QEMENODE BEBICHTEN. BURQEBLIJKEH STAND. V A H I A. E. Pielaet en gezin, fabrieksarbeider, van Ter Neuzen. Z. Baete, zonder, van Selzaete (B.) M. de Meij, landbouwersknecht, van Phi lippine. M. A. van Boven, werkman, van Vlissingen. Vertrokken P. Adam, landbouwersknecht, naar Zuid- dorpe. J. J. K. Crommelynck en gezin, coiffeur, naar Gent (Belgie). M. J. de Smet, dienstbode, naar Gent (B.) F. Fige, fabrieksarbeider, naar Selzaete (B.) L. R. Fige, zonder, naar Selzaete (Belgie). A. J. van Acker, landarbeider, naar Sel zaete (Belgie). J. E. van Voren, dienstbode, naar Middel- burg. E. M. van Voren, dienstbode, naar Philip pine. E. Lammens en gezin, veldarbeider, naar Assenede (Belgie). A. P. de Fever en gezin, fabrieksarbeider, naar Selzaete (Belgie). M. Z. M. Synaeve, dienstbode, naar Cluisen (Belgie). B. Pladdet, schoenmaker, naar Wachtebeke (Belgie). L. J. Vereecken, zonder, naar Selzaete (B.) W. C. C. Pielaet, zonder, naar Ter Neuzen. M. A. J. Vervaet, zonder, naar Amsterdam. W. A. Minnaard, kommies bij 's Rijks Belastingen, naar Breda. J. Li. M. Verstraeten, dienstbode, naar Gent (Belgie). WESTDORPE. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeehte gevestigd: Susanna Maatje Bijleveld, van Ter Neuzen. Arthur Johannes van den Branden, van Marchiemne Doucerie. Vertrokken: Augustinus van Kwikkelberghe, naar Ter Neuzen. Juliana Talboom geb. Mechelink, naar Assenede. Gustaaf De Muynck met gezin, naar Wyn- kel St. Kruis. Henri Lammens, naar Sas van Gent. Petrus vstn Vooren met gezin, naar Papen- drecht. Juliana Stephania Janssens, naar Ginneken. Hendrik Minkema met gezin, naar Brou- wershaven. INBRAAK IN HET GEBOUW VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL TE HAARLEM. Woensdagnacht om half een zag een burger te Haarlem dat zich verdacht volk bevond in het gebouw van d'e Kamer van Koophandel aan het Nassauplein. De politie werd gewaar- schuwd en deze trof op de tweede verdieping in het kantoor een man aan, die in het bezit was van verschillende inbrekerswerktuigen. Bovendien had hij een aantal plakzegels en een aantal sigaren bij zich die hij bekende ont- vreemd te hebben uit de kamer van den se- eretaris van de Kamer van Koophandel. De man werd aangehouden en bleek te zijn de 43- jarige koopman J. G., gedomicilieerd te Den Haag. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. De inbreker heeft van zijn 43 jaar ongeveer 25 jaar in de gevangenis gezeten wegens ern- stige misdrijven als diefstal met braak en ge- weldplegihg. Ook nu zocht men hem weer, om- dat zijn signalement klopte met de beschrij- ving van de benadeelden. In Den Haag is n.l. korten tijd geleden midden in den nacht inge- broken in het huis van een dame. Deze kwam aangeloopen, stak het licht aan en zag een man, die met een niet onbelangrijk aantal zil- veren voorwerpen ter waarde van ongeveer f 90 op de vlucht sloeg. De inbreker verkocht het metaal aan een niets kwaads vermoeden- den kooper. Deze bemerkte echter dat de voor werpen van diefstal afkomstig waren en <Je politie werd ervan in kennis gesteld. Toen J. C. te Haarlem gearresteerd was, bleek al spoe dig dat hij de gezochte was en na de confron- tatie te 's Gravenhage werd zijn schuld vast- gesteld. De commissaris van politie te s Grave iyiage deelde mede, dat C. een uitermate gevaarlijk en onverbeterlijk sujet is. De Haagsche com- missaris ontkende echter dat J. C. op eeniger- Iei wijze in verband staat met de aanranding Goeden Vrijdag gepleegd op den Duinweg bij het terrein van Quick te 's Gravenhage. BENAUVVD AVONTUUR IN EEN TREINCOUPe. Ben aantal passagiers, dat vorige week met den sneltrein van Utrecht naar Amsterdam reisde, heeft, naar de Tel meldt, een minder aangenaam avontuur beleefd. Even voorbij Breukelen werd in den laatsten wagon, die in Utrecht aangehaakt was, in verband met plaatsgebrek en waarin ongeveer honderd per- sonen hadden plaats genomen, een brandlucht waarger.omen. Bij een onderzoek bleek, dat de wagon onder den vloer van de laatste twee coupe's in brand gevlogen was. Door een gaatje in den vloer was het vuur duidelijk te zien en onder de passagiers ontstond eenige ongerustheid, te meer