MUNHARDTS Mferkhanden PUROL SPORT. QEMEHGDE BKRICHTKH. INGEZONDEN mededeelingen. Sprooien komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol Bij alle Drogisten. TERUGGAVE VAN KERKELIJKE GOEDEREN. TER NEUZEN, 3 APRIL 1929. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. RECHTSZAKEN. VOETBAL. v.—t. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN F.F.N TENTWAGEN IN DE HAARLEMMERTREKVAART GEREDEN. afgezet te worden. Een tusschenweg zou zijn dat hjj gedwongen werd, ten, behoeve van zijn schoonzoon prins Pierre afstand te doen. Hij kon zich dan voegen bij de andere vorsten in ballingschap die onder de palmen van Monaco over vergane grootoheid mijmeren. De Fransche Kamer heeft met 331 tegen 25b stemmen het wetsontwerp aangenomen op de teruggave der gerequestreerde kerkelijke goederen, bepalende, dat een resteerend be- drag van 21 millioen francs aan de congregra- ties zal worden teruggegeven. De afgevaardigde Francois Albert had een tegenvoorstel ingediend, dat echter door Tar- dieu werd bestreden, die de kwestie van ver- trouwen stelde. Dit tegenvoorstel werd daar- op door de Kamer met 315 tegen 255 stemmen verworpen. WAAROM DE OPSTAND IN SPANJE IN JANUARI MISLUKTE. In Januari ontstond, zooals men zich her- innert, in Spanje een opstand tegen de dicta- tuur. Te Valencia hadden de rebellen hun hoofdkwartier en zij rekenden er op, met den steun van het artillerie-korps, de macht van Primo de Rivera te breken. Dat deze poging niet gelukte, is, volgens den correspondent te Madrid van de Temps, te dahken aaneen vrouw. De ex-premier Guerra, die in Parijs zat, was naar Valencia vertrokken, om daar met den gouverneur der stad, generaal Castro Girona, de opstandelingen te leiden. Toen Guerra in Valencia aankwam, vond hij Girona, op wiens hulp hij vertrouwde, merkbaar voor zijn plan- nen bekoeld. De oorzaak? Op het laatste oogenblik had mevrouw Girona van de plannen tot opstand gehoord en haar man gesmeekt om zich daar niet mee in te laten. De generaal wilde eerst van geen wijken weten. Zijn vrouw riep de hulp van den aartsbisschop van Valencia in. Tegen deze beiden was Girona niet opgewas- sen^En hij steunde Guerra niet. Toch nam de regeering maatregelen tegen Girona; hij werd gearresteerd en gevangen gezet. En wederom zijn het zijn vrouw en de aartsbisschop, die hun invloed aanwenden om gratie voor hem te verkrijgen. KONINKL. NEDERL. SCHOUWBURG VAN GENT. De gisteravond in het „Concert- en Bios- coopgebouw" alhier gegeven tooneeluitvoering door het gezelschap van den Koninkl. Nederl. Schouwlburg van Gent, directeur de heer Karel van Rijn, is een waar succes geworden. De toeloop van de bezoekers was van dien aard, dat velen moesten worden teleurgesteld. Het tooneelspel „Vier dagen uit het leven van een Zangeresje" van Beraauer en Ooster- reicher, is van afwisselenden inhoud. Het biedt tooneedtjes die aanleiding geven tot uitbar- stende vroolijkheid, maar toch loopt er steeds een tragischen levensdnaad door, die van het zangeresje, welke op fatsoenlijke wijze haar brood zocht te verdienen, doch bij haar verder leven dat bestaan steeds als een noodlot aan zich ziet vdstklemmen en zich aan haar wre- ken, als zij ,,ook ee-ns gelukkig wil zijn, zoo als anderen". De titelrol, die van de chanteuse Tilly Hasselbergs, bleek een glansrol voor -mej. R. Hermans, wiie het daarvoor niet aan bij - valsbetuigdngen ontbrak, waarin verder ook in de eerste plaats mevr. Ada van Duyl, als de sohoonimaakster Rosa, en de heer G. van der Meulen, als Garhard van Wemecke, terecht deelden. De verschillende verdere rollen werden ook naar waarde bezet door mevr. C. van der Wielen, mej. Bouuaert en de heeren Van Rijn, Fierens, Cauwenberg, Van Crom- brugge en