Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. flUILLlTOI. Maandag 29 April. No. 8367. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. door B. M. BOWER. o 61Slot. ▼AN Vergadering van Vrijdag 26 April 1929, des namiddags 1,30 uur. Voorzitter de heer A. de Feijter, wethouder. Verder tegenwoordig de leden: A. de Feij ter, S. van Hoeve, A. de Koeijer, D. Dees, C. H. H. Wisse, ,M. Dekker, A. Haak, A. Dees, H. Bakk«r, J. de Regt en A. Jansen, benevens de Secretaris J. Stolk. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hrj deelt mede, dat de burgemeester hem heeft bericht, dat hij er, wegens zijn droevige omstandigheden, tegen op zag om in de ver gadering te verschijnen en hij hem verzocht, deze vergadering te will en leiden. Spreker aan dat verzoek voldoende, doet een beroep op de medewerking der leden voor de behandeling der agenda, aangezien dit een voor hem nieuwe taak is, en hij dus aan dit werk niet gewoon is. 2. Notulen. De notulen der vergadering van 15 Febru- ari 1.1. worden met algemeene stemmen vast- gesteld zooals die in druk zijn verschenen. 3. Mededeelingen. a. Dat op 11 Maart 1929 zijn opgenomen boeken en kas van den gemeente-ontvanger. De ontvangsten bedroegen tot op dat tijdstip 119.462,87 en de uitgaven 105.785,80, zoo- dat het kassaldo bedroeg f 13.677,07, welk bedrag in kas is bevonden. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Ingekomen stukken a. een schrijven van den Commissaris der Kandngin houdende bericht van herbenoeming van den heer J. de Feijter tot burgemeester dezer gemeente; De VOORZITTER is overtuigd de tolk te zijn van den gemeenteraad, indien hij, of- schoon de burgemeester niet in de vergade ring aanwezig is, hem van deze plaats met deze herbenoeming gelukwenscht, en we Gods zegen over hem afbidden, vooral thans, nu hij door droeve gezinsomstandigheden dien zegen van boven voor het vervullen zijner taak wel dubbel noodig heeft. De leden geven blijk van instemming met deze woorden. b. ihet besluit van den Raad van 15 Fe bruary 1.1. tot wijziging der gemeente-begroo- ting, dienst 1929, voorzien van het bewijs van goedkeuring; Aangenomen voor kennisgeving. c. de begrooting, dienst 1929, voorzien van het bewijs van goedkeuring; Aangenomen voor kennisgeving. d. het besluit. van den Raad van 22 Fe- bruari 1.1. tot wijziging der gemeente-begroo- ting, dienst 1929, voorzien van het bewijs van goedkeuring; Aangenomen voor kennisgeving. e. het besluit van den Raad van 15 Febr. 1.1. tot wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1928, voorzien van het bewijs van goed keuring. Aangenomen voor kennisgeving. f. het besluit van den Raad van 15 Fe- bruari 1.1. tot wijziging der begrooting van het gemeentelijk electrisch bedrijf, dienst 1928, voorzien van het bewijs van goedkeu ring. Aangenomen voor kennisgeving. g. het verslag, ingevolge art. 58 der Woningwet, over het jaar 1928; Voor de leden ter secretarie ter inzage gelegd. h. het verslag van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs over het jaar 1928. Voor de leden ter secretarie ter inzage gelegd. i. Het verslag van den toestand der ge meente over het jaar 1928. Wordt voor de leden ter secretarie ter in zage gelegd. j. eene mededeeling van den heer C. Missu, houdende bericht van aanneming zijner herbenoeming tot lid der plaatselijke Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Aangenomen voor kennisgeving. Marianne legde haar arm am de schou- ders van de ,,oude dame met den afqe- dragen zonnehoed op", en liefkoosde haar arm, terwijl zij sprak. ,,Nu, hij sloeq alle paarden in onze buurt, zoodat niemand meer tegen hem