Schoonmaak BUITENLAND SPORT. L ANDBOD WBERICHTEH,; QgttBUdPg BERICHTES.^ V TER NEUZEN, 24 APRIL 1929. RECHTSZAKEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. DE CRISIS IN DE COMMISSIE DER FINANCIEELE DESKUNDIGEN. Dr. Schacht de eerste Duitsche gedelegeer- de in de commissie der financieele deskun- digen. is met zijn ambtgenoot Voegler op het einde van de week even naar Berlijn geweest en beeft daar met het kabinet weer overleg gehouden. De crisis die het Duitsche aanbod heeft uitgelokt, was daar een gereede aan- leiding voor. Berlijn heeft daama een gerust- Btellende mededeeling verspreid, volgens welke 1°. het Duitsche memorandum geen politieke, maar slechts oeconomische denk- beelden bevatte; 2°. over het gedeelte ervan dat men als van politieken aard beschouwt noch in de subcommissie noch in de voltallige commissie beraadslaagd is; en 3°. dit me morandum geen ultimatum was, maar, even- als het te voren ingediende memorandum van de schuldeischende naties, slechts bestemd was, om als gTondslag voor gedachtenwisse- ling te dienen. Het is dus duiidelijk dat de Duitsche regeering wat olie op de bewogen golven heeft willen gieten. Inmiddels is te Parijs het gedeelte van het Duitsche memorandum, dat de geallieerden en vooral Polen zoo schichtig heeft gemaakt, in textueele vertaling openbaar gemaakt, om de voorstelling te rechtvaardigen dat Schacht's memorandum feitelijk neerkwam op het eischen van de teruggaaf van vroegere Duitsche kolonien en de herziening wan de Oostelrjke grens met Polen. De verklaring van het verschil in beoordeeling van het Duitsche memorandum is dat politiek en oeconomie bij de punten die dr. Schacht aan- roerde, niet van elkaar te scheiden zijn en dat men aan den kant der geallieerden slechts aandacht had voor den politieken kant van het betoog dat van Duitsche zijde gehouden werd, om Duitschland's vermin- derd praestatie-vermogen ten gevolge van de territoriale bepalingen van het tractaat van Versailles in het licht te stellen. Duitschland, zoo zette het memorandum uiteen, heeft door het verlies van een stuk van het oude rijk in Europa een gedeelte van de bronnen waaruit het grondstoffen kreeg verbeurd en is, ten gevolge van het verlies van zijn kolonien, tegelijk beroofd van het vermogen om in overzeesche gewesten die bronnen te ontwikkelen. Als Duitschland dus de van dit land geeischte verplichtingen wil nakomen, zou men het in de gelegenheid moe- ten stellen in overzeesche gewesten weer zijn tekort aan grondstoffen aan te vullen, die het nu moet invoeren tot schade van zijn handels- balans. Ook de voedselvoorziening van Duitschland heeft onder de besnoeiing van eijn gebied geleden. Het heeft in het Oosten een gebied verloren dat een overschot aan levensmiddelen voortbrengt, en een geheele landbouwprovincie (Oost-Pruisen) is van de rest van het rijk (door den Poolschen cou loir) gescheiden. Dientengevolge vermindert de welvaart van deze provincie gestadig en is het nu zoo ver gekomen dat het rijk verplicht Is, subsidies aan die provincie te verstrekken. „Er dienen daarom geschikte maatregelen beraamd te worden, om deze ongunstige fac- toren weg te nemen, welke de Duitsche be- talingscapaciteit sterk verminderen." Het is blijkbaar vooral deze laatste zinsnede, waarin de geallieerden een Duitschen eisch hebben gezien, om de territoriale bepalingen van het vredestractaat te herzien. Nu de Duitsche regeering verklaart dat dit een averechtsche opvatting is, zal men het best doen, de zaak maar verder te laten rus- ten, want het openen van een politiek debat in de commissie ontbreekt er nog slechts aan om de zaken mis te laten gaan. Het lijkt dus geraden zich tot deze twee nuchtere feiten te bepalen: de geallieerden hebben een memorandum ingediend, waarin zij een program van Duitschland's verplich tingen voorstellen, beneden welks desiderata zij verklaren niet te kunnen en te zullen gaan; hiertegenover heeft Duitschland zijn memorandum ingediend dat het maximum van de praestaties waartoe het in staat zou zijn, bevat. Een minimum-eischvan de eene partij tegenover een maximum-aanbod van de andere en daartusschen een gapende kloof. Een normale