v.ROSSEM'* ZEEPAARD I5cr J N.V. Stoomwasscherij TRIO buitenland. KSrsderkopies is toch goedkooper. ^ifwve&n R. S. STOKVIS ZONEN BIHHEHLAND. QKMBSQDE BBRICHTmT INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ST0§€VIS FA1RIKAAT Ouderwetsche degelijkheid Moderne constructie Lage prijzen INGEZONDEN MEDEDEELING. DE STRIJD TEGEN DE KERK. EEN BOODSCHAP VAN DEN KONING VAN ENGELAND. SCHUTTEVAER TERUGGEKEERD. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. met mooi, dik haar. TWEE MENSCHEN VERDRONKEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. VLISSINGEN AMSTERDAM ROTTERDAM GROhUNGEN gezond m en schenver stand voldoende, zonder kennis van allerlei theorien. Helaas is echter wetenschap teaen- woordig een soort mode geworden. Men wil meedoen, en dus stroomen de ge- gehoorzalen vol. Bij dit alles vergeet men echter maar al te veel, dat wetenschap den mensch niet beter maakt en niet ver- edelt. en dat het .practisch verstand en de liefde maar al te veel gaan lijden onder al dat ontledende denken. Waar de teekenen van dezen tijd geen toenemende welvaart voorspellen, maar eer verlies aan kapitaal en dreicjende armoede, zullen straks vrouw en dochters als werkkrachten binnenshuis juist een veel grootere waarde verkrijgen dan zij de laatste tientallen jaren hadden. Bovendien blijft de eerste bestemming onzer meisjes het huwelijk (85 en waar de aantrekkelijkheid der vrouw lang niet het allereerst gelegen is in schoonheid of kennis, maar in voile aan- wezigheid en ontplooiing van het echt- vrouwelijke, zal daarop al onze aan- dacht en energie gericht moeten zijn. Zoo meent dan Prof. Kohlbrugge de studie voor de meisjes te moeten ontra- den, al toont hij er tevens vlak voor te zijn, dat zij zich voorbereiden voor een haar passende betrekking. De mannelijke opleiding der meisjes heeft alleen maar ten aevolge, dat de gezinnen verwoest worden. EERSTE KAMER. Vergadering van Woemsdatg. Bij de voortgezette behandeling van de be grooting der staatsmijnen zegt de minister van Waterstaat, naar aanleiding van het be- toog van den heer Lindeijer, overweging toe van de event u eel e opneming in den Mijnraad van iemand van de richting van den heer Lin deijer. De begrooting van de staatsmijnen en ont- eigenings-ontwerp ten behoeve van het Juliana kanaal in Zuid-Lirahung worden zonder hoof- delijke stemming aangenomen. Bij de behandeling van het Kellogg-verdrag zegt de heer Anema (a.r.), d'it te beschouwen als een juridisch monstertje. Het is een non- agressie-overeenkomst, die ooriog uit zelfver- weer niet uitsohakelt. De waarde van het ver- drag is eenerzijds ontzettend ovex'dreven, an- derzijdis vrijwel nihil geacht. Juridisch betee- keivt het slechts een matige vooruitgang. Spre- ker zal echter gaame zijn stem aan dit trac- taat geven. De heer Verkouteren (c.-h.) heeft wel be- zwaren tegen het Kellogg-verdrag, dodh zal voorstemmen, o.a. daar hij vertrouwen koes- tert in Amerika ten opzichte van den wereld- vrede. De heer Van den Bergh (lib.) beschouwt het Kellogg-verdrag als een belangrijke stap op den weg naar den wereldvrede en huldigt in dit verband Kellogg en Briand. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Bij de voorzetting van de behandeling van het v.-etsontwerp regelende de financieele be trekking tussdhen rijik en gemeenten betoogt de heer Kampsehoer (r.-k.) dat het ontwerp, dat overigens veel goeds zal brengen, geen rakeining houdt met d'e mindere draagkracht van sommige kleinere gemeenten. Daarom adht hij het beter, dat de klassificatie ver- dwijnt en daarvoor in de plaats komt een ge meentelijke inkomstenibelasting. Zooals het ontwerp luidt, zullen <le kleinste gemeenten het minst geholpen worden. Spreker diende daai- om een amendement in om aan de kleinste gemeenten meer te geven, hetgeen wellicht een half millioen zal kosten. De heer Vliegen (s.-d.) staat meer sympa- thiek jegens het ontwerp, dan de heer Van den Tempel, voornamelijk omdat de gemeentelijke inkomstenbelasting wordt omgezet in een rijksbelasting. Dat daardoor de autononne der ■gemeenten wordt aangetast. is vanzelfspre- kenrl. Autonomie met leege kas.heeft echter geen waarde. Het middel is hier niet erger dan de kwaal. Het aantal opcenten als maximum op de fonds- belasting aoht spreker te gering. Hij hoopt daarom, dat de Minister welwillend zal staan jegens het amendement te dien opzjchte. De heer Lovink (c.h.) noemt als bezwaar tegen het ontwerp, dat de gemeentelijke be- voegdheden worden beperkt, terwijl de uitga- ver ter uitvoering van de rijkswetten blijven doorgaan. Vergadering van Donderdag. Aan de orde zijn de replieken bij de alge- meene besdhouwingen over het wetsontwerp betreffende wijziging van de financieele be trekking tusschen onze gemeenten. De heer Van den Tempel (s.-d.) is tedeur- gesteld, dat de beperking van de gemeentelijke autonomie door sommige sprekers zoo gemak- keHjk is aanvaard. De heer Schouten (a.-r.) blijft het betreu- ren, dat het ontwerp geen eind maakt aan den thans bestaanden toestand ten aanzien van de taakverdeeling. De heer Oud (v.-d.) betoogt, dat men geen autonomie mag toestaan, die het algemeen be- lang schaadt. Na depliek van Minister De Geer worden de algemeene besdhouwingen gesloten. De heer Kampsehoer (r.-k.) licht een amen dement toe, om in plaats van de helft, 75 A •mn de ggia-rigaan van burgemeester en secre- taris voor rekening van het fonds te brengen, met een maximum van f 3000, in plaats van f 2500. Hij wd er meae de kleine gemeenten tegemoet komen. Dit amendement wordt bestreden door den heer Van den Tempel. De Minister laat de beslissing aan de Ka- mer. Dit amendement zal 7 ton kosten. Het amendement wordt aangenomen met 39 tegen 26 stemmen. De heer Lovink .(c.-h.) verdedigt een amen dement, om in de uitkeeringsformule alleen vast te leggen de uitgaven voor lager onder- wjjs, voor zoover deze verplicht zijn door de Lager-onderwijswet, en voorts een amendement om ook aan de gemeenten te vergoeden de kosten ter voorziening van armenzorg en wer- keloosheid, besteed door particuliere instellin- gen. De heer Van den Tempel heeft tegen het eerste amendement het bezwaar, dat het on- derwijs geschaad wordt, en tegen het tweede, dat de uitgaven van particulieren ongecontro- leerd zijn. De heer Van Vuuren (r.-k.) heeft bezwaar tegen het meetellen voor de berekening bij de uitkeering van uitgaven, die de gemeente niet doet. De heer Sohaper (s.-d.) noemt het eerste amendement reactionair, omdat het een deuk geeft aan het opvoeren van onderwijis door de gemeente. De heer J. ter Laan (s.-d.) bestrijdt het amendement, dat zijns inziens een verslech- tering van het onri'erwijs beteekent. DE CANDIDATEN VAN DE STAATKUNDIG GEREFORMEERDE PARTIJ. Voor de Staatkundig Gereformeerde Partij zullen voor de Tweede Kamer de volgende eandidaten worden gesteld. 1. Ds. G. H. Kersten, Rotterdam; 2. ds. P. Zandt, Delft; 3. ir. C. N. van Dis, Rotterdam; 4. E, Kuyk, Amsterdam; 5. A. J. Kersten, Rot terdam; 6. J. W. van Houdt, Henkingen; 7. D. Kodde, Zoutelande; 8. Ds. A. v. d. Kooij, Kampen; 9. D. van Leeuwen, Alphen aan den Rijn; 10. C. B. van Woerden, Akkrum; 11. A. Hoogendijk, Zeist; 12. B. J. van Putten, Kam pen; 13. W. van der Vate, Rhenen. REDDERS GEHULDIGD TE IJMUIDEN. Ten kantore van de visscherijmaatschappii Tarbotbank te IJmuiden is Dinsdag de beman- ning van den stoomtreiler Johanna YM 12 ge- huld'igd. Deze heeft op 26 November, op wel- ken dag de Salento, nabij Zandvoort onder- ging, 13 opvarenden van het Noorsche motor- schip Tartar aangebracht. De Tartar was met een lading hout op reis naar Emgeland, doch met een defecten motor dreef het schip in