MIJNHARDT's jCaxeen> Handwondjes PUROL BKJITENLASD. TNGEZONDEN MEDEDEELINGEN- MET ONGELUK MET DE NEDERL. EEN SCHILDWACHT VERDWENEN. TER NEUZEN, 6 MEI 1929. HET ZEEKANAAL GENT—TER NEUZEN. DE GENTSCHE POORT TE HULST. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloed- wergiftlging. Reinig ze altijd dade- 3ijk en behandel ze verder met Doos 30-60-90 ct. op den weg der onderhandelaars is gewenteld als de „Tijd" over den gang van zaken juist is gemformeerd, aan de regeering een aan- netaelijke methode voorkomt. Men bericht uit Brussel aan de N. R. Crt., dal de heer J. C. L. van der Lande, lid der Eerste Kamer, de vorige week in Belgie be- sprakingen heeft gevoerd met vooraanstaan- de politieke personen over de Schelde-kwes- tie en de scheepvaartverbindingen tusschen Scbelde en Rijn. VLIEGBOOT. Ctaitrent dit treurig ongeval wordt nog het volgende gemeld: laiitenant Everts zou na zijn terugkeer uit Indie hier te lande worden werkzaam gesteld als dhef-instructeur van het vliegkamp de Itok Unit. P. F. Everts is 32 jaar oud, officier- -rfieger tweede klasse, die met de officier- vliegers Elkerbout en Broesder de eenige drie •vliegers zijn, in vast dienstverband bij de Marine. In het vliegkamp De Mok heerscht diepe verslagenheid, omdat men Everts daar ken? als een buitengewoon sympathieke, em- stige en rustige figuur. Bij het versoheiden van Everts komt nog een tragische bijzonderheid: eerst twee weken voot het vertrek van de vliegboot was hij in be4 huwelijk getreden. Zijn vrouw, die pas ita»T vader verloren heeft, bevond zich te RQssvijk en informeerde eenigen tijd geleden troirw naar bijzonderheden, toen een der mo- Soren van een ander vliegtuig defect bleek te zijn. Zijn echtgenoote kreeg op tragische wijze kennis van hetgeen in Bagdad was geschied. Zij bad nl. met een andere dame, een familie- fid, m de Bijenkorf te 's Gravenhage inkoo- pex> gedaan. Toen zij buiten kwam, zagen zij voor de ramen van de Haagsche Courant de Jbmlletins aangeplakt, waarin melding werd gemaakt van het ongeval. Men kan zich haar rmtsteltenis voorstellen. Het haar vergezel- lend familielid oordeelde het gewenscht haar in het gebouw van genoemde courant te bren- geiL, ten einde althans eenigszins van den sclmk te bekomen. Vandaar hebben beide dames zich later naar het departement van Defensie begeven, waar mevrouw Everts heeft gesproken met den marine-adjudant van den Minister, luitenant ter zee lste klasse Heydt. Wei was vanwege het Departement Don- derdagmiddag getracht haar in Rijswijk, waar zij woont, in kennis te stellen met den inhoud van het Reuter-telegram. Doch dit heeft haar niet kunnen bereiken daar zij te Gravenhage was. Na het onderhoud op het Departement zijn de dames naar familie in Rotterdam ver- trokken. SLUIT GEEN GELDSWAARDEN IN 8RIEVEN, DIE NIET AANGETEEKEND ZIJN. Wjj vestigen er nogmaals de aandacht op, dat het, ingevolge de bepalingen van de Post- wet, verboden is geldswaarden, enz. te ver- zersden in brieven die niet zijn aangeteekend. Behalve dat de afzender geen verhaal op de postadministratie heeft bij vermissing of be- rooving van een dergelijk stuk, wordt, indien er vermoeden bestaat, dat een gewone, niet aangeteekende brief geldswaarde bevat, deze ambtshaive door de postadministratie aange teekend, heigeen beteekent, dat de brief be- last wordt met driemaal het recht voor ge wone aanteekening. BANKBILJETTEN VAN j 10 DIE INGETROKKEN WORDEN. De oude bankbiljetten van 10, waarop voorkomen een mannenfiguur en een vrou- wenfiguur, die elkaar de hand reiken, zullen, naar reeds vroeger werd bericht, worden in- getrokken. Blijkens een mededeeling van de directie van de Nederlandsche bank kunnen ze tot 29 April 1930 ter inwisseling worden aangeboden aan de bank, de bijkantoren, agent schappen en correspondentschappen. Van de muntibiljetten van 10 zullen alleen m omloop blijven, die, waarop een Zeeuwsche boerin is afgebeeld. "W1JZIGING ZUIDERZEE-STEUNWET. mj de Tweede Kamer is ingekomen e'en wetsvoorstel van den