AL6EMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. SMI Woensdag 24 April 1989 Jaargang 8365 ABONNEMENTSPRIJS: "1S7 BI5SEHLAND. FXDII.IXT01. Jgjpif OPoSSuIaAH© INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. TABLETTill SlC Van boofdppn zytge dra bevrfd, zoo ge baar met besh"y'dt. is 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Binnen Tet Mere. jlMffJ iJSSaVS.'&t' - AbSnemeMMTOOr het biiteniand alleen bil vooruitbetalinfl. Woensdag- en Vrijdagavond. Voor Belgie en Dit blad verschijnt iederen Maandag- EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De heer Wibaut (s.d.) vraagt, waarom het wetsontwerp inzake het verdrag met Belgie betreffende de uitvoering van vonnissen sedert 10 April niet meer op de agenda voorkomt. X>e voorzitter antwoordt, dat de agenda over- voerd was, en dat het ontwerp in aanmerking krwam te worden uitgesteki, ten einde rustig <ten tijd te hebben voor de vooibereiding van de ibehandeling van de Ziektewet. De heer Wi baut repliceerend, vraagt, of het ontwerp daar- na op de agenda zal worden gebracht. De voorzitter antwoordt bevestigend De Kamer vangt aan met de behandeling van verschillende wetsontwerpen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Bij de voortzetting van de behandeling van hat wetsontwerp betreffende de financieele be- trekking tusschen rijk en gemeenten betoogt de heer Van Vuuren (r.k.), dat het rijk door (rtelsellooze belasting van de gemeenten oor- zaak is van den ongunstigen toestand veQer ge meenten. Hij vraagt de toazeggmg, dat geen voorstellen, die aan de gemeenten lasten op- leggen, zullen worden ingediend, zonder dat de minister van Binnenl. Zaken, als natuurlijke beschermer der gemeenten, verantwoordeli-k- he:d draagt. Het voordeel van dit ontwerp is, dat het een einde maakt aan de vastkoppelmg van de financien van rijk en gemeenten en aan de gemeenten eigen belastin.gen geeft. De ge- limiteerde nivelleering van den belastingdruk la een groot good van het ontwerp. Indien de gemeentelijke inkomstenbelasting zou worden hersteld, zou spreker tegenstemmen. De thans voorgestelde classificatie kan hij niet toejLU- ohen. Hij had liever een uniformen aftrek ge- lim. VOORKOMING VAN DUBBELE BELASTING. tagediend is een wetsontwerp tot voorko ming van duihlbele belasting. Bij art. 101 der Wet op de Inkomstenbelas ting 1914 en bij de wet van 26 Juni 1926 (be treffende duibhele belasting van winsten uit het scheepvaartbedrijfzijn aan de Kroon be- voegdhedem toegekend, inzake het treffen van regelingen ter voorkoming van dubbele belas ting. Dit geldt alleen voor verdragen, die voor Nederfand, niet ook voor die, welke voor de overzeesche gewesten worden gesloten, terwijl in deze de inkomstenbelasting alleen natuur lijke personen betreft. Aangezien rekening dien.t te worden gehou den met de mogblijkheid, dat zulke verdragen ook voor de overzeesche gewesten worden ge sloten, en met de waanschijnlijkheid, dat eer- lang aan de orde zullen komen verdragen tot voorkoming van dubbele belasting, die ook an- dere belastingen betreffen, dan die welke rechftstreeksch of door middel van de bron, waaruit het inkomen wordt verkregen) van het inkomen van natuurlijke personen of van winsten uit het scheepvaartbedrijf worden ge- iheven, stelt de regeering in het wetsontwerp voor, de bevoegdfheid van de Kroon ten aan- aien van het treffen van maatregelen tot voor- koaning van dubbele belasting, daartoe uit te breiden. REGELING DER WINKELSLUITING. Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Blijkens d'e memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot re- geiling van de Winkelsluiting handhaaft de Minister zijn standpunt, dat het inderdaatl ge wenscht is verband te leggen tusschen de in- veering van een werktijdemlbesluit voor het personeel en de totstandkoming eener wette lyke regeling der winikelsluitdng. Uit den aard der zaak ligt het niet in de bodoeling voor het winkeipersoneel een ar beidstijd toe te staan, van gelijken duur als waarvoor de winkel geopend zai mogen zijn. De Minister blijft van oordeel, dat er meer dan een aanleiding bestaat thans tot invoe- ring van een wettelijke regeling der winkel- sluiting over te gaan. Het gemeentelijk ver- ordeningsrecht kan in de materie niet vol- doende voorzien. Het ligt in het voornemen van den Minister om te bevorderen, ook afgescheiden van de regeling der winkelsluiting, d'at uiterlijk 1 Ja- nuari 1930 tot invoering van het Werktijden- besluit wordt overgegaan, zij het dan ook, dat zonder de regeling der Winkelshiitng met het oog op de voor het winkelbedrijf aan een af- zonderlijke invoering veribonden bezwaren ge- noegen zal moeten worden genomen met een uit een oogpunt van arbeidersbescherming min der doeltreffende werktijdregeling dan thans is ontworpen. De Minister merkt voorts op, dat door de uitzonderingen, die het ontwerp inzake de Zondagssluiting toelaat, voldoende met de eischen van het maatschappelijk verkeer reke ning is gehouden. iOverigens zou hij er niet toe kunnen mede- werken, den rustdag van de eene groep op te offeren, uitsluitend om voor de andere den uitgaansdag tot een genieting te maken en hij is dan ook met bereid, aan den wensch om ter- wille daarvan de Zondagssluiting uit het ont werp terug te nemen, gevolg te geven. Verder dan wat thans inzake de Zondags- sluiting in het ontwerp is voorgesteld, wenscht de Minister niet te gaan. Naar de bedoeling van den Minister zal de verkoop door middel van automaten tijdens het sluitingsuur vrij zijn toegestaan. Deze werken economisch en geriefli.ik en vereischen geen arbeld iin voor rust besteimde tijden. He verkoop door middel van automaten wordt daarom bij nota van wijziging uitdruk- kelijk aan de werking der wet onttrokken. De verkoop door veilingen zal, indien deze worden gehouden in lokalite ten, welke daar- voor als regel worden gehruikt, gedurende sluitingstijd in het algemeen verboden zijn. Vliegende winkels zijn naar de meening van den Minister als winkels in den zin der wet te beschouwen. Of de wet van toepassing zal zijn op hotelkamers, zal van de omstandig- heden afhangen. Een sluiting om 7 uur des avonds zou tegen den wensch ingaan vain de groote meerder- heid der belanghebbende winkeliers en zou in het algemeen de koopgelegenheid voor het pu- bliek te zeer bekorten. y Den verkoop van verband- en geneesmid- d'elen gedurende sluitingstijd sleohts op me- disch voorschrift toe te laten, achte de Minister ongewenscht. Dat bloemenwinkels op Zondag 24 Decem ber geopend mogen zijn heeft tot reden, dat voor Kerstmis de verkoop van speoiale voor dat feest bestemde bloemen en planten buitenge- woon groot is hetzelfde geldt ook voor 14 en 15 Augustus en voor 1 en 2 November, speci- fieke R.-K. feestdagen. Ook banketwinkels hebben vlak voor Kerst mis eern abnormaal drukken verkoop. Voor 't noemen van comestibles naast brood en ban ket bestaat niet voldoende aanleiding. Opneming van sigarenwinkels schijnt niet noodig en zou door een groot aantal sigaren- winkeliers ten zeerste worden betreurd. Een. later sluitingstijd op Zaterdag is zoo algemeen gebruikelijk en wordt in de kringen der belanghebibenden zoozeer als een noodza- kelijkheid gevoeld, dat de Minister geen andere regeling kan voorstellen Tegen een sluiting van 11 uur zijn van ver- sohillende zijden