rijden wou, totdat Bud met zijn paarden kwaim," antwoordde zij. ,,Sunfish heeft het toen van hem qewonnen, maar heusch, mr. Rirnie, hij loopt verschrikkelijk hard. Ik ik geloof heusch, dat hij het wereld- record zou kunnen slaan als Bod hem reed!" Stel u hierbij Eddie en Jerry voor met hun handen voor bun mond en Bud, die zijn gezicht met zijn hoed trachtte te ver- bergen. Bob Birnie's baard maakte een tijdlang zeer vreemde bewegingen, terwijl hij zich vooraverboog en over Boise's dunne voor- beenen streak, die van snielheid qetuig- den. ,,Ja-a", hij aarzelde even; zijn goed- hartigheid was in tweestrijd met de slim- heid van den paardenkooper. „Ja, ziet u, maar nu Bud niet hier is om hem te rijden, zou het wel een goed paard zijn voor het .bijeendrijven van het vee. Ik bied u er' weer tweestrijd ..honderd vij.ftig dollars voor, als u hem tenminste wilt verkoopen k. Een schrijven van de Kamer van Koop- handel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaan- deren, luidende als volgt: Aangezien het haar bekend was, dat ten be- hoeve van bestaande industrieen reikhalzend werd uitgezien naar het tot stand komen der waterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen en dat naar haar ter oore kwam meerdere plannen tot vestiging van eene industrie in dit gewest moesten afstuiten op het gemis eener water leiding, heeft de Kamer zich bij schrijven van 6 Maart 1926 reeds gewend tot het Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding-comite met het drin- gend verzoek een spoedigen aanleg der water leiding te bevorderen. Met voldoening nam de Kamer in den loop van het jaar 1927 waar, dat een aanvang was gemaakt met de voorbereiding om tot den aanleg over te gaan, en deze in een nabij verschiet was te verwachten. Het was daarom een teleurstelling te ver- nemen, dat zich verschillende bezwaren tegen de uitvoering van het plan openbaarden en deze zoodanigen omvang namen, dat in het najaar werd beslotefi de werkzaamheden te schorsen en de zaak der waterleiding te on- derwerpen aan het oordeel eener commissie. De Kamer spreekt zich niet uit over den aard der bezwaren, zij betreurt alleen de stagnatie die daardoor in de werkzaamheden is ontstaan, terwijl de algemeene belangen van ons gewest eene spoedige tot stand koming der waterleiding eischen. De Kamer hoopt dat, na het uitbrengen van het Rapport door de Commissie van Onder- zoek ingesteld krachtens besluit der vergade ring van Aandeelhouders op 30 Augustus 1927, en de besluiten der Vergadering van Aandeelhouders welke daarvan het gevolg zullen zijn, de gerezen bezwaren zullen wor den ondervangen en met kracht aan de uit voering van het plan zal kunnen worden voortgeiwerkt. Herhaaldelijk blijkt het noodig, dat voor be- vordering van de welvaart van Zeeuwsch- Vlaanderen een beroep moet worden gedaan op medewerking of op steun van den Staat. Die steun zal des te gemakkelijker worden verleend, indien blijkt, dat ook de bevolkmg zelf, en de besturen der verschillende gemeen- ten zelf niet achter blijven in het nemen van maatregelen die den bloei van het gewest en de bevolking kunnen verhoogen. Een der middelen die daartoe krachtig kan mede werken is ongetwijfeld een waterleiding. Indien men een streek en zijne welvaarts- bronnen op peil wil houden, moet men gelijken tred houden met andere strekeo, moet men deze inrichten volgens de moderae eischen. En een waterleiding kan zeker niet gezegd wor den iets nieuws te zijn, aangezien tal van steden en vele gebieden reeds beschikken over een streekwaterleiding. Wij stippen slechts ter loops aan de betee- kennis eener waterleiding uit het oogpunt