zinkenden toestand rond op eenige mijlen van het lichtschip Terschellin- gerbank. Tijdens vliegend stormweer heeft de bemanning van de Johanna de opvarenden met groote zeemanskunst gered. Schipper D. Glas Jz. wist steeds zijn schip op de Tarter aan te houden, waardoor de Noorsche zeelieden op de Johanna konden overspringen. In den persoon van schipper Glas is de be manning door de Noorsche regeering gehul- digd. De vice-consul te IJimuiden, de heer H. J. Balfoort, bood hem een zilveren beker aan. Schipper Glas en de bemanning werden ge- prezen voor betoond'e zeemansschap en moed. De consul wees er op, dat durf, moed en vol- houdeii, waardoor onze oude zeehelden een naam in de wereld veroverden, ook bij de Ne- derlandsche visschers als deugden gelden. De Noorsche minister van handel en scheep- vaart had geschreven, dat de Noorsche regee- rinig door dit huldeblijk getuigenis wilde geven dat zij de redding van de 13 opvarenden van de Tarter tijdens den hevigen storm op de juiste waarde wist te schatten. Schipper Glas dankte met enkele eenvou- dige woorden. De zilveren beker bevat een inschrift, ver- meldende de redding, terwijl een schip in nood aan den eenen en een reddingboot aan den anderen kant het feit der redding illustreeren. De beker bevat voorts het Noorsche wapen in goud en de Noorsche vlag in emaille. DE UTRECHTSCHE PUBLICATIES. ,Men meld't uit den Haag: Op verzoek van dr. Ritter aan het lid der Eerste Kamer prof. Van Embden, om de be- schuldigingen, die laatstgenoemde in de Eer ste Kamer aan het adres van dr. Ritter, in- zake d'e publicatie van het Belgisch document heeft geuit, te herhalen buiten de parlemen- taire onschendbaarheid, opdat een aanklacht wegens beleediging en laster zou kunnen vol- gen, heeft prof. Van Emibden geantwoord, dat hij de beschuldiging van de tendentieuse ver- minking van het document in het eerste gepu- ibliceerde uittrekisel, opzettelijk puibliek her- haald heeft, zonder dat daarop een aanklacht volgde en d'at hij andermaal zijn geuite mee- ningen voor zijn rekening neemt. Het Bestuur van den Nederlandsohen Jour- nalistenkring heeft inzake de Utrechtsche pu- blicaties een beslissing genomen, waarin bet zegt, het doelloos te achten met dr. Ritter van gedachten te wisselen, nadat deze zich eerst aan het gevraagde onderzoek onttrokken heeft, uit de bestuurs- en de ledenvergadering is weggebleven en het lidmaatschap heeft opge- zegd. HET TELEFOONVERKEER. Het Tweede Kamerlid' Buiten heeft den mi nister van Waterstaat de volgende vragen ge steld: 1. Is de minister bereid, om, waar de denk- beelden omtrent verzorging van het telefoon- verkeer op korten afstand uit een oogpunt van tarifeering en van technische inrichting van de netten nog niet vaststaan, te gelijk met het onderzoek naar de mogelijkheid van de streek- netten in hun bestaanden vorm te handhaven en nieuwe te formeeren, in het bi.izonder te doen ondeiizoeken, of deze streeknetten uiet het gemakkelijkst en doeltreffendst mogelijk zijn bij behoud van het bestaande stelsel van vast abonnement 2. Is de minister bereid om een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid om bij de bestaande streeknetten en bij het inricnten van nieuwe streeknetten, onder handhaving van het vaste abonnementssysteem van de aange- slotenen, een recht van keuze te geven tus schen een abonnement voor locaal en een abonnement voor streeknetverkeer, waarbij elk dier tarieven in principe gebouwd is op de ge- middelde kosten der aansluiting? 