heer Duys c. s. tot wij- triging van de Zuiderzee-steunwet van 29 Juni 1925 HET ONTWAPENINGSDEBAT. In de voorbereidende ontwapeningscommissie te Geneve is het tweede hoofdstuk van de ont- worpen ontwapenings-commissie, welk hoota- BUi>( over het oorlogsmateriaal handelt, in be gan leling. Dezelfde moeilijkheden die zich vooideden toen men het had over de sterkte die in manschappen wordt uitgedrukt, herhalen zich - schrijft de N. R. Crt. bij het vast- steile/i van de sterkte van het oorlogsmate rieel. Het opgeslagen reserve-materiaal dat niet onmiddeliijk noodig is voor het leger in de eerste linie, speelt in de kwestie een overeen- komstige rol als de geoefende reservisten bij de beraa Islaginigen over het effectief van het leger. Amerika heeft ten aanzien van de ge- oefende reserves, gelijk men weet, zijn vroe- gere verzet opgegeven, om de overeenstemming te brvordtren. Het lag dus voor de hand dat de Amerikaansche gedelegeerde Gibson Don derdag opnieuw bereidwilligheid toonde om zich ook in zake het reserve-materiaal naar de opvattingen van de meerderheid te richten, na in herinnering gebracht te hebben dat zijn land vroeger steeds is opgekomen voor be- penking van het materieel. Het komt er nu op aan te weten wat de meening van de meer derheid is. Als men echter het reserve-materieel buiten beschouwing laat die eigenlijk niet van zoo- veel belang is, omdat dit materieel in een lang- durige periode van vrede toch verouderen moet en daarna voor een oorlogvoerende party niet seel nut meer kan hebben, wordt de belang- rijkste vraag, weke methode men toe zal pas- sen am tot beperking of vermindering van het direct voor het leger noodige en gestadig ver- beterde en vemieuwde oorlogsmaterieel te ko- men, De steeds grootere „mechaniseering" van de troepen die er toe leiden kan met een mgekrompen leger dezelfde gevechtskracht te behouden, maakt het oorlogsmaterieel tot een met de „mechaniseering" in belaragrijkheid toe- nemenden factor. In de commissie heeft men over tweeerlei methoden beraadslaagd: of een rechtstreeksche en specifieke inkrimping van het materieel in werkelijken dienst, welke inkrimping in open- baar gemaakte tabellen tot uitdrukking komt en dus getoetst kan worden of een indirecte be perking ervan door aan ds voor het materieel uitgetrokken sommen een grens te stellen. Voor het eerste stelsel komen Duitschland, Sowjet- unie, Nederland en Zweden op en, naar ver- luidt zouden zij bereid zijn van h,un wensch tot beperking van het reserve-materieel af te zien, indien zij hierin hun zin kunnen doorzetten. Donderdag bleken Japan, Italie en Tsecho-Slo wakije voorstanders van het tweede stelsel. Japan en Italie willen eigenlijk de kwestie van het materieel heelemaal buiten het ontwa- peningsprogram houden en dit tot het effectief aan manschappen beperken. Maar als men tot beperking van het oorlogsmaterieel besluit, veikiezen zij het tweede stelsel. De Japansche gedelegeerde betoogde dat rechtstreeksche beperking van het materieel de vrijheid van een souvereinen staat ten aan zien van de organisatie van zijn leger zou aan- tasten,, en zou daarom de voorkeur geven aan een beperking door middel van een besnoeii'ng van de uitgaven ervoor. De Zuidslavische ge delegeerde stelde in het licht dat alle pogin- gen om opgeslagen oorlogsmaterieel in kleine landen die geen wapenfaibrieken hebben, te be perken, den stoot zou geven tot inrichting van zulke fabrieken, wat met het streven naar ont- wapening in strijd is. Ook Italie liet door zijn vertegenwoordiger bekend maken dat het al leen indirecte beperking door het stellen van een grens aan de uitgaven voor materieel wenscht. Graaf Bernstorff liet natuurlijk niet na op te merken, dat de methode van recht streeksche beperking van materieel door de geallieerden tegenover Duitschland doeltref- fend was toegepast en dat zij nu dit voorbeeld ten opzichte van zichzelf dienden te volgen, in dien zij werkelijk ontwapening wenschten. Gibson mengde zich voor de tweede maal