ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOB ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 8364 Maandag 22 April 1929 69* Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: BINNENLAND. FKUILLKTON. B U I T E N L A N D. ^"anlenTS pL" b "SAta - Atonle™™ ™or he. ^SaSfSkS'w vSS^S.^ Dit blad verschijnt iederen Maandag-, Woensdaq- en Vnidaqavond. Burgemeester en Wethouders van PHILIPPINE B. door M. BOWER 58) WOBS GPNEMING WEGEN EN V OETPADEN Burgemeester en Wethouders der gemeente TBR NEUZEM, brengen ter openbare kennis dat te beginnen op 1 Mei 1929 vanwege de gemeente eene algemeene opnenung zal wor- de» gehouden van de wegen en voetpaden met de kunstvverken. Ter Neuzen, den 20 April 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEYIJLLE, Secretaris. brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in de eerste helft van de maand Mei 1929, van wege de gemeente eene algemeene op- aeraing zal worden gehouden van de wegen en voetpaden, met de kunstwerken. Philippine, den 19 April 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. A. RAMMELOO, Burgemeester. P. J. L. VAN HOEK, Secretaris. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijzi- ging van de Indische staatsinrichtin.g c.a. Minister Koningslberger zet zijn, rede voort e» wijst erop, dat de heer Colijn in 1917 zelf de instelling van den Volksraad noodzakelijk geacht en tlaarmede de autonomie gei'ntrodu- ceerd heeft. De nieuwe bestuursindeeling op Java zal het volgerud jaar zijn voltooid. De Volksraad heeft zich in de laatste jaren een engameen grooten invloed weten te verweryen. De aanneming van het ontwerp der gewijzigde aanaenstelling van den Volksraad, zander ver- binding aan eenige voorwaarde, aoht spreker aoodig in het belang van de wereklreputatie van Nederland als koloniale mogendheid. Spre ker eindigt met het vertrouwen uit te spre- kem, dat ook deze Kamer de gewijzigde samen- stelling zal aanvaarden. Bij verwerping zou hij zich slechts noode neerleggen. (Minister de Geer zegt, dat er geen aanlei- ding bestaat voor een staatscommissie tot on- derzoek naar de region ale of centrale ontvoog- ding, te minder, nu de Volksraad' er eenmaal is. De heer Colijn (a.-r.) repliceert en consta- teert, dat de regionale ontvoogding is verwaar- kooed. Na repliek van den heer Mendels (s.-d.) en dupliek van Minister Koningsberger, die ver- iiekert, dat met de wensohen van den heer Golijn rekening wordt gehouden, wordt de In- dWhe begrooting z.h.s. aangenomen. Hetzelf- de geschiedt met het ontwerp tot wijziging van de Indische staatsinrichting met 29 tegen 15 rtemimcn. Tegen: de a.r., de c.h. en de heer Bkanious (r.-k.). TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp betreffende de finaneieele betrek- king tussehen rijk en g'emeenten. De beer van den Tempel (s.-d.) vervolgt zijn cede. Hij ziet in het ontwerp een streven om de bewegingsvrijheid te belemmeren, hetgeen blijlct. o.m. uit de afschaffing van de gemeen- telijke inkomstenlbelasting. Voor dit wantrou- wen ten opziehte vain de gemeenten ziet spre ker geen grond, te meer, waar de ongunstige finaneieele toestand van sommige gemeenten *iet te wijten is aan uiteenloopend beleid. Dit wantrouwen is een verzet tegen de sociale po litick en geeft daarom blijk van rasecht con- •ervatisme. Spr. betoogt, dat de autonomie der gemeenten wordt aangetast doordat zii niet kunnen beschikken over de middelen, die zij voor haar vrije huishouding noodig achten. Hij had gaarne een bescheiden forensentoelasting gehouden, doch zal geen poging daartoe doen. Het ontwerp maakt een goede kans, maar hoopt, dat de grootste nadeelen er uit zullen verdwijnen. De heer Schouten (a.