RADIO LUISTERAARS! t A I^""» 1 De Vriend van Uw huis vraagt Uw handieekening voor zijn behoud i. buitenland. R. S. STOKVIS ZONEN L1 DBOUWBERICHTEN. GEMEHGDE BERICHTEN. Dam- en Schaakmbriek. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ST^KVIS FABRIKiAAT Ouderwetsche degelijkheid Moderne constructie Lage prijzen cxx. SCHAKEN. INGEZONDEN MEDEDEELINOEN. I TEEKENT HET A.V.R.O. jPETIT10NNEMENT uitgaande van de op dit oogenblik zeer waar- schijnlijke onderstelling, dat de nieuwe Ziek- tewet zal worden ingevoerd in zulk een vorm, dat aan de Raden van Arbeid slechts een be- scheiden taak op het gebied der ziekteverze- kering wordt toebedeeld. In de tweede plaats werd bet voorbehoud gemaakt, dat de gereor- ganiseerde Rijksverzekeringsbank niet een zoo miachtig liohaam zal worden, dat zij aan den groei van het betere stelsel der bedrijfs- vereenigingen in den weg zal staan. In de derde plaats moet de medezeggenschap van werkgevers en werknemers bij de locale uit- voering der verzekering worden opgevangen door de meerdere centrale zaggingsmadht dier groepen in de commissie van toezicht. Wordt dit drieerlei voorbehoud echter niet gemaakt, dan beantwoordt een meerderheid in den Raad de gestelde vraag ontkennend. Bovendien spreekt een groote meerderheid als zijn oordeel uit, dat het gewenscht is, dat er aan het hoofd van de Rijksverzekerings- bank b6n directeur komt te staan, in plaats van een meerhoofdig directorium, waarin iedere directeur gelijke bevoegdheid heeft. Boven de directie van de Rijksverzekerings- bank moet een niet-ambtelijke raad van toe zicht komen te staan. Deze raad zou tevens belast kunnen worden met het toezicht op de partiouliere organen, welke tot het mede- uitvoeren der verplichte sociale verzekering worden toegelaten. Vrijwel eenstemmig acht de Hooge Raad van Arbeid een Landbouwarbeidswet in den geest van het aanhangig gemaakte vooront- werp wenschelijk en hij geeft bovendien in overweging, de bescherming ook uit te strek- ken tot volwassen vrouwen en in het voor- ontwerp eveneens een maximum-arbeidsduur op te nemen, mits die regeling getroffen worde in den geest van het advies, dat de Hooge Raad van Arbeid in 1922 over het vooiontwerp van een door Minister Aalberse bij den Raad aanhangig gemaakte Land- bowarbeidswet heeft uitgebracht. Dat ad vies hield het volgende in: Een groote meer derheid in den Raad gaf in overweging, het beginsei. dat in collectief overleg onder de noodige waarborgen getroffen regelingen de voorkeur verdienen boven algemeene wette- lnke voorschriften met betrekking tot den arbeidsduur, de nachtrust en de Zondagsrust van volwassen mannen slechts in werking zouden treden ter plaatse, waar gebleken zou zijn, dat te dien aanzien misstanden be- stonden en waar de organisaties van belang- hebbenden er binnen een bepaalden tijd niet in geslaagd zouden zijn, die misstanden in onderling overleg uit den weg te ruimen. De vergadering werd bijgewoond door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. HET DUITSCHE HERSTELVRAAGSTUK. De financieele deskundigen der geallieerden te Parijs waren Dinsdag nog akn het cijferen tot bereikenmg van het bedrag dat zij ten slotte van Duitschland in een bepaald aantal jaarteimijnen zouuen vragen en de Duitsche eedelegeerden wachten nog rustig