Schoonmaak BUITENLAND, PEED IK B E U R T E N, LANDBQUWBERICHIEN, GEMEEGDE BERICHTEE. WOENSDAG, 10 APRIL 1929. DOOR KOKENDE THEE VERBRAND. DOOR DE TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. ITnGEZONDEN mepedeelingen. Door dit Verdrag wordt gebroken met het sin-ds den wereldoorfog bestaande stelsel van in- en uitvoerverboden en -beperkingen, waarvan bet intemationale ruilverkeer in niet geringe mate de nadeelige gevolgen on- dervlndt en waardoor een terugkeer naar de vrijheid van den intemationalen handed wordt belet. Hoewel niet alle in- en uitvoervenboden door dit Verdrag met 66n slag verdwijnen, mag worden vastgesteld, dat zij tot enge grenzen worden teruggebrackt, terwijl in- etelling van nieuwe verboden, behoudens voor bepaald omschreven gevallen, wordt onmoge- lyk gemaakt. In de Memorie wordt voorts een uitvoerig overzicht gegeven van de geschiedenis van verdrag en overeenkomsten, o.m. van de daartoe te Geneve gehouden conferenties. DE HAVEN VAN ANTWERPEN. In „De Gemeente", orgaan van den Bond der Belgische Steden en Gemeenten verscheen van de hand van een bevoegd persoon een artikel, waarin aan Antwerpen en haar haven aan de hand van feiten een schitteremde toe- komst voorspeld wordt. Hij schrijft o.m.: Naar mijn meening mag de stad Antwerpen, die zich modemiseert en Eich op beide oevers van haar stroom uit- bereidt, op een buitengewoon voorspoedige toekomst rekenen. De tegenwoordige in- richtingen, die in de laatste twintig jaren uitgevoerde begrootingen, de bouw van de nieuwe sluis, dit alles is onvoldoende om aan een onophoudelijk groeiend verkeer het hoofd te bieden. Wat zal 't zijn, wanneer er nog- maals twintig jaren verloopen zijn Twee voorbeelden, gekozen uit eenzelfde nijverheid zullen u aantoonen dat ik niet overdrijf. De twee grootste auto-firma's der Vereen. Staten gaan al de succursaal-fabrieken, die zij in andere landen van Europa hebben op- gericht, opheffen, om van Antwerpen hun 6dnig uitstralingscentrum aan deze zijde van den Atlantisehen Oceaan te maken. Wanneer die twee firma's gereed zijn met het voorbereidend werk zullen zij ieder jaar te Antwerpen meer dan 50.000 automobielen aan land zetten. Denk eens: wat een profijt voor den Belgischen arbeid! Want de tegen woordige succurssallen van die huizen in Bel gie koopen nu reeds al de benoodigde banden bij ons; en ze zijn van plan in ons land vele wisselstukken te laten fabriceeren. Ik ben op de hoogte van het plan, dat op dit oogenblik wordt uitgevoerd: ik ken de plannen, welke door machtige buitenland- sche firma's worden uitgewerkt; en daarom wil het mij voorkomen, dat Antwerpen be- stemd is om zelfs de haven van Londen te overvleugelen, en zoo de grootste haven ter wereld te worden. SLACHTOFFERS VAN EEN HITTEGOLF IN DE V. S. De zomer is in de Vereenigde Staten dit- maal de lente voor geweest. Het was Zon- dag en Maandag in vele plaatsen warmer dan men ooit in April heeft meegemaakt. Washington noteerde een temperatuur van 34 gr. C., Baltimore 33 gr., Philadelphia 32 gr., Boston 29 gr. en Portland 28 gr. Te New- York was de maximum temperatuur 30 gr. Een half millioen personen begad zich naar het strand, terwijl duizenden in de zee bij Coney Island een verfrisschend bad namen. Anderen weer zochten de koelte in de par- ken. Maandagavond verwachtte men een on- weersbui, die naar men hoopte opluchting eou brengen. Tot dusver heeft de hittegolf vjjf dooden geeischt. BRAND BIJ SHANGHAI. Volgens telegrammen uit Shanghai is in een voorstad, aldaar, brand uitgebroken, die zich met groote snelheid uitbreidde. Een groot aantal huizen en schuren werd ver- woest. De Chineesche brandweer gelooft, dat meer dan 300 menschen in de vlammen zijn omgekomen. Het aantal der bij den brand om het leven gekomen personen werd zoo groot, doordat bij het doorzoeken de vlammen steeds meer uitsloegen, waardoor de eoekenden in brand vlogen. De brandweer werd door Chineesche militairen gesteund. Na zeer veel moeite gelukte het den brand te beperken tot den huizenblok