SPORT. L ANDBOU WBERICHTE W QEMENaDE BERICHTEN. ""Sfp&aPSS v," -, d, TER NEUZEN, 15 MEI 1929. RECHTSZAKEN. larasifier-tonnenmaat de vooruitzichten op een De heer K. Dees heeft n.l. bij zijn hofstede •sereenstemmmg tusschen de twee grootste den Baandijk een veld waarop thans ->/.000 WMMrtogendheden nog minder gunstig gemaakt heeft. De uitgestrektheid van het Britsche rijk met zijn door weieldzeeen gescheiden deal en stelt nu cenmaal heel andere eischen, dan die wcJke het door twee zeeen begrensde Ameri- kaauosche continent heeft. EEJSi REFERENDUM IN ZWITSERLAND. Het Zwitsersche volk heeft Zondag bij refe- renuurn bet voorste! tot invoering van het stel- sel van plaatselijke keuze verworpen met een jjroote meerderheid van 460.000 tegen 225.000 stemmen. AJleen het halve kanton Bazel (stad) heeft een meerderheid voor het voorstel gehad. In alle kantons was de meerderheid er tegen. De voorstellers hadde het denkbeeld beperkt tot het invoeren van de plaatselijke keuze voor het vervaardigen en verkoopen van sterken drank, zoodat bier en wijn buiten het wetsont- werp vielen. Ook deze beperking bleek echter onvoldoende om den tegenstand van het Zwit sersche volk tegen de nieuwe hoofdelijke vrp- heidsbeperking te verzwakken. Het. voorstel is, schrijft de N. R. Crt., voor- namelijk gesteund door de socialisten, doch ook onder de burgerlijke partijen waren er nataurlijk tal van drankbestrijd'ers ten gunste van het voorstel in actie getreden. Het gevolg fciervan was, dat in de grootste steden van Duitsch Zwitserland, Bazel, Bern en Zurich een meerderheid ten gunste van het voorstel werd verkregen, doch de boeren ten p a land-: hetben in alle kantons den doorslag er tegen weten te geven. Tegeliik is ook verworpen een lnitiatiel- voorstel dat betrekking heeft op het tot stand brenger. van een uniforme regeling in geheel Zwitserland voor het verkeer op de wegen. Dit voorstel had vooral in de krmgen van de wiclrijders en automobilisten warme lnstem- gevonden en werd uit solidarity ook door andere sportkringen gesteund. Met het •oog op de inibreuk op de kantonale autonomie r«p de vele financieele bezwaren, die daar- ait voor de Zwitsersche schatkist zouden voort- verd echter ook dit voorstel met meerderheid verworpen. Tegenover 240.000 vloelen werd echter ook dit voorstel met ff™ote meerderheid verworpen. Tegenovera^OOO vofcrstand'ers stonden meer dan 410.0W tegen islanders Behalve het halve kanton Bazel-stad was ook een meerderheid voor dit voorstel aan- wez:g in het kanton Zurich en het hahe kan tor Bazel-land. TOENEMEND AANTAL STIEREN- GEVECHTEN. De Figaro komt op tegen het algemeenei -worden van het stierengevecht in Frankrpk. Totdusver kende alleen Zuid-Frankrijk het SSengevecht, het is nu «hter donrgedrongen tot het centrum en men vreest, dat het nog -verder naar het noord'en zal komen. Bourges, Nevers en Vichy hebben tegenwoordig bun stierengeveehten met beroemde matadors uit Spanje, waarvoor heel veel reclame woi g- -miakt De Figaro waarschuwt tegen den slech- ten invloed, dien het bloedige schouwspel van de slacht'ng van stieren en paarden op de me nfgte ongetwiifeld moet hebben De F.garo brengt n'er zelfs het bolsjewisme bijI te pas en cegt aan het slot van haar artikel: Wordt aan het wildste en gevaarlijkste van al e >eesten, aan het plebs, den smaak van bloed blue bracht, laat ons dan oppassen! GEZANT EN SMOKKELAAR Toen d'e gewezen Letlandsche gezant te Mos- kou, Osols, dezer dagen in zijn vaderland te- rugkwam, heeft de douane, onder leidmg van een lid van de commissie voor de verzoek- schriften uit den landdag, zijn bagage opge- houden, welke uit 80 stukken, tot een geza- menliik gewicht van 1089 KG. bestond. Letwijas Sargs schrijft, dat in den eersten den feesten koffer, welke geopend werd, oude gou den kruisen uit de orthodoxe kerk en gouden omlrjstingen van ikonen, getooid met briljan- ten. d:e on het oogenlblik in de sowjetume met verhandeld mogen worden, gevonden zijn. Osols verzekerde, dat die voorwerpen ter ver- s:ering van de legatie te Moskou gediend had- (Ien maar het blad merkt oo, dat memand daar ooit iets van gezien had. Bij verder