van hygiene en zindelijkheid, dat zij gemak oplevert en het levensgenot verhoogt, doch wijzen vooral op de beteekenis daarvan voor de industrie en voor den landbouw, en daar door voor de welvaart van onze streek. Het is voldoende bekend, dat we hier slechts beschikking hebben over zout of hoogstens brak water, en het gebruik daarvan voor de enkele industrieele inrichtingen die dit doen, groote nadeelen oplevert. Het gemis aan goed water is oorzaak dat verschillende industrieen die dit beslist noodig hebben er van af moe- ten zien zich hier te vestigen. Dit is te meer te bejammeren aangezien deze streek uit andere hoofde voor industrie zoo gunstig gelegen is, hetgeen uit aanvragen en onder- zoekingen waarvan bij herhaling gehoord wordt, voldoende blijkt. Het stichten der waterleiding zal hier mogelijkheden scheppen die zullen leiden niet alleen tot opheffing der werkloosheid, doch dat Zeeuwsch-Vlaanderen wordt een streek die aan vele handen werk en brood zal verschaffen, en dat zich aldaar werkzoekenden van elders kunnen vestigen, in plaats van men, zooals thans, de bevolking gestaag moet zien verminderen en zijn bests zonen en dochteren, noodgedrongen naar elders ziet verhuizen. En het verhuizen van de plattelandsbewoners naar de groote fabriekscentra brengt al moge men het toejuichen, dat daar werkgelegenheid gevon- den wordt ook zijn bezwaren mede, be zwaren die in verschillende kringen sterk ge- voeld worden. Ook voor den landbuw is een waterleiding van groote beteekenis. De landbouwers, voor al de veehouders in andere streken, die daar van gebruik kunnen maken, staan daarin voor bij die in ons gewest. Van verschillende zijden is genoegzaam betoogd de beteekenis die het heeft, indien ook het vee van goed en zuiver water gebruik kan maken, welke beteekenis dit heeft voor de melkerij en de zuivelberei- ding. Een waterleiding is dus van groote econo mische waarde. Zal de geheele streek daarvan de voordeelen kunnen genieten, dan is alge meene samenwerking noodig. De Kamer heeft het gewenscht geacht op dit tijdstip, dat voor de Waterleidingmaat- schappij als een mijlpaal kan worden be- schouwd, nogmaals de economische beteeke nis onder de aandacht van de besturen van alle gemeenten in ons gewest te moeten bren- gen en de gemeenteraden te wijzen op de groote verantwoording die te dezen opzichte ,,Hola, wacht een oogenblik voor dat je hem verkoopt aan dien ouden afzetter", schreeuwde Bud luidruchtig, die met een sprong van zijn paard was. Die sprong bracht hem, mag ik wel zeqqen, in de on- middellijke nabijheid van de oude dame met den afgedragen zonnehoed en van dat andere vrouwtje, dat hem met wijd- open, schitterende aogen aanstaarde. Bud sloeg zijn armen om zijn moeder heen; missdhien, dat hij met ongeluk Marianne er bij insloot zij stonden erg dic'ht bij elkaar en zijn armen waren heel lang maar het duurde geruimen tijd eer hij zijn vergissing bemerkte. ,,Ik geef je tweehonderd voor Boise en ik geef je bovendien nog een broer op den koop toe en een langbeenigen, niietswaar- digen koehoeder ,,Bedoel je daar je zelf mee, Buddy?" kwam er plagend van onder den afgedra gen zonnehoed, wienis draagster nog niet van alles op de hoogte was. ,,Het zal mij benieuwen of zij je hebben wil, met dat zwarte gezicht, dat minstens in geen week gesclhoren is. Maar als zij je wil hebben, dan ben je gelukkiger dan je verdient, om ons zoo te komen overvallen! Wij hebben alles van je gehoord, Buddy ofsdhoon je er verstandig aan hebt gedaan om dit vrouwtje te sturen om je fouten te ver- goeilijken en een, held van je te maken!..." Nu wilt ge zeker wel weten hoe Ma