af, wai. hun zal voorgelegd worden. De Duitscners zijn naar <le conferentie gegaan in de stellige ver- wachting dat de thans geldende jaartermijn van 2% milliard mk. volgens de regeling van Dawes voor hen aanmerkelijk veriicht zou worden, maar uit hetgeen er af en toe uit den ikring der geallieerden verluidde was dit met op te maken en dus begon de Duitsche pers verletden week emstige beschouwingen aan de vraag te wijden, of de conferentie tot misluk- king gedoemd zou zijn. In Duitschland weet men echter te goed dat men daarmee niet op- echiet, want er gebeurt dan niets anders dan dat de regeling van Dawes van kracht blijtt en de oude jaartermijn van 2% milliard mk. doohbetaald moet worden. De beste taktiek is dus voor de Duitschers om niet zoo gauw aan heengaan te den-ken, maar op de maruer van marktkooplieden fel te marchandeeren. Het valt echter niet te ontkennen, dat de positie van dr. Schnacht en zijn medegedelegeerden moedlijk is geworden, omdat de zaken dezen loop helbfoen genomen dat de geallieerden eerst hun onderlinge moeilijkheden over ieders aan- spraken onder elkaar uitvechten, om daama met een eenheidsfront tot bereiking van een genieenschappelijk financieel doel tegenover de Duitschers te verschijnen. Dit zal het den Duitschers veel moeilijker maken met mar chandeeren iets te bereiken. In de eindsom komt. om maar iets te noemen, het bedrag vooi dat Engeland berekend heeft voor de kwijting van zijn schuld aan Amerika noodig te hebtben, wanneer het de som die het van zijn schuldenaren aan den kant der geallieerden krijgt, erbij rekent. Op hun beurt hebben ueze schuldenaren natuurlijk bij het bepalen van hun a and eel uit de Duitsche herstelbetalinigen weer rekening gehouden met wat zij aan En- geLand en Ameri-ka moeten afdragen en zoo komt men altijd weer tot de slotsom dat er voor Buropa geen verlichting van den finan- cieelen last te verkrijgen is, zoo lang Amerika niet over de torug wil komen, wat men nu a. voldoende weet dat het niet wenscht te doen. Staan.de tegenover een gemeenschappelijken eisch van de geallieerden, moet Duitschland nu echter het gevoel krijgen dat de commissie der deskundigen in stede van bij gemeen over- leg te bepalen wat het rijk kan dragen, feite- lij-k teru-g is gekeerd tot de oude methode v on de heratelcommissie, die den overwonnene het bedrag van de herstel-betaling oplegde. Zdedaar de zeer kiesche en netelige toestand waarin men bij de beraadslagingen te Parijs thans geraakt is. DE LINIE-SCHEPEN NELSON EN RODNEY. De maritieme medewerker van de Daily Te legraph onthult een en ander van de geheimen van de twee nieuwste en grootste Engelsche linie-schepen, de Nelson en de Rodney, die nu bij de vloot in den Atlantischen Oceaan dienst doen. Onder de voornaamste kenmerken van deze pwee wonderschepen vallen te vermelden Een stalen dek dat de zwaarste horizontal bescherming vormt, welke ooit bij een schip is aangebracht en het daarom bomviij maakt. Een dikke pantSering beschermt ook den romp en de geschuttorens. In gewone omstan- digheden is zij niet door vijandelijke projec- tielen te doorboren. De anti-torpedo-bescherming is aangebracht in een omvang, zooals nog nooit het geval is geweest. Daarom naderen de twee schepen het ideaal der onzinikbaarheid. De pantsering van het dek heeft een