anderen. Het overtalrijike publiek heeft zich blijkbaar bijzonder geamuseerd en was niet karig in zijn b ij valsb etuigi n g en MINISTER LAMBOOY IN ZEELAND. De minister van Defensie, de heer Lambooy, heeft Donderdag Vlissingen bezocht ear daar de verschillende inrichtingen van het loods- wezen, als het betonningsmagazijn enz. be zocht, in gezelschap van den inspecteur-direc- teur van het loodswezen. Na dit bezoek heeft de minister zich aan boord van het loodstrans- portvaartuig „Coertzen" begeven, waarmede een tooht werd gemaakt naar Ter Neuzen en Hansweert en vervolgens werd doorgevaren naar Bath, waar de minister de „Coertzen" verliet om per tredn naar de residentie terug te keeren. HET „GROENE KRUIS". Donderdagavond 1.1. hield de Vereeniging „Het Groene Kruis" in de bovenzaal van den heer De Vrieze haar jaarvergadering. De opkomst was zeer gering. Na opening en lezing der notulen werd het jaarverslag voorgelezen. Hieruit bleek dat het ledental op 1 Jan. 1929: 1284 bedroeg. Ale een bizonderheid kunnen wij meedeelen, dat in 1928 werden afgeschreven wegens be- danken of vertrek 54 namen en dat in het- eelfde tijdsverloop ook 54 nieuwe namen werden geboekt. In het bestuur had een wij- ziging plaats doordat de heer P. A. van Hoeve bedankte, omdat hij thans in de kom is komen te wonen en niet meer als bestuurs- lid voor Sluiskil kan fungeeren. Het bestuur heeft hierin voorzien door een tijdelijke be- noeming van den heer J. P. v. Doeselaar te Sluiskil. In de verpleging is in zooverre ver- anderinig gekomen, dat de wrjkverpleegster- huisbezoekster Zuster B. J. Koole vertrok wegens huwelijk. Zuster Dieleman kan weer haar vollen arbeid verrichten, zoodat alles in de beste orde verliep. In 1928 werden door de zusters afgelegd in 132 gezinnen 3056 bezoeken, hulp bij over- lijden werd 41 maal verleend; bij kleine ope- raties werd 21 maal geassisteerd; 7 personen werden geholpen door massage en 8 maal hulp verleend bij transport en 1 maal bjj operatie in het ziekenhuis; betreffende de T. B. C.-bestrijding werd in 1928 zorg be- steed aan 36 gezinnen met 52 patienten; door vertrek werden hiervan afgevoerd 6 gezin nen met 8 patienten, terwijl de zorg op Jan. 1929 zich uitstrekte over 31 gezinnen met 45 patienten. In deze gezinnen werden 549 bezoeken afgelegd, waarvan 132 tevens verpleging vereischte en 9 bezoeken voor moatsohappelijk werk. Ontsmetting werd 2 maal uitgevoerd; woningverbetering geschiedde in 6 gezinnen en 4 ligtenten wa- ren voor dit doel in gebruik. Naar Sanatoria, Koloniehuis en Obs. Paviljoen werden 6 pa tienten uitgezonden. Door de zusters werd als uiting van groote tevredenheid ontvangen van hen wien ze hulp geboden hadden, een vrij groot bedrag aan eontanten en wel: 2 X /40; 7 X 10; 5 X 5; 7 X 2,50; 2 X f 2; 1 x 1,50; 7 x /I en 1 x 0,50, te samen f 205,50. Rekening en verantwoording 1928. Totaal ontvangsten 5204,64^; uitgaven f 5130,46-\ Batig $aldo f 74,18. De 'begrooting voor 1929 wees in ontvang en uitgaaf een bedrag aan van f 5270. Rekening en verantwoording afd. T. B. C. In totaal ontvangen en uitgegeven f 1579,12". Begrooting voor 1929 in totaal 1750. De kasnazieners de heeren N. J. Harte en W. Vellekoop hadden alle bescheiden nage- zien en alles accoord bevonden. Met goed- vinden der vergadering zullen deze heeren bij vemieuwing gevraagd worden deze taak voor 1929 op zich te nemen. Uit het rapport van den Magazijnmeester bleek, dat in 1928, 475 briefjes waren uitge- reikt voor materialen. Het aantal materialen dak uitgegeven is kan op 900 gebracht worden. Bij monde van den heer Joh. Feij werd gerapporteerd, dat bij de gehouden inspectie over de materialen alles in orde bleek te zijn. Hij maakte er de opmerking bij, dat