in het deibat door de overtuiging uit te spreken, dat beperking van hegrootingsposten voor ma terieel geen juist beeld van den toestand kan geven. De kosten van materieel en arbeid verschillen over de heele wereld, staan in ver- band met de wisselkoersen en andere factoren. De methode kan tot ontduiking leiden, doordat men de balans van de uitgaven flatteert. Daar om geven de Vereenigde Staten de voorkeur aan rechtstreeksche en specifieke beperkingen volgens tabelen. Ziehier verschillende argumenten die giste- ren te berde gebracht zijn. Nu men naar een compromis schijnt te streven, zal dit wel eer in de richting van een indirecte dan van een rechtstreeksche beperking van het materiaal gezocht moeten worden, omdat anders een- stemmigheid moeilijk bereikbaar lijkt. EEN REIS VAN KONING ALBERT. Zaterdagochtend om 9 uur is de koning van Belgie, in strict incognito, onder den naam Comte de Rehty, vergezeld door een adjudant per vliegtuig van de K. L. M. van Parijs naar Brussel gevlogen, waar Z. M. om 10 uur 40 aankwam. Er was op het vliegveld Haren nie- mand aanwezig om den koning te verwelko- men; wel stond de koninklijke auto gereed. Men zal zich herinneren, dat de koning van Belgie het vorige jaar den wensch te kennen had gegeven, met een extra vliegtuig van de K. L. M. van Brussel naar Kopenhagen te rei- zen, welk plan toen door bijzondere omstandig- heden niet verwezenlijkt is. WARD HERMANS. Ward Hermans, de Vlaming, die zulk een rol speelde in de zaak van de Dtrechtsche pu- bhcaues, die langen tijd in ons land zich schuil hield, maar tensiotte naar Belgie terugkeerde en zich bij de politie aldaar aanmeldde, heeft zijn voikomen vrijheid van beweging behouden, Evenals de beiuchte Frank loopt ook hij on- gestoord in Belgie rond. Het mag zonderling lijken, maar het is zoo. Alleen heeft men hem den eisch gesteld, dat hij het land niet zou verlaten, m.a.w. niet zou vluchten. Hij heeft hierop geantwoord: natuurlijk niet, want ik hen juist teruggekomen om te getuigen. Voor de verkiezing zal er, naar hij verwacht, niets tegen hem ondernomen worden. Hij herhaalde, dat de behandeling voor het Assisenhof een schandaal zal worden. Een stenografisch ver- slag van het proces zal z.i. de heste propa ganda voor de Vlaamsche zaak zijn tegen 1930. Het is wel vreemd, zoo verklaarde Hermans aan een correspondent van de N. R. Crt., dat men iemand dien men van landverraad be- schuldigt, zoo zacht behandelt. Hij voegde er aan toe, dat hij geweigerd had eenig Fransch commando te zullen begrijpen. Enkele weken geleden is deswege een Vlaamsch nationalist, jong soldaat, uit het leger gezet. Blijkbaar vreaside men voor verdere besmetting! Ward Hermans herinnerde er ook aan dat men alle mogelijke moeite heeft gedaan om hem te doen verklaren dat de documenten valsch waren. Maar hij heeft altijd geweigerd daarop te antwoorden, hetzij bevestigend of onbkennend. Hij wil .wel spreken, maar alleen voor het Assisenhof, niet binnen de vier mu- ren van de verhoorzaal. Het argument, dat nu door een deel van de Vlaamsch-Belgicistische pers, om politieke redenen, gebezigd wordt, t.w. dat men hem niet preventief kan opslui- ten, is z.i. klinkklaren on.zin, daar alle politie ke veroordeelden, van Borms tot De Beucke- laar, zonder uitzondering, maanden lange pre- ventieve hechtenis ondergaan helbhen. En hij eindig^de: Men heeft in Belgie iets geleerd! Er is verandering gekamen in de houding van de Belgische magistratuur, tegenover de Vlaamsche nationalisten, omdat zij de kwade gevolgen van hun taktiek gezien hebben. Hun geweldmaatregelen draaiden altijd tegen hen uit. De 83.000 stemmen van dr. Borms hebben een geweldigen indrujc gemaakt! Het is het noodlot van Belgie, dat het niets meer doen kan, noch met zachtheid, noch met geweld, of het komt ten goed aan de Vlaamsche zaak. De steen is nu eenmaal aan het rollen en zal door niets te stuiten zijn! GROOTE UITSLUITING IN ENGELAND. De federatie van vereenigingen van spinners' patroons in de katoenindustrie