ALGEMEEN NIEUWS- EN APVERTENTIEBLAD VOOB ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 8371 oensdag 8 Mei 1929. 69e Jaargang Tweede Biad. vv ABONNEMENTSPRU S: BUITEHLAUD, BINNENLAND. R. S. STOKVI3 ZONEN J f i ori 3 maanden Bii vooruitbetalinq fr. per post f 6,60 per jaar Amedka0 ov^flaalen^ plr" mSSn fr'per post - Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetalinp. Dit blad verschijnt iederen Maandag-, Woer.sdaq- en Vriidaqavond. 282- TER NEUZEN, 8 MEI 1929. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. g^wie&a SIOKVIS FABRIKJUIT Ouderwetsche degelijkheid Moderne constructie Lage prijzen mdt: TER NEUZENSCHE COURANT iSSf DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat de opgaven be- doeld in artikel 31 tweede lid der drankwet, ter secretarie der gemeente voor een ieder zijn ter inzage gelegd en tegen .betaling der kosten zijn verkrijgbaar gesteld. Ter Neuizen, den 7 Mei 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van LEL NEUZEN maken bekend, dat het verzoek van de ASSOCIATION COOPERATIVE ZELAN DAISE DE CARBONISATION te Ter Neuzen om op het perceel kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen, sectie G, no. 1861de bestaande cokesfabriek te mogen uitbreiden door bijbou- wing van een kolensilo met 2 electro-motoren van 65 P.K. elk, door hen is ingewilligd. Ter Neuizen, den 7 Mei 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNE VIJ RLESecretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter opembare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de AMERICAN PI TROLEUM COMPANY te 's Gravenhage, om vergunning tot het oprichten en in w ei kvv- brengen van een benzine-installatie mpt ecu ondergrondsch reservoir van pl.m. 6000 Liter en een bovengi ond'sche aftap-inrichting op/m het perceel kadastraal ibekend in sectie M, no. Op Dinsdag 21 Mei a.s., des namiddags drie uur zal in het Gemeentehuis gelegenheid be- staan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en de-ze mondelmg en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor bet bSvengemelde tijdstip, ter Secretarie oer gemeente kennis nemen van de ter zake inge- komen schrifturen. De aandacht van ibelanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande juris- prudentie niet tot beroep gerechtigd zijn, zy die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder- wet op den boven bepaalden dag voor het ge- meentebestuur zijn verschenen., teneinde bunne bezwaren mondeling toe te lichten. Ter Neuzen, den 7 Mei 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. BEKENDMAKING. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter algemeene kennis de volgende beschikkmg van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw: De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landibouw, Gelet op artikel 14 van het Waddenzeevis- scberijreglement (Staatsblad 1915 no. 206) laatstelijk gewijzigd bij Koninklijk Besluit van 15 Januari 1925 (Staatsblad no. 14), heeft goedgevonden: te bepalen dat met wijziging in zoover van de beschikkingen van 1 Februari 1927 no. 277 en 5 April 1928 no. 758 Afdeeling Visscheryen, de onder 3e van eerstgenoemde beschikkmg geplaatste omschrijving nader zal luiden: De grenzen van het gesloten gebied worden gevormd in het Noorden door de lijn, getiok- ken over den vroegeren dam van Holwerd naar Ameland; in het Zuiden door de lijn gaande van het kustlicht bij de Ven over de R.Z.H.S.-ton het kegel van het vaarwater naar Urk, over het Zwarte baken no. 9 van de Hofstede, over de Zwarte ton no. 2 met afgeknotten kegel van het Vrouwenzand naar den toorn van Warns 's Gravenhage, 3 Mei 1929. Overeenkomstig de geparafeerde minuut, De Secretaris-Generaal, Onleeslbaar. 1. S. G. Ter Neuzen, 8 Mei 1929. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. g-eroepen voor de volgende regeling omtrent het omroepen van verkiezingsredevoeringen; 1. Verkiezingsredevoeringen zullen alleen worden omgeroepen in het tijdvak van 12 Jund2 Juli a.s. 2. Ten elnde het normale programma zoo weinig mogelijk he hinderen, zal dagelijks, met uitzondering van den Zondag, de zender te Huiizen op de even dagen van 6.55 7.25 en op de oneven dagen van 6.557.10 nam. en de zender te Hilversum op de even dagen van 77.30 en op de oneven dagen van 7.15 7.30 nam. besoliikbaar worden gesteld. 3. In het geheel zijn dus beschikbaar 54 kwartieruren. 4. De verdeeling van dezen tijd over de partijen is: Roomsch-Katholieken 11, kwar tieruren; Anti-Revolutionairen en Chr. Histo- rischen tezamen 11 kwartieruren; S.D.A.P. 11 kwartieruren; Vrijheidsbond 6 kwartier uren; Vrijz. Democr. Bond 6 kwartieruren; Plattelandersbond 1 kwartieruur; Christen- Democraten 1 kwartieruur; Ds. Lingbeek 1 kwartieruur; Ds. Kersten 1 kwartieruur, Mr. Arts 1 kwartieruur; Communisten 1 kwar tieruur; besohikbaar 3 kwartieruren. 5 De drie eerstgenoemde partijen zullen over Huizen en de S.D.A.P. over Hilversum uitzenden. Op den zender te Huizen blijven dan nog 5 kwartieruren en op dien te Hilver sum 16 voor andere partijen ter beschikking. 6. Op grond van een door den Radioraad te houden loting worden de dagen der maand aangewezen op welke elk der partijen kan uit zenden. 7. Aanvragen voor zendvergunning moe- ten v66r 15 Mei bij den Minister van Water- staat zijn ingekomen. 8. Indien een partij geen gebruik maakt van den baar toekomenden tijd, valt deze terug aan de organisatie, die er gewoonlijk over besohikt. (De verdeeling der partijen in de Tweede Kamer is: 30 r. k., 13 a. r., 11 c. h., 24 s. d., 9 lib., 7 v. d., 2 staatk. ger. (Kersten), 1 herv. ger. (Lingbeek), 1 r. k„ Volksp. (Arts), 1 plattel. en 1 comm. De Ned. Chr. Radio- Vereeniging bad den wensch te kennen ge- geven om bij voorkeur geen verkiezingsrede voeringen door den zender te Huizen om te roepen en alleen en voor zoover daartoe door andere partijen werd overgegaan een overeen komstig aandeel daaraan te nemen. Red.) het kruiservraagistuk eens, dan is alweer een stevige grondslag gelegd voor het handhaven van de beginselem van de Washingtonsche con- ventie voor de beperking der linie-schepen, welke coniventie in 1931 verlengd of herzien moet worden. Men verzekert tocb al dat de dagen van de reuzen-schepen voorbij zijn en men tot linie-schepen beneden 30.000 ton te rug zal keeren. Het verlies van slechts een zoo'n kapitale eenheid in gevecht of schip- breuk moet voor een zeemogendheid trouwens fnuikend zijn. De eenige hoop dat de vooruit- z'chten voor een doortastende vermindering van de wapeningen te land nog zullen verbe- terem, is misschien dat de zeemogendheden aan de militaire landmogendheden een voorbeeld jeven, dat op deze laatsten een beschamenden indruk maakt en hen een duw in de goede richting geeft. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Besloten wordt Dinsdagavond van de vol gende week te behandelen de begrooting van bet Zuiderzeefonds. Voortgezet wordt de behanideling van de ontwerpen inzake herziening van het straf- stelsel. Minister Donner betoogt, dat bij de rech- terlijke macbt wisselwerking een groote rol speelt. Uit dien hoofde gevoelt hij weinig voor specialisatie. Het feit, dat een andere vorm is gekozen voor het beheer van de jeugdgevangenis, mag niet tot consequenties leiden ten aanzien van de gewone gevange- nissen. Comlbinatie van onvoorwaardelijke gevangenisstraf en geldboete, die de heer van Rappard wenschte, valt formeel buiten het kader der ontwerpen en de Minister acbt haar ook niet urgent. In de practijk is er meer vraag naar combinatie van voorwaardelijke