Z&niiiHf&tillend fVDJNHAROT'S zenuwtabletten fluidiiifsiag GEMEHGDE BERICHIEH. BUITENLAWD. INGEZONDEN MEDEDBELIMGE N INGE 7< N DEN E D E D E K L 1 N LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKINC INGEZONDEN MEDEDEELIjSfGEN. xenuwsterkertti de werking van Giazen Buisje 75 ct. Bij Apolh en Drogis'en. BeerenbrouckA. C. A. van Vuuren; Dr. L. EL Kortenhorst; Prof. Mr. P. J. M. Aalberse; Mr.. J. A. H. van Schaik; Ir. L .J. M. Feber; J. G Sffri&g; Mgr. Prof. Dr. W. H. Nolens. 1TKDERL ANDS ANTWOORD A,\N BELGIe. Woensdag is bet antwoord der Nederland sche regeering op de in Januari j.l. door de Belgisehe regeering aan onze regeering over- handigde nota, vvaarin het Belgisch stand- pursl ten aanzien van de tusscben ons land en Belgie hangende aangelegenheden was uiteen- gezet, aan de regeering te Brussel door onzen gezant ter band gesteld. Jhr. van Nispen tot Sevenaer had daarbij opdracht te vragen of de Belgisehe regeering bezwaar heeft tegen publieatie door de Nederlandsche regeering van nlle, sedert de wederaanlmooping van de besprekingen, gewisselde stukken aan de Stat en-Generaal. DE BRAND TE ROSSUM. De Koninkl. nationale bond Het Oranje Kruis en bet Roomsch-Katholiek Huisves- tingscamit6, hebben na ontvangst van bet be- ricbt van den brand, in gemeenschappelijk over!eg maatregelen genomen om aan het anne gedeelte van de bevolking, dat door den brand getroffen werd, dadelijk dringend noo dig! goederen voor ligging en kleeding te ■verscbaffen. In gemeenschappelijk overleg mi 200 noodig, 00k voor verdere hulp ge- *orgd worden. Van de arbeidersbevolking hebben 14 pro- testantscbe en 5 katholieke gezinnen vrijwel alles wat zij bezaten verloren. WAAROM NEDERLANi> SLECHTS TWEE GOLFLENGTEN Door bet Tweede Kamerlid Dr. I. H. J. Vos werd en tot den Minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gericbt: Wil de Minister mededeelen, of het juist is, dat Nederland zich op de radio-conferentie te Praag twee golflengten heeft zien toebe- deeld en wel die van 1875 en 298 M. Wanneer dit het geval is, wil de Minister dan mededeelen, waarom de Nederlandsche delegatie op die conference genoegen heeft genomen met de toewijzing van die twee golf- iegnten, terwijl andere, en kleinere, landen meer zendgelegenheid hebben gekregen? Wil de Minister mededeelen, waarom die- zelfde delegatie afstand heeft gedaan van de xeigen, beprbefde golflengte van 1070 M. en genoegen heeft genomen met golflengten w&arvan beweerd wordt van bevoegde zijde, dat ze minder waarborgen bieden voor een doeltreffende werking van den radio-omroep Is de Minister niet van meening, dat door dezen gang van zaken de ontwikkeling van bet radiowezen in ons land emstig wordt ge- schaad? NEDERLAND EN BELGIE. In verband met de overhandiging van de Nederlandsche antwoordnota door jhr. van Nis pen tot Sevenaer aan minister Hijmans wordt in officieele Belgisehe kringen bevestigd, dat de Nederlandsche gezant tevens aan den Bel- gischen minister van buitenlandsche zaken de vraag heeft gesteld, of de Belgisehe regeering bezwaar zou hebben tegen publieatie in den vorm van een diplomatiek boek, bestemd voor de leden der Nederlandsche Staten-Generaal, van alle desbetreffende documenten en brieven gewisseld tusschen de beide regeeringen sedert de hervatting van de Nederlandsch-Belgische onderhandelingen. Deze publieatie zou dan naar internationaal gebruik gelijktijdig in Den Haag en te Brussel kunnen gebeuren. Minis ter Hijnmns heeft gezegd, daaron niet onmid- deliijk antwoord' te kunnen geven en eerst zijn collega's der regeering te moeten raadplegen, maar van de meest bevoegde zijde is mij Woensdag verzekerd, dat het antwoord instem- cvend zal luiden. Zulks komt trouwens over- een met een reeds vroeger na wisseling van de eerste nota's door de Belgisehe regeering uit- gesproken wensch tot publieatie van deze be- echeiden. INTREKKING VAN WETSONTWERPEN. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een mis sive van den Minister van Defensie, houdende intrekking van de wetsontwerpen: Nadere wijziging van de wet van 20 Augus tas 1859, houdende bepalingen op den loods- dienst voor zeeschepen; Vaststeliing van een capitulantenwet; Herziening van de wet van 23 Mei 1899, hou dende bepalingen ter uitvoering van art. 187 der grondwet, gewijzigd bij de wet van 31 Ifec. 1909 (staat van oorlog en, staat van beleg) Aanwijzing van het loodswezen, de beton- Tting, bebakening en verlichting als Staatsbe- drijf. DE FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCHEN HET RIJK EN DE GEMEENTEN. Aan een beschouwing van het „Hbld." is het volgende ontieend: Itxet oatweip tot regeling van de financieele verhoudmg van rijk en gemeenten, dat de vor.ge week door d'e Tweede Kamer werd aan- genomen, doet vervallen de gemeentelijke in- komsteiLbeiasting en de forensenbelasting. De laatste kan ten aanzien van de woonforensen weer worden ingestekl, maar de grondslag mag geen andere zijn dan de huurwaarde der ge- meubileerde woning waarover iemand voor zich en zgn gezin beschiki en de duur van het ver- blijf. lie gemeentelijke inkomstenbelasting wordt vervangen door een directe belasting naar het inkomen onder den naam „gemeentefonds-be- iasting", die zal dienen tot stichting en voe- ding van het gemeentefonds. Dit fonds wordt voorts gevoed door de opbiengst van 50 op- centes"! op de vermogensbelastmg en uitkee- ringen urt 's rijks schatkist, wanneer die noo dig zijn om het fonds in staat te stellen te voldoen aan de daaraan opgelegde verplichtin- gen. Tot die verplichtingen ibehoort m de eerste plaats een uitkeering aan de gemeenten (tot een maximum van f 3000) als tegemoetkoming in de jaarwedde van burgemeester en secreta- ris en dat is veel belangrijker een uit keering per inwoner, die volgens een zeer ge- compliceerde formule wordt berekend, en die eenerzijds tot op zekere hoogte wordt gewaar- foorgd, aan d'en anderen kant door bepaalde factoren wordt gelimiteerd. Deze waarborg beloopt 60 van een bedrag, verkregen door op telling van de gemiddelde opbrengst van de gemeentelijke inkomstenbelasting (met m- begrip der opcenten op de rijksinkomstenbe- lasting) over de laatste 3 jaren voor 1 Mei 1929 bij de gemiddelde opibrengst per inwoner van d'e gemeentelijke superopcenten op de ver- mogensbelasting (d.z. die boven de 50). De limiet is 85 dezer gemiddelde opbrengst. De garantie wordt met 2 V2 verhoogd voor ledere voile 50 waarmede de gemeentelijke inkomstenbelasting, de rijksinkomstenbelasting overschrijdt, maar kan nooit hooger worden dan 85. ■De berekening per uitkeering per inwoner wordt elke 5 jaar herzien. Hier woonacht.ge buitenland'ers zullen 00k in de fondsbelastmg woraen aangeslagen. Grondslag voor aie belasting is dezelfde als die van de rijksinkomstenbelasting. Het ta- rief is eenigszms anders. In de gemeente der tweede klasse wordt voor de berekening der belasting hot zuiver inkomen verhoogd met IOO voor genuwden en in de gemeente der derde klasse met 2u0 gulden. Voor ongehuwden is de verhooging steeds 100 gulden meer. Voor Amsterdam, Rotterdam en Den Haag is een hoogere aftrek voor levensonderhoud en een lager tarief vastgestold voor de tar.ef- klasse tot 1450. De gemeenten onbvangen voorts 75 der zuivere opbrengst van de hoofdsom der grond- belasting en kunnen heffen opcenten op de hoofdsom der grondibelasting, der gemeente- fondsbelasting, der vermogensbelasting, der personeele belasting en „van andere daar- voor bij de wet vatbaar verklaarde belastin- gen", voorts blijft de vrijheid tot heffing van een zakelijke bedrijfsbelasting, een hondembe- lasting, een belasting op de brandassurantie, op openbare aankondigingen, op logeergasten en nog eenige d'ergelijke. De opcenten op de gemeentefondsbelasting kunnen progressief zijn. Zij kunnen in bepaal de gevallen boven de 80 stijgen, tot niet meer echter dan 100. 