daar men er aanvankelijk niet in slaagde te ontdekken waar de noodrem zich bevond. De brandende wagen was name- lijk een oud-model personenrijtuig, waarin men de Westinghouserem in werking moet stellen, door aan een draad aan den buitenkant van den wagen te trekken. Ook de te hulp geroe- pen conducteur was vermoedelijk hiermee niet bekend, althans hij trachtte over de treeplank den achterkant van den wagen te bereiken, met d'e bedoeling de kraan van de luchtslang open te draaien, hetgeen dezelfde uitwerking heeft als het trekken aan de Westinghouse-rem. In- tusschen werd de positie der' passagiers er niet beter op, daar de vloer doorgebrand raakte en de vlammen vrij spel kregen in den meest be- dreigden coupe. Het was een geluk te noemen, dat een der reizigers ten slotte het geheim van den noodrem ontdekte en met een forschen ruk den trein deed stilstaan. Nadat de in ge- vaar verkeerende passagiers waren overge- stapt in een goederenwagen, vervolgde de trein met den brandenden wagen de reis. Te Nieu- wersluis werd het onfortuinlijke rijtuig afge- haakt. Hoe de brand is ontstaan, is nog niet opgeheld'erd. EEN STRIJKIJZER WAS ONDER STROOM BLIJVEN STAAN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag om kwart over twee bemerkte, zoo meldt de Tel., een surveilleerend politieagent een verdacht rooden gloed achter de ramen van de vierde verdieping van de confectiefabriek Necofa (hetgeen beteekent Ned. Confectie Fabriek) aan het Singel 4648 te Amsterdam. Hij waarscbuwd'e de brandweer per brand- schel, waarop onder bevel van hoofdbrand- meester J. M. Hartdorff uitgerukt werd met de motorspuit van de hoofdwacht Prinsen- gracht, de motorladder en <le motorspuit van den post Haarlemmerplein. Bij aankofnst van dit materieel had de brand, ofschoon hij nog niet naar buiten getreden was, een d'reigend aanizien gekregen, weshalve de bevelvoerder voor alie zekerheid een tweede alarm liet ge- ven, met het gevolg, dat ook de motorspuit van de hoofdwacht De Ruijterkade en de man- schappemwagen van de hoofdwacht Nieuwe Achtergracht uitrukten. Daar niemand aan de deur van het fabrieks- gebouw verscheen, werd getracht de voordeur te openen. Aanvankelijk baatte koevoet noch bijl, weshalve een ruit ter zijde van een ven- ster werd verbrijzeld. Doch binnen in het pand vond de brandweer overal gesloten deuren, zoodat de mechanische ladder tot de vierde ver dieping werd uitgebracht en een straal hier- over werd geleid. Later, toen de weg binnen vrij was, kon een tweede straal langs het trap- penhuis omhoog worden gevoerd. Met de waterlevering had de brandweer aan vankelijk last. De dichtsbijzijnde ondergrond- sche Vechtbrandkraan bleek nog., bevroren te zijn en hetzelfde was het geval met een kraan 50 meter verderop. Met nummer drie, die in de Roomolenstraat lag, lukte het ten slotte. De brand was spoedig bedwongen. Ontdekt werd, dat op het uitgestrekte atelier op de 5de etage een electrische strijkbout nog aan het snoer bevestigd was, zoodat aangenomen kan worden, dat de brand door onvoorzichtig- heid is ontstaan. Het gloeiende strijkijzer heeft een strijkplank vlam doen vatten en vervol- gens een hoop confectie, die daar omheen lag. Dit alles is door den vloer gezakt, waarna het. vuur zich ook daar aan houtwerk en kleeding mededeelde. Dat de brand niet eerder ontdekt werd, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de vijfde verdieping geen ramen heeft, doch uit- sluitend bovenliehten, zoodat men pas wat be merkte toen de vloer was doorgebrand. Een en ander is door de brandweer gesloopt. Er is weinig waterschade. Verzekering dekt de schade. DE MOORD TE GROOTEGAST. Men meldt aan het Nieuwsblad van het N.: Bij de schaderegeling van het huis met in- boedel, door den moordenaar Wijkstra in brand gestoken en dat verzekerd was bij „De Neder- landen van 1845", deed zich een eigenaardig geval voor. De polis luidde ten gunste van de moeder, die aan den brand geen schuld had, zoodat uitkeering moest volgen. Maar de moe der overleefde den moord slechts kort en nu gingen haar rechten over op haar 5 kinderen, van wie de zoon-brandstichter wettelijk uit- viel. Integendeel