veroordeeling en geldboete. DE RADIO TIJDENS DE VERKIEZINGEN Blijkens een mededeeling in het Christ. Tijdschrift voor Radio heeft de Radioraad de medewerking van de zendvereenigingen in- NIEUWE VERDAGING VAN HET ON T\V AEEN liN GSDEBAT. De zesde zitting van de commissie die de ontwapemngsconierentje te Geneve moet voor- beieuien, is iviaanuag te Geneve gesloten en men hoopt, schrytt de N. R. Crt., oat, wan- nee: zij m No>v ember of zoo opnieuw bijeen- komt, uit de laatste maal zai zijn en de tijd dan voor het bijeenroepen van de ontwape- nnigsconferentie rijp zal wezen. Reeds liu valt echter met groote waarschijnlijkbeid te vooi- spellen dat aie conferentie haar doel heel wat lager zal moeten stelien dan idealistisch den- kende menschen gehoopt hadden. Art. 8 van het tianovest van den Volken- bond zegt: „De leden van den Volkenbond er- kennen uat de handhavmg van den vrede de vermindering van de nat.onale wapening ge- biedt tot het minimum aat vereenigbaar is met de nationale veiligheid en met de nako- ming van de internationale vei*plichtingen die door een gemeenscbappeiijk optreden vereischt wordt." Twee grenzen zijn aus in dit art.Kel duidelijk gesteld, maar de eerste, de voorwaar- de van nationale veiligheid, is zeer vaag en hangt af van de vraag, wanneer bepaaide na- ties zich veiiig voelen. De1 meeste naties die den nnlitairen d.enstplicht nog hebben, achten dit instituut voor hun veiligheid onmisbaar en dit houdt weer de geoefende reserve-troepen i in stand. Het is ten eenen male onmogelijk ge- bleken in de ontworpen ontwapeningsconventie een bepaling opgenomen te krijgen volgens welke deze reseivetroepen bij de bepaling van de sterkte van een leger meegeteld zullen wor den. De reserve zal dus als nul gelden en een zuirvere vergelijking tusschen staten met staan- de legers zonuer en met troepen van de twee- de lmie wordt daardoor onmogelijk. Dit moet staten zonder reserveleger dan aanmoedigen onder ander namen reservemateriaal voor hun j leger aan te kweeken. Reeds klaagt men van Fiansche zijde dat de Duitsche jongelingen die 's Zaterdags en rs Zondags naar buiten trekken om zich m schieten, paardrijden en lichame- lijke inspanning te oefenen een „oorlogspo- tentiaal" vormen, die voor de geoefende reser ve-troepen der Franschen niet ver zou onder- doen, waarbij nog komt dat de Duitsche rijks- weerbaarheid met haar langen diensttijd van zelf het karakter van een. kader-leger heelt gekregen. Uit het bestaan van de reserves volgt ver- der dat men groote hoeveelheden oorlogstuig opgeslagen moet houden om ze in oorlogstij:. mee te wapenen. Nadat de mogendheden zon der sterke landmacht in de kwestie van bet al of niet meetellen der reserves hadden toe- gegeven, konden zij nauwelijks concessies in zake het oorlogsmaterieel van de andere par tij verwachten. Daarom bleek het ook onmo gelijk de hoeveelheid reserve-oorlogsmaterieel verminderd of beperkt te krijgen of een motie ten gunste van een beperking van de militaiie begrootingen te doen aannemen. De laatste zitting van de commissie heeft dus vrijwel geen schot in het ontwapenings- vraagstuk gebracht, maar veeleer scherpe grenzen om het program voor de latere ont- wapeningsconferentie getrokken. Het zal na ties die zich in hun verwachtingen teleurge- steld voelen, zooals Duitschland, moeite kos- ten met de besluiten van zulk een conferentie mee te gaan. Wordt echter geen volledige overeenstemming over haar besluiten bereikt, dan zullen zij nooit ten uitvoer gebracht kun nen worden. De eenige winst van beteekenis die het jong- ste ontwapeningsdehat te Geneve opgeleverd heeft, is dat het Amerika gelegenheid gege- ven heeft met een nieuw initiatief tot vloot- beiperking vcor den dag te komen. Wij kunnsn nu een nieuwe kruiser-conferentie tusschen de zeemogendheden tegemoet z'en en bij Amerika en Engeland is d.e wil zeer sterk om daarop tot overeenstemming te komen. Is men het over CONCERT OP DE MARKT. Bij gunstig weer (ook voor wat betreft de temperatuur) zal het muziekgezelschap „De veieemgde werklieden", directeur de heer A. Schirris, Donderdagavo.nd te 8 uur op de Markt het volgende programma uitvoeren: 1. Vvilhelmus. 