertelde de eigenaar mij dat het met het drinkwater niets geholpen had, want het zag nog even vies zwart als eerst. Ik moet zeggen dat ik eerst raar stond te kyken, totdat me te binnen schoot: ijzer in het water en chinosol geeft een zwarte kleur. Direct dus gevraagd naar het water, en jawel, dit was z.g. nortonwater. Nu kan men honderd tegen een zeggen dat nortonwater in ons land altijd flink wat ijzer bevat en zoo was het ook hier. Ik -liet wat holder slootwater soheppen, flink opkoken en dit in de drinkbakken doen en zie- daar dagen bleef het drinkwater nu zoo zuiver als glas, zag er frisch uit en de eigenaar had er nu zelf plezier in zoo mooi het er uitzag. IJzerhoudend water herkent men hieraan, dat het bij het oppompen glashelder is en al heel gauw als het in een glas staat net is of er iet of wat melk in gemengd is, dus heel licht troebel wordt. Deze troebeling wordt steeds sterker en tenslotte vindt men onder op den bodem een bruin bezinksel en boven op vaak een vliesachtig laagje, terwyl het water zelf weer helder wordt. Deze veranderingen berusten op inwerking van de zuurstof der lucht op de eerst oplosbare ijzerverbi nd'ngen d'e daardoor onoplosbaar worden en neerslaan. IJzerhoudend water is vooral als er veel ijzer in zit zeer lastig, men lean er thee van zetten, de wasch wordt gekleurd, doch schadelijk is het niet. Wil men echter zooals in mijn voorbeeld chinosol gebruiken, dan moet men of regen- water of slootwater nemen, of het water eenige dagen laten staan om het ijzer er uit te krijgen. Dr. TE HENNEPE. HET WEER. Vad. neBUJUS-— vermengd en wen brengt in het meelvoer de karnemelk Er zjin ook wel andere poeders in den hand P°™ van ondermelk enz, en deze worden m het darmkanaal ook wel omyezet onder iwkzum vormmg, maar rtch is b'i een-v= nauwkeur w proeven in den laatsten t"d PeMeken, d de "-n ""msr" De weerkundige medewerker van het schreef Zaterdag: Nadat eergisteren de weersgesteldheid met terugkeer van het koele weer dreigde, is er een verandering gekomen, die voorloopig zacht weer in het vooruitzicht stelt. Het uitgebreid'e depressie-gebied, dat meer dan een week ten westen en noordwesten van het vasteland lag, trok naar 't noordoosten af, waarby de lucht- drukking geleidelijk steeg. Wanneer zich nu in het noordwesten een gebied van hoogen druk had ontwikkeld, waarop de stijging van den barometer wel scheen te wijzen, zou de kans grooter zijn geworden op terugkeer van den kouden noordenwird. Gelukkig is het ech ter anders geloopen, doordat een nieuwe de- press.e in hti noorawesten verscheen, d:e_ zich vervolgens naar het oosten heeft uitgebreid en van meer beteekenis is geworden. Hierdoor is de zuidelijke uit den Oceaan komende lucht- stroom opnieuw in kracht toegenomen en dringt de warme lucht gaandeweg meer naar West-Europa door. In het zuiden ligt nog een gebied van hoo gen druk, dat zich nog ver genoeg naar het noorden over het vasteland uitstrekt om op den weeratoestand bij ons een gnnstigen in- vloed te hebben. De thans heerschende luchtdrukverdeeling is juist de tegengestelde van die,_ welke het gure voorjaarsweer met noordenwind veroor- zaakt. De lage drukking ligt in het westen, de hoogre in het oosten en zuiden, zoodat oe luchtstroom over het algemeen een zuidelyke, warme is, in sommige streken westelyk, maar uit het zuiden afkomstig. Voor een doorbraak van een kouden lucht stroom uit het hooge noorden is de algemeene luchtdrukverdeeling thans met gunstig. Hier door doet z'ch thans het geval voor. dad het op den eersten van de reeks der drie IJshei- ligen, 11 Mei, met het bekende gure noorden- windweer heerscht, waarvoor deze dne heeren ..,U ki-.ulv' zii'lV geworden. In, herinnering mag worden georacht, dat verleden jaar het weer van 8 af tot tegen het einde der maand zeer koel was, zoou,at in vergeliiking daarmede het weer thans veet beter is. AUTO-ONGELUK op den TETERINGSCHENDIJK. Zaterdagmiddag een uur is op den Teterwg- scihendiik nabij het sportterrem van de N.V. Hero een auto door het verkeerd mtwnkm van een wielrijdster met deze in botsing gekomem De wielriidster, de 18-iange dochter van het Tweede Kamerlid dr. Moller uit Tilburg werd tegen den grond geslingerd. De auto sloeg over den kop en kwam vervolgens in een sloot terecht. De beide inzittende heeren kregen een paar ombeteekende schrammen. Het me'sie was Zondagmiddag nog niet tot bewustzyn gekomen. VIER REVOLVERSCHOTEN Zaterdagnacht om 6en uur heeft M. W. te Meezenbroek, gemeente Heerlen, vier rewol- verschoten gelost op G. v. d. V. Zij troft- evenwel geen doel. M. W. verklaarde uit zelf- verdediging te hebben gehandeld, daar v. d. V - hem met een mes was aangevallen. Balden zhn gearresteerd. doch M. W. is later op vrye voeten gesteld. NOODLANDING. Zaterdagm'ddag heeft het groote vliegtuig Aurora D 1090 van de Luft-Hansa een nood- landing gedaan op het vliegveld te lissmgen wee-ens een defect aan den rechter motor. D« '"zittenden. de hestmirder. LvPe w»rV+u n-W d'ffen en zes passagiers hebben ongedeerd het toestel kunnen verlaten. Ard-half m- later --'as reeds een Engelsch toestel aanwez g om de passagiers verder naar Londen te vervoe- ren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6