en te voorko men, dat de vlammen oversloegen naar de groote werf van de Nippon-Joesen Kaisja-lijn. BOMMEN IN HET BRITSCH-INDISCHE PARLEMENT. De terroristische bomaanslag in de Wet- gevende Vergadering te Nieuw-Delhi is, schrijft de N. R. Crt., een poging geweest om de Britsch-Indische regeering vrees aan te jagen op het oogenblik, dat zij van dat parle- ment de bekrachtiging van een nieuwe wet tot verzekering van de openbare veiligheid vraagt. Dit wetsontwerp is reeds in den herfst in behandeling geweest en toen ver- worpen. De voomaamste bepaling ervan heeft ten doel, aan de regeering bevoegdheid te verleenen, alle niet-Indische drijvers, be- paaldelijk dan Engelsche, te deporteeren. Verleden jaar zijn er in Britsch-Indie voort- durend emstige troebelen in de arbeiders- wereld gaande geweest en de regeering had redan om-aan te nemen, dat zij door de ma- chinerie van de derde intemationale van Moskou aangestookt waren. Het congres van deze intemationale heeft verleden jaar te Moskou een besluit aangemomen, om in Britsch-Indie een sterke inlandsche commu nistische partij te vormen en de gevolgen hiervan zijn aan den dag gekomen, toen on- langs een aantal Indische communisten we- gens „samenspanning tegen den Koning- Keizer" in hechtenis werden genomen. Het gaat natuurlijk niet aan de extremisten die voorstanders van de propaganda door de daad zijn, met de leiders der nationalistische beweging welke voor de ontvoogding en on- afhankelijkheid van Britsch-Indie ijveren, te vereenzelvigen. Zij verschillen ten eenen- male in de keus van de middelen en de natio- nalisten streven zeker ook niet naar de in- stelling van een zoogenaamd communistische gemeenschap, die in haar wezen een tyran- nieke oligarchie onder den dekmantel van de „dictatuur van het proletariaat" is. Maar het is met dat al opmerkelijk, dat de meerder- heid van de Wetgevende Vergadering ver leden jaar de regeering niet wilde steunen in haar politiek om Britsche communistische drijvers te verbannen. Dit bewijst, dat, on- danks het verschil in middelen en doeleinden onder de bestrijders der regeering, de onte- vredenheid tegen het tegenwoordige regime algemeen verspreid is. Van Engelsche zijde verwijt men den nationalistischen leiders, dat zij door hun hartstochtelijke redevoeringen in het parlement de licht ontvlambare Indi sche jongelingschap in de richting van een wilde revolutie drijven. Het kan zijn, dat de nationalistische partij nu zelf tot het inzicht komt, dat zij in haar oppositie te fel is ge weest en, onder den indruk van den bom aanslag, aan de regeering de meerderheid voor de aanneming van de wet op de open- bare veiligheid verschaft. Op repressie-maatregelen tegen de ver- spreiding van ontevredenheid zal echter constructief werk moeten volgen en in het belang hiervan zal de commissie van Simon met haar voorstellen moeten komen. Deze commissie heeft haar onderzoek naar het bestuurstelsel ten einde gebracht en Sir John Simon heeft zich uitgelaten, dat hij er voor- stander van was, om aan Britsch-Indie een dominion-status in den geest van dien van Canada te verleenen, waarbij natuurlijk relcening met de bijzondere omstandigheden in Indie gehouden zou moeten worden. Simon is een liberaal en het is de vraag in hoever eerst de andere leden van de commissie en daama regeering en parlement met zijn denk- beelden mee zullen gaan. De overijlde ver- leening van zelfbestuur aan Britsche landen waar het gros van de bevolking niet het Westersche peil van ontwikkeling heeft be- reikt, kan het tegendeel van bevrediging uit- werken. De onafhankelijkverklaring van Egypte heeft het nationalisme daar in zijn hardnekkigheid gestijfd en het zoo veel- eischend tegenover Engeland gemaakt, dat dit zich op de bekende punten van voorbe- houd heeft moeten beroepen, om die onafhan- j kelijkheid feitelijk weer ongedaan te maken. Het invoeren van hervormingen in landen met een grootendeels inlandsche bevolking wordt echter dubbel moeilijk, wanneer de uit Moskou gevoerde agitatie