2. Souvenir de Beersse, Pas-red. Lt. Purnotte. Ein Garnison, Fantaisie J. B. Minne. Les Dragon de Villars sur l'Opera de Maillart. Op ter Olympiade. G. van Weesel. Pauze. Dixmuiden Nieuwpoort, marche. J. de Smetsky. Franche Amitee, Fantaisie J. Martin. Loflied. Constantinople. POLITIEKE VERGADERING. Maandagavond was door de Chr. Hist, kies- verecn.g.ivg aimer een openoare vergadering beluga, waann ais spieker op trad het ud aer 'i wccue Earner ae beer n. Vvi nanus, met het onaerweip: „De party veihouamigen sinds Lite*) te opiuomst was matig. Nadat cle voOiZitter, ae heer d. de Biuyne Mz. de veigadernig met gdoed had geopenu, en m koi-te tiuKken aeze vergaaering bad geKen- scnetst ais mooiusatie voor ae Komenae ver- k.ezingen, verxreeg de heer Tilanus het woord. ±reze t>6gon mei- een uiteenzettmg van <le evemedige vertegenwoordigmg, waarvan de beteeK.en.iS eerst nu duideiijK aan het licht be- gint te treaen. War en vroeger de partijen voor de verKiezmgen gebonden. door coalitie ot concentratie, -thans staat eike partii vry. Ieder treeat in het strydperk met eigen candidaten en eerst na het beaena worden van den uitslag der verK.ez.ngen wordt getracht partijen tot elkander te brengen om op een gemeenschap- pelnk program een kabinet te voimen. Zoo is net by reciits en zoo is het bij links, 'legenover het voordeel van meerdere vrijheid der par tijen staat de moedy.Kheid om te komen tot samensteiiing van een Kabinet onder de E. v Spreker wy.st in dit verband op het gebeuide met de Vioouwet en de Ciezantschapscrisis. De kiezer heett goed te onderscheiden wat de taak is van den drenaar der Kroon en die van de Volksvertegenwoordiging. Met voorbeelden uit de laatste z.ttmgspeiiode toont spreker aan de gevaren die er zijn, wanneer de Volksver- tegenwooi digmg gaat zitten op den stoel der Rcgeenng. nat le.iit veelai tot teleurstelling. Wil men het huidige parlementaire stelsel in stand houden tegen communistische en fascis- tische woelingen, dan dient er te zijn een zoo krachtig mogeiyke regeering. iZomaer fouten is de E. V. met en de Chi Hist, partij tracht die zooveel mogelyk weg te nemen. Komende tot het huidige intermezzo-kabinet meent spreker dat dit het er nog met zoc slecht heeft afgabracht. De Chr. Hist, party staat er afwijzend noch aanbevelend tegenover. Breedvoerig stond spreker stil bij de kwestie van het gezantschap bij den Pairs. De Chr. Hc,st. partij betreurt haar houding in dezen geenszms. Spreker meent ecliter dat de situa- tie door de laatste gebeurtenissen met het Va- t caan eenigszins is gewijzigd, al zegt hy nog niet dat hij thans wel voor zou stem mem Zy is bereid tot samenwerking der rechtsche groe- pen, doch weigert beslist te buigen voor de dictatuur van Mgr. Nolens. Spreker waar- schuwt echter tegen het negatief optreden, van Ds. Lingbeek. Ook de St. Geref. party kan spreker hoe sympathiek de persoon van den. heer Kersten hem ook is niet bekoren. Deze partij heeft nu eenmaal de evolutie der laatste jaren niet verstaan. De Chr. Hist, partij wensoht niet mee te doein aan een stelselmatige ophitsing van het Protestantsche volksdeel tegen het Roomsch- Katholieke. Men heeft nu eenmaal rekemng te houden met het feit dat de R. K. Saatspaitij 30 zetels in ons parlement bezet. Wanneer spreker dus de kiezers een raad mag geven, dan is het deze: stemt niet op de klein.e