LANDBOOWBERICHTEH OKMENGDJS BEKlGETEBi. EEN VROUW AAN DE GEVOLGEN VAN EEN VAL OVERLEDEN. DORP DOOR BRAND VERNIELD. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. TER NEUZEN. schouwer langs den weg zich overtuigen, dat, wat op 's herten grond leit zich een weg baant naar buiten, zioh uitend in eene vroo- Bjke hospartij weliswaar. maar toch blijk gevend, dat het er met ons nationaliteits ge- voel nog niet zoo slecht bjj staat. Aan het medewerken om dit gevoel leven- dig te houden en van tijid tot tijd uittelokken, heeft de muziek naast andere krachten, haar rechtmatig aandeel. Waarvoor we haar gaame bij dezen welverdiende hulde brengen. BOSCHKAPELLE. De raadsvergadering uitgeschreven op Vrij- dag ji om twee uur heeft wegens onvoltallig- heid niet kunnen doorgaan. Op den vastge- stelden tijd waren aanwezig de heeren Mang- nus, Stallaert en Bun. Men wachtte gerui- men tijd op de heeren v. d. Wielen, De Rooij, en De Schepper, doch niemand kwam op- dagen. zoodat men onverrichterzake de ver- gaderzaal moest verlaten. De heer Koster had kennis gegeven van zijn verhindering. WESTDOBPE. Zondag 28 April vierden de leden van den R. K. Fabrieksarbeidersbond hun tienjarig bondsbestaan. Des morgens had tot intentie der over- leden en levende leden een H. Mis plaats, waaronder generale H. Communie der leden. Des namiddags te vder uren vereenigden zij zich met hun vroutwen en genoodigden in de feesteljjk opgesmukte patronaatszaal. Daar het pas twee weken geleden is, dat de R. K. Werkliedenvereeniging feestte, kwam het daarvoor gebruikte versiersel goed van pas, zoodat de zaal weer prachtig in orde was. De heer Krone uit Breda, presideerde het feestcomite en de vergadering. Deze herin- nerde aan het mooie feest der standorgani- satie en wees op den grooten bloei van het R. K. Vereenigingsieven in Westdorpe. Met een speeiaal woord verwelkomde spreker den wel- eerwaarden heer Rombouts, geestelijk advi- seur der vereeniging, alsmede de vertegen- woordigers der stand- en landarbeidersorga- nisaties. Alsmede die der zustervereeniging van Sas van Gent en diens geestelijk adviseur, den weleerwaarden heer Serrarens. Men viert thans in Westdorpe feest zegt spreker, dank zij het onvermoeid werken der piomiers, die van het begin af aan, aan den opbouw en bloei der vereeniging hebben ge- werkt. In dit verband brengt spreker hulde aan den heer E. Kalle, die steeds op de bres stand voor de belangen der arbeiders en nog steeds werkt aan het algemeen belang van Westdorpe. Spreker hoopt dan ook, dat deze voorvechter nog vele jaren moge gespaard blijven voor de vereenigingen. (Applaus.) Verder wijdt spreker waardeerende woor den aan het adres van den heer A. de Coene en P. Pluijm, welke beiden veel tot den groei en bloei der vereeniging hebben bijgedragen. Tevens werd een woord van waardeering ge- richt tot de muzikanten, die steeds bereid worden gevonden, de arbeddersfeesten op te luisteren. De vrouwen spoort hij aan, hunne mannen en zoons steeds ijver voor de ver eenigingen op te wekken. Van de receptie, welke werd gehouden, werd gebruik gemaakt door: de heeren P. Dumez, namens de R. K. W. V. Westdorpe, A. Beaurain, namens de zustervereenigingen van Sas van Gent, en X. Janssen, namens de landarbeiders Westdorpe. De voorzitter leest nog gelukwenschen voor van den oud-advi- seur, kapelaan Anssems. De voorzitter wijst erop, dat Westdorpe steeds geestelijk advi- seurs heeft gehad, die de zaak der arbeiders voorstonden en noemt daarbij de namen van de weleerwaarde heeren Van der Maden, Sdhoenmakers, Anssems en Romboudts, ter- wijl gebleken is, dat ook het hart van Uw pastoor warm klopt voor de vereenigingen, getuige de verslagen van het feest der R. K. W. V. Zij alien hebben mede deel aan het hloedende vereenigingsieven in Westdorpe. Voorts werd het woord gevoerd door kape laan Serrarens uit Sas van Gent, die het ver eenigingsieven in Westdorpe prees en hoopte, dat dit feest nog aan den bloei zou mogen bijdragen. Thans werd de feestredenaar, Heynis, door den voorzitter ingeleid. Deze was ter elfder ure in de plaats gekomen van den heer Mooy- man. Deze kruide zijn rede met