doende blijft om den inlanders aan het verstand te brengen dat zij als onderdrukt volk tegen de koloni- seerende mogendheid in opstand moeten komen. WEER EEN INCIDENT. Een bericht van Zondag, uit Baltimore maakte melding van het fen, dat een Noorsch s.s. door een vaartuig van ae Amenkaansehe kustwacht is beschoten. Het Nooische scn.p was een bananen-boot. Er werden zes schoten op het Noorsche schip, de Juan, geiost. Twee daarvan raakten het vaartuig byna, toen dat Vrijdag 1.1. de Chesa- peake-Daai b.nnenstoomde. he Amer. loods, Hesterton, d.e zich aan boord van de Juan be- vond, verklaarde later dat een kotter van de kustwacht de Juan een uur of dr.e had ge- voigd en drie schoten had geiost. De Juan had daar geen acht op geslagen, omdat men ge- dacht had, dat men te noen had met schiet- oeteningen. Het vierde schot was echter links van de Juan in het water gekomen, het vijfde vlak achter het schip. Het zesde vioog over den achtersteven en had het schip byna geiaakt. De Juan begrtep nu dat het ernst was en liet de douamers aan boord komen. Dezen vroegen de scheepspapieren te zien en zeide, dat zij niet geioold hadden dat het schip wer- kelijk met bananen was geladen. De gezagvoerder van de Juan heeft zijn be- klag gedaan bij den Noorschen consul te Bal- t.more. HET PARADIJS DER ARBEIDERS BIJ DE MOSKOUSCHE TRAM. Het presidium van den sowjet van Moskou heeft eens een ernst.'g woord gesproke.i over de toestanden bij de ivxoskousche tram, d.e een duuizame ondermijning zyn van de a'rbeids- disc.pline en u.teist ongezellig voor den pas- sag.er. Het bestuur van de trust, welke de tiam beheert, en de arbeiders zijn het name- lijk in den loop van het vor.ge jaar eens ge- worden over een reglement van orde, dat alle mogelij'ke straffen voorziet, maar zoo, dat men wel een stuk of tien aanmenkingen van allerlei soort riskeeren kan, zonder dat men gevaar locpt ontslagen te worden. Er staat uitdruk- kelijk in, dat bestuurders en conducteurs twee maal per maand zonder geldige reden te laat mcgen komen. De eerste maal dat men dron- ken te werk komt krijgt men een aanmerking, de tweede een berisping met een waarschuwing bij de derde vogt ontslag. D.w.z. het ontslag volgt niet, want de ontslagen arbeider kan zich rehabiLteeren als hij binnen drie uur een briefje van den dokter me&brengt, dat hij nuch- ter is. En dan moet de controleur, die het ont slag gaf, het gedwongen tijdverlies betalen. Bovendien wijzigen de controle-commissie en de beslechtingsraden in de meeste gevallen de straffen weer, welke de ad'ministratie volko- men terecht wegens inbreuken op de arbeiders- d.'sclpline gegeven heeft. Zoo werd het ont slag ingetrokken van een bestuurder, die al twee ernst'ge berispirgen gehad had en voor de derde maal dronken op de tram gestaan had. Een chef had een dronken bestuurder van de tram verwiiderd en had als dank daar- voor een pak slaag gekregen; hij diende een aanklacht in, maar er werd geen gevolg aan gegeven, omdat de klacht ingediend was door een belanghebbaids! Een monteur, die syste- matisch de machines beschad'gde en ander on- behoorlijks deed, werd ontslagen; de contro- lecommissie karakteriseerde hem als saboteur, maar de arbeidskamer gaf -hem zijn betrekking terug en rep de administrate, walk" hem ont slagen had, ter verantwoording. De vakver- eeniging van gemeentepersone-1 toont al niet veel meer ernst; zij tracht alleen alles goed te prat En, en verdedigt daarbij stellingen als dat alles wat op de ra:ls ligt. overreden mag wooden. Dientergevolge neemt het aantal on- gelukken dan ook voortdurend toe. De na^a- giers hebben te liiden onder het onhebbelijke ged'rpg der conducteurs en hun klachten heb ben maar zelden succes; meestal ontbreken de ,/getuigen". RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand Maart, werd op spaarbankboekjes ingelegd f 15.668.69, en terugbetaald 20.397,89; derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 4.729,20. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 13. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschul- boekjes ingeschreven nominaal 1000. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be- hoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van /400. AMBTSJ UBIL6 VAN DEN BURGEMEESTER VAN ST. JANSTEEN. Jl. Zondag herdacht de heer C. Ysebaert, burgemeester van St. Jansteen, die destijds in dat ambt zijn broeder opvolgde, terwijl te voren hun vader dat ambt bekleedde, zijn 40jarig ambtsjubild. Toestanden en verhou- dingen hebben zich ondertusschen sterk ge- wijzigd, doch de jubilaris kan er met voldoe- ning op terugzien, dat de gemeente er tijdens zijn bestuur In verschillende opzichten op is vooruitjgegaan, en het zijn vooral wegsver- beteringen, waar door den burgemeester steeds naar gestreefd is. Tegen Zondag was een grootsche huldiging voorbereid. Den heer Ysebaert vielen zeer vele blijken van belangstelling ten deel. Reeds des Zaterdags was het feest in het versierde dorp begonnen. De fanfare „Op- waarts" bracht den jubilaris een serenade. Zondagmorgen werd de jubilaris door het feestcomitd met een stoet bruidjes aan zijn woning afgehaald en naar de R. K. kerk ge- leid, waar een plechtige Hoogmis werd ge- celebreerd. Des namiddags werd een optocht geformeerd, waaraan bijna alle vereenigingen uit de gemeente deelnamen, benevens de ge- meenteraad en het kerkbestuur, die door het dorp trok en aan het raadhuis stil hield, al- waar den jubilaris een aubade werd ge bracht door de schoolkinderen. Voorts werd aldaar receptie gehouden, waarvan door tal van ingezetenen en belangstellenden uit de omgeving werd gebruik gemaakt. Vervolgens hield de jubilaris een rondrit door de gemeente, waarbij hem verschillende bloemstulvken werden aangeboden. Des avonds was het dorp fraai verlicht, terwijl de fanfare ,,Opwaarts" en voorts „Vlijt en Volharding" van Hulst zorgden voor muzikale oplulstering. WESTDORPE. Tot onderwijzer aan de Kath. School te Westdorpe is .benoemd de heer R. Plasschaert alhier. VRIJDAG 12 APRIL 1929. Geref. Gemeente. Axel. 6% u. nam., Ds. J. D. Barth, van Vlaardlngen. UITVOER VAN RUNDVEE NAAR BELGIE. De minister van binnenlandsche zaken en landibouw brengt ter kenms van belangheb- benden, dat in verband met de Belgische voor- aEhrEften met betrekking tot u.t Nederland ingevoerd rund.vee, ten aanzien van voor uit- voer naar Belgie bestemde runderen de vol- gende regelen zullen gelden: iDoor dm mspecteur van den Veeartsenijikun- digen d.enst zullen uitvoercertificaten ten be- hoeve van voor u.tveer naar Belgie bestemde runderen slechts worden afgegeven indien de betreffende dieren gedurende ten mlnste 4 maal 24 uren, onmiddellijk voorafgaande aan het tydstip van uitvoer, onder toez.cht van den betrokken inspecteur van den Veeartsenijkun- dige.i dlenst hebben gestaan in daartoe door dezen goedgekeurde stallen en na afloop van bovengenoemden termijn gezond zijn bevonden. De dieren worden bij den aanvang dezer qua- rantaine door de zorg van den Veeartsenijkun- d'gen dienst van een oormerk voorzien. Ten bewijze, dat aan het bovenstaand'e is voldaan, worden de uitvoercertificaten door den bovengenoemden inspecteur aan de rug- zijde van een betreffende verklaring voorzien. De inspecteurs van den Veeartsenijkund'gen dienst kunnen het aantal stuks vee bepalen, dat in een quarantainestal mag worden toege- laten. (Na afloop d'er quarantaine worden de dieren onverwijld onder door den betrokken inspec teur van den Veeartsenijkundigen dienst aan te geven vcorzorgsmaatregelen, naar de voor het transport bestemde spoorwagens vervoerd, die, na de inlading der dieren worden gesloten en geplombeerd. Uitvoer op andere wijze dan per spoor kan door de betrokken inspecteurs van den Vee artsenijkundigen dienst onder door hen aan te geven voorzorgsmaatregelen worden toege- staan ten ainz'en van d:eren, welke in stallen, in de nabijheid der NederlandschBelgische grens galegen, in quarantaine zijn gehouden. Hot bovenstaande is niet van toepassmg op dieren, welke bestemd zijn om in de