rianne zich onder dit alles hield. Ik wil wel zeggen, dat zij ontdekte, hoe stevig de armen van een jongen man kunnen om- sluiten, als hij denkt, dat hij slechts zijn moeder ombelst; maar zij maakte zich los en snelde naar Eddie, trok hem bijna met betrekking tot de welvaart van Zeeuwsch-Vlaanderen op hen rust. Dit schrijven wordt gericht zoowel tot de I gemeenten die reeds toetraden als tot die welke hebben gemeend daartoe nog niet te moeten overgaan. Voor zoover de gemeenteraad die dit schrij ven ontvangt reeds toegetreden is verzoekt de Kamer dezen zijn invloed te willen aanwenden voor een spoedige tot stand koming der water leiding en voorzoover dit den Raad bereikt eener gemeente die nog niet is toegetreden, verzoekt de Kamer dringend die toetreding alsnog te willen overwegen, opdat ook die ge meente van de economische voordeelen zai kunnen genieten. Burgemeester en Wethouders stellen voor, in aanmerking genomen het stadium waarin thans de tot standkominig der waterleiding verkeert, dit adres voorloopig ter zijde te leggen. De heer D. DEES vermeent, gezien de houding der gemeenten die reeds bij de wa terleiding zijn aangesloten, dat er wel niet veel ammo tot aansluiting zal bestaan bij de gemeenten die nog vrij zijn. Bovendien ge- gezien het feit, dat deze raad zich indertijd met groote meerderheid tegen aansluiting heeft verklaard, had dit stuk best achterwege kunnen blijven. Burgemeester en Wethou ders stellen voor dit „voorloopig" ter zijde te leggen. Hij kan daaraan zijn stem wel geven maar had het toch beter geacht, dat zij dat woord voorloopig maar hadden weggelaten. De heer BAKKER sluit zich hierbij aan, hij had zelfs liever gezien, dat Burgemeester en Wethouders hadden voorgesteld dat schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer DE REGT is ook van dat gedacht. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Burgemeester en Wethouders him voorstel aldus doen, omdat het voor het oogenblik moeilijk valt er over te praten; mogelijk komt er wijziging en doet zich dan de gelegehheid voor er eens over te praten. Het voorstel wordt met algemeene stem- men aangenomen. 1. Een schrijven van den Zeeuwsch- Vlaamsohe Slagersbond luidende: m Ondergeteekende neemt beleefd de vrijheid zich tot Uw geacht college te wenden met het verzoek het daanheen te willen leiden, dat het overschot, dat in deze der jaren op keuringsdienst van slachtvee enz. in Uwe ge meente is verkregen, aan de betrokken sla- gers, door wien het geld eigenlijk te veel is betaald, zal worden uitgekeerd. Aangezien toch het niet in de bedoeling der wet ligt op boven vermelden dienst winst te maken durft ondergeteekende hopen, dat aan zijn verzoek gevolg wordt gegeven. Hierop vertrouwende verblijft in afwaoh- ting enz., H. J. COLSEN, Voorzitter. Naar aanleiddng van dit adres merken Burgemeester en Wethouders op het na- volgende: Artikel 5 der verordening, als bedoeld in artikel 114 der gemeentewet, bepaalt o.a., dat het batig slot der rekening (Vleesch- keurings dienst) procentsgewijze gestort wordt in de verschillende gemeentekassen en komt ten bate van de gemeentebegrootingen voor het volgend dienstjaar. Blijkens mededeeling van- Burgemeester en Wethouders der gemeente Axel bedraagt het aandeel, dat deze gemeente toekomt in de batige saldi's van de jaren 1923, 1924, 1925, 1926 en 1927 578,86; terwijl zjj schrijven, dat eene splitsing van de betaalde keurloonen ondoenlijk is, daar in de ontvangen keurloo nen o.a. ook begrepen is hetgeen door anderen dan de slagers ter keuring is aangeboden, benevens de keurloonen voor de noodslach- tingen. Het gemiddeld batig saldo