ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUW8GH-VLAANDEREN, No 8366. Vrijdag 26 April 1929 69e Jaar gang, Tweede Blad. RAADSVERGADERING. BIH N.ENLASD, B U IT EH L AND. SPORT. ■vm a nrililirurUTCCO lie. Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooniitbetalincj fr. per post 6,60 per iaar AoUnNtMtn I orn Uo. Voor Belgie en Amerika f 2,25, overicje landen f 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetalinci. EHt blad verschijnt iederen Maandaq-, Woensdag- en Vrijdagavond. AANKONDIGING. GEVAAR VOOR DEN NEDERLANDSCHEN THEEHANDEL? TER NEUZEN, 26 APRIL 1929. OUDERLINGENCONFERENTIE DER GEREF. KERKEN. Rubriek van den Arbeid. mw&vr smarm NEUZENSCHE CO U RANT De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag 2 Mei 1929, des namiddags 2 uur. Ter Neuzen, den 26 April 1929. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. DEANKWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 12 eenste lid der drankwet, ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop van PETRUS DIRK MAANDAG, van beroep kantoorbediende, wonende te Ter Neuzen, voor de benedenlokaliteit van het perceel Noordstraat no. 3. Binnen twee weken, nadat deze bekend- making is geschied, kan ieder tegen het ver- leenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren indienen bij burgemeester en wet houders. Ter Neuzen, den 26 April 1929. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 12 eerste lid der drankwet der openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop van EDMUNDUS DHERT, van beroep ver- lofhouder, wonende te Ter Neuzen, voor het rechterlokaal van het perceel Dijkstraat 85. Binnen twee weken nadat deze bekend- making is geschiedt, kan ieder tegen het ver- leenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren indienen bij burgemeester en wet houders. Ter Neuzen, den 26 April 1929. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLDE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeen te HOEK brengen ter kennis van belang- hebbenden, dat te beginnen op 1 Mei 1929, vanwege de gemeente eene algemeene op- naming zal worden gehouden van de weqen en voetpaden met de kunstwerken,. Hoek. 26 April 1929. Burgemeester en Wethouders voomoemd, H. PLADDET, fd. Burgemeester. J. DREGMANS, Secretaris. BEZWAREN tegen het zevende LEEItJAAR. lie oudercommissie van de openbare school te Kapeile en het bestuur van de Hervormde school te Biezelinge hebben een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin adressanten er op wijzen, dat ten gevolge van art. 3 der Leer- puefctwet de kinderen, die op 1 Mei de zeven kJassen der lagere school hebben doorloopen en alsdan den dertienjarigen, leeftijd nog niet ten voile hebben bereikt, verplicht zullen zijn nog een vol jaar op school te blijven, niette- genstaande voor een achtste leerjaar geen leenmididelen aanwezig zijn en de gemeente die ook niet beschikbaar wenscht te stellen. In ver- band daarmede zijn de kinderen aangewezen het zevende leerjaar te hei'halen. Waar dit niet in de bedoeling der wet kan liggen, verzoeken adressanten de Kamer al het mogelijke te wil- len doen om dat artikel zoodanig te wijzigen, dat deze kinderen alisnog met ingang van 1 Mei a.s. de school mogen verlaten. Het Tweede Kamerlid van Sasse van Ilsselt heeft in verlband met de met ingang van 22 April in Groot-Brittannie afgeschafte invoer- rechten op thee aan den minister van Finan- eien gevraagd of hij niet van oordeel is, dat wanneer daar thee vrij van invoerreehten kan worden ingevoerd, de hier te lande bestaande handel in thee zich zal verplaatsen naar de Londensche markt, zoolang althans hier zal blijven bestaan het hooge invoerrecht op thee van 75 per 100 kilogram. Tenslotte worden maatregelen genomen, waardoor het nadeel, dat hieruit voor ons land voortvloeit, kan worden afgewend. In verband met bovenibedoelden maatregel van de Engelsche regeering heeft de Ver- eeniging van thee-importeurs een adres gericht aan den minister van Financien, woarin aan- gedrongen wordt op afschaffing c.q. belang- rijke verlaging van het Nederlandsche invoer recht op thee, welke adressante juist nu nog dringender acht dan ooit te voren. 