ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 8360. Vrijdag 12 April 1929 69e Jaargang Tweede Blad. "pskpTkIk ubteh. ABONNEMENTSPRIJ S: B iiNHE S L A> D. B UITBHLAHD. TER NEUZEN, 12 APRIL 1929. Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetalmg fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25, overicje landen 2,60 per 3 maanden fr. per post A'bonnementen voor het buitenland alleen bn vooruitbetalmg. Dit blad verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis inge- volge artikel 37, juncto artikel 12 eerste lid der drankwet, dat bij hen is ingekomen een verzoek om verlof voor den verkoop van alco- holhoudenden drank anderen dan sterken drank van PETRUiS DIRK MAANDAG, van beroep kantoorbediende, wonende te Ter Neuzen, voor de 'bened'enivoorlokaliteit en de benedenachter- lokaliteit van het perceel Noordstraat no. 3. Binnen twee weken, nadat deze belcendma- king is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren indienen bij burgemeester en wethouders. Ter Neuzen, den 11 April 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJULE, Secretaris. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 12 eerste lid der drankwet ter openibare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, van PETRUS VAN DAMME, van beroep zet- kastelein, wonende te Ter Neuzen, voor de benedenlokaliteit van het perceel Nieuwediep- straat 101. Binnen twee weken nadat deze bekendma- king is geschied, kan, ieder tegen het verlee nen van deze vergunning schriftelijk bezwa ren indienen bij burgemeester en wethouders. Ter Neuzen, den 11 April 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZING"A, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. ZEEWAARDIGHEID EN UITRUSTING VAN SCHEPEN. De Eerste Kamer heeft zonder hoofdelijhe stemming aangenomen het wetsontwerp inza- ke toetreding van Nederland (Rijk in Europa) tot het op 28 Januari 1926 te Kopenhagen ge- sloten verdrag betreffende de zeawaardigheid en uitrusting van schepen, alsmede tot de ver- klaring van 11 Juni 1928, houdende wijziging van art. 1, 3 en 6 van het verdrag. NEDERLANDSCHE BLOEMEN OP DE PARIJSCHE MARKT. Een medewerker van l'Oeuvre vertelt in zijn blad van den bloemenverkoop in de Hallen te Parijs, die voor de kweekers groote bezwaren meelbrengt en brengt daarbij ook den aanvoer van bloemen uit Nederland ter sprake. Hij zegt daarbij dit: Wanneer de Nederlandsche bloemencultuur, ondanks de drievoudige bemoeilijking door den wisselkoers, het ontbreken van steenkolen en de transportkosten, thans op de Parijsche markt de rol speelt van prijs-regelaar, dan komt dat uitsluitend door de volmaaktheid van haar methoden van productie, distributie en propaganda. In, stede, zoo vervolgt l'Oeuvre, van te Lon- den het functionneeren van de pepermunt-auto- maten in de stations van den ondergrondschen spoorweg te gaan bestudeeren of de knoopen van de uniform der tram-conductrices te Ko penhagen, moest het Parijsche genieentefoestuur liever de reis naar Aalsmeer ondernemen, den zetel van de Bloemen-Beurs. Het zou daarvan met zoodanige inliehtingen terugkeeren, dat wel niemand hun zou kunnen verwijten voor deze gelegenheid uit de gemeentekas te heb- ben geput. DE ANTI-REVOLUTIONNAIRE PARTIJ. Tot leden van het Centraal Comite der a.