on- derzoek werden 60 K.G. zdveren en 2 K.G. gou- dev voorwerpen gevonden; gouden munten, ki-istallen vaatwerk met gouden versiermg en sch'Weriien van bekende meesters, voldoende om alle muren van het gezantschap van den vloe- tot de zoldering mee te behangen. Osols wo-H z!ch bij het onderzoek op pn was zenuw- acbtig. Toen brj toeval een rol Engelsche pon- den uit de bagage viel, griste hij die uit de hand-en van den ambtenaar. Het parlementslid dat het onderzoek le'dde, heeft in een interview met de Latwijas Sargs gezegd: De Letlandsche vertegenwoordigers in het buitenland moesten een voorbeeld voor de andere burgers zijn, in het bi.izonder wanneei m het openhaar geruchten loopen over de ba- gage van een gezant en wanneer de douane zwaar te strii<fen heeft tegen den smokkelhan- del naar Letland van kostibaarheden, kaviaar, cognac enz. De gezant had zelf moeten mee- werken om de geruchten te onderdrukken, ■door aan te toonen, dat zich in ziin bagage geen contrabande bevond. Niet slechts con- docteurs en machinisten, wier smokkelwaar enkele tientailen lets waard is, maar ook ver- antwoordelijke ambtenaren, wier bagage eem- ge millioenen waard is, moeten voor den rech- ter gebracht worden. Osols zelf heeft zich -Vtter beklaagd, dat terwiil d'e sowjetdouane hem met alle voorko- me«dhe:d behandeld had, hij in ziin eigen land zoo'n ,-bijzondere belangstelling" van haar fcant or.dervonden had. Darwmtuipen in fraaie schaKeermgen van rood scaaxi te bloeien. De cellectie die ge- noemde heer oas daarvan ter hand stelde, geeft een goeden indruk van de mooie, stevige bioemen, en dit land met bioeiende "bollen moet esn groote attractie zijn voor de liefhebbers i an natuurschoon. Zij die er van willen genieten zullen daar tusschen morgen en de volgende week Woens- dag een kijkje moeten nemen. Dan zullen de bioemen op zijn schoonst staan. Voor zoover men een en ander van nabij wil bezien, zal de kweeker, de heer Dees, in den namiddag gaar- ne over zijn hofstede toegang tot 't land ver- leenen. Als de zon nu wat wil schijnen kan men dus in onze gemeente gedurende een week ook eens gen.eten van den aaniblik van een bollen- veld. TE WEINIG BETAALDE BELASTINGEN. De minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist, wegens over vor.ge jaren te weinig betaalde belastin- gen naar inkomen en-of vermogen (gewetens- geld), is ontvangen bij den inspecteur der dir. belastingen te Ter Neuzen: f 258,17, f 39, f 7. MOND- EN KLAUWZEER. Het aantal gevallen van mond- en klauw- zeer gedurende de maand April '29 bedroeg in de provincie Groningen 6, Friesland 18, Dren- te 2, Overijssel 1, Gelderland 5, Utrecht 4, N. Holland 8, Z.-Holland 29, Zeeland 4 (Hengstdijk 1, Hoek 1, St. Maartensdijk 1, Zaamslag 1), N.-Braban.t 25, Limburg geen. De cijfers dui- den het aantal e'genaren aan, onder wier vee deze ziekte werd geconstateerd. HOEK. Door de konijnen- en pluimveevereeniging „Ter verbetering" gevestigd te Axel, afdee- i'ing Hoek, zal op Dinsdag 21 Mei a.s. van des namiddags 128 ure een toondag worden gehouden in het gymnastieklokaal der open- bare lagere school te Hoek. Het aantal in- zendingen zal voor zoover reeds nu bekend is, vrij belangrijk worden. Ook in deze gemeente is in den laatsten tijd veel ammo ontstaan ter veredeling der hierboven genoemde dier- soorten. REIZEN OP TWEEDEN PINKSTERDAG. iiooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, zullen er op Maandag den tweeden Pinksterdag extrabooten varen tusschen ier Neuzen en Hoedekenskerke en zullen m aan- sluiting daarop ook extra-treinen loopen tus schen Hoedekenskerke en Goes. Hit Ter Neuzen zullen booten aankomen te Hoedenkskerke 6,40, 11,05, 12,40, 15,55, 18,25 en 21,20. o -i c Van Goes zullen treinen vertrekken 9,15, 10 31, 12,24, 15,41, 18,41 en 20,46, waarop te Hoedekenskerke booten aansluiten naar Ter Neuzen. BOLLENVELD. Als men over „de bollenvelden" spreekt denkt men natuurlijk aan de omgeving van Haarlem en Leiden. Daar kan men zich voor het oogen- blik weer verlust.gen in de beschouwing van uitgestrekte velden met bioeiende bollen in alleriei kleuren en tinten. Evenwel zijn di bollenvelden in de laatste jaren met meereen uitslu.tend monopolie dier Hollandsche streek. Het is al voor een aantal jaren begonnen in het Noorden onzer provincie, maar in de laat ste jaren kwamen ze ook meer nabij. Up eenigszins groote schaal is een veld aangelegd in het Westen van Zeeuwsch-Vlaanderen, maar ook in dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen laat men zich niet ombetuigd en het ernstig stre- ven van verschillende tuinders naar nieuwe be- staansbronnen, naar het verkrijgen eener zoo intensief mogelij-ke cultuur, heeft er toe ge- leid, dat men ook is begonnen met het planten ran bollen. Het vorig jaar zijn van hier uit reeds partijen tulpen uitgevoerd. En degenen die zich voor het ;bez;cht;gen van bollenvelden niet naar elders kunnen be- geven, kunnen er thans ook nabu wat van SAS VAN GENT. Gemeenteraad. Van de in de gehouden vergadering van Dinsdag genomen .besluiten stippen we in het kort de volgende aan: Tot leden van de commissie ter verificatie van de rekeningen en begrootingen over 1928 en 1929 werden gekozen de heeren de Mul, de Leux en Stouthamer. Op aandringen van Ged. Staten werd het on- derhandsche huurcontract met den heer Vaas voor wat betreft het door hem van de gemeente in pacht genomen perceel aan de Paul Kruger- dreef zoodanig gewijzigd, dat deze verhuring voor niet langer zal geschieden dan 10 jaar met een wederzijdsche opzegtermijn van 3 maanden. Alleen de heer de Leux was sterk tegen de voorgestelde wijziging gekant, omdat hij daar- in meende te zien een verkapte verhuring op langen temnijn, terwijl het oorspronkelijke be- sluit genomen was in dien zin, dat zou ge- tracht worden het perceel zoo goed mogelijk te verkoopen. Op het verzoekschrift van het Wit-Gele Kruis om een subsidie van f 450 tot T. b. c.- bestrijding werd zoodanig beschikt, dat eene toelage uit de gemeentekas zal gegeven wor den van 300, zulks overeenkomstig het voor stel van B. en W., met dien verstande, dat dit College met een nader verzoek bij den Raad zal aankloppen, wanneer de omstandigheden zulks wenschelijk maken. Op twee verzoekschriften ter bekoming van grond in erfpacht tot het bouwen van woon- huizen werd gunstig beschikt. Een perceel ter breedte van 6 M. en ter diepte van 20 M. ge- legen naast het perceel van Meuleman aan het Schulpenpad werd toegewezen aan E. Goos- sens. Het andere breed 5,20 M. naast A. van Aevermale, ten zuiden van diens perceel, werd toegewezen aan Gh. Vergauwen. In verband daarmee werd goedgekeurd het voorstel om de landpachten van Colpaert, Bos- man en Inghels in te trekken. In verband met het aanleggen van straten, stoepen en het maken van rioleeringswerken werd besloten eene leening te sluiten groot 160C0, te plaatsen a pari tegen ten hoogste 5 en aflosbaar in jaarlijksche termijnen van f 100 uit de gewone hulpbronnen der gemeente. Naar aanleid-ing van een vraag gesteld door den heer de Leux omtrent de werkverschaf- fing, deelt de Voorzitter mede, dat de aan parkaanleg en andere werkzaamheden gedane uitgaven tot dusverre beloopen f 3172,16, waar- bij nog twee weken loon zullen moeten ge- voegd worden. Informeerende naar de verstrekking van elec- trisch licht aan de Stuiver, wordt den heer de Mul de mededeeling gedaan, dat deze aan- gelegenheid in gunstig stadium verkeert. De heer de Leux maakt ook opmerkzaam op het feit, dat bij verkiezingen de plaatsing der stemhpkjes van dien aard is, dat het pu- bliek in de gelegenheid is te zien op welke lijst gestemd wordt. Hij meent dat de stemming op deze wijze niet beschouwd kan worden als te zijn „geheim", zooals de wet dit voor- schrijft. Tegen de voorgestelde overschrijvingen van diverse bedragen van de begrootingen van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf en de ge- meentebegrootiiigen voor 1928 e>n 1929 worden geen bezwaren geopperd. AARDENBURG. In de Maandag gehouden raadszitting kwam aan de orde het voorstel van Burg, en Weth. tot aansluiting aan de Zeeuwscii-yiaamsche waterieiding, waarbij ook in behandeling kwam een door ioO ingezetenen onderteekend adres om niet tot aansluiting over te gaan. Op daar- toe tot het Rijksbureau voor Drinkwatervoor- ziening gericht verzoek was voor het geven van iniichtingen tegenwoordig de heer Ir. Car- riere die de verschillende vragen beantwoordde en iniichtingen verstrekte._ Met 4 tegen 3 stemmen werd tot toetreding besloten. Benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school alh.er, de heer J. W. de Maree, alhier. SELZAETE. De begrafenis van het slachtoffer der over- rijding op jl. Donderdag had Maandag plants onder overgroote belangstelling. Alle leerlm- gen der gemeenteschool „Deboutshoek namen er aan deel. Leerlingen der hoogste klasse droe- gen de bioemen, welke de kinderen hunnen zoo droef om het leven gekomen makker vereer- De motorrijder die den knaap overreed, ver keert nog steeds in bedenkelijken toestand, evenals de juffrouw, uit Bouchaute, die ach- ter hem op de duo zat. Zondagnamiddag ontstond -brand in een sparrenbosch op de grens van Selzaete en Wachtebeke, vermoedelijk ontstaan door bet achteloos wegwerpen eener brandende sigaret door jongelieden, die zich op den Konijnenheu- vel hadden neergevlijd. Het droog hout, de kegels der dennen, vatten dadelijk vuur en wel- dra steeg een groote rookwolk op. Gendarmen en particulieren kwamen toegesneld, doch wa ter om te blusschen was niet bij de hand. Het is ten slotte gelukt den brand te dooven door zand op den vuurpoel te werpen, doch dit was een arbeid van vele uren. Ruim 1 H.A. bosch is verbrand. VOETBAL. Aan de voetbalvereeniging Terneuzen is door het bestuur van den N. V. B. toestemming verleent tot het spelei. van wedstrijden om •een wisselbeker tusschen een selectie-elftal van het Gentsch Korporatief Sportverbond en Ter neuzen I. De eerste wedstrijd heeft plaats te Gent op Zondag a.s. (le Pinksterdag) en ver- trekt het eli'tal van hier met een groot aantal supporters met den trein van 12.25 n.m. Naar verluidt is het de bedoeling van de Belgische sportbroeders eenige festiviteit aan dezen wedstrijd te venbinden, teneinde het hare Ter Neuzensche sportmakkers zoo aan- genaam mogelijk te maken. BII-rJARTEN. De Provinciale biljartwedstrijd werd j.l. Zaterdag te Middelburg voortgezet met een personeele wedstrijd. Blijkens het verslag in de Vlissingsche en de Middelburgsche Crt., maakte de kam- pioen voor Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer A. Standaert van Ter Neuzen een zeer goed figuur en aangenamen indruk. Hij was Maan dag door zijn keurig klein spel de groote attractie van dien middag. De extraprijs voor de grootste serie (46) werd door hem behaald, terwijl hij ten slotte, door alle partijen te winnen, thans het kam- pioenschap van Zeeland verwierf. De uitslag der finales, waarbij het ging om 200 earamboles, was als volgt: Standaert 200, gemidd. 10.52, hoogste serie 53, beurten 19, tegen Snethlage 66, 3.66, 15 en 18. Standaert 200, 15.38, 38 en 13, tegen Schoon- ackers 107, 8.91, 37 en 12. Standaert 200, 6.9, 21 en 29, tegen Gabnelse 105, 3.6, 11 en 29. Standaert 200, 5.88, 28 en 34, tegen Lam- bermont 155, 4.56, 36 en 33. Standaert 200, 7.40, 45 en 27, tegen Hoor- n-ick 103, 3.96, 24 en 26. Gabrielse 200, 4.44, 19 en 45, tegen Sneth lage 163, 3.70, 38 en 44. Lambermont 200, 5.—, 19 en 40, tegen Sneth lage 173, 4.43, 25 en 39. Schoonackers 200, 6.89, 52 en 29, tegen Ga brielse 85, 2.93, 11 en 29. Hoorn'ok 2C0, 6.66, 46 en 30, tegen Lamber mont 167, 5.57, 27 en 30. Schoonackers 200, 9.51, 38 en 21, tegen Lam bermont 141, 6.71, 25 en 22. Schoonackers 200, 8.70, 43 en 23, tegen Hoornick 112, 7.87, 32 en 23. Het talrij-k opgekomen publiek heeft van zeer mooi spel kunnen genieten. De heer Standaert speelde het sterkst in zijn partij tegen den heer Schoonackers met een gem. van 15.38. De heer Standaert is te Middelburg voor ziin pretat'es gehuld'gd, terwijl d-e huld:ging gis- teravond plaats had in het clublokaal der Ter Neuzensche BTjartclub, waar de kampmen met 'zijn echtgenoote werd ontvangen en hem bioemen werden aangeboden, onder eene har- telijke toespraak van den voorzitter, den heer Ph. J. Callenfels, terwijl bij deze ontvangst ook tegenwoordig was de zustervereenig'nc --Kr'it on tijd", welks vice-voorzitter, de heer L. Schalk, de goede wenschen d'er veroen'oring