par- tijtjes, dat geeft slechts verbrokkelmg. Wat de lauzen der linkerzijde betreft, spre ker behoeft daarvan niet veel te zeggen. Hy wijst slechts op de dwaze ontwapenings-ge- dachte. Ieder Christen is en moet zijn een man des vredes. Dat wil echter niet zeggen dat hij moet zijn een willoos werktuig. Zeo- lang er in Rusland tegenover een vredesleger van 1V2 millioen man een oorlogsreserye be- staat van 6 millioen, zoolang in Frankryk mil- Harden franken wordem uitgegeven voor leger I en vloot, zoolang het gevaar van. een Antwerp- sche oorlogshaven in de lucht hangt, zoolang 1 er verdragen als het laatste Engelsch-Fransche worden gesloten, zoolang dient Nederland wa- kende te zijn en zich niet weerloos ter slach- ting te laten leiden. Tegenover de leuze van het premievrye- staatspensioen stelt spreker de meening dei Chr Hist, partij, dat er verband moet zyn tusschen hetgeen in't leven is verricht en het geen op den ouden dag Wordt genoten. Hy acht dit ook paedagogisch beter. I De beteekenis van het aantal leden van den Bond voor Staatspensioen kon spreker niet be ter karakteriseeren dan door aanhaling van het berichtje in de T. N. Crt. over de laatst- gehouden vergadering van d'en bond alhier. De leer van den klassenstrijd is ten eenen- male voor elk Christen verwerpelijk. Niet bij den mensch maar bij God is het gezag. Ook wijst spreker op het gevaar onzer huwe- f lijkswetgeving wanneer die op linksche wijze wordt geschoeid. Resuineerende komt spreker tot de slotsom, dat de Chr. Hist, partij met voldoening op den door haar verrichten aiibeid in de bijna afge- loopen zittingsperiode mag terugzien en spoort hij de kiezers aan pal te staan voor de Chr. Hist, beginselen, getoetst aan de Heilige Schrift. Van de gelegenheid tot het stelien van vra- gen werd door een 5-tal personen gebruik ge- maakt, die door den spreker uitvoerig werdsn beantwoord'. Met een woord van dank aan den spreker en de aanwezigen en da.nkgebed sloot de voorzit- ter de vergadering. W. SCHEELE. f Maandag overleed te Zaamslag in den ouderdom van 81 jaar na een langdurige ziekte, de heer W. Soheele, rustend landbou- wer, die ook tal van jaren deelmaakte van Zaamslags gemeenteraad en behoorde tot de opriohters van de Cooperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent. Hij was d<5n der '5 leden van het dagelijksch bestuur dier cooperatie. Het valt wel op dat aan dit college, waarin mutaties zeldzaam voorkwamen, nu op een tijdsverloop van ruim den maand 3 leden zijn ontvallen. DE BEGRAFENIS VAN K. J. A. G. BARON COI.LOT d'ESCURY. Gisteren had op de algemeene begraaf- plaats te Kloosterzan.de de begrafenis plaats van den heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury, onder de treffende belanigstelling van een overtalrijke sohare, die van nabij, uit de omgeving en ook van over de Sohelde daar was saamgekomen, om te getuigen van hun waardeering voor dezen vooraanstaanden Zeeuwsch-Vlaming, deze reuzenfiguur, die niet alleen in zijne gemeente, niet alleen in deze streek, doch ook over ver daar buiten een gekende persoonlijkheid was, wiens groote werkkracht, doorzicht, doortastendheid, en tevens zijne minzaamheid, allerwege ten zeer- ste werd gewaardeerd. We willen bij deze nog een opsomming geven van de functies die de overledene, op 15 December 1858 te 's Gravenhage geboren, heeft bekleed, omdat dit een juist beeld heeft van de groote werkkracht, waarover de over ledene beschikte en de veelzijdigheid der zaken die zijn aandacht hebben gevraagd. Zijn eerste openbare betrekking was die van sohoolopziener in het arrondissement Axel, later Hulst, welke functie hij bekleedde van 16 Jan. 1883 tot 1 Januari 1921. Van 18 Mei 1884 tot 1 November 1893 was hij burgemeester van Stoppeldijk en Bosch- kapelle, en