-r.) meent, dat de tyd voor een rustige voorbereiding van deze buiten- gewoon belangrijke kwestie ontbroken heeft, maar hij zal geen uitstel vragen, omdat men niet weet voor hoelang dat zou zijn. Wat het ontwerp zelf betreft meent spreker, dat wel degelijk de autonomie wordt aangetast door aan de gemeente de bepaling van eigen inkomsten te onthouden. Dit bezwaar wordt versterkt door het ontbreken van een waar- borg, dat niet over eenigen tijd dezelfde toe- stand'en zullen ontstaan als men nu uit den weg wil ruimen. Alleen de taakverdeeling tussehen rijk en gemeenten kan zulks voor- komen. Een verkeerd gevolg van het ontwerp is ook, dat de finaneieele politiek der gemeenten, ook al is die onverantwoordelijk geweest, door den Minister wordt aanvaard. Dit brengt de ten- denz mee, dat gemeenten. niet meer nauw- keurig behoeven toe te zien op hun uitgaven. Omtrent de kosten vraagt spreker, of de re- geering zekea is, dat de twintig millioen, die het ontwerp kost, zullen kunnen worden ge vonden zonder nieuwe^heffingen. Hij spreekt de hoop uit, dat hij tenslotte met het ontwerp zal kunnen meegaan.. NEDERLAND EN BELGIe. Dat Nederland sedert 1839 zou zijn tekort geschoten in zijn verplichtingen jegens Beigie op zoodanige wijze, dat Beigie caaraan het lecht zou kunnen. ontieenen tot eenigen eisch, wordt van onze zijde volstrekt ontkend. Nu heeft de heer Colijn Wangs betoogd, dat over d'etailkwesties te regelen bij verdrag, niet moest worden gesproken, vooi'dat over de hoofdzaak overeenslemmmg zou zijn bereikt. Daaraan voegde hij toe, dat naar zijn mee ning dat accoord alleen bereikt mocht worden in underling overleg. Het Hibl: schrijft naar aanleiding hiervan: Dat wil in de gegdven omstand.gheden zeg- gen: of Beigie tot het onze bekeeren, of wij moeten Belg e tot het onize bekeeren. Een tus- schenpunt is hier niet. Het klinkt niet zeer waarschijnlijk, dat dat mogelijk zou zijn. Toch moet om der wille van een goede ver- houding tot. den buurman een einde komen aan het gesehil binnen afzientoaren tijd. Daarom rijst bij ons en wij weten, dat de heer Colijn het daarover met ons volstrekt oneens is de vraag, evenals de heer Van Karnebeek in 1920 de kwestie der Wielingen die toen het struikelblok was, desnoods aan een internationale instantie wilde onderwer- pen, om den voortgang der besprekingen mo gelijk te maken, nu niet deze kwestie aan het Permanente Hof van Internationale Justitie zou kunnen worden voorgelegd; is er van „rechtmatige aanspraken" van Beigie in deze zaak sprake? Nederland behoeft, naar onze meening, een uitspraak over dit nauwkeurig omschreven vraagpunt niet te schuiwen. In Beigie is men evenzeer overtuigd, dat deze uitspraak in den zln van het Belgische standpunt zou moeten uitvallen. Het Penmanente Hof is voor een dergelijk geschilpunt als gesohapen. UITVOERING VAN VONNISSEN IN NEDERLAND EN BELGIe. Naar de N. R. Crt. mededeelt heeft de Eer ste Kamer het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag met Beigie betreffende de uitvoering van vonnissen enz. van de agenda afgevoerd. Ditzelfde heeft ook het Tweede Kamerlid nir. J. H. Knottenibelt in een art'kel in de „Vrijiheid" bepleit, aan het slot waarvan hij schrijft: „dat verdrag heeft ten doel de onder- danen van Nederland aan de Belgische recht- spraak te onderwerpen en Belgische vonnissen hier te lande uitvoerbaar te maken en om- gskeerd. Zulk een regeling berust op weder- zijdsclh vertrouwen. XI. ;i De tegenwoord ige sfeer van gevoelens in Beigie ten opz.chce van ons is echter niet van. dien aard, d.at dat vertrou wen veilig kan worden gegevsn. Haast is er bij het verdrag niet en wij mo- gen n et veinzen te hebben, wat wij^ thans re- delijkerwijze niet kunnen bezitten. ONVOLWAARDIGE ARBE1DSKR ACHTEN. Irngesteld1 is een Staatscommissie inzake on- volwaardige arbeidskrachten. Benoemd zijn als lid-voorzitter dier commissie dr. N. M. Jo- sephus Jitta, voorzitter van den Centralen Ge- zondheidsraad; als leden en or.dervoOrzitters: R. N. M. Eflkel, arts, hoofdinspecteur van de VolksgezondheidL. Heiienmans, arts, direc- teur van den Gemeentelijken Geneesk.