dikte van ruim 15.5 c.M., die van den romp van 35 c.M. en van de geschuttorens van 40 c.M. Dank zij de bijzondere bescherming tegen torpedo-aanvallen, zou de Nelson voort kunnen vechten, zelfs na door zes torpedo's getroffen te zijn. Tengevolge van schade onder de wa- terlijn zou het schip slagzijde kunnen krijgen, maar deze zou spoedig verholpen kunnen wor den door het toelaten van water in de water- dichte afdeelingen aan den anderen kant, tot welk doel een bijzondere pomp- en overstroo- mingsinstallatie aangebracht is. De stuurinrichting van de Nelson is iets geheel nieuws. Wanneer het schip 23 knoopen maakt, kan het roer in dertiig seconden van baikboord naar stuurhoord gezwaaid worden. Bij den bouw van de schepen zijn allerlei vernuftige middelen toegepast om het gewiclit te verminderen, met zooveel succes, dat de Nelson, toen zij voltooid was, een waterver- plaatsing van slechts 33.500 ton had en dus nog 1500 ton beneden de grens van het trae- taat van Washington is gebleven. AMSTERDAM ROTTERDAM CRON1MCEN J JAARVERSLAG DER ZEEUWSCHE LANDBOU W -ONDERLINGE. Op 5 April jl. werd in „De Prins van Oranje" te Goes onder voorzitterschap van den heer G. J. v. Unnik te Zevenbercjsche- hoek, de jaarlijksche alpemeene leden-ver- qadering qehouden van de Zeeuwsche Landbo-uw-Onderlinqe, afdeelinq van de Bedrijfsvereeniginp „De Centrale Land- bouw-Onderlinqe". Uit het jaarverslaq, loopende over het boekjaar 1 November 1927 31 Octobei 1928 blijkt, dat de Zeeuwso'ne Landbouw- Onderlinqe bij het ein-de van het boekjaar 2960 leden had met een jaarloon van f 7.364.890,— Het ledental van de qeheele Centrale Landibou-W'Onderlinqe beliep bij de afslui- ting van het boekjaar 34887. met een jaar loon van bijna 64 millioen gulden. In het verslagjaar werden bij de Zeeuw sche Landbouw-Onderilinge aangegeven 917 ongevallen, waarvan er twee een doodelij- ken afloop hadden, voorts gaven 42 ongeval len aanleiding tot het verlleenen van scha- deloosstelling over een langeren termijn dan 6 weken. Het aantal ongevallen dat over het boek jaar voor rekening van de Centrale Land- bouw-Onderlinge kwam bedroeg 6980. Van deze ongevallen hadden er voor zoover de wettelij-ke verzekering betreft, 15 en voor EEN DOLLE KOE. Bij de inlading van een transport koeien te Teignmouth in Devon heeft een dolgeworden koe het geheele spoorwegverkeer naar Ply mouth en Exeter in de war gebracht. Het dier wist te ontsnappen en rende de spoorbaan op, die tot het naaste dorpje dat 13 K.M. ver- der ligt, door 5 tunnels gaat, terwijl de weg aan de eene zijde door een steenen zeewering I en aan de andere door een steil talud begrensd wordt. Spoorwegpersoneel volgd'e het dier door alle 5 tunnels, in welke het verkeer langs telegrafischen weg was opgehouden, maar eerst twee uur later werd de koe aan den in- gang van het dorpje Starcroos door telefonisch gewaarschuwde politie gepakt. TREINRAMP IN ROEMENIE. De sneltrein KisehinewBoekarest is bij het station Boboc in de nabijheid van Buzeu ont- spoord. Drie personenwagens vielen om. Vol gens tot nu toe ontvangen berichten werden 20 personen gedood en 60 gewond. De reddingswerkzaamheden worden door een hevigen sneeuwstorm ten zeerste bemoeilijkt. Volgens de mededeeling van de spoorweg- direetie bedraagt het aantal dooden 10 en het