bepaalt art. 284 W. v. K. dat de verzekeraar, die de schade van een verze kerd voorwenp heeft betaald, in alle rechten treedt, welke de verzekerde ter zake van die schade tegen derden mocht hebben. De maat- schappij heeft nu aan 4 kinderen een vijfde van het verzekerde bedrag uitbetaald, waarvoor zij een vordering van het totaal uitgekeerd'e be drag tegen den brandstichting kreeg. Deze kreeg niets, doch zijn aandeel werd ter be- schikking gesteld van het comite, dat gelden tot steun aan de nagelaten betrekkingen der slachtoffers heeft ingezameld. MET ELKAAR GEHOLPEN. Een jonge vrouw vervoegde zich te Amster dam op het spreekuur van de Commissie uit den Armenraad voor de plaatsing van kinderen in gezinnen, zoo meldt de „Schakel". Haar man was een maand geleden aan tuberculose ge- storven, zij was onverzorgd .achtergebleven met een kind van 4 jaar en voorzag nu in haar onderhoud met het schoonmaken van kantoor- lokalen. Hierdoor was zij genoodzaakt het kind tweemaal per dag bij buren te geven, juist in de uren, dat de kindenbewaarplaatsen nog niet en niet meer geopend zijn. Zij zag in, dat dit niet langer zoo ging. En nu meende zij dat er dan geen andere uitweg te vinden zou zijn dan het kind uit te besteden. En dat vond zij ver- schrikkelijk! ,,Leefde mijn moeder nog maar zuchtte ze, ,,die zou bij mij hebben kunnen in- wonen en op het kind passen". „Zou er geen grootmoeder voor hem te vin den zijn?" opperde de ambtenares en, toen de ander haar ongeloovig aankeek, „geen echte natuurlijk, maar een bejaarde vrouw, die tegen betaling van kostgeld bij u kan inwonen en als u niet bhuis bent voor het kind zorgen. Hebt u een kamertje over?" Ja, een kamer- tje had zij, een aardig kamertje zelfs en net- jes gemeubeld, maar hoe nu aan zoo'n groot moeder te komen? Het adres van de jonge weduwe werd doorgegeven aan de Commissie inzake oudelied'enzorg. Bij het onderzoek bleek dat er geen enkel bezwaar tegen bestond, dat een oude vrouw in dit gezin zou worden opge- nomen. Toevallig meldde zich enkele dagen la ter een krasse, vriendelijke oude vrouw bij de Commissie aan, die een goed kosthuis zocht, daarvoor f 7 per week kon betalen en die wel te vinden was voor de rol van grootmoeder. En het duurde niet lang of deze had haar in- trek genomen in het kamertje van de weduwe. De beide vrouwen konden gelukkig best sa- men opschieten en de kleine jongen had met zijn nieuwe grootmoeder al spoedig een hechte vriendschap gesloten. ALS STRAF TWEE JAAR NIET DANSEN. Te Canterburry is een dezer dagen een 20- jarig meisje, dat 2 pond sterling van haar werkgever had gestolen, veroordeeld om het gestolene terug te betalen; bovepdien mag zij ged'urende 2 jaar geen dansgelegenheden be- zoeken. Jurken en dansen hadden haar tot haar misdrijf gebracht, verklaarde zij ter rechts- zitting. Zij was dol op dansen en daar hoor- den natuurlijk mooie jurken bij. Blijkbaar was deze straf voor de aanbidster van Terpischore wel heel zwaar, want ze viel flauw, toen zij de uitspraak hoorde. ER WAS VOOR HAAR GEEN PLAATS IN DE ZIEKENHUIZEN. In de Berlijnsohe voorstad Boch werd een 2jarig meisje ziek. Het kind is gestorven. Achtereenvolgens was aan 17 staats-, stede- lijke- en particuliere ziekenhuizen gevraagd het kind op te nemen, doch het verzoek werd overal geweigerd, daar de ziekenhuizen over- vol waren. De kinkhoest met hartzwakte was in dien tijd reeds te ver voortgeschreden en het kind is dus een slachtoffer van het te vol zijn der ziekeninrichtingen. EEN VEEFOKKER WORDT PAIR. Engeland heeft een nieuwen graaf van Eg- mont gekregen, die op het oogenblik in het brandpunt der openbare belangstelling staat en wiens'levenservaring getuigt dat het gewo- ne bestaan de verbeeld'ing van romanschrijvers kan evenaren. De man was bezig aan zijn da- gelijksch werk in de prairiestad Calgary, in Canada, waar hij een veefokkery heeft, toen hij hoorde, dat hij pair en graaf van Egmont was geworden. Met zijn veertienjarigen zoon en een bevriend echtpaar uit de plaats van zijn inwoning vertrok hij naar Engeland,. Een klein leger verslaggevers, photografen en film-schieters wachtten het gezelschap aan de kade van Liverpool