't Aantal opcenten op de vermogensbelas ting is hoogstens 50 die mogen niet progres sief zijn. De personeele belasting wordt door het riik ten behoeve der gemeenten geheven. Hier 00k geldt een classificatie (natuurlijk een andere dan het hierboven aangeduide geval) die voor verschillende deelen der gemeente verschillend kan zijn. De grondslagen dezer belasting ziin dezelfde als voor de bestaande personeele belasting; bij den grondslag huurwaarde zal een progressief tarief kunnen worden toegepast. Een commissie van advies zal worden inge- steld voor de uitvoering dezer wet. teur van het blad vroeg de fjodorowtsen, wat die inscripties op hun huizen beteekenden. Volgens hem hebben zij als volgt geantwoord: ,,Er zullen spoedig witte ruiters komen, gezonden door den Koning der Hemelen, en zij zullen met hun vuurzwaarden alle onge- loovigen, alle voorstanders van den Antichrist uitroeien". Onder den Antichrist verstaan de fjodorowtsen het sovjet-regime. De letters X. B. (afkorting van den Russischen Paasch- groet „Ohristos Woskres", d.w.z. Christus is opgestaan") moeten den witten hemelschen ruiters de huizen aanwijzen van de vromen, die gespaard moeten worden. De „Bednota" is overtuigd, dat achter deze legende contra-revolutionnaire bedoelingen sdhuilen en dat de witte ruiters het sym'oool van de witte legers zijn, wier komst de boeren nog zouden verwachten. Het bolsjewistische blad herinnert er aan, dat verleden jaar te Petersburg in het geheim vlugschriften wer- den verspreid, waarin de bevolking werd uit- genoodigd de vijfpuntige ster der sovjets te vervangen door een lichtblauw kruis, het symbool van Ghristus. De soldaten en ma- trozen werden aangezet de sovjetster van de mutsen af te scheuren en in plaats daarvan lichtblauwe kruisen aan te hechten. De bols- jewiki zijn overtuigd, dat er een ,,samenzwe- ring" achter steekt. POKKEN TE BRUSSEL. Volgens de Libre Belgique zijn er in de Brus- selsche hospitalen versche'd'ene pokkengeval- len in behandeling. De staatsgezondheidsdienst heeft de noodige maatregelen genomen om de ziekte te bestrijden. DE BRUSSELSCHE DOCUMENTEN. Het B. T. A. meldt uit Brussel d.d. 7 Mei: De rechter van instructie Van Laethem heeft hedenmiddag Frank Heine een verhoor van drie uren afgenomen. Hij stelde hem de stuk ken ter hand van d'e Nederlandsche procedu re, welke te Brussel waren aangekomen. Deze documenten openen met een verklaring waarin wordt gezegd, dat men memand tot getuigen kan verplichten en dat men zich met vrijwillige en spontane verklaringen tevreden dient te stellen. Een juridisch onderzoek wordt dus geweigerd. Geen enkel procedurestuk is gedateerd. Er worden foto's gegeven van d'e Fransch-Belgi- sche conventie, de z.g. „faux d'Utrecht", van den brief van generaal Galet, van dien van kolonel Michem, alsmede van vier andere stukken. Het Belg. Tel. Ag. meldt ons uit Brussel, dat een nog onbekend het vierde document onder de stukken, d:e de Nederlandsche regee- naar Brussel heeft gezonden, beg:nt „15 '27. De koning besloot" en eindigt ,.om een scheiding te we°g te brengen tusschen Noord- en Zuid-Duitschland". Dit stuk zou volgens Frank zijn een u:tbrei- ding van het zgn. rapport Galet, bestemd voor Hauser. De heer Van Beun:ngen zou dat stuk niet bijster belangwekkend hebben gevoed pn. Volgpns Frank zouden de beide leiders van ..Vlaanderen", waaronder dr. De Decker, het geweest zijn, d;e het stuk aan den heer Van Bennin^-en gaven. Frank veriklaarde. dat hij zijn stuk op 28 Jan. in Mechelen geleverd heeft aan Hermans. De heer van Beuningen zou een brief van ko lonel MVhem gpweigerd hebhen. De Tvihl;cat;e geschiedde zonder overleg met den heer van Beuningen, die in Zwitserland vertoefde. DE HIIWBARE LEEFTIJD IN ENGELAND. De minister van binnenlandsche zaken heeft er d'e aandacht op gevestigd dat op de nieuwe wet tot herziening van den huwbaren leeftiid spoedig de koninklijke goedkeuring zal gege ven worden en dat zij dan in werking treedt. Van dan af zullen huwelijken tusschen per- sonen beneden 16 jaar mil en van geener waar- de zijn, maar alle huwelijken, voor dien datum gesloten, blijven natuurlijk geldig, Totdusver