besloot in een te Manchester gehouden vergadering tot een uitsluiting met ingang van 18 Mei. De aanleiding tot dit besluit is de gebleken onmogelijkheid tot regeling van een arbeids- conflict te Oldham, waar de kaarders sedert eenigen tijd staken. Indien de uitsluiting doorgaat, worden meer dan 200.000 anbeiders, die tot 560 spinnerijen 'behooren, getroffen. Dinsdagmorgen vroeg werd ontdekt, dat een der schildwachten van het Buckingham Paleis te Londen, een soldaat van de Schotsche garde, van zijn post verdwenen was. Zijn geweer, zijn beremuts en andere uitrustingstukken werden in een naJburig park gevonden, doch de man zelf was ook Woensdag nog niet opgespoord. Hij had onlangs zijn korporaalsstrepen verlo ren. Mien heeft intusschen ontdekt, dat de ver- dwenen soldaat huwelijksplannen had; hij zou in venband daarmee Woensdagmiddag in een „register office" te Londen verschijnen. Hij is echter niet komen opdagen OUDERDOMSRENTE. Belanghebbenden worden opmerkzaam ge maakt, dat de ouderdomsrenten, die volgens den datum op a.s. Donderdag zouden worden uitbetaald, wegens den Hemelvaartsdag niet op dien dag, doch des Woensdags te voren of Vrijdags daarna zullen worden uitgekeerd. N. V. TERNEUZENSCHE SCHEEPSBOUW- MAATSCIIAPPIJ. Met de Staatscourant van 2 Mei zijn ver- zonden afdrukken van de akten betreffende de N. V. Terneuzensche Scheepsbouwmaat- schappij te Ter Neuzen. POST EN TELEGRAFIE. Benoemd tot commies bij den P., T. en T.- dienst de commiezen-tit.G. Kok en C. L. van Laere, beiden alhier en G. M. A. Standaert te Axel. K. J. A. G. BARON COLEOT d'ESCURV. f In den loop van j.l. Zaterdag vemamen wij de tijding van het plotseling overlijden van den heer K. J. A. G. Baron Oollot d'Escury, burgemeester van Hontenisse, rentmeester van het Kroondomein, voorzitter van de Eerste Nederlandsche Cooperatieve Suiker- fabriek, enz. enz. Wij beschikken niet over de gegevens om op te sommen de verschillende functies, waar in de overledene op dit oogenblik nog werk zaam was of geweest is, doch zeker is het, dat hij in de kringen waarin hij werkzaam was een gevoelde leemte zal achterlaten, aan- gezien hij door zijn werkzamen geest en doorzicht, overal naar voren trad. Het is nog slechts enkele jaren geleden, dat bij zijn zilveren ambtsjubild als burge meester van Hontenisse zijne verdiensten als zoodanig werden herdacht en vooral de dagen van den watervloed, die deze gemeente teis- terde in het geheugen werden teruggeroepen, om hetgeen de burgemeester en zijn familie in die dagen voor de gemeentenaren bleken te zjjn. Van algemeene bekendheid is ook de feite- lijk zijn stichting, de cooperatieve suiker- fabriek te Sas van Gent, de eerste, welke later door meerderen gevolgd is. Zijn werkzaamheid was veelzijdig, en zoo maakte hjj deel van verschillende landelijke vereenigingen, in het bijzonder op landbouw- gebied, en verwierf ook Europeesche bekend heid omdat hij meerdere malen Nederland of Nederlandsche corporaties op buitenlandsche congressen vertegenwoordigde. Naar wij vernemen zal morgen de teraarde- bestelling plaats hebben. GEMEETELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 4 Mei stonden bij de anbeidsbeurs inge- schreven Losse en transportarbeiders 144; Zeelieden 7; Voermansknecht 1; CentraleiMachinist 1; Chauffeur 1; Bakkersknechts 2; Landarbeider 1; Fahrieksaiibeider 1; totaal 158. Alzoo vermeerderd' met 6 personen sinds 27 April. De aanmeldingen bedroegen: 29 April 22; 30 April 29; 1 Mei 27; 2 Mei 45; 3 Mei 61 en 4 Mei 76. Aanvragen om arbeidskrachten: voor Vlis- singen: 4 volslagen timmerlieden, loon 55 cent per uur; 2 volslagen schilders, loon 55 cent per uur; halfwas schilders, loon naar bekwaam- heid. Voor Hemixem (5 K.M. achter Antwer- pen.) 15 anbeiders voor steenfabrieken van Geibrs. de Beukelaar. Voor Fa Landuijdt, Ter- haegen, 3 anbeiders voor steenfabrieken. Voor Duitschland: paarden en melkknechten. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van. politie alhier maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daar achter vermelde adressen: Kanarie, G. Meuleniberg, Vlooswijkstraat 12. Dasspeid, A. J. Hage, Van Bovenstraat 36. Duimstok, J. de Vos, Steenkamplaan 7. Autowieldop, A. Dhont, N. J. Hartestraat 12. Mutsje, L. Btielstra, Dekkerstraat 25. Twee medailies, B. Burger, Bastionstr. 9. Sierspeld, M. Riemens, Tholensstraat 11. Fortemonnaie met geringen inhoud, G. Ha- melirnk, Van Bovenstraat 35. Knot katoen, J. van. Sprang, Noordstraat 16. Kanarie, A. Lijs, le Kortestraat 1. Kinderportemonnaie, K. Humeman, Van Steenibergenlaan 8. Hoosvat, M- v. d. Have, Tuinpad 4. Pakje met kousen, enz., J. Krsseeuw, Spui 2ioa, Axel. Ring, D. Hamelink, Boeregat C 29, Hoek. Handtasch met wat geld, C. Drabbe, Cats- polder O 57. Rijwielibelastingmerk in etui, M. Drabbe, Catspolder O 57. Paternoster in etui, J. Willemsen, Dgkstr. 75 Rijwielibelastingmerk in etui, S. Michielsen, Othene, Zaamslag. Zakspiegeltje, P. F. de Bakker, Nieuwe- diepstraat 106. Lipssleutel, A. van Es, Nieuwediepstraat 24. Huissleutel, P. Meertens, Zandstraat 10. Sigarettenpijp, Politiebureau. Sleutel met ring, P. Eekman, Dekkerstr. 46. Muts, N. Frederiksen, Tholensstraat 10. Heerenhandschoen, G. Gort, Kerkhoflaan 47. Bankbiljet, M. J. van Kerkvoorde, Rose- gracht 10. Rijwielpomp, E. P. van Graefschepe, rijks- veldwachter, O 196, Sluiskil. Mutsje, J. Hamelink, Jozinastraat 8. Kinderportemonnaie met wat geld, L. v. d. Hemel, Vlooswijkstraat 69. Hondje, K. v. d. Bent, Korte Kerkstraat 2. Klein geldstuk, wed. E. H.. T. van Borssum Waalkes, Noordstraat 71. Schooletui, J. Hamelink, Jozinastraat 8. Jongensjas, L. J. Smits, Lange Kerkstr. 79. Jongensjas, L. Dieleman, Noordstraat 109. Hond, J. van Hese, Dijikstraat 64. Sierspeld, Politiebureau. Rijwielibelastingmerk, J. H. Zegers, Baan- dijk 25. iKinderschoentjes, C. v. d. Boogaard, Dek kerstraat 53. Klok-, of oud model horlogesleutel, Politie bureau. Kinderring, P. P. Renier, Grenulaan 55. Rijwielibelastingmerk, C. Meeusen, Dr. Buijzestraat 9. Heerensokken, H. Allaart, Lange Kerkstr. 5. Zakje appels, Politiebureau. Huissleutei, A. Nagtegaal, Kazernestraat 29 In het verslag over 1928 van de „Associa- tion des interets maritimes" te Gent, dat om- streeks 15 dezer zal verschijnen, wordt naar de correspondent der N. R. Crt. te Brussel schrijft, uitvoerig gewag gemaakt van den huidigen, onvoldoend geachten toestand van het kanaal Gent—Ter Neuzen, dat toegang verleent tot de Gentsche zeehaven, en van de plarmen welke, in de naaste toekomst, dienen te worden verwezenlijkt. Geconstateerd wordt eerst dat in het afge- loopen jaar geen groote werken aan het kanaal zijn uitgevoerd. Na lang talmen heeft de Belgische regeering eindelijk besloten tot het in aanbesteding geven van het onderhoud en het herstel van het bodemvlak van dezen waterweg, zoodat verwacht mag worden, dat, in den loop van het jaar 1929, de normale breedite en diepte, op Belgisch grondgebied weer bereikt zullen zijn. Betreurd wordt verder, dat met de kwestie van het bouwen eener nieuwe zeesluis te Ter Neuzen in het afgeloopen jaar, geen voort- gang is gemaakt en dit niettegenstaande het feit, dat het aantal, door de eenige zeesluis •te schutten schepen, bestemd voor de havens van Gent en Ter Neuzen, nog vrij aanzienlijk is toegenomen en, bij de aankomst alleen reeds 3153 bedroeg, metende 2.208.115 ton tegen 2882 schepen en 1.999.600 ton in 1927. Deze sluis wordt ook door de groote Rijn- schepen van 2000 ton en meer gebruikt, wat niet van aard is om het maritieme verkeer te vergemakkelijken en dan ook tot veel tijd- verlies aanleiding geeft. De Association des interets maritimes" dingt vervolgens nogmaals bij de regeering te Brussel aan opdat zij zich, gebruik makend van het recht voortspruitend uit art. 73 der Nederlandsch-Belgische overeenkomst van 1895, ten spoedigste in verbinding zou stellen,, met de bevoegde Nederlandsche autordteiten, ten einde tot het bouwen van een tweede zeesluis te Ter Neuzen te kunnen overgaan. ,,Het komt er, aldus het rapport, v66r alles op aan, dat het departement van buitenland sche zaken te Brussel zich niet inspanne om twee geheel verschillende kwesties samen te koppelen; deze der zoo lastige onderhandelin- gen voor een Nederlandsch-Belgisch verdrag en die der oplossing van een zaak welke on- middellijk kan geregeld worden door middel van eene door de beide partijen, 34 jaar ge leden reeds onderteekende en goedgekeurde overeenkomst." Het huidige soheepvaartverkeer op het kanaal GentTer Neuzen als basis nemend, meent de Association" te kunnen voorspel- len, dat, omstreeks 1936, de tonnemaat, bij de aankomst alleen, ongeveer 3.500.000 a 4.000.000 ton zal bedragen. Er valt dus geen oogenblik meer te verliezen wil men, door de onverschillgheid en de inertie van de bestu- ren te Brussel, de welvaart der Gentsche haven niet in gevaar zien brengen. Geheel anders is het gesteld met het Gent sche stadsbestuur, dat ver in de toekomst vooruit ziet en met het departement van Openbare Werken (Waterstaat) onderhan- delt aver het geleidelijk brengen, op een breedte van 200 meter van het onlangs door de stad Gent geannexeerde deel van het ka naal, tusschen het gehucht Langerbrugge en de spoorbrug te Ertvelde-Rieme. Het is de bedoeling aldus ook de haven zelf te ontlasten van de houtdepots, petroleuminstallaties, enz. die veel ruimte noodig hebben en alsdan langsheen het verbreede kanaal kunnen wor den gevestigd. Dank zij deze verbreeding en uitdiepdng zal dan zoodoende, op nauwelrjks 40 K.M. van den Scheldemond, tusschen Lan gerbrugge en Selzaete, een ware nieuwe haven, van 900 meter breed op 8 K.M. lang, tot stand komen en zal de Gentsche zeehaven zich dus feitelijk uitstrekken tot vlak bij de Nederlandsche grens. Met de restauratiewerkzaamheden van de Gentsche Poort te Hulst is men thans zoover gevorderd, dat de poort weder voor het ver keer is opengesteld kunnen worden, meldt „Zelandia". De opstand dezer poort, die in elkaar dreigde te vallen, is geheel recht gezet. Ook de vleugelstanden en de door het schu- ren van door de poort gereden vrachten ont- stane gleuven aan de binnenzijde der wanden van de poort, zijn geheel hersteld. DE PRO VINCI ALE BOOT EN DE ZONDAGSDIENST. Men zal zich herinneren, dat enkele weken geleden de Provinciale motorveerboot Koningin Wilheknina na aanvrage namens een Fransch automobilist op Zondag een extrareis deed van Vlissingen naar Breskens om dezen automobi list af te halen. Juist toen te Breskens de auto was opgeladen, kwam er telefonisch be richt van den directeur, dat op Zondag geen extrareizen mochten worden gemaakt en dat de Franschman niet mocht worden overgezet. De boot gmg dus onverrichterzake naar Vlis singen terug en deze extrareis werd ook niet beta aid. Thans schijnt er sindsdien verandering te zijn gekomen in de opvatting van de autoritei- ten ten opzichte van het verstrekken van ex- tralbooten op Zondag, want gisterenmiddag om 4 uur zagen wij de Koningin. Wilhelmina voor een extra reis de aanlegplaats te Vlissingen verlaten. Het betrof hier het ovenbrengen van drie groote Brusselsche toeringcars met naar schat- ting een 100 tal passagiers. Afgescheiden van de kwestie van het al of niet varen op Zondag, kunnen wij niet nalaten er in venband met dit overlbrengen nog eens te wijzen, op het groote nut van deze boot. Hoe had men anders deze reuze autocars naar Bres kens kunnen brengen Zelfs een er van zou o.i. niet op een der stoomibooten te rijden zijn en voor drie zou er nimmer plaats zijn. OLIETANK GESPRONGEN TE VLISSINGEN. Gisterenmiddag werd in de omgeving van de terreinen van de N.V. „Vlismar" (vroeger Nedpam) een slag gehoord en bleek het dat epn olietank was gesprongen. De brandende inhoud verspreidde zich over het terrein en de vlammen sloegen hoog op. Men vreesde reeds een tweede catastrophe als voor 5 jaar. De brandweer werd gealarmeerd, doch toen deze ter plaatse kwam, was men er reeds met eigen middelen in geslaagd het vuur tot staan te brengen en verder onheil te