op. Maar de Earl en zijn zoon wilden niets met deze menschen te doen hebben. De graaf klaagde bitter over de hin- derlijke opdringerigheid van interviewers en perskiekers, die hem van Calgary af hadden achtervolgd. Toen het schip de haven bere kte verschool de adellijke veeboer zich en de jon gen keerde zijn rug naar de persmuskieten en weigerde een woord tdt hen te spreken. De nieuwe graaf is een typische Canadeesche fokker, kort en stevig gebouwd, met zwart haar en een zwaren snor. Hij kreeg den titel op 10 Januari, toen de oude graaf, die een verre neef was, zeventig jaar oud stierf. De nieuwe graaf van Egmont vertrok 28 iaar ge leden naar Canada, met hetzelfde soh-'p, dat hem nu naar deze kusten heeft teruggebracht. Hij begon zijn bedrijf klein en is er in den loop der jaren in geslaagd er een goed suc- ces van te maken.. De man had graag zijn Canadeesch leven voortgezet, maar hij besef- te, dat zijn nieuwe staat ook nieuwe verant- woordelijkheid bracht en hij wilde zijn zoon in Engeland Iaten opvoeden. Hij is voorhe- mens zitting te nemen in het Hoogerhuis. De bezittingen van de familie liggen in Hamps hire en de nieuwe graaf heeft ze thans voor het eerst van zijn leven be zien gekregen. KOUDE EN SNEEUW. In geheel mid'den-Europa is het koud ge worden. In het Noord-oosten van Duitschland daalde het kwiik Dinsdagnacht tot 6 graden onder het vriespunt. 's Morgens vroor het nog nog 1 a 2 graden. In het overige gedefjlhe van het rijk daalde de temperatuur tot tus- schen 1 en 3 graden boven nul. Te Berlijn daalde de thermometer tot het vriespunt. Bij een temperatuur van eenige graden on der nul is in d'en nacht van Woensdag boven Hamburg sneeuw gevallen, welke des mor gens de straten met een dunne laag sneeuw bedekte. Toen de zon begon te schijnen was de sneeuw spoedig verdwenen. De laagste tem peratuur dien nacht was 3 graden onder nul. Morgens om 8 uur vroor het nog 2 graden. Ook in Leipzig was de omgeving met een wit winterkleed bedekt. EEN AANLEGSTEIGER VERNIELD. Te Arensee is de aanlegsteiger door het kruiende ijs van de Oostzee in het midden over een lengte van 140 meter geheel vernield. Het bmggehoofd, dat behouden bleef, is ern- stig beschadigd. De schade wordt op 100.000 mark geschat. BANKBILJTETTENVERVALSCHING. De Bazeler politie is een bankbiljettenver- valsdhersbende op het spoor gekomen, die van Zurich uit werkte. Een vrouw. die in verschil lende winkels te Bazel de biljetten wisselde, werd daarbij gearresteerd. Verd'er werd een ingenieur aangehouden, welke arrestatie leidde tot de opspqfing van de werkplaats met de clichb's en de inbeslagneming van vijftig val- sche biljetten van 500 frs. NOODLOTTIG GEVOLG VAN EEN LICHTSTORING. Terwijl in een ziekenhuis te Hirschberg een kind een hoofdoperatie onderging, ging plotse- ling het electrisch licht uit, zoodat de operatie moest worden onderbroken. Het kind stierf den verstikkingsdood'. De vader van het kind heeft een straiwervolging ingesteld. (Nadruk verboden.) TER NEUZEN. Huwelijiks-voltrekkingen. 4 April. Leonar- dus Johannes Koch, oud 33 j., jm. en Maria Mathilda van Meelen, oud 25 j., jd. Augusti nus Marinus Emmaneel (van Eindhoven), oud 25 j., jm. en Maria Theresia van Jole, oud 24 j., jd. Comelis Geelhoedt (van Axel) oud 22 j., jm. en Francina den Exter, oud 18 j., jd. Geboorten. 3 April. Amatus Aloijsius Eugenius, zoon van Richard August Hendrikus Vermast en van Helena Maria de Vilder. 6 April. Adriana Leuntje, d. van Francois West- strate en van Leuntje Scheele. Overlijden. 2 April. Janna Dubbeldam, oud 12 m., d. van Jacob en van Rosalia Adriana Jacoba Riddering. AXEL. Huwelijks-aangiften. 11 Maart. Marinus Verschelling, oud 23 j., jm. en Sara Dorothea Rinn, oud 24 j., jd'. 27 Maart. Jan Adriaan de Regt, oud 36 j., wedn. en Elisabeth van-de Velde, oud 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 28 Maart. Marinus Verschelling, oud 23 j., jm. en Sara Dorothea Rinn, oud 24 j., jd. Geboorten. 4 Maart. Maria, d. van Marinus van Driel en van Maria de Koeijer. 