was de bij de wet geoorloofde huwbare leef- tijd voor een meisje 12 en voor een jongen 14 jaar. De verandering is het gevolg van een door Lord Buckmaster in het Hoogerhuis in- gediend initiatief-voorstel, dat later door het Lagerhuis aangenomen is. Een van de redenen die ten gunste van de herziening zijn aangevoerd was, dat hij de nieuwe regeling de werkzaamheid van den Volkenbond voor de bescherming van k'nderen en jeugdige personen gebaat zou zijn. Er wa ren aanwijzingen, dat de tegenwoordige wet- telijk geoorloofde huwbare leefti'd in Engeland den invloed der Br:tten in den Volkenbond be- lemmerde en stellig afbreuk aan Engeland's pogingen deed, om hat euvel van de kinder- hurweliiken in Britsch-Indie te bestriiden. Kinderhuwelijken zijn zelfs in de laatste ja ren nog in Engeland ge-loten. Van 1915 tnt 1926 zijn er drie huwelijken gesloten, waarbji de bruid jonger dan 14 .iaa1' "'as. 30 waarbii de bruid nog geen 15 was en 292 waarbjj bruid en bruigom beneden de 16 was. DE „KRUISRIDDERS" VAN TALOWO. Het bolsjewistische blad „Bednota" geeft een beschrijving van de ,,krulsridders" in het dorp Talowo. Zij tellen er 700 zielen (de totale bevolking van het dorp is 6000 zielen). Op Zon- en feestdagen dragen zij witte klee- ren met een zwart kruis er op; nu en dan is het kruis lichtblauw. Zij zelf noemen zich ..fjodorowtsen", naar den monnik Fjodor Ry- balkin, die eenige jaren geleden In die streken .gouvemement Woronezj) als boeteling (zon der muts en barrevoets, zomer en winter) rondzwierf en de bevolking tot boetedoening en zelfinkeer uitnoodigde. De monnik werd toen gearresteerd en veroordeeld, maar zijn volgelingen noemen zich nu naar hem en ver- eeren zrjn nagedachtenis. Aan de wanden van hun hutten Is met zwarte verf een drie- hoek aangebracht, waarin het woord ,,God"; onder den driehoek staan de Russische letters X. B. (in het Russisch zijn dat een Ch. en een W.) en is een kruis geteekend. De fjodorow tsen houden zich afgescheidten van de overige bevolking, komen geregeld bijeen, zingen psalmen, lezen den Biibel. Op algemeene vergaderingen komen zjj zelden. De redac- EEN GEWELDIGE BOSCHBRAND IN DEN ELZAS. De B. Z. am Mittag meldt uit Parijs, dat op den jjartmannsweilerkopf in den Elzas een geweldige boschbrand is uitgebroken. Het geneele bergmassief tusschen het dal van Thann en het dal van Geb-weiler staat in vlammen. Door het vuur zijn tal van onont- plofte en vergeten handgranaten ontploft. (Jndanks hevige inspanning is het tot dusver niet gelukt, het vuur, dat over een front van ongeveer 10 K.M. breedte om zich heen grijpt, te bedwingen. Reeds zijn de soldatenkerk- hoven van Molkenrhein en Silberloch door de vlammen bereikt. Men vreest, dat 00k de dichtbijgelegen dorpen gevaar loopen. Maan- dagnacht was de vuurgloed in bijna den ge- heeien Boven Elzas zichtbaar, terwijl hij zelfs in het Zwarte Woud kon worden waar- genomen, want te Mulhuizen kwamen talrijke telefonische verzoeken om inlichtingen binnen uit Baden. NEERGESCHOTEN OP DE GRENS. In een koffiehuis te Agram had de recher che gesprekken afgeluisterd van verschillende bezoeKex-s, die de verspreiding van revolutio- naire lectuur voorbereidden. De politie nam daarop een leeraar en een student in hech- tenis. Toen deze beiden Zondagochtend naar de Oostenrijksohe grens geleid werden om daar de vlugschriften aan te wijzen, die over de grens gesmokkeld zouden worden, trach- ten zjj op Oostenrjjksch gebied te ontkomen. Juist toen zjj de grens bereikt hadden schoten de veldwachcers hen neer. Hun voeten lagen over de grens, op Oostenrjjksch gebied het bovenlgf op Servisch gebied zoodat het mo- geljjk is, oat deze droevige geschiedenis nog een diplomatiek naspel hebben zal. EEN ONAFGEBROKEN VLIEGiOCHT OM DE WKRELD. Zes Amerikaansche vlieger^ zijn van plan in bepiemoer a.s. te New xork op te stijgen, tenemue een vi.egtocht om de wereid te ma- ken zo..der ergens te daien voor ze weer te New-lorK zijn. De benoodigde benzine zal hun in ae lucht worden