6. Is de minister bereid het te dezer zake uit te brengen rapport aan de Kamer mede te deelen en te publiceeren BURGEMEESTER- EN WETHOUDERS- TRACTEMENTEN TE ANTWERPEN. De Antwerpsche gemeenteraad heeft de jaar- lijkscihe vergoeding van den burgemeester der Scheldestad van frcs. 50.090 op frcs. 100.000 heeft gebracht; d'e vergoeding der wethouders zal voortaan frcs. 50.000 in plaats van frcs. 27.000 bedragen, terwijl als bedrag voor de ,^zitpenningen" der raadsleden, 90.000 franks in plaats van 55.000 op de begrooting wend gebracht. Bij de stemming over de vergoe- dingen stemden de liberalen bianco en mr. Picard, Vlaamsch-nationaal raadslid, tegen. Samen met mr. Picard stemden de liberalen vervolgens tegen de verhooging der zitpennin- gen. De stedelijke> begrooting werd vervolgens, in haar geheel, aangenomen met 26 katholieke en socialistische stemmen tegen I Vlaamsch- nationale stem en 12 liberate onthoudingen. BEVOLKINGSCIJFERS VAN FRANKRIJK. Volgens een statistiek van het ministerie van anbeid is de bevolking van Frankrijk in het afgeloopen jaar gestegen tot 41.020.000 zielen, tegen 40.920.000 in 1927. Er waren 70.205 gelboorten meer dan sterfgevallen. Er zijn ook meer huwelijken gejweest dan het vo- rige jaar en iets minder sterfgevallen. Toch is ondanks den vooruitgang over 1928 en de groote immigratie Frankrijks bevolkings- cijfer thans lager dan voor den ooriog. In 1913 was het het 41.685.000. DE HERSTEL-CONFERENTIE. De nadere berichten uit Parijs, volgens wel- ke er onder de financieele deskundigen krach- tiige reddingspogingen worden ondernomen om althans een voorloopige regeling van het her- stelvraagstuk op de basis van het Duitsche aan/bod van 1650 millioen mark per jaar tot stand te bnengen, bewijzen dat men de kan- sen hopeloos acht. De commissie is namelijk met het zeer foepaalde doel gevormd, om een definitieve regeling tot stand te brengen en het eindbedfag van de Duitsche schuld vast te stelten. Daar zou dan niets van komen. De regeling volgens Dawes, waartoe men bij het niet bereiken van overeenstemming terug zou moeten keeren, zal, naar men voorspelt, s]>oe- dig in het gedrang komen. In zijn betoogen te Parijs heeft dr. Schacht aangevoerd dat de Duitsche Rijksbank voor het verrichten der laatste herstelbetalingen reeds 600 millioen mk. van haar goud-reserve heeft moeten afstaan. Bij verdere betalingen bestaat dus alle kans dat een beroep op de transfer-ihepalingen ge- daan zal moeten worden, wat zou beteekenen dat de geallieerd'en slechts zooveel uitbetaald krijgen zonder gevaar voor de stabiliteit van den, Duitsdhen wisselkoers naar het buiten land overgemaakt kan worden. Het evenwicht van de begrooting der geallieerde landen wordt door dit vooruitzicht op bedenkelijke wijze be- dreigd en wellicht zullen zij spoedig genoeg aan financieele moeilijkheden het hoofd moeten bieden, welke niet voorzien waren, toen deze ibegrootingen werden opgesteld. Dezer dagen heeft Keynes reeds opgemerkt dat hij vreesde dat de transfer-bescberming voor de Duitsche herstelibetalingen binnen zeer korten tijd in werking zou moeten treden. In dat geval zou- den, zeide hij, de geallieerd'en in het geheel geen geld binnenkrijgen en zou Churchill's begrooting reeds voor de venkiezing in Enge- land voorlbij was, op losse schroeven komen te In het dorp Oedy bij Charkof heeft een po- ging om d'e kerk aan de communistische eel ter plaatse als clubhuis over te dragen, ernstige ongeregeldheden uitgelokt. Meer dan 2000 boeren sohaarden zich met hun vrouwen om de kerk. De leiders van de communistische eel en uit Charkof verschenen ambtenaren wer den afgeranseld. De onrust breidde zich tot andere dorpen in den omtrek van Charkof uit. HONGERSNOOD. Burgeroorlog leidt indien hij maar lang genoeg voortduurt tot hongersnood. Dit schijnt, sohrijft de N. R. Crt., ieder land en ieder volk ten minste eens in zijn geschiede- nis aan den lijve te moeten ondervinden. Som mige volken zijn op dit punt al bijzonder hard- leersch; en dat zijn vreemd genoeg dikwijls volken met een oude geschiedenis en een oer- oude beschaving. Een triest voorbeeld van het beschamende verband tusschen