ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVEBTENTIEgLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAWDEREN Wo. 8371. Woensdag 8 Mei 1929 69® Jaargang Eerste Blad. c& geea ABONNEMENTSPRIJS BIHNBNLAND. BPITENL AND. FEUILLETON. straatgeyechten te berlijn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. bii V verkoudheden en rheumatiek o n tv- fr nor nnst f 1 80 oer 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar o"r°»eniandea /U2.6S per 3 maanden fr. per post - ftbonnemen.en voor h«t bui.enland alleen bif vooruitbetalin,. Dit blad verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond mm?-- WIJZIGING VAN DE OUDERDOMSWET- Naar aanleiding van het bij de Tweede Ea rner aanhangige wetsontwerp tot wijziging van de Ouderdoro&wet 1919, hebben de Alge meene R.K. Werkgeversvereeniging, het Ver- bond van Nederlandsche Werkgevers en de Vereeniging van. Ohristelijke Werkgevers en Groothandeiaren in Nederland (Christelijke Werkgeversvereeniging), onder verwijaing naar de argumenten van het bestuur der Ne derlandsche Vereeniging ter bevordering van het Levenisverzekeringswezen, a an de Tweede Kamer verzocht, haar medewerking niet te verleenen aan een verdere wijziging van de Ouderdomswet 1919, waardoor naar hun inzien deze haar oorspronkelijk karakter van sociale voorziening ten behoeve van arbeiders en daar- mede gelijk te stellen personen al meer zou gaan verliezen. Het kan allerminst in het be- lang van de arbeiders zijn, aldus adressanten, indien de vrijwillige ouderdomsverzekering meer en meer zou worden een middenstands- verzekering, terwijl het een maatschappelijk belang is, dat de staat in deze aan het par- ticuliere verzekeringsbedrijf geen verder gaan- de concurrentie aandoet. MINISTER SLOTEMAKER DE BRUINE. Maandag is de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, dr. J. R. Slotemaker de Bruine, 60 jaar geworden. De viering van dezen dag had in huiselijken kring plaats, waar den ju- bilaris gelukwenschen in velerTfea vorm bereik- ten. De hoofdamibtenaren van het departe- ment van arbeid zonden een bloemenhuldede chefs der afdeelingen werden Maandagmorgen op het Departement door den Minister ont- vangen, waanbij zij den bewindsman hun ge lukwenschen brachten. HET HELDEN DER ZEE-FONDS „PRINS DER NEDERLANDEN". Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Roode Kruis heeft in totaal ruim f 133.000 kunnen afdragen aan het Helden der Zeefonds „Prins der Nederlanden". DE MILLIONNAIRS IN ONS LAND. Blrjkens de derde aflevering van 't Maand- sehrift van het Centraal Bureau voor de Sta- tistiek, ging het aantal millionnairs over 19201921, 1239, met een gezamenlijk ver- mogen van 2704 millioen, achteruit tot 946, over 19231924, met een vermogen van 2011 millioen om daarmee weer te stijgen over 19261927 en 19271928 tot resp. 1145 en 1199 met vermogens van resp,. 2574 en 2631 millioen gulden. Gaat men de verhouding na van de vermogens van deze belastingplichti- gen, dan blijken zij over genoemde jaren 19.90, 1651, 18.24 en 1869 van het totaal bedrag der vermogens te bezitten. KONING ALBERT HERSTELD. iKoning .Albert, die, een week de kamer heeft moeten houden, is thans weer geheel hensteld. Vrijdag, rond den middag, keerde hij per vliegtuig uit Parijs, waarheen hij zich den vorigen aivond had begeven, naar Brussel te- rug en woonde, in den loop van den middag, in het Palais des Academies, de officieele opening bij van het Koninklijk Belgisch Kolo- niaal Instituut, bij welke gelegenheid minis ter Jaspar en prof. Nolf het woord namen. VERKIEZINGRELLETJE NABIJ BRUSSEL. (Dr. Borms, die reeds op een honderdtal kies- vergaderingen voor de Vlaamsch-nationale partij, in de verschillende provincien, het woord voerde sprak Zondagochtend, alvorens zich naar het Zuid-Brabantsche dorp Kester te be geven, waar, als ieder