volgde op laatstgenoemden datum zijn vakler op als burgemeester van Honte- nisse. Ondertusschen was hij in 1888 benoemd tot ontvanger-griffier van de waterschappen Stoppeldijk c.a. en Lamswaarde c.a. Van 1892 tot 1910 was hij kantonrechter- plaatsvervanger te Hulst en werd in 1892 ook benoemd tot ontvanger-griffier van den pol der Stoppeldijk, in 1893 rentmeester van het Kroondomein, rentambt Hulst, secretaris- ontvanger van de waterkeering van het cala- miteuze watersohap Walsoorden en ontvan ger-griffier van het calamiteuse waterschap Walsoorden. In den loop van laatstgemeld jaar werd hy lid en later voorzitter van de commissie van bijstamd der Landhuishoudkundige congressen voor Nederlandsche afdeelingen, welke func tie hrj tot 1922 bekleedde. Van af 1893. was hij beschermheer der Harmonie St. Cecilia te Kloosterzande, welk gezelscihap zijn voile belangstelling genoot, en vanaf 1895 ook van „St. Cecilia" te Stop peldijk. In 1894 werd hij lid van de Prov. Commis sie voor Zeeland, belast met het toezicht op de proefvelden, tot 31 Oct. 1913. Na een zeer moeizame propaganda, die groote inspanning vereischte, gelukte het hem in 1899 op te richten de Eerste Nederlandsche Cooperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent, welks voorzitter hij werd en tot aan zijn dood bleef. Hij verrichte daarmede een pioniers- werk, waarvan later velen met vrucht hebben geprofiteerd. In het jaar 1900 werden door hem opge- richt de Onderlinge Veeverzekerings-maat- scihappij en de Onderlinge Verzekerings- maatschappij tegen Hagelschade, te Hulst van welke bloeiende maatschappijen hij voor zitter werd en bleef. In 1900 werd hij lid en was van 1901 tot 1921 voorzitter van het bestuur en daarna eere-lid van den Algemeenen Nederl. Zuivel- bond (F. N. Z.), en van 1901 lid en onder- voorzitter van den Raad van Toezicht der Cooperatieve Centrale Raffeissenbank te Utrecht. De Commissie van onderzoek naar den toe- stand en de vooruitzichten der Nederlandsche Suikerindustrie telde hem van af 1903 onder hare leden, terwijl hij van af 1907 correspon dent der Directie van den Landbouw was. Gedurende den oorlogstijd was de over ledene lid van de Commissie van Advies in zake de uitvoering van art. 7 van de Distri- butiewet 1916, voorzitter van de cultuurcom- missie in Zeeland, commissaris van de Ned. Export Maatsohappij (N.U.M.) en voorzitter van het Koolzaadkantoor. Hij was ook lid van de commissie voor de tentoonstellimg in 1900 te Parijs, voorzitter van het Ned. Comitd van de Federation In ternationale de Laiterie, lid van het uitvoe- rend comite permanent, lid van verdienste van het Nederl. Rundvee Stamboek, lid van het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Land- bouwvereeniging van 1908 tot de overgang in het Kon. Ned. Landbouwcomite, voorts voorzitter der Kaascontrole Station Friesland tot 1920. Meermalen vertegenwoordigde hij de Ned. Regeering op verschillende internationale landbouw- en zuivelcongressen, terwijl hij eenige jaren voorzitter was der Provinciale Regelingscommissie voor de Veefokkerij. Hij was eenige jaren lid van het bestuur i AMSTERDAM ROTTERDAM GROMINGEN der afdeeling Hulst vein de Z. L. M. en vanaf 1926 eere-lid, lid van den dijkraad der water keering Margaretha c.a., lid van de grond- wegcommissie Stoppeldijk, en eenige jaren lid en voorzitter van de Gezondheidscommis- sie te Hulst. Voorts bekleedde hrj de functie van com missaris van de Utrechtsche Bank, lid van den Raad van Toezicht der Amsterdamsche Bank, commissaris der N.V. Zeeuwsch-Vlaam- sche tramwegmaatschappij en lid van den Raad van Bestuur van de stoomtram Hulst Walsoorden, van welke laatste hij sinds de aprichting lid van den Raad van Bestuur was. Hij was officier in de Oranje Nassauorde, officier