aantal gewonden 59. Het grootste gedeelte der slac-htoffers zijn spoorwegbeamhten en mi- litairen. De locomotief, 2 personenwagens en de bagagewagen zijn geheel vernietigd, terwijl de rails over een afstand van 200 meter ver- nield zijn. De schade is zeer groot. Naar ver- der gemeld wordt, zijn reeds eenigen der ernstig gewonden overleden. EEN SPOORWEG DOOR DE BUSSEN GEKNAUWD. De 24 K.M. lange spoorweg van Garstang naar Knott End bij Fleetwood zal het vervoer van passagiers staken, omdat hij de concur- rentie met de bussen niet meer kan volhouden. Hij loopt, door een streek waar veel landbouw is. De laatste d'rie jaar zijn er vele nieuwe buslijnen in dit district opgericht, die voor snel en goedkoop vervoer zorgd-en. Dienten- gevolge maakte nauwelijks iemand meer van de passagierstreinen gebruik. Alleen in het zomerseizoen was er eenig vertier, dank zij den bezoekers van Blackpool. De spoorweg zal na de staking van den passagiersdienst nag slechts goederen, voor- namelijk zout uit naburige mijnen en land- bouwvoorbbrengselen, vervoeren. HET GROOTSTE ZEILSCHIP TER WERELD VERMIST. Men meldt uit Kopenhagen, dat men sedert meer dan honderd dagen niets meer heeft ge- hoord van het grootste zeilschip van de wereld, dat den dienst tusschen Amerika en Zuid- Australie onderhoudt. Aan boord bevinden zich 70 Deensche matrozen. Men maakt zich vooral zeer ongerust, daar het schip is uitge- rust met een radio-installatie en het hulpmo- toren bezit. Echter merkt men op, dat het reeds meer is voorgekomen, dat het schip ged-urende tien- tallen' dagen geen teeken van leven gaf. MOEILIJKE BESLISSINGEN. De Engelsche magistraten komen sorns voor moeilijke heslissingen te staan. Zoo dezer da gen de magistraat in het politiehof van Mort- laike, die recht moest doen op een klacht van j een vrouw, die van haar man, een oud-politie- brigadier, af wilde. Zij beweerde, dat hij haar niet alleen met zijn politiestok had geslagen, maar dat hij ook had geweigerd haar mede uit j wandelen of naar de bioscoop te nemen en dat zij in de laatste drie jaar geen enkelen kus van haar man had gehad. De vrouw zette j haar betoog kracht bij door te verklaren, dat i hij meer gaf om zijn gepoederde dochters dan om haar, die hem vertelde zij terloops twintig kin-deren had geschonken. De magi- i straat bleek van meening dat de klachten der vrouw overdreven waren en zond haar met een woord van opbeuring weg. De vrouw ver- trok echter schreiende DOOR EEN LEETTWENKOP ZWAAR GEWOND. Te Halberstadt geraakte van een oud in zandsteen opgetrokken gebou-w aan de Holz markt een 350 jaar oude steenen leeuwenkop los en trof twee mannen. Een koetsier van een bierwagen kreeg een dubbele scbedelbreuk. In hopeloozen toestand werd hij naar het zieken- huis overgebracht. Ook de tweede man liep zware verwondingen op. De oorzaak van het I ongeval wordt toegeschreven aan inwerking I van de vorst. i MUITERIJ OP EEN MILLIONNA1RSJACHT. Naar uit New York gemeld wordt, is het renten toegelkend wegens bliivende lnvalidi ..oll(j zeilen in de nabijheid van de rotsen teit. Van de 20 ongevallen met doodelnken Jersey. Op het jacht vond men vier afloop gaven er 6 aanleiding tot het toeken- nen ecner rente aan nacjelaten betrekkinpen. (5 voor zoover betreft de wettelijke en een voor zoover betreft de