0.m. wordt in dit adres gezegd: De reden, dat wij juist thans voor de le- vensbelangen der Amsterdamsche theemarkt uitermate beducht zijn, vindt zijn grond o.m. daarin, dat door het met de afschaffing van het Britsche invoerrecht samengaande verval- ien der verplichting van opslag in entrepot en tengevolge daarvan. eenvoudiger en goed- kooper manipulatie van thee te Londen de kosten voor den handel aldaar belangrijk min der zullen worden en dus de Londensche thee markt ook voor den wederuitvoer van thee, die tot nog toe voor de Amsterdamsche markt in verhouding een veel belangrijker factor was dan voor de Londensche, in veel gunstiger om- standigheden zal komen te verkeeren dan de Nederlandsche markt. DE POKKEN-EPIDEMIE TE LONDEN. Ondanks de krachtige pogingen der autori- teiten, om een verdere uitbreiding der pokken- epidemie te verhinderen, zijn Dinsdag 22 nieu- we pokkenpatienten te Londen naar de ziaken- huizen overgebracht. Op het oogeniblik zijn 277 gevallen in behandeling. HET VERMISTE OPLEIDINGSSCHIP. De kapitein van de „Deucalion", die op or der van de Engelsche admiraliteit langs de eilanden van het Zuidelijike gedeelte van den Atlantischen Oceaan, bekend onder den naam Prins Edward-groep, gekruist heeft, heeft naar Kaapstad geseind, dat hij nergens eenig spoor van het vermiste Deensche opleidings- schip „Kopenhagen" gevonden heeft en dat ook de paar bewoners van het voornaamste eiland de rest is onbeiwoonid sinds Januari geen schip in de buurt gezien hadden. De admi raliteit moet nu besLissen, of het onderzoek in den Indischen Oceaan rtaar de Australische zijde, waar intusschen weinig eilanden liggen, zal uitgebreid worden. De vrees is groot, dat het opleidingsschip met 40 man equipage en 50 cadetten aan boord, die voor het grootste d'eel tot welgestelde families te Kopenhagen be- hooren, met man en muis vergaan is. GEMEENTERAAD. In de op Donderdag 2 Mei, des nam. 2 uur, te houden openbare vergadering van den ge meenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeiling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot verkoop van een perceeltje ge- meentegrond aan Mevr. de Wed. M. C. van de Sande gab. Pothoven te 's Gra- vanhage en aan Mevr. de Wed. M. A. van Borssum Waalkes geb. van Tuyll, alhier. 4. Idem om aan I. M. van Driel, alhier, af- wijiking te verleenen van artikel 10 der bouwverordening. 5. Ideim om aan L. Breepoel, alhier, voor den tijd van twee jaren afwijiking te ver leenen van artikel 19 der bouwverorde ning voor den bouw van een houten vei- lingsgebouw. 6. Idem tot wijziging van de verordening op het bouwen, sloopen, enz. in de ge meente Ter Neuzen, in verband met de vragen gesteld door den heer N. A. Ha- melink. 7. Idem tot beschikbaarstelling van gel- den uit de gemeentekas ex. artikel 72 der L. O. Wet 1920 aan de Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs, alhier, voor het aanschaffen van 20 gordijnen. 8. Idem voor het verharden der speelplaats voor die school gelegen. 9. Idem tot beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas ex. artikel 72 der L. O. Wet 1920 aan de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs in de Jozina- straat, alhier, voor verandering van in- richting dier school (privaten en uri- noirs). 