sproeien komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol a Bijalle Drogisten. GEMEHGDE BEBICHTEI. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. EEN SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN, bij Wiehijden r^ilUI- II lulu il'i IWWill I'll BIMII—MUHHWVli'lli— lijksche kosten van de geheele verdedigings- macht kunnen volgens dit plan tot 18 millioen kronen teruggebracht worden. Op het gebied van pratktische ontwapening zou Denemarken met een dergelij-k plan aan de overmatig gewapenide staten een voonbeeld geven, maar de vraag rijst dan toch, of het nog wel in staat zal zijn, de verplichtingen die het als lid van den VoLkenibond op zich geno men heeft, wanneer het geval van een gemeen- schappelijke actie zich mocht voordoen, na te komen. Een staat, die zichzelf zoo weerloos gemaakt heeft, vormt ook een lokaas voor mi- litairistisch gezinde veroveraars. AJ deze vaak gehoorde argumenten zullen natuurlijk, wanneer een wetsontwerp in dien geest bij het Folketing wordt ingediend, op- nieuw te berde geibracht worden, maar, als de regeering het voorstelt, is aan de nieuwe wet in het Folketing een meerderheid verzekerd. Alles hangt dus ten slotte van de beslissing van de Eerste Kamer, het Landsting, af. De vorige maal heeft dit lichaam de ontwapenings- wet verworpen, maar er schijnen thans aanwij- zingen te zijn dat de liberalen zich niet meer met de conservatieven zullen vereenigen, om haar ten val te brengen. Bij het wetsontwerp van 1925 was bepaald dat na aanneming van de wet door de twee kaimers van den Rigsdag een volksstemming in laatsten aanleg over het lot ervan zou be- slissen. De laatste faze van den strijd zal dus mogelijk ook nu weer buiten het parlement uitgevochten worden, maar wanneer de libe rate kiezers dan denzelfden koers kiezen als hun vertegenwoordigers in het parlement schij nen te willen inslaan, kan niets meer verhinde- ren dat Denemarken de eerste kleine Europee- sche natie wordt die met het militaire stelsel br66kt DE ANTI-DRANKWETTEN. Men weet, dat onlangs de strafwetgeving te- gen overtreders van de anti-drankwetten in de Ver. Staten zeer is verscherpt. De nieuwe .Joneswet laat de mogelijkheid open, overtre ders van het drankverbod te straffen met maximaal (vijf jaar gevangenisstraf en tien duizend dollar boete). Te Chicago is Donder- dag voor het eerst recht gedaan onder de nieuwe wet. De bedoeling van de Joneswet is, dat enkel de beroepsovertreders er de ge- strengheid van zullen ondervinden. Te Chica go dan stonden vier menschen terecht, van welke er drie erkend hadden schuldig te zijn aan omkooping van agenten der dranbbestrij- dingspolitie. De vierde, die niet bekend had, werd vrijgesproken; van de_ drie andere heeren kregen er twee een jaar en een dag, no. 3 kwam er af met zes maanden, voorwaardelijk. VERDRONKEN. Zaterdagmorgen is het zoontje vanschipper Bouwens van het sleepschip „Wij'kdienst 13", liggende te Vreeswijk, over boord gevallen en, verdronken. Het lijkje is later opgehaald. Te Bergum (Fr.) is het zoontje van H. Zwart, machinist d'er Thermo-Chemische Fa- briek, in een gracht gevallen en verdronken. Het 3-jarig zoontje van den landarbedder L. van Vliet te Nootdorp is een sloot achter de ouderlijke woning verdronken. MOORDAANSLAG. Zaterdagavond werd het station te Deventer in rep en roer gebracht doordat een jongeman, J. W. B., een vrouw achtema zat. De vrouw vluchtte van het perron het kaartjesbureau binnen en daar volgde tot ontstentenis van het spoorwegpersoneel, een hevig geveeht, waarbij B. de vrouw, W. G. H. genaamd, met een mes aan hals en armen verwondde. De dad'er werd tenslotte overmand en de vrouw werd in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis over- gebracht. De vrouw leefde gescheiden van haar man en had connecties met B. aangeknoopt. On- clanks haar belofte om met B. naar Enschede te vertrekken, had zij van het perron willen wegsluipen. De dader is aan de justitie overgeleverd. EEN AANKLACHT TEGEN DEN BURGEMEESTER VAN 's-GRAVENZANDE. Donderdagmorgen, 2 Mei, kwam de heer .1. C. Burgersdijk, opper-.brandmeester van de brandweer te 's-Gravemzande bij den burge- meester dier gemeente, mr. J. Brunt. De heer Burgersdijk en nog eenige brandmeesters had den een cursus betreffende het brandwezen bijgewoond te Voorburg en Rijswijk onder lei- ding van den heer Roelofsen, inspecteur van politie, opperbrandmeester te Delft. De heer Burgersdijk kwam bij den burgemeester om zijn declaratie voor reiskosten, waarin oak be- grepen waren de reiskosten van de brandmees ters, welke met hem den cursus hadden ge- volgd, nader toe te lichten. Daar bij is het tot eenige woordenwisseling gekomen tot op een gegeven oogenhlik de burgemeester mr. J. Brunt den heer Burgers dijk een vuistslag in bijzijn van anderen, toe- diende. Naar aanleidin# hiervan heeft de heer Bur- gersdijk een aanklacht ingediend bij den offi- cier van justitie. DOOD OPGENOMEN. De heer W. Eekelman te Muntendam, die Vriidagmiddag per fiets naar een brand wou gaan, is tegen een boom gereden en dood op- genomen. OVERREDEN EN GEDOOD. Te Nijmegen is Vrijdagmiddag op St. Anna- land de 60-jarige haer H. J. van Baal, eigenaar van een winkel in uurwerken aan de Broers- straat aldaar, door een stoomtram uit Gennep overreden en gedood. VERDRONKEN. Zaterdag is de 34jarige proviandvaarder L. D., gewoond hebibende aan de Veerlaan,, toen hij op de rivier de Nieuwe Maas te Rotterdam in zijn roeifooot staande een lijn wilde over- gooien naar het voorbijvarende motorschip Leendert Comelis, doordat hij mis gooide, te water geraakt en verdronken. De rivierpolitie heeft eenige uren. tevergeefs gedregd. DRIEJARIG KIND VERBRAND. Doordat een ongeveer driejarig kind' van den arbeider D. W. te Roswinkel een doosje lucifers wist te bemachtigen, geraakte het in brand. Hoewel de vlammen spoedig gedoofd werden, bekwam de kleine zoodanige brand- wonden, dat het aan de gevolgen overleed. Bij het grensstation Weeze, bij Goch, hebben Duitsche kommiezen een uit Nederlamd geko men smokkelauto bij het passeeren van den spoorwegovergang aangehouden en in beslag genomen, met de daarin verborgen 3200 pond koffie en 50 pond thee. EEN PAARD DOODGESTOKEN. Te WinschotenZuiderveen is een best paard van den heer J. H. Takens doodgesto- ken in de weide gevonden. GEDOOD. Be fabrieksaibeider Jan van der Vliet, die per rjjwiel naar zijn wonyig te Ouder-Amstel ging, werd onder de gemeente Abcoude door een automobiel achterop gereden em door on- bekende oorzaak aangereden. De man is on,- middellijk gedood. EEN BANKINSTELLING VOOR RUIM 1700 BENADEELD. Op 20 April heeft een jongeman, die in het gezelschap van een vriend was, bij een bank- instelling te Rotterdam een kwitantie gepre- senteerd over een bedrag van f 1725,96. De kwitantie stond ten name van een firma al daar, welke meer zaken met deze bank doet. Aan de kwitantie was inlets bijzonders te zien en zij is dan ook uibbetaald. Maar eenige da- gen later bleek, dat de afdruk van het fac- tuurstempel, en het fiatstempel, en het pro- curatie-stempel, ibenevens de hand'teekening van den directeur en den procuratiehouder valsch waren. Hiervan is terstond aangifte gedaan bij de justieelen dienst van het bureau aan de Groote Paauwensteeg, welke een uit- geibreid onderzoek instelde. Men kwam toen tot de ontdekking, dat een stempelfabriek in de Aert van Nesstraat stempels had gemaakt, in opdracht van een jongen man, die zeide te komen naanens de firma, op wier naam de val- sche kwitantie was gesteld. De stempelfabri- kant was nog in het bezit van het desbetref- fend orderbriefje. De politie kreeg hierdoor een draad in handen en na lang zoeken, viel de verdenking op den 18-jarigen meuibelma- kersleerling J. H. F. M., die bij de firma werkt, welke geregeld levert aan de firma van de kwi tantie. De jongen, die pertinent omtkende, we.rd geconfronteerd met den stempelmaker, die hem terstond herkende. Ook werd hij door eenige bankemploye's herkend als te zijn de aanbieder vam de kwitantie. Hij werd opge- sloten. Uit het verder-e onderzoek bleek, dat de aangehoud'ene nog al eens meubelen bij de firma had gebracht en dan voor zijn