vrijwillige verzeke ring De kosten der verzekering beliepen voor de leden der Zeeuwsche Landbouw-Onder matrozen der bemanning stomdronken in de cabine liggen. In de vertrekken van den kapi- tein en op het dek waren bloedsporen zichtbaar waaruit -bleek, dat hier een hevigen stnjd ge- woed had. Kaariblykelijk is de bemanning aan het mui- ten geslagen, heeft den kapitein vermoord en de leden der Aeeuwscne 1 overboord" geworpen en 't scheepslog vernield. linge over 'het verslagiaar f 1,09 per T 100 jacht van deI1 millionnair had in de laat- jaarlo-on. Aan de leden zal dus. daar de voorschot- premie f 1,50 per f 100 bedraagt, terugbe- taald kunnen worden 41 cents per f 100 Het verslag geeft voorts mededeelingen j over de vrijwillige verzekering voor patroons en kinderen van leden en over de beide ziekteregelingen. OLIFANTEN ONTSNAPT. In het stadje Reutlingen zijn Vrijdag vier olifanten uit een circus ontsnapt, dat daar sinds korten tijd' voorstellingen geeft. Een der beesten liep de straat op en bracht een bezoek aan verschillende winkels. Eerst trapte hij de deur van een lampenwinkel in en snuf- felde den heelen winkel rond, zonder veel schade te berokkenen, daarna verhrijzelde hij bij een opticien een groote kast vol brillen en optische instrumenten; ook in een muziekwin- kel hield het dier geweldig huis, vervolgens sloeg hij het etalageraam van een winkel in horloges in en onderweg trapte hij nog een fiets en een motorfiets stu-k. Tenslotte kon het beest door zijn bewakers worden gepakt, een van de bewakers werd daarbij gewond. ste weken een vaart gemaakt door het Zuiden van den Atlantischen Oceaan. Naar verluidt, zou Ross in Florida van boord zijn gegaan. Omtrent zijn verblijf is echter tot dusver niets bekend, zoodat men vreest dat hjj eveneens een slachtoffer is geworden van de muitenj. Ben later bericht meldt, dat het verhaal om trent de muiterfj overdreven is. Het jacht is te New York aangekomen met den verdwenen gewaanden eigenaar en twee matrozen aan boord, die echter geen sporen van dronken- schap vertoonden. Zij vertelden dat de schip- per overboord was geslagen en verdronken, toen hij het stuurgerei wilde repareeren. Kort na het vertrek uit Charleston was de machine onklaar geraakt en elf dagen had het schip met zware zeeen te kampen gehad. Hoewel ze water hadden, hadden zij geen eten kunnen ko- ken. Toen ze ten slotte opgepikt werden, wa ren Ross en zijn metgezellen uitgeput. DE UITVINDER VAN DEN AUTO OVERLEDEN. Dr. Carl Benz, de uitvinder van den auto, is in den ouderdom van 84 jaar te Ladenburg bij Mannheim gestorven. Hij was de zoon van een machinist en liep reeds vroeg met het denk- beeld rond, een wagen te construreeren, die op eigen kracht op alle wegen zou kunnen loopen. In 1885 gelukte het hem den eersten auto, een wagen ap drie wielen, te vervaardigen, die op het oogemblik nog in het Duitsche museum te Munchen is te zien. Bij den eersten proeftocht gelukte het slechts een afstand van honderd meter af te leggen, doch spoedig wist de uitvinder een wagen te J construeeren, waarmede hij een snel-heid van 16 K.M. per uur bereikte. In 1888 werd de eerste Benzauto te Munchen tentoongesteld en met de gouden medaille bekioond. In Duitschland was aanvankelijk de afzet van de Benz-automobielen gering. In 1899 werd de fabriek orogezet in een naamlooze vennootschap. Spoedig daarop trad dr. Carl Benz uit de fabriek en leefde sedert terugge- trakken te Ladenburg. GIFTVR1J MAKEN VAN LICHTGAS. Bij de gasfabrieken te Berlijn is men reeds sedert jaren bezig proeven te nemen met be trekking tot de magelijkheid om gas van$ de giften te bevrijden en. zoo een einde te maken aan het groote aantal ongeluk-ken, veroorzaakt door onvoorzichtigheid met gas. Over de tech- nische en chemische- bij zonderheden van die proeven wordt voorloopig nog het strengste stilzwijgen bewaard, terwijl er patent zal wor den geno-men op de methode om gas giftvrij te maken, zoodra is gebleken, dat die methode waarde heeft voor de praktijk. EEN PIJNLIJK VOORVAE TE NAIROBI. Sir Arthur Conan Doyle toert op het oogenblik in Oost-Afrika, waar hij een aantal lezingen houdt over zijn meest geliefkoosd onderwerp: spiritisme. Een eigenaardig en voor den beroemdan schrijver minder pleizie- rig incident heeft zich op een slotlezing te Nairobi voorgedaan. Sir Arthur vertoonde tjjdens deze lazing een reeks geestfotografieen. Speciaal bij 56n dier fotografieen stond hij uitvoerig stil. Deze vertoonde een geest in een witten man tel gehuld en Sir Arthur wees met nadruk op het ..wreede, gemeene gezicht" van dezen geest. Plotseling echter sprong uit de toe- hoorders de bekende tandarts uit Nairobi, Spencer Palmer, op en riep uit: „Dat is een foto van mijzelf!" Onder geweldige beroe- ring en terwijl Conan Doyle doodsbleek op een stoel neerzeeg, vertelde hij toen, hoe hij 15 jaar geleden in een zgn. ..spookhuis" zich als „spook" had laten fotografeeren. Hij trok een lange nachtjapon aan en vertrok zijn gezicht tot een duivelschen grijns. Hoe deze foto in Conan Doyle's verzameling te- recht kwam, was hem een raadsel. De ge- ljjkenis was echter terstond te zien en hij verzocht daarom Sir Arthur de woorden, „dat deze geest een wreed en gemeen gezicht had", in te trekken. De groote Conan Doyle zag zich verplicht, des tandartsen verklaring onvoorwaardelijk te aanvaarden en maakte officieel, en onder groote hilariteit, amende honorable. EEN PROP WATTEN ALS DOODS- OORZAAK. Er worden nog wel eens min of meer lugu- bere grapjes gemaakt op chirurgen die tijdens een operatie een of ander instrument in den patient „vergeten". lets van dien aard, maar heelemaal geen grapje, heeft zich in eeo Engelsch ziekenhuis voorgedaan. Zekere heer James, die een buik-operatie had ondergaan, v-oelde zich kort daarna alles behalve prettig en liet zich nog eens onder- zoeken. Zijn nieuwe arts adviseerde een nieu we operatie, en daarbij vond men in de buik- holteeen flink stuk watten. De irritatie, door deze watten veroorzaakt, had een ont- steking ten gevolge gehad, waarvoor geen bant meer was te vinden. Een week na de tweede operatie stierf de heer James. Natuurlijk kwam het tot een proces. Beide chirurgen verklaarden daar, dat degeen die de operatie verricht, niet verplicht kan wor den geacht, na afloop de instrumenten en proppen watten te tellen. Dit wordt meestal overgelaten aan de assiteerende verpleegster. Bij de eerste operatie had een van de as- sistenten nog gevraagd: Zijn al de proppen er uit? en daarop had een van de aan- wezigen: ja, geantwoord. Ten onrechte, helaas. De jury constateerde, dat de dood te