ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. ASMRm FLORA'S Kuikenvoeder No. 8356. Woensdag 3 April 1929, 69e Jaargang. b~u i T e k I a n d. ZORGT VOOR UW KUIKENS! ABONNEMENTSPRIJ S: BINHEHLAND. FEUILLITOV B. M Hl tabletten U voelt zich vervelend of onwel Een ASPIRIN belpf zeker en snel. (BAYER LET Op ORANJE BAH^ INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Fa A. VAN OVERBEEKE-LEUNIS COURA •m Binnen Ter Neuzen f 1.40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetalinq fr. per postif 6,60 per jaar - Voor Belqie en Amerika f 2,25, overiqe landen 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bi] vooruitbetalinq. Dit blad vcrschijnt iederen Maandaq-, Woensdag- en Vrijdagavond. KIEZERSLIfST. De op 22 Februiari 1.1. vastgestelde kiezers- lijst, zooals deze thans luidt, blijft tot 1 April 1930 van kraoht, behoudens de wijziging daarin tengevalge van rechterlijke uitspra- ken, welke wijziging van de lijst bevelen, te brengen. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de gemeentesecretarie ter inzage nedergelegd en in afsdhrift en stemdistrictsgewijze in uit- treksel, tegen betaling der kosten, verkrijg- baar. Ter Neuzen, den 2 April 1929. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. HOFBERICHT. De Kon. Familie is Dinsdag om 12.30 uur met de hofhouding te Apeldoom gearriveerd. Het venbljjf op het Loo duurt ongeveer 3 we- ken, waarna H. M. de Koningin en de Prin- ses de voorgenomen reis naar Noorwegen allien ondernemen. EEN GEDENKTEEKEN VOOR WIJLEN MR. H. C. DRESSELHUIJS. Te Culemborg zal een bank, waarin een ge- denksteen, ter nagedachtenis van wijlen mr. H, C. Dresselhuijs worden opgericht. Pogingen, om het gedenkteeken waarvoor een comite gelden in den lande heeft ver- jameld, te Culemborg geplaatst te krijgen, lebben geen resultaat gehad; een buste van den overleden staatsman zal te 's-Gravenhage worden neergezet. Het comite kreeg echter beschikking over eenige speciale gelden, die nu worden besteed voor het maken van een monumentale bank te Culemborg. Indien de vereischte toestemming daarvoor wordt verkregen, zal de bank geplaatst wor den in het gemeenteplantsoen. Zooals bekend is, is het stoffelijk overschot van d'en staats man, die te Culemborg is geboren, bijgezet op de nabij het plantsoen gelegen begraaf plaats. DE KAMERVERKIEZINGEN. De sameniwerkende kieskringen Arnhem en Nijmegen van den Vrijheidsbond hebben de volgende eandidatenlijst naar volgorde van voorkeur voor de Tweede Kamerverkiezingen opgemaakt: 1. mr. A. G. A. ridder van Rap- pard te Tiel; 2. jhr. ir. R. R. L. de Muralt te Borculo; 3. ir. C. Wolterbeek te Zutpthen; 4. me- vtouw H. A. van Riel-Smeenge te Assen; 5. mr. J. Huges te Arnhem; 6. W. J. Klein Lanikhorst te Apeldoom; 7. Ed. G. Schiirmann te Rotterdam; 8. J. A. R. Bosma te Winters- wjjk. i Voornoemde candidaten hebben de candida- tuur aangenomen. ,De algemeene vergadering van de partij, op 6 en 7 April te Arnhem te houden, zal defini- tief over de candidaatstelling beslissen. Mej. Joh. Westerman, lid der Tweede Ea rner, heeft zich alsnog bereid verklaard een carulidatuur te aanvaarden op de lijst van de combinatie Dordrecht-Zeeland van de liberale staatspartij de Vrijheidsbond. Mevr. Wijnaendts Francken-Dyserinck, heeft bedankt voor de eandidatuur op de lijst van de combinatie Dordrecht-Zeeland van de Libe rale Staatspartij De Vrijheidsbond. GEBREK AAN DERDE-KLASSE RIJTUIGEN BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN iSedert geruimen tijd is er groot gebrek aan 3e klasse rijtuigen bij de Ned. Spoorwegen. Het 3e klasse materiaal, vrijgekomen, toen de electrische rijtuigen op de lijn Amsterdam werden ingevoerd, heeft in dit gebrek op verre na niet kunnen voorzien. Aangezien er een vrij groot overschot van le en 2e klasse rijtuigen bestaat, is door de directie besloten een aantal van deze rijtuigen voor de 3e klasse passagiers te bestemmen. Zoo dikwijls van de le en 2e klasse wagons in d'e werkplaatsen der Ned. Spoorwegen in her- door M. BOWER Vervolq. stelling of revisie komen, wordt daarvan een zeker percentage tot 3e klasse rijtuigen ver- bouwd. HET ONDERZOEK IN DE PUINHOOPEN VAN HET LEIDSCHE STADHUIS. Onder deskundige leiding worden in de pudnhoopen van het afgebrande stadhuis de aan den gevel en voorkap afgebrokkelde stuk- ken steen zorgvuldig uitgezocht en verzameld, evenals ook de stukken, die beschadigd' in den muur zijn blijven zitten. Deze stukken worden genummerd en naar een terrein bij de Hoog- landsche Kerk gebracht, met het doel om later, zoo noodig, in hun ouden vorm en omvang te worden hersteld. Mocht worden besloten om den gevel in zijn ouden toestand weder op te bouwen, dan kunnen deze gedeelten er weder in geplaatst worden. Hoe verder men overigens met het opruimingswerk vordert, des te meer blijkt, dat er zoo goed als niets van waarde is over- geibleven, zoowel van wat betreft het gebouw zelf, als van den inventaris en de in de ