Keurig zittend Haar SPORT. GEM El OPE BEBICHTgl. TER NEUZEN, 13 MEI 1929. 1NGEZONDEN MEDEDEELINGEN. RECHTSZAKEN. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 11 Mei stonden bij de aitbeidsbeurs als werkloos ingeschretven: losse en transportar- beiders 148, zeelieden 7, voersmansknecht 1, central e-anach in i st 1, chauffeur 1, bakkers- knechts 2, landarbeider 1, fabririksarbeider 1, totaal 162. ALzoo vermeerderd met 4 perso- nen sinds 4 Mei. De aanmeldingen bedroegen6 Mei 56, 7 Mei 39, 8 Mei 46, 9 Mei 40 en 11 Mei 30. Gevraagd worden: Voor Vlissingen volsla- gen timmerlieden 55 cent per uur, volslagen sohilders 55 cent per uur en halfwas schilders, loon naar bekwaamheid. Voor Eindhoven vol slagen timmerlieden 62 cent per uur. Te Hemixem en Terhaegen (achter Antwerpen) anbeiders voor de steenfabrieken. Loon in acnoord 5.25 a 6.50 francs per uur. AANLEG VAN EEN B1JZONDERE R. K. BEGRAAFPLAATS TE SLUISKIL. Zooals indertijd is gemeld en ook uit het jongste raadsverslag blijkt heeft de Vereeni ging van Kapucijnen te Haandel aan het gemeentebestuur bericht, geen gebruik te zul len. maken van den door den gemeenteraad ■voor den aanleg eener R. K. begraafplaats ten verkoop gepresenteerden grond. Inmiddels was door die vereeniging aan Burg, en Weth. goedkeuring verzocht op een plan om die begraafplaats aan te leggen op een terrein aan de Veldstraat, gelegen achter Ret Capucijnenklooster. Door Burg, en Weth. 3s daartegen bezwaar gemaakt, omdat dit terrein op minder dan 50 M. afstand was ge legen van den onibebouwden grond van het gemeentelijk grondbedrijf, die dan niet meer bebouwd zou kunnen worden. NTadat Burg, en Weth. met den Overste van het. klooster op het terrein een en ander nader hebben besproken is een gewijzigd plan inge- diend, waardoor het eerst bestaande bezwaar verviel en is de noodige goedkeuring voor den aanleg verleend, zoodat deze eerlang kan worden tegemoet gezien. POST EN TELEGRAFIE. Benoemd tot referendaris bij de posterijen, telegrafie en telefonie: F. v. Houwelingen, thans adjunct-inspecteur op het inspectie- bureel te Middelburg, H. A. Pabbruwe, direc tor van het post- en telegraafkantoor te Ter Neuzen, en L. W. van Hellemond, directeur van bet post- en telegraafkantoor te Hulst. RIJSPOSTSPAARBANK. Aan bovengenoemd kantoor werd in den aaop der maand April op spaarbankboekjes ingelegd 19.788,92 en terugbet. 17.225,22; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 2563 70. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 18. Door tusschenkomst -wan. dit kantoor werd ter Directie op Staats- schuldboekjes ingeschreven nominaal /500; diohalve meer in- dan afgeschreven 500. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be- hoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van f 400. HET WEGENFONDS. Ged. Staten van Zeeland hebben bepaald, dat gezien de som van 244.026,77, die uit de oobrengst van de wegenbelasting over 1928 de provincie ten goede komt en gelet op Wegenbelastingwet en de Wegenbelasting- verordening Zeeland, de volgende bedragen toe te kennen: aan de provincie Zeeland over een totaal uitgave van f 107,374, f 53.687 uit de wegen belasting en 26.843,50 uit de uit de Prov. foiMisen beschikbaar gestelde gelden; aan den pokier Walcheren" over een totaal uitgave van j 8437, resp. 4218,50 en 2109,25; aan de gemeente Middelburg over een totaal uit gave van /1315; resp. 657,50 en 328,75 en aan de commissie van den steenweg van Westdorpe, over een totaaluitgave van /79.000, resp. f 39.900 en 19.950. Het onyerdeeld gebleven bedrag te voegen km de gelden welke beschikbaar zullen worden gesaelci voor wegsverbetering volgens de wegeniijst 1929. AUTOBUSDIENSTEN. Door de Kroon is aan A. de Graag te Goes m afwijking met de beschikking van Ged. Stalen, doch op welke deze nader wenschen terug te komen, alsnog tot 1 Januari 1933 vergmining verleend voor een autobusdienst ■ran Hoedekenskerke over 's Gravenpolder ■mi Goes en omgekeerd en dit dagelijks. BESMETTELIJKE ZIEKTEN, 3d de week van 28 April tot en met 4 Mei jcwamen in onze provincie voor 5 gevallen van roodvonk en wel 2 te Biervliet en 1 in ieder der gemeenten Breskens, Middelburg en Sas van Gent, en 2 gevallen van diphtheri- tus. n.l. 1 te Kloetinge en 1 te Sluis. HET VERVOLGONDERWIJS. iZateaxlagmiddag werd op de bovenzaal van hotel „Centraal" te Goes eene algemeene ver- gattierin^' gehouden van het district Zeeland de .JVLaatscihappij tot nut van het AJgemeen ander voorzitterschap van den heer A. van der Have. Tot het eerste gedeelte der vergadermg hadden ook belangstellenden toegang, en meer- deren hadden van de gelegenheid gebruik ge maakt om de voondracht bij te wonen, die de heer T. v. d. Blink, gemeentelijk inspecteur van het lager onderwijs te Lonneker hield over JS>&t -ve-rvolgonderwjjs". opening der vergadering door den voor- zitter en verwalkoming van den inleider kreeg den heer v. d. Blink het woord, Deze begon met te zeggen, dat hij zich met vemeeld afdoend recept te kunnen geven voor het vraagstuk van het vervolgonderwijs. ©at het een niet makkelijk vraagstuk is fclnkt uit het nutsrapport, dat spreker alien ter lezing aanibeveelt. Spreker wil echter met le praktiik zooals hij die te Lonneker kent, nader toelichten. Men heeft zich daar twee viagen gesteld en wel ten eerste welke leer- tinsreTi willen wij trekken en ten tweede wat widen wij hen geven. Men had er nog een dertie vraag aan kunnen toevoegen nameli.ik hoe zullen wij het doen Men wil hen trekken, die lager onderwijs hebben genoten, doch die geen dagonderwijs meer ontvangen en men wi] hen iets practisch geven, dat zij noodig heGben. Spreker wijst er dan op, dat er per sonam zijn, die geen onderwijs noodig hebben. om iets te worden in het leven, maar ook zijn er die het niet ver brengen, hoeveel onder- wiis zij ook krijgen. Spr. haalt een artikel aan nit het Schoolblad van het N. O. G., waaruit blijkt. dat bij Ford te Detroit 95 der arbei- ders ongesohoold zijn. Het klinkt eenzijdig, maar de ervaring in Twente leert, dat er 0r- derden zijn, die dag en nacht werken en die het niet verder brengen dan de schoolsche ont- wDckeling. De vraag is wat men voor deze doen kan om bun leven op een hooger plan te bren gen. Om het te geven een eenigszins gelukkig leven. Het zijn toch ook persoonlijkheden. Om dit te bereiken meet men beschikken over een groot idealisme. Te Lonneker is nagegaan wat men kan geven voor de ontwikkeling der rij- pere jeug<l, waarbij eigenlijk ook moeten ge- voegd worden de volwassenen. Het hoofdbeginsel moet zijn vrijheid, dat wil aeggen, dat de betrokkenen zelf mogen kiezen wat zij willen leeren, en daarom moeten de on- lerwijizenden nu hun schoolmeestersjas eens afdoen. Als vakken, die ond'erwezen worden, noemt spr. o.a. boekhouden, landibouwkunde, lamSbouwiPcekhouclen, eriz. Het doel moet niet zijn op te leiden voor examens of dergelijke, alleen het bijforengen van meerdere kennis. Men moet hierbij in het oog houden, dat alle de lagere school moeten hebben doorloopen. Men zal zoo mogelijk het rapportenboekje der lagere school inzien, maar er zijn tal van men- schen, die geen school door liepen of alles weer reeds vergeten zijn. Daarom moet men ook heibben het inhalingsonderwijs. Spr. geeft daarvan enkele voorbeelden uit de piaktijk en verzekerd dat dit onderwijs zijn hart heeft gestolen. Wat betreft de resultaten zegt spr., dat er zijn de meetbare en de onmeebbare, de laatste zijn veel meer waard dan de eerste, o.a. door het feit, dat er een avond is, waarop de be trokkenen iets te doen hebben en wat leeren. De meetbare komen o.a. uit door het aantal leerlingen. Men is te Lonneker in het vijfde leerjaar en telt 1260 leerlingen voor een of meer vakken. Hiervan zijn er 824 beneden 18 jaar en 436 boven dien leeftijd tot 59 jaar toe. Eenmaal was er een leerling van 66 jaar. Een tweede factor is hoe groot het verloop der leerlingen is, dit is het laatste jaar 10.95 en is wel eens 13 geweest. Dit is volgens spr. verrassend klein, gezien de vele oorzaken, zooals o.a. te Lonneker de vlottende bevolking, het dikwijls wisselen van fabrieken, enz. Het verloop is het minst bij het inhalingsonderwiis, dat thans 251 leerlingen telt (v. j. 304) en een verloop heeft van 6 Ongeoorloofd verzuim komt haast niet voor en het gehalte der leer lingen wordt steeds beter. Bij de naaldvakken volgen sommigen reeds 5 jaar achtereen de cursussen. Men moet alom met de menschen het nut der cursussen gaan bespreken en ook het onderwijzend personeel kan in deze mede- helpen. Spr. wijst dan op het noodzakelijke, dat de onderwijzer doorzet, ook al is het voorge- komen, dat de leerlingen staakten omdat het opgegeven werk niet naar hun zin was. De cursussen groeien steeds uit en zoo zijn er reeds kook- en zangcursussen, cursussen in electriciteit enz. De lessen moeten gegeven worden door menschen, die liefde er voor heb ben en vooral voor de leerlingen zelf. Spr. ge- looft, dat er geen enkele plaats is, waar men op dit gebied niet iets kan bereiken. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door enkele aanwezigen gebruik gemaakt. Zoo werd er gevraagd of de leerlingen in de kosten moeten bijdragen, hoe of spr. bedoelde, toen hij opmerkte, dat een der moeilijkheden is, dat velen alle avond'en reeds bezet hebben en nog hoe men overal de geschikte leerkrach- ten zal vinden. De inleider antwoordde, dat te Lonneker de leerlingen niet betalen, dat doet de gemeente, al zou hij het goed vinden men de leerlingen deed toonen er ook iets voor over te hebben. Men kan beginnen met een enkele cursus en de zaak klein opzetten. Spr. heeft bed'oeld, dat door doen aan politiek, het zitten in A. J. C., in voetbal- en andere vereenigingen, velen over te weinig tijd beschikken voor de lessen. Het is dan ook steeds moeilijk een goed roos ter te maken, wat men doet met de deelnemers aan de versohillende vakken. Het vinden van goede leerkrachten is zeker moeilijk, maar daar deze cursussen onder geen deel van het wettelijk onderwijs vallen is er geen bezwaar ook aan onbevoegden het les geven toe te ver- trouwen. Op nog een vraag zegt spr., dat de leer krachten worden betaald met 2 uer lesuur tot 15 leerlingen en daarboven met f 2.25, ter- wijl voor hen, die ver moeten komen ook wel reiskosten worden betaald. De heer Overhof meende o.a. er op te moe ten wijzen, dat bijv. bij de A. J. C. ook wel degelijk ontwikkeling wordt bijgebraeht en ook daar d'e kinderen voor slechte dingen wor den behoed. De heer v. df Blink zeide dat hij daaraan niet wil tornen, maar alleen constateeren, dat men meerdere malen dergelijke zaken laat voorgaan bij de cursussen, o.a. weet hij van bezwaren, omdat men een dansavondje had. Nog heeft spr. gelegenheid er op te wijzen, dat men 16 leerlingen beschouwd' als het maxi mum voor een les en dat z.i. met flOO reeds een begin kan worden gemaakt. Als vooral voor de volwassenen iets bereikt kan worden, zal spr. zich niet beklagen de verre reis te hebben ondernomen. De heer v. d. Have bracht hartelijk dank aan den inleider voor zijn duidelijke uiteenzetting van zijn praetische ervaringen. Nadat de genoodigd'en de vergadering had den verlaten werden enkele huishoudelijke za ken afgehandeld en werd o.a. de heer v. d. Have als besituurslid herkozen, terwijl de se cretaries, de heer A. Tollenaar, werd aangewe- zen als afgevaardigde naar de algemeene ver gadering, waarvan de beschrijvingsb rief geen aanleiding gaf tot besprekingen. DOODELIJK ONGEIAJK. Donderdag was er, naar men ons uit Sel- zaete meldt, een druk verkeer op de groote wegen die leiden naar Terdonck, in verband met het bakende watdrsportfeest. Voort- durend vlogen automobielen en motorfietsen door de straten. 's Avonds 8 uur speelden in de volkrijke Groenstraat te Selzaete vele kin deren. Plotseling liep de 8jarige Christiaan van Huffel de straat over, achtemagezet door zijn makker Camiel de Pauw. Eerstgenoem- de knaap ontweek een juist aankomende mo- torfiets, doch lette er niet op, dat er nog een tweede op volgde. De bestuurder daarvan kon niet tijdig stoppen en overreed't knaapje dat onmiddellrjk dood was. De berijder van de motorfiets vloog over zijn rijwiel en toleef verscheidene uren bewusteloos, met een sche- delbreuk. Het was een monteur. Na voor- loopig door een geneesheer behandeld te zijn, is hij in zorgelijken toestand naar zijn loge- ment overgebracht. Het overleden knaapje, een leerling van de gemengde school ,,Debbautshoek zou heden worden begraven, onder deelneming van zijn medeleerlingen, iwelke een inzameling hielden voor het aankoopen van bloemen. Hierna nam den heer H. A. A. Baron Collot d'Escury het woord, welke zoo ver- volgde spreker een behoefte had om aan deze geopende groeve, een woord van dank uit te spreken, ter nagedaohtenis aan den heer Scheele, voor het vele, dat hij gedaan heeft, inzonderheid voor afwatering van verschil- lende polders, voor wegenaanleg enz., wat door zijn krachtige wil en groote steun, be- vorderd is geworden, en zal dan ook steeds daarom in nagedachtenis blijven. Voorts wil spreker narnens zijn familie hier een laatste dank uitspreken, voor de vele en aangename dagen, welke met hem en inzonderheid met onzen zoo pas overleden vader zijn door- gebracht. Daama nam den heer Blommaert, oud- inspecteur het woord, en sprak namens de Burgerlrjke Godshuizen te Gent. Het is weer een zoo begon spreker, van de oude garde die verdwijnt, en daar ik niet gewoon ben, om veel lof te spreken, kan ik toch hier niet na- laten, om een enkel woord van dank te spre ken aan den afgestorvene. Daar hij in zijn leven mij veel geholpen en geleid heeft, en wanneer ik hem om advies vroeg, wat ook menigmaal bereidwillig door zijn persoon ge geven is, is een gevolg, dat zijn naam, door mij persoonlijk, en ook dat door het bestuur der Godshuizen, nog lang in eere blijft. Voorts wil ik ook nog een woord van dank zeggen, namens mijn geloofsgenooten in Belgie. Hier- voor zelfs een groote dank, inzonderheid wat onze Evangelisatie betrof, daar ook van hem gezegd kon worden, dat zijn rechterhand menigmaal niet wist wat zijn linker deed, zoodat ik U geachte vriend Scheele U een hartelijk vaartwel zeg. Daarop nam burgemeester De Feijter het woord. Deze wees er eerst op, dat het hem hier een moeilijke gelegenheid is om te spre ken, inzonderheid over het voorgevallene van de jongste afgeloopen weken. Deze herdacht den overledene als oud-raadslid, als een man met een helderziend oog, van groote werk- kracht en sprak daarom in de eerste plaats zijn dank uit, wat hij eenmaal gedaan had voor de gemeente, daar hij altijd de algemeene belangen behartigde. Maar ook aan de andere zijde vervolgde spreker mogen we dankbaar zijn, wat hij mij aan zijn krankbed getuigde, dat ook hij verzoening gevonden had in het kruis van Christus. En ten laatste nam de oudste zoon den heer J. Scheele het woord en voelde zich de taak opgedragen, om hier aan dit geopend graf een woord van dank uit te spreken. Niet alleen dank voor het hier gesprokene, maar ook dank, voor de vriendschap voor de laat ste dagen, ja zelfs voor het laatste jaar, door zoo velen aan mijn overleden vader bewezen, daar er zelfs een vriendschap geopembaard heeft, dat zijn lijden zeer veraangenaamd heeft. Ook groote dank voor de groote be- langstelling op deze plaats, wat dan ook voor ons alien zeer aangenaam in gedachtenis zal blijven. Met de hoop uitsprekende, dat ook het nageslacht in de voetsporen van onze vaderen voort zal mogen gaan, was hiermede deze droeve plechtigheid geeindigd. Donderdag kwam een lompenkoopman met kar en paard in de buurtschap Kamper- schenhoek alhier, alwaar het paard schrlkte van aldaar liggende kipkarren, met het ge volg ,dat paard en kar van den dijk vielen waardoor het paard een dijbeen brak en ter plaatse is afgemaakt geworden. Het paard was niet verzekerd. SAS VAN GENT. Gemeenteraadsvergadering. Dinsdag 14 Mei om 6 uur namiddag is de gemeenteraad ter vergadering ontboden. Van de in behandeling komende punten stippen we als de voomaamste aan een ver- zoekschrift van het Wit-Gele Kruis om een subsidie van /450; verder komt in behande ling een verzoekschrift van Ch. Vergouwen, om gemeentegrond in erfpacht tot het bou- wen van een woonhuis. In verband met het inmiddels gereed geko- men terrein voor den aanleg van het gepro- jecteerde park en den bouw van verschillende woonhuizen zal het voorstel tot aanleg van nieuwe straten en stoepen benevens de riolee- ring van deze nieuwe verkeerswegen een on- derwerp van bespreking uitmaken. Teneinde de uitvoering van bovengemelde werken te bewerkstelligen zal het noodig zijn, financieele maatregelen te nemen .weshalve de raad zich zal hebben uit te spreken om- trent het aangaan eener geldleening, welker grootte in overeenstemming zal zijn met den staat van onkosten, aan de uitvoering van dit werk verbonden. CONCERT. Nog steeds is verband met de Sassche Win- kelweek plaats hebbende feestelijkheden, werd door het muziekgezelschap „De Veree- nigde Vrienden" Zondag van 11 tot 12 uur op de Markt geconcerteerd. Onder de uitgevoerde nummers, waarvoor ruime belangstelling aan den dag werd ge- legd kwamen o.a. eenige compositles voor van den heer L. Pijnaert, directeur van het gezel- schap, o.a. een marche: Le nouveau President, een compositie blijkbaar opgedragen aan den nieuwen president van de muziekvereeniging den heer A. Nevejan, en twee muzikale sce nes, de eerste getiteld: ..Reverie, de tweede Aubade d'bte, met welke stukken het reper toire van de ,,Vereenigde Vrienden" eene lof- felijke uitbreiding heeft gekregen. Naar wij vememen zal de heer G. van den Berg, secretaris van de middenstands- vereeniging ,,De Hanze", met ingang van 1 Juli a.s. zich metterwoon vestigen te Brussel, zulks in verband met zijne benoeming in de administratie van de onder Axel in aanbouw zijnde ammoniakfabriek. op het marktplein te zetten. Aan Dr. D. H. de Groot, werd op de meest eervolle wijze ontslag verleend als gemeente-geneesheer. De benoeming van een opvolger, werd, na een besloten zitting, uitgesteld, niettegenstaande er twee opvolgers waren. Tot boekhouder bij de bedrijven werd benoemd de heer M. W. Sterrenburg. Met 5 tegen 2 stemmen werd besloten te stemmen tegen de ontbinding der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Mij. ZAAMSLAG. J.l. Vrijdagmiddag werd alhier onder groote belangstelling ter aarde besteld, het stoffelijk overschot van den heer W. Scheele. De baar werd gevolgd, door een groote schare familieleden, en bekenden, waaronder het bestuur van de Cooperatieve Suikerfa- briek te Sas van Gent, waarvan de overledene deel van het Dagelijksch Bestuur ultmaakte, den Directeur der Z.V.T.M., den oud-inspec- teur der Burgerlijke Godshuizen te Gent, den burgemeester van Zaamslag, enz. Aan de groeve werd eerst het woord ge- voerd, door den Weleerw. heer Ds. G. v. Dis, welke de overledene schetste als een man die veel aan den dag gesteld heeft, en ook volop in het leven genoten heeft, maar dat dit leven niet het leven is, dat inzonderheid gevoelt wordt, bij een afscheid als aan dit graf. Maar dat hij door dit leven toch wist te verstaan het kruis te dragen, hoe dikwijls wel zeer moeilijk, wat dan ook zijn laatste levensdagen getuigden. Daama werd het woord gevoerd door den heer G. Vogelvanger, welke namens het be stuur der Coop. Suikerfabriek, een hartelijk woord van dank bracht, voor de vele jaren welke den overledene hiervan deel ultmaakte, en inzonderheid voor zgn groote werkkracht, daar hij een man was, welke met hart en ziel aan die vereeniging verbonden was. Met een rust zacht eindigde dezen spreker. VOETBAL. NEDERLAND-SCHOTLAND. Voor de wedstrijd NederlandSchotland welke op 4 Juni a.s. te 19,30 uur in het Sta- dion te Amsterdam zal worden gespeeld, zijn de volgende spelers gekozen: Van der Meulen (H. F. C.) doel. De Bruin (H. D. V. S.) en Van Kol (Ajax) achter. De Leeuw (Willem II), Grobbe (Excelsior) en Van Heel (Feijenoord), midden. Landaal (A. G. O. V. V.), Kools (N. A. C.), Bakhuys (Z. A. C.), Van Loon (Willem II) en Tap (A. D. O.). Kampioenschap van Nederland. FeyenoordGo Ahead 32 P.S.V.Sparta 12 le kl. Afd. TV. Beslissingswedstrijd. B. V. V.Wilhelmina 00 2e kl. Promotie en degradatie. VlissingenSt.m. Emma 2—5 KOEWACHT. De toestand van den landbouwer D. H., die verleden week by het op hoi slaan van zijn paard van de kar stortte is verre van gun- stig. Vrijdag zijn hem de Sacramenten der Stervenden toegediend. Door het bestuur der Cooperatieve Boe- renleenbank alhier, is benoemd tot afgevaar digde voor de algemeene vergadering, die op Donderdag 23 Mei te Utrecht wordt gehou- den, de heer A. Geerards, kassier der bank. De eerste H. Communie voor de kinde ren, die v66r 1 Mei 7 jaar geworden zijn, is bepaald op Donderdag 30 Mei. HULST. In de alhier gehouden vergadering van de afd. der R. K. Hanze is op voorstel van den heer Louis van Waesberghe besloten om met alle afdeelingen in Zeeuwsch-Vlaanderen een gemeenschappelijke actie te voeren tot het verkrijgen van goedkoopere electriciteitstarie- ven en zich hiervoor te wenden tot de P.Z. E.M. en de gemeentelijke en particuliere elec- triciteitsbedrrjven die in dit gewest stroom leveren. OOSTBURG. In de raadazitting van Oostburg werd be sloten voor gemeenterekening een muziektent SASSCHE BOYS—TERNEUZEN. 1—2. Nadat gisteren te Sas van Gent door de voebbaivereen. Terneuzen aan de Sassche Boys bloemen waren aangeboden als hulde voor het door haar behaaide kampioenschap barer afd., stelien te ongeveer 3 uur beide ploegen zich op onder leiding van den heer Schalk van Ter Neuzen. Reeds direct na den aftrap gaan de Sasse- naren op het doel van Terneuzen af, waar zij echter stranden op de backs. Eenigszins in het voordeei van aen wind doen zij voor rust tal van aanvallen, maar alle loopen do6r hoog over en ver naast schieten op niets uit. Ook Terneuzen brengt menig bezoek aan het Sa che doel, maar ook zij weet den bal nie'j ve;d: re brengen dan over en naast het doel. De raa. gaat alzoo in met blanken stand. Na hervatting van het spel wordt een oogen- blik door Terneuzen hard aangepakt en men hoort al zeggen: daar komen doeipunten van; en zoowaar, men heeft niet mis gedacht, want Terneuzen neemt door een keurig schot de lei ding. 01. Nadat het spel nu geruimen tijd van doel tot doel golft, weet Terneuzen nogmaals te sco- ren. 02. Wanneer nog tien minuten te spelen is, zien ook de Sassenaren hun werk bekroond en geven den keeper van Terneuzen het nakijken. 12. In de nu nog enkele minuten die gespeeld moeten worden, werken de Sassenaren nog hard voor den gelijkmaker, die zij echter niet weten te plaatsen. Het einde komt alzoo met een overwinning voor Terneuzen. Beide ploegen speelden zeer vriendsehappe- lijik, doch het spel viel tegen. Al werd een enkel mooi spelmoment te zien gegeven en kwamen enkele mooie aanvallen voor, de wed strijd op zijn geheel genomen, bleef verre van wat zij had kunnen zijn. De leiding door den heer Schalk was goed. Het derde elftal van Terneuzen wist van Hontenisse I te winnen met 20. Rust 10. KORFBAL. T.S.C.—S.E.O.L.T.O. 0—4. Zaterdag had alhier een ontmoeting plaats tussohen beide vereenigingen uit Ter Neuzen. Om vier uur stellen beide twaalftallen zich op, onder leiding van den heer Stellingwerf. Zoodra het spel aan den gang is, blijkt, dat S.E.O.L.T.O. het spel in handen heeft. Vooral haar middenvak is overwegend sterker, dat daardoor telkens de kanis krijgt om zijn aan- •val te voeden. Doch de verdediging van T.S.C. is op haar hoede. De rust treedt in met blanken stand. Als na de rust het spel een kwartier ver- loopen is, doelpunt S.E.O.L.T.O. 01. Tien minuten later begaat de verdediging van T.S.C. een fout, waarvan de voorhoede van S.EjO.L.T. gebruik maakt en doelpunt. 02. T.S.C. is nu een geslagen twaalftal en na wis selen van vakken weet S.E.O.L.T.O. de score tot 04 te verhoogen. Naar we vernemen krijgt „S. E. O. L. T. O." met de Pimksterdagen de korfibalvereeniging „Trekvogels" uit Rotterdam op bezoek. Een en ander zal nog nader worden meegedeeld. SportvriendenLaat het bij dezen wedstrijd niet aan belangstelling uwerzijds ontbreken. WIELERBAAN KAPELLEBRUG. Het was voor d'e derde maal in dit seizoen, dat op de Jansteensche baan wedstrijden wer- deng gehouden en voor -de derde maal hebben zij den bezoekers ten hoogste voldaan. Een mooi wielerweertje begunstigde de koersen, hetgeen natuurlijk een grootere belangstelling van het puihliek meebraciht en een gezelliger aspect opleverde. In de omniumrace heeft Oderie, die voor het eerst in dat soort wedstrijden werd geplaatst, zich buitengewoon goed gehandhaafd. Tegen Hamerlinck en Ikelaar moet men niet de eerste de beste in omnium zetten. De West- dorpenaar bracht dan ook zijn talrijke suppor ters in vervoering door de eerste reeks, name- Ijjk het sprintnummer, te winnen voor Hamer linck en Ikelaar. Onweerstaanbaar sloeg hij den vluggen Belg in de laatste meters. De achter- volging was voor Hamerlinck, die eerst Oderie inliep (na vier ronden) en toen, na 8 ronden, den Amsterdammer passeerde. Men had nu elk twee punten, zoodat de individueele moest be- slissen. Hierin won Hamerlinck 4 van de vijf sprinten en Oderie een, terwijl hij drie tweede plaatsen en een derde bezette. In totaal won dus Hamerlinck met een klein verschil op Oderie, die op zijn beurt Ikelaar achter zich liet. Dat in Oderie een kracht schuilt voor de toekomst, hebben wij reeds vele maanden ge- leden geschreven. De aehtervolging tusschen Ranschaert-Bak- ker en Thijsman-Van Aken was een mooie overwinning voor de Hollandsche ploeg, die de Belgische na acht ronden te grazen had. In de afvalling won Roels voor Redel, De- schepper, Bogaert, A. Buijsse, Declercq en De- ibl ock In de twee uurs koppelrace hebben wij ken nis gemaakt met een jonge dappere ploeg, n.l. Redel-Alibert Buij&se. Laatstgenoemde is zoon van d'e bekende Vlaamsche renner Marcel Buijsse en die de naam der Buijsse's wel eer aan doet. In de eerste helft, dus het eerste uur, werd afgelegd niet minder dan 42 K.M. 75 M., welke afstand werd verkregen door aan- houdende jachten, waarin Redel-Buijsse de lei ding hadden weten te veroveren met een ronde voorspronig. Het fweetal Hamerlinck-Descnep- per kwam er met wat kleerscheuren af en boekte toen al drie ronden achterstand. We hebben weliswaar Hamerlinck al beter gezien, doch zijn partner was absoluut uit vorm, waar door een dergelijken achterstand van dat twee- tal moet worden geweten. De nieuwe z,.- Vlaamsche ploeg Ranschaert-Oderie reed een Als men zoo nu en dan des morgens slechts een weinig Purol even tusschen de handen wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken door de haren, onmiddellijk daarin opgenomen en het gevolg hiervan is dat na het karamen Uw haar den geheelen dag keurig blijft zitten. goeden wedstrijd, Vooral Oderie „ging". Bak- ker was weer de oude vechtjas, zooals altijd, terwijl Ikelaar zijn best heeft gedaan en met Bakker een sympathieke ploeg vormde. Roels- Bogaert en Thijs man-van Aken hebben zich naar behooren van hun taak gekweten, zonder meer, terwijl Declercq-D:,block een goede twee de plaats wel hebben verdiend. Met zeer groote moeite heeft dit tweetal zich in het tweede uur bij de leiders weten te scharen. Als totaal resultaat melden we een ver- diende overwinning van Albere Buijsse-Redel met 16 punten. In twee uren afgelegd 81 K.M. 750 M. Tweede waren Deblock-Declercq met 19 p. Op een ronde: Roels-Bogaert 10, Balaker- Ikelaar 11, Od'erie-Ranschaert 12, Thijsman- van Aken 17. Op twee ronden Hamerlinok-De- schepper 17. DE PRO VINCI ALE BILJARTWEDSTRIJDEN TE MIDDELBURG. Bij den wedstrijd tusschen Middelburg en Vlissingen op Dinsdag maakte Middelburg to taal 775 en Vlissingen 661 punten. Woensdagmiddag werden de wedstrijden voortgezet met een kamp tusschen Middellburg en Ter Neuzen. Van de vier partijen werden er twee door Middelburg en twee door Ter Neu zen gewonnen. De beie eerste waren Bosman- Krijger (200138), en SnethlageSpinhof (200143), de beide laatste Biermande Pauw (190200) en Lam'bermontStandaert (198—200). De gedetailleerde uitslag is als volgt: Bos- man 200 p., 3.28 gemiddelde, 61 beurten, hoog ste serie 17; Krijger 138, 2.30, 60 en 9. Sneth- lage 200, 5.55, 36 en 33; Spinhof 143, 4.01, 35 en 22. Bierman 190, 3.58, 53 en 18; de Pauw 200, 3.77, 53 en 26. Lambermont 190, 6.60, 30 en 22; Standaert 200 6.45, 31 en 28. Het resultaat van deze ontmoeting was dus Middelburg 788 en Ter Neuzen 681. De stand was dus nu Middelburg 1563, Vlis singen 651 en Ter Neuzen 681. Des avonds speelde Vlissingen tegen Ter Neuizen. Vlissingen won 1 partij, nl. Peeman de Pauw (200—177); Ter Neuzen drie partijen, nl. MeekelsSpinhof (105200), Kesteloo Krijger (181200), en HoomickStandaert (160—200). Vlissingen verloor dus met 646 punten, te gen Ter Neuzen 777 punten. De gedetailleerden uitslag was thans: Pee man 200, 3.22, 62 en 24; de Pauw 177, 2.90, 61 en 14. Meekels 105, 3.28, 32 en 15; Spinhof 200, 6.06, 33 en 23. Kesteloo 181, 3.24, 55 en 15; Krijger 200, 3.64, 55 en 18. Hoornick 160, 5.7, 28 en 35; Standaert 200, 7.1, 28 en 25. De hoogste serie bij de clubwedstrijden is dus gemaakt door den heer Lamibermont, die het Dinsdag tot 38 bracht, terwijl de heer Stan daert het hoogste gemiddelde behaaide, n.l 7.01. De heer Bierman, de algemeene leider der wedstrijden, kon spoedig overgaan tot de me- dedeeling, dat d'e uitslag van het clubkampioen- schap was als volgt: eerste prijs, bestaande uit een zilveren beker, uitgeloofd door de Turmax-sigarettenfabriek, biljartvereeniging „De Vergenoeging" te Middelburg met 1563 punten. Tweede prijs, bestaande uit een zilveren be ker, aangeboden door het bestuur der Societeit „De Vergenoeging", Ter Neuzensche Biljart- club met 1458 punten. Derde prijs, bestaande uit een beker, aange boden door de firma Vollaers Mandos te Til- burg, de vertegenwoordigers uit Vlissingen met 1297 punten. (M. Crt.) DUIVENSPORT. Zondag gaf de duivenmaatschappij ,,Recht voor Allen", te Sas van Gent, een prijsvlncht uit Breteul, waaraan 93 duiven deelname*. De prijzen werden gewonnen als volgt: le Gebr. Snoeck, Sluiskil, 2e M. Houtepen, 3e en 13e Tr. Renique, 4e, 5e, 6e en 16e A. Remerij, 7e en 14e, Jos. Renique, 8e en 28e P. de Nocker, 9e, 12e en 30e J. Vermoet, lOe en lie Fr. van Acker, 15e J. Fermont, Suis- kil, 1.6e, 19e en 20e P. Roegiers, Westdorpe, 17e en 25e Th. Mattele, Sluiskil, 21e Jul. de Grof, 22e V. v. d. Steen, Westdorpe, 23e Jan van Acker, 24e M. Meuleman, 26e M. Scheele, Sluiskil, 27e en 29e A. Claeijssens, 31e Th. Th. Guino, Westdorpe. Snelheid le 1292.2 M., 31e 1211.6 M. per minuut. De duiven werden 8.05 uur gelost. DE OVERWEGINGEN VAN HET VONNIS TEGEN YJE WIJKSTRA. Aan de overwegingen van het vonnis der arrondissements-rechtbank te Groniagen, waarbij Yje Wijkstra wegens moord op vie)- veldwachters te Grootegast veroordeeld werd tot levenslange gevangenisstraf, is het volgen de ontleend: Ten aanzien van den veldwachter Meijer heeft de rechtbank moord aangenomen. Ten aanzien van de veldwachters v. d. Molem, Ho- ving en Werkman kwalificeerde Z(j het mis- drijf Ms doodslag. De rechtbank vond geen termen om te vol- doen aan het verzoek van verdacbte's raads- man, om onderzoek in te stellen naar ver- dachte's geestvermogens, waartoe de rechtbank noch in de persoon van verdachte, noch in het geen ter rechtzitting is gebleken of aange- voerd, voldoenden grond vond. Zij neemt aan, dat verdachte ter zake van het bewezene is strafbaar, waar geen omstandigbeden zb'n ge bleken, welke de strafbaarheid zouden aanslui- Overwegende, dat de maximumstraf, OP' het bewezen verklaarde gesteld is, is levenslange gevangenisstraf en de officier van justitie heeft gerequireerd, dat d'e verdachte tot die straf zal worden veroordeeld, heeft de recht bank zich met den grootsten ernst af gevraagd, of zij deze straf, de zwaarste, die het Wet- boek van Strafrecht kent, behoort op te leg gen. Zij beantwoord die vraag bevestigend. De dad en, door verdachte begaan, zijn toen dermate afschurwelijk, dat de rechtbank zich verplicht acht, tegenover deze daden te stellen de zwaarste straf, welke in deze kan worden opgelegd, en daarmede dezen verdachte, die m staat frleek, zulke daden te bedrijven, voor goed uit de maatschappij te verwijderen. KETELONTPLOFFING. Aan boord van het Ned. s.s. „Barendreclit" heeft zich kort na het verlaten der haven van Cassablanca een ketelontploffing voorgedaan, waarbij 4 personen werden gedood en 1 ge- wond. De dooden zijn de tweede machinist Offerman, de derde machinist Lammens, de stoker Hamer en de tremmer De Ridder. DE BLOESEM DER BETUWB trok bij het mooie weer van gisteren *ver- groote belangstelling. Duizenden trokkpp uit de Hollandsche steden naar dit sprookjesland, dat ook voor d'e komende feestdagen nog veel beloofd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2