- en Ge- zondheidsdienst te Amsterdam en Ant. Folmer, directeur van den Rijksdienst der werkloos- heidsiverzekering en arbeidsbemiddeling en als lid en secretaris: ir. R. A. Verweii, administra- teur bij den Rijksdienst der werkloosheidsver- zekering en arbeidsbemiddeling. BEWAKINGSDIENST OP DE GROOTE STROOMEN. De bewakingsdienst op de groote stroomen heeft Donderdag ziin werkzaamheid ten op- zxhte van de bestrijding van (liefstallen, enz. op de groote stroomen, beeindigd. DE CHR. DEMOCRATISCHE UNIE. De Ohr. Democratische Unie heeft d'e candi- datenlijsten voor de Twer.le Kai lerverkiezin- gen vastgesteld o.a. voor de kieskringen Den Haag. Rotterdam, MMdelburg1. A. P. dun- curt. Den Haag; 2. R. v. d Brug, Gouda; 3. H. Stekete, Gouda; 4. L. P. du Bois, Amster dam: 5. M. de Visser, Amsterdam; 6. -T. B"yk, Almelo; 7. J. C. van Goudoever, De Bildt; 8. P. L. Gerritse, Amsterdam; 9. B. van Noordermen, Schiedam; 10. D. Kalma, Huizem. OP HET DOODE PUNT. Men heeft in den eersten schrik over het on- voldoe.id geaohte Duitsche aanhod cle beraad- siag.itgen van de commissie der finaneieele desKuncLgen wat al te vlug in het somibere licht eener m.siukkmg gezien. Vrijdag spraken wij, schrijft de N. R. Crt., in ons opsohrift echter slechts van een crisis en zoo lang de commis sie niet uiteen is gegaan, lijkt dit nog altijd het woord dat op den toestand past. De Duit- schers heafoen nooit door 'diplomatieke hoeda- nigheden gesohitterd en dr. Schaoht die bij zijn aanibod te verstaan gaf dat dit zijn laatste woord was, had kunnen bedenken, dat hij daar door het odium voor een mislukking op Duit sche schouders zou leggen. Vrijdag heeft dr. Sohacht tegenover den correspondent der Times zich nader verklaard door op te merken dat zijn aawbod niet als ultimatum opgesteld was (wat daarvoor trouwens al van Duitsche zijde gezegd was), maar een „grondslag voor marchandeeren" (bargaining) vormde. Dit is een ander geluid. Hier rnoge in herinnering gebracht worden dat de commissie der finaneieele deskundigen niet zoo maar tot stand is gekomen. Haar in stelling is op wensch van Du;tschland ge- sch.ed en het heeft heel wat voeten in de aar- de gehad, om Poincare, den Franschen minis ter-president, er zijn fiat op te doen geven. Een regeling die geen cent voor de kosten van wederopbouw van Frankrijlc overliet, gelijk h^t Duitsche aanbod, zal door geen enkele Fran- sche regeering aan het parlement voorgelegd worden. Tot de Franscfhe verwaohtingen be- hoorde ook dat de „com'mercialisatie" van de Duitsche herstel-obligaties Parijs aan een flink bedrag aan contanten zou helpen. Men heeft vroeger algemeen gemeend dat de Fran- sche wensch naar contanten voortkwam uit de noodzakelijkheid voor Parijs om in Augus tus de bijzondere vordering welke de Vereenig de Staten, voor het overdoen van hun voor raden aan oorlogsmaterieel aan Frankrijk Vervolq. HeeJ qedwee, met een veribluft qezicht, stak Bud zijn hand in den zak en haalde het qeld te voorschijn. Zonder een woord te zeqqen haalde hij ook nog een paar dollars in zilver uit zijn broekzak en voeg de ze bij de anderen. ,,En wat wil je nog meer"? vroeg Bud „Nu blijf je hier wachten totdat David komi, om je op te hangen als een paar- dendief!" krijschte Pap. .Jerry! Hallo. Jerry! Waar zit je toch? Ik heb hem ge- vangen; ik heb den paardendief ,,Pap is nog erger dan een wilde kat, als je hem uit zijn humeur brengt," grinnikte Jerry, die