met een bloemenhulde, aan den heer Standaert overbracht. WIELERBAAN SAS VAN GENT. Na een periode van vier weken rust, heeft de Sassche baandh-ectie tegen Zondag aan- staande, eer-ste Pinksterdag, weer een pro- gramma samengesteld. We zijn zoo gewoon gemaakt, om met P:nk- steren zeer attractio-eele programma's oove- discht te krijgen en bliikbaar heeft men deze traditie niet willen breken. Evenals de Pmk- sterprijs van 1928 belooft ook dien van 1929 een groot succes. Met vier wereldfiguren in o-mnium vangt den soortdag aan. Wereldkamn:oen Ronsse, de bekende Franschman Wambst, die reeds zooveel succP'Sisen in zijn vaderland oovstte, de welbekende Belg Hamerlinck en den Hollander van Kempen. Deze zullen elkaar ontmoeten in spr'nt. aehtervolging en puntenrace, wat op zichzelf een g-rootsterdsch r>vogrammanunt is. De bokende Hollanders Pn"en-bur«r-Brasp°n- ning, die. gez'en hunne schitte-ende resnlta- ten^ de favor-'eten van velen zuhen z'in. heb- ben een aehtervolg'ng te riiden tegen de Vlaamsche leeuwen R'elens-Vprmandel. Een intermezzo, waarvan men plez'er zal beleven. Voorts komen de be:de comlngmen Redel en Oderie, twee regionale sterren, tegen elkaar uit in snelheid. Dat tusschen deze twe° de strijd om de popularite:t en het meesterschap ha^dnekk'g zal z.b'n, behoeft wel geen bet---. Tot slot wordt dan gereden een 75 K M. kopnelwedstriid, waarin naast Ronsse-Hamer- linck en R-'e'ens-Vermandel, als konnelploegen voor Belgie, de zuiver Fransche equ;pe Wambst-Blanc Garm z:eb te ver-ded'ger -dien hebben tegen de wedstr'id-an;mate\irs Pnyen- burg-BraSD^nning en Rarcchae^-Van pen als Flanders. Voorts Redelv^r- schelden-Debruycker en Pagnoul-Oderie, alle ion-'ens. d;e we kennen en die we gaarne te^en landgenoot en vreemdeling in de arena zullen zien. Den bezoekers wacbt een aangename sport- namiddag, ongetwijfeld. dat zij op 1 April 1929 te Westdorpe Rosalia Tulleken-s heeft gestagen. Elsch f 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. A. V., oud 52 j., sleepbootkapitein te Dor drecht, werd ten laste gelegd dat hij op 4 April j.l. te Ter Neuzen C. J. Klaas.se heeft beleedigd. E-.sch f 10 boete of 10 dagen hecht. Uitpraak idem. Er. van G., 42 j., landbouwer te Hontenisse, werd beklaagd dat hij pp 3 Augustus 1929 te Hontenisse zijn echtgenoote E. v. d. W. heeft m.shandeld. Eisch /20 boete of 20 dagen hecht. Uit spraak idem. S. J. de K., oud 20 j., visschersknecht te Breskens, werd verdachte dat hij op 7 April 1929 te Breskens 2 glasruiten in de woning van Izaak Grol heeft vemield. tElsch f 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. EEN GETUIGE, DIE ZICH ALS DE OVERTREDER AANGEEFT! Voor het gerechtshof te 's-Hage heeft in hooger beroep van een vonnis van den politie- rechter te Rotterdam, terechtgestaan de 21- jarige D. J. G., platteelschiider, te Gouda, be- sohuldigd van vernieling. Hij zou n.l. in den avond van den 7en Januari j.l., tijdens de staking in de platteelfabrieken te Gouda, met een stuk bevroren aarde een ruit hebben inge- gooid van de woning van een werkwillige. Deswege is hij door den politierechter veroor- deeld tot 1 maand gevangenisstraf. Verdachte ontkend'e het hem ten laste ge- legde ten -stelligste. Op den bewusten avond zijn een aantal stakers den werkwillige ge- volgd naar zijn woning. V-erdachte is daar wel bij geweest, doch heeft niet gegooid. De werkwillige en diens vader, als getuigen gehoord, verklaarden, dat verdachte bij de menschen, die voor h-un huis stonden, in het eerste gelid stond. Hij had iets in de hand en zij hebben hem een gooiende beweging zien maken. Direct daarop hoorden zij glasgerin- kel# (Verdachte's verdediger, mr. Mendels uit Amsterdam, had drie getuigen a decharge ge- dagvaard. Twee daarvan verzekerden, dat 't uitgesloten was, dat verdachte, die naast hen had gestaan, zou hebben gegooid en de derde maakte zich bekend als degene, die... gegooid had'. De advocaat-generaal, mr. Brants, vroeg hiema vrijspraak van den verdachte, bij welk requisitoir mr. Mendels zich aansloot, er nog op wij-zende, hoe de praktijk hier weer leert de noodzakeliikheid van het critisch ovenye- gen van verklaringen van getuigen, van wien goede trouw men overigens volkomen over- tuigd is. Pleiter verzocht het Hof tevens on der de gegeven omstandigheid onmiddellijk uit spraak te do en. Het hof heeft vervolgens, na raadkamer, en verdachte vrijgesproken. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Strafzitting van 25 April 1929. Openbare dronkenschap P. d. D., Ter Neuzen, f 10 of 5 d. h.; L. C. G., Ter Neuzen, 15 of 30 d. h.; K. M. F. D., Hoek, f 15 of 30 d. h. Alg. Politieverordening Ter Neuzen: H. H., Ter Neuzen, 3 of 1 d. h. Reglement Wegen en Voetpaden: Fr. O., Koewacht, vrijspraak. Paardenwet: A. d. F., Axel, /0,50 of 1 d. h. Motor- en Rijwielreglement: P. M. D.; S. K.; en S. d. K., alien Axel, f 6 "of 3 d. h.; J. L. K., Hulst, 10 of 5 d. h.; J. R., Ter Neuzen, 2 of 1 d. h.; D. v. C. en A. a. v., beiden Ter Neuzen, 5 of 3 d. h.; L. A. S., Ter Neuzen, ontslag rechtsvervolging; A. C. A E. en D. R., beiden Ter Neuzen, f 5 of 3jl. h 3 d. h.; R. D., Selzaete, 1 of 1 d. h.; R. H., S^'lzaete, 5 of 3 d. h.; S. v. H., Selzaete, f 2 of 1 d. h.; A. v. d. V., J. G. Ph. v. C., A. V., L. d. B. en E. B., alien Selzaete, f 5 of 3 d. h., L. W., Selzaete, 3 of 3 d. h.; R. d. R., Sel zaete, f 2 of 1 d. h.; M. v. H., Westdorpe, 5 of 3 d. h.; A. Th. Dh., Westdorpe, /7.50 of 3 d'. h.; M. D. en H. W., beiden Hoek, f 2 of 1 d. h.; C. B., Hoek, f 5 of 3 d. h.; J. S., Hoek, f2 of 1 d. h.; L. v. d. V., Lokeren, /2 of I d. h.; E. M. en M. Th. R., beiden Wachtebeke, f 5 of 3 d. h.; J. v. R., Moer-beke, f 3 of 2 d. h.; R. d. B., Gent, /5 of 3 d. h.; M. IJ., Antwer- pen, f3 of 2 d. h.; C. v. E., Assenede, f 5 of 3 d h.; R. V., Bouchaute, f 5 of 3 d. h.; J. d. C., Philippine, 5 2 of 1 d. h.; E. v. K., Wijnkel, f 5 of 3 d. h.; M. L. d. K. en E. P. d. K., bei den Sluiskil, f 1 of 1 d. h.; R. Oh. P. d, M., Sas van Gent, /2 of 1 d. h.; V. v. P., Ertvelde, f5 of 3 d. h.; A. F., Breskens, ontsl. rechtsv. Art. 426 W. v. S. Th. v. L., Westdorpe, f 20 of 10 d. h. Reglement Rivieren en Kanalen: A. B. B., a.b. schip Jose, 2 of 1 d. h.; L. J. d R., a.b. Valeria, 3 maal f 1 of 3 maal 1 d. h. en 2 of 1 d. h.; J. N., a.b. Antoinette, 2 maal 1 of 2 maal 1 d. h.; J. E. D., a.b. Jorma, f 2 of 1 d. h. en 3 maal 1 of 3 maal 1 d. h. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 15 Mei de volgende vonnissen uitgesproken: C G oud 26 j., landbouwersknecht te Koe wacht; C. van O., oud 22 j., landbouwersknecht te Zu.ddorpe; A. G., oud 32 j. landbouwers knecht te Westdoipe; W. P. J., oud 24 j, landbouwersknecht te Hoek; Th. C. van U., oud 29 j., winkel-er te Ter Neuzen en E. de M., oud 26 j., lanabouwersknecht te Zu.ddorpe; alien beklaagd van njden met te zwaar be- laden wagens bij invallend dooiweer, langs kunstwegen. In al deze zaken werd bepaald dat het onder zoek zal worden hervat op de openbare terecht- zitt.ng van 24 Mei a.s. des voormiddags 10 UUp. B. van Z., oud 15 j., voermansknecht te Breskens, is v<igens straatschenderij, met v('r- nietiging van het vonn.s van den kantonrech- ter veroordeeld tot f 3 boate of 2 weken tucht- school. P J N., oud 15 j., leurder te Breskens, is wegens alsvoren, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, veroordeeld tot f 3 boete of 2 weken tuchtschool. P J. F., schipper, zonder vaste woonplaats, is wei-'ens het frauduleus invoeren en vei-voe- ren van gedistilleerd, veroordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf en 55873,95 boete subs, maanden hechtenis, benevens verbeurd verkla- ring van het schip en de spiritus. Door J. de K., oud 71 j., landbouwer te Groede is cassatie aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank van 8 Mei j.l., waanbti hij ter zake van overtreding van de Jachtwet is veroordeeld tot 20 of 20 dagen hechtenis met bevel tot uitlevering van het geweer. Politierechter te Midde'burg. Zitting van 14 Mei 1929. De volgende zaken werden behandeld: C. M. S., huisvrouw van S. J. de B., oud 43 j., zonder beroep te Westdorpe, werd verdacht TEELT VAN SUIKERBIETEN. Het „Bulletin Mensuel de Statistique Agri- cole" van het Internationaal Landbouw-Insti- tuut te Rome van April jl. bevat o.a. een ar tikel over de