hongersnood en burgeroorlog wordt nu al tientallen van jaren geleverd door China. Daar heet het telkens dat de burgeroorlog nu toch eindelijk op zijn eind loopt, maar dan flikkert hier of daar de broe- dermoord weer op. Om een analoge periode voor Centraal Europa te vinden zou men moe ten teruggaan tot den dertigjarigen ooriog. Thans is het in China zoover gekomen, dat er 50 millioen menscben aan alles gebrek hebben en honger lijden. Het International Famine Bureau heeft een onderzoek ingesteld en een rapport daarover doen versohijnen. De centrale regeering heeft ter leniging van den nood 36 duizend gulden bescbikibaar gesteld; een kin- derachtige en ergerlijke som. Voorts heeft het Internationale Hongersnood Bureau het recht om obligaties uit te geven tot een bedrag van 12.000.000 gulden; hoeveel geld echter op die wijze is bijeengelbracht, is niet na te gaan. De zgn. Kwang-si partij beschuldigt maar- schalk Tsjiang Kai-sjek ervan gelden uit het hongersnood-fonds te hebben genomen om zijn campagne tegen de zgn. Woehan-groep te fi- nancieren en om er de neutraliteit van Feng Ju-isiang mee te koopen Inmiddels sterven er dagelijks duizenden Cbineezen van den honger. DE FINANCIEELE DESKUNDIGEN De commissie der financieele deskundigen te Parijs markeert op het oogenblik sohrijft de N. R. Crt. den pas en midderwijl zwer- men in haar omgeving sterk pessimistische en lioht optimistische geruchten. Zij heeft de uit vroegere intemationale crisis bekende methode te baat genomen, om een suibcomimissie te be- 1 as ten met het opstellen van een verslag over de punten waarover totdusver overeenstem ming is bereikt, maar die niet van kardinaal ibelang zijn, in de zwakke hoop blijkbaar dat zoodoende tijd gewonnen zal worden, om on- derihands de gesprakken over de netelige hoofdpunten voort te zetten en daarover toe- nadering tot stand te brengen. De diplomatieke medewenker van de Daily Telegraph verraadt dat er in de kringen der Britsche deskundigen een duidelijk pessimis tische stemming heerscht, welke hare oorzaak heeft in twee factoren: ter eerste de onwillige houding van dr. Schacht en ten tweede Was hington's weigering om zijn goedkeuring te geven op eenige vermindering van de vorde- ringen der Vereenigde Staten ter zake van de bezettingskosten. In Fransche kringen is men al niet veel op gewekter, naar het schijnt. Men ziet daar niet zoozeer de moeilijkheid in het verschil tusschen de getallen van dr. SchaCht en die van de Ge- allieerden als wel in de tegenstelling die er tusschen den wensch der Geallteerden en den onwil der Duitschers bestaat om een onmid- dellijke mobilisatie van het gedeelte van de herstelschuld boven het bedrag dat de geal- lieerden noodig hebben om Amerika te beta- ten, mogelijk te maken. Deze moeilijkheid zou nog blijven, ook indien de geallieerden genoe- gen namen met aanvankelijk lage jaartermij- nen die de door Schacht aangeboden 1650 mil lioen mark nabijkwamen, met dien verstande dat zij later zouden moeten stijgen, kenschetste de herstelibetalingen als een ver goeding van oorlogskosten die de overwinnaars den overwonnene hadden opgelegd en uitte twijfel, of het zeifs mogelijk was dat het rijk d'e 37 annuiteiten van 1650 millioen mk., welke de Duitsche gedelegeerden te Parijs hebben aangeboden, opforacht. In elk geval moest men, meende nij, in. zulk een aanbod een wensch zien om tot de uiterste grenzen van het mogelijke te gaan om een overeenstemming te bereiken. Als het gezonde oeconomische inzicht te Parijis niet zegevierde over venblin- ding, moest men tot de slotsom komen dat de tijd voor een redelijke regeling van het her- stelvraagstuk nog niet rijp was. Deze uitla.tin.gen lcwamen uit den mond van een sociaal-democratisch leider en zijn wel een duidelijke aanwijizing dat Schacht bij zijn aan bod vrijwel