-r. partij zijn, naar de Rott. meldt, verkozen ver- klaard de heeren H. Colifh, L. F. Duymaer van Twist," mr. H. Bijlevelri, mr. P. S. Gerbrandy, mr. A. A. de Veer en mr. J. J. Croles. Tot eerste voorzitter werd gekozen de heer H. Oolij,n, tot tweede voorzitter mr. J. A. de Wilde. Tot voorzitter en penningmeester van den Raad van Beheer der dr. A. Kuyper-stichting werden gekozen de heeren H. Colijn en J. J. C. van Dijk. BOMAANSLAG OP DEN GOUVERNEUR VAN NEW-YORK. Op een der bijkantoren van de post te New York werd een helsche machine ontdekt, die als postpakket was aangegeven en geadres- seerd was aan Roosevelt, den gouverneur van den Staat New York. Bij het opruimen van pakketten had een postbeamlbte met een stok tegen het bewuste pakket gestooten, waardoor rook uit het pakket naar buiten drong. De beambte had de tegenwoordigheid van geest het paik onmiddellijk in het water te werpen. De onmiddellijk gewaarschuwde politie vond in het pak een 6 duim lange bom. De bom was bedekt met in zeer licht onbrandbare vloeistof gedrenkt schuurpapier, waarop dhie lucifers lagen, die aan een veer verbonden waren, zoo- dat een lichte druk voldoende was om de lu cifers te doen ontvlammen. De bom, die geadresseerd was aan den gou verneur van New York blijkt slechts een zwart poeder bevat te hebben, dat vrij ongevaarlijk was. Men denkt met de daad van een zwak- zinnige te doen te hebben. ER BROEIT EEN NIEUWE REVOLUTIE. Volgens berichten uit Lissabon moet men in Portugal bewreesd zijn voor het uitbreken van nieuwe revolutionnaire onlusten. De re- geering heeft als voorzorgsmaatregel talrijke personen laten arresteeren en de gamizoenen in verschillende steden gealarmeerd. In regee- ringskringen gelooft men, dat deze maatrege- len voldoende zijn, om het uitbreken van een revolutionnaire beweging te verhinderen. SNEEUW EN STORM IN BELGIe. Woensaag en ook Donderdag heeft het in het Zuiden en Zuidoosten van Belgie fel ge- sneeuwd. Elders vielen hevige stortregens. De meeste sneeuw blijkt gevallen te zijn in Henegouwen, vooral in de streek van Ber gen, Ohairleroi en Ea Douvi&re. Op vele plaatsen aldaar zijn talrijke telefoonpalen omgevallen of middendoor gebroken. In het kolenbekkem van het centrum is het telefoon- en telegraafverkeer totaal ontredderd; in de- zelfde streek ondergaat het treinverkeer groote vertraging en moesten zelfs enkele treinen uitgeschakeld worden. RIJKSINKOMSTENBELASTING. We vestigen er de aandacht van belangheb- benden op, dat de aanslagbiljetten der Rijks- inkomstenibelasting enz. gedateerd voor 1 De- cemiber 1929 voor 1 Mei a.s. geheel moeten zijn voldaan. OM SENSATIONEEL TE ZIJN De correspondent van een der bladen be- richtte deze week dat te Ter Neuzen door de langdurige droogte zoo'n nijpend gebrek aan drinkwater heerschte en dat (daarom) van Zui<l-Beveland leidingwater werd aangevoerd. Het schijnt aan de aandacht van dien be- richtgever te zijn ontsnapt, dat reeds enkele jaren het geheele jaar door door de Zeeuwsch- Vlaamsche stoomtram alhier water van. de Zuid-Bevelandsche leiding wordt aangevoerd ten behoeve van haar bedrijf en dat daarvan ook steeds aan particulieren wordt verkocht. Dit heeft tengevoige dat er nu alhier juist ondanks langdurige droogte geen nijpend gebrek aan drinkwater meer voorkomt, al moe ten de ingezetenen dit, als hun regenbak den bodem laat zien, koopen. TUINBOUWCURSUS. Woensdagavond had in tegenwoordigheid van de Commissie van Toezicht en ouddeer- lingen de eindles plaats van het eerste leerjaar van den algemeenen Tuimbouwcursus alhier. Na het stellen van vragen uit de behandelde leerstof door de heeren H. L. K. Leijs en W. J. Roibijn werden tot de tweede klasse bevor- derd: F. Dieleman, M. Dieleman, I. Dieleanan, A. Dobbelaar, J. Hamelink Kz., J. Hamelink, K. Hamelink, H. de Jonge, A. Koole, M. Koole, A. de Koeijer, J. le Mat, W. Oppeneer, F. de Putter, A. J. F. van Tricht en G. Versloot. VERHOOGING POSTPAKKETTEN- GEWICHT. Met ingang van 15 dezer worden in het bin- nenlandsch verkeer pakketten ter verzending per post aangenomen tot een gewicht van 7 K.G. Het pert voor een pakket van meer dan 5 K.G. tot en met 7 K.G. bedraagt 0,60. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziek- ten over de week van 31 Maart tot en met 6 April in de prov. Zeeland bedroeg: Roodvonk, Arnemuiden 1, Ritthem 1, Tholen 1. In genoemde week werden drie geivallen van encephalitis na meriting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. Een nader onderzoek naar deze gevallen wordt ingesteld. UITVOER VAN VEE NAAR BELGIe. De Brusselsche correspondent der Maasb. meldt: De invoer van herkauwende dieren in Bel gie is weer toegelaten langs de tolkantoren Esscben (station en dorp), de Clinge (station en dorp) en Paal (Kemseke). DE DIENST VLISSINGEN—BRESKENS. De heer S. M. de Vuijst, hotelhouder te Breskens, schrijft in de N. R. Crt., den vol- genden open brief aan den Minister van Waterstaat: Geeft met versdhuldigden eerbied te ken- nen: dat hij de vrijheid neemt het navolgende ter Uwer kennis te brengen. Zondag 31 Maart, pljn. 12 uur arriveerde ten mijnent een Franschman, die met zijn auto naar Vlissingen overgezet wilde worden. Ik gaf hem te kennen, dat aangezien de dienst der Provinciale booten op Zondag zeer beperkt is dit onmogelijk voor 18.55 kon. Hij verzocht mij kosten, noch moeite te sparen en te willen zorgen, dat hij ten spoedigste met zijn auto Vlissingen bereikte. Na telefo- nische oproeping kreeg ik in Vlissingen de toezegging, dat tegen betaling van f 75 een expresse-boot zou varen. Dit aambod werd aangenomen en na ongeveer een uur lag de ferry-boot in de Breskensche haven. Hoe verheugd waren wij alle over het feit, dat deze Fransche autoriteit in de gelegen heid werd gesteld zijn plan ten uitvoer te brengen en op deze wijze van het isolement waaronder geheel Zeeuwsch-Vlaanderen des Zondags lijdt, geen nadeel zou behoeven te ondervinden. Op het moment, dait de auto zou vertrek- ken werd ik uit Vlissingen door den directeur der Stoombootmaatschappij opgebeld, die mij verzocht den kapitein mede te deelen, dat niets noch auto, noch personen overgezet mochiten worden, daar dit ten gevolge zou hebben, dat de walkapitein op wiens order de reis was ondemomen, zou worden ont- slagen. Dit aan de betrokken Fransche autoriteit mede te deelen was geen aangename taak en hem de bekrompen Hollandsche behandeling duidelijk te maken was onmogelrjk. De boot moest onmiddellrjk terugvaren, zonder dat er een passagier mee mocht komen. Opgemerkt worde nog, dat er wel passagiers met auto van Vlissingen naar Breskens met de expresse-boot meegebracht waren. Excellence met opzet ben ik uitvoerig ge- weest opdat u een goeden kijk zoudt krijgen op dezen wantoestand en zijn funeste ge- volgen. De Zondagsohe iregeling der bootdiensten fnuikt het nationaal en intemationaal ver keer. Zij is ontworpen door een college, dat dit belangrijke punt niet genoeg in het oog heeft gehouden. De tegenwoordige verbin- dinig remt het toeristenverkeer over Z.- Vlaanderen, doch daar blijft het niet bij. Het kweekt ook verkeerde ideeen. De gedupeer- den gaan vergelijkingen maken, welke in dezen tijd voor ons land minder gewenscht zijn en hiermede zal in de toekomst rekening diene te worden gehouden. De Zondag mag zoo weinig mogelijk ge- schonden worden, zoo luidt het antwoord van hen die eenig zaggingsschap in deze zaak hehben. Mag, zoo vraag ik mij af, een Zon dag in het centrum van ons land meerdere malen geschonden worden dan in ons landje van Cadzand? Waarom zijn in dat gedeelte van ons land (Moerdijk, enz.) de verbindingen mjodemer geregeld dan hier? U en Uw ambts- voorganger