patroon zelf de kwiitanties daarvoor had uitgeschreven. Op die manier wist hij dus hoe deze firma de kwitamtie's behamlelde en welke stempels hij daarbij gebruikte. Opnieuw ondervraagd gaf de jongeman toe, inderdaad d'e valsche kwi tantie te hebben vervaardigd. Maar, zoo zeide hij, hij had het gedaan op verzoek van een onibekenden man, die hij wel eens in het post- kantoor aan den Coolsingel had ontmoet en dien hij ook wel eens bij draaiorgels in de stad had gesproken. Jnmidid'els had de politie ook argwaan ge- kregen tegen een vriend van den verdachte, den 18-jarigen M. v. S. Ook hij ontkende ten stelligste iets van de zaak af te weten. Het bleek evenwel al spoedig dat hij met M. in het bankgebouw is geweest, bij het aanbieder van de kwitantie. Bij een huiszoeking werd eerst in een cbocoladebusje, dat tusschen een hoop rommel verborgen lag, een bedrag van f 420 gevonden. Op de vliening is vervolgens een papieren zakje met f 1200 aangetroffen. Ook is verdenking gevallen op de verloofd'e van *M., de 17-jarige G. C. H. Zij zeide van niets te weten, maar bij fouilleering werd een bedrag van f 100 op haar gevonden, welk geld zij van haar verloofde had gekregen. De vriend en zij zijn eveneens aangehouden en opge- sloten. Tegen M. is nroces-verbaal opgemaakt we- gens valschheid in geschrifte, tegen den vriend op grond van medeplichtigheid en heling en tegen bet meisje wegens heling. (N. R. Crt.) ONGELUK IN EEN CIRCUS. Te Frankfort a.d. Main is in een circus een ernstig ongeluk gebeurd. Tegen het einde van het programtma werktem twee artisten hoog in de tent aan twee aan elkaar bevestigde trape zes. De trapezes draaiden tenslotte zeer snel in het rond, waarbij plotseling een, touw is losgeraakt. Een der artisten viel naar bene- den en overleed spoedig. EEN VERGEETACHTIG PASSAGIER. In een coupe derde klasse heeft men te Ber- lijn een kist met 400 geweerpatronen gevon den,, De vondst is onmiddellijk aan de politie gebracht. De vergeetachtige passagier, die vermoede- lijk alle reden gehad heeft om zich zoo spoe dig mogelijk van de munitie te ontd'oen, kon nog niet opgespoord worden. Vergadering van Donderdag 2 Mei 1929, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden: J. J. de Jager, L. J. Geellhoedt, D. Scheele, P. van Cadsand, C. A. Verlinde, A. de Bruijne, P. F. de Bakker, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel, C. van den Bulck, D. van Aken en W. Bedet. De VOORZITTER opent de vergadering. Aan de orde komt: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 14 Maart I.1. worden met algemeene stemmen vastge- steld zooals die in druk zijn verschenen. 2. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van den Overste van het Capueijnenklooster te Sluiakil, waarin deze bericht dat zijn vereeniging het raadsbesluit van 14 Maart j.l. tot verkoop van een per- ceel gemeentegrond voor den aanleg eener Roomsch-Katbolieke bijzondere begraafplaats te Sluiskil in overweging heeft genomen, doch dat hij namens ,,de Vereeniging van Kapucijnen gevestigd te Haandel (gemeente Gemert) mededeelt, dat zij met dit raads besluit niet accoord gaan. Aangenomen voor kennisgeving. b. Bericht van J. J. H. Smolenaers te Sluiskil, dat hij zijn verzoek tot wijziging van artikel 10 der Bouwverordening intrekt. Aangenomen voor kennisgeving. c. Verslag van de bevindingen en hande- lingen der Gezondheidscommissie wier zetel gevestigd is te Ter Neuzen over 1928. De heer DE BAKKER vestigt de aandacht op hetgeen de Cammissie schrijft omtrent de ondraaglijke stank, in de Ulo-school te Ter Neuzen bemerkt, veroorzaakt door de priva- ten, en waaromtrent de cammissie Ihet ge- meentebestuur heeft aangeschreven. Aan het slot staat, dat het der commissie niet bekend is of aan haar advies gevolg is of zal worden gegeven, aangezien zij daaromtrent geen be richt heeft ontvangen. Is, vraagt spreker, daar nog niets aan gedaan. De VOORZITTER antwoordt, dat het wel mogelijk is, dat der commissie bij het schrij ven van het verslag nog niets bekend was. Deze zaak is bij den gemeentebouwmeester in onderzoek. De heer