toegevoerd van drie en twint.g stat.ons die op ue loute zullen wor den aange.egd. He viifeiers zullen 13.500 mij- len m^exea aneggen en gaan van Nieuw-Schot- land naar Schouand en verder over Duitsch- laud, Fo.en, icusiand, S/berie, Alaska, de Fa- c.ix-jkust tot Seattle in het Noordeiijk deel der V e.een.gde Staten. De machine zal van vjjf motoren van 4.20 P.K. voorz.en zijn en een sneihe.d van 120 tot 150 mijl per uur kunnen bereiken. EEN WARENHUIS VAN 80 VEItDIEPINGEN OiNJJlvlt DeN GROiN D. Reeds geruimen tijd zoekt men in Japan naar een Douw-systeem dat tegen aardbevm- gen bestand zal zijn. Thans heeft men het pian ontworpen om onder den grond een groot warenhuis te bouwen van 80 verdiepingen: de fuiidamenten voor dit werk moeten op een dicpte van 350 M. gelegd worden. Men is reeds bezig om een geweidig stalen geraamte te bouwen, dat in de reusachtige schacht zal moeten worden neergelaten. De vertrekken zuilen dag en nacht verlicht worden en gewel dige ventiiatoren zullen voor den toevoer van i n het bij zonder een badplaats. Als overwin- naar uit dezen oratorischen wedstrijd werd een 26-jar'ge magistraatssecretaris tot burgemees ter gekozen. Hij had de meeste bijval bij de burgerij gevonden. De gelukkige was de jong- ste van aile 200' candid'aten.* ^FRUISVOGELS EN DIAMANTEN. Het toeval, dat twee jagers uit Pretoria aan den rand van de KalahariWoestijn twee mannetjes-struisvogels geschoten hebben, in welker magen zij 53 en 17 diamanten vonden, heeft een ware klopjacht van Europeanen en irJboorlingen op deze vogels ten. gevolge, zoo dat de verontruste kudden steeds veixler de wildernis intrekken. De hebzucht d'oodt in het wilde weg, 00k andere vogels, in de hoop in de maag het kostbare gesteente te vinden. Vroeger kwaim het 00k wel eens voor, dat in de maag van geschoten struisvogels van de diamanthoudende Namaquagrondeii diamanten gevonden werden. EEN HEVIGE AARDBEVTNG. In Turkmenistan heeft een hevige aard- beving plaats gehad. De stad Germab werd volledig verwoest; tien personen werden ge- dood., vijftien gewond, Honderd' gebouwen stortten te Aschabad in, waarbij een persoon werd gedood en 26 gewond. Nader wordt gemeld, dat in bijna alle plaat- sen in Turkmenistan de aardbeving zich heeft doen gelden. Bijzonder krachtige aardschukken werden waargenomen in het gebergte en aan de Perzische grens, waar eveneens verwoes- tingen van grooten omvang werden aange- richt. De aardschokken gingen vergezeld van onderaardsch gerommel. Te Aschabad, Firoe- za en in verscheidene andere sted'en, nam men den heelen nacht aardschokken waar. EEN GEFORTUNEERDE ARMLASTIGE. Een mensch is nooit zeker van iets, en de oude heer Deiannoi te Rijsel had niet kunnen denken, dat een daad van vergeetachtigheid zijn gansche bestaan zou veranderen. Deiannoi leefde in een buitenwijk van Rijssel in nood- di-uftige omstandigheden: hij was armlastig. Onlangs zat hij in de tram en liet bij het uit- stappen een portefeuille met 90.000 frank lig- gen. De tramcond'ucteur liep den vergeetach- tigen ouden man met de portefeuille achterna, waaivoor Deiannoi hem met twee frank wil de beloonen. De conducteur bedankte voor de fooi, maar het voorval werd ter kennis van de politie gebracht, die een onderzoek instelde. Dit bracht aan het licht, dat de oude Deiannoi die voor een armen drommel doorging, een aanzienlyk bedrag bij een bank had staan en d'at zijn kinderen in goeden doen venkeerden. De Rijsselsche armenzorg is na het bekend worden van Delannoi's fortuin terstond opge- houden hem te ondersteunen en nu is boven- dien de fiscus nog gekomen om een appeltje te schillen met den giierigaard, die zich nu wegens belastingontduiking moet verant- woorden. EEN GRUWELIJKE ONTDEKKING TE BRUSSEL. Enkele dagen geleden werd, op de Poincare- laan te Brussel, bij avond, het gruwelijk ver- minkt en geheel in ontbinding verkeerende lijk gevonden van een vrouw, waarvan het totdus ver onmogelijk was gebleken de identiteit vast te stellen. Het lijk, dat in een