10. Idem tot verharding der speelplaatsen bij de openbare lagere scholen gelegen. 11. Idem om aan te sluiten bij het Centraal Archief en Inliohtingenibureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Ne- derland, te Amsterdam. 12. Idem om afwijzend te beschibken op het adres van de bewoners van d£n Koedijk, voorzoover daarin wordt gevraagd een jaariijksche subsidie uit de gemeente kas van 40,voor de electrificatie dier buurtschap. 13. Idem om afwijzend te beschikken op het adres van den Zeeuwsch-Vlaamjschen Slagersibond alhier, houdende verzoek de winst van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch aan de slagers te restituee- ren. 14. Mem om aan I. de Lijser alhier, ingaan- de 1 Maart jl. eene toelage uit de ge meentekas toe te kennen van f 200, per jaar. 15. Idem tot vaststelling van het vermenig- Vuldigingscijfer voor de gemeentelijke inkomstenbelasting, dienst 1929/1930. 16. Idem tot wijziging der gemeente-foegroo- ting, dienftt 1928. 17. Idem tot wijziging der gemeente-begroo- ting, dienst 1929. 18. Idem tot vaststelling van het kohier hondenbelasting, dienst 1929. 19. Idem tot vaststelling van het kohier rioolbelasting, dienst 1929. 20. Ontheffing schoolgeld' 1928. ONDERWIJS. Tot onderwijzer aan de Chr. school te Lage Zwaluwe is benoemd de heer J. J. de Jonge te Ter Neuzen. VRUCHTENVEILING. Met de Staatscrt. van 24 April zijn verzon- den afdruikken. van de akte betreffende de coop. Vruchtenveiling Zeeuwsch-Viaanderen G. A., te Ter Neuzen. DE SUIKERFABRIEK „ZEELAND". In de gemeenteraadsvergadering van Bergen op Zoom is door den burgemeester toegezegd dat B. en W. bij het bestuur der Coop. Suiker- fabriek „Zeeland" stappen zullen doen om alsnog in verband met de aanneming van het voorstel-v. d. Heuvel de fabriek in de a.s. campagne te doen werken. WIJZIGING VAN DE GRENZEN TUSSCHEN DE GEMEENTEN SAS VAN GENT EN WESTDORPE. Aan de memorie van toelichting tot boven- staand wetsontwerp wordt ontleend, dat Ged. Staten van Zeeland in het najaar van 1926 hebben geadviseerd tot wijziging van de gren- zen tusschen de gemeenten Sas van Gent en Westdorpe. De gronden waarop dit advies steunde, waren de volgende: Door het kanaal van Ter NeuzenGent worden zoowel de gemeente Sas van Gent Ells de gemeente Westdorpe lin twee stukken ge- sneden. Nu de industrie der gemeente Sas van Gent zich uitbreidt en wegens gebrek aan ruimte in die gemeente, behoefte zal krijgen aan nieuwe terreinen langs het kanaal, wordt. de noodzakelijkheid gevoeld om de gemeente uit te breiden met een strook grond van de gemeente Westdorpe ten westen van het kanaal, welke strook, in verband met hare ligging, door die gemeente niet voldoende als industriagebied kan worden geexploiteerd. Daartegenover is het billijk, dat door de ge meente Sas van Gent wordt afgestaan een deel van haar grondgebied ten oosten van het kanaal, hetwelk zich bij het landbouwgebied van Westdorpe aanpast. Het ontwerp bevat de gebruikelijke bepa- lingen, welke in wetsontwerpen tot wijziging der gemeentegrenzen voorkomen. MUZIEK- EN ZANGCONCOURS TE HULST. De volgende muziek- en zangvereenigingen zullen aan het groot Internationaal muziek- en zangconcours van de „Nieuwe Harmonie Vlijt en Vol'harding" deelpemen: iHarmonie Excelsior, St. Nicolaas B.80 leden; harmonie Vondel, Breda, 51 leden; fan fare Zuidstar, Antwerpen (B.), 75 leden; fan fare Het werk der toekomst, Beersse B.62 leden; harmonie St. Cecilia. Sinaaij B.52 leden; Gem. koor De Morgenstar, Antwerpen (B.), 70 leden; harmonie De vereenigde werk- lieden, Ter Neuzen, 52 leden; Harmonie, Oost- burg, 25 leden; Excelsior, Dinteloord, 27 leden; Orelio, Axel, 45 leden; Vlissings Mannenkoor, Vlissingen, 31 leden; R.K. Dameskoor, Vlissin- gen, 35 leden; D.O.S., Vlissingen, 36 leden; Terneuzens Mannenkoor, Ter Neuzen, 35 leden; Zevenbergs Mannenkoor, Zevenbergen,, 34 le den; Crescendo, Terwinselen (Z.