jaar, het steeds door verscheidene duizenden personen bijgewoonde Uit het Engelsch door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Vlaamsche Mjeifeest zou worden gehouden, in het banoorden Brussel gelegen vlek Diegem. Een sterke groep der fascistische en anti- Vlaamsche ,,Jeunesses Nationales", waarvan zooals bekend, Pierre Nothomib de leider is, had zich eveneens naar Diegem begeven met bet doel Borms het spreken te beletten en zoo mogelijk zelfs in handen te krijgen. In de ver- gaderzaal kwam het tot een eerste kort ge- vecht en werden stokslagen gewisseld waarbij een vreedzaam imwoner der gemeente door de fascisten zwaar werd verwond. De „Jeunesses Nationales", buiten gedreven zijnde, jouwden Borms uit, na afloop der vergadering, en zette de „Braban<:onne" in, maar toen kwam het tot een handgemeen van belang en moesten de fascisten, door de gendarmerie en de veld'wach- ter.s beschermd, hun heil in de vlucht zoeken wat dan ook een einde aan de relletjes stelde. REGEL1NG VAN HET HERSTEL- VRAAGSTUK IN 'T ZICHT? Verleden week heeft de commissie der des- kundigen zich met het werken aan haar rap port bezig gehouden, maar daarbij, schrijft de N. R. Crt., niet verheeld dat het fragmenta- risch werk was, omdat zij slechts formules kon opstellen over welke men het totdusver eens was geworden, terwijl de eenstemmigheid over het bedrag der Duitsche annuiteiten en hun aantal nog altijd ver te zoeken was. Men bleef voor de groote gaping tusschen hetgeen de Duitschers aanboden en wat de .geallieerden eischten staan. Het Duitsche aanbod kwam neer op bereidwilligheid om 37 gelijke annu'i teiten van 1650 millioen mark met een con tante waarde van 26 V2 milliard mark te be- talen. De geallieerden vroegen: 37 annuiteiten stijgende van 1750 millioen mark tot 2450 mil lioen mark (dus d'ichbbij de tegenwoordige annui'teit van 2500 millioen mark, volgens de regeling van Dawes), 20 annuiteiten van 1700 millioen mark en een van 900 millioen mark, tezamen een contante waarde van 39 milliard mark vertegenwoordigende. Het verschil in de contante waarde die geboden en gevraagd werd, bedroeg dus 12% milliard mark. Terwijl de commissie iets deed om de zaken aan den gang te houden, blewen echter de ver- trouwelijke beraadslagingen gaande en de Amerikaansche voorzitter Owen Young heeft daarbij een belangrijke bemiddelaarsrol ge- speeld. Maandag werd bekend, dat de zaken voor het eerst een hoopgevend'e wending had- den genomen, omdat dr. Schacht, de voor- naamste Duitsche onderhandelaar, zijn goed- keuring aan Owen Young's nieuwe bemidde- lingsvoorstel had gegeven, dat in een hoogere Duitsche praestatie voorziet. Tegelijk wordt gemeld, dat de Britsche gedelegeerdein het „voorloopig" aanvaard en de Japanners er hun goedkeuring aan gehecht hebben, zoodat de beslissing over de definitieve aanvaarding er- van feitelijk alleen van Frankrijk zou afhan- gen. Moreau, de voornaamste Fransche gede- legeerde, werd Maandag te Parijs terugver- wacht en gisteren kon men dus weten, waar- aan men toe is. De door Owen Young voorgestelde en door d'r. Schacht aangenomen regeling voorziet in 37 jaarlijksche betalingen door Duitschland van gemiddeld ongeveer 2960 millioen mark, Daarna zou Duitschland nog gedurende 21 jaar, met behulp van de nieuwe internationale bank voor de Duitsche betalingen, de jaarlijk sche termijnen die de geallieerden voor hun schuld aan Amerika moeten afdragen, voor zijn rekening nemen. Er zou voorts, naar men hoopt, een bedrag van 10 milliard mark voor „mobilisatie" beschiktbaar komen. Het belang- rijkste feit is intusschen dat de contante waar de van de Duitsche praestaties tot ongeveer 36 milliard mark zou stijgen, zoodat het verschil tusschen wat de Duitschers thans aanbieden en de geallieerden eerst vroegen tot een paar milliard mark in contante waarde