bezwaren geopperd, welke den Minister er toe geleid hebben een 10 uur-slui- ting voor te stellen. Hij is van meening, dat in het algemeen daarmede kan worden vol- staan. Het strafbaar stellen van den kooper acht de Minister niet gewenscht. Men kan moeilijk van het publielc vergen, dat dit nauwkeurig op de hoogte is van bepalingen inzake sluiting welke voor de verschillemde winkels zullen ko men te gelden. NEDERLANDSOH LEVEN TE BRUSSEL. De twintigste verjaardag van Prinses Ju liana zal op 30 dezer op feestelijke wijze door de Nederlandsche kolonie in de Belgisohe hoofdstad worden gevierd. Des middags 3 uur is er in het Holland-Huis een lentefeest, dat zal worden bijgewoond door Hr. Ms. ge- zant, Jhr. Mr. O. P. A. M. van Nispen tot Sevenaer. Een groote hoeveelheid voorjaars- bloemen is in Holland besteld voor de ver- siering. Een zanger-conferencies en een strijkje zullen zich laten hooren. De toegang tot dit feest is geheel kosteloos. 's Avonds houdt de Nederlandsche Vereeni- ging (Hollandsche Club) haar jaarlijksche clubdiner in de salons van de Taverne Royale. HET BELGISCHE LOODSWEZEN TE VLISSINGEN. De Belgisohe regeering heeft besloten tot den aankoop van twee nieuwe motorbooten bestemd voor het Belgische loodsiwezen te Vlissingen. WAARBORGEN VAN KWALITEIT VAN UITGEVOERDE LANDBOUWPRODUCTEN ENZ. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Ka mer van het ontwerp houdende voorschriften betreffende het waarborgen van bepaalde eigenschappen of hoedanigheid van uitgevoer- de voortbrengselen van het landbouw-, tuin- 'bouw-, veeteelt- en zuivelbedrijf, verklaarde men algemeen de indiening van dit ontwerp zeer toe te juichen. Ook met den inhoud van het ontwerp kon men zich over het algemeen vereenigen. INKTPOTLOODEN EN ARCHIEFSTUKKEN De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan de Ged. Staten der pro- vincies gesohreven: Vanwege het hoofidibestuur der postenjen, telegrafie en telefanie is eenigen tijd geleden aan prof. ir. dr. Waterman verzociht, bij het laboratorium voor chemische technologie van de Technische Hoogeschool te Delft een onder- zoek te doen instellen naar de duurzaamheid van het schrift van de bij het hoofdbestuur in gebruik zijnde violette inktpotlooden, evenzoo van zwarte en paarse machinelinten en dito caiibon voor het vervaardigen van stukken van blijvende waarde (archiefstukken). Uit de daaromtrent ontvangen uitvoerige rapporten blijkt: le. dat het onderzochte paai- se inktpotlood-inktlint en caribon voor stukken van blijvende waarde geheel ongeschikt zpn, daar het methylviolet aan het licht blootge- steld, geheel verdwijnt; 2e. dat het zwart mkt- lint black record', medium inked geschriften doet ontstaan, die voor archiefstukken wel ^e gebruiken zijn, en 3e. dat het zwarte doorslag- papier wel duurzame afdrukken levert, al bli.i- ven deze blootgesteld aan het licht, niet onge- wijzigd. Thans wordt nog onderzocht, ot het moge- lijk is, inktpotlooden te vervaardigen, samen- gesteld uit kleurstoffen, welke door prof. Wa terman als kleurecht zijn genoemd. DE SCHELDE-RIJNVERBINDING EN HET KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND. Prof. dr. C. Gerretson schrijft aan de N. R. Crt. i Onlangs in bet Record Office te Londen een onderzoek instellend naar de door Baron E Rolin Jaequemyns in zijn bekend artikel aangehaalde nota van Thorbecke do. 6 Maart 1862 over den Scheldetoi, vond ik een vrij aan- zienlijk aantal bescheiden, betrekking bebben- de op de moeilijkheden met Belgie tusschen 1860 en 1867. Deze bescheiden bleken mij van zoodanig niet slechts historisch, maar ook van actueel belang, d'at ik besloten heb de belang- rijkste, van