DE BAKKER: Maar dan kan het nog wel een paar jaren duren. De VOORZITTER: Als dat moet ja, maar dat is thans niet te bepalen. Het verslag wordt voor kennisgeving aan genomen. d. Het raadsbesluit d.d. 14 Maart 1929, tot verkoop van gemeentegrond aan J. Deij C.Lz., voorzien van het bewijs der goedkeu- ring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het raadsbesluit d.d. 14 Maart 1929, tot verkoop van gemeentegrond aan de wed. C. J. Malipaard, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. f. Het raadsbesluit d.d. 14 Maart 1929, tot verkoop van gemeentegrond aan A. A. Eekman, voorzien van het bewijs der goed keuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. g. Het raadsbesluit van 27 December 1928/24 Januari 1929 tot wijziging van de legesverordening, voorzien van het bewijs der koninklijke goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. li. Bericht van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 28 Maart 1929, dat door hen is goedgekeurd de begrooting der gemeente voor den dienst 1929. Aangenomen voor kennisgeving. i. Het verslag dlr commissie van toezicht op het lager onderwijs voor Sluiskil-Drie- wegen, over 1928, luidende als volgt: Voldoende aan het bepaalde bij artikel 184 sub 3 der Lager Onderwijswet 1920 heeft on- dergeteekende de eer, U namens de Commis sie van Toezicht op het Lager Onderwijs voor Sluiskil-Driewege-n het verslag dier Commis sie aan te bieden over het jaar 1928. In den loop van 1928 hield de Commissie drie vergaderingen en wel twee te Sluisikil en een te Driewegen. De volgens de wet tot schoolbezoek bevoegde leden brachten in die vergaderingen verslag uit van hun bezoeken aan de scholen in het ressort der commissie. In het algemeen waren de bevindingen dier leden en dientengevolge hun rapporten gun- stag, zoodat de Commissie noch wat het on derwijs, noch wat den toestand der school- gebouwen betreft, bijzondere opmerkingen te maken heeft. Onderwerpen van bespreking worden voorts het instituut der assistenten en dat der schoolartsen. Met betrekking tot het eerste spreekt de Commissie haar voldoening uit over het aan- stellen van assistenten aan de z.g. kleine scholen in onze gemeente, waartoe Uw college besloot voor den aanvang van het cursusjaar in 1928. Een in vele vergaderingen besproken en in tal van jaarverslagen neergelegde wensch der Commissie ging daarmee in ver- vulling. De Commissie diende in 1928 eenmaal van advies en wel op verzoek van het gemeente- bestuur naar aanleiding van een missive van heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarin (het gevoelen der gemeentebesturen gevraagd werd over het instituut der school artsen naar een bijgaand plan van de Provin- ciale Vereeniging „Het Groene Kruis". In meerderheid verklaarde de Commissie zich v66r schoolartsen, doch kon deels om finan- cieele, deels om principieele redenen het adres van „Het Groene Kruis" niet steunen. Overigens is de Commissie nog steeds van het grootste nut der schoolartsen overtuigd. De Commissie bestond in 1928 uit de heeren H. J. Colsen, voorzitter, Th. L. A. van der Bilt, A. Brakman, J. C. Jansen en J. J. Kaan, secretaris. Aangenomen voor kennisgeving. j. Proces-verbaal van de op 12 April 1929, ten kantore van den gemeente-ontvanger ge- houden opneming der boeken en kas, waarbij is gebleken, dat het batig slot over het dienst- jaar 1927 bedraagt van den gewonen dienst f 69.360,25 en van den kapitaaldienst 1686,14 en dat de ontvangsten voor den dienst 1928 tot op datum hebben bedragen 423.841,26%, en die over den dienst 1929 84.489,48, samen 579.377,1312, en dat de uitgaven tot op da tum hebben bedragen over den dienst 1928 f 426.945,23 en die over den dienst 1929 83.347,21 y2, te zamen 510.292,44^, zoodat in kas moest zijn 69.084,69, hetgeen overeen- komt met de in de kas bevonden en in het proces-verbaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. k. Een adres van G. Hamelink, A. Ver- schelling, H. van der Eijk, A. A. E. Vermast, en A. L. J. Vader, luidende als volgt: Ondergeteekenden, alien belastingbetalende inwoners