pak was gebon- den en gedeeltelijk was verbrand, is thans ech ter gei'dentificeerd, dank zij het feit, dat zich, in hetzelfde pak, een hoed bevond die door een Brusselsche modiste beslist werd herkend als komende uit haar winkel en verkocht te zijn geweest aan d'e 40jarige Antoinette Wouters, bontwerkster bij een firma te Brussel, De on- gelukkige was sedert Juli 1928 spoorloos ver- dwenen. Een man, met wien het slachtoffer liefdesbetrekkingen onderhield, is door de po litie, in verband met deze zaak, aangehouden. Hij loochent echter alle schuld. EEN SLAAP VAN 9 JAAR. In het jaar 1920 werd een man in Chicago zlek; de geneesheeren dachten eerst dat het influenza was, doch later bleek het slaapziek- te te zijn. Alle pogingen die gedaan werden om den patient uit zijn bewusteloozen toe- stand op te wekken, waren vergeefsch. Sinds- dien zijn reeds negen jaar verloopen en de zieke heeft bijna voortdurend geslapen; slechts nu en dan wordt hij even wakker om spoedig daarna weer in te sluimeren. Wanneer men zijn gezicht beschouwt, dat soms een pijnlijk ver- 1 trokken uitdrukking vertoont, dan zou men zeggen, dat hij vreeselijk veel pijn lijdt. Wan neer het etenstijd is, schijnt hij wakker te wor den en ofschoon hij zijn handen niet kan be- wegen, kan hij wel kauwen en slikken. Eeni ge minuten nadat hij gegeten heeft, geraakt hij weer buiten kennis. Wanneer zijn vrouw de kamer binnenkomt, probeert hij altijd zijn oogen open te doen, aldus de Msb. De geneesheeren verklaren dat hij zoo on mogelijk nog lang kan leven, maar zij kunnen toch 00k met geen benadering zeggen, wan neer hij het tijdelijke met het eeuwige zal ver- wisselen. Toen de man in dezen bewusteloozen toe- veische lucht zorgen. Talrijke liften zullen stand geraakte, was hij 33 jaar en goed ge het afdalen in dit onderaardsche gebouw ver- fortuneerd, zoodat hij in het beste ziekenhuis gemakkelen. ledere afdeeling krijgt natuurlijk telefoon-centrale en heel het gebouw wordt uit- gerust met alle hulpmiddelen die de moderne techniek tot hare beschikking heeft. Alleen in de bovenste verdiepingen is centrale ver- warming aangelegd, daar men er op rekent, van Chicago verpleegd werd, terwijl beroemde specialisten en professoren hem behandelden. Maar tengevolge van ongelukkige omstandig heden is heel zijn vermogen verloren gegaan, zoodat zijn vrouw zich genoodzaakt zag, om kostelooze opname te verzoeken in een kloos- dat er op bepaalde diepte een behagelijke tem- ter> waar haar man thans verpleegd wordt en waar zij zelf 00k een kamer gekregen heeft. INDIANEN GEVONDEN. peratuur zal zijn. GROOTEN BOSCHBRAND GEBLUSCHT. Een onweer en de daarmede gepaard gaan de regen in den Elzas heeft den Zondagmiddag aan den voet van den Hortmanns-weilerkopf ontstanen grooten boschbrand gebluscht. Vele duizemden menschen waren in den loop van den dag naar den geweldigen brand komen kijken, die een ware ramp dreigde te wor den. De gendarmerie had reeds Maandag vroeg d'e arbeiders uit de verschillende plaatsjes in de omgeving aan het werk gesteld aan het op- werpen van dammen, ten einde het vuur te stuiten. In. den loop van den middag rukten In de ontoegankelijke wouden van Oost-Bor- neo heeft prof. Richard N. Wegner een kleine groep Indianen gevonden, die op een buitenge- woon lagen trap van ontwikkeling staan. Wel kunnen ze met hun bogen en ongeveer drie en een halven meter lange pijlen goed schieten, maar gereedschappen bezitten ze slechts wei- nig. Water dragen ze in groote, dichte blade- ren. Het merkwaardigste is echter, d'at ze z:ch slechts door gebaren en ongearticuleerde ge- luiden met elkaar onderhouden en ze geen eigenlijke taal hebben, Een jonge Indiaan van -it 1 KlorxVon Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep; droog dan voorzichtig af en doe er wat Purol op. Herhaal dit elken dag, zoo lang het noodig is. BANK. In het filiaal van de Kommerz und Privat- toank te Berlijn in de Friedrichstrasse, heeft een elegant gekleede heer zich met een biljet van 20 