eene inleiding voorzien, nog dezen zomer in het licht te geven. Onder de door mij geraadpleegde bundels bevindt zich een drietal folio's met bescheiden omtrent „The Scheldt Navigation", waaronder veel materiaal over de afsluiting van het Krcekrak etc. (18661867). Het bleek mij, dat Belgie aangemoedigd door het succes van de poiitiek van 1862-'63, toen Van de Weyer, in overleg met Russell, door bedreiging met het samenroepem van een „in- ternationale conferentie" Nederland heeft ge- prest om, den Schelde-tol tegen veel lageren prijs dan billijk was, te laten afkoopen) ook in 1866 gepoogd heeft, hetzelfde spelletje te spe- len, en den invloed der Mogendheden te mobi- liseeren om zijn protest tegen de afdamming van het Kreekrak, Nederlands onbetwist- baar conventioneel recht, kracht bij te zet- ten. Maar ditmaal stootte Belgie het hoofd, omdat het te doen kreeg met een Hollandschen Premier-Minister van buitenlandsche zaken, van Zuylen van Nyevelt, die de geschiedenis van het Verdrag van 1839 door en door kende en die zich, zonder zich te laten intimideeren, stevig op het Nederlandsche rechtsstandpunt stelde daarbij den garandeerenden mogend heden alle faciliteiten biedend, om na te gaan, of Nederland zijn verplichtinigen krachtens het verdrag van 1839 al dan niet nakwaim. De Britsche regeering, door die flinke hou- ding geimponeerd, besloot daarop een zelfstan- (iig onderzoek naar de juistheid van de met zooveel aplomb voorgedragen Belgisohe grie- ven te doen instellen. De resultaten van dit Britsche onderzoek zi.in neergelegd in een uitvoerig memorandum, ge- titeld: Verslag van de voorgestelde afdamming van de Oostelijke- en Sloekanalen van d'e Schelde. Gericht aan den Right Hon. Lord Stanley, Z. M.'s minister van buitenlandsche zaken. Het draagt tot opschrift: Gedrukt ten dien- ste van het ministerie van buitenlandsche za ken, 5 April 1867. Zooals gezegd, hoop ik spoedig het voor- naamste emit te pu'bliceeren, maar het kan wellicht geen kwaad, reeds aanstonds de con- clusie openibaar te maken, zoodat deze c.q. nog bij het saimenstellen van de Nederlandsche nota gehruikt kan worden. Oim de bovengemelde redenen ben ik van meening, dat het kanaal van Zuid-Beveland een beter verbindingskanaal tusschen Antwer- pen en Holland en den Rijn en omgekeerd is dan de weg door d'e Ooster Schelde en het Sloe- Terwijl punt 5 van de „Summary" leest: dat voor zoover betreft de middelen van verbin- ding te water tusschen Belgie en Holland en den Rijn, het kanaal van Zuid-Beveland ten voile gelijkwaardig is aan de Oostelijke en de Sloetakken van de Schelde, welker sluiting in het voorneimen ligt. Doch niet alleen een Engelsch, ook een Prui- sisch deskundige, G. Hagen, heeft zijn oordeel gegeven. Ook van zijn rapport, gedateerd Berlin, Maart 29, 1687, wordt een exemplaar, ik vermoed een vertaling, in het Record-Office bewaard. De conclusie van dit rapport luidt: „In overeensteimming met het voorgaande, kan ik alleen als mijn meening geven dat het ka naal door Zuid-Beveland een ten minste „even veiligen, even goeden en even gemakkelijken verbindingsweg vormt" als de Ooster-Schelde die nu afgesloten is." iDe burgemeester van Antwerpen heeft on langs laten verluiden, dat ook hij, wanneer Nederland en Belgie het omtrent de vraag of Nederland zijn verpliehtingen ten aanzien van de Rijn-Schelde-ve.rbinding is nagekomen niet met elkaar eens konden worden, wel eens het onpartijdig oordeel van Europa zou willen ver nemen. Met het bovenstaande wordt hij op zijn wen- ken bediend. ONDERZOEK NAAR VERVANGING VAN GROVE ZILVEREN MUNTEN DOOR NIKKELEN. De ministers van Financien en van Kolonien hebben ingesteld een commissie met de op- dracht te onderzoeken, of bij handhaving der bestaande munteenheid tusschen Nederland en zijn overzeesche gebieden vervanging van de grove zilveren munten -door nikkelen stuk ken van dezelfde nominale waarde onder ge- lijktijdige veriaging van die stukken tot pas- munt al dar. niet gepaard gaande met de vervanging van de zilveren pasmunt door nik kelen munt, uitvoerbaar is, en bij eventueele door B. M. BOWER. Vervolg.) 