Belgische quarantainestallen te worden geslacht. Dpze dieren kunnen op de tot nu toe gabruikelijke wijze worden uitgevoerd. Ingeval tijdens de quarantaine mond- en klauwzeer zich mocht openbaren, zullen alle in den betreffenden stal aanwezige runderen door de zorg van den Veeartsenijkundigen dienst, zonder kosten voor belanghebbenden, worden geimmuniseerd en na herstel worden ontsmet. De overige, uit de quarantaine voortvloeien- de, kosten komen voor rekening van belang hebbenden met uitzord'ering van het door den V e e arts en ij ku ndi g e n dienst uit te oefenen toe- z'cht. In verband met het bovenstaande dienen be langhebbenden, d!e vee naar Belg'e wenschen uit te voeren, zich zoo spoedig mog°lijk in verbinding te stellen met den betrokken in specteur van den Veeartsenijkund'gem dienst. MISHANDELING IN EEN VOETBAL- WEDSTRIJD. De politic te Enschedd heeft proces-ver- baal opgemaakt tegen den voetballer W., van de Enschedesche Boys, die Zondag bij den wedstrijd tegen Vitesse zijn tegenstander T., terwijl deze op den grond lag, een schop tegen het kniegewricht zou hebben gegeven, waar door deze emstig werd gewond. ERNSTIG ONGELUK TE LEIDEN. In de Janvossensteeg te Leiden Is een 47- jarige vrouw, terwijl zij op de tweede ver- dieping huishoudelijke bezigheden verrichtte, door een lichtkoker gevallen. Met een em stige hoofdwonde een gebroken been en eenige gebroken ribben, werd de vrouw in bewustelooaen toestand in het Academisch ziekenhuis opgenomen. Woensdag j.l. speelde de 3-jarige F. N. in de ouderlijke woning aan de Laakkade te 's Gravenhage, met een poes. Zij stopte deze in de theetafel. Het dier verweerde zich, de theetafel viel om, zoodat de kokende inhoud van een theepot zich over de kleine uitstortte. Door den Geneeskundigen Dienst is het kindje naar het ziekenhuis vervoerd, waar het Zaterdag aan de bekomen brandwonden is overleden. OPGELICIIT. Zekere S. te Groningen heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij door zijn kostganger F. A. is opgelicht. Nadat deze kost en in- woning bij hem had genoten zonder te be talen en ook zoo nu en dan eenig geld van hem geleend had en een overjas, begon S. pogingen in het werk te stellen om aan zijn geld te komen. A. had echter geen geld, maar beweerde dat hij een erfenis van 1000 tegoed had, welk bedrag hij in Valkens- waard kon beuren. Aangezien A. vandaar niet meer naar Gro ningen wilde terugkeeren, besloot S. met hem naar Valkenswaard te gaan en in het zoete vooruitzicht het hem toekomende deel van de erfenis daar te ontvangen, betaalde hij zelfs nog de reis voor hen beiden en nam bovendien zijn hond mee, dien A. van hem kocht voor 10 en ook te Valkenswaard zou betalen. Zoo kwamen de twee mannen en de hond In Valkenswaard aan. A., die sigarenmaker Is, moest een bezoek afleggen in een sigAren- fabriek, welk gebouw hij binnenging, zeggen- de, dat S. maar even moest wachten. Deze wachtte geruimen tijd, werd ongeduldig en ging eens informeeren. Het bleek, dat de vroolijke kostganger de voordeur der fabriek was ingegaan en de achterdeur uit. S. heeft tenslotte zijn hond te Valkens waard moeten verkoopen om aan geld te komen voor de reis naar Groningen. Naar den kostganger wordt thans gezocht. OP STAP. De recherche te 's Hertogenbosch heeft daar ter stede drie meisjes aangehouden vanacht en twaalf jaar, die uit Amster dam naar het Zuiden waren gereisd en te Den Bosch in een hotel ovemachten. Zij beweerden, dat hun vader den volgenden dag eveneens zou komen; hij had in die gemeente een betrekking gekregen en de meisjes moes- ten maar alvast vooruitgaan. Van het heele verhaal bleek geen woord waar te zijn. Zij zijn dan ook op transport gesteld naar Am sterdam. Aan de halte ,,Halfweg" (Midden Beem- sterj stapte Zondag een reiziger in verkeer- de richting uit de nog in beweging zijnde tram van de Noord-Hollandsche Tramweg- maatschappij. De man verloor zijn even- wicht, waardoor hij tusschen twee wagons geraakte. Hij werd door den volgenden wa gon overreden en was op slag