op een draf kwam aanloopen. ,,Ik had zoo iets wel verwacht. Wat wil je met hem gedaan hebben, Bud?" ,,Hem knevelen, zoodat hij zich geen ongeluk kan schreeuwen, dan hem mee neinen als ik eerst mijn geld terug heb", hijgde Bud. ,.Pap, je bent bijna zoo vriendelijk als een Indiaan." ,,Het zal moeilijk zijn om hem zoo inge- pakt, op het paard mee te nemen" merkte Jerry spottend op, toen Pap, ge bonden en met een doek voor zijn mond, naar hem lag te staren achter het logies. Hij is geen goed tegenwicht voor je twee knapizakken, Bud; en die etenswaren heb ben wij noodig." ..Breng jij den zak maar ik zal Pap wel nemen" Bud bleef half weg steken in zijn beweging om den ouden man op te tillen en luisterde. Hij hoorde Honey's stem, die Pap riepr in bewoordingen, die k heb hem betrapt, terwijl hij bezig was al ons Bud nooit geloofd had, dat in Honey's qoede eten uit huis te dragen! j woordenboek konden voorkomen. Uit ,,Pas op, Jerry!" riep Bud, een haasti- qen blik op het logies werpend. Pap was als jonge man zeker iemand geweest die moeilijk om den tuin geleid icon, worden, maar nu was hij oud en hij was opgewonden en in zijn schik over zijn gemakkelijik behaald succes. Hij keerde zich om, om te zien waar Jerry voor moest oppassen. „Pas jij ook maar op, Pap, jij oude gek, als je je niet kalm houdt, dan krijg je nog een beroerte," riep Bud gekscherend, ter wijl hij het pistool ontrukte aan den krab- benden, worstelenden ouden man, die in zijn armen aan het worstelen was. Hij was verbaasd over de kracht en de vlug- heid van Pap en ofschoon hij hem stap bij stap dwong achteruit te gaan naar de madhinesclhuur en wist, dat hij de sterk- ete was, had hij toch zijn handen vol met hem. haar spreken maakte hij op, dat zij hem zocht en Pap's kaken werkten als razenc achter Buds zakdoek. Jerry wees met zijn hoofd naar de ba- gage, waarvoor hij een tweede reis hac moeten maken, nam Pap op, legde zijn hand op diens mond, die alle pogingen deed hen te verraden en verdween in de struiken, over zijn schouder kijkend, om te zien of Bud hem wel volgde. Zij bereikten een veilige schuilplaats achter de struiken en hielden een oogen blik stil, terwijl zij luisterden naar Honey's scheldwoorden en dreigementen aan het adres van Pap, als hij niet dadelijk kwam om het vuur aan te maken. Zij hield opeens stil en men hoorde op den hoofdweg het getrappel van paarden David err de jonaens kwamen terug. In zijn hart was Bud Little Lost dank- baar voor dat verborgen pad door de hadden (490 millioen dollars), af te doen. Dit blijkt echter niet juist. In de eerste plaats vemeemt men nu dat de Fransche re geering en de Bank van Frankrijk hieiyoor reeds een pot aan buitenlandsche betaalmid'de- len gemaakt hebibenMaar in de tweede plaats zal die som niet betaald behoeven te worden, indien voor Augustus de overeenkomst tus sehen Washington en Parijs tot fundeering van de Fransche oorlogsschuld door het F ransche parlement geratificeerd wordt, waarin ook de bovenvermelde vordering (welke de Parijsche volkshumor de „kauwgom"-schuld noemt) ver- werkt is. Misl-ukken echter de ondei'handelin- gen te Parijs over een definitieve regeling van de Duitsche herstelschuld, dan zal de Fransche rogeering nog altijd nooh de overeenkomst over de oorlogschuld met Amerika noch die met Engeland ter ratificatie aan het parle ment durven voorleggen. Er zitten dus nog meer belangen dan op het eerste gezicht lijkt aan het bereiken van overeenstemming tus sehen de finaneieele deskundigen vast. Te Louden waar men op het oogeniblik de zaken nuchterd'er kan bekijken dan te Parijs of Berlijn, stelt men zich op het standpunt dat het verschil tussehen de geallieerden en Duitschland „niet onoverbrug'baar" is. De AmerikaansOhe