terugge- bracht zou zijn. Men zou rneenen dat de on- derhandelingen op dit verschil nauwelijks meer kunnen stranden. Men verneemt er nog bij, dat Duitschland in de 21 jaar waarin het voor de schulden der geallieerden aan Amerika op moet komen, gecrediteerd zou worden voor de winsten van de nieuwe wereldbank en een la tere vermind'ering van die schulden door Amerika. Men ziet dat in de samenvatting van het nieuwe bemiddelingsvoorstel slechts getallen genoemd worden en men weet niet, hoe het met de transfenbeseherming en de afschaffing van het financieele toezieht op Duitschland zal gaan. Maar dit is van later zorg, evenals de verdeeling van de oplbrengst der Duitsche be talingen onder de geallieerden, van wie er ver- scheidenen een herziening van de te Spa inder- tijd vastgestelde percentages wenschen. Dit laatste is trouwens een kwestie die de tegen woordige commissie del financieele deskundi- gen niet aangaat, maar tusschen de geallieer den onderling geregeld' zou moeten worden. Het belang van den keer dien de zaken te Parijs genomen hebben, is dat Duitschland toch nog, in vergelijking met zijn eerste voor- stel, een heel eind over de brug is gekomen. Het wegvloeien van het goud uit de kelders van de Duitsche Rijkslbank onder den indruk van de crisis die in de commissie der deskun- digen was ontstaan, moet hem beducht hebben gemaakt voor den schok dien Duitschland's crediet van een definitieve mislukking der Pa- rijsche beraadslagingen zou krijgen. Hij kan echter scherpe kritiek van diegenen zij ner landgenooten verwachten die reeds vonden dat hij in zijn eerste aanbod Duitschland's betaal- vermogen overschat had. Donderdagavond zijn in het Noorden van Berlijn weer woeste straattooneelen voorgeko- men. De opstootjes namen tegen 8 uur een zoo ernstiig karakter aan, dat de politie versterking moest laten aanrukken. Bij de ontruiming van de Hermannstrasse (Nuekolln), werd veelvul- dig geschoten en verscheidene personen wer den getroffen. De bevolking van de Hermann strasse en aangrenzende buurten toonde zich weer erg opgewonden. De politie maakte voortdurend van haar schietwapens gebruik, zoodat het zich vertoo- ne op straat zeer gevaarlijk was. Alle vensters moesten gesloten blijven. Af en toe staakte de politie het vuur, teneinde onschuldige voorbij- gangers gelegenheid te geven te passeeren, zonder zich aan het gevaar bloot te stellen, door een kogel te worden getroffen. Donderdagavond laat werd de toestand in Neukolln buitengewoon dreigend. De schietpar- tijen tusschen demonstranten der communisti- sche partij en de Schupo werden elk moment heviger. Ziekenauto's rolden voorbij, die ge- wonden vervoerden. In de voornaamste stra- ten van den strijd was het lfcht gedoofd. In deze straten hadden d'e communisten weder barricades opgeworpen, waarachter verschanst zij onophoudelijk op de politie schoten. Tegen half 11 was van alle kanten Schupo- versterking aangerukt met pantserauto's en machinegeweren. Deze hulptroepen waren uit- gerust met karabijnen en deels met handgra- naten. Den winkeliers in de Hermannstrasse was aangezegd de luiken voor de etalage's te bevestigen. De politie zette door met de scherpste middelen. Wie zich aan het ven- ster vertoonde, liep gevaar neergeschoten te worden. Met schijnwerpers en lichtpistolen werd het nachtelijk gevechtsterrein verlicht. De geheele streek rondbm de Hewnannplatz was door de politie afgezet. Ook de verslag- gevers werden niet op het gevechtsterrein toe- gelaten. De tactiek der communisten was oorspron kelijk om met vrij kleine groepen de politie steeds weer te verontrusten. Terwijl het in het Wedding betrekkelijk rustig toeging, wer den de gemoederen in de Nuekollner buurt door communistische aanvoerders en strooi- biljetten der „Rote Fahne" dermate opgehitst d'at de daar gevoerde guerilla zich ontwikkeld had tot een regelmatigen veldslag in de stra- ten. In deze strooibiljetten wordt de politie- president, de sociaal democraat Zorgiebel, met de wildste termen uitgescholden en worden de 1 soc.