per jaar be draagt dus slechts plus minus f 115. Mooht tot eene verdeeling van dit saldo onder de slagers worden overgegaan, dan zou daaruit eigenlijk volgen, dat, wanneer de keu ringsdienst met een nadeelig saldo sloot, ook zij dit nadeelig saldo zouden moeten dekken. We betwijfelen of zij daartoe zouden zijn te vinden. Bovendien zijn toch de vleeschprijzen in bovengemelde jaren zeer zeker mede geba- seerd op de verschuldigde keurloonen. De verdeeling zou dan ook eigenlijk moe ten plaats hebben onder de consumenten, wat ook weer niet uitvoerbaar is, terwijl wanneer de saldi's worden gestort in de ge- meentekas, deze indirect ten goede komen van de consumenten. Het is naar aanleiding daarvan, dat we uwen raad voorstellen niet op het verzoek van gemelden slagersbond in te gaan, maar te zijner tijd, indien de batige saldo's moch- ten aanhouden, te overwegen of het niet ge wenscht is de keurloonen te herzien. De heer HAAK zou het onbillijk vinden, indien aan het verzoek der slagersvereeniging werd voldaan; dat keurloon is al lang verre- kend in de prijzen van het vleesch en ze zul len daarop nog wel winst hebben gemaakt, hetgeen billijk is, als het redelijk blijft. Als het hun werd uitbetaald, zou dit voor hen niets anders zijn dan een extratje. Hij kan zich met het voorstel van Burgemeester en Wethouders goed vereeiiigen. De heer A. DEES stemt daarmede in. vain zijn paard en sprak heel haastiq en heel onsamenhangend met hem en Jerry, en deed hun de eene vraag na de andere, zonder een antwoord van een van beiden af te waehten. Alles in de hoop, geloof ik dat zij niet zouden hooren, of als zij het hoorden, niet zouden begrijpen, wat dat vreeselijke, lieve dametje daar in haar onschuld zeide. Maar men kan geen staat maken op de jeugd. Eddie had belangrijk nieuws voor zijn zuster en hij meend'e, dat nu de tijd daar was om het haar te vertellen, voordat Marianne nog heviger kon blozen, daar om trok hij haar gezicht dic'ht bij het zijne, kwam zoo dicht met zijn lippen bij haar oor, dat zijn adem haar kietelde en fluis- terde zonder een enkel woord tot in- leiding dat zij Bud kon trouwen, wan neer zij maar wilde, daar zij weduwe was. ,,Kom hier! Iemand', gauw Bud gauw! Zus is flauw gevallen! Zoo maar opeens en ik vertelde haar alleen maar, dat Lewis dood was en dat zij met jou kon trouwen! Heb ik ooit, ik dacht nogal, dat zij zoo blij zou zijn!" Daar ginds op de Staked Plains, op een avond, die veel geleek op dien, waarop Bud thuisikwam met zijn winst, zijn ver- wacihting en zijn twee zwarte schapen, die intussdhen even wit waren geworden als de mees ten van ons, be g on een kampvuur te knetteren en naar alle kanten rookko- lommen te verspreiden, voordat het flink brandde onder de pan met het avonid- eten van een zeker hongerig, qelukkig troepje, dat wij kennen. De heer BAKKER gelooft ook, dat het z66 de beste weg is. De heer D. DEES wijst er op, dat de slagers beweren, dat ze te veel betaald hebben, maar dat is volgens hem onjuist, zij betalen geen rooien cent. Het is mogelijk, dat ze er ook rekening mee houden voor him verkoopsprijs, maar volgens spreker wordt het keurloon betaald door dengene die het vee aan den sla- ger verkoopt. Als ze naar een stuk vee komen kijken om te koopen gaan ze rekenen: zdbveel voor accijns, zddveel voor keurloon, ik kan er z66veel van maken: ,,baas, je beest is z66veel waard!" De slager zelf blijft voor het betalen voor keurloon geheel buiten schot. Het voorstel wordt met algemeene stem- men aangenomen. m. De rekening van het gemeentelijk electrisch bedrijf dienst 1928, sluitende ge- wone dienst in ontvang en uitgaaf op 19689,41; en kapitaalsdienst in ontvang en uitgaaf op f 6092,82. n. De rekening van de vrijwillige brand- weer dienst 192§, sluitende in ontvang en uitgaaf op f 798,30. Burgemeester en Wethouders stellen voor de rekenimgen onder m en n vermeld te stel len in handen van de commissie van onder- zoek. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der begrooting, dienst 1928. Burgemeester en Wethouders stellen voor de begrooting als volgt te wijzigen: onder de ontvangsten te vermeerderen de volgende posten: GEWONE DIENST. begrafenisreohten 65,55; bijdragen van particulieren in de kosten van verpleging van anme krankzinnigen f 89,20; terugontvangst van de door de gemeente verleende voorschot- ten aan emigranten 234,86; 80 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen f 109,33; bijdrage aan Hoofd- stuk XII van den gewonen dienst 88,78%; totale vermeerdering 587,72% onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten: achterstallige uitgaven van vorige dienst- jaren /500; druk- en bindwerk f 142,21; abonnement op het Staatsblad, Provinciaal Blad enz. 0,50; kosten van arrestanten- lokaal 75,50; kosten van overbrenging, plaatsing en verpleging van arme krankzin nigen 146,29; subsidie aan werkloozenkas- sen f 200; bijdrage aan hoofdstuk XIII par. 1 van den kapitaaldienst 891,74; bijdrage aan hoofdstuk XIII par. 1 van den gewonen dienst 88,78%uitkeering aan het bedrijf wegens verlies 88,78%; totale vermeerde ring 2133,81; onder de uitgaven te verminderen de vol gende posten: presentiegelden der leden van den raad 92; sohrijf- en bureaubehoeften, briefporten, vrachtloonen en andere kledne uitgaven 126,44%uitkeering aan het Rijk van het aandeel in de kwade posten wegens de di- recte belastingen 1327,64; totale verminde- ring 1546,08%; blijft een totale vermeerdering der uitgaven van 587,72%. KAPITAALDIENST. onder de ontvangsten te vermeerderen: bijdrage van hoofdstuk XII van den gewo nen dienst 891,74; onder de uitgaven te vermeerderen: kapi- taalsverstrekking aan het bedrijf f 891,74. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot intrekking van het raadsbe- sluit, d.d. 3 October 1927, inzake af- scheiding van den Vleeschkeurings- dienst Axel. Wordt overgelegd het navolgende concept- besluit: de raad der gemeente Zaamslag; gelet op een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 15 Februari 1929, nummer 91, 3de afcleeling, houdende bericht, dat, ofschoon kan worden aangenomen dat de afscheiding van de gemeente Zaamslag van den kring Axel fchians definitief te niet is ge daan, het hen uit een formeel oogpunt ge wenscht voorkomt het raadsbesluit van 3 October 1927, goedgekeurd 13 Januari 1928, nummer 133, 3de afdeeling, hetwelk leidde tot de afscheiding, weder wordt ingetrokken; besluit Het raadsbesluit van 3 October 1927, goed gekeurd 13 Januari 1928, ffllmmer 133, 3de afdeeling, tot afscheiding van de gemeente Zaamslag van den vleesohkeuringskring ,,Axel" in te trekken. De VOORZITTER merkt op, dat dit be sluit niets meer dan een formaliteit is. De leden weten alle hoe het met den keurings dienst geloopen is en de gemeente bij het centrum Axel aangesloten blijft. Het voorstel wordt met algemeene stem- men aangenomen. ,,Het was angeveer hier, dat ik van het kamp atged;waald was als klein jon- getje", merkte Bud op, terwijl hij zijn hoed naar achter school en zijn knie op- troik om er een drogen tak op door te breken. Moeder zou het zich nog wel herinineren, wed ik. Ik wou, dat wij haar en vader met ons mee hadden genomen. Het is ongeveer adhttien jaar geleden, dat zij met de kudde naar het noorden trok- ken en nu zijn wij