7 Maart. Sophia Jacoba, d. van Dingenus van den Berg en van Paulina Lamberta Aandeweg. Arman- dus Ludovicus Johannes, z, van Johannes Pie- ter Leon van HeOke en van Augusta Philomena Beck. 12 Maart. Abraham, z. van Abraham Deij en van Paulina Adriana Dieleman. 16 Maart. Pieter Jan, z. van Johannes Daniel Jan- sen en van Johanna Cornelia Simons. 20 Maart. Emma Anna, d'. van Alphonsus Camillus de Brouwer en Angelina van Acker. 22 Maart. Maria Levina, d. van Philippus Jacobus Mar- kusse en van Cathalina Johanna Porreij. Overlijden. 1 Maart. Anna Suzanna Kom- mer, oud 88 j., wed', van Pieter de Visser. 11 Maart. Laurina Adriana Dieleman, oud 64 j., echtg. van Petrus Dieleman. Frangoise Smies, oud 66 j., echtg. van Johannes Lansen. 12 Maart. Maatje den Hamer, oud 83 j., d. van Jacobus en van Francina de Koeijer. 15 Maart. Johanna Dees, oud 70 j., echtg. van Petrus van Fraaijenhove. 28 Maart. Cornelis Soheele, oud 31 j., echtg. van Janneke Goossen. BOSCHK APELLE. Huwelijks-aangiften. 14 Maart. Oscar Marie Poppe (van Clinge), oud 33 j., jm. en Melania Francisca Ferket, oud 38 j., wed. Geboorten. 8 Maart. Ludovicus, z. van Petrus Augustinus de Bakker en van Leon- tina Maria Theresia Jacobs. 18 Maart. Maria Josepha, d. van Josephus Vonk en van Eme- rence Rosalia Kox. Overlijden. 20 Maart. Fredolinus Francis- cus Herman, oud 8 m., z. van Augustinus Comelis en van Emma Christina Otjes. HOEK. Huwelijks-aangiften. 7 Maart. Johannes An- dries Riemens, oud 26 j., jm. en Janneke Anna Riemens, oud 22 j., jd. Gillis Pladdet, oud 32 j., jm. en Aaltje Pieternella Jansen, oud 26 j., jd* Huwelijks-voltrekkingen. 21 Maart. Johan nes Andries Riemens, oud 26 j., jm. en Janneke Anna Riemens, oud 22 j., jd. Gillis Pladdet, oud 32 j., jm. en Aaltje Pieternella Jansen, oud 26 j., jd. Geboorten5 Maart. Pieter Guljaam, z. van Pieter Dees en van Adriana Ramondt. 4 Maart. Johannes, z. van Johannes Neels en van Catharina Brouwer. 30 Maart. Comelis, z. van Thomas Vermeulen en van Cornelia Leijs. Overliiden. 7 Maart. Jan Westerbeke, oud 88 j., echtg. van Francina de Bree. 14 Maart. Maatje Dieleman, oud 69 j., echtg. van Jan Roose. 27 Maart. Anna van Doeselaar, oud 88 j., wed. van Pieter Verelst. 30 Maart. Adriaan. Wolfert, 68 j., echtg. van Maria Franse. SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 15 Maart. Evert Bijl, oud 27 j., jm. en Cornelia Kousemaker, oud 26 j-> jd- Huwelijksvoltrekkingen. 11 Maart. Maurice Gaelens, oud 23 j., jm. en Elisabeth Maria de Vos, oud 21 j., jd. 28 Maart. Evert Bijl, oud 27 j., jm. en Cornelia Kousemaker, oud 26 j., jd. Geboorten. 2 Maart. Estella Maria, d. van Gustaaf Joannes Maria Vferbiest en van Maria Louisa van Leemput. 7 Maart. Gustaaf Poli- dor Irma, z. van Albert Julien Goethals en van Irma Maria Cortvriendt. 10 Maart. Denise Rachel, d. van Gerard Charles de Pauw en van Emma Pharaildis Everaert. 19 Maart. Maria Martha Emerentia, d. v. Rene Claeijssens en van Bertha Maria de Vos. Overlijden. 16 Maart. Agnes Emma Ver- vers, oud 2 m., d. van Andre Carolus en van Irma Virgenie Dierick. 25 Maart. Berta Sie- denie Maria van den Enden, oud 28 j., d. van Franciscus Johannes en van Cecilia Maria Su sanna Lammens. 27 Maart. Paulina Augusta Maria Vercauteren, oud 15 j., d. van Francis cus en van Maria Anna van Heese (overl.). WESTDORPE. Huwelijks-aangiften. 28 Maart. Clement Alfons Wuytinck (van Wachtebeke), oud 27 j., jm. en Germaine Christina van Vooren, oud 21 j., jd. 30 Maart. Oswald Desire Remerij, oud 29 j„ jm. en Alsa Maria Picavet, oud 24 j., jd. Geboorten. 2 Maart. Jacobus, z. van Chris- tiaan de Pooter en van Pieternella Hofman. 8 Maart. Jenny Albertine Aline, d. van Al phonsus Comelis Goethals en van Leonarda Maria van Vooren. Overlijden. 14 Maart. Edmundus van Hecke, oud 73 j., z. van Dominicus en van Euphemia de Guytenaere. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 14 Maart. Johannes van Oort (van Krabbendijke), oud 27 j., jm. en Neeltje Buijze, oud 25 j., jd. 28 Maart. Leendert Jacobus de Regt (van Ter Neuzen), oud 24 j., jm. en Janna Dekker, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekking. 28 Maart. Johannes van Oordt (van Krabbendijke), oud 27 j., jm. en Neeltje Buijze, oud 25 j., jd. Geboorten. 