humoristische tusschenwerpsels, die zeer in den smaak vielen. Hieroa kwam de amusante gedeelte van den avond. Een tombola nam heel wat tijd in beslag, terwijl men werd getracteerd op baffie en broodjes met ham en de mannen tevens op sigaren. Muziek en voordracht- hummers vulden voorts den avond, waama tot slot nog enkele woorden werden gespro- ken door kapelaan Romboudts. De voorzitter en de penningmeester der vereeniging. Het geheel was een goed geslaagd feest. Vergadering R. K. Landarbeidersbond. In aansluiting op de vorige besprekingen had tusschen de werkgevers en de arbeiders- organisaties een conferentie plaats, ten einde te komen tot een collectief arbeidscontract in Jandbouwzaken. De heer Unninck, als hoofdbestuurder van desn R.K. Landarbeidersbond bracht hiervan aan de leden der afdeeling Westdorpe ver- alag uit voor een zeer druk bezochte verga dering. Spreker gaf een relaas over de ge houden besprekingen met de heeren werk gevers en zegde, dat hij de belangen der ar beiders op die conferentie had verdedigd. Hij vroeg n.l. een verhooging van 35 cent per dag voor een tijdvak van zeven maanden, plus een gulden per week verhooging voor de knechts. Op de conferentie verklaarden de werkgevers zich bereid, gedurende het tijdvak van 1 Maart tot 1 November te betalen f 2,75 per dag, drie maanden 2,50 en 2 maanden f 2,25. Spreker zegt, dat de werkgevers zich steeds op heit standpunt plaatsen, waarom zij in Westdorpe meer moeten betalen, dan hunnen collega's in het land van Hulst, alwaar de ar beiders het wel willen doen voor /1,50 per dag, terwijl in het land van Cadzand slechts twee gulden per dag wordt betaald, en, zoo zeggen de werkgevers, de menschen zijn daar tevreden. Het slot der conferentie was, dat de werk gevers geen verdere concessies willen doen, waarbij zij verzekerden, dat zij al moeite ge- noeg zouden hebben, om deze prijzen bij hun ne leden te verdedigen. Mochten de arbeiders deze regeling niet aanvaarden en aan een hooger college, arbitrage vragen, zoo zullen de werkgevers komen met hun oude voorstel. Verder weidt de heer Unninck uit, over alles wat er uit kan voortvloeien, indien de werknemers de voorstellen thans niet aan vaarden. Hij hoopt, dat, wat er ook gebeure, de werknemers er den gang in zullen kunnen houden. Spreker vroeg thans het besluit der vergadering. Met gesloten briefjes werd thans gestemd en welke stemming tot uitslag gaf, dat de overgroote meerderheid de voorstellen der werkgevers niet aanvaardde. De heer Unninck herinnert de leden er aan, dat zij, als zjj de voorstellen der werkgevers afslaan, zjj zelf de gevolgen zullen hebben te dragen. Na bespreking gaat de bijeenkomst ermede accoord, eventueel het geschil te brengen voor den bedrijfsraad van den N. C B. De heer Unninck wijst er verder op, nu hier het voorstel der werkgevers wordt verworpen, deze ook eens dienen te overwegen, of him houding daaraan geen schuld heeft. Zij mee- nen misschien, dat de groote werkeloosheid van velen geen kwaad doet. Dat is niet zoo, daarvandaan kan spreker zich indenken, dat de menschen op hun beurt in den zomer een dusdanig loon willen verdienen, dat zij in den winter voor armoede zijn gevrijwaard. De werkgevers zeggen wel, dat de arbeiders in het Land van Hulst met een lager loon tevre den zijn, doch spreker komt ook daar met de menschen in aanraking en weet, dat zij daar zoo tevreden zijn in hun onmacht, dat, indien Wijnkoop daar kwam, zij hem zouden steunen. Met zoo'n wrok loopen de arbeiders daar in hun ziel. Immers, waar onverdiende armoede en ellende geleden wordt, kan geen tevredenheid bestaan. Ten slotte gaven de leden vrij man- daat aan hunne hoofdbestuurders. AARDVLOOBESCHADIGING BIJ VLAS. De Plantenziektenkundigen Dienst schrijft: In verband met het langdurige droge en schrale weer is de mogelijkheid groot, dat aard- vlooien aanzienlijke schade zullen aanrichten aan het jonge vlas. In voorgaande jaren is door een bespuiting van het gewas met een oplossing van Parijsch groen op verschilllende plaatsen goed resultaat verkregen. Vandaar dat wij den venbouwers aanraden, een derge- lijke bespuiting toe te passen. Gebruikt wordt een oplossing van 1 pro mille: dus 1 K.G. Pa rijsch groen op 1000 liter water. Ter voor- koming van verbranding van de plantjes moet aan de oplossing kalk toegevoegd worden en wel 10 K.G. kalk op 1000 L. water. De bespuiting geschiedt door middel van hand- of paardensproeimachine. Nadere inliehtingen kunnen verkregen wor den bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en bij dien Dienst werkzame amb- tenaren. DUBBELE INBKAAK TE VINKEVEEN. Zaterdagnacht is te Vimkeveen ingebroken in he womngen van den burgemeester, aen heer Wouters, en van dr. de Jongh. Bij laatstge- noemde was alles overhoop gehaald. Ont- vreemd is eenig tafelzilver en enikele voor den dokter waardevolle papieren; ook de spaarpot der kinderen is leeggenaald, terwijl er verder geen geld venmist wordt. Ook bij den burge meester werd tafelzilver gestolen, doch geen geid gevonden. Van de(n) dader(s) ontbreekt elk spoor. De papieren van den dokter zijn later in een waterput teruggevonden. EEN BEJAARD MAN BEIDE BEENEN ArGEKEDeN. Toen Dinsdagmorgen de ongeveer 60-jarige Dengerin uit Boekeio den onoewaakten over- weg aioaar per njwiel wiide passeeren, werd hij door een uit Jtiengelo komenden trein ge- giepen. Bede beenen werden hem afgereden. in noogst zorgwekkenden toestand is de man naar een der ziekenhuizen te Enschede ver- voerd. IN EEN VERKEERDEN BRIEF. De N.V. Geibrs. Catz' Handelsvereenigimg te Amsterdam, had oniangs twee cheques, resp. 117 en 2(j5 dollar, per aangeteekenden brief naar Rotterdam gezonden, maar de cheques waren met in den brief aangetroffen. Het vermoeden bestond toen reeds dat de beide cheques in een venkeerden brief waren gedaan. Thans is bij de firma Catz uit New-V ork be nefit gekomen, dat de beide cheques daar zijn aangeKomen. Te Groningen is mejuffrouw B. op de Groote Markt over een bananenschil uitgegleden en daarbij zoo ernstig gevaiien, dat zij in het Academisch Ziekenhuis moest worden opgeno- men. Daar is zij thans aan de gevolgen van de bekomen inwendige verwondmgen over- leden. DE SCHANDELiJKE M1SH AN DELING VAN EEN DWANGAKBEIDER. Naar de „Locomotief" verneemt, zal luite- nant C. A. J. van den Berg eerstdaags voor den krijg.sraad terechtstaan ter za'ke dat hij, voigens perichten, toen hij op patrouille was, bemerkende, dat een van de dwangarbeiders uit zijn colonne zijn veldflesch had leegge- dronken, den dwangarbeider een touw aan de voeten heeft laten binden en daama door mi- litairen door het bosch laten sleepen. Zoolang de patrouille duurde, werd de dwangarbeider iederen middag aan zijn beide groote teenen opgehangen, totdat de man oveneden was. HUWELIJK MET H1NDERNISSEN- Dat het niet altjjd even gemakkelijk gaat om gehuwd te geraken, ondervond een jong paartje te Dedemsvaart. Daar de bruidegoni verzuimd had ten gemeentehuize behoorlijk af te spreken op welk tijdstip hij in. den echt wenschte te worden verbonden, waren de daar voor noodige maatregelen met getroffen, toen hij des middags met de bruiloftsstoet ten ge meentehuize kwam. Er waren nog een tweetal paartjes voor hem, zoodat het ongeveer een uur duurde, voordat de ambtenaar van den burgerlijken stand het huwelijk kon voltrek- ken. Het huwelijk zou ook kerkelijk worden in- gezegend, doch toen men in een drietal auto's bij de kerk arriveerde, waren de prediikant en de ouderling reeds weer vertrokken, in de ver- onderstelling, dat de plechtigheid niet zou doorgaan. Nadat de noodige autoriteiten weer gewaarschuwd waren, verschenen deze spoedig en vond de inzegen.ing plaats. Nauwelijks had de stoet in de auto's plaats genomen om wel- gemoed huiswaarts te keeren, toen op den hoek HoofdvaartJulianastraat de laatste der drie auto's in een minder zachte aanraking kwam met een auto die van de Julianastraat kwam. De auto waarin een gedeelte van de bruiloftspartij was gezeten, werd zoodanig ge- havend, dat hij den tocht niet verder kon voort zetten en de inzittenden genoodzaakt waren te voet verder te gaan. Van de auto waren as, spatbord en voorruit gebroken, doch persoon- lijke ongelukken vond en niet plaats. GESTOLEN GOEDEREN ONTDEKT. De centrale recherche te Amsterdam heeft, zoo meldt „Het Volk", in een perceel in de Van Lennepbuurt aldaar een belangrijke aan- houding gedaan. De politie had aanwijzingen, dat zich in een perceel een voorraad sigaret- ten moest bevinden, afkomstig van de dezer dagen gepleegde inbraak in een sigarettenfa- ibriek in de Spuistraat. Dit vermoeden bleek waarheid; er werden in het bewuste perceel niet minder dan 18.000 sigaretten, van deze inbraak afkomstig, in beslag genomen, maar bovendien vond de recherche nog een partij goederen, bestaande uit zijden dameskousen en zijden damesonderkleeding, alsmede een aan- tal bontvelletjes, welke goederen van drie of vier inbraken afkomstig zijn. Reeds kon worden vastgesteld, waar de zij den kousen en zijden ondergoederen waren ontvreemd. Welke de herkomst van de bont- vellen is, weet de recherche op het oogenblik nog niet. In verband met deze vondsten heeft de re cherche drie personen aangehouden, verdacht van heling van al deze gestolen goederen. Twee hunner zijn oude bekenden der politie, de ander heeft nog een bianco strafregister. De drie arrestanten zijn naar het hoofdbureau van politie overgeibracht, eveneens de in be slag genomen goederen. HERHAALDE MALEN RONDGESLELJRD. Zaterdagmorgen is in de stoomwasscherij van J. van de Kamp Pz. te Usselmuiden, bij kampen, het 16-jange Knechtje G. C. Tromp, uit kampen, bij het leggen van een driifriem om een nemscnijf, vermoedeiijk met de spil van de as der stoommachme in aanraking ge- knmen en voordat men de machine stop kon zetten, herhaalde malen rondgesieurd. Hii is Zondagmorgen in het ziekennuis te Kampen overleoen. EEN WILDE KOE. Op het emplacement der Staatsspoorwegen in Den Haag had Zaterdag een veetransport plaats. Daarbij rukte een koe zich los en ging er van door. Het gelukte, het dier te grijpen, maar op weg naar het emplacement werd het opnieuw wild en rukte z.ch voor de tweede maal los. De drijver kreeg een stoot in den rug. Een inspecteur van de Dierenbescherming die ter plaatse was, maakte het dier met een revolverschot af. MAN UIT DEN TREIN GEVALLEN. Zaterdagavond deelden reizigers van trein 2827 te America den stationschef mee, dat tus schen Helenaveen en America een reiziger uit een compartiment derde klasse was gevaiien. De stationschef te America liet dadelijn de lijn inspecteeren en bij waehtpost 19 werd een man gevonden met een bloedende hoofdwonde en ontwrichte schouders. Met een goederentrein heeft men hem naar Helenaveen overgebracht en vandaar per trein 4134 naar Venio, zijn woonplaats. De man, W. v. G., lag tusschen de rails en zou waarschijnljjk door trein 4134 zijn over- reden, indien hij niet gevonden was. Zijn toe- stand is tamelijk bevredigend. IDe noodrem waaraan men getrokken had. werkte niet. MAN DOODT ZIJN VROUW. Zondagnacht heeft de 38jarige schilder K. wonende aan de Zomerkaue 223 te Haarlem, die den laatsten tijd zenuwpatient was, zijn vrouw met een mes de haisslagader doorge- sneden. Hij heeft daarna zijn jongste kind, 3 jaar oud, naar zijn zwager geforacht en hem verzocht het op te nemen. Het oudste kind, elf jaar oud, was thuis gehleven. Toen de schilder zijn zwager vertelde dat hij zjjn vrouw van het leven had beroofd, heeft deze, van B., de politie gewaarschuwd. Inmiddels was de schil der de Zomervaart opgegaan, waar hij door de politie is aangehouden. De waamemende officier van justitie, mr. Stam, en de commissaris van politie, hebben nog denzelfden nacht een onderzoek ter plaat se ingesteld. De recherche zet het onderzoek voort. Het lijk van de vermoorde vrouw, die 41 jaar oud was, werd naar het St. Elizabeths- gasthuis overgebracht. Nadat het drama zich afgespeeld had, heeft de schilder eerst nog getracht zich door gas- verstikking van het leven te berooven. Dit is niet gelukt. De verstandhouding in het gezin scheen niets te wenschen over te laten. De man is echter al iy2 jaar niet meer normaal. Zondag heeft hij nog met een familielid gewandeld, die niets bijzonders aan hem heeft gemerkt. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Te Zwartsluis had een ongeluk met doodelij- ken afloop plaats. Een scheepsibouwer was met zijn broeder bezig met een carbidinstallatie, verbonden met een zuurstofapparaat. Door onbekende oorzaak weigerde de installatie be hoorlijk te fungeeren. De man verrichtte daar- op eenige handelingen aan de installatie, waar bij hij met het hoofd boven het toestel stond. Plotseling had een ontploffing plaats. Het deksel van het toestel vloog met groote kracht omhoog en raakte den scheepsbouwer midden in het gelaat. De getroffene werd zoo zwaar gewond, dat de onmiddellijk ontboden genees- heer slechts den dood kon constateeren. Zijn broeder kreeg eenige verwondingen, welke niet van emstigen aard schijnen. DRANKACCIJNS EN SMOKKELARIJ. De Brabantsche correspondent van het Hbl. schrijft: Vorig jaar is er in het Handelslblad een om- standig verhaal verschenen over de drieste daden van mannelijke en vrouwelijke smokke- laars. Er bleek uit, dat de clandestiene drankhan- del aan Brabant's grenzen een omvang had aangenomen als nooit te voren. Kleine legertjes trokken nacht op nacht over de grens. En al wisten de kommiezen nu en dan er eentje aan te halen, van eenige betee- kenls was dit toch niet. Zelfs een versterking der grenswacht mocht niet baten. Het Handelsbladartikel vond weerklank in de Kamer, omdat er juist de begrooting van Financien aan de orde was. Het Brabantsche Kamerlid jhr. mr. A. F. Sasse van IJsselt vond er zelfs aanleiding in, om den minister te vra gen, nu spoedig het eenig afdoende middel ter hand te nemen: drankaccjjnsverlaging. Parle- mentsleden van elke richting sloten zich. daarbij aan en de minister kondigde accijns- verlaging aan. Deze belofte is ingelost en sedert 1 Maart jl. is er een accijnsverlaging van 100 per H.L. toegepast. De liter en de borrel zou dus nu een derde minder gaan kosten en waar dit zoo ongeveer overeenkomt met de smokkelaarswinst, be stond er alle aanleiding om te hopen, ja zelfs te verwachten, dat het bedrijf onder die om- standigheden zou worden stopgezet. Voor een paar centen zouden de dames en heeren hun leven wel niet blijven wagen! Maar nu zijn de d'istillateurs, drankhande- laren en vooral de koffiehuishouders hoe- wel de beide laatsten onder sterke pressie blijldbaar van de eersten aan deze verwach- tingen op radicale wijze den bodem komen in- slaan. Hoezoo? Wel, de prijs per liter is niet met een derde, zooals de accijns, maar slechts met 1 verlaagd. Een liter van j 4.10 (le kwaliteit) kost dus niet f 2.75 maar 3,10. En wat den borrel betreft: in tal van koffiehuizen is de oude prijs volledig gehandhaafd, met precies hetzelfde maatglas. En daar, waar er een paar centen zjjn afgegaan, bjjv. van 20 op 18 ct. of van 18 op 16 ct., d.i. dus resp. een tiende en een negende inplaats van een derde, is meestal de inhoud der glaasjes kleiner ge wond en. Wat Regeering en Parlement dus bedoeld hebben: door accijnsverlaging te komen tot opheffing van de smokkelarij, wordt zoodoen- zoo goed als geheel verijdeld. De winst voor de smokkelaars immers blijft op die manier zoo belangrijik, dat er nog een aardige kost- winning aanzit. De rechtbankverslagen in de Brabantsche pers blijven dan ook nog geregeld melding ma- ken van dranksmokkelaffaires en nog slechts een paar weken geleden is er op een avond eentje „neergelegd" geworden, juist toen hij zeven simpele litertjes (100 pet. alcohol) de grens onder Goirle was komen overzeilen. Zou die zijn leven gewaagd hebben, als er aan die toch wezenlijk geringe hoeweelheid niet een paar tientjes te verdienen was geweest? Minister de Geer heeft in de Kamer ver- klaard, dat de maatregel onmiddellijk weer zou worden ingetrokken, indien er van „sabo- c-age" sprake zou zjjn. naat ue minister m Brabant maar eens een nauwKeurig onderzoek doen mstellen en hi) zal envaren dat de dranksmokkelanj, om het zacht te zeggener nog vrij welig tiert! Het Hibl. schrijft nader: Het bericht van een onzer Brabantsche cor- respondenten over dranKaccijns en smokkela rij oiijkt in de betrokken kringen nogal wat stof te hebben opgewaaid. Het aoel van de ac- cijnsverlaging op gedistilleerd zou niet be- reikt zijn. Van welmgelichte zjjde deelde men ons echter mede, dat het thans nog niet goed mogelijk is van resultaten van de verlaging, n.l. algeheele verdwijning der smokkelarij, te spreken. Een vaststaand feit is intusschen, dat de verlaging vrij wel een afdoende maatregel is tegen de smokkelarij. Dat bljjkt wel uit de omstandigheid dat vroeger van Duitschland naar Nederland gesmokkeld werd, omdat dit loonend was. Maar thans wordt er in omge- keerde richting gesmokkeld. In't bovenibedoelde bericht is sprake van een accijnsverlaging van 100 per H.L., doch hier- bij moet in het oog worden gehouden, dat dit alcohol van 40 is. In feite is de accijns op gedistilleerd van 100 met 60 per H.L. ver laagd. De accijns is dus met een derde ver laagd, maar in den totaalprijs van een liter jenever maakt dat een derde deel slechts een onderdeel uit. Want naast den accijns bepalen toch ook de productiekosten en de winstmarge van de verschillende tusschenpersonen den prijs van een liter. Al is dus de accijns met een derde verlaagd, daarom kon nog niet de prijs met een zelfde deel verlaagd worden. In tal van koffiehuizen is de oude prijs vol ledig gehandhaafd, werd geschreven. Practisch gesproken is dat niet juist. De accijns is ver laagd, dus kon ook de prijs van een borrel lager worden. Wanneer hier sprake is van pressie oefenen, dan is hiertoe in de eerste plaats het publiek aangewezen en in de twee de plaats is hier een taak weggelegd voor de Centrale Gedistilleerdvereeniging, die de prij zen van den borrel vaststelt voor haar leden. Gaat iemand onder dien prijs, dan is d'eze ver eeniging het aangewezen lichaam om op te treden, hetgeen ook geschied is in 't geval van een Tilburgschen drankslijter. Deze man had voor te lagen prijs verkocht en deswege ver zocht de Centrale Ver. aan de distillateurs hem niet meer te leveren, hetgeen gebeurd is. Handhaaft een zaak een te hoogen. prijs, dan ligt het op den weg van het publiek daartegen te reageeren. Langzamerhand zal intusschen ongetwijfeld de prijs van den borrel verlaagd worden, waar dit tot nu toe is nagelaten. Is de smokkelarij naar ons land nog altijd zoo groot? Neen, absoluut. In massa loont zij de moeite niet meer. En dat is ook het geval met de geheime distilleerderijen. Het bestaan van beide zal niet lang meer duren. De smok kelarij moet uitzieken. ENGELSCH SCHIP STUURLOOS OP DEN OCEAAN. Het Engelsche stoomscbip „Inchdairnie", groot 6596 ton, dat op 22 Maart uit Plymouth naar Pensacola is vertrokken, is 3 April door een zwaren storm naar de kust van Nw. Scot land gedrewen en liep daarbij groote schade op. Maandag heeft het schip draadloos ge- seind, dat het roer onklaar is geworden, en dat men hulpeloos ronddrijft zonder steenkool aan boord. Ook de noodige levensmiddelen voor de uit 32 koppen bestaande bemanning zjjn niet meer voorradig. De „Inchdairnie be- vond zich op dat oogenblik op ongeveer 800 K.M. ten oosten van de Bermuda-eilanden en de commandant van de Amerikaansche kust- wacht heeft opdraclit gegeven het schip hulp te verleenen. ONZE GEZANT TE PRAAG BESTOLEN. De Nederlndsche gezant Dr. H. P. N. Mul- ler, is op een verlofsreis bestolen van 7000 kronen en 3000 lire. Men vermoedt, dat het vertrek van den gezant met den Parijschen trein opgevallen was door het uitgeleide van het gezantsdhapspersoneel en bovendien door- dat op zijn coup£ een etiket was aangebracht met de woorden: Gereserveerd voor den Ne- derlandschen gezant. Op hetzelfde traject is nog oniangs een berooving gepleegd. Kort na het vertrek van den trein is de gezant naar den restauratiewagen gegaan, doch heeft zijn coupe niet laten afsluiten. Kort voor Pilsen terugrkomend, bemerkte hij, dat een koffertje was opengebroken en daar- uit het genoemde bedrag was ontvreemd. De gezant heeft te Pilsen aangifte van den diefstal gedaan en daama de reis voortgezet. EEN BRUTALE BEROOVING. Zondagnacht hebben twee gemaskerde roo- vers een welgesteld koopman te Berlijn- Schoneberg overvallen, hem geboeid en daar na een kleine brandkast, die in een muur was ingemetseld en achter een schilderjj verbor- gen, opengebroken. Aan geld en kostbaar- heden hebben zij voor circa 3000 mark ont vreemd. Opmerkelijk is, dat de dieven pre cies wisten waar de brandkast zich bevond. ERNSTIG ONGELUK BIJ EEN AUTOWEDSTRIJD. Bij een Zondag door de Duitsche Automo- bielclub georganiseerde wedstrijd voor auto's en motorrijwielen te Stendal is een ernstig ongeluk gebeurd. Baron von Wentzel-Mosau die als eerste de eindstreep bereikte met een Mercedes, wilde achter het doel voor een plotseling opduikend wielrijder uitwijken. De auto, die nog 180 K.M. vaart had, sloeg om, ontplofte en verbrandde geheel. Baron von W. werd zwaar gewond opgenomen, zijn chauffeur, die naast hem in de auto zat, en een toeschouwer zjjn gedood, verscheidene andere toeschouwers zwaar gekwetst. De wedstrjjd is toen dadelijk afgelast. Wolf meldt nader, dat baron v. Wentzel Maandagochtend in het ziekenhuis te Stendal aan zjjn wonden is overleden. Zaterdag is bijna het geheele dorp Lamson- ka in het wojwodeschap Byalistock door een geweldigen brand vernield. Zesenvijftig hof- steden werden een prooi der vlammen. SPRINKHANENPLAAG IN NOORD- AFRIKA. Fransch Noord-Afrika wordt op het oogen blik door een sprinkhanenplaag geteisterd. De overheid heeft omvangrjjke maatregelen tot bestrijding van deze plaag getroffen. Niet minder dan 60.000 burgerlijke personen en 4000 soldaten zjjn met 1800 zuursproeiers, 800 vlammenwerpers, 300.000 liter zuur en 375.000 K.G. andere chemicalien aan het werk gezet, om de plaag te bestrjjden. De kosten worden op 12 millioen francs geraamd. Groote uitgestrektheden van het landbouw- gebied in Noord-Afrika zijn door de sprink- hanen reeds kaalgevreten. ONTSNAPPING VAN GIFTIGE GASSEN TE TOKIO. Naar uit Tokio gemeld wordt ,zjjn uit een munitiefabriek voor het leger groote hoeveel- heden vergiftige gassen ontsnapt, waardoor duizenden woningen in 'n voorstad van Tokio tjjdelijk onbewoonbaar werden. Het staat nog niet vast of er dooden te be- treurem zijn, doch het aantal personen, dat door dit gas ernstig ziek werd, is vrjj groot. DE HOTELDIEFSTAL TE LONDEN. De Daily Chronicle meldt nog over den diefstal van juweelen ten nadeele van me- vrouw Jurgens in het Hyde Park Hotel, dat de gangen worden nagegaan van een man die zioh in het hotel als gast voordeed. Men heeft vermoeden van het ,,geveltoerisme" en bij verscheidene vroegere opzienbarende dief- stallen betrokken is geweest. Behalve de ju weelen zijn 150 pond sterling aan Engelsche bankbiljetten en 200 Nederlandsche guldens gestolen. De ontvreemde juweelen omvatten een hanger, bestaande uit 16 briljanten in een kring en zes kleine briljanten; een hanger met saffieren bezet, met twee rijen diaman- ten en een afhangenden diamant, en een pla- tina-armband met 25 diamanten. De Daily Herald weet te melden, dat de politie zoekt naar een intemationale bende juweelendieven, wier agenten te Londen, naar Scotland Yard gelooft, een welgestelde „man-about-town" (losbol) uit het West-End en twee buitenlanders zjjn. EEN MOORD. Voigens berichten uit de bladen uit Oeden- burg heeft een onbekenden dader in den om- trek van de stad een geweersehot gelost op den oud-consuFgeneraai Emil Schreiner, die van een uitstapje per auto terugkeerde. Het schot drong door den polsslagader van den consul en verwondde zjjn vrouw ernstig «ati de dij. De gewonde die zelf stuurde kon den wagen nog tot staan brengen. Toen deze even wel na een 100 M. gestopt was, was hjj reeds overleden. De vrouw moest naar het ziekenhuis vervoerd worden om te worden geopereerd. Zjj is daar intusschen overleden. De dader heeft men nog niet gepakt. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Maandagmorgen is een vrachtauto op den weg van Zdikov naar Praag hij Gross- Kuchelbad tegen een boom gereden en over den kop geslagen. In de auto zaten 21 ar beiders, die naar hun werk gingen. Edn hun ner was onmiddellijk dood, elf anderen wer den gewond, zeven ernstig. E6n der emstig gewonden is intusschen in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. EEN JURK VAN TWEE MILLIOEN. Het zijn weliswaar maar twee millioen Fransche francs, maar voor een jurk is het toch een sommetje, dat boven een burger- mansinkomen zou gaan. De draagster van deze jurk is nu eens niet een excentrieke dollarprinses, maar een prinses van het va riety, de beroemde Mistinguett. Zrj