francs aan een loket gedrongen om dit gewisseld te krijgen. Toen hij weg was bleek tevens een pakket met 50 biljetten van 20 mark van een kantoorlooper, die aan het zelfde ioket stond, verdwenen. Men heeft blijkbaar te doen met een lid van een inter- nationale bende bankroovers. Dit is het zevende geval in de laatste twee weken. DOOR EEN KKOKODJXi GEGREPEN. Een inlander werd op een avond te Band- jermasin door een krokoddl gegrepen, vertslt de .Borneo Post". De man had juist in een klein bedehuis zijn avond-gebed volbracht en wilde in een prauwtje stappen, toen hij plot- seling door een krokodil gegrepen werd en In het water gesleurd. Toen het ongure beest hem meenam, had hij nog juist tijd'om „help, help" te schreeuwen, dat door de vele aan- wezigen, 00k alien van het gebed huiswaarts keerenden duidelijk is gehoord. Direct vloog men te hulp, doch alles wan zoo snel in zijn werk gegaan, dat noeh van den krokodil, noch van het slachtoffer iets meer te bekemnen was. Den geheelen nacht heeft de bevolking naar het lijk van Lima gezocht, doch tevergeefs. Het bovenstaande geschiedde bijna in het hartje van de stad. in een dichtbevolkte kampong. Daar derge- lijke overrompelingen nog al eens voorkomen, midden in Bandjermasin, zou het, naar het blad opmerkt, aanbeveling verdienen, indien de bevolking opdracht kreeg alle slooten en rlvieren binnen het bebouwde gedeelte der stad af te dreggen en alle kleine en groote krokodillen daaruit te verwijderen. DE ONTPLOFFING IN DE POTLOODENFABRIEK TE NEURENBERG. De ontpioffing in de potloodenfabriek is, voor zpover uit de verhalen van ooggetuigen in de bladen valt op te maken, ontstaan door ontbranding van het voor het vemissen der potlooden gebruikte lak. Het lak wordt door machines, die door vrouwen bediend worden, op de potlooden gespoten. Terwijl de machines in werking waren, was een monteur bij 66n der machines bezig met een eleotrische boormaehine een gat te boren. Er zijn nu menschen, die beweren bij deze boormaehine plotseling een kleine vlam ge- zien te hebben. Gassen, die bij het smelten van het lak ontstaan kunnen, moeten nu door deze kleine vlam ontbrand zijn, want plotseling ontwik- kelde zich met een hevigen knal een gewel dige steekvlam, waardoor dadelijk de kleeren der dichst bijzijnde vrouwen vlam vatten. Er brak eetn paniek uit, waardoor het vluch- tefi zeer bemoeilijkt werd. Bovendien vond het vuur in de duizenden potlooden en de voorraden lak rijkelijk voedsel, waardoor het zich zeer snel in de fabriek uitbreidde. De fabriek blijft voorloopig gesloten. Het aantal slachtoffers Is tot 10 gestagen. GRUWELIJKE JALOERSCHHEID. Voor het hof van assisen te Monlins la een vrouw tot levenslangen dwangarbeid veroor deeld en behandeling van haar zaak heeft de aandacht getrokken. Antoinette Peinot is een misvormde vrouw, een dwerg en daarbij mank, te Lucy-Levy, waar zij naaister was. Met succes. Zjj had veel vrienden, die zich tot haar voelden aan- getrokken om haar goedhartigheid en haar genoeglijk praatje. Antoinette had als naaister genoeg ver- diend om zich te kunnen terugtrekken, en zoo deed zij haar zaak aan een der vriendinnen over, aan een weduwe met een dochter; maar toen zij zag, dat deze twee vrouwen, meer van de zaak maakten dan zij had gedaan en grooter succes hadden, ontwaakten er een hevige jaloerschheid en een diepe haat in het hart van de dwerg. In December vroeg zjj de weduwe met haar dochter te eten, maar toen de twee vrouwen 's avonds thuis kwa men, was de weduwe zwaar ziek. Zij moest dagen lang in bed blijven, maar herstelde. Toen de vrouw bijna geheel beter was gewor- den, bezocht Antoinette haar en liet haar een drank drinken, die, naar zij zeide, de alge- heele betersehap zou bespoedigen. Kort daar na stierf de vrouw. Antoinette heeft bekend, dat zij eerst had geprobeerd de weduwe bij het middagmaal te vergeven. Toen zij tot haar verbazing had gezien, dat haar slachtoffer het leven er af bracht, had zij haar een oplossing van ratten- vergif