van de Belgische Kroonorde, officier der Huisorde van Oranje, Ridder van het Legioen van Eer, officier Mdrite Agricole, en werd in die orde later bevorderd tot officier. hij ontving de Landbouw decoratie le klasse van Belgie, de Medaille du Roi Albert en werd ook benoemd tot commamdeur in de Orde van Leopold II. De baar werd door pachters van het Kroon domein van uit de woning naar de begraaf- plaats gedragen, Nadat de kist in den graf- kelder was neergelaten werd in de eerste plaats het woord gevoerd door den heer Jhr H. J. Repelaer van Driel, administrateur van het Kroondomein, die hulde bracht aan den overledene, die 35 jaar de belangen van het Kroondomein en zijne pachters heeft behar- tigd, en al zijn werkkracht, lust en ijver daaraan heeft gegeven. Hij zal uit dit rij>ke leven niet alles naar voren brengen en niet opsommen de ondervonden moeilrjkheden, maar meent toclh te moeten aanstippen het rampjaar 1906, toen deze gemeente door een overstrooming werd geteisterd en, dank zij het doortastend optreden van den heer Collot d'Escury spoedig hulp werd verleend am het water te keeren en hij rusteloos daarvoor in de weer was. Hij roermde hem ook om zijn vriendelijkheid en voorkomendheid en betuig- de, dat zijn nagedachtenis bij het Kroon domein steeds in eere zal worden gehouden. Hiema nam het woord de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. W. J. Quarles van Ufford, die verklaarde, dat het hem niet mogelijk is steeds tegenwoordig te zijn hij het brengen der laatste hulde van een burge meester in deze provincie, doch dat hij be- hoefte had gevoeld om, bij uitzondering hier op dit oogenblik tegenwoordig te zijn. omdat het hier de laatste eer betreft aan een burge meester die zoo ontzaglijk veel, niet alleen voor zijn gemeente, doch voor geheel Z.- Vlaanderen heeft gedaan en ten algemeenen nutte heeft gewerkt en gezwoegd, indien het de belangen dezer streek betrof. Met zeer veel ontroering is de droeve mare van het plotseling overlijden van deze reuzen figuur vernomen. Hij was een echt type van den goeden landedelman, een stoeren werker. igedurende zijn gansche leven. Spreker somde vervolgens verschillende functies op door den overledene bekleed en van hetgeen door hem als resultaat van zijn weilk werd verkregen. Het gaat daarbij niet altijd even gemakkelrjk. Maar met zijn door- zettingsvermogen wist hij tooh meestal ten slotte zijn doel te bereiken. O.m. wees hij op de moeite die de heer Collot zich heeft ge- troost voor verbetering van de afwatering dezer streek, en dit ten slotte heeft weten te bereiken door het voor een paar jaar ge- stiohte Dieselgemaal. Voorzeker zal door al hetgeen hij heeft verricht zijn nagedachtenis bij zeer velen in dankbare herinnering voort- leven en persoonlijk wil spreker hem nog hulde brengen voor de vriendschap die hij sinds zijn komst in Zeeland van den over ledene heeft ondervonden. De heer Jac. de Waal, oudste wethouder. bracht namens den raad en de gemeente een laatsten groet aan den overleden gewaardeer- den burgemeester. De heer P. Stallaert deed dit namens de pachters van het Kroondomein, terwijl de heer G. Vogelvanger, onder-voor- izitter van de Cooperatieve Suikerfabriek ,,Sas van Gent" sprak namens die instelling en de heer W. H. de Vos, te Dordrecht, namens den Bond van Coop. Suikerfabrieken, welke zoozeer van de werkzaamheid van den overledene hebben geprofiteerd. Namens de Werkgevers-Risicobank, de F. N. Z. en het Ned. Comit<5 van den Intematio- nalen Zuivelbond en de afd. Nederland van de Internationale Landbouiworganisatie, sprak de heer Dr. F. E. Posthuma, namens de Zeeu.wsche Landbouw Maatscaappij de Zeeuwsch-Vlaamsche tram en de tram Hulst- iJIoek.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5