dood. Het bleek, dat hij een schedelbreuk had bekomen en dat zijn borstkas was ingedrukt, terwijl de tram hem over een der handen was ge- reden. De identiteit van het slachtoffer, een per soon tusschen de 60 en 70 jaar, kon nog niet worden vastgesteld daar geen papieren op hem werden bevonden. Nader wordt gemeld, dat het slachtoffer Is de heer C. Bleeker, 69 jaar oud, afkomstig uit Purmerend en verpleegde in de Sint Li- duina-stichting aldaar. EEN ZAKKENROLLER IN BADCOSTUUM. Reeds geruimen tijd hadden er diefstallen plaats zoowel in de zweminrichting van de Amsterdamsche Maatschappij voor Jonge Mannen als in die van het Zuiderbad te Am sterdam. Uit de kleeren welke in de bad- kamertjes werden neergehangen, verdween meer dan eens een portemonnaie, dan weer een horloge of een portefeuille. De politie deed alle mogelijke moeite, om den dader te snappen, maar de dief was haar te glad af. Zaterdagmiddag is hij echter in de val geloopen. De badmeester van eerst- genoemde zweminrichting had zooveel moge- lijk badkamertjes afgesloten. Een enkele was open. In een van deze had hij wat kleeren gehangen en hij hield deze kamertjes voort durend in het oog. Op een gegeven oogen blik zag hij in een van deze badkamertjes bloote voeten onder de deur door. Dadelijk ging hij er op af en vond een jongen man, in badcostuum. Deze werd op heeterdaad be- trapt, terwijl hij bezig was, de kleeren te doorzoeken. Een portemonnaie met een pa pieren rijksdaalder zou zijn buit zijn geweest. Hij werd aan de politie overgeleverd, die hem naar het bureau Leidscheplein bracht. Daar bleek men met een bekende te doen te hebben. Het vorige jaar was hij uit de ge- vangenis ontslagen, waar hij zijn straf had uitgezeten voor een zelfde soort dief stal. Ver- moedelijk zullen nu de diefstallen in beide zweminrichtingen wel tot het verleden be- hooren. ONGELUK OF MISDAAD? Zondagavond is te Mierlo op den weg een man gevonden met een gapende hoofdwond. Daar hij bewusteloos en geheel met bloed bedekt was, kon de direct ontboden politie hem niet indentificeeren. Ook geestelijke hulp was spoedig ter plaatse. Het onderzoek werd direct met ijver begonnen, doch ten zeerste bemoeilijkt door het ontbreken van ooggetuigen. Omtrent de oorzaak tast men geheel in het duister. Maandagmorgen was de toestand van het slachtoffer bevredigend. VONK IN EEN WIEG GEVALLEN. Te Echt ontstond bij den landbouwer Ch. G. een binnenbrand. Een vonk, die uit den schoorsteen viel, deed een in de kamer staande wieg, waarin een kindje van eenige maanden te slapen lag, vuur vatten. De moeder, die op het hulpgeschrei van een der kinderen kwam toegeloopen, kon nog bij- tijds haar kind, dat in een dikke deken ge- wikkeld was, van een wissen dood redden. NOODLOTTIGE BRAND IN HONGARIJE. Donderdagnacht brak in d'e Hongaarsche ge meente Kethely in een schuur een brand uit, die op het aangrenaende huis, dat door drie families werd bewoond, oversloeg. Het vuur greep zoo snel om z.ch heen, dat een deel der bewoners zich niet meer in veiligheid kon stel len. Twee vrouwen en een zes:ar:g k'nd kwa men in de vlammen om, terwijl een landbou wer levensgevaarlijke brandwonden opl ep. Een andere man overleed aan een hartverlammmg, een gevolg van de groote opwinding, waarin hij verkeerde. EEN STRIJD OM EEN WONDERKIND. Te Boedapest woont de vader van den vijf- jarigen. Heinrieh Ivanco. Hij heeft het kind kort na de geboorte afgestaan aan een ouderen broer te Kos'ce in Tsjechoslowakiie, die het als het zjjne aangenomen heeft. Heinrieh is thans vijf jaar oud en heeft zich ontuopt als een zoogenaamd zekenphaenoneen. Zijn oom heeft het kind al vertooningen laten geven in Tsjechoslowakije en wil er nu mee naar Ame- rika gaan. Dat is niet naar den zin. van den vader, die het kind, nu het een wonderkind is gebleken, terug wil hebben. De oom weigerde zulks, waarop de vader zich tot het Hongaar sche ministerie wendde met het verzoek de acte van afstand nietig te verklaren. Dat is geschiedt. De oom beroept zich echter nog op