-democraten uitgemaakt voor „arbeiders- j moordenaars". De arbeiders werden opgeroepen tot de al- gemeene staking. De aanhangers der commu- i nisten werden opgeroepen 's avonds ter be- j kende plaats te verscbijnen. Het in het gevecht verschijnen van de pant- serauto gaf de politie vrij spoedig een be- langrijk overwicht. De wagen reed door alle straten van het onrustig stadsgedeelte en greep zoo noodig in met een werkzaam vuur. Tram- en ondergrondverkeer zijn stopgezet, na 11 uur oak het geheele particuliere ver- keer. Het gepeupel poogde steeds meer straten door het uitd'raaien der verlichting in het donker te zetten. Hier en daar werden ook weer barricades opgeworpen. Het aantal dooden was omstreeks midder- nacht gestegen tot 3, terwijl ongeveer 20 per sonen gewond zijn. Na middernacht trad een korte wapenstil- stand in, hetgeen echter nog niet behoefde te wijzen op een einde van den strijd. Veeleer kon worden aangenomen dat de politie een nieuwe aanvalstaktiek overwoog, daar de Prins Handjerrystraat als vrij onneembaar gold. Die buurt was nog steeds in volkomen donker gehuld. Het terrein tusschen de Hermannplatz en de Prins Handjerrystraat, dus de eigenlijke arbeidersbuurt Nuekolln, toonde een beeld van wilde verwoesting. Alle lantaarns waren kapot geslagen. De communistische elementen be- heerschten het terrein met groote strijdvaar- digheid. Waar nog lantaarns brandden, wer den zij met steenen of lange stokken kapot gemaakt. Op een gebded van ca. een vierkanten K.M. zag men geen enkelen Schupo. Alles was daar teruggetrokken. Overal lagen glasscherven van vernielde vensterruiten. Op sommige plaatsen waren boomen afgezaagd en dwars over den weg gelegd. Op den hoek van de Hermann strasse en de Prins Handjerrystrasse lagen barricades gevormd uit bouwmateriaal van het ondergrondsche spoor. Troepen communisten en Roodfrontstrijders riepen den voorbijgan- gers gedeeltelijk in onvervalscht Saksisch dia lect toe: „Halt! hier wordt geschoten!" Van Schupo's was in deze buurt niets te zien. Verder komen konden zij onimogelijk, daar communisten op de barricaden dit be letten. De demonstranten toonden zich zeer bewust van hun „overwinning. Zij hoopten, dat spoedig de algemeene staking zou begin- nen, welke verwachting schijnibaar groot was. De algemeene indruk is, dat de tactiek der politie niet zeer gelukkig was. Toen om 2 uur de straten van Neukolln nog niet ontruimd waren, rukten 2 pantser auto's op en 4 vrachtauto's met Schupo, ten einde de straten definitief te ontruimen. Luide commando's „Strasse frei" werrklonken, be- antwoord door pistoolschoten der demonstran- ten. De politie trad nu met alle kracht op. Scho ten vielen aan beide zijden. Heimelijk werden veel strooibiljetten, op- roepende tot de algemeene staking, verspreid. Tegen half 5 rukten nieuwe politie-afdee- lingen aan en werd de geheele stadswijk in wijden kring afgezet. De communisten trok- ken zich thans van d'e barricades terug, zoo dat de politie met een systematisch onderzoek van de huizen, waaruit geschoten was, kon ibeginnen. Zooals uit de gevonden kogels blijkt, beschikten de communisten ook over wapenen van zwaar kaliber. Vrijdagmorgen om 8 uur werd nog steeds uit sommige vensters ge schoten. De politie heeft reeds een groote hoeveelheid wapenen van allerlei aard in be- slag genomen. Ieder, die in het bezit van wapenen was, werd gearresteerd. De ontruimd'e barricades zijn door het trampersoneel verwijderd om de rails voor de tram vrij te maken. Het zou echter wel tot den middag duren alvorens het verkeer hersteld zou zijn. De arbeiders aan den ondergrondschen spoorweg