van Ter Neuzen, alien voorstanders van weittelijke en ook zedelijke orde en tucht, achten zich niettemin juist in het belang van die goede orde en tucht, waarvoor onze plaats trouwens bekend staat, verplicht Uw geacht college er op te wijzen: dat op 19 Maart 1929 omstreeks een uur, vroeger of later komt er feitelijk niet op aan, eenige jongens aan het voetballen waren op het onontgonnen terrein in de buurt van het Diaconiehuis, in de richting van de boot, ter- reinen, die bij oud-Ter Neuzennaren als het Wilde Westen bekend zijn, waar gedurende maanden in deze vorstiperiode, zich geen voet- ganger waagde en waar dus niemand last van het voetballen had; dat daar verscheen een agent van politie, genaamd G. Vaders, die uit onkunde, als vreemdeling in Jeruzalem, of wel om andere aanvechtbare redenen dit voetballen niet toe- laatbaar vond; dat genoemde G. Vaders, op minder vader- lijke wijze vijf jongens; n.l. A. Hamelink Gz., C. Verschelling, B. van der Eijk, D. Vader en A. Vermast medenam en op het gevreesde politiebureau bracht op het Schoolplein; dat dit evenwel niet voldoende was, maar dat genoemde knapen, volgens sommige kna- pen, doch laat het minder zijn, in de prison, de eel hebben doorgebracht; dat zij daama tusschen half twee en twee uur aan school bezorgd zijn; dat de ouders van voomoemde knapen, het in strijd met alle opvoedkundige zeden en regelen achten, om kinderen zoo vroeg ver- trouwd te maken met het huis van bewaring; dat zij zich eerst wilden wenden tot den Officier van Justitie, doch dat zij als men schen zich wilden onthouden ter wille van de jeugd en de onervarenheid van den betrokken dienaar der Heilige Hermandad; dat zij evenwel van Uw geacht college ver- wachten een duidelijke en strenge afkeuring van de onlberaden handeling ter wille van het prestige der Nederlandsche wetgeving en niet minder van de vrijheid van den Nederland- schen burger en zijn kroost. De Inspecteur van Politie, in wiens handen dit adres werd gesteld, rapporteert daarom trent als volgt: Onder terugzending van 2 bijlagen van Uw brief van gisteren no. 754 heb ik de eer Uedelachtbaren het navolgende te berichten: Thans is mij gebleken, dat de heer burge meester geen bezwaar heeft, dat door mij de door Uw college gevraagde inlichtingen wor den verstrekt; Uit de wijze, waarop het adres is ingericht, blijkt niet de emst van de onderteekenaars, welke zij gaarne aan de zaak zagen toebe- deeld. Het is waar, dat de agent Vaders tegen het steeds groeiend voetbalkwaad streng is opge- treden en dat hij enikele jongens in de eel heeft gezet, doch in geen geval twintig mi- nuten, zooals in het verzoek is vermeld. Het optreden tegen voetballers behoort niet alleen tot zijn plicht, doch deed hij dit inge- volge mijn opdracht. Het plaatsen der jongens in de eel, die dien agent steeds uitjouwden en het op straat lastig maakten, draagt mijn goedkeuring weg. Ik vermeen zelfs, dat de betrokken kinderen en ook hunne ouders slechter zouden zijn af geweest, als ik tegen hen proces-ver baal had laten opmaken, waartoe ik in de toekomst, om onbenullige requesten als het onderhavige, te ontgaan, zal moeten besluiten. Aangezien openbare behandeling van de handelwijze van de politic ontegenzeggelijk sohade moet doen aan haar prestige, zou ik het ten zeerste waardeeren, als door den heer burgemeester over deze kwestie in a.s. open- bare raadszibting geen discussies werden toe- gelaten. In de woorden: „Wij meenen, dat het niet op Uw weg ligt te beoordeelen enz.", opge- nomen in de laatste alinea van Uw aange- haald schrijven, ligt een kwestie opgesloten, waarover men van meening kan verschillen. De heer VAN DEN BULCK heeft kennis genomen van den inhoud van het adres en is van oordeel, dat in dit geval de politie niet tactisch is opgetreden; hij zou dat dan in de toekomst ook gaarne anders willen zien. Zeker, het had misschien wel anders kunnen afloopen, maar hij keurt het toch afom zulke •kinders in de eel te steken. Hij wijst er voorts op, dat nu zoo zoetjes aan alles wordt vol- gebouwd en er voor de kinders geen