heeft de robe laten makenvoor haar intemationale toum6e en het kunstwerk in antieken stjjl met wjjdem rok en nauwe taille bestaat ge heel uit goudkant. Het kostbaarste is een vlinderversiering aan de taille, die uit echte edelsteenen, diamanten, robjjnen, smaragden en paarlen bestaat. GEVOLGEN VAN LASTERLIJKE KLETSPRAATJES. Hoe vreeselijk de gevolgen kunnen zjjn va* lasterlijike kletspraatjes is dezer dagen geble ken bij een proces, dat te Parijs is gevoerd, al- dus meldt de Tel. In Mei 1927 leefde zekere Roinat, een han- delsreiziger, gelukkig met zjjn vrouw, e» bei den waren zeer bevnend met een anderen han- delsreiziger Canquery genaamd, die vaak kwam eten. De Roinats hadden echter een buurman, die, alleen maar tot eigen leedvermaak, be- sloot Roinat jaloersch te maiken. Op zekeren dag vertelde hij Roinat, dat hjj bedrogen werd door zijn vrouw en zjjn vriend, De buunnhn heeft later erkend, dat zjjn beschuldiging op niets berustte, maar het resultaat was er niet minder tragisch om. Roinat verbrak daar begon het mee -ruwweg de vriendschap met den niets-vermoedenden Canquery en werd sindsdien met den dag somberder door het tob- ben over „het bedrog". In November van het vorig jaar ontmoetten de twee gewezen vrienden elkaar toevallig weer eens in een cafe en het kwam tot een scene. Canquery beantwoordde een beleediging met een slag, waarop Roinat zijn revolver trok en Canquery neerschoot. Stervende weigerde deze nog (trouw aan de oude vriendschap) Roinat als den dader aan te wjjzen. Maar in middels had een lasterpraatje een menschen- leven en een gezin venwoest. amerikaansche missionARIS VERMOORD. Het Amerikaansche gezantschap te Peking deelt mede dat in de provincie Hoepei een Amerikaansche missionaris is vermoord. De moordenaars zjjn gevlucht. De Amerikaansche legatie heeft een oproep gericht tot alle Ame rikaansche onderdanen in de provincie Hoepei om zich zoo spoedig mogeljjk naar Peking te begeven, aangezien een langer venbljjf in de provincie Hoepei te onveilig is en de regee ring te Nanking niet in staat is, maatregelen tot bescherming der Amerik. onderdanes te nemen. Ook de Amerikaansche onderdanen in de provincie Kansoe worden aangespoord om naar Amerika terug te keeren, aangezien in deze provincie een Mbhammedaansche op- stand tegen alle Christenen heerscht. Het meest hebben de missionarissen, die in de pro vincie Kansoe hun propagandistischen arbeki hebben verricht, te lijden. DE RECORD-MANIE. Na het wereJdduuttecord in het pianospelen wil Oostenrjjk thans ook het duurrecord voor vioolspeien op zjjn naam brengen. Naar de Ibladen melden heeft te Steijer in Boven Oos tenrjjk de 40jarige kapelmeester Bischoff 24 uur achter elkaar viool gespeeld. Dit is slechts een training voor een poging, om het wereld- duurrecord op zjjn naam te brengen, welke po ging hij in het midden van deze maand zaJ wagen. Hjj zal zich daarbij laten begeleiden door verschillende pianisten, die elkaar om de zes uur zullen afwisselen. EEN HELDIN DER LUCHT. Uit New York wordt gemeld, dat de Ameri kaansche aviatrice miss Smith, oud 17 jaar, het wereldrecord heeft vebeterd door 22 uur, 3 minuten, 12 seconden in een een persoons vliegtuig in de lucht te blijven. De moeder van miss Smith heeft verklaard, dat miss Smith een plan klaar heeft om een trans-Atlantische vlucht naar Rome te does. Het geld daartoe is reeds bjjeen. Vrjj dag werd albier door het bestuur van het waterschap Nieuw Neuzen aanbesteed: het herstel, de vemieuwing en het onderhoud van den Nieuw Neuzenpolder en het herstel der Zeesluis vdn bovengenoemden polder. Voor de onderhoudswerken werd ingeschre- ven als volgt: J. P. de Vos, Ter Neuzen, 5960; R. Ver- schelling, Ter Neuzen, 5900; J. J. Janeen, Middelburg, /5890; C. Klaassen, Zaamslag, 5820; P. Andriessen, Walsoorden, /5790; A. de Brujjn, Ter Neuzen, /5762; L. van Boven, Ellewoutsdrjk, 5600; J. de Bree Fz„ Ter Neuzen, 5540 J. Wolse, Ellewoutsdjjk, f 5530. Voor het herstel der zeesluis werd bige- schreven als volgt: J. de Bree, Ter Neuzen, 8000; J. v. 't Hotf, Hoek, 6964; P. Hamelink, Hoek, 6500.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2