59) •Bud keek naar de plaats waar Sunfish zich op een natte plek heen en weer had gerold en na zich goeck bemodderd te heb- pen, totdat hij er bij neervalt en daarvoor te goed deed. ,,Als het moet zal hij loo- pen, totrat hij er bij neervalt en daarvoor zal hij heel wat mijlen moeten afleggen. Het is een volbloed en volbloed-paarden weten van geen ophouden." ,,Nu, heel hard zal hij vandiaao wel niet belhoeven te loopen", zeide Eddie la- chend. „Een halve mijl ongeveer zullen wij kumnen galoppeeren, maar daarna zal het voetje voor voetje voorwaarts moeten." Laten wij dan maar gauw beginnen zeiide Bud opstaande en ging naar zijn paard. Langs allerlei kronkelpaden leidde Ed die hen door de sombere omgeving van de Sinks. In het eerst keken Bud en Jerry elkander eens aan en daarna onderzoch- ten zij hunne pistolen, omdat zij dachten dat zij nu door de Gat-rock Canyon zou- den gaan. Eddie, die eenvoudig voor- uitreed, had een zeker jeugdiq gevoel dat hij een gewichtig persoon was. ,,Zij zul len er nooit opkomen. dat je dezen weg gaat, tenzij de oude Cap Truman intijds terugkeert om ze te vertellen, dat ik met je mee ben", merkte hij op, toen zij door de streek van de holen en tochtgaten wa- ren gedrongen en nu veilig door een steile berg Kloof reden, waar zij weinig gevaar liepen van ontdekt te worden, dan alleen van voren en daar gaven zij niet veel om. 1 ,,Ik veronderstel, dat je niet weet, dat de oude Pap zoowat de belhamel van de gdheele Catrockbende is. Of beter ge zegd, hij was het, totdat hij zoo half kindsdh geworden is op het punt van bij- eenschrapen van geld en toen heeft David zijn plaats ingenomen. En, ik geloof, me- neer Birnie, dat je al dadelijk vermoord zou zijn bij je aankomst aldaar, als David en Pap je niet eerst in de gelegenheid hadiden willen stellen, om zooveel moge- lijk geld van Jeff en zijn vrienden te be- machtigen. Lewis hield vol dat het wat al te gevaarlijk was om je zoo dichtbij ze te hebben. Lewis zeide, dat hij er wat om verwedde, dat je van de geheime politie was. Is u dat, meneer Birnie? Bud reed met zijn schouders naar voren gebogen en met zijn gedachten bjj Ma rianne waar zij dan ook zijn mocht. Hij was er nu van overtuigd dat zij niet in Little Lost" maar op weg naar Laramie was; maar nu hij van die leelijke plaats weg was; begon hij weer te twijfelen. Als zij nog eens in de buurt was als zij haar eens vonden? De gedachte aan de wraa'kgierigheid van Honey deed hem beven, Honey was een vrouw, die een moord zou kunnen begaan. ,,Van dit oogenblik af, ben ik er een, Eel", zeide hij moedeloos: ,,wij zullen net zcolang rijden tot wij je zuster vinden. En als deze duivels haar mochten gevon- den hebben ,,Dat hebben zij niet, dat kon je uit de woorden v?n Honey opmaken", trooste Jerry. ,,Wij zullen haar wel in Laramie vinden, twijfel daar maar niet aan. HOOFDSTUK XXI. Het eind van den tocht. Bij het laatste kamp, even ten noorden van de Platte, begonnen Bud's twee zwarte schapen tegen te stribbelen. Bud die zelf uitgeput was door siapelooze nachten en lange uren te paard, keerde zich woedend om, toen Jerry hem mee- deelde, dat het beter was, dat Eddie en hij nu maar niet verder meegingen. ,,Wel