dit jaar met suikerbieten beteel- de oppervlakte in de verschillende landen van Europa. Daarin wordt vermeld, dat betreffen- de den uitzaai in Duitschland nog onzekerheid bestaat, maar dat verwacht wordt, dat de sui- kerb'etenteelt in Oostenrijk, Groot-Brittannie en Tsjechoslowakije zal blijken te zijn toege- nomen en die in Denemarken, Vrijstaat Ierland, Letland, Roemenie, Belgie en Zweden te zijn verminderd. Deze vermindering wordt voor Belgie op zo pet. en voor Zweden op 40 pet. van de verleden jaar met suikerbieten bezette oppervlakte ge efcen belangrijke wijziging op dit gebied wordt verwacht in Frankrijk, Italie en Hon- garije. BLOESEMPRACHT IN Z.-BEVELAND. Men schrijft uit Kapelle en omgeving aan de Midd. Crt.: Wie iets zien wilt van Lenteweelde en bloemenpracht, die bezoeke thans eens deze omgeving nu de Kersenboomgaarden plots in vollen bloei staan, men wordt bekoord en ge- niet van al dat schoons. De mooiste route is die wel van uit Goes naar Kloetinge naar Kapelle, verder naar Wemeldinge langs den Kanaaldijk naar Schore en Biezelinge. De roode bessen bloeien enorm en beloven veel de kruisbessen staan er eveneens goed voor, enkele perceelen die niet erg beschut staan weten nog van de harde nachtvorsten. De aardbeien echter hebben veel te verduren gehard van de koude, of deze oogst rijk zal ziin, valt wel te betwijfelen. De vroegste soor- ten hebben het kwaad te verantwoorden ge had van koude en nachtvorst. De zwarte bessen bloeien matig. Vroege peren uitge- zonderd de Prec, de Trevoux bloeien bizonder. STAKING ONDER DE VISSCHERS. Aangezien de Scbeveningsche reeders j.l. Maandag geen gunstig antwoord hadden ge geven op een hen namens de visscbers ge steld ultimatum betreffende verbetering der loonvoorwaarden ,is een staking uitgebroken en voeren de loggers niet uit. STAKING TE ZAANDAM. Deze week zijn te Zaandam ook werklieden uit Zeeland gearriveerd, om op verschillende houtwerven werkzaam te worden gesteld. EEN STAKING BIJ DE ZUIDERZEB- WERKEN. Op de Oude Zeug, het eilandje temidden van de Zuiderzeewerken tusschen Medemblik en Wieringen, is een staking hij d'e Zuiderzeewer ken uitgebroken, die 180 man omvat. Eischen zijn hooger loon en gunsLgei- verlofregeling. Velen zijn reeds van het eilandje vertrokken, waa-rdoor dit thans bijna ontvolkt is. EEN KORDAAT CHAUFFEUR. Op de Kralingsche Plaslaan te Rotterdam geraakte een luxe auto in brand. De chauffeur bedacht zich geen oogenblik, maar reed den wagen pardoes den Kralingschen Plas in. Met een vrachtauto is de auto op het droge gehaald. Per-soonlijke ongelukken zijn er niet gabeurd. IN HET VUUR VAN DEN STRIJD. Eenige jaren geleden is het bij manoeuvres van ons leger in het Geldersche eens gebeurd, dat de mannen er zoo „in" waren, dat de strijd een beden-kelijke mate van echtheid naderde en losse patronen de paarden van d'e cavalerie zelfs verwondden. lets dergelijks heeft zich thans voorgedaan bij een vertooning voor de film in Tirol. Een Munchener filmonderneming had een vertooning van den „Slag aan den Iselberg" in elkaar gezet, waaraan tal van Tiroler sohuttei'ijen, een 3000 man bij elkaar, deelnamen. Bij een tooneel uit den strijd van de Tiroler vrijheklshelden tegen de Franschen en de Beieren om het ibezit van den berg, ont stond een echt handgemeen. Ongeveer 40 men schen werden hier hij gewond, van wie 66n zwaar, doordat er een lichtkogel tusschen ziin kleeren raakte en daar ontplofte. OUDE MUNTEN GEVONDEN. De politie te Veenendaal ontdekte, dat vorig jaar een urn met vele oude munten was ge vonden. t? Sinds eenige dagen hoorde zij verschillende dingen over het vinden van een kist met veel geld, met de noodige fantastische verhalen er- bij. Een onderzoek werd ingesteld, waarbij bleek, dat bij het graven in de Hoofdstraat te Veenendaal een pot met oude muntstukken moest zijn gevonden. Een van de aldaar wer- kende grondwerkers bekende reeds spoedig, dat hij in October van het vorig jaar een pot of urn met vele gouden en zilveren muntstuk ken had gevonden, ongeveer een meter onder den grond. Hij had de munten achter gehou den en medegenomen naar zijn woning, zonder den eigenaar van