hier, en voeren lanigs hetzelfde spoor onze kudde naar het noorden! Het spijt mij, dat ik geen troep eenjarige vaarzen heb opgedaan, gelijk met onze tweejarige. Wij hadden evenigoed er nog een honderd meer mee kunnen nemen. Het gaat alles zoo gelei- delijk; moeder zou pleizier in dezen tocht gehad hebben." JDiat denk je maar!" Marianne gaf hem een genadig lachje terwijl zij hem den ketel met koffie overreikte. ,,A8s je haar had hooren spreken over dien tocht naar het Noorden, toen er niemand bij was, die het hooren kon. zou je er wel anders over oordeelen. Bud Birnie, je bent toch wel heel onnoozel. Jij denkt, dat als een vrouw geen drukte over iets rnaakt, dkt het haar niet schelen kan. Je moeder heeft mij verteld, dat die tocht een ware nacht- merrie voor haar was. Zij heeft je muziek geleerd in de hoop, dat je weer naar de besc'having zoudt teruqgaan en daar zou gaan wonen, waar er wat meer moderne gemakken waren en dat zij je daar zou kunnen opzoeken! En nu zit je hier en gaat geheel op in een jongen veestapel, zoo vuil als een schoorsteenveger en dan je snor Au! Bud! Laat mij dadelijk los, 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het doen van wegherstellingen. In aansluiting aan de mededeelingen, vet- vat bij punt 8 der agenda van de notulen van 15 Februari 1929, bladzijde 7, deelen wij U mede, dat ons bij onderzoek blijkt, dat het noodzakelijk is: a. uit te breken het wegsgedeelte van den Grooten- en Kleinen Huijssenspolderstraat vanaf opril aan de Griethe tot plus minus 100 M. in het z.g.n. straatje, en dit wegvak opnieuw te bekeien met goede uitkomende en nog beschikbare goede oude keien; b. met het Bestuur van den Kleinen- Huijssenspolder traehten overeenstemming te verkrijgen tot het met een meter verbreeden van den duiker, liggende onder den weg aan den zeedijk, teneinde de wegomdraai te ver- beteren; c. het uitbreken en opnieuw bekeien van het wegvakje gelegen tusschen den opril bij J. Michielsen en den afrit naar de Griethe. d. het aanbrengen van een vleugel aan den weg ,,Reuzenhoekschen dijk" op het ge- hudht Reuzenhoek aan de Oostzijde en het aansluitend maken aan de daar aanwezige oprillen; e. voorts het restant van den Grooten- en Kleinen Huijssenspolderstraat daar waar noo dig te lichten. Wij vertrouwen, dat Uwe vergadering aan bovengemelde werken de goedkeuring zai hechten. De kosten daarvan kunnen dan worden be- streden uit de in de vorige vergadering ge- noemde f 3500. De heer HAAK merkt op, dat deze werken zullen worden gemaakt voor de f 3500 die in de vorige vergadering op aandrang van Ge deputeerde Staten daarvoor zrjn bestemd. Hij was tegen dat voorstel en dien uitgeoefenden drang. Nu evenwel dat besluit eenmaal ge vallen is, kan hij zich met dit voorstel wel vereenigen; het betreft alle goede verbete- ringen. De heer DEES vraagt inlichtingen omtrent de plaats waar het onder a bedoelde wegs gedeelte gelegen is. De VOORZITTER deelt mede, dat daar mede bedoeld wordt het wegsgedeelte van den april bij de haven en den weg onder den zee dijk tot een 100 M. in het straatje bij de hof- stede van den heer Scheele. De heer DEES vraagt voor het onder b be doelde werk of een verbreeding met 1 M. wel voldoende zal zijn. Als Met werk toch nog gebeurd, was het beter het afdoende te maken, het is daar een nogal aardig puntje. De VOORZITTER: Als de duiker 1 M. breeder wordt, verbetert het toch al iets. De heer VAN HOEVE deelt mede, dat ook nog een en ander afhangt van het onderhoud dat Burgemeester en Wethouders met het bestuur van den Kleinen Huissenspolder heb ben aangevraagd. Het onderzoek is nog niet geheel afgeloopen. Toen