-L.), 39 leden; Polyhymnia, Sluiskil, 37 leden; Crescendo, Kruiningen, 54 leden; Opwaarts, St. Jansteen, 35 leden; W. D. V., Clinge (Z.), 33 leden; Nooit Gedacht, Graauw, 29 leden; Veronica, Zuidzande, 29 leden; De Scheldezonen, Nieuw- Namen, 29 leden; Vrijheid eendracht, Lams- waarde, 33 leden; 0. K. K., Schoondijke, 29 leden; Scheldegalm, Hansweert, 40 leden; Ons Genoegen, Zuiddorpe, 27 leden; De Broeder- band, Stekene B.55 leden; Octavo, dubbel mannenkwartet, Vlissingen, 8 leden; Nobile, dubbel mannenkwartet, Vlissingen, 8 leden. Alzoo 31 vereenigingen, te samen tellende 1228 werkende leden. Tevens kunnen wij mededeelen, dat door het bestuur gehuurd is een muziek-, bestuurs- en jurytent, goedgekeurd door de Nederlandsche Federatie van muiziek- en zangvereenigingen wat voor de deelnemers een waarborg is, dat hun uitvoeringen onder de meest gunstige om- standigheden kunnen geschieden. Ten slotte zij vermeld, dat zeer hoogstaande musici, wier namen, volgens reglement, ge- heim blijven, reeds toezegging hebben gegeven als jury lid te willen medewerken. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziek- ten over de week van 14 tot en met 20 April in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Kruiningen 1, Middelburg 1, Tholen 1. In genoemde week zijn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het staatstoezicht op de Volksgezondheid gekomep. Woensdagmorgen werd in de GELsthuiskerk te Middelburg, zooals wij in ons vorig num- mer in het kort vermelden, de lOde Zeeuw- sche Ouderlingen-Conferentie der Geref. kerk gehouden, onder voorzitterschap van den heer N. J. Bastmeijer uit Goes. De voorzitter opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en wees na een welkomst- woord tot de aanwezigen op het nut der con- ferenties, om dan enkele woorden te spreken naar aanleiding van de te behandelen onder- werpen. Nadat enkele zaken vsin meer huishoudelij- ken aard waren afgedaaji hield de heer J. C. Jansen uit Ter Neuzen een referaat over „De lectuur in het gezin". Spreker kwam tot de volgende conclusie: 1. De geweldige ontiwikkeling van het mo- deme cultuurleven en de anti-Goddelijke krachten van dezen tijd, zooals die op vaak aesthetisohe wijze tot openbaring komen in de lectuur onzer dagen, leveren een voort- durend gevaar op voor de kerk des Heeren. 2. Dit gevaar schuilt niet enkel in wat men gewoonlijk noemt ,,neutrale" lectuur, maar ook in veel, dat gedekt wordt door een „Christelijke" vlag. 3. Het lectuur-vraagstuk blijve en worde steeds meer onderwerp van bestudeering en voorwerp van aanhoudende zorg voor recen- senten, ouders en kerkeraden. 4. In den strijd tegen het genoemde gevaar moeten de kerkeraden meer defensief dan offensief optreden. In de middagvergadering sprak de heer Dr. J. Hoek van 's Gravenhage over „De roeping van Chrtstus kerk, met name van de ambts- dragers dier kerk ten opzichte van de gevaren van het modeme leven". Eerst teekende spreker met enkele lrjnen 't moderne leven en toonde hij aan, welke moeilijkheden daaruit voortvloeien voor den ambtelijken arbeid. Niet heel het modeme leven kan en mag zoo maar in den ban wor den gedaan en de belijdenis van de gemeene gratie moet zuiver en onverzwakt worden gehandhaafd. Welke de ambtelrjke roeping nu is ten opzichte van de met het modeme verbonden gevaren is in het algemeen, zoo wel naar de negatieve als naar de positieve zijde, wel duidelijk. De meeste moeilijkheden ontmoet de ambtsdrager bij de wijze, waarop hij die roeping in