wijten was aan nalatigheid, maar zrj achtte deze nalatigheid niet strafbaar. EEN OUDE CIRCUS-CLOWN OVERLEDEN. D6sir6 Byou, de oude circus-clown, dien te Parijs iedereen kende, is naar zijn laatste rustplaats op het kerkhof van Pantin ge bracht. D&sire heeft als clown beroemde dagen gekend en wist het zoover te brengen, dat hrj een eigen circus bezat. Maar later is toen voor D6sir5 de tegenslag gekomen en zijn laatste levenstijd, dien hij in een ouden, lekkenden woonwagen doorbracht het eenige wat hem van de circusglorie was overgebleven is heel droevig geweest. De koude winter in den woonwagen is voor D6sir<5 noodlottig geweest. Verleden week Woens- dag is hij begraven. Alle clowns uit Parijs, de° beroemde Fratellini's voorop, hebben Desir6 naar zijn laatste rustplaats vergezeld. Het was een armelijke begrafenis, die toch de aandacht trok door het ongewone gezel- schap, dat achter den lijkwagen schreed. Op het graf is natuurlijk aan de gevoelsuitingen de ongebreidende loop gelaten m hartelijke toespraken en de oudste Fratellini, die zich vaderlijk over het bitter schreiende dochtertje van Desir6 boog, zegde haar in zijn gebroken Ital-iaansch-Fransch toe, dat hij een voor- stelling zou geven, waarvan zij de opbrengst zou ontvangen. Andere artisten cledcn soort- gelijke edelmoedige beloften. Wedstrijdprobleem No. 26, van G. Mantel Hengelo. (Het Damspel.) Zwart: 1, 2, 6, 7, 9, 11, 13, 15, 16, IT, 18, 19, 26, 36, 45. Wit: 22, 24, 28, 30, 32, 34, 37, 38, 44, 47, 48, 49 en voorts een dam op 46. Oplossing Wit: 24- -20!, 28—23! 22—18, 4T—41, 48—43, 32—28. Zwart: 15X35, 18X40, 13X22, 36x47, 47X50, 22X33. Wit: 4339, 3731, 46X26 gewonnan. Zwart: 33X44, 26X37. Een schitterende dubbel-opsluiting met prachtig verborgen winstgang. Verscheidene oplossers hebben aan dit moeilijke vraagstuk een puntje verspeeld. De heer J. Scheele te Zaamslag zond de volgende oplossing van No. 26. Wit 4943 (Zwart 18X27); 32X12 (7X 18); 28—22 (18X27); 37—31 (26X37 en 46X3. Dit is eohter geen afdoende winst voor Wit en kan dus ook niet als een bijoplossing worden aangemerkt. In dit probleem is slechts een oplossing mogelijk en dat is de prachtige ontleding van den auteur. zooals die boven is vermeld. De stand der oplossers na 26 problemen is: W. Boogaard te Middelburg 29 punten; J. Luterjn te Groede, J. v. d. Heuvel en J. P. Geensen te Ter Neuzen alien 28 puntenJ. Kaan Dz. en D. Kaan te Ter Neuzen 27 pun ten; L. Goedbloed Jr. en Jac. Boogaard te Vlissingen en J. van Wijck te Middelburg 26 punten; J. Scheele te Zaamslag, A. A. Geen sen te Vlissingen en A. de Zeeuw te Ter Neuzen alien 25 punten; F. Harms, Ter Neu zen 23 punten; A. A. Riemens ,Axel en J. J. Almekinders, Sluis beiden 22 punten; P. v. d. Heuvel Jz. ,Ter Neuzen 20 punten; N. N. te Den Haag en G. de Blaerj te Middelburg 17 punten; ..Beginner" te Ter Neuzen 16 pun ten; ..Amateur" te Ter Neuzen 13 punten; A. de Vriend, Ter Neuzen 12 punten; D. Lu terjn, Oostburg en F. Haak, Axel 11 punten; S. J. Boogaart, Zuidzande 4 punten; J. van Dixhoom te Zaamslag 1 probleem opgelost (No. 25). Bezwaren tegen of vragen naar aanleiding van bovenstaanden stand s.v.p. binnen 10 dagen na het verschijnen dezer rubriek. Studie van Pierre Leygues, Rouen. In rubriek CXVII gaven we van de hand van den bekenden Franschen problemist Ley gues onderstaand moeilijk vraagstuk ter op lossing: Zwart: 4, 9. 