een ander stuk, dat hem het recht gaf het kind totdat het 21 jaar oud is, bij zich te houden. De vader betwist ook hiervan de geld'gheid en wil thans trachten langs diplomatieken weg de uitievering van zijn zoontje te verkrijgen. Dit z'elige knaapje zou dan in een Cistercien-^ serklooster verder groot gebracht worden en voor het on+.reden als wonderkind in Amerika gespaard blijven. HET HOOGTE-RECORD. Volgens den medewerker voor vliegwezen van de Londensche Star, worden in Engeland plannen gemaakt die ten doel hebben het hoogte-record voor vliegtuigen te veroveren. Men denikt een geheel metalen toestel te kun nen vervaardigen dat tot ,,ten minste acht mij- len" (ruim 12,800 M.) zou kunnen opstijgen. Natuurlijk zal de vlieger van een zuurstoftoe- stel voorzien worden, dat hem tot ademen in de ijle lucht in staat stelt. In Frankrijk is men, naar uitgelekt is, met dergelijke toebereidselen bezig. Bijna dage- lijks bereiken d'aar vliegers hoogten van 30.000 voet, met behulp van zuurstoftoestellen. De „hoogvliegers" vinden het aantrekkelijk om op zulke groote hoogte te zweven, waar zij zich „los van de aarde" voelen. Wie cen half uur lang op zulk een hoogte vertoefd heeft, krijgt de illusie, alsof hij naar een andere we reld terugkeert. VREESELIJKE MISDAAD BIJ KATTOWITZ. Donderdagnacht heeft zich te Eichenau bij Kattowitz een vreeselijk drama afgespeeld. Een 14-dagen oud kindje van een machinist zou gedoopt worden, doch toen Vrijdagmorgen de naaste familie zich naar de woning begaf, vond men het huis gesloten. Nadat men zich toegang tot de woning had verschaft, vond men de schoonmoeder van den machinist met doorgesneden keel naast het bed van haar kleinkind, dat eveneens door middel van mes- steken gedood was. De jonge moeder, die geeft menige huisvrouw en dienstbode rnwe en roode werkhanden. Deze worden weder- om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. verscheidene shaken aan hoofd en hals had gekregen, vertoonde nog teekenen van level en wend naar een z.ekenhuis overgebracht Volgens de buren had de oude vrouw den vo- rigen avond een woordenwisseling met haar schoonzoon gehad. Deze wordt van de daad verclacht aangezien hy voortvliuchtig is. Twee andere schoonzoons, op wie de verdenking viuq medeplichtigheid rust zyn gearresbeerd. DUITSCHE WARENHUIS TIETZ. Naar men aan de „de Maasbode" mededeelt, zou het bekende groote Duitsche warenhuia Tietz van plan zyn weer een filiaal in Ant werpen te stichten. Indien de inl.chtingan jui6t zijn, dan zou Tietz reeds de hand gelogd hebben op een groot huizen-complex in het centrum der stad, gelegen op den hoek van de Keizerlei en de groote leien, van welken blok o.a. deel uitmaakt het Grand Hotel (oud—hotel Weber). Tietz is in Antwerpen geen ombekende. Vo6r den oorlog had hij daar het grootste waren- huis, en wel in, de gebouwen welke thans door de Innovation bezet zijn. De Duitsche firma genoot er toen een popuiariteit als geen an dere. Nu nog zijn er sporen van te vinden. Te Antwerpen bijv. en in omliggende gemeen ten, ja zelfs in de Nederlandsche grensdorpen noernt het volk een strooien hoed nog altijd een „titske". Die benaming is ontstaan in den tijd dat Tietz in Antwerpen voor eenige cen- ten een zomerhoed te koop stelde. De terugkeer van het Duitsche huis te Ant werpen zou ongetwijfeld de concurrence der warenhuizen in Antwerpen nog zeer verscher- pen. Wij hebben er in de Soheldestad reed* vier, die elkaar een felle concurrentie aandoea. Het is dan ook wel merkwaardig, dat op hetzplfde moment waarop ons de terugkeer van Tietz gemeld wordt, welingelichte kringen de verzekering geven., dat drukke besprekingea gevoerd worden om tot een fusie der Belgische warenhuizen te geraken. SCHANDAAL IN EEN ABATTOIR. Ergerlijke toestanden heerschen In bet abattoir te Leipzig. In verband hiermede zijn 6 ambtenaren van het abattoir gearres- teerd, die beschuldigd worden, dat zy darmen en levers van zieke dieren die in beslag ge nomen zouden worden, aan vleeschhouwerj hebben verkocht. Het