alles er op wees, dat in de toekomst een grootere bergruimte wenischelijk zal zijn. Daarom zou hij 't ibestuur gaame in overweging willen geven dit jaar al vast eens rond te zien. Hier- over werd een korte bespreking gehouden. Ten slotte werd goedgevonden, dat het be stuur over kan gaan tot kleine veranderingen die noodig mochten blijken in het belang van berging der materialen en dat, wanneer moet overgegaan worden tot grootere uitbouw, de leden ten alien tijde door het bijeenroepen van een ledenvergadering daarin zullen er- kend worden. De aftredende bestuursleden de heeren Dr. Van Pienbroek en Joh. A. Feij werden met bijna algemeene stemmen herbenoemd. Voor Sluiskil werd nu definitief benoemd de heer J. P. v. Doeselaar. De rondvraag gaf geen aanleiding tot bi- zondere bespreking. Alleen werd nog ge vraagd of de destijds verhoogde contributie vlot verliep, waarop door de Magazijnmeester geantwoord werd, dat de betaling der con tributie bizonder goed verloopt. Hiema sluit de vice-voorzitter (de voorz. was inimiddels weggeroepen) de vergadering met dank aan de aanwezigen. Nog kan meegedeeld worden, dat inplaats van Zuster Koole benoemd is geworden Zuster Jezeer. RIJYVIELDIEFSTAL. Enkele dagen geleden trachtten enkele Belgen alhier rijwielen te verkoopen, waarom zij weTden aangehouden. Uit het eerste on- derzoek kon niet worden vastgesteld, dat die rijwielen ontvreemd waren. Thans is gebleken, dat dit wel het geval is. Daar die rijwielen hier werden verkocht, zijn deze door de gemeentepolitie op last der justitie in beslag genomen. Getracht zal worden, dat de koopers daar- van, die geheel te goeder trouw handelden, zullen worden schadeloos gesteld. OVERTREDING DRANKWET. Door de gemeentepolitie alhier werd proces- verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank, zonder het vereischte verlof. MANTEL OjfGERUILD. Tijdens een bal op tweeden Paaschdag jl. werd een goede mantel weggenomen en daar voor een oude in de plaats gehangen. Het spreekt vanzelf, dat de eigenares hier- door zeer gedupeerd is Ieder, die hieromtrent inlichtingen kan ver- sohaffen, wordt verzocht zich bij den Inspec- teur van politie alhier te vervoegen, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk. A. WOLFERT. f ,,Zoo U het hart tot spreken dringt, zoo spreek" Deze woorden van De Genestet, uitgespro- ken bij het 25jarig jubileum van onzen thans maar 51 te vroeg ontslapen burgervader, ze klinken ons nog in de ooren, liggen ons nog versch in het geheugen! We zien hem nog staan, deze ondanks den leeftijd nog zoo krachtige figuur, te midden van de velen, die hem kwamen getuigen van de vele achting en waardeering die hij zich had weten te verwerven! Die velen, die op- danks den hem eigen eenvoud, wenschtep te eeren waar eere verdiend werd! Toen!Toen was ons hart vervuld van blijdschap en hoop. Van blijdschap, omdat we ons in het bazit wisten van een burgemeester die onze ach ting waardig was, in zijn ambtelijk en in zijn particulier leven! Van hoop, omdat we de stille verwachting koesterden, dat we op nog vele jaren onder zijn bestuur zouden kunnen rekenen. En thansWeemoed stemt ons hart bij het zoo plotseling verscheiden van dit werkzame leven, dat reeds zooveel had ge geven, en waarvan wij nog zooveel hadden kunnen verwachten. Eenvoud, oprechtheid en werkzaamheid! Dat waren de edele eigenschappen waarmede hij deze wereld heeft gediend, tot in de laat ste minuten van zijn leven. Zeker, wij weten het! Ook hij heeft critiek ondervonden, ondanks het vele goede voor onze gemeente door hem gedaan. Ook hem is niet gespaard gebleven, datgene, wat iedereen ondervindt, die een leidende positie in de maatschappij inneemt. „Wie aan den weg timmert, heeft veel hekijks!" En er is door hem getimmerd, veelzijdig en veel! Doch wij durven het hier openlijk uitspreken: hetgeen door hem is verricht, is het bekijkenswaard en verdient waardeering. En dht zijn werk gewaardeerd werd, is ge bleken uit de vele voomame functies door hem bekleed. Als autoriteit en leider mocht men hem gaame, heeft men hem naar waarde weten te schatten, niet alleen in zrjne omgeving, maar tot ver in den lande. Zrjne benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau is hiervoor mede het bewijs. Ruim 28 jaren heeft hij onze gemeente be- stuurd, met krachtige hand, onpartijdig heeft hij gewerkt aan haar welzijn, eerbied en ont- zag afdwinigend aan alien die met hem samenwerkten. Ondanks zijn vele particuliere werkzaam- heden heeft hij zich geheel gegeven aan de gemeenschap en helder van geest, tot de laatste minuut, en niettegenstaande zijn in- nerlijk lijden, heeft hij belang getoond in den gang van zaken in zijne gemeente. Het verlies voor de familie is ontegenzeg- gelijk zwaar, doch het moge haar een troost zijn, dat de deelneming tot ver buiten de ge meente reiken zal en dat hij is heengegaan, hooggeacht en gewaardeerd, door alien die hem van nabij hebben gekend. Hij ruste in vrede! BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziek- ten over de week van 17 tot en met 23 Maart in de provincie Zeeland bedroeg; roodvonk: Aardenburg 1, Ellemeet 1, Goes 3, Philippine 1, Tholen 1, Wemeldinge 1; diphtheritis: St. Annaland 2, Hontenisse 1. In genoemde week zijn geen gevallen van encephalitis na inentfng ter kennis van het Staatstoezicht op de Volks- gezondheid gekomen. (St.ct.) ruw, I'ood of beschadigd worden weer spoedig gaaf en zacht met Doos 30 ct. Competitiestand 3e Klasse A. ZEEUWSCH TECHNISCH INSTW UUT. Op Donderdag 28 Maart werd in hotel Cen- traal te Goes algemeene vergadering gehou den van den cursus voor waterbouwkundig op- zichter te Goes. In zijn openingsrede memoreerde de voorzit- ter, de heer W. H. J. van der Hooft, directeur der Zeeuwsche Betonmaatschappij te Kloetin- ge, dat wegens ruimeren opzet der organisa- tie voortaan de naam Zeeuwsch Techn. Inst, gevoerd zal worden; dat in 1928 wegens ver trek van den heer C. W. Heule naar Ooster- beek in diens plaats als leeraar optrad de heer C. Baggerman, techn. ambt. van den. rijkswa- terstaat te Vlissingen; dat met ingang van 1 Febr. 1929 tot tjjdelijk leeraar in de bouw- kunde werd benoemd de heer P. Wilschut te Goes; dat in 1928 door 29 cursisten aan het eind-examen werd deelgenomen, waarvan 27 slaagden, die thans alle als opzichter geplaatst zijn. Voor den nieuwen cursus hebben zich in 1928 weer voldoende candidaten aangemeld. Door leerlingen uit alle deelen der provincie worden thans de lessen gevolgd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat in 1928 de volgende excursies gehouden zijn; 1. Naar de havenwerken in Rotterdam; 2. Een tweedaagsche reis naar Belgie, vnl. ter ibezichtiging der steengroeven te Les- sines en Quenast onder leiding van den heer Jac. de Dreu te Goes; 3. Een driedaagsche studiereis van de lee- raren naar de Zuiderzeewerken, waarbjj de voile medewerking van den dienst van de Z. Z. W. werd genoten; 4. Eenige kleinere excursies in de provin cie. Op ruime schaal zijn inlichtingen ingewon- nen, betreffende oud-cursisten en werden gun- stige informaties verkregen, zoodat het onder- wijs blijkbaar in de juiste richting gegeven wordt. Ook hieraan is wel te danken de vlotte plaatsing der afgestudeerden, benevens het feit, dat vele der oud-cursisten snel promotie maken. Talrijke tevredenheidsbetuigingen mocht het bestuur ontvangen. Het aantal cursisten maakte het mogelijk d'e leerlingen te splitsen in groepen met theore- tisehe voor-opleiding (H.B.S., Mulo, enz.) en leerlingen met meer practische voor-opleiding (ambachtsschool, enz.). In 1928 werd de bibliotheek, benevens de bouwmaterialen-collectie, aannwkeljjk uitge- breid, terwijl tevens voor het onderwijs in landmeten en waterpassen weer eenige instru- menten werden aangeschaft. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het jaar 1928 financieel niet voor- deelig sloot. De kosten voor eind-examen en excursies, benevens de uitbreiding van het aan tal lesuren voor een der groepen met 50 waartegenover geen verhooging van het les- geld werd gesteld, hadden een achteruitgang der kasmiddelen tengevolge. Tot versterking van het reservefonds kon dan ook niet worden overgegaan. Waar zonder suhsidie wordt ge werkt, is een uiterst zuinig beheer noodig, hoewel momenteel de toestand iets gunstiger is. De penningmeester spreekt de hoop uit, dat in 1929 het studiefonds toereikend zal worden om een studiebeurs beschikbaar te kunnen stellen. De wenschelijkheid werd nog besproken van instelling van een suppletiecursus voor gewapend beton (ontwerpen en berekeningen). Er wordt besloten nieuwe leerlingen toe te laten per 7 September 1929, terwijl er naar gestreefd zal worden, dat voortaan ieder jaar examen kan worden afgenomen. HOEK. Zaterdag werd alhier de eindles gehouden van het eerste leerjaar van den algemeenen tuinbouwcursus alhier. Tegenwoordig waren de Rijkstuinbouwconsulent en het bestuur. Na het stellen van vragen uit de behandelde leer- stof, door de heeren H. L. K. Leijs en W. J. Robijn, werden naar het tweede leerjaar be- vorderd: C. Dekker, J. L. Dieleman, C. J. Die leman, W. Dieleman, J. Dieleman, J. J. Donze, W. de Groote, D. A. Hamelink, J. J. de Jonge, P. Klaassen, P. B. Lantsheer, M. F. Lauret, A. J. Lauret, A. J. Lijbaart, A. H- Pladdet, H. Pladdet, P. M. Schoof, G. Taelman, F. Tolle- naar en V. N. Voerman. ZAAMSLAG. Maandagnamiddag, toen een onweder over onze gemeente heenging, sloeg het hemelvuur in de landbouwschuur op de hofstede, be- woond door de heer D. Dees, terwijl diens zonen zich in de schuur bevonden. De vuur- straal nam zijn ,weg langs de strootas en door den paardenstal, alwaar een paard tegen den grond viel en kreupel opstond. Aan en1 kele houtdeelen weird overigens schade toe- gebracht. HULST. Voor het eind-examen der ambachtsschool alhier, afd. timmeren, zijn geslaagd: A. Buijsse, Hulst; J. Bolssens, Clinge; P. An- driessen, Walsoorden; A. Verstraeten, Axel; C. Courtin, Kloosterzande. Voor het eind-examen der avondteekenschool zijn geslaagd: E. Jonckheijm, Stoppeldijk; P. Andriessen, Walsoorden; 0. Krieckaert Stop- peldijk; A. d'Hondt, Hulst; R. Bleijenberg, St. Jansteen; L. de Wilde, Hulst; A. van Mosse- velde, Koewacht; P. Schelfout, Hulst; J. Jans- sens, Hulst. Arr.-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 3 April 1929. M. M., oud 19 j., zonder beroep te Axel, is wegens valsohheid in geschrifte, veroor- deeld tot 25 boete of 25 dagen hechtenis. Afdeeling TV. Wedstrijduitslajgen van Maandag. le Klasse. EindhovenW ilhelmina 3—2 B.V.V.N.A.C. 3—0 M.V.V.—P.S.V. 2—1 N.O.A.D.Willem H 2—2 RoermondL.O.N.G.A. 3—3 2e Klasse. BredaniaDon-gen 2—2 VlissingenDoako 2—1 MiddelburgGudok 5—2 3e Klasse. ZierikzeeHulst 1—3 Temeuzen^Vlissingen 2—0 GoesWalcheren 5—0 ire a> re re verl. doelp. *o CO •p n •S "x- c 3 14 12 2 <51-10 24 14 10 4 51-10 24 14 8 4 2 40-17 20 14 6 3 5 27-21 15 15 5 4 6 28-41 12 13 5 1 7 30-49 11 12 3 1 8 18-46 5 13 2 1 10 24-37 5 13 1 1 11 13-43 3 Temeuzen Hulst Goes Walcheren Sinoto Zeelandia H Zierikzee Vlissingen II Middelburg H Zierikzee 2 punten in mindering wegens niet opkomen. S.I.N.O.T.O. idem. TemeuzenVlissingen II. 20. Maandag had Terneuzen het tweede elftal van Vlissingen op bezoek. Er woei een zeer iharde wind, zoodat van mooi spel geen sprake was. Toch heeft het aan spanning niet ont- broken, want het spel ging vlug op en neer en beide doelen verkeerden herhaaldelijk in ge- vaar. Na een tijd spelens richtte den linksbui- ten van Tem. een schot op doel; den doelver- dediger van Vliss. poogde den bal te stoppen, doch door den wind veranderde deze plotse ling van richting enTern, leidde. Voor de rust ontkwam Tem. nog eenige malen op ge- lukkige wijze aan een doelpunt. Met 10 voor de thuisclub werd gedraaid. In de tweede helft speelde Temeuzen met den wind in het nadeel; toch was zij nu meer in den aanval dan voor de rust; doch ook Vliss. gaf geen krimp. Als na een half uur een schermutseling voor het doel van Vliss. plaats had, was het weer den linksbuiten van Tem., die met een prachtige kopbal doelpuntte, 20. Met dezen stand kwam ook het einde. Temeuzen 3 verloor in Hulst van Hulst 2 met 62. TERNEUZEN—HULST. Aanstaande Zondag heeft alhier de ontmoe- ting plaats tusschen Terneuzen en Hulst. Beide vereenigingen beschouwen dit vrijwel als de beslissinig omtrent het kampioenschap, zoodat het aan spanning en zeker ook aan belangstelling niet zal ontbreken. WIELERBAAN SAS VAN GENT. Een goed geslaagde openingsmeeting. Zondag opende de Sassche wielerbaan hare poorten en werd een 100 K.M. koppelrace ver- reden, die over het algemeen wel aan de ver- wachtingen heeft voldaan. Ondanks het koude weer, hadden zich tegen het aanvangsuur toch nog circa 2000 toeschou- wers in en rond de baan opgesteld, om de ri- valen aan het werk te zien. Het programma op zich zelf was die belangstelling overwaard. De Hollanders Braspenning-Pijnenburg lokten de eerste jachten uit en wisten op 20 meter na een ronde voorsprong te bemachtigen, uit een zeer mooie en aanhoudende jacht. Tenslotte bleek de overmacht van het peloton toch door- slaand, waardoor de dappere renners hun ronde niet konden winnen. Nadien wist het tweetal Duvivier-Jan Meeuwis zonder veel strijd, juist voor een klassement, een ronde te pikken, waardoor dit tweetal de leiding nam, om deze in het verdere verloop van den wedstrijd hard- nekkig en met succes te verdedigen. In de klassementen ging de strijd in hoofdzaak tus schen 0. de Bruycker en Pijnenburg. De twee eerste klassementen van Pijnenburg waren su- perieur, hij had dan ook een welverdiende ova- tie van het publiek in %ntvangst te nemen. Daarna bezette hij twee tweede plaatsen en* een vierde. Het koppel Braspenning-Pijnenburg heeft een zeer goeden indruk nagelaten, echter zal wat meer ondervinding over 100 K.M.-afstan- den hen dezen zomer wel van pas komen. Aan het eind van den wedstrijd waren zij vermoeid. Van der Horst-Bakker vielen eenigszins tegen. Eerstgenoemde mist oefening. Van de overwin- naars was Duvivier de beste. Hij maakte den besten indruk, Jan Meeuwis stond hem flink bij. Ranschaert-Rielens kunnen op een goeden wedstrijd terugzien, terwijl gebr. Picavet even- eens niet slecht reden. Oderie leverde een flink debuut bij de profs, terwijl van Hee-De Bruy cker, alhoewel de zwakste ploeg, toch voor wat leven in de brouwerij zorgden. Als totaal-uitslag melden we: Duvivier-Jan Meeuwis 24 punten. Op een ronde; Verschelden-O. de Bruycker 8 p., Pijnenburg- Braspenning 10 p., C. Debaets-Oderie 19 p., Ranschaert-Rielens 22 p., Gebrs. Picavet 24 p., Van Hee-G. de Bruyker 25 p. De tweede meeting wordt gehouden op Zon dag 21 April a.s., als wanneer zal worden ver- reden een omnium tusschen de koppels Jan van Kempen—Ranschaert en Verschelden-De Bruycker. WIELERBAAN KAPELLEBRUG. Een wedstrijd met pech, en een tevreden publiek. Het zag er den tweeden Paaschdag met het weer al bijster slecht uit