toestand bij scherp marchan- deren. Daartusschen kan nog altijd het punt liggen waarop men tot overeenstemming komt Of het mogelijk is dit punt te bereiken, kan afgewacht worden, zoo lang de beraadslagin- gen niet afgebroken zijn. EEN NIEUW GELUID VAN AMERIKA. Tien dagen geleden vesitigden wi,j hier, schrijft de N. R. Crt. de aandacht op de be- riohten uit Amerika, volgens welke Gibson, die een van de Amerikaansche gedelegeerden op de mislukte kruiserconferentie te Geneve is ge weest en thans als gedelegeerde van zijn land de vergadering van de voorbereidende ontwa peningscommissie bijwoont, vooraf met presi dent Hoover overleg gepleegd en van dezen in- structies tot voonbereiding van een nieuwe kruiserconferentie meegekregen had. Die be- richten zijn juist gebleken, want thans heeft Gibson in de ontwapeningscommissie een rede gehouden, waarvan men in officieele Engel- sche kringen verklaart, dat zij, naast eenige verrassing, groote voldoening heeft gewekt. De voldoening zal zich niet tot Engeland be- perken, want Gibson's rede heeft de verwach- ting gewekt, dat zij niet alleen de verminde ring der krijgstoerustingen ter zee, maar ook •het geheele ontwapeningsvraagstuk in een be- moedigender licht plaatst. De technische kant van Gibson's verklaring, die uit naam van pre sident Hoover afgelegd werd, is dat Amerika weliswaar, gelijk op d'e kruiserconferentie, de bepeiking van tonnemaat volgens categorieen zooais die voor de linieschepen in het tractaat van Washington is neengelegd, nog als de een- voudigste, billijkste en meest practische me- thode beschouwt. Maar aangezien deze opvat ting voor andere delegaties onaannemelijk is gebkken, heeft de Amerikaansche regeering "naar een oplossing gezocht die de mogelijkheid voor een vergelijk en algemeene aanvaarding biedt. Ten einde een algemeene overeenstem ming te vergemakkelijken was Amerika thans bereid, het Fransche voorstel (door Paul Bon- cour in de vorige vergadering van de voorbe reidende ontwapeningscommissie ingediend) volgens hetwelk er grooter soepelheid bij de verdeeling der tonnemaat over verschillende categorieen toegepast zou worden als basis voor discussie te aanvaarden. De beteekenis van deze frontverandering is dat Amerika on der zijn nieuwen president bereid is, met de bijzondere behoeften der verschillende landen aan bepaalde scheepscategorieen rekening te howl en. (Gibson legde vervolgens ,,bijzonderen na- druk" op het feit dat het voornaa.mste is dat men substantieele uitkomsten bereikt en dat de methoden van bijkomstig belang zijn. Het doel moest niet beperking van wapening zijn, waarbij het bestaande materieel gehandhaafd zou worden, maar vermindering. Wat men werkelijk noodig had was een door gezond ver- stand beheerschte regeling, gegrond op de op vatting dat men van plan was vrienden te bliiven en de problemen met vreedzame mid- delen te beslechten, in den geest van het pact van Kellogg. Daarom zou Amerika in elke vermindering, hoe drastisch ook, van de tonne maat der vloten toestemmen, welke geen en- kel type van oorlogsschip onibesnoeid laat. Onze Geneefsohe correspondent heeft ge- meld dat Gibson's verklaring de reeds somber geworden stemming in de ontwapeningscom missie heeft doen omslaan en hij daar als de goede geest die de ontspanning moest brengen, begroet is. Men had niet verwacht dat de Ver- eenigde Staten het initiatief zouden nemen of althans dat zij dit zoo spoedig zouden doen. In Engeland zou men zeker al tevreden geweest zijn, als Gibson met den Britschen gedelegeer de Lord Gurhundun voorzichtige aanraking over een hervatting van het kruiserdebat haid gezocht. Zijn stap heeft de kwestie niet tot een Engeisch-Amerikaansch onderonsje be- perlct, maar als een zaak van algemeen belang aan de orde gesteld. Gelukt het dank zij het Amerikaansche initiatief, tot een algemeene vermindering van de zeemacht te komen, dan kan naar dat model de besnoeiing van de land- en luchtmacht mogelijk tot stand komen. Men krijgt immers dan de vaste lijn en het duide- lijke program, waarop men overeenstemming kan opbouwen, iets wat bij het ontwapenings- debat totdusver niet mogelijk was, omdat de eene