geschikt speelterrein meer is, Hij zou graag zien, dat burgemeester en wethouders eens uitzagen naar een geschikt speelterrein voor de kin ders, dat hij toch dringend noodig acht. De heer COLSEN heeft bij de stukken ge- zien een advies van den inspecteur van politie doch was van meening, dat burgemeester en wethouders zelf een toelichting op dit verzoek zouden hebben gegeven. De inspecteur keurt het gebeurde goed. Maar dat men voor voet ballen in de eel gestopt wordt, gelooft spre ker niet, dat toch ergens anders voorkomt. Hij voor zich vindt het verregaand, was het iets anders, b.v. diefstal, dan zou hij er niet zoo over spreken. Het is ook waar, dat er in Ter Neuzen geen speelterrein is. Spreker geeft toe, dat men niet alles moet gelooven, want er werd ook nog verteld, dat er met de gummistok geslagen was, hetgeen overdreven is, maar toch is er, meent hij, te hardhandig opgetreden. De heer DE BAKKER erkent, dat het voet ballen buiten de daarvoor aangewezen terrei- nen verboden is, maar meent, dat toch reke- ning kon worden gehouden met de jeugd, ter- wiji hij het gewenscht acht, dat de raad eens uitziet naar een speelterrein voor het weste- lijk deel van Ter Neuzen. De heer SCHEELE geeft te kennen, dat, als men het adres der ouders leest, men den indruk krijgt, dat er ontactisch is opgetre den, maar die bezien dit als ouders en zij we ten toch ook niet hoe de kinderen zelf zijn opgetreden; daar kunnen ze weinig van zeg- gen. Er wordt gewezen op de wenschelijkheid om eens uit te zien naar een speelterrein, misschien is daar wel gelegenheid voor aan de Westzijde. Als het kon gevonden worden, was dit wel wenschelijk, want het spreekt wel van zelf, dat de kinderen niet den gehee- len dag naar hun klompen kunnen zitten kijken. Misschien willen burgemeester en wethouders wel eens nagaan of daar een op- lossing voor te vinden is. De VOORZITTER wil in de eerste plaats bespreken de opmerking van den heer Col sen, dat hij een advies van burgemeester en wethouders had verwacht. Dit college heeft het adres om bericht en raad verzonden naar het hoofd der politie, uit overweging, dat het niet tot hiunne bevoegdheid behoort. Ze heb ben dus geizegd we houden ons er buiten, ter- wijl de voorzitter van ons college, als hoofd der politie, wel zal zeggen hetgeen hij noodig acht. Er was dus geen verder schrijven van burgemeester en wethouders noodig. Die heb ben alleen het ontvangen antwoord over- geleigd. Spreker geeft te kennen, bereid te zijn, op een en ander te antwoorden. In de eerste plaats wil hij er op wijzen, dat het niet gemakkelijk is. In den winter was het niet zoo erg, maar zoodra er groei kwam, kwamen de klachten, dat de jongens op het gras kwamen spelen en daama kwamen ver- zoeken om de jongens te weerhouden te voet ballen. Ze schoppen overal tegen een bal, op de Markt, in de Burgemeester Geillstraat, enz. Er kwamen op een maand 10 klachten wegens lastige jongens, met verzoek daar- tegen op te treden. Nu had de politie proces- verbaal kunnen opmaken. Dit heeft dan tengevolge, dat de ouders worden uitgenoo- digd met hun kind voor den kantonrechter te verschijnen, waarna deze het laat afloopen met een reprimande, hun toe te dienen door den burgemeester. Veel indruk maakt dat niet. Er is daarom overwogen of het ook mogelijk was tuchtmiddelen tegen de jongens te gebruiken, die wat meer invloed zouden hebben. De te nemen maatregelen zijn toen door den inspecteur met het korps besproken, en er is toen gezegd: de eerste maal dat we een overtrading constateeren, zullen we den bal opnemen, die kunnen ze dan aan het bureau komen ophalen, en helpt dat niet, dan zullen we de overtreders zelf meenemen naar het bureau. Nu kan men wel van gevoelen verschillen over de te gebruiken tuchtmidde len, maar het afkeuren dat ze genomen wor den gaat toch niet. Spreker zelf zou, als hij voor de uitvoering stond, die jongens niet in de eel hebben opgesloten, maar dat hangt ten slotte af van het persoonlijk gevoelen hoe men tegenover kinderen moet optreden. De eene vader meent zijn kinderen te moeten opvoe- den