de geheele openlbare meening van Duitschland achter zich heeft. Dit maakt het vooruitzicht op een gelukkige overbrugging van de kloof wel zeer somber, al zal men er de oogen niet voor sluiten dat het ten toon spreiden van, pessimisme aan weerskanten een gebruikelijke manier is, om tegenstanders voor tegeimoetkoming vatbaar te maken. De Koning van Engeland heeft de volgende iboodscihap tot het volk gericht: „Mijn hart is vol danikbaarheid. Ik ben door de wonderlijke bekwaamlheid van mijn genees- kundigen, ohirurgen en verpleegsters hersteld. Uit een and'ere bron gewerd me hulp, uit de zorg vol liefde, die zich overal openbaar en de koningin en mij omringde. Deze openlbaring behoort tot de treffendste ervaringen van mijn leven. Het was een onbaschrijfelijke aanmoe- diging te voelen, dat mijn duurzaam en vurig verlangen het vertrouwen en de genegeniheid van mijn volk te winnen, verhoord was. Ik wil geloowen, dat de ondervinding, welke de mijne was, ongewoner zal schijnen, wanneer de ra tionale zorgen van alle volkejcen ter wereld gevoeld zullen worden als de gemeensdhappe- lijke bron van menschelijke syimpathie en een gemeenschappelijke reden zullen vormen voor de menschelijke vriendschap. Ik ben nog niet in staat de vermoeienissen van een openbare pleChtigbeid te doorstaan, maar ik voeg mij bij mijn volk hier en overzee, am God te dan- ken." Dinsdagavond is het stoomschip Nieuw Amsterdam van de Holland Amerika-lijn met den heer Schuttevaer, zijn reismaker L. v. d. Laan en de reddingboot Schuttevaer aan boord voor de Wilhelniinakade te Rotterdam aangekomen. Aan boord van het schip heb ben wij den heer Schuttevaer een oogenblik gesproken over zijn ervaringen met zijn boot. Den 20en Januari is hij van Plymouth ver- trokken met de heeren- L. v. d. Laan en P. Meyer aan boord en na drie dagen mooie Oostenwind, plenty bries, kwamen de zeilers in de golf van Bisoaye, waar zij in echt voor- jaarsweer geraaktem. Door een verkeerde zee ging het zeil over en daardoor geraakte het beste kompas onklaar. Daarop ben ik aldus de heer Schuttevaer de kust gaan opzoeken, onderweg het compas zoo goed en zoo kwaad als het ging met koperen schroef- jes (ijzer mag men natuurlijk niet gebruiken) en leer repareerend. Een blikken bus verving onze lichtinstallatie. Toen het compas een- maal gerepareerd was, wisten wij niet of het goed wees en zoo zijn wij in plaats van te Lissahon in La Courna aangekomen, waar wij allervriendelijkst zijn terechtgeholpen door den consul. Van hem kregen wij kust- kaarten wrj zelf hadden alleen route-kaar- ten waarmee wij tot Vigo konden komen. Den 13en Januari zijn wij van La Coruna vertrokken en voordat wij Lissabon bereikten hebben wij een stormnacht meegemaakt, welke ik niet weer begeer te beleven. Rotsen en nog eens rotsen voor de kust en wij moes- ten zeilen om de boot uit de kust te houden. De hoot tolde als een watermolen, maar met het gemeenste weer hebben wij geen water aan dek gekregen. In Lissabon hebben wij water ingenomen. Op 18 Januari ging het weer verder. Na twaalf dagen goed weer kwamen wij tenge- volge van deining en misschien ook doordat het compas niet goed wees, 500 M. ten Wes- ten van de Azoren uit. Daama zijn wij weer in vreeselijke stormen geraakt, waardoor de boot naar het Zuiden werd omgelenst. Drie dagen en drie naohten heeft het geduurd, toen wij tenslotite aan het water merkten, dat wij Zuidelijk zaten. Wij waren al aardig door onze proviand heen. Twintig dagen lang hebben wrj zuinig geleefd van wat rijst, in water gekookt. De bruine boonen iwaren diuf geworden, het water was bijna op. Ik kauwde grauwe- erwten, rauw, als tabak, en het beviel me best. De jongens hebben het ook geprobeerd. Op 18 Maart pikte de Marques de Comillas ons op. Wij konden geen bestek maken, maar later hoorden wij dat wij 470 