partij te ver wilde gaan en de andere te terughoudend bleef. Niets is ook geschikter om Europa tot een- dracht te krijgen dan een voorgaan van het rnochtige Amerika, dat alien naar de oogen moeten zien. Hieraan heeft men totdusver reeds twee allerbelangrijkste winsten te dan- ken gehad: het tractaat van Washington en het pacttractaat van Parijs. In den geest van beide kan dan aan stoffelijke en zedeliike ontwapening voortgebouwd worden. Natuurlijk kan de zaak niet snel haar be- slag krijgen. De algemeene ontwapendngscon- ferentie gal nu moeten wachten op de besluiten der vloot-conferentie (want van kruiser-con- ferentie alleen zal men niet meer kunnen spre- ken) en voor deze bijeen kan komen, moet eerst de algemeene verkiezing in Engeland, welke een verandering van regeering ten ge volge kan hebben, gehouden zijn. Maar al wa re het eenige tastbare wat met de tegenwoor- dige vergadering van de ontwapeningscommis sie bereikt werd, dat Amerika erdoor gelegen heid gekregen heeft een nieuwe politiek aan de wereld bekend te maken, dan zou dit reden genoeg zijn, am voldaan te wezen dat haar bij- eenkomst niet uitgesteld is. Hoover wil, zoo verzekert men thans, in plaats van afzijdigheid een politiek van sa- menwerking met Europa tot de uiterste grens en de term „bedekt Wilsonisme" is hiervoor geijkt. Dit wekt groote verwachtingen, die ech- ter, nu de naam Wilson ter sprake gebracht wordt, getempexd zullen worden door het in- zicht dat deze politiek ook door den Ameri- kaanschen Senaat bekrachtigd zal dienen te worden. DE WERELDTENTOONSTELLING VAN ANTWERPEN 193«. Deze World's fair, de eerste, welke het ge- restaureerde Belgie sinds den oorlog inricht, laat zich in elk opzicht als een groot succes aanzien. De meeste landen van Europa en verscheidene overzeesche staten zullen er ver- tegenwoordigd zijn. Van Groot-Brittannie, Frankrijk en Italie belooft de deelname bij- zonder belangrijk te zijn. Wat de Belgische af- deeling betreft, deze zal een schitterend over- zicht geven van de nationale nijver'heid, welke zioh zoo fluks heropgewerkt heeft. Uit de benaming der wereldtentoonstelling van Antwerpen wordt wel eens afgeleid dat zij enkel de voortbrengers aanbelang-t, die meer in het bijzonder betrokken zijn bij kolo- niale«en scheepvaartaangelegenheden. Ten on- rechte, want haar programma is veel uitge- breider. Zoo omvat de afdeeling „kolonien" niet alleen de eigenlrjke koloniale producten; zjj behelst bovend'ien groepen als: het oprich- ten, versieren en bemeubelen van openibare en andere gebouwen; de verschillende voedings- nijverheden; een groep voor de taxtielproduc- ten; een andere voor de kleedingnijverheid, voor de likeurstokerljen, voor de schoennijver- heid, enz. Feitelijk mteresseert deze dus alle landen zonder ond'erscheid. De afdeeling „zeevaart" omvat in hoofd- zaak den scheepsbouw en de scheepvaart in gansch hun omvang, de binnenvaart niet uit- gesloten en verder: bouw, beheer en bewerk- tuiging van zee- en binnenhavens. Daarbij ko men nog twee afdeelingen, welke niet in den titel genoemd worden om dezen niet nog lan- ger te maken: le een afdeeling „vervoer" met als hoofdzakelijke onderdeelen: vervoermidde- len op korten afstand motorwagens luchtvaart en vliegtugen; 2e. een afdeeling „land- en tuinbouw", waarin oJm. voorkomen: land- en tuinbouwcooperatie, land- en tuin- bou/wonderwijs, grondverbetering en bosch- foouw, zuivelnijverheid, bloemen en sierplanten. OP WEG NAAR DE MILITAIRE DICTATUUR IN POLEN. iDe correspond'enit van de „Koln. Ztg." te Warschau schrijft over het nieuwe kabinet, dat dit een officierenregeering is en dat zich daaruit spoedig een openlijke militaire dicta- tuur zal ontwikkelen. Kolonei Matuczewski, de ster'ke man van de nieuwe regeering, was tot dusver milltair attache te Rome, daama afdeelingschef van den generalen staf. Kort- geleden inaakte hij in Italie een studie van het fascisme. Hij werkte voorts mede aan het voorstel tot rondwetswijzigingdat door d'e regeeringspartijen bij het parlement is inge diend. Het socialistische partij-orgaan „Robotnik" sdhrijft pas Dinsdag in een uitvoerig artikel over de nieuwe Poolsche regeering. De ge- heime macht, zegt het blad, die tot nu toe achter de coulissen heeft geheerscht, heeft thans het roer van den staat in handen geno- men en daarmee de officieele verantwoorde- lijkheid aanvaard. Het „kabinet van oversten" is een feit geworden. Switalski, Matuczewski en Prystor vormen een groep menschen, die in naam van maarschalk Pilsoedski de staats- zaken behandelen. Matuczewski is volgens zijn eigen, aan duidelijkheid niets te wenschen overlatende, uitlatingen een overtuigd fascist. De democraten in Polen, met de socialistische partij aan het hoofd, zien echter, zegt het blad, met vertrouwen de toekomst tegemoet. Het antwoord der democratic zal een nauwere aan- eensluiting van alle democratische krachten in het land zijn. De eerste editie van de „Robotnik" is wegens •het publiceeren van een resolutie van het cen- traal bestuur der socialistische jeugdorganisa- tie in beslag genomen. BEROEPEN. Tot predikant bij de Ned. Hervormde Kerk alhier is beroepen Ds. J. Raams te Kloetinge. DOOD GEVONDEN. Maandagnamiddag is door passeerende per- sonen aan den weg van de zgn. 7 Huisjes naar den Wulpenibek, liggende naast zijn rijwiel, de 52jarige J. D., wonende in de buurtschap Boe- rengat, gevonden. De politie werd verwittigd, welke ook een geneesheer waarschuwde. Deze kon echter slechts den dood, door hartverlam- ming, constateeren. D. was bij het havenbe- drijf alhier werkzaam en was na de beeindi- ging daarvan, op weg naar huis. ZEfeuWSCH-VLAAMSCHE WATERLEIDING In de alhier gisteren gehouden aandeelhou- dersvergadering der N.V. Zeeuwsch-Vlaam- sche Waterleidingrmaatschappij, die ook werd bijgewoond door den Directeur van het Rijks- bureau voor Drinkwatervoorziening, den heer Ir. Kruil, en den voorzitter der commissie van onderzoek, den heer Van Niftrik, werd, naar we vei nemen, besproken het Uoor de commis sie van onderzoek uitgebrachte rapport. Uit de vertegenwoorrtigers van aandeeuiouuers wer- den naar aanieiomg daarvan verschillende vra- gen gesteld, die noder beantwoord werden. Uit de besprekingen viel af te leiden, dat men zich in net algemeen met de conciusies van het rapport kan vereenigen. Alleen biijkt dat bij een deel der comimssarissen bezwaar bestaat de consequenties van de conclusie om- trent het bestuur der maatschappij te aan vaarden. Besiissingen werden niet genomen, aange zien meerdere vertegenwoordigers den wensch te kennen gaven, alvorens te beslissen het rap port in den raad hunner gemeente te behan delen en de meening van den gemeenteraad daaiover te hooren. In verband hiermede zal thans aan de aan- gesloten gemeenten worden verzocht het rap port in behandeling te nemen. Voorts is, naar men oris meedeelde, met be- vreemding kennis genomen van de mededeelin- gen van de heeren 't Gilde en Olaessens in de op ji. Donderdag gehouden raadszitting te Axe] dat zij geen antwoord krijgen op hunne brie- ven, aangezien noch bij den voorzitter, noch bij den secretaris, noch bij den directeur van het rijksbureau bekend is, dat een brief van een dier heeren onibeantwoord zou zijn geble- ven. ZEEUWSCHE GEREFORMEERDE OUDERLINGEN-CONFERENTIE Heden is te Middelburg de lOe Zeeuwsche Ouderlingen-Gonferentie van de Gereformeerde Kerk gehouden. Door den heer J. C. Jansen ouderling te Ter Neuzen, werd een referaat gehouden over de lectuur in het huisgezin en door Ds. Jan Hoek van 's Gravenhage over De roeping van Christuis kerk, met name van de ambtsdrager dier kerk ten opzichte van den grand van het moderne leven. D1RECTE BELASTINGEN. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei benoemd tot lid-voorzitter van den Raad van Beroep voor de directe belastingen te Middel burg, mr. A. A. de Veer, advocaat te Middel burg. SLUISKIL. Mej. N. Willemse, onderwijzeres aan de Chr. School alhier, is benoemd in gelijke betrekking te Anna Paulowna (N.H.). GRAAUW. Maandagnamiddag is, terwijl de landlbouwer V. en zijn vrouw naar de markt te Hulst wa- ren, brand uitgebroken in de Iandbouwschuur. Korten tijd na de ontdekking stonden schuur en wagenhuis in lichte laaie en viel aan red den niet te denken. In de schuur, welke met den inventaris verbrandde, kwamen tevens 7 paard'en en 14 stuks rundvee in de vlammen om. Eenige varkens en biggen konden worden gered. Vier stuks hoornvee en 2 varkens, die uit den brand waren gevlucht, moesten wegens de brandwonden die de dieren bekomen hadden, worden afgemaakt. De oorzaak is onbekend. SCHOONDIJKE. Donderdag had aan de laindlbouwschool te Schoondijke de eindies plaats van den huis- houdcursus, gehouden aidaar gedurende 1928. Tegenwoordig waren afgevaard'igden van de Z. L. M. van de commissies voor het huishoud- onderwijs en de burgemeester ter plaatse, ter wijl ook vrij veel belangstellenden waren op- gekomen, o.a. van de vereeniging van oud- leerlingen „Ceres". De lesuren aan den cursus waren trouw ge- volgd, terwijl gezegd kan worden, dat het over het algemeen een goede cursus is geweest. Het huishoudonderwijs in dit deel van Zee- land is een toenemend succes, terwijl voor den nieuwen cursus zich wederom een groot aantai leerlingen hebben aan.gemeld. De namen der geslaagden zijn: J. Dhont, Schoondijke; M. Dhont, Groede; J. Versprille, Aardenihurg; M. Masclee, Retran- chement; S. Becu, Breskens; S. Verhage, Nieuwvliet; M. Risseeuw, Schoondijke, M. Becu, Breskens; L. Cysouw, Groede; M. Cor- n el is, Groede; K. Verbrugge, Wiaterlandkerkje; K. Dhont, J. Biuijmooge en J. Luteijn, Schoon dijke; M. Manneke, J. Luteijn, C. van Ote- ghem, S. Lako, alien te Breskens; D. Brak- man, Oostburg; K. van Bortel en M. Contant, Schoondijke; M. de Putter, Cadzand. Na afloop werd het woord gevoerd door de heeren Siebenga en Ri.sseeuw, terwijl bij mon- de van Mej. van Oteghem aan de onderwijze res mej. Kome en den heer van Dijk, direc teur der landfoauwsdhool een cadeau werd aan- getooden. (M. Crt.) IJZENDIJKE. Vrij dag vergaderden de leden der op te richten roomboterfabriek te IJzendijke. De voorzitter de beer Arn. van Waes, deelt mede, dat de taak van het voorloopig bestuur afge- loopen is. De statuten zijn opgemaakt, de geldleening is geregeld, de watervoorziening en de bouw der fabriek verzekerd. De heer Zwagerman geeft toelichting op de voomaam- ste artikels der statuten. Aanwezen is de no- taris A. M. Oorthals tot vaststelling der sta tuten, welke artikelsgerwijze worden voorge- iezen. Hierna vOlgde teekening der leden, waardoor de vereeniging definitief is opge- richt. Aantai leden 93 met 312 aandeelen. Het bestuur wordt als volgt gekozen: A. van Waes, IJzendijke, voorzitter; Em. Haverbeeke, IJzendijke, Secretaris; A. H. van Waes, Schoondijke; A. J. Dees. P. L. Magnus, J. P. van Hoeve, alien Biervliet; Abr. Leenhouts, Eug. Wijffels, C. Doens, alien IJzendijke; (deze behoorden alle tot het voorloopig be stuur), CI. Bonte, St. Kruis em E. Thomaes, Hoofdplaat. De heer Zwagerman geeft 'n toelichting omtrent de te sluiten leening f 20.000 bij de Boerenleenbank te Oostburg, en f 10.000 bii de Boerenleenhank te Biervliet ad 4% Van dit kapitaal zal jaarlijks 7 °/c worden afgelost, waama direct een crediet wordt verleend van f 5000 voor directe aanvang der zaken. De heer Zwagerman deelt mede, dat het meest geschikte terrein gevonden is bii den heer Van Tiggelen, waar vrij goed water is te vinden. Aan het bestuur wordt machtiging verleend tot aankocu van pl.m. 800 M2. ter rein. Besioten wordt de fabriek publ'ek aan te -■bestedem op 2 Miei a.s., ook de aankoop van machinerieen. Op voorstel van den heer Kremers wordt besioten ook buitenlanders aan de inschriiving te laten d'eelnemen. Tot commissarissen worden benoemd d° hee ren H. Roelise. Hoofdplaat: H. v. d. Vijver, Biervliet; M. Verfbruo-o-e, Water]nrdV°rkjeA. van Tiggelen, TJzendijke; Renf Wijffels, Bier vliet. Op de volgende algemeene vergadering zal het huishoudelijk regiement worden vastge- steld. VOETBAL. Naar aanieidmg van het door de voethMver. Hulst ingediende protest tegen het ultkomen van een ongerechtigd speler van Middelburg II, bij den gespeelden wedstriid op Zondag il., wordt ons van welingelichte zijde medegedeeld, dat het elftal van Middelburg „safe" was, zoo- dat, wanneer de geruchten waarhe'd bevatten, als zou door Hulst het eerstingediende protest, voor het niet toekennen van een penalty, ziin ingetrokken, het zoo goed als zeker ;s dat Terneuzen als kampioen gehandhaafd blijft. WIELERBAAN KAPELLEBRUG. Op Zondag a.s. wordt op de eerste Zeeuw sche wielerbaan een zeer interessante wedstrijd gehouden, die, wat aantrekkelijkheid betreft, de openingsmeting te boven gaat. Ingezet wordt imet een achtervolgin.g over 10 ronden tusschen de sterke tweetallen Ran- schaert-Verschueren en Verschelden-Debruy- cker. Voorts sprintwedstrijden voor d'e overige renners, met demi-finale en finale. Tot slot 80 K.M. kopp el wedstrijd, met: Ver- sehueren-Ransehaert, Cesar de Baets-Edm. Pi- cavet, Pijneniburg-Braspenning, Bakker-H. Pi- cavet, Van der Horst-Oderie, Verschelden-De- bruycker, Van Nevele-Alb. Maes. Politierechter te Middelburg. De volgende zaken werden in de zitting van 23 April behandeld: F, A. F., oud 20 j., winkelbediende, werd beklaagri dat hij op 24 Maart 1929 J. J. Blom- maert heeft geslagen. Eisch: /40 boete of 40 dagen hecht. Uitspraak: idem, en voorts hetaling van f 28 dokterskosten. W. R., oud 30 j., werkman te Ter Neuzen, werd beklaagd, dat hii op 23 Maart 1929 te Ter Neuzen Johannes Rouw heeft geslagen en op zijn duim gebeten. Eisch: f 15 tooete of 15 dagen hecht. Uitspraak: ideim. HET DRAMA VAN LUCASWOLDE. Het Openibaar Ministerie, bij de rechtbank te Groningen, waargenomen door Mr. J. N. Meindersma, eischte gisteren tegen IJje Wijk- stra levenslange gevangenisstraf wegens het plegen van den afschuwelijken moord op de vier veldwachters te Lucaswolde. SUIKERINDUSTRIE IN BELGIE. De nieuwe Staatssuikercommissie. De door den Minister van Landhouw in de Kamer in het vooruitzicht gestelde suikercom- missie is bijeengekomen. Zij bestaat uit ver tegenwoordigers van de Ministeries van Land houw en Financien, alsmede van de bieten- verbouwers, de suikerfabriikanten en de con- sumenten. Van de zijde van het Verbond der Fabrikan- ten is betoogd, d'at het onmogelijk is thans voor de bieten loonende prijzen te betalen. De oorzaken van de crisis zijn volgens de Bel gische fabrikanten te zoeken in de overpro- ductie van rietsuiker en het dumpingssysteem, dat vooral door Java zou worden toegepast. De venbouwers van riet op Java kunnen sui- ker onder zeer gunstige om.stand igheden produ- ceeren; deze zou naar Indie, China en Japan zeer duur word'en verkocht. Daardoor kunnen de betrokken producten op de Europeesche markt, welke zij geheel willen veroveren, den suikerprijs bijzonder laag stellen. Zonder deze dumping zoude, aldus meenen de Belgische fabrikanten, de wereldprijs 10 hooger kun nen zijn. iDe suikerfabrikanten hebben tenslotte een vermindering der accijnsrechten met 20 francs per 100 K.G. voorgesteld of senzelfde ver- hooging der invoerrechten. Door eenige commissieleden werd de opmer- king gemaakt, dat deze vermindering van den accijns de schatkist op 35 miliioen francs jaar- lijks zal komen te staan. Van andere zijde werd betoogd, dat als de suiker-industrie te niet ging, het verlies direct en indirect vocv- het land heel wat grooter zoude ziin. De Commissie is voorts voomemens te be- studeeren in hoever het verbruik vermeerderd kan worden. Door Senator Mullie werd te dien opzichte opgemerkt, dat een rationeel ge- bruik van suiker voor veevoeding ernstig over- wogen dient te worden. De Commissie is het tenslotte eens geworden om den Minister aan te raden de bietenindus- trie tiideliik te steumen door een verlaging van d'en accijns. KUNSTMOEDER IN EEN BROED- MACHINE ONTBRAND. Des nachts ontstond brand in het perceel 503 aan den Soesterberg te Amersfoort, be- woond door de familie Kamerbeek. De brand is aangekomen door het in brand geraken van een broedmachine. Er kwamen ongeveer 200 kuikens in de vlammen om, terwijl de mate rieel e schade vrij aanzienlljk was. De geleden schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak is, dat de kunstmoeder van de broed machine in een onbewaakt oogenblik in brand geraakte. ONVEILIG BERGEN. Te Bergen (N.-H.) is op verschillende plaat-. sen ingebroken. Zoo is een bezoek gebracht aan de twee naast elkaar wonende winkeliers Borst en Seewald aan de Schoolstraat. Door het ver- •breken van een ruit en het ontsluiten der span- joletten van de tuindeuren is men binnenge- komen. Bij den kruidenier Borst heeft men de kassa geforceerd en daaruit een bedrag van ongeveer 5 gulden meegenomen. Voorts ztjn 2 portemonnaies, inhoudende een afgepast bedrag van 10 gulden aan wisselgeld, ontvreemd. Bij den heer Seewald, schoenwinkelier, heeft men de kassa weggehaald, waarin zich ongeveer 25 gulden aan geld, alsnpede een paar spaarbank- •boekjes, een kasboek en nog andere papieren bevonden. Voorts heeft men getracht zijn slag te slaan in de villa „Dennenheuvel" van den heer Schmidt aan de Komlaan. Daar elke kamer af- zonderlijk gesloten was, heeft men alle ka- mers van buiten af moeten bereiken. De buit was evenwel niet groot. Voor zoover op het oogenblik valt na te gaan, is er slechts 30 gul den in contanten in handen gevallen. Bij den sigarenwin'kelier Binkhorst aan de Breelaan, heeft men geprobeerd door een tui- melraam naar binnen te komen. Vermoedelijk door het aanslaan der honden is men hier niet verder gegaan. Omtrent de daders is nog niets bekend. De politie stelt een onderzoek in. EEN GROOTE RAMP VOORKOMEN. Vrijdagavond omstreeks 9 uur is brand ont- staan in de sacristie van de Kathedralenkerk St. Jan te 's-Hertogenbosch, het bekende mid- delee»w,sche bouwwerk, dateerend vanl520/'30. Het vuur liet zioh aanvankelijk zeer ernstig aanzien. In minder dan geen tijd was de actieve Bossche brandweer met veel materiaal aanwezig en slaagde er in, den brand nog in den aanvang te stuiten en te blusschen, zoo- dat de schade zich waarschijnlijk tot een ge- ring bedrag zal beperken. Het geweldige bouwwerk is dus voor ondergang behoed. In 1584 is het gebouw eveneens door een brand emst'g beschadigd. EEN DAME UIT DEN TREIN GEVALLEN. In den stoomtrein, die Vrijdagmiddag te 4.50 van Leiden in de richting Haarlem vertrok, bevond zich alleen in een 2e klasse coupe de ongeveer 70-jarige mevr. wed. Bos uit Slie- drecht. Vlak bij het station Lisse gekomen, schijnt de coupe-deur aan den linkerkant door een tot ncg toe onopgehelderde oorzaak te ziin opengegaan, waardoor mevr. Bos uit den in voile vaart zijnden trein is gevallen. Zij kreeg geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. een bloedende hoofdwond en fracturen aan lin- kerbeen en linkerarm. Zij werd door wegwerkers, die op die Itfn ibezig waren gevonden; men legde haar op een brancard, die van het station Lisse was gehaald, waama de sneltrein, die uit tegen overgesitelde richting op de plaats van het ©n- geluk aankwam, werd opgehouden, waarmede mevr. B. naar Leiden werd vervoend. In dezen trein bevond zicih ir. dr. D. de Miranda, die haar voorloopig heeft verbonden, nadat ook de arlbeidersploeg uit Lisse een noodverfoand had gelegd. Te Leiden was de inmiddels ge- waarschuwde eerste hulpdienst op het per ron aanwezig, die mevrouw Bos naar het Dia- conessenhuis heeft vervoerd. Zij was goed bij bewustzijn, doch wist eich niet te herinneren, hoe zij uit den trein is ge vallen. Aan het station Hillegom was reeda opgemerkt. dat een deur openstond, waarna het station Haarlem werd gewaarschuwd, tfooh men vond de coup4 ledig. VERGIimGING. Te Amersfoort heeft de politie aangehou- den de vrouw van sergeant W., die verdachf wend van poginigen tot vergiftiging van haaj man. Tengevolge van die pogingen, die reeds geruimen tijd geleden werden aangewend, braeht W. langen tijd in het hospitaal dooi. Thans, nu hij thuis was, begon de vrouw op- nieuw sublimaat door spijzen en dranken te mengen. Zij heeft bekend en verklaarde onder meer, dat ze veel te weinig geld kreeg om het huishouden met twee kinderen te bekostigen. Haar man, die zelf meer dan de helft van het tractement hield, beschuldigde haar van on- trouw, maar zij beweert ten onTechte. ALS LIEFDE VERANDERT IN HAAT. De 23jarige P. W. van Z. was tot voor en- kele dagen zeer bevniend met de 32jarige T. B., weduwe de J. te 's Hage. Deze vriendachap was ontaard in een ruzietje, waardoor van Z. zoo wraakzuchtig wend, dat hij bij afwe*ig- heid van het weeuwtje, via het zolderraam haar woning, gelegen in een hofje aan. den Zwarteweg inklom en daar zijn vlammende woede koelde, door een kapok bed en matras In brand te steken. Dit binnenbrandje was even wel spoedig gcbluscht