bijzondere gevallen heeft. Hierbij wordt allereerst de wenschelijkhead uitgesproken, dat hij niet vervalle in een kasuitische behandeling. Op die wijze schiet men meestal zijn doel voorbij. Kasuistiek oefent immers geen klem op de consdentie. De uitwendige gedraging moet herleid tot de zielehouding, welke er toe dreef. Mede met het oog hierop, worden de geestelijke of liever ongeestelijke kenmerken genoemd, waardoor het modeme leven innerlijk te ty- peeren is. De ouderling mag daaraEin niet on- opmerkzaam voorbijgaan. En hij moet de objecten van zijn zorg herinneren aan het offer, dat zij om 's Heeren wil te brengen hebben. Bijzondere aandacht vraagt de refe rent ook voor de bearbeiding der jeugd, die te midden van het gevaarlijke modeme leven opgroeit en voor de Christelijke Sociale ar- tie, die den ambtelijken steun zoo noodig heeft en ook verdient. Op de vraag of de kerk niet meer publieke getuigenlssen heeft te doen uitgaan tegen allerlei misstand en afwijking, wordt geantwoord, dat de kerk als instituut zich in het algemeen er voor wach- ten moet te treden op het gebied van de kerk als organisme. Wanneer de kerk als instituut zich anders dan bij wijze van uitzondering hiermede inlaat rijzen tal van practische be zwaren. Er moet zeker getuigd naar buiten, maar het instituut is daarvoor niet de eerst aangewezene. Ten slotte wordt met een enkel woord her- innerd aEin wat uit dat alles voor het per- soonlijke en ambtelijke leven van den ouder ling zelven voortvloeit. Nadat ook over dit referaat een breedvoe- rige bespreking had plaats gehad, ging Dr. Hoek in dankgebed voor en werd de druk bezoohte conferentie gesloten. FRoBEL-ONDERWIJS. Nu blijkens achterstaande advertentie de Opleklingscursus te Vlissingen weer aan meis- jes, die daartoe roeping gevoelen, de gelegen- heiid biedt ter bekwaming voor de akte van Bewaarschool-onderwijzeres, maken we er op- merlezaam .op, dat in onzen tijd het onderwijs aan kinderen beneden den leerplichtigen leef tijd de algemeene belangstelling heeft. In alle plaatsen van eenige beteekenis wordt het thans niet meer voldoende geacht, dat de jonge kinderen maar opgeborgen worden in een lokaal, waar er uitsluitend voor gezorgd wordt dat de kleinen geen ongeluk krijgen. Integendeel; men gevoelt algemeen, dat li- chaam, geest en gemoed der kinderen de kos- telijke gaven zijn, die uitstekende verzorging vragen. Vandaar dat allengs meer de eisch gesteld wordt, dat zij aan wie de leiding eener Bewaarschool is toevertrouwd, in 't bezit zijn van de noodige kennis en ontwikkeiing, blij- kende uit eene Akte van Bekwaamheid. De Vlissingsche cursus biedt hiertoe de eenige gelegenheid in Zeeland en heeft, door de reeds gelevei'de resultaten, getoond voor die opleiding alleszins aanbeveling te verdie- nen. Wij dringen er dan ook ernstig op aan, dat de belanghebbenden de noodige aandacht hier- aan zullen schenken, en wijzen er tevens op, dat er niet vroeger d'an over 3 jaar opnieuw gelegenheid zal zijn om tot dezen cursus toe- gelaten te worden. SLUISKIL. Mej. A. G. M. J. Kaan, assistente aan de openbare school alhier, is als no. 1 geplaatst op de voordracht ter benoeming van een on- derwijzeres aan de openbare school te Kaats- heuvel, gem. Loon op Zand (N.-Br.). Naar wij van verschillende zijden ver- namen, bestaan alhier plannen tegen den aan- staanden winter te komen tot oprichting van een ijsclub. Men heeft reeds het oog geslagen op een plaats, welke zich bij uitstek leenen zou tot het aanleggen van een ijsbaan. Voor- bereidende besprekingen hieromtrent zijn reeds gevoerd en zijn voor wat enkele techni- sche en ambtelijke kwesties bet-reft, nog in gang. Nadere bijzonderheden kunnen uiter- aard niet worden gegeven, voordat een en an- der zijn beslag krijgt. HOEK. De heer J. C. Ohristiaansen, hoofd der Chris telijke School te Knol is benoemd tot leeraar aan de Christelijke M.U.L.O.