1 Maart. Jacomina Jacoba, d. van Jan Frederik de Jonge en van Elisabeth de Vos. 16 Maart. Janneke, d. van Jakob Wisse en van Pieternella Dekker. 18 Maart. Jacobus Pieter, z. van Cornelis Pladdet en van Geertruida Adriana Jansen. 22 Maart. Wil- lemina Maartje, d. van Frangois Stoffels en var, Maria Berkhout. 26 Maart. Jan Chris- tiaan Pieter, z. van Pieter Mattheus van de Velde en van Jozina Geetruida van de Vrede Overlijden. 1 Maart. Abraham Rouw, oud 64 j., echtg. van Jacoba Wisse. 3 Maart. Leijn- tje de Regt, oud 63 j., wed. van Salomon de Mul. 12 Maart. Frangois Stoffels, oud 67 j., wad'uwn. van Suzanna de Bokx. 30 Maart. Elizabeth Wolfert, oud 62 j., echtg. van Abra ham de Kraker. Jozina Dieleman, oud 77 j., echtg. van Abraham Florussen. DE BRANDKAST VAN DE POLITIE. Te Atlantic City kwam's nachts een slordig gekleed man het politiebureau binnenstappen en vroeg om onderdak. Men wees hem een plaats aan en niemand schonk veel aandacbt aan hem. De politiemannen waren n.l. bezig met een zeer lastig probleem. De groote brandkast van het politiebureau, aldus vertelt de Daily Telegraph, zat op slot en de aanwij- zing van de combinatie, die men moest weten om haar te openen was in de brandkast ach- tergelaten. Niemand wist het ding open te krijgen, tot op een gegeven oogenblik de havelooze, die in een hoek rustig scheen te zitten dutten, zei: Neem me niet kwalijk heeren, ik was vroeger edn van de matadors van mijn beroep. Ik kan elke brandkast openen, als u me maar een stuk schuurpapier geeft. Algemeene verba- zing: men gaf hem een stuk schuurpapier en hij schuurde er de toppen van zijn vingers mee, om ze gevoelig te maken voor het vallen van de sluiting der kloksloten. Terwijl alle politie mannen toekeken, ging de havelooze aan het werk en zei na een oogenblik: nu kan zij open. Een agent draaide aan de kruk en de deur ging open. Rustig vertelde de man verder: Ik was een wereldrecordhouder op dit gebied, maar ik heb in Missouri tien jaar in de gevangenis gezeten en daar bedank ik voortaan voor. De politiemenschen gaven hun helper en vroegeren tegenstander een degelijk maal en een goede slaapplaats en zorgden er bovendien voor, dat hij een eerzaam baantje kreeg om in zijn levensonderhoud te kunnen voorzien. DE WEBELD OVER DERTIG JAAR. Van de Daily Mail is in den loop van dit jaar het lO.OOOste nummer verschenen. Op 4 Mei 1896 was Lord Northcliffe erb(j toen de eerste exemplaren van zijn nieuwe blad van de pers kwamen. Zijn broer Lord Rothermere werpt een terugblik op de geschiedenis van het blad dat zich in Engeland zoo snel populair heeft weten te maken. Nu er ruim dertig jaar sedert de eerste ver- schijning van de Daily Mail zijn verstreken, heeft het blad aan verscheidene mannen van naam gevraagd, hoe de wereld er over weer dertig jaar zal uitzien. Prof. A. M. Low, een bekend ingenieur, is van meening, dat wij in dertig jaar den oorlog nog niet afgeschaft zullen hebben, maar dat de studie van het atoom en de toepassing van synthetische scheikunde ons geleerd zullen hebben, nog drastischer wapens te gebruiken en levensmiddelen samen te stellen die gemak- kelijker op te nemen zijn. „Nieuwe zenuwaan- doeningen en een beweging voor betere maat- regelen om stilte in steden te verkrijgen, voor instelling van gemeentelijke keukens en ande re dingen zullen aan politici een uitstekende gelegenheid geven hun moeilijkheden te ver- gelijken met die van den goeden ouden tijd, waarin men dan zal beweren dat wij nu leven." Robert Esnault-Pelterie, de Fransche pionier van het vliegwezen, voorspelt, dat men binnen 30 jaar voor alle vliegtuigmotors petroleum in plaats van benzine als brandstof zal gebruiken. Men zal die meevoeren in de fuselage. In hon derd uur zal men de luchtreis om de wereld met lichte motors volbrengen en het brand- stofverbruik zal verminderd zijn tot een derde. Over drie jaar reeds zal de mensch in een ,,vuurpjjl" in plaats van in een vliegtuig, tot 1600 K.M. boven het oppervlak van de aarde hoog opstijgen, wat wil zeggen dat hij buiten de atmosfeer zal vliegen. Dan zal men de scheikundige samenstelling van de atmosferen van Mars en Venus kunnen bepalen en den electronenstroom kunnen