en de Japansche gedelegeer- den, die zich tot dusver eenigszins terzijde hebben gehouden, komen, naar de meening van <Ifen diplomatieken medewerker van de Daily Telegraph, als scheidlieden in aanmer- king. Zij kunnen te Parijs en te Berlijn hun invloed aanwenden om het mogelijk te maken dat het verschil gedeeld wordt. Van, Engelsche zijde heeft men tot dusver op het standpunt gestaan dat Groot-Britannie weinig belang had bij een herziening van de 1 regeling volgens Dawes, aangezien zij goed werkte en de Engelschen erdoor binneiikregen j wat zij noodig hadden. Men vond daarom dat er geen haast bij was, om Duitschland's jaarlijksche lasten te verlichten. In een hoofd- artikel van de Times vindt men nu echter voor het eerst de opvatting verdedigd dat een. ver- lichting van dien last den gestadigen druk op de Duitsche uitvoemijverheid, welke van de betaling van zware jaartermijnen het ge- volg moet zijn, zou verminderen en de Duit- schers tot minder scherpe mededitigers (van Engeland o.a.!) op de wereldmarkt zou maken. Dit is een factor, erkent de Times, dien de Britsche politiek zich niet kan veroorloven te negeeren. De koersverliezen welke de berichten over het vastloopen der commissie van de finan eieele deskundigen aan de Berlijn sche beurs hebben veroorzaakt in het vooruitzicht dat Duitschland's crediet in het buitenland ervan lfjden zal als het voorgoed spaak loopt, zullen weer invloed' oefenen op de gemoedsgesteld- heid der Duitsche gedelegeerden. De mannen die te Parijs als onpartijdige fi naneieele deskundigen zijn samengekomen, iblij- ken hoe langer hoe meer eigenlijk onderhan- delaars uit naam van hun tegeering te zijn geworden en dit is de verklaring, waarom een crisis, gelijk nu ingetreden is, eigenlijk te ver- wachten is geweest. Geen enkele internatio nale onderhandeling van gewicht na den oor- log is daar tot dusver vrij van gebleven. De plotselinge dood van den Engelschen ge- delegeerde Lord Revelstoke heeft de commissie haar beraadslagingen ten teeken van rouw tot Maandag doen verdagen. Het respijt van drie dagen dat hierdoor is verkregen, wordt, on- danks den rouw, voor ijverig ond'erhandsch be- laad gebruikt. Men heohtte vooral beteekenis aan een langdurig gesprek dat dr. Schacht met een vertegenwoordiger van de Bank van Frankrijk heeft gehad. En aangezien Schacht ook nog gezegd heeft dat hij van alle gede legeerden pas het laatst uit Parijs zou vertrek- ken, behoeft men de hoop nog niet op te ge ven dat men de noodzakelijkheid gaat inzien om toch nog een uitweg te zoeken. Men kan nochtans voorspellen dat die niet gemakke- lijk te vinden zal zijn, want tussehen de voor- stellen van de geallieerden en van Duitsch land bestaat niet alleen een verschil in ge- tallen, maar ook van de voorwaarden, ander welke betaald zal worden. HONGERSlNOOD IN DE CONGO. De „Times" meldt, dat tot begin Maart het aantal dooden in Belgisch Ruanda officieel ge- raamd werd op ongeveer 15.000. De slacht- offers zijn bijna alle Bahutu's. Ongeveer 75.000 vluohtelingen, voor het meerendeel on- gehuwd zijn gevlucht naar Britsch Oeganda, terwijl de'meeste gehuwde vluchtelingen met hun gezinnen getrokken zijn naar Urundi. Door het uitblijven der regens in Fehruari is echter ook daar de oogst mislukt, zoodat vele dezer vluchtelingen zich eveneens naar Britsch ge- bied hebben begeven. DE MISLUKTE CONGO-VLUCHTEN. De Belgische vlieger Thieffry, die onlangs een mislukte poging heeft gedaan om van Beigie naar den Congo te vliegen, was per schip, met medevoering van een vliegtuig, naar den Congo vertrokken. Bij aankomst aldaar heeft hij zijn toestel gemonteerd en is in de richting van Kivoe vertrokken. Volgens door het Belgische ministerie van kolonien ontvan- gen berichten