-school te Ridder- kerk. SAS VAN GENT. Ouderavond. Woensdajgavond was door de Oudercommissie van de Openibare School weer een vergadering van de ouders bij elkander geroepen, ter be handeling van eenige zaken, aan welike door de belanglhelbbenden moest worden medegewerkt. In deze vergadering moest in de eerste plaats voorzien worden in een openvallende plaats in de oudercommissie, wegens bedanken van den heer Uit den Bogaard, tot dusverre secretaris. De secretaris toch zal zich eerlang elders gaan vestigen, zoodat hij de functie niet langer kan waarnemen. Alvorens tot benoeming van een nieuw lid in de oudercommissie over te gaan, releveerde de heer L. van den Hemel, voorzitter de ver- diensten van den aftredenden titularis en braoht hem hulde voor den gewaardeerden ar beid gedurende een viertal jaren gepresteerd. Als nieuw lid werd daarna gekozen de heer G. Bakker, die onmiddellijk door de ouder commissie met het secretariaat belast werd. Uit den boezem der vergadering wei-den den sflheidenden secretaris daarna eveneens waar- deerende woorden toegesproken. Na afhandeling van dit officieele gedeelte kwam daarna aan de beurt de overdracht van het aangeschafte radio-toestel aan de ge meente. Door den burgemeester was de heer A. Neeteson, wethouder van onderwijs met de vereerende taak belast geworden namens het college van B. en W. dit toestel voor de ge meente in ontvangst te nemen, hetgeen ge- schiedde met een welgekozen rede, in welke zoowel waardeering voor de schenkers als voor het onderwijzend personeel werd gelegd. Alsnu kon overgegaan worden tot het de- monstreeren van de deugdelijkheid van de aan- gebrachte installatie. De heer Gerard Buijisse, door wiens bemid- deling de montage verricht was geworden stel- de de aanwezigen thans langs draadloozen weg in verbinding met Hilversum, door welk station als bizonder toeval het Straus-concert uit Am sterdam werd overgebracht. Er wordt zeker niet te veel beweerd wanneer gezegd wordt, dat van het kleine auditorium al spoedig een even groot enthousiasme uit- ging als zich van het groote publiek te Am sterdam rechtstreeks onder den invloed van. de Weenermuziek meester maakte. Rodetzkimarsch, Wiener Blut, Alte Kanie— raden, maar vooral de nooit-volprezen en nim- mer in vergetelheid gerakende wals ,,An der schonen blauen Donau" oogstten hier avengoed dankbare toejuichingen als ginder. Geen wan der! Wie voelt zich niet medegesleept door dit laatste muzikale epos op den gigantischen. stroom, waaraan heel Weenen zijn hart ver- pand heeft en niet alleen den Walzerkoning Straus maar ook den Griekschen dichter tot gevoelvolle verzen begeesterd heeft. Wie eenigszins in de muziek is ingewyd kent immers minstens een deel van die begees- terde wiegelende Ode. En als ik u nu nog vertel dat dit muzikale genot nog verhoogd werd door de genietingen van geurige thee en heerlijk gebak, door de goede zorgen van een. der dames-leden van de oudercommissie aangeboden, d:an zult gij, ge- achte lezer, met mij van gevoelen zijn, dat zoo'n ouderavond nog iets meer beteekent dan een bloote formaliteit, die velen afschrikt en terughoudt daaraan deel te nemen. HULST. De rsiad der gemeente Hulst nam in zijn laatste vergadering, op voorstel van B. en W. het besluit, de indertijd tegen den directeur der gemeentelijke gasfabriek genomen maat regelen, inzaike zoogenaamde gascorrupties, op te heffep. Door dit besluit, waaraan terug- werkenide kracht werd gegeven, wordt ge noemde amlbtenaar, onder meer op grond van zijn ernstige