meten, dien de zon uitzendt. Indien echter de destructie van het atoom binnen dertig jaar bereikt werd, zou het moge- lrjk worden tusschen de planeten te reizen. lets dergelijks verwacht prof. Pio Emanuelli, secretaris van de Vatikaansche sterrenwacht. Binnen dertig jaar zal, voorspelt hij, het pro bleem van verbinding tusschen planeten zijn oplossing nabij zijn. De maan zal de eerste wereld zijn, waarheen buitenaardsche reizen beproefd zullen worden. De eerste stap zal zijn, dat men vuurpijlen met een meervoudige lading naar de maan zendt. Het neerkomen ervan op het maanoppervlak zal door sterke telescopen waargenomen worden. Dan zullen de vuurpijlen verbeterd worden toj het veilig genoeg is voor den mensch om den tocht te doen. Voor dat doel is het noodig ontzaglijke hoeveelheden energie te verkrijgen die wij nog niet hebben. Ook volgens hem moet de destructie van het atoom en het gebruik van het ontzaglijke arbeidsvermogen dat in het atoom opgesloten is, hierin voorzien. „Mis- schien denkt men dat dit edn illusie is. Maar het is een illusie die de wetenschap recht- vaardigt." Prof. C. Oppenheimer, de Duitsche scheikun dige en medicus. is van meening, dat de voor- uitgang van physiologie en pschylogie het mo- gelijk zal maken, dat iedereen zijn juiste plaats in de productie inneemt. ,,Er zal een geslacht van menschen komen dat, zich verheugend in werken, levensbehoeften zal voortbrengen met volkomen heerschappij over de natuur- krachten. Het gevolg zal een geweldige pro ductie van goederen van allerlei aard zijn." De productiviteit van de overbevolkte hoa- gerdistricten van China zal sterk toenemen en de dun bevolkte reusachtige vlakten van Ar- gentinie, Siberie en Australie zullen door pro- ductieve menschen bewoond worden. ANTIEKE SPAARPOTTEN. Het gebruik van spaarpotten is eeuwenotw en ze zullen wel zijn ontstaan in den tijd, dat de metalen geldstukken werden gemunt. Eem der oudste exemplaren van de spaarpotten werd, niet lang geleden, onder de ru'inen van Utica, een door de Phoeniciers gestichte ste den aan de landen om de Midctellandsche Zee, gevonden. Het is een urn uit terracotta, met een kleine gleuf in het midden, welke diende om daarin de geldstukken te doen glijden. De spaarpot bevatte nog zes koperen muntstuk- jes van geringe waarde. Talrijke spaarpotten uit kiei van het gewone type werden ook ge vonden bij de opgravrngen te Pompejie en op andere piaatsen in Italie. Eenige in Rome ge vonden spaarpotten hebben den vorm van een kleinen tempel, een bijenkorf of een doos. Ze waren vaak versierd met figuren, Godheden voorstellende, wier gunst en bescherming de spaarder gaarne voor zich had, zooals Godin Fortuna en Mercurius. Dat het gebruik van spaarpotten zeer populair was en bij d'e oude Romeinen zeer was verbreid, kan ook worden vastgesteld, doordien de modellen van zulke spaarpotten bij het slaan van munten werden gebruikt. Naast de gewone spaarpotten had men ook, dre prachtig waren bewerkt of rijk van snijwerk waren voorzien. PARAPLUIE EN KARAKTER. Uit welke dingen heeft men al niet getracht het karakter der menschen op te maken: Van Lavater's gelaatkunde en Gall's schedelkunde af, zijn er onophoudelijk pogingen gedaan, om uit uiterlijke kenteekenen gevolgtrekkingen te maken ten aanzien van de innerlijke waarde d'er menschen. Bij de wetenschap van Lavater en Gall heeft zich als derde tak van weten schap de schriftkunde aangesloten, en dan komt de lange rij van spelletjes, welke er zich mee bezighouden, volgens de manieren in het dagelijksch leven of lichaamsvormen het ka rakter te doorgronden. Men keek naar den vorm der vingers, in het bij zonder naar dien van den duim, naar d'e wijze, waarop iemand een .sigaar rookt, hoe hij zijn kaart in de tram behandelt enz. Een nieuw kunstje heeft een Engelsche schrijver ontdekt, die het in het bijzonder heeft gemunt op de vrouwen en haar betrekking tot de parapluie. Hij beweert. Een vrouw, die kalm met opgestoken para pluie blijft wandelen, als het reeds lang heeft opgehouden te regenen, is vast en zeker een knappe huisvrouw of een meisje met goeden aanleg om een huishouding te leiden, zeer zui- nig en