voor de openingsmee ting op de Jansteensche baan. Te circa half drie, het aanvangsuur der wedstrijden, regen- de het, zoodat sleehts tegen drie uur met de voorstelling der ploegen kon worden begon- nen. Ondanks het slechte weer, hadden zich toch nog ruim 1000 toeschouwers naar Ka- pellebrug begeven, om het programma te zien afwerken. Jan van Kempen werd bij zijn in- trede in de baan met applaus begroet, terwijl ook Bakker de sympathie van het publiek we] weet te winnen. Nadat de voorstelling der ploegen was af- geloopen, maakte een regenbui de baan weer onberijdbaar voor een half uurtje, waarna het bestuur met goeden moed liet starten. Direct werden er mooie jachten uitgelokt, die het publiek bijzonder ambieerden en werden ron- den genomen en verloren. Aan den 23sten ki lometer moest echter worden afgebeld voor een hagel- en onweersbui, die ongeveer drie kwartier de zaak stop zette. Het optimistische bestuur gaf echter den moed niet op, En weer kon men na deze onder- breking laten starten. Wat het publiek hierna te zien heeft gekregen, heeft een ieder ten hoogste bevredigd. Het was een aaneenscha- keling van jachten, waarbjj vooral Van der Horst-Bakker, die veel beter waren dan den vorigen dag te Sas van Gent, Jan van Kem- pen-Ed. Picavet, Duvivier-Hector Picavet en Oderie aan deelnamen. Laatstgenoemde bracht in het derde klassement zijn talrijke supporters uit Westdorpe in vervoering, door den sprint van Jan van Kempen te winnen. Als einduitslag noemen we: Jan van Kempen-Ed. Picavet 12 punten, RielensdJderie 17 p., Duvivier-Hector Picavet 19 p., Bakker-van der Horst 19 p. Op een ronde: Degroote-Van de Velde 17 p. Op twee ronden: Scheerens-Degelas 18 p., VerscheidenDe Bruycker 23 p. Van Kempen-E. Picavet hebben verdiend ge- wonnen. Oderie was een ware openbaring, terwijl het koppel Duvivier-Hector Picavet zeer soepel reed. Bakker-Van der Horst zorgden voor de animo en hebben het publiek op mooi werk vergast. In totaal werden er circa 70 K.M. gereden. Het publiek was over den wedstrijd uiterst te vreden. Op 28 April tweede meeting, eveneens voor beroeps renners. werken zonder kramp of pijn Doos 60cent. Bij Apoth.en Drogisten GEMEENTELIJRE EN DISTRICTS- ARBEIDSBEURS TE TER NEUZEN. Op 1 April stonden als werkzoekendeo (hetgeen niet altijd beteekent dat zij werfc- loos zijn) bij de arbeidsbeurs ingeschreven: 1 Maart. Transport en losse arbeiders 183 290 Timmerlieden 1 If Opperlieden 2 T Schilders 1 S Metselaars IS Zeelieden 4 0 Voermanskneoht 1 1 Fabrieksarbeiders T Landarbeiders 3 11 Stucadoor 1 Centrale-Machinist 1 1 Magazijnknecht-Timmerman 1 1 Chauffeur 1 1 Bakkersknecht 1 1 199 Bij de Correspondentschappen Axel Boschkapelle Clinge Graauw Hoek Hulst Philippine Koewaoht Retranchament St. Jansteen Stoppeldijk Sluis Westdorpe Zaamslag Zuiddorpe 20 10 14 17 1 20 36 121 36S 04 60 26 01 123 130 42 33 12 18 24 28 88 44 81 852 Tweeden Paaschdag had aan de Haarlem- mertrekvaart nabij Leiden een droevig oage- val plaats, waarbij drie menschenlevens ver loren zijn gegaan. De 17-jarige J. van der H., een zoon ran den landbouwer van der H. uit Zoeterwoude, was met zijn 52-jarige moeder, het ll-jarige zusje Adriana en zijn broertje Gerard van 7 jaar, met paard en rijtuig (een z.g. tentwagen) naar Warmond gereden, om daar twee leerlin gen van het groot-seminari, zijn 20-jarigen breeder Hendericus en diens vriend den 17- jarigen W illem van J., te halen, die een vrij en dag bij de familie in Zoeterwoude zouden door- brengen. Op de terugreis, circa een uur in den middiag, schrok het paard, tegenover de Groenoordstraat nabij Leiden, van een omge- kapten boom, terzijde van den weg, week plot seling te veel naar den rechterkant uit, met het gevolg, dat