is Thieffry op 10 April uit Al- bertville naar Kivoe vertrokken en. zou hij na 150 K.M. vliegens nabij de Kibangadraai zijn gevallen. Zijm mecanien Gastuche, die minder emstig gekwetst was, is door inlandsche jagers gevonden en per prauw naar het z<'ekenhuis te Albertville vervoerd. Aangezien hij echter buiten kennis was, toen hii werd gevonden, weet hij niets omtrent het lot van zijn metge- zellen. Door den commissaris van het district is een hulpexpeditie naar de plaats van het ongeluk gezonden. DE TERUGKEER VAN WARD HERMANS IN BELGIE. Naar de correspondent van „De Maasibode" te Antwerpen meldt zal het niet tot een pro- ces-Hermans komen. De Belgische justice was reeds voor den terugkeer van Hermans tot dit besluit gekomen. Vandaar ook. dat Hermans reeds eenige dagen ongemoeid in Beigie kon verblijven alvorens hij zich zelf bij de justitie ging aanmelden, maar werd..- afgewezen, zoo- als men weet. struiken. Hij hoorde David aan Honey vragen wat haar scheelde, hoorde het on- vrouweJijke antwoord van het meisje, hij hoorde hoe zij Pap verwenschte omdat hij op dit uur van den morgen niet voor de keukenkachel gezorgd had. Ook hoor de hij haar aan David vragen of zij Bud of Marianne gevonden hadden. ,,A!is je ze samen gevonden hebt en ze niet aan den eersten den besten boom hebt opgehangen Bud beet zich op de lippen en ging weer door, zijn gezicht rood van woede over de ruwheid van een meisje, waar hij toch eenige acihting voor gevoeld had. Honey!" fluisterde hij minachtend. ,.,Wat een leelij'k klein beest!" Bij de rotsen stood Eddie te wachten met Stopper, op wiens rug zij in alle haast hun dekens en Buds bagage pakten. Zij spraken fluisterend. als zij ai wat zeiden, en om te maken, dat het paard zich stil zou houden, had Eddie handig een touw om zijn neus gebonden. „Iik zal Pap wel nemen,'' fluisterde Bud, maar Jerry knikte yan neen, en nam den ouden man weer op zijn schouder, zooals (hij een zak met graan zou dragen. Zoo slopen zij weer naar het pad, sloegen een zijweg in, dien Bud nog niet kende en daarna merkte Bud, dat Jerry al maar rechtuit ging. Bud maakte een teeken, dat de Indianen altijd maakten. in de hoop, dat Jerry hem zou begrijpen, waarop Jerry met zijn vrije hand antwoordde. Hij was van plan Pap ergens heen te bren gen. Als zij bij de paarden waren, moes- ten zij op hem wachten. Zoo scheidden voor een oogenblik hunne wegen. „Oit is wel een prachtig land om zich te verschuilen, meneer Birnie", waagde Eddie te zeggen. toen zij ongeveer een halve mijl van Little Lost af waren en zij hj Smoky, Sunfish en Eddie's paard kwa men, die rustig aan het grazen waren in een malsch groen weitje, waardoor een beekje liep en dat verborgen tussehen de rotsen lag. ,,Als je het land hier kent, kan je het gereclht zijn levenlang ontdui- ken als je maar genoeg mondvoorraad hebt." ,,Het komt mij voor alsof men niet veel gelegenheden ongebruikt heeft gelaten". antwoordde Bud half schertsend. ,,Is er wel een enkel eerlijk man in het heele land, Ed Dat zou ik wel eens willen weten." Eddie aarzelde, terwijl zijn oogen ang- stig trachtten te lezen wat Bud er mee meende en hoe zijn stemming was. ..Hier in de buurt van de Sinks zeker niet". ant woordde Ihij oprecht. ,,In Crater heb je er wel enkelen en in de buurt van Jumpoff. Maar ik geloof, dat het in deze vallei an- ders nog al bar is. Zij is zoo vol holen wonderlijke plaatsen, dat zij een groote aantrekkingskradht heeft voor menschen. die zich verbergen willen. Daarop lachte hij ~edwongen. Voor jou is het een groot geluk, dat het zoo is, meneer Birnie, anders zou ik niet weten hoe je hier vandaan zou komen. Nu kan ik je tenminste wijzen, hoe je veilig van hier kunt komen, zonder dat zij je zullen krijgen. Maar