vlijtig. Een meisje, dat haar parapluie stijf oprolt en er zich daarbij niet om bekommert of zij nog nat is, word't zonder twijfel een oude vrijster. Vrouwen, die haar parapluie nooit oprollen, maar ze altijd los laten uitfladderen, zullen nooit rijk worden, al zou het goud op haar regenen. Een meisje, dat haar parapluie dikwijls ach ter zich aansleept, heeft een leelijk karakter. Men mag haar niet gelooven. Zij heeft een scherpe tong, die haar naasten niet ontziet. Een levenslustig, altijd vroolijk meisje draagt haar parapluie onder den arm ge- klemd, den knop zoo hoog mogelijk boven zich uit. Ziet men een vrouw, die haar parapluie zoo draagt als een lancier zijn lans als hij er mee steken wil, dan kan men er van overtuigd' zijn, dat men een energiek, schrander persoontje voor zich heeft. Een meisje, dat haar parapluie heen en weer zwaait, is in de meeste gevallen lichtzinnig en op vermaak gesteld, maar zij, die haar para pluie bij iederen stap stevig op den grond zet, is even zeker een blijmoedige, offervaardige v pi end in en kan een goede huisvrouw worden. DE ROES DER RECORDS. Niet alleen op het gebied van eten en drin- ken tracht men records te slaan. Ook op mu- zikaal gebied gaan tal van lieden zich te bui ten. Of is het geen prestatie om, zooals nar. Price McBride uit Manchester deed, duizend keer achter elkaar denzelfden wals te spelen? Dat de pianist juist Irving Berlin's „Always" uitkoos als non-stop-stuk, is wel een zonder- ling toeval.-- Een Poolsche jazzband slaagde er oniangs in om drie-en-dertig uur onafgebroken blues en foxtrots ten gehoore te brengen. De Duit- scher Eduard' Kemp bewerkte drie-en-tachtig uur de piano, zonder zijn handen van de toet- sen te nemen; een Italiaansche kunstbroeder speekle zes uur en 20 minuten trombone. Deze tijd moge na de reeds genoemde muzikale re cords kort schijnen, de verhouding wordt ech ter anders, wanneer men weet, dat de zonder- linge musicus al d'ien tijd een waterrad in be weging hield... en dat nog wel met zijn voeten! Blazen en trappen tegelijkertijd moet wel bui- tengewoon vermoeiend zijn! ONGEWOON Een der jongste tusschentijdsche belansen van de National City Bank te New York wees oniangs een saldo aan van 165.479.525 dollar 99 cent, een krom bedrag, dat een courantenlezer dermate ergerde, dat hij besloot den directeur- generaal der bank een cent toe te zenden, ten einde het bedrag rond te maken. 165.479.526 dollar dus. De directeur-generaal was zeer getroffen, niet alleen door het feit dat hij zijn balans op zulk een gemakkelijke wijze kon afronden, maar tevens door de belangstelling, welke de schenker voor zijn bank toonde. Hij liet diens brief in fascimile afdrukken in het maande- lijksch orgaan der bank, met een onderschrift echter, waarin hij mededeelde dat de „bank- ethiek" verbiedt om een conto, al is het maar een cent te crediteeren, wanneer deze niet met- terdaad werd verdiend. Daar de schenker zijn naam niet had vermeld, kon hij het .bedrag" niet terugsturen, doch hij achtte het zijn plicht het te bewaren en veilig te deponeeren als een herinnering aan een onbekende met zin voor het kleine, dat groot kan wezen en met werke- lijk financieele belangstelling, zij het dan ook in proporties, welke in het bankwezen vaak over het hoofd worden gezien--- MELK EN VISCH. Het melkverbruik in ons land is, gerekend naar een maatstaf van 0.25 L. per dag per hoofd de bevolking, te stellen op 960 mil- lioen liter. Wanneer deze plas verdeeld werd over tankwaigens, elk met een capaciteit van 15.000 L., dan zouden er 64.000 wagens aan elkaar gekoppeld moeten worden, die tezamen een afstand besloegen, slechts 24 K.M. min der dan tweemaal het traject Assen— Maastricht. Ofschoon wij Hollanders lang niet zoo veel zee- en rivierbanket eten als onze treilers en hengelaars vangen, is de per jaar ver- bruikte hoeveelheid toch nog van dien am- vang (pl.m. 122 millioen K.G.), dat zij, in IJmuider treilers van 35 M. lengte geladen, een vloot van 2395 treilers zou vullen, wat neerkomt op drie rijen, aaneengesloten lig- gende van Rotterdam tot Hoek van Holland

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6