voorkomen. ELECTRIFICATIE VAN DE MIDDENGROEP EN SPECIAAL VAN GOES. Vrijdagavond werd ten stadhuize van Goes een vergadering gehouden, bijgewoond door B. en W. van Goes, verschillende Goesche raads- leden, den gemeente-isecretaris en den direc teur der gemeentewerken, waarin de heer Sloo- ves en Fiihri Snethlage, respectievelijk direc teur en ingenieur bij de P.Z.E.M., aanwezig waren om desgevraagd inlichtingen te ver strekken inzake de electrificatie van de mid- dengroep en speciaal van Goes. De Midd. Crt. meldt daaromtrent het vol- gende: De her Sloovas deelde mede, dat een aan- vang is gemaakt met het leggen van den kabel MiddelfourgGoes. Dit is het eerste uiterlijke teeiken van werkzaamheid. Maar er is veel werk aan voorafgegaan. Reeds den dag na de bekende beslissing in de Staten is men bij de P.Z.E.M. aan het werk gegaan. En zoo is nu o.m. voor Goes het ka- belnet geprojecteerd en een plan voor stroom- voorziening gemaakt. De P.Z.E.M. moest het eerst bij den Goeschen Raad komen met ver- zoek om grond voor transformatorhuisjes. Straks volgt een verzoek om de straten te mogen opbreken voor den kabelaanleg. De prijs voor K.W.U. voor Goes staat vast en is 30 cent per K. W. U. en voor kracht 12 20 cent. Er komt naast het gewone tarief in de mid- dengroep een vastrechttarief. Het verkoopen van de electriciteit per K.W.U. is volgens den heer Slooves eigenlijk foutief en conservatief. Een K.W.U. per avond is voor het bedrijf iets geheel anders dan een K.W.U. overdag. Wat buiten de gewone lichturen afgenomen wordt, kan goedkooper geleverd worden. Dat is de grondslag voor het vastrechttarief en daarom maakt de P.Z.E.M. ook zooveel recla me voor electrische strjjkijzers, stofzuigers, keteltjes enz. Het is de bedoeling dit vastrechttarief voor de middengroep te bepalen naar het aantal vertrekken in een huis. Maar ieder die van plan is minder te ver- bruiken dan het normale lichtvenbruik, doet verstandig geen vastrechttarief te nemen. Voor Goes is het vastrechttarief nog niet werken zonder kramp of pijn Doos 60cent. Bij Apoth.en Drogisten tabletten bepaald, maar voor het platteland zal het on geveer 8 a 10 cent per K.W.U. bedragen. Er wordt op het platteland nog al actie ge voerd over de tarieven, maar, zoo zei d'e bur gemeester van Goes, tevens voorzitter van den Raad van Advies der P.Z.E.M., komen er op eeii^dorp veel aansluitingen, dan zal het mo- gelijk zijn den stroomprijs eveneens op 30 cent, evenals in Goes, te brengen. Hoe meer aan sluitingen, hoe goedkooper stroom. De heer ir. J. van Poelgeest vestigde er nog den nadruk op, dat volgens een rapport van deskundigen, Goes zelf stroom kan opwekken a 25 cent per K.W.U. Daarom noemt hij 30 cent een aannemelijken prijs. Dan is de ge meente ook van de rompslomp van een bedrijf af. De heer Slooves zette verder de groote voor- deelen en het gemak van electriciteit uiteen. Daarom is spreker ook voor de electrificatie der middengroep zoo optimistisch. Ook de kwestie der installateurs is bespro- ken. De P.Z.E.M. 1 evert geen materiaal en huis- installaties. Ze laat dat aan de installateurs over, maar ze oefent op deze streng toezieht uit. En hier kan het publiek ook meewerken. In zijn eigen belang! Het mag niet aan de leidingen, lampen enz. knoeien. Maar het moet ook prijs stellen op goed materiaal. Laat men daarom altijd om advies naar de P.Z.E.M. gaan. Daar staat men steeds ten dienste van het publiek. Voorkomen is ook hier beter dan geneeen. De P.Z.E.M. van haar kant staat alleen den aanleg van installaties aan ingeschreven in- stalleurs toe. En er wordt geen stroom ge leverd voor de installatie in haar geheel is goedgekeurd. Wat de kosten betreft, zei de heer Slooves, dat voor 6 per lichtpunt goed meteriaal ge leverd kan worden. Ook de ibestrating is niet vergeten. Er is reeds overleg gepleegd tusschen de P.Z.E.M. en gemeentewerken. De heer Slooves deelde nog mede dat in Vlissingen de'gemeente en in Middelhurg de aannemer, die voor de gemeente werkt, de straten, na