mrjl van de Canarische eilanden gezeten hadden (27 14' N.Br.; 23° W. leragte). Het had nog heel wat moeite gekost voor 't Spaansche passagiers- schip gepraaid was. Wij hadden natuurlijk namelijk een lap in petroleum gedrenkt aan een stok in brand gestoken en toen hadden zij ons eerst voor een branden olieschip ge- houden. Men was bang voor ontploffingen en daarom trachtte men eerst weg te komen. Wij zeilden hem echter na en tenslotte kwa men wij met schip en al aan boord. De Span- jaard bracht ons naar Porto-Rico en vandaar zijn wij met de San Lorenzo, naar New-York gebracht. En te New-York bleek, dat Meyer een aanbevelingsproef van den consul als souvenir had weggegeven aan iemand te Porto Rico. Daarom moesten wij met het eerste het beste schip naar Nederland terug. Meyer is in Amerika achtergeblevenv. d. Laan en ik zijn met de Schuttevaer terug- gekomen. (N. R. Crt.) Het haar groeit veel sneller als gij dat met Purol behandelt. Als men zoo nu en dan slechts een weinig Purol goed in de hoofdhuid wrijft, dan wordt daardoor de haargroei krachtig bevordert en het haar mooier en dikker MAN YERBRAND. Dinsdagavond ontdekte de 63-jarige sdhoen- maker Gerard Sdheer, gepensionneerd 0»st- Indisch militair, toen hij thuis kwam, brand in zijn woning in de Vechtstraat te Zwolle. Scheer liep naar binnen, vermoedelijk om zijn papie- ren te halen, want zijn vrouw herinneide hem eraan, dat zijn pensioen-acte in een bedstede verlborgen was. Kort daarop hoorde zijn vrouw die buiten stond, hulpgeroep, maar het was door vuur en rook niet mogelijk, in het huis door te dringen. Buren staken den man door de deur een ladder toe en riepen: Scheer, ,pak deze ladder vast; maar zij bemenkten niets meer. Waarschijnilijk kon de man de goede richting niet vinden en is hij door een ledige bedstede naar beneden gevailen, in den kel der. Men vond hem daar op den vloer liggen, gestikt, met kleine verwondingen aan hoofd en beenen. POGINGEN OM DE „EUGENIA" VLOT TE BRENGEN. Dinsdagmiddag om zes uur zijn wederpm pogingen aangewend om het op de zeed'jjk in Den Helder gestrande Grieksche s.s. „Euge- nia" vlot te brengen. Van marinezijde werd hierbij medewerking verleend door de torpe- dojager „Kortenaer", die juist bezig was ge- weest met het inschieten van de nieuwe tor pedo's en die op voile kracht langs de „Euge- nia" stoomde. Men hoopte hierdoor een dus- d'anigen golfslag te verwekken, dat het schip rondom in het water zou komen te liggen en dus eenigszins gelicht zou worden. De sleep- foooten „Drente" en „Friesland" lagen tegelij- kertijd voor de Eugenia" te trefeken. De po gingen zijn evenwel mislukt, daar er niet vol doende water kwam. BRANDEN. Dinsdag is te Steenbergen een vlasloods van de Coop. Vlasfaforiek uitgebrand. De brand is vermoeidelijk ontstaan door het warm loopen van een machine. De brandweer heeft de fa- briek kunnen behouden. Te Bud'el is de boerderij van den landbou- wer Lamers afgebrand. AUTO-ONGEVAL BIJ AMSTERDAM. Woensdagmiddag is op den Muiderstraatweg tegenover de Kruitfiaibriek bij Amsterdam een ernstig auto-ongeval gebeurd. Een zes-per- soonsauto is bij het passeeren van een anderen auto tegen een uit de tegenovergesteilde rich ting komende melkauto gebotst. De auto be- hoorde tot een begrafenisstoet, die van de Is- raelitische Begraafplaats te Muiderberg terug- keerde. De beide auto's werden door de bot- sing totaal versplinterd. In de auto, uit den begrafenisstoet, waren gezeten de heeren J. M. Hes, directeur van het Israelietisch Begrafenis Genootschap en L. D. Staal, Joodsch leeraar; beiden werden ernstig gewond, evenals de chauffeur Van Zwieten. Ook de bestuunder van den melkauto, Bogaert uit Weesp, kreeg een ernstige hersenschudding. Dr. J. van Ko- nijnenlburg, directeur van den gemeenteljiken geneeskundigen dienst van Haarlem, die zich