het rijtuig kantelde en in de vrij diepe Haarlemmervaart terecht kwam, het paard meetrekkend. Er kwam onmidd'ellijk van alle zijden hulp opdagen, maar het red- dingswerk werd zeer bemoeilijkt doordat de kap van het rijtuig eerst moest worden sluk gesneden. Nadat na eenige tijd alle inzittenden op het droge waren gebracht, bleken bij de moeder, het dochtertje Adriana en het zoontje Gerard de levensgeesten geweken. De lijken zijn met ziekenauto's naar Zoeterwoude vervoerd. Het geval verwekt in het dorp groote onit- steltenis en de deelneming in het lot, dat de familie v. d. H. getroffen heeft, is algemeen. Het verhaal van ooggetuige. De „Tel." heeft een onderhoud gehad met schipper W. Harland, die zich onmiddellijk na dat het ongeluk was gebeurd, te water heeift begeven, en waarlijk bovenmenschelijke po- g-ingen in het werk gesteld heeft om de per sonen, die zich nog in het het rijtuig bevonden, te redden. „Ik kwam juist bij mijn baas vandaan", a<l- dus de heer Harland, „toen er opeens een. jon- gen tegen mij riep: Ji-ijk eens, daar gaat een paard en wagen te water. Toen ik keek, lag de wagen er al in. Zonder mij een oogenlblik te bedenken, trok ik mijn jas uit, gooide m'n pet af en sprang te water. Toen ik naar dan ongeveer zeven meter uit den kant liggenden wagen was gezwommen, zaten er nog drie per sonen in: de moeder, een dochter en een jom- gen. De 23-jarige H. had waarschijnlijk, toen de wagen reeds in 't water lag, nog kans ge- zien, het portier te openen, en er met ejjn vriend van L. uit te kruipen. Vermoedelijk is de deur door den drang van 't water of door zuiging weer dicht geslagen. 'k Begon naar de deur te zoeken, doch ik kon h$ar niet vinden. Daarna probeerde ik met mijn vuist de ruitesn in te slaan, hetgeen mij evenmin gelukte. On- derwijl riep ik naar de menschen, die aan den kant stonden, en dat waren er zeker wel een paar honderd: „Komen jullie mij dan toch hel per! of gooi mij een bijl toe!" Er werd echter teruggeschreeuwd, dat zti niet konden zwemmer. 't Gillen van t publiek was zoo hevig, dat ik op het laatst niets meer kon verstaan. Ik ben toen boven op de kap geklommen en heb geprobeerd, die in te trap- pen, maar ook dit gelukte mij niet. Eindelijk werd mij een hakbijl toegeworpen. Ik ving het voorwerp op, maar verloor het weder. Een tweede hakbijl, die mij werd toe gegooid, miste ik eveneens, maar de derde wist ik te grijpen. Daarmede heb ik toen de kap ingehakt. Zeker een kwartier of twintig minuten heb ik zoo alleen gewerkt. Toen kreeg ik hulp van mijn buurman van Leeuwen, die zich ook zan der een oogeniblik te aarzelen, zoodra hij op de plaats van het ongeval was aangekomen, te water begaf. Na hem kwamen er nog meer, zoodat wij tenslotte wel met zijn vjjven of zessen om het rijtuig heen zwommen. Maar u begrijpt, dat dit het werk niet heeft ver- gemakkelijkt. Ik had soms niet eens behoor- lijk gelegenheid', om mij te bewegen en mijn bijl te hanteeren. Had ik eerder hulp gekregen dan hadden wij de menschen zeker kunnen redden. Nu was het te laat. Toen ik met mijn buurman eindelijk een S3-^ in de kap had ge- hakt, dat groot genoeg was om de inzittenden er doonheen te trekken, heb ik de slachtoffers een voor een uit den wagen gehaald. Eerst de vrouw, toen dc dochter, en eindelijk den zoon. Ik dacht, dat ik,bij de moeder nog eenige teekenen van leven bespeurde, maar dat zal verbeelding zijn geweest, want alle moeite, die later gedaan is om de levensgeesten op te wekken, is vergeefsch geweest. Toen wij eindelijk drie slachtoffers geivon- den hadden, riep iemand van den weg: „Er zit er nog een in". Opnieuw heb ik toen ge- doken, ben in den wagen gekropen, maar heb

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2