12, 13, 15, 17, 19, 25, 26. Wit: 28, 29, 30, 31, 34, 37, 38, 39, 47. Deze studie verwierf den len prijs in den in Januari 1925 door „Het Damspel" en de Nieuwe Courant" uitgeschreven intematio- nalen studie- en lokzettenwedstrijd. Slechts weinigen onder onze lezers hebben er zich aan gewaagd en dan nog zonder succes! De fraaie oplossing volgt hier. Wit forceert de winst Wit: 31—27! (A), 38—33! 28X19, 87— 31!, 27—21! Zwart: 13—18 (B), 19—23 (C), 17—22, 26X37, 15—20 (D). Wit: 3024, 19X10!, 2419! Zwart: 914, 4X15 en Ziwart moet min- stens 2 schijven offeren, waardoor Wit wint. Men zie nu de verschillende varianten: A: 3127 is een geniaal gevonden sleutel- zet. Oppervlakkig gezien kan Zwart door 1218 voordeel behalen, maar dan volgt: B: Wit: 3127! ,2822, 27—21, 2923, 9799 I 99 V Zwart: 12—18?, 17X28, 26X17, 18X40, 25X43, 43X32 en 3X8 en wint mooi en af- doend! C: 1923 is gedwongen, indien Zwart niet direct een schijf wil verliezen. D: Wit 2721! ,1913, 3024, 2419, 29X7 wint. Zwart: 4—10?, 9—14, 18X9, (14X23. De eenvoudige en hoogst-economische stel- ling doet aan een idealen partijstand denken. Een brillante studie, zooals de heer Leygues trouwens meerdere heeft samengesteld, die hem in en buiten Frankrrjk naam gaven. Probleem van J. Duhne, Deventer. Het volgende „probleempje"' wordt ter op lossing aangeboden aan de „snuffelaars" onder de oplossers. Er zijn n.l. verscheidene oplossingen in mogelijk. Wie haalt er de meeste uit? De stand is: Zwart: 7, 8, 9, 10, 12. 20, 29 en een dam op 27. Wit: 17, 19, 21, 32, 35, 36, 38, 43 en een dam op 49. Wit speelt en wint op tal van manieren. (Hoeveel?) Oplossingen v66r 25 April. (Niet gel dig voor den wedstrrjd.) Oplosserwedstrijd. Wedstrijdprobleem No. 25, van D. Bosma, Amsterdam. (Uit „Het Damspel" Juli 1926.) Ziwart: 2. 4, 5, 7, 8, 16, 20, 21, 24, 26, 35. Wit: 13, 19, 23, 27, 30, 37, 38 42, 44, 47, 50. Oplossing: Wit: 37-31!, 4440 3025, 50X39, 19X39, 25X1. Zwart: 26X48, 21X43, 35X44, 43x34, 48X9 6n Wit wint. Het zoo langzamerhand beroemd geworden systeem-Bosma, dat origi neel en rijk aan mogelijkheden blijft. Op verzoek publiceeren wij nogmaals de laatste wedstrijdproblemen No. 27. Zwart: 3, 8, 9, 11 ,13, 14, 16, 19, 25 en een dam op 47. Wit: 20, 21, 22, 27, 30, 33, 34, 35, 37, 39, 44, 50. No. 28. Zwart: 2, 3, 6, 7, 9, 10, 14, 19, 24, 25, 30, 32, 33 en een dam op 37. Wit: 11, 17, 22, 23, 26, 28, 31, 34, 36, 89, 40, 42, 44, 49, 50 en een dam op 48. Voor beide problemen als steeds: Wit speelt en wint. Oplossingen worden ingewacht tot 1 Mei a.s. CorrespondentieJ. P. G. te T. De Auteurs- opl van No. 25 is wel iets mooier. J. S. te Zaamsl. No. 26 foutief^opgeiost. Een aesthetische eisch in de schaakpartij is de ongeSchreven regel om in een zoo gering mogelijk aantal zetten zijn doel te bereiken. Dit is een opaantast- baar en zelfs een der meest fundamenteele principes van het schaakspel. Is b.v. de ge heele problematiek er op gebaseerd! „Wit o-eeft in 2 zetten mat" beteekent o.a.: "het lijkt onmogelijk, maar het is in 2 zetten te doen. In nog meer zetten natuurljjk ook (meestal), maar dat is het schoone er niet van." In de practische partij is deze regel niet

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2