plichtsvervulling, weer volledig in titel en salaris hersteld. VOETBAL. Vermoedelijk zal hier a.s. Zondag een wed- strijd worden gespeeld tusschen Terneuzen T en Sas van Gent, terwijl een versterkt Ter neuzen II te Axel, om 2 uur 's middags tegen Axel I zal uit/komen. De vastgestelde weffstrijd voor de competitie van den Z. V. B. Terneuzen IIIGrensstrijders tegen a.s. Zondag is afgelast. WIELERBAAN KAPELLEBRUG. Blijkens een annonce in dit nummer, geeft de Kapellebrugsche wielerbaan Zondag Eian- staande haar tweeden wedstrijd in dit sei- zoen. Wat aantrekkelijkheid aangaat, staat deze wedstrijd wel hooger dan die van den tweeden Paaschdag, toen men met zeer slecht weer, een zeer geanimeerden wedstrijd kon aanschouwen. Eerstens zal worden verreden een EicJhter- volging tusschen de tweetallen Ranschaert EEN HITSARBEIDSW'ET f Door den Minister van Arbeid is dezer dagen bij den Hoogen Raad van Arbeid een Voorontwerp ingediend tot wettelijke regeling van den arbeid in de huisindustrie, ten doel hebbende de nadeelen van de huisindustrie voor de arbeiders tegen te gaan. Een en ander vindt gedeeltelijk zijn oorzaak in de ontwerp-conventie inzake de minimumloonen, die op de elfde Internationale Arbeidsconfe- rentie in 1928 is aangenomen; doch ook be- halve de mininiumloonen worden in het Voor ontwerp verschillende kwesties geregeid. Onder huisarbeid verstaat het Voorontwerp het verrichten van bepaalde soorten van in- dustrieele werkzaamheden voor een onder- neming, doch buiten de tot die ondememing behoorende ruimten, voor zoover althans de vervaardigde vobrwerpen in die ondememing worden verkocht of tegen betaling van de daaraan verrichte werkzaamheden worden. afgeleverd, en de werkzaamheden niet ge schieden in ruimten, die deel uitmaken van een andere ondememing, ten aanzien waar- van aan de te stellen voorwaarden wordt voldaan. De Wet brengt geenerlei wijziging in de toepasselijkheid van de Arbeidswet 1919 en de Veiligheidswet op den huisarbeid. De huis arbeid kan verder aan bepaalde voorwaarden worden verbonden. Bovendien zullen worden ingevoerd een huisarbeidersregister, een loon- lijst, een loonregister en een loonboekje, waarmede bereikt zou moeten worden dat de huisarbeider en de arbeidsinspectie bekend zijn met het loon en verder de arbeidsinspectie kan nagaan, welke huisarbeiders voor een werkgever werkzaam zijn, waar zij him af~ beid verrichten, welke loonen zij eventueei moeten ontvangen en welke zij uitbetaald hebben gekregen. Er worden ingesteld huisarbeidscommissies en centrale arbeid'scommissies, die een advi- seerende bevoegdheid krijgen en in het bijzom- der den Minister moeten voorliehten door het. ontwerpen van loonbepalingen, aangezien de Minister geen loonbepalingen kan vaststel- len voor den huisarbeid, alvorens daarom- trent een ontwerp te hebben gevraagd Etan een huisarbeidscommissie en ook verder aan de centrale arbeidscommissie, voor zoover deze in het betrokken bedrijf bestaat, advies te hebben gevraagd. De huisarbeidscommis sie en de centrale arbeidscommissie bestasm uit vertegenwoordigers van organisaties van werkgevers en arbeiders. Wil de Minister loonbepalingen voor een bepaald bedrijf vast- stellen, dan moet het door de huisarbeids commissie vastgestelde voorontwerp worden gepubliceerd, opdat alle belanghebbenden hunne bezwaren en wenschen aan de commis- sie kunnen kenbaar maken en de commissie daarna het ontwerp aan den Minister kan zenden. Dit is wel de hoofdzaak van het ingediende Voorontwerp, dat aan den Hoogen Raad van Arbeid ter advies is gegeven. Met belstng- stelling mag het oordeel van dit college over dit Voorontwerp worden afgewacht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5