hadden het werk gestaakt onder voorgeven, dat zij niet onder toezieht van de politie wilden werken. Overigens bewogen zich Vrijdagmorgen in de straten van Neukolln talrijke groepjes van arbeiders, die niet aan het werk waren ge- gaan, klaarblijkelijk omdat in vele fabrieken werd gestaakt. Geruchten volgens welke er 3 personen bij de nachtelijke schietpartij ge dood zouden zijn, werden Vrijdag niet beves tigd. De president van politie heeft de „Rote Fahne" voor den tijd van. 3 weken verboden, aangezien dit blad de communisten steunt bij hun poging om de republikeinsche staatsvorm omver te werpen. De politie, die in de morgenuren nog ver sterkt werd, handhaafde de afzetting, wat de bevolking veel last veroorzaakte, zoodat de ontevredenheid over deze maatregel toenam. De politie was van plan het stadsgedeelte tot Vrijdagavond bezet te houden, om een herha- ling van de gebeurtenissen en vooral het op- werpen van barricades te verhinderen. De Berlijnsche politie-presid'ent -hoofdeom- missaris) Zorgiebel heeft over de incidenten verklaard, dat de communisten, ondanks alle waarschuwingen, op verschillende punten der stad betoogingen hebben gehouden. Ze hebben isp 4) (Vervolfl.) ,,Nu moet u eens poed ihooren ping Bliss voort. ,,Wat wordt er pewoonlijk gedaan, wanneer een van uw clienten er voor een jaar vamdoor paat, naar A'frika of zoo, ik bedoel, wanneer jullie je in t geheel niet met hem in verbindinq kunt stellen. Ik peloof, dat hij dan een of an- der papier teekent, en dat jullie dan het heele zaakje voor hem opknappen." ,,U bedoeld een volmacht?" zeide Mr. Crawley, hem voorzicfhtig polsend. „}iuiist, zoo iets," zeide Bliss. ,,Wees zoo poed, en laat er even een opmaken.' Mr. Crawley keek, also! die snelheid van handelen hem wel een beetje te bar was. Hij kudhte en pinp weer pewoon in zijn stoel zitten. ,,Luister eens, Mr. Bliss, zeide hij, Jheeft u wel eenig beprip van de buiten- pewone beteekenis van zulk een docu ment." ,,Ik peloof dat zoo n volmaciht betee- kent," zeide Bliss, ,,dat ik u het recht peef om alles, cheques en overdrachten en zoo, in mijm naam te onderteekenen; in 't kort dat u het recht heeft om al mdjn zaken te repelen, totdat ik weer terug koim." „Juist," paf Mr. Crawley toe. De ver- antwoordelijikheid, welke zoo'n volmacht je oplept, is wel een beetje druik'kend. In uw peval, Mr. Bliss, zou die verantwoor- delijkheid niet alleen drukkend, maar be- paald overweldipend zijn. Het beteekend, dat ik de peheele controle zou hebben over een enorm fortuin, een fortuin, dat op het oogenbiik meer dan een en een kwart millioen pond sterling bedraagt. „Wel, het is toch eipenlijk uw werk, om de verantwoordinp van peldza'ken op u te nemen," zeide Bliss kalmpjes. ,,Ik zou praap die volmacht teekenen, voor- dat ik weppa." Mr. Crawley stond op, drukte op het schelknopje en paf den bediende, die op het schellen binnenkwam, de noodige in- structies. Toen pinp hij weer zitten en begon heel ernstiq tepen Bliss te praten. '.,U bent dus van plan buitenlands te paan, mr. Bliss?" vroep hij. „Wel, het staat nop te bezien' ant- woordde Bliss, ,,of ik Londen zal verlaten of niet." ,,Maar waarom dan in s hemelsnaam begon ,mr. Crawley. Bliss leunde iets voorover en klopte enerpiek op de schrijiftafel. Zijn peheele manier van spreken paf blijik van de vast- beslotenheid welke hem beheersohte: zijn stem zelfs had een anderen klank. Kijik eens, mr. Crawley' zeide hij, ,,u bent een rechtspeleerde van naam. Ik ver onderstel, dat u dus wel bekend is met de eerste beginselen van uw beroep." „Maar mijn beste mr. Bliss" zeide de rechtspeleerde verwijtend. ..Vanavond om zes uur, mlsschien iets vroeper", pinp Bliss voort, ,,ben ik van plan om voor een jaar te verdwijnen. .Wat... verdwijnen?" vragen waar- geen ver „Ja, maar u map me niet vrac om, u mag me zelfs