met ze af en toe eens een pak slaag te geven en de ander doet dat niet en brengt ze ook groot. Spreker kan wel verzekeren, dat de politie het der ingezetenen niet lastig maakt. Er wordt in den regel gewaarschuwd. Er zijn gedurende Januari 2 processen-verbaal opge maakt, in Februari 4 en gedurende Maart 12 en dat stand dan in verband met de overtre- dingen betreffende beperking van het vervoer op de wegen, voor welke uitvoering men nu eenmaal staat, maar anders was dat getal ook niet zoo groot geweest. Er blijkt echter wel uit, dat de politie niet overzet optreedt. De heer GEELHOEDTOf dat de men schen hier erg braaf zijn! De VOORZITTER gelooft met, dat het zen- den van het adres een verstandige daad is ge weest. Indien een of twee der vaders daar- over eens een onderhoud hadden gevraagd met den inspecteur, en de zaak hadden kun nen bespreken, was dit veel beter geweest. Dan is het jammer, dat de menschen niet den juisten weg kiezen. Ze zijn ook van een bij zondere mentialiteit en handelen zeer ver- sdhillend, naar igelang ze er zelf al of niet bij betrokken zijn. Teekenend voor die mentiali teit is b.v. het geval, dat een vader, die zelf geklaagd had over het voetballen door jon gens, een poos later bij iemand die een rijwiel bij zich had stond te praten en die vader, toen er iemand van de politie passeerde zich, fei telijk ©enigszins uitdagend, uitliet: „zeg, is d&t nu die fiets waarvoor je gepakt bent?" De heer VAN DEN BULCK: Neem me niet kwalijik burgemeester, maar nu wordt u wel een beetje langdradig. De heer HAMELINK: Waarom moet je er dan zelf over boginnen? De VOORZITTER heeft hierover alleen wat verder uitgeweid, om door voorbeelden te teekenen, de mentialiteit van de menschen, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Doorzitten 1 jSJi ft fi gOf (fH S Eh wat de vraag van verschillende heeren naar een speelterrein betreft, burgemeester en wethouders kunnen eens uitzien. De heer VAN CADSAND is het met den voorzitter eens, die ouders hebben z.i. een ge- heel verkeerden stap gedaan. Zij hebben in dat adres den agent zeer laag weggezet, ter- wijl die toch niets anders deed, dan zijn in- structie uit voeren. Als ze geen betere ge- gevens hebben, moesten ze met zoo iets niet bij den raad komen. De heer COLSEN geeft nog te kennen, dat hij toch gaarne ook een antwoord van burge meester en wethouders zou hebben gehad, hoe zij over die zaak denken. Hij zou willen dat zij klaren wijn schenken, of zij het goed of afkeuren. De heer GEELHOEDT merkt op, dat bur gemeester en wethouders als college over die zaak niets te zeggen hebben. Burgemeester en wethouders moeten het ingekomen adres in den raad brengen, maar staan er als col lege verder buiten. Indien de heer Colsen echter zijn persoonlijike meening wenscht te kennen, wil hij wel zeggen, dat hij het niet goed vindt kinderen in de eel te steken. De heer HAMELINK wil tegenover het geen de heeren die aanmerkingen maakten op het optreden der politie iets anders zetten. Hij gaat met hun streven niet accoord. Als ze van oordeel zijn, dat niet tegen dat voet ballen moet worden opgetreden, dan moeten ze het desbetreffend artikel der verordening wijzigen. Hij heeft zich destijds verzet, tegen hetgeen aangenomen is. De wijze waarop de betrokken ouders deze kwestie aanhangig hebben gemaakt, is niet in het belang der kinders. Al kan hij ook niet bewonderen het optreden der politie, door de kinderen in de eel te sluiten, zoo wil hij toch ook wel erken- nen, dat kinderen tegen grooteren kunnen optreden op eene wijze dat je het bloed aan het kokien gaat, en men zich moet inhouden om hun geen klap om de ooren te geven. De heer GEELHOEDT: Het zou misschien in het algemeen beter zijn, dat die oude methode van tucht uitoefenen nog bestond. De VOORZITTER merkt op, dat, indien ouders ontstemd zijn over het optreden der politie tegen hun kinderen, zij zich met een klacht kunnen wenden tot den officier van justitie. Ddt is daarvoor het adres. De heer DE BAKKER meent, dat, als die bepaling er niet uitgaat, het nu proces-ver- balen zal gaan regenen. De