gaat daarbij om hoe- veelheden van ongeveer 75 levers per week. Een veearts, die zich sedert geruimen tijd is hechtenis bevindt, was hiervan niet alleen op de hoogte, doch heeft ook medewerking ver- leend. DRAMATISCH EINDE VAN EEN JEUGDIGEN EIERDIEF. Op Paaschzondag hebben twee broers, In den ouderdoin van 11 en 17 jaar, zich van wapens voorzien, naar het terrein tusschen Rodenkirchen en Surth begeven, om hazen te schieten. De jongens kwamen op ees kippenfokkerij terecht, waar zij eieren weg- namen. De boer achtervolgde de twee jon gens en slaagde erin den oudste vast te grjj- pen, doch deze trok onverwijld zijn revolver en vuurde een schot af in het gelaat van des boer. De politie gelukte het de beide jon gens op te sporen, maar toen de oudste gear- resteerd was, trok hij wederom zijn revolver en maakte door een schot in het hoofd een einde aan zijn leven. De boer kon, na ge- opereerd te zijn, uit het ziekenhuis worden ontslagen. JUWEELENDIEFSTAL. Te Brussel is een inbreker in een juwellers- winkel binnengedrongen. Na de electrische leiding te hebben afgesneden heeft hij een kistje gestolen dat voor drie millioen franken juweelen bevatte en dat de bedienden juist in de brandkast wilden plaatsen. Van de dader is geen spoor ontdekt. De diefstal is gepleegd ten nadeele van des juwelier Coosamans aan de Waterloolaan te Brussel. Op het oogenblik, dat de winkel- juffrouwen van den heer Coosemans de ju weelen uit de 6talage genomen en in een kistje hadden gelegd, dat als iederen avond in de brandkast moest worden geplaatst, deed zich plots kortsluiting voor, waarby het heele perceel in duisternis werd gedompeld. Op dit oogenblik blijkt een man in den winkel te zijn gedrongen en gebruik makend van de verwarring, het kistje te hebben medo- genomen. Uit onderzoek moet zijn gebleken, dat de dief een deel van den dag in den kel- der moet hebben doorgebracht en daar kort sluiting hebben teweeggebracht. Hij moet na den diefstal over den muur van het Egmont-paleis geklommen en langs den tuin van dit gebouw zijn gevlucht. In November 1924 werd in denzelfden juwelierswinkel tegen het middaguur, terwijl het personeel aan tafel zat, ook voor ver scheidene millioenen francs juweelen ge stolen. De dieven zijn eerst enkele maandes geleden gevat. ONGELUK IN BRUSSELSCHE BANK. In de „Banque de Paris et des Pays-Bay te Brussel, is een gruwelijk ongeluk ge- beurd. Een bediende van de controle, de 35jarige Gaston Mets was met de lift afge- daald naar het sousterrein om documentem te halen. Toen hij uit de lift stapte, kwam deze ploD seling in beweging. De jonge man verloor het evenwicht ,viel tusschen de lift en den muur en werd een verdieping hooger meege- trokken, waar hij letterlijk werd verpletterd tusschen het toestel en het plafond. Het personeel ,dat een kreet had gehoord, kwam toegesneld; het kostte veel moeite, den ongelukkige los te maken; hij gaf bijna on middellijk den geest. Een lid van het personeel verklaarde, dat hij, terwijl de lift zich in het sous-terrein be- vond, een dame had zien drukken op den electrischen knop van de lift in het gelijk- vloers gelegen gedeelte van het gebouw. Toen de dame de kreet hoorde, vluchtte zij de straat op. Men begrijpt echter niet, hoe de lift naar boven kon gaan, terwijl de deur van de „kooi" open was. Het parket heeft deskundigen aangesteld, om het toestel te onderzoeken. POSTZAK GESTOLEN. Op een akker bij Weenen is een watej> dichte, linnen postzak gevonden met een 2 meterlang rood-wit-rood lint en een vlag- getje in de zwart-rood-gouden kleuren met opgeplakt posthoomtje. De postzak was blijkbaar afkomstig van het luchtschip ,,Graf Zeppelin". De inhoud was echter gestolen. Een tuindersvrouw vond echter in haar tuin te Simmering een postpakket waarin zich ees brief van Boebe, den voorzitter van den Dult- schen Rijksdag, aan burgemeester Seitz van Weenen bevond. Men onderzoekt thans, of dit pakket uit den postzak van het luchtschip afkomstig is.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2