in t geheel deren uitleg vragen. U behoeft niet te we ten of ik in Londen ben, op het vasteland, of misschien in een amder werelddeel. t Beste is, dat ik in uw gedadhten gedu rende een jaar niet besta. Waarschijnlijk zult u liiu en dan wel eens wat van me hooren"; pinp Bliss voort, terwijl hij den recfitsgeleerde recht in de oopen keek. ..Dat weet ik nop niet zeker. Maar als u mijn zaakwaarnemer wilt blijven, moet u dit poed begrijipen: wat er ook mope pe- beuren, in peen peval map u moeite cloen, om mijn verlblijifiplaats op te sporen. Mr. Crawley had geheel en al zijn be- minnelijlk zaken-air, waar hij zoo trotsch op was, verloren,, zijn mond hinp half open, zijn oopen staarden Bliss wijd-pe opend in-paf aan. De uitdrukking op zijn pezicht paf blijik van onpekunstelde stom- me verwond ering. ,,Nop nooit in mijn leven ben ik zoo verbaasd peweest," bracht hij er eindelijk met moeite uit. „Waarschijnlijk beprijipt u niets van het pewicht van uw financieeie zaken. Gedu»ende de volpende maanden worden alle hyipotheken in Schotland af- gelost en tot dusverre is er nop niet be- paald, hoe we dat geld weer zullen be- ieggen." ,,Maar wat weet ik in s hemelsnaam van geldbelegoing af? Ik zou het toch aan u, of aan een of anderen makelaar over- laten. Dat weet u toch wel, u moet me beschouwen, also! ik een minderjarig iemand was en u de man, die door de reohtbanlk tot mijn voopd was benoemd. zoodat u aansprakelijk bent voor het be- heer van al mijn geldzaken. Vindt u ook niet ,,Ik vind de verantwoordelijkheid wei heel proot, maar als u er op staat, zal ik haar natuurlijk aanvaarden. „Zoo, dan is dat in orde," zeide Bliss met een znciht van ve^lichtinp; hij stond op en preep naar zijn hoed. ,,Wacht nop even, mr. Bliss, zeide de rechtspeleerde, ,,u moet de volmacht nop teekenen. Bliss zette zijn hoed weer at en bleef staande wachten, terwijl Mr. Crawley een zeker gedeelte van het kantoor opschelde. Na eenipe miniuten lapen de verschillen de papieren voor hem uitgespreid. Bliss lcpde zijn vinper op het puntje van het zepel, nam een penihouder en zette zijn ha'ndteekening. De. rechtspeleerde stond naar die handteekening te kijken, also! er een maflnetisdhe kracht van uitgmcj. „Mr. Biiss," zeide hi) toen, terwijl het wel leek alsof voor de eerste maal in zijn leven een zekere emotie zijn stem onvast maakte, ,,dringt het wel poed tot u door, dat u aan een man het beheer over papie ren, aandeelen en onroerende goederen, ter waarde van ruim een millioen pond, in handen hebt pepeven? ,,Het is u wel toevertrouwd' zeide Bliss kalmipjes. „lik zelf zou liever niet zulk een proote veran>twoordelijkheid pehad hebben, maar omdat u er zoo op pesteld bent, heb ik het aanpenomen; en ik kan u verzekeren, dat ik het beheer zoo poed mogelijk zal voeren. Maar, ofschoon ik u niet praap zou willen beleedipen, peloof ik, dat het mijn plicht is om u nopmaals te vragen naar den aard van de onderneming, waar in u zich zoo hals over kop gedurende een heel jaar wilt storten." ,,'t Gaat heusch niet. zeide Bliss kalmpjes. Ik wil u alleen wel zegpen, dat het in het geheel niets qevaarlijks is, niets waarbij mijn leven pevaar zou kun nen 1 oopen.' Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord "Bayer" staat. Prijs 75 cis. de agenten, waar zij ze te zien hebben gekre- gen niet alleen uitgescholden, maar zelfs aan- gevallen. Op enkele plaatsen hebben de agen ten geschoten; men kan van de agenten wer- kelijk niet verlangen, dat ze met glace-hand- schoenen tegenover de menigte zouden op- treden. Het is wellicht juist, dat enkelen hunner hun zelfbeheersching hebben verloren of te snel handelden. Klachten over het optreden der agenten had Zorgieibel echter vrijwel niet ontvangen. Iedereen was vol lof over de houding der politie. Er bestaat geen reden om op te tre- den tegen de