verduiveld, wat zijn jullie voor twee ondankbare honden! schold Bud, die pijnlijk getroffen was. ,,Ik hoop loch niet, dat jullie zult denken, dat ik jullie tot hiertoe heb meegenomen om mij in het zadel te houden; ik ben wel alleen naar het noorden getrokken, zonder dat mij iets is overkomen, dus ik vertrouw dat ik ook wel alleen had kunnen terugkeeren. Maar als jullie mij hier verlaten wilt, dan is ihet mij ook goed. Gaan jullie dan maar weer terug naar jullie vogelvrij verklaar den „0, ho. als je de zaak zoo ooneemt zeide Jerry, met beide handen in de hoog- te, een vergeefsche poging wagend om krijgt als jij het geval gekscherend te bebandelen. ,,Jij i hakkelend had uitgebraclht, ratelde hij in je ons zoo maar mee naar huis neemt. al leen omdat je zoo verduivelt vriendelijk bent, dat je 'het wilt en er niets in vindt. Wij zijn niet ondankbaar ik tenminste, ik ben het niet. Maar maar ,,De jongen heeft gelijk, Bud kwam Jerry hem te hulp. ,,Wij zijn meegegaan, omdat het een lastige rit was, dien je had te doen en ik heb even goede ruiters ge- kend als jij bent, die wel eens een klein steuntje konden gebruiken om ze in het zadel te houden, als het een of ander toe- val getradht had ze er uit te gooien. Maar nu ben je dicht bij huis en nu heb je ons niet meer noodig en daarom- komen wij niet op het gemeste kalf van den verlo- ren zoon af. En Marianne zal aaar waar- schijnlijk wel zijn. ,,Als Zus niet bij je familie is, dan gaan wij haar zoeken," viel Eddie hem hierop in de rede. „Zus is van jou soort zij zij is goed genoeg voor jou, Bud en ik hoop, dat zij'als zij een beetje ver- stand heeft, dan nu, als het tot trou- wen kornt, dan zou ik wel drommels, dan hoop ik, dat Zus zoo'n goeden man bent!" Nadat Eddie dit er bent plaatsvervangend schout en je hebt Ihet voor 't zeggen." Hij glimlachte, maar toen hij zag, dat Bud's oogen even streng bleven en er geen lachje om zijn mond kwam, liet hij zijn handen zakken en keek terneergesla- gen als een geschopte hond, die qepro- beerd had vriendelijk te zijn. ,,Je kunt toch zelf wel zien, dat wij niet geschikt zijn je vader en je moeder te ont- moeten alsof wij gewone lui zijn," legde Eddie hem verder uit. Jij hebt een goede opvoeding gehad en en het zou een mensch doen verlangen om zelf een fat- soenlijke kerel te zijn, als hij ziet. dat je nog niet hoeft te preeken om behoorlijk te leven. Maar het gaat toch niet aan, dat eens door, alsof hij bang was om op te houden. „Zus heeft een qoede opvoedinq gehad en zij zingt prachtig en zij is een knappe meid, alleen, i k ben haar broer. Maar ik ben van plan om van nu af mijn leven te beteren, Bud en ik hoop, dat je je door mij niet zult laten afschrikken. Ik zal zorgen, dat Zus niet meer lust zal heb ben te gaan huilen als zij aan mij denkt! Het sneed het sneed mij door mijn hart, Bud, toen je mij dat in Crater zeide; en je kon haar niet verwijten, dat zi» Le wis trouwde dat heeft zij enkel uit goedheid gedaan, zooals jij nu goed ge- weest bent voor Jerry en mij. En nu wil len w ij niet alles bederven door ze bij je fchuis te laten zien wat voor soort je Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord BAYER" staat. Prijs75cts bevestigende beantwoording- dezer vraag, of die vervanging gewenscht moet worden ge- aciht. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter mr. G. Vissering te Amsterdam; tot lid H. J. vai) Brink, hoofd tweede afdeeling Departament van Kolonien; prof. dr. G. W. J. Bruins, rijkscommissaris bij de Nederlandsche Bank; mr. dr. A. van Doorninck, thesaurier- generaal, Dep. van Financien; mr. W. Suer- mondt Lzn. te Rotterdam; prof. dr. C. A. Ver- rijn Stuart te Utrecht; secretaris mr. C. W. Ritter te Amsterdam. VERKEERSTOEZICHT. De minister van Binnenl. Zaken en Landb. heeft aan de burgemeesters den volgenden brief gericht. Mijn ambtgenoot van Justitie heeft mijn aandacht gevestigd op de maatregelen, die moeten worden getroffen in verband met de groeiende eischen, welke aan het toezicht op het verkeer dienen te worden gesteld. Voor zooveel betreft de rijkspolitie bestaat het voor nemen, het commando van de rijksveldwacht van enkele automobielen te voorzien, welke, behalve voor het oorspronkelijk doel ten be- hoeve van de dienstvervulling van de districts- commandanten der rijksveldwacht, mede dienst- baar zullen worden gemaakt aan het uitoefe- nen van verkeerstoezicht. Verstrekking van automobielen aan het wapen der koninklijke marechaussee voor gelij'k doel is aangevraagd en wordt mitsdien eveneens overwogen. Te- vens wordt met het oog op een goed toezicht op motorrijtuigen door middel van cursussen de rijkspolitie onderridht op het stuk van mo- torkennis; ook voor het bijbrengen van deze kennis moepen de bij de rijkspolitie nieuw aan te schaffen automobielen gebezigd worden. Met het oog op de kommen der gemeenten en de naaste omgeving dier kommen is het noodza- kelijk, dat aJthans aan een daarvoor in aan-. merking komend deel der gemeentepolitie de kennis of meerdere kennis wordt bijgebracht op het gebied van motorrijtuigen en wat daar- aan annex is. Aldus kunnen door d'e gemeentelijike politie- beambten met meer kennis van zaken ver- keersovertredingen worden beoordeeld en wordt belangstelling voor het verkeersvraag- stuk bevorderd. Mogelijk kan onderricht wor den verstrekt aan gecomibineerd personeel van verschillende gemeenten. Aldus zou men in aan,sluiting aan hetgeen het rijk doet, een deskundig toeizicht kunnen bevorderen, dat tegen het moderne verkeer opgewassen is. Ik moge u verzoeken, aan het voorgaande de noo- d'ge aandacht te scbenken, daar meebrengt! En ze zou Zus misschien kwaad kunnen doen, als je ouders zouden bemerken, dat ik Buid had al dien tijd bij zijn paard qe- staan, nu eens den een dan den ander aanziende, hij had geluisterd, terwijl hij hun gezichten bestucieerde en trachtte in hun ziel te lezen. ,,Zeg, jullie herinnert mij aan een qe- schiedenis, die ze mij van mijzelf verteld hebben", zei hij met stralende oogen, te'r- wijl hij probeerde zijn stem zoo luchtig mogelijk te maken. ,,Eens, toen ik nog een heel klein jongetje was, met een rose schortje aan, raakte ik af van de groote kudde, die mijn ouders van Texas mee- voerden. Het werd donker en zij hadden iedereen uitgestuurd om mij te zoeken en iedereen was even onqerust. Toen zij al- lemaal bijna gek van angst waren, bewe- ren zij dat ik recht op het kampvuur kwam aanloopen met een doode slang, die ik aan haar staart achter mij aan sleepte en met een gehoornde pad in mijn blouse en ter wijl ik beweerde, dat zij van mij waren, omdat ik ze gevangen had. Ik zeg niet. dat er met dit verhaal een moraal verbon- den is maar maken jullie het maar bij je zelf uit, jongens!" De twee keken elkander aan en grin- nikten even. ,,Ik ben nog niet dood merkte Eddie bedeesd op: .misschien wil je mij wel beschouwen als de gehoornde pad, Bud." „Als jullie nu bedenkt, dat mijn ouders dien jongen hebben groot gebracht. dan zullen jullie toclh ook wel snappen. dat er heel wat toe noodiq is om moeder op de vlucht te jagen." Bud wierp zich in het zadel, omdat hij zijn qevoelens niet onder woorden durfde te brenQen. ,Kom jongens, laat ons gaan. Het is nog een heele reis, willen wij daar nog voor bet avondeten aankomen." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 1