ik geloof, dat wij eerst wat ontibijten moeten. Ik heb ergen honger, jij niet? Ik kan wel een vuurtje maken tegen die spleet in dien vooruitstekenden kant van de rots, dan zal de rook wel daaroniderdoor wegtrekken, zoodat hij niet te zien komt. Daar is hier ergens een todhtgat, waardoor de rook als door een schoorsteen wegtrekt." Een poosje later kwam Jerry op de spalducht af. Hij wierp zich bij het vuur op den grond en haalde diep adem. „iDie oude paai is toch nog zwaarder dari je zoudt denken," merkte hij geksche rend op. ,,Ik heb ihem neergezet in een van die zinkgaten, toen heb ik zijn voeten los gemaakt en hem daar gelaten om er zoo goed hij kon weer uit te krabbelen. Het TER NEUZEN, 22 APRIL 1929. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 20 April stonden bij de arbeidsbeurs ingescbreven: Losse- en transportarbeiders 136; opperlieden zeelieden 4; voermans- knecht 1; landarbeider centrale-machinist 1; magazijnknecht-timmerman 1; chauffeur 1; bakkersknechts 2; totaal 146. Alzoo ver- minderd sinds 13 April met 25 personen. De aanmeldingen hebben bedragen: 15 April 63, 16 April 64, 17 April 46, 18 April 44, 19 April 18 en 20 April 38. Aanvragen arbeidskrachten: voor Frima De Gruyter en Co., plaatselijke agenten; voor Vlissingen en Middelburg, volslagen en balf- was timmerlieden, en halfwas schilders; voor steenfabrieken te Terhaegen, arbeiders van 19 tot 45 jaar; voor Duitschland, paarden- knechten; voor Frankrijk, melkers-veever- zorgers; voor kanaalwerken in Beigie, grond- werkers. NAGEKOMEN BET^ASTINGGELDEN. De Minister van Financien maakt bekend dat ten behoeve van 's rijks schatkist, wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastin- gen naar inkomen en/of vermogen (gewetens- geld) is ontvangen bij den inspecteur der di- recte belastingen te Ter Neuzen 16.50. GUNSTIGER VOORWAARDEN BIJ HET KROONDOMEIN. Men zal zich herinneren, dat vorig jaar in de verbondsvergadering van het Rii.. Werk- liedeniverbond te Amsterdam gehouden, klach- ten werden geuit omtrent verschillende toe- zal hem meer tijd kosten dan aan mij. Het gebruik van je handen helpt een hoop en t gebruik van je mond ook om nu en dan eens even je hart te luchten. Maar bin nen een paar uur is hij er wel uit, denk ik. Hij keek Bud daarop halfbeschaamd aan. ,,Het was een heel ding om hem daar te laten, zooals ik hem achtergelaten heb. Het was alsof je op de teenen langs een slang liep die in elkaar gerold lag te slapen, bang om haar in haar dutje te sto- ren. Alleen met dat verschil, dat Pap niet sliep." Hij ging zitten en strekte zijn hand uit naar een kop koffie, die Eddie hem aanbood. Maar dat heb ik er toch nog van gehad, dat ik dien ouden duivel heb kunnen vertellen, hoe of ik over hem dacht, voegde hij er bij, terwijl hij in zijn kopje blies en weer een flinken slok nam. ,,Hij zal ze wel op ons spoor brengen," zeide Bud, terwijl hij in een homp brood beet, met een half verbrande snee spek er op. „Als hij op de hoeve terug komt. dan zal hij dat zeker doen. Zijn giftanden zaten vol venijn, toen ik hem achterliet. Hij zeide, dat hij jou hart wel uit je lijf zou willen snijden, omdat je hem bedrogen hadt enzoovoorts, natuurlijk met de noo- dige vloeken er bij. Het beste is, dat wij maar in 't geheel geen spoor achterlaten.' ,,Dat zullen wij ook niet," verzekerde Eddie geruststellend. ,,Ik ben tenminste blij, meneer Birnie, dat het nog eenig goed kan doen, dat ik een van de Cat- rockers ben. Daardoor kan ik je eerst helpen om weg te komen en daarna om Zus te helpen opzoeken. Ik denk, dat zij gegaan is daar, waar je familie woont; het is tenminste mogelijk. Hoever zou je paard vandaaq nog kunnen gaan als het moest?" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 1