agenten, die in dienst hun leven op het spel zetten; mocht echter blijken, dat enkelen zich op onwaardige wijze hebben ge- dragen, dan zullen zij zich te verantwoorden h ebb em DE NIEUWE DEENSCHE REGEERING EN HAAR PROGRAM. De algemeene verkiezing voor het Deensche Folketing heeft, schrijft de N. R. Crt., den so- cialisten en den radicalen tezamen een meer- derheid verschaft en de kwestie van samen- werking tusschen deze twee partijen is met de vorming van een socialistisch-radicale coahtie- regeering onder den socialistischen minister- president Stauning opgelost. Het lag voor de hand dat de regeling van het ontwapenings- vraagstuk, hetwelk in de Deensche politiek de laatste jaren het groote strijdpunt is geweest, bovenaan het program der nieuwe regeering geplaatst zou worden, gelijk metterdaad ge- heurd is. Het vorige ministerie Madsen-Mygdal is in het laatst van Maart getuimeld, omdat de con- servatieven de militaire uitgaven met 6 mil lioen kronen verhoogd wilden hebben en aan de regeering uit de gematigde linkerzijde (K- beralen) hun steun onttrokken toen zij hun zin niet konden krijgen. Men verwacht dat het ministerie-Stauning nu weer met een ontwapeningsontwerp zal komen dat veel gelijkenis zal vertoonen met het wetsontwerp dat reeds in 1925 door het Folketing is aangenomen en waarin een ver- gelijk tusschen de socialistische en de radicale opvattingen was belichaamd. Het strekte tot afschaffing van leger en vloot, die vervangen werden door een militaire politie-macht tot be- wakirng der grenzen en een scheepsmacht waar van het voornaamste doel het oefenen van po- litie-toezicht in de territoriale .wateren en de inspectie van de visscherij ter zee was. AHe vestingen zouden gesloopt en de militaire dienstplicht afgeschaft worden. Elk jaar zou den 1600 man uit de twintigjarige jongelingen die zich vrijwillig opgaven voor de politie- macht aangenomen worden en zij zouden die- nen onder meerderen met de titels van inspec- teur, adjunct-inspecteurs en sergeants. De staatsmarine kreeg de beschi.kking over zes inspectrevaartuigen voor de zeevisscherij, te zamen 8000 ton metende, 24 kleine wachtsche- pen met een gezameniijke waterveiplaa...-di!g' van 3600 ton, een paar mijnleggers en voor- raadschepen en twaalf zeevliegtuigen. De jaar- „Maar wat moet ilk zeppen, als er naar u peinformieerd wordt? Niets, zeide Biiss. ,,U bent eenvou- dipwep niet in staat om ook maar eenipe iniiohtinipen te peven. Ais ze u wat vra gen, kunt u dat zegpen en dan spreekt u de waarheid. Ik zal u over de post een lijstje van de salarissen, die u nop moet betaien, toezenden, en als ik geluk heb," voepde hij er aan toe, terwijl hij naar den kalender keek, welke vlak tegenover hem aan den wand hinp, ,,zie ik u vandaag over 12 maanden terug. Bij zijin vertrek van Lincoln's' Inn liet Bliss Mr. Crawley en alle andere met wie hij gesproken had in een staat van qe- voeiens achter, welke grenade aan een d r o o mtoe sta nid Weer pinp hij zelf aan het stuur van de auto zitten, liet den wapen een halven draai maiken en hield omgeveer een kwar- tier later stil voor een proot en rnooi blok etage-woninpen in Arleton street. Voor- dat' hij uitstaipte, keerde hij zich tot den. chauffeur, die niaast hem zat en vroep: ,,Hoe lang ben je nu al in mijn dienst geweest, Hayes?" ,,Tiwee jaar, mijnheer,' zeide de man Ihoogst verbaasd. ,,je behoeft niet bang te zijn, dat ik ie den dienst ga opzeqpen, stelde Bliss hem gerust, ,,maar ik ben wel van plan, je iana geen gemakikelijlk baantje te geven. ,,Als het iets is, waarbij ik chauffeeren mioet, mij'nheer,begon de man op een opgewekten toon. t ..Nee'n, dat is het juist niet". viel Bliss hem in de rede. ..Mijn plan is, om je nu eens voor twaalf maanden niets te laten do en." (Wordt vervolpd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 1