Burgemeester en Wethouders ter plaatse een en ander heibben bekeken, kregen zij den indruk, dat die dui ker dringend herstelling noodig heeft en rees bij hen de gedachte, dat het, als de duiker toch herstelt moet worden, misschien ook mo gelijk zou zijn dezen een meter breeder te krijgen. De toestand van den duiker moet nog onderzocht worden. Natuurlijk, 1 meter breeder brengt verbetering, maar 3 meter meer, al was misschien 2 meter ook voldoen de. De zaak moet in elk geval nog onder de oogen worden gezien. De heer D. DEES acht dat gewenscht en meent, dat het toch zeker 2 meter breeder zou behooren te zijn, wil men een goede toe stand krijgen. De VOORZITTER geeft nog naar aanlei ding eener vraag van den heer D. Dees be- treffende het onder c beoogde werk te ken nen, dat dit betreft den weg bovendijks, tus schen de 2 aprillende aprillen zelf zijn goed verhard. De heer D. DEES vestigt nog de aandacht op den weg van af de weegbrug op de haven naar de losplaats. Er is daar een eindje weg van naar hij meent 60 M. lang, dat er ver- bazend slecht bij ligt. Daar komt bij het af- en aanrijden op de haven alles te hoop. Er liggen groote putten in den weg; dit zou noodzakelijk moeten gerepareerd worden. De VOORZITTER brengt in herinnering dat Burgemeester en Wethouders ieder jaar wegsgedeelten laten repareeren; er zal naar worden gezien en als het noodig blijkt, zal het verbeterd worden. Alle jaren wordt de keilichter naar de wegen gestuurd, om de noodige reparaties te doen. Spreker gelooft. dat Burgemeester en Wethouders het vorig jaar dat bedoeld eindje weg ook reeds onder hun aandacht hadden, maar dat er niets meer van gekomen is om het te maken, omdat de straatmaker het zoo druk had. Hij zat toen op den weg te Reuzenhoek en daardoor is er aan andere wegen niet te veel gedaan. maar dit jaar zal er aandacht aan geschonken worden. De heer D. DEES wijst op de onder e be doelde straat. Zou er toch werkelijk niets aan te doen zijn om die te verbreeden? Als twee geladen voertuigen daar elkaar moeten pas- seeren, wordt het beslist moeilijk. De heer BAKKER geeft te kennen, dat die weg langzamerhand over de geheele lengte te ik stop nog liever mij'n gezicht irr een cac tus!" „Het is best mogelijk, dat jij niets op hebt met mijin veefetapel en dat jij niet verrukt bent over het stuk land, dat ik ge- kocht heb en meer plannen op een dag hebt gemaakt, dan vier mannen in een heel jaar zouden kunnen uitvoeren. Het is best mogelijk, dat je wou, dat je man iemand was, die ermee tevreden rou zijn om zijn leven lang op de piano te trom- melen en zijn haar lang te laten groeien inplaats van zijn baard. Als je hier een Ihekel aan hebt, waarom heb je het dan niet dadelijk gezegd, mevrouw?" ,,Ik sprak over je moeder", zeide Ma rianne, zoo waardig als het haar maar mogelijk was. ,,Zij is in de beschaafde wereld groot gebracht en zij heeft zoo- laing als zij getrouwd is, van haar leven als piiomersvrouw gemaakt, wat zij er maar van maken kon. Ik ben geboren en groot gebracht in het veeland en ik houd er van. Zooals ik je straks al gezegd heb, je bent toch wel heel onnoozel! Hadt je nu heusch je vader en moeder mee willen nemen op je huwelijksreis - en nog wel als de bruid hen niet noodiq had en zij zelven liever thuds bleven?" ,,He daar!" riep Eddie, die met een em met water en wat droog bout kwam aan- sjouwen, minachtend uit: ,,de koffiekan is omgevallen en heeft het vuur bijna uit- gedoofd! Goede hemel! Kunnen jullie die zoenpartij dan niet een oogeniblikje staken en even jullie aandacht bij de ko- kerij houldetn?" EINDE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5