in een der auto's van den begrafenisstoet be- vond, legde, bijgestaan door dr. Smits uit Mui- den, den gewonden een noodverband aan; het bleek, dat de heer Staal en de chauffeur Van Zwieten een lichte hersenschudding hadden ge kregen. Bovendien hadden de beide chauffeurs nog verscheidene bloedende wonden. Ook de heer Hes vertoonde zware wonden aan het hoofd en op verschillende plaatsen van het li- chaam. Alle vier gewonden werden naar Am sterdam vervoerd. De heeren Staal, Van Zwie ten en Bogaert werden in het Burgerzieken- huis ter verpleging opgenomen. De heer Hes werd eerst in het Nieuw Israelietisch zieken- huis venbonden en is daarop op zijn verzoek naar zijn woning vervoerd. Op het Muggelmeer bij Berlijn is een roei- boot door de hoog opgezwiepte golven omge- slagen. Van de vijf inzittenden zijn er twee verdronken. EEN K OTTER MET 27 MAN GEZONKEN. Uit Teheran wordt gemeld, dat in de Perzi- sche Golf in de nabij he id van Fao een kotter met 27 koppen aan boord, ten gevolge van den storm is gezonken. Niemand van d'e bemanning kon gered worden. SNEEUW IN HET REUZENGEBERGTE. Naar uit Hirschberg wordt gemeld, heeft het Woensdagnacht in het gebergte en in de da- len meermalen vrij hevig gesneeuwd. Op de kammen is ongeveer 10 c.M. nieuwe sneeuw gevailen. Op de Schneakoppe vroor het Woensdag- morgen 9 graden Celsius, terwijl de tempe- ratuur in het dal om het vriespunt was. Te gen den middag begon, bet langzamerhand warmer te worden. DOOR EEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Bij Sheffield zijn de lijken van drie 16jarige meisjes gevonden. Zij waren bij bet oversteken van een spoorweg door den trein overreden en gedood. Regelmatige en franco afhaling en bezorglng. Nette bedlening. aanvaring te ARNHEM. Op den Rijn te Amhem even beneden de schipbrug is een aanvaring geschied tusschen de met bazalt geladen rijnaak Krange en de met grint geladen schuit Lena. De aanva ring ontstond, doordat de Krange door den krachtigen stroom werd meegesleurd van den Zuidelijken naar den Noordelijken oever, waar de aanvaring plaats had. De Lena lag in lossing en zonk onmiddellijk. De schipper Sanders en zijn knecht hebben zich kunnen redden. MOLENAARSZOON GERAAKT DOOR EEN WIEK. Dinsagavond had de 14jarige zoon van den molenaar v. d. B. te Lierop het ongeluk, ge raakt te worden door een in bewegmg zijnde molenwiek. Bewusteloos en zwaar gewond De stemming te Panjs kan al evenmin ver liggen. Naar bet ziekenhuis te Hel beterd zijn door de rede die Braun, de sociaal- I vervoer(j js hij daar Dinsdagnacht aan democratische Pruisische minister-president, mollu - Maandag in den Landdag gehouden heeft. Hij II1UUU —O - de bekomen verwondingen overleden. EEN JONG MEISJE DOODGESCHOTEN. In het vodk^bad te Charlottemburg, waar de leden van de zwemclub Hellas een wedstnh' hielden, weerklonk een schot. In een cabiie vond men iater het lijk van een 17jarige ty- piste, die door een kogel in het hart was ge dood. De toedracht van de zaak is nog met opgehelderd doch een 19jarig jongmensch, die met het meisje verkeering had, is gevan- gen genomen. noodWBER> De berichten over slecht weer, stormen, wolkbreuken, hagelslag en overstroomingen, uit de Ver. Staten, zijn thans zoo talrijk en zoo verwarrend, dat wij ze maar heel kort samen- vatten In Arkansas dertien dooden, o.w. elf negers. Ook bestaat er in Arkansas groote bezorgdheid voor uitbreiding der overstroommgen. Reeds werden duizenden personen door het water uit hun woningen verdreven, toen in de buurt van Sno Lake een dijk bezweek en 13 duizend acres uitstekend bouwland onderlie- p6"' een kortstondigen storm die Louisville en New Albany in Indiana teisterde, kwamen twee menschen om het leven en werd voor een kwart millioen dollar aan schade berokkend

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2