en van Z. zit voor dent poets, zij n vroegere vriendin gebakken, Ik axis zijn zonden te overdenken aan bet politieburean Alexanderveld. EEN REVOLVER GEVONDEN. Op de Nassaukade te Rotterdam keeft iemand een revolver gevonden. Hij nam het wapen mee naar huis, liet het daar valle*, het ging af en verwondde den man aan het rech- terbeen. In het Ziekenhuis aan den Coolsln- gel wowit de man nu verpleegd. EEN RATTENBEET. Dezev dagen werd door een inwoner der ge meente Nieuwer-Amstel een rat in een kleno gervangen. De man ging bij het openei der klem onvoorzichtig te werk, waardoor hij door het dier in een der handen werd gebeten. Hier aan werd eerst geen aandacht geschonken. Dinsdagmorgen zwol de hand echter dermate op, dat hij zich te Amsterdam in een der zie- kenhuizen liet ondenzoeken, waar een emstige bloedvergiftiging werd geconstateerd. De man werd onmiddellijk voor verdere behande ling opgenamen. FELLE BRAND TE HEDEL. Zondaga/vond omstreeks hadfnegen brak door tot heden onbekende oorzaak brand uit in het woonhuis van E. v. d. H., een gep. ambtenaar S.S. De brand, die op zolder moet ibegonnen zijn, greep direct met zoo'n hevigheid am zich heen, dat aan blusschen niet meer te denken viel. De brandweer uit Hedel, die spoedig ter plaatse was, stand dan ook voor een hopelooze taak, daar het vuur al spoedig oversloeg naar het belendende perceel van den heer H., welk huis eveneens tot den igrond toe afbrandde. Nog was de woedende vuurmassa niet ge- doofd, want in minder dan geen tijd stond het derde perceel, bewoond door den heer v. Gr., in lidhte laaie. Ook dit huis werd door het vuur met den grond' gelijk gemaakt. De brand weer beperkte zich in hoofdzaak tot het nat- houden van het vierde huis, dat dan ook be- houden is. Behoudens eenige kleinigheden, kon niets meer worden gered. Persoonljjke ongelukken zijn gelukkig niet voorgekomen. Verzekering dekt de schade. Tot laat in den naoht was de brandweer druk in de weer om de muren van de drie verbrande huizen om te trekken onder leiding van den burgemeester, den heer Verkerk, en den wet- houder den heer Van Dingelen. Om circa 2 uur rukte de brandweer in. De bewoners wer den ondergeforacht bij dorpsgenooten. Als een bijzonderheid kan nog worden ge- meld, dat in 1927 door een brand twee en in 1928 door een brand eveneens drie huizen in asch werden gelegd. ZEVEN KEER GETROUWD. Den 8sten April werd te Kingston (Enge land) de 91jarige mrs. Sarah Goodwin ter aarde besteld. Zij was niet minder den 7 keer getrouwd geweest. Haar eerste man stierf na eenige maanden. Drie van haar echtgenooten verloor zij door ongevallen, twee, die matrozen waren, werden-ambtelijk dood verklaard. Met haar laatsten man, thans haar weduwnaar, was zij sedA-t 8 jaar gehuwd. DOOR EEN LA WINE GEDOOD. Te Gurgl in het Oet-dal is een lawine-onge- val gebeurd met doodelijken afloop. De Neu- renbergsche politie had een skicursus georga- niseerd onder leiding van den bekenden Alpi nist Rist. De cursisten ondemamen een ski- tocht naar de Festkogel. Een sneeuwrand raakte los en 3 personen werden er onder be- dolven. Twee hunner konden, slechts licht ge- wond, van onder de sneeuw worden bevrijd. D* derde, de hoofdinspecteur der waterpolitie te Neurenberg, kon eerst na een half uur worden bevrjjd en bleek toen reeds te zijn overleden. VIER BOERDERIJEN VERBRAND. Het stadje Loeffingen in het Zwarte Woud, waar reeds meer groote branden hebben gewoed is opnieuw door een zware brand geteisterd. Vier boerderijen met bijgebouwen zijn geheel door brand vernield; het vee is gered. Niette- genstaande den sterken wind heeft men den brand tot de vier boerderijen kunnen beperken. De schade is aanzienlijk. EEN HUISELIJK DRAMA. De weagering van een Canadeesche moeder te Lawrence, in Manitoba, om haar 16jarige dochter vergunning te geven met een boer van achtendertig jaar te trouwen, is oorzaak van een drama geweest. De boer doodde de moeder en nam vervolgens met het meisje de vlucht. Dertig gewapende mannen zetten het paar na. Toen zij het huis van den boer binnendron- gen, vonden zij daar de lijken van den man en het' meisje.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2