den grond van een en ander mededeeling te doen; de urn had hij vernietigd. De vinder had geprobeerd de munten van de hand te doen. Hem was reeds f 1000 geboden, doch dit bod leek hem veel te laag. De politie heeft thans de munten in beslag genomen. Zij zullen ter beschikking van den officier van Justitie te Arnhem worden ge steld. Tegen den man is proces-verbaal opge- maakt Er zijn ongeveer 200 gouden en zilveren muntstukken, dateerend'e uit het jaar 1549, met de beeltenis van Karel V, Philips II, den bisschop van Keulen en den Hertog van Bra bant. OP ZOEK NAAR DEENSCHE WATEB- VLIEGTUIGEN. Men schrijft uit Harlingen aan de N-CH.. Zaterdag werden op de Mok drie Deensche watervliegtuigen verwacht. Toen het wachten lang duurde gingen twee Nederlandsche water vliegtuigen op onderzoek uit. Zij vonden een Deensch watervliegtuig in de Moep, onder Texel, dat zij van benzine voorzagen, waarna het vliegtuig opsteeg. Vervolgens vonden zi.l het tweed'e Deensche vliegtuig bij de kust van Zurich, dat toen met de Nederlandsche vlieg- tuigen naar het derde Deensche vliegtuig ging zoeken. Het derde vliegtuig bevond zich op de kust van Oost-Wieruim en had lichtseinen gegeven. De bemanning der reddingsboot Brandaris, die deze seinen had gezien, had onmiddellijk daarop zee gekozen. Bij de Slenk echter voer de Brandaris aan den grond. Men nep toen de assistentie in van het loodswezen te Har- lingen dat de loodsboot Vliestroom uitstuurde. Nadat de Brandaris was vlotgebracht, ver- trok de Vliestroom naar Oost-Wierum. Toen de Nederlandsche watervliegtuigen bij Oost Wierum wilden neerstrijken, kwam een in .botsing met het aldaar hggende Deensche vliegtuig. De toestellen werden eenigszins be- ';chadigd, doch er gebeurden geen persoonlijke ongelukken De beschadiging was echter van dien aard, dat de vliegtuigen met meer kon- den worden gebnlikt. ,n. Zondagochtend' om 10 uur is de Vliestroom met het Nederlandsche vliegtuig op het dek en de Deensche vliegtuig op sleeptouw, naar Nieuwediep vertrokken. GESTOLEN BONTMANTEL OPGESPOORD. Ruim een half jaar geleden vermiste mevr. M. te 's Gravenhage, een kostbaren nieuwen bontmantel uit haar auto, dien zij even on.be- heerd voor een der groote warenhuizen aldaar had laten staan. Van dezen diefstal werd ter- stond aangifte gedaan bij de politie, doch de dader kon vooralsnog niet worden opgespoord. Intusschen had mevr. M. zich sterk voorgeno- men zelf ook op haar qui-yive te bluyen en op straat te letten op ledere dame, die een zwarten bontmantel met witten kraag droeg. Reeds was de diefstal bijna vergeten,_ toen mevr M. dezer dagen op een avond een jonge- dame haar huis voorbij zag gaan, die een man tel droeg, waarin de bestolene vnjwel zekei haar vroeger eigendom meende te herkennen. Verschillende details klopten en alleen een in- spectie der voeringstof zou tot een defmitieiye herkenning kunnen leiden. Daarom voigde mevr. M. genoemde jongedame tot men een politie-agent tegenkwam, aan wien mevr. M. verzocht haar te willen vragen of men even de voering mocht bekijken. Aan dit verzoek werd voldaan en hoewel de draagster van den mantel zich er tegen verzette, kon mevr. M. de voering bekijken, hetgeen haar de absolute ze- kerheid gaf, dat bedoeld kleedingstuk haar met haar verloofde op weg was naar een bal, mee naar het hoofdbureau te willen gaan. l- hleek, dat de draagster den mantel voor 1 1 1 i „L A h/\/\nrvioTi waar die"'hem verkocht had, kon opgespoord vror- verklaarde het kleedingstuk voor jo f 7.50 op d'e mar-kt had gekocht. De koopman die heir gekocht to hebben van een man, die bij nader onderzoek reeds wegens een fietsendiefstal in de Scheveningsche gevangenis bleek te ver- toeven. Binnenkort zal deze man zich nu oo nog voor den manteldiefstal voor den rechter hebben te verantwoorden. De politie kon intusschen met nalaten aan mevr. M., die het thans zeer afgedragen klee dingstuk niet eens meer terug wilde habben, haar complimenten te maken voor haar u kende speurderstalent. Deze dame zou zeker geen slecht figuur maken, wanneer zij in net- recherche-corps werd opgenoroen---

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2