opibreken, weer in orde brengt, tegen een' vergoeding van resp. 38 en 36 cent, per M2. De heer Rothuizen noemde dat echter voor- oorlogsche prijzen. In Goes doet de gemeente dat werk ook voor de telegrafie, maar krijgt er voor betaald 1 per strekkende Meter. En dit is heusch niet te veel, want het is noodig de straat meer dan eenmaal te herstellen. SCHOOLRAAD IN ZEELAND. Vrijdag werd te Goes in het Schuttershof de jaarvergadering gehouden van de besturen en het personeel van de bij den Schoolraad aangesloteo scholen met den Bij,be] in het district Zeeland. Na de gebruikelrjke opening memoreerde de voorzitter, blijkens het verslag van de VI. Crt., in zijn openingswoord het feit, dat in de vorige maand te Goes het 75jarig be- staan der Christ, school werd herdacht. Hij bracht hulde aan de mannen en de vrouwen, die zich toen zulke groote opofferingen heb ben getroost om een christelijke school te stichten. Hij legde er den nadruk op, dat het stich ten van een Christ, school moet zijn een zaak des geloofs en dienstbaar moet gemaakt wor den tot verheerlijking van God en van Jezus Christus. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd. De aftredende bestursleden W. den Boer en H. C. van Donk werden bij acclamatie herkozen. De heer J. W. van Swigchem, leeraar aan de Chr. Kweekschool te Middelburg, hield een rede over: Modeme Taalbeschouwing en het Taalonderwijs op de lagere school. Door tal van sprekende voorbeeLden toonde hij aan, hoe in 't dagelijksch leven het gros der menschen zondigt tegen de regels der moeilijke spelling De Vries en Te Winkel. Ook op de lagere school worden vele uren verspild om die spelregels aan de kinderen te leeren om later die kennis voor 't grootste deel toch weer te vergeten. De spreker brak daama een lans voor de spelling volgens Kollewijn. Voorstanders dezer spelling hebben reeds gedaan gekregen, dat de z.g. naamvals n op school mag worden weggelaten. Dit is nog maar 't begin van een vast spellingsysteem, noodig voor de lagere school, waarbij uitge- gaan moet worden van de stelling, dat zoo veel mogelijk' geschreven moet worden vol gens de beschaafde uitspraak van het Neder- lanidsch. Een drietal personen wisselden met den spreker van gedachten over het behandelde onderwerp. In de middagvergadering sprak prof. dr. J. Waterink van Amsterdam over: Bevrediging Een rustpunt of een keerpunt. In een keurige rede toonde hij aan, dat de bevrediging (de gelijkstelling van het bijzon der met het openbaar onderwijs) wel een rustpunt, maar geen keerpunt is. Daar een feit, op zichzelf beschouwd van geen beteekenis is maar wel door de gevol gen er van, zoo kan men nu, nadat het reeds 9 jaar geleden is dat de bevrediging is ge komen, de gevolgen er van opmerken. De Christelijke school Is in de ruimte ge steld op financieel gebied, maar volgens spre ker zijn er tal van teekenen, die er op wij zen, dat de banden tusschen school en ouders, vroeger zoo hecht, losser zijn geworden. In alle streken van ons land is dit in meer of mindere mate op te merken. Tegen die ver- slapping dient gewaakt te worden. Maar een eerste vereischte is, dat het gezinsleven op een hoog peil dient te staan; dan eerst kunnen school en gezin eendrachtig samen- werken tot hell van 't kind. Met den spreker kwamen 4 personen in debat. HOEK. In de op 23 April 1.1. gehouden raadsver- gadering werd tot tijdelijk wethouder be noemd de heer A. Meertens met vier stem- men tegen twee op den heer J. D. de Feijter. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana werd door het mu- ziekgezelschap ,,Elk naar zijn Krachten" al hier eene uitvoering op de markt gegeven onder leiding van haren nieuwen directeur den heer Holster. Niettegenstaande de koude was een vrij talrijk publiek aanwezig. De verschillende muzieknummers werden op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd en niettegenstaande er door het slooperswerk van bepaalde zijde in den beginne enkele wer-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2