aohtten zeer zeker de verbinding BreskensVlissingen (en omgekeerd) van een groot belang, want hoe zou het anders te rijmen zijn, dat millioenen voor behoor- lijke aanlegplaatsen door uw departement zijn verwerkt! Ik aoht het in 's lands belang in den vorm van een open brief, gebaseerd op een geval uit de practijk van recenten datum uw Excellence met deze verkeerstoestanden op de hoogte te brengen met het beleefd verzoek in de verbinding als boven genoemd, zoo spoedig wljzigingen te doen brengen, dat nog dit seizoen een normale verbinding des Zon dags tot stand moge komen en bijgevolg de bedoelde vergelijkingen niet meer gemaakt kunnen worden. Vragen gesteld. Naar aanleiding van bovenstaande heeft de heer Mr. J. Adriaanse, lid der Staten, zich met een schrijven gericht tot Ged. Staten, met de volgende vragen: le. Of deze boedracht der zaak juist is. 2e. Indien niet, of het dan voor de eer van het Provinciaal bestuur niet wenschelijk zou zijn, deze berichten, welke door publiciteit in de bladen, wijd en zijd zijn verspreid, te logenstraffen. 3e. Indien de gestelde feiten wel juist zijn, of de directeur heeft gehandeld krachtens hem verstrekte opdracht. 4e. Zoo neen, of dan de noodige maat- regelen zijn genomen om te voorkomen een dergelijke met alle redelijkheid strijdende opvatting van dezen publieken functionnaris, waardoor de provinciale stoombootdienst voor publiek verkeer (zelfs intemationaal) in de bestaande omstandigheden nu de provincie het monopolie bezit, het eenig mogelijk ver- voermiddel in een slechte reputatie komt. 5e. Indien onverhoopt de directeur krach tens zijne instructies heeft gehandeld, of het college deze instructies dan wil mededeelen en of het niet van oordeel is, dat wegens het publiek belang deze instructies of ingetrok- ken 6f wel gewijzigd dienen te worden opdat feiten als de bedoelde niet meer kunnen voorkomen en toch zeker niet door de autori teit van het college gedekt worden. 6e. Of het college, indien bet dergelijke instrucUes heeft gegeven en meent daarbij te moeten blijven, als in overeenstemming met de door enkele poliCeke partijen in de Staten naar voren gedragen beperking van den Zon- dagsdienst, niet van oordeel is, dat in 't be lang van het publieke verkeer zoo spoedig mogelijk behoort te worden aangestuurd op een buiten de politiek staande particuliere exploitatie van den dienst BreskensVlissin gen, waar deze dienst voldoende oplevert om zonder overheidssubsidie te worden geexploi- teerd. 7e. Of het juist is, dat de order van den directeur om noch auto noch personen met de reeds daarvoor aangekomen boot over te zet- ten, gepaard is gegaan met de bedreiging, dat anders de walkapitein, op wiens order de reis was ondemomen, zou worden ontslagen; en zoo dit juist is, of het college deze voltrek- king als juist kan erkennen of wel van oor deel is, dat daarmede ten onrechte is ge- schermd. VERKEERSREGEGING EN VERBETERING VAN HET POSTVERVOER NAAR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Zooals de lezers zich zulien herinneren werd op de laatste verkeersconferentie, belegd door Gedep. Staten, de vraag gesteld de eerste boot van Vlissingen naar Ter Neuzen vroeger te doen vertrekken, opdat deze aan- sluiting zou geven op den te Ter Neuzen 6,57 vertrekkende trein naar Gent, welke al daar weer aansluiting geeft op de verschillen de belangrijke snel- of bloctreinen en men dus reeds op een vroeg uur verschillende Bel- gische hoofdsteden bereiken kan. Die vraag werd aanstonds ondersteund van wege den inspeoteur der posterijen, aan wel ke, in verband met ingekomen verzoeken en geuite wenschen de taak was opgedragen