laten drinken. Met noodlottigen afloop. WOEST BIJGELOOF. In een Oekralnisch dorp is de politie een staal van bedenkeljjk godsdienstfanatisme op het spoor gekomen. De leden van een in het geheim werkende secte van Johannitera had den besloten een menschenoffer te brengen om „den goddelijken toom te kalmeeren en den ophanden ondergang van de wereid af te wenden". Het lid der secte, dat zich naar dit besluit voegen moest, wist zich op het laat ste oogenblik te bevrijden: trouwens niet zon der zelf menschenoffers te brengen twee van zijn geloofsgenooten moest hij dooden, voordat hij vluchten kon. Er zijn vele in- hechtenisnemlngen gedaan. 00k nog militaire hulptroepen aan. Meermalen dien stam, die in een kolonie onder blanken leefde, was na twee jaar nog niet xn staat een woord dat hem werd voorgezegd, te hernalen. Het schijnt dust, dat niet alleen de lage trap van ontwikkeling de oorzaak is van hun ge- mis aan taal, maar het spreken misschien be- lemmerd wordt door lichaamsgebreken. Dit zou men te meer aannemen, omdat de leden van den stam dikwijls niet in staat zijn een- voudige handgrepen na te doen en ze uiterst moeilijk een hun ongewoon gebruik van hun ledematen kunnen leeren, hoewel ze overigens groote, krachtige menschen zijn. BEROEPSBESEF DER BEDELAARS. was men gedwongen de vlucht te nemen om niet door den verzengenden gloed of de ont- ploffende granaten te worden gewond. De regen heeft het vuur echter bedwongen. De arbeiders konden inrukken. De militairen blij ven echter nog eenige dagen om te kunnen in- grijpen wanneer het vuur opnleuw zou op- laaien. In het geheel zijn 700 H.A. bosch vernield. DE BESTE PRATER WORDT BURGEMEESTER. Het badplaatsje Eubim, bij Zittau, was bur- gemeesterloos. Dus werd dit belangrijk feit bekend gemaakt en een oproep naar gegadig- den, verscheen. Niet minder dan 200 men schen meldden zich aan. Allen wilden de eer ste man in het dorp van 1500 inwoners zijn. Hoe nu den goeden burgervader uit te zoeken Men kwam op een lumineus idee. Men maakte een schifting, tot er nog 3 man overbleven die alien even geschikt leken. Die drie wer den op d'ezelfden dag ontboden en moesten nu voor de gezamenlijke burgerij een rede hou den over de taak van een moderne gemeente, Te Boedapest heeft de nationale vereeni- ging der bedelaars geprotesteerd tegen het feit, dat aan de stedelijke gratis spijzigingen 00k in toenemende mate menschen uit be- roepskringen deelnemen, die niet-officieel on der de bedelaars zijn opgenomen als daar zijn werklooze leeraren, studenten, arme letter- kundigen, enz. De bedelaarsbond wenscht, dat de stad op andere wijze voor deze lieden zorgt, daar door hun deelneming de spoeling voor de echte bedelaars steeds dunner wordt. VERDWIJNING VAN EEN BEROEMDEN DIAMANT. "^e Parijsche politie stelt een onderzosk 1» naar aanleidlng van de verdwijning van een beroemden diamant van een waarda van 24.000 pond sterling. Het kostbare juweel i» eigendom van mejuffrouw Giandini, een rijke dame, die het erfde van de gravin de Para- bfere. De diamant weegt 34 karaat en is bij deskundigen bekend als de ,,nacht-diamant wegens zijD eigenschap om in het donker te schitteren! Eenigen tijd geleden vertrouwde mejuffrouw Giandini den edelsteen, welken zij in een hangar gezet wilde hebben, aan een Parijsch juwelier toe. Toen zij hier na eenige maanden terugkwam, bevond de eigenares, dat tijdens haar afwezigheid de bewuste ju welier failliet was gegaan en dat zijn zaak verkocht was. Sindsdien heeft zij geen spoor van den diamant kunnen vinden. ONTPLOFFING IN EEN MUNITIB- FABRIEK. Maandagmorgen heeft in een onder militalr beheer staande fabriek tot vervaardiging van ontplofbare stoffen te Semtin (Tsjecho- Slowakije) een ontpioffing in een ketel plaats gehad, waarin uit glycerine nitrogly cerine werd geproduceerd. Vijf arbeiders zijn daarbij om het leven ge komen, terwijl 15 personen llcht gewond wer den door glasscherven van de ruiten, die in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2