VOORZITTER geeft als zijn oordeel te kennen, dat men ook wat aan het beleid van de menschen moet overlaten. Het vaststellen der bepalingen heeft niet ten doel om alle menschen die in strijd daarmede handelen terstond een proces-verbaal aan te doen, maar wel om op te treden tegen de onwilli- gen. Men moet daartoe de macht hebben. De heer BAKKER zou willen vragen dat burgemeester en wethouders dan een plaats aanwijzen waar mag gevoetbald worden. De VOORZITTER merkt op, dat hij reeds heeft toegezegd, dit bij burgemeester en wet houders over te brengen. Het adres wordt hierna met algemeene stemmen voor kennisgeving aangenomen. 1. Een adres van L. Dieleman die daarin verzoekt een gedeelte van de z.g. affuitloods, die door de gemeente is aangekocht, te laten staan, en aan hem te verhuren of te ver- koopen. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit adres te stellen in hunne handen om be richt en raad. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. m. Een schrijven van het burgerlijk arm- bestuur, waarin dit goedkeuring verzoekt eener wijziging in de begTooting voor 1928, strekkende am onvoorziene uitgaven te ver- minderen met f 170,46% en den post „zieken- verpleging" met dat bedrag te verhoogen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- slotan. n. Bezwaarschriften van vergunninghou- ders tegen hun aanslag in het vergunnings- recht voor 1929/30. Burgemeester en wethouders stellen voor, deze bezwaarschriften te stellen in hunne handen om bericht en raad. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. o. De VOORZITTER vestigt de aandacht op de oprichting van de vereeniging „De IJs- club" alhier, welke zich ten doel stelt het in- richten van een terrein am bij vorst te kun nen dienen als ijsbaan. Deze vereeni ging heeft daartoe aan den Staat een terrein aangevraagd en heeft alle uitzicht, dat haar dit zal worden toegewezen. Dat terrein moet echte in orde gemaakt worden. Heit bestuur der vereeniging heeft een en ander bespro ken, en zich de vraag gesteld, of het oak mogelijk was die uitvoering zoodanig te rege len, dat zij zelf daarbij een voordeeltje be- haalde en ook de algemeene belangen diende, door zoo mogelijk dat werk uit te voeren op een tijidstip dat er veel uitgetrokken werk- loozen te verwachten zijn in de maanden Mei en Juni en dan dat werk als werk- verschaffing uit te voeren, indien de gemeen te bereid was een deel in dat loon bij te dragen. Aangezien nog geen beslissing op het ver zoek aan den Staat was ontvangen, kon de vereeniging nog niet doorwerken, doch de voorzitter heeft aan spreker de bestaande plannen meegedeeld, en gevraagd of de voor zitter eventueel meende, dat een dergelijke regeling mogelijk zou zijn. Spreker heeft dit denkbeeld bij burgemees ter en wethouders besproken, en dit college meent, dat deze zaak steun verdient. De waarde die een flinke ijsbaan voor onze ge meente heeft, kon men in het begin van dit jaar ter deeg beseffen, en vooral voor de kin deren is het van groote beteekenis, aangezien de ouders deze daar gerust naar toe kunnen sturen, omdat het een veilige ijsbaan wordt, waar zij geen gevaar loopen te verdrinken. Op grond' van een en ander achten burge meester en wethouders termen aanwezig om aan de inrichting van die baan steun te ver- leenen, vooral daar dit op de voorgestelde wijze geschieden kan zonder bezwaar van de gemeentekas. Zij vragen daarom voor hun college machtiging om, indien een officieel verzoek ibinnenkomt, zich in verbinding te stellen met het burgerlijk armbestuur om met dit college te onderhandelen dat een bedrag van 250 tot 300 als bijslag in de loonen zal worden betaald, indien het werk wordt uitgevoerd met uitgetrokken werkloozen. Het werk wordt dan voor de vereeniging goedikoaper en het is ook van belang voor de gemeente. De heer HAMELINK noemt dit zoo geen eenvoudige zaak; als het werk z66 wordt uit gevoerd, wordt het, zegt de voorzitter, goed- kooper. Als het als werkverschaffing wordt uitgevoerd, dan bestaat het gevaar, dat dit

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2