maatregelen te beramen voor een verbetering in het postvervoer naar Zeeuwsch-Vlaande ren, waarvoor onze postadministratie liever niet kiest den weg over Beigie, al was het tijdens ijsgang gebleken, dat deze voor en kele plaatsen voordeelen bood boven de be staande regeling. Werd toch aansluiting op dien eersten trein naar Gent verkregen, dan was ineens de kwestie opgelost voor een vroege postzending naar Sas van Gent, dat dan in de eerste be- steUing ook reeds zou kunnen zien opgeno- men de post die o.m. te Amsterdam pl.m. kwart voor 8 uur wordt verzonden en met trein 15 via Roosendaal, met die uit andere deelen van Nederland, des nachts ite Vlissin gen wordt aangebracht, en per eerste boot naar Ter Neuzen verder vervoerd. De Commissaris der Koningin gaf toen in overweging deze kwestie nader te bespreken met de bootcommissie, welks voorzitter, de heer J. A. van Rompu, in die bijeenkomst niet tegenwoordig was. Ondertusschen is ook geinformeerd of het eventueel mogelrjk was de eerste trein in de richting St. Nicolaas later te laten rijden. opdat ook Hulst die postzending vroeger zou kunnen krijgen. Verschillende ander, zwaar wegende belangen, zijn een bezwaar om die trein later te laten rijden. Thans blijkt evenwei, dat het overleg van de postadministratie met de bootcommissie ook voor die stad tot de gewenschte oplos- sing heeft geleid. Met ingang van de nieuwe dienstregeling, op 15 Mei a.s. zal n.l. de boot die 21,35 te Walsoorden aankomt nog terugvaren naar Hansweert, daar overnachten en dan des morgens de bedoelde postzending te Walsoor den aanbrengen met de eerste gelegenheid, zoodat deze met de eerste tram uit Walsoor den ongeveer half 8 uur te Hulst zal worden aangebracht. Tegelijk zal ook een verbetering worden gebracht in de verzending van de post voor het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. Aangezien op de eerste boot uit Vlissingen te Breskens geen tram rijdt, wordt met de maat- sohappij BreskensMaideghem daaromtrent onderhandeld. Mochten deze onderhandelin- gen geen resultaat hebben, dan bestaat bet voomemen de met de eerste boot te 6,20 aan- irachte post naar de verschillende plaatsen in dat deel van Zeeuwsch-Vlaanderen over te brengen per auto. Door de belanghebbenden zal zeker met ge- noegen worden kennis genomen van deze verbeteringen welke door welwillend overleg van de commissie van den Prov. stoomboot dienst met de administratie der posterijen zijn verkregen. SLUISKIL. Mej. E. J. Willemse alhier staat no. 3 op de voordracht ter benoeming eener onderwij- zeres aan de school met den Bijbel te Kruinin- gen. KOEWACHT. De handel in aardappelen met het buiten land, in de vorige maand nog zoo levendig, is plotseling gestaakt. Van Fransche en Zwit- sersche zijde is niet de minste vraag. De prij- zen zijn daarom dalende. SCHOONDIJKE. Benoemd tot onderwijzer aan. de Chr. School te Oud-Aliblas, den heer H. A. Cijsouw te Schoondijke. SAS VAN GENT. Een veelzijdig man. Een algemeen in de Sassche samenleving bekend type viert heden een merkwaardig jubileum. Beter dan Eduard Mobelus zelf, want deze is de bewuste jubilaris, kan u niemand diens levensloop, leven en werken vertellen. Uit een interview met den betrokkene valt het volgende te vememen. Den 12den April, mijnheer, hoop ik bij leven en welzijn mijn 25jarige echtverbintenis te vieren met Marie. Marie is mijn tweede vrouw, zij is een geboren Sassche dochter, terwijl ik zelf ge- boortig ben uit Eede. Al langer dan 40 jaar bewoon ik het Sas en voel mij daarom als 't ware als een ecbte Sassenaar. ,,Ik beb al wat gesnor van buien over deixze muts zien gaan", dat kan ik u verzekeren, mijnheer. Den 22 Mei a.s. hoop ik u tegen woordig te zien bij het vieren van mijn 72sten verjaardag en 't zal aan mij niet liggen als de gasten zich bij die gelegenheid niet goed zullen amuseeren. Dan herdenk ik meteen nog een andere merkwaardige gebeurtenis, wel geen jubileum van zilver maar toch ten naaste bij, want dan ben ik 22 jaar lid van het muziekgezel- schap ,,De Vereenigde Vrienden". Als werkend lid Mobelus? Ja zeker, mijnheer, wel niet als blazer want van nooten heb ik geen verstand, ik ken geen enkele noot, als ware zij zoo groot als een schilderhuis, maar ik heb altijid de grosse caisse gedragen. De grosse caisse is toch een instrument, nietwaar mijnheer? Nouw en of vriend Mobelus. Zonder grosse caisse geen muziek he. Eerst sedert een paar jaar heb ik dat baantje op gezag van den dokter moeten laten schieten, maar eere-lid ben ik toch al- tijd gebleven en blijf ik, tot aan het graf. Van het graf gesproken mijnheer, ja, hoe- veel graven ik al sedert mijn verblijf in 't Sas gedolven heb, kan ik u niet zeggen, maar 't zijn er vele zulle! De afgeloopen winter was 't wel de moei- lijkste tijd voor te delven, dien ik ooit ge- kend beb. Tot op een diepte van 60 c.M. steenhard, en met geen mogelijkbeid er door heen te komen. Maar 'k heb het hem toch geleverd, al was 't met ongebruikelijke middelen. Ik meen, dat ik u vroeger ook wel eens te paard heb zien zitten Mobelus? Dat zou ik gelooven, mijnheer. Ik ben in mijn jongen tijd bij de huzaren geweest en stond bekend als de beste ruiter van het heele escadron. Nog nooit heeft er mij een zandruiter kun nen maken, want Mobelus kende hun streken op een haartje. Als dan de klepper van mijn baas eens moest stappen, wanneer bij een tijdlang op stal gestaan had, schoot ik mijn hooge kap- laarzen nog eens aan en vrrrt, Mobelus was parti zille! Ja, dat weet ik nog zeer goed en je zat er op als een generaal, die een veldslag ging winnen. Zou je het nog kunnen, ouwe jongen Nog kunnen! Met gemak! hoor! Alleen het opstijgen zou niet gemakkelijk gaan, maar eenmaal de voeten in de stijgbeugels... Maar nu zijn haast geen kleppers meer. Die lamme auto's hebben ze verdreven. Van tijd tot tijd zie ik je ook wel eens met de postpet op en den rugzak op den rug. O ja, nu en dan doe ik wel eens dienst als hulppostbode, maar alleen als 't zeer druk is of een man mankeert. De bezuiniging is schuid, dat ik niet meer zoo dikwijls moet invallen. Maar als 't postkantoor bewaakt moet worden, is Mobelus de man. 'k Heb er dezen winter nog 79 nachten in gelogeerd. En niet bang zijn, weette! Welke beroepen oefen je nog meer uit, Mobelus Ja, laat eens kijken. Stadsomroeper ben ik ook al veel jaren. Kijk hier is de bel. Als er wat bekend gemaakt moet worden, neem ik haar onder den arm en ga op stap. De omloop wordt al grooter en grooter, maar 't geeft ook wat meer dan vroeger. Nouw, dat is niet meer dan billijk. Danger werk moet ook beter betaald worden. Lijkbidder en rouwdrager hij begrafenissen ben ik ook, en chef van de dragers. In treurige omstandigheden hoeven de men- schen zich om niets te bekommeren. Dat regel ik zelf met mijn mannen, al naar ge- lang de klasse en den stand. 's Zondags en op feestdagen doe ik dienst als suisse in de kerk. Waarom draagt gij geen hellebaard? Ik draag alleen een knevel, mijnheer, een baardNeen, dat bedoel ik niet, Mobelus. een suisse of hondenslager is gewoonlijk ge- wapend met een lans of piek. Neen, die heb ik niet. Daar boort een costuum bij, een wijde mantel en een steek. Ik draag alleen een fluweelen sjerp met goud afgezet en daarop met gouden letters: Eer bied. Als ik rondkijk is alles stil als de muizen. Zaadhandelaar en groentenkweeker ben ik ook op z'n tijd. Nooit ben ik te lui geweest om mijn brood te verdienen. Dat maakt, dat ik op mijn leeftijd voor mij en de vrouw zelf-- standig kan optreden. Alle respect voor den ouden Mobelus. Moge hij nog vele jaren een figuur van beteekenis in het stadsleven zijn. Bijna blind. Het is al meermalen voorgekomen, dat per sonen door het gebruiken van een verkeerd recept emstige nadeelige gevolgen moesten ondervinden, het zelfs met den dood moesten bekoopen. Nu is het niet steeds te wijten aan de on- voorzichtigheid of onwetendheid van den ge- bruiker, het kan ook wel eens toegeschreven worden aan dengene, die het geneesmiddel ver- strekt, hetzij dokter of apotheker, hetgeen ech- ter slechts tot de zeldzaamheden beEoort, aan gezien deze wetenschappelijke personen zich steeds van hun groote verantwoordelijkheid bewust zijn. Maar het geval kan zich toch voordoen, want: Errdre, humane est, dwalen is menschelijik. Deze waarheid is weer eens gebleken. iZiehier hoe de zaak zich heeft toegedragen. Het jonge mensch, dat bijna het slachtoffer van zoo'n fatale vergissing geworden was, had in den loop van het vorig jaar van een Gent- schen professor een recept ontvangen, waar- mee hij van tijd tot tijd zijn oogen moest drup- pelen. Van lieverlede raakte het fleschje leeg en nam hij het bij gelegenheid mee, om den inhoud te laten vemieuwen. Het schijnt evenwei, dat de apotheker zich in den datum of op andere wijze vergist had, want na eerste gebruik voelde de patient een stekende pijn in de oogen. Geen onraad ver- moedende maakte hij voor de tweede maal met eenige aarzeling van het geneesmiddel gebruik,. met het gevolg, dat hij op een gegeven oogen- blik totaal niets meer zag en bovendien on- dragelijke pijn in de oogen leed. Onmiddellijk werd naar Gent gereden onr den specialist omtrent het noodlottig verschijn- sel te raadplegen. Na onderzoek en navraag bleek er een nood- lottige vergissing in het spel te zijn geweest. Het inroepen van geneeskundige hulp was geen uur te vroeg geweest, want zoo verklaar- de de deskundige, ware langer gewacht gewor den, de betrokkene ware stekeblind geworden eer hij een dag ouder was. Gelukkig voor den jongen man zijn deze gevolgen door spoedig ingrijpen niet ingetre- den. Maar een paar dagen van angstige span ning en een verklaarbare vrees voor het toe- passen van het geneesmiddel hebben hem doen besluiten wijze voorzorgsmaatregelen te nemen. SELZAETE. Woensdag ontstond brand in de electrotech- nische zaak van den heer Maurice Gouwy, in de Kanaalstraat, nabij het station. De brand ontstond in de drogerij voor motoren, als ge volg der onvoorzichtigheid van een nieuwen leerjongen, die een der motoren met een lin- nenlap had bedekt. De heer Gouwy en ziin personeel konden gelukkig het begin van den brand met eenige emmers water stuiten. Het verbrande is door verzekering gedekt. ZONDAG 14 APRIL 1929. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9)4 u., Ds. Ruijsch van Dugxeren, van Axel, en 2 u., Ds. Maas, van Honte- nisse. Sluiskil. 9% u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten *Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u., Ds. A. B. W. M. Kok, van Zaam slag, en 2 u., leesdienst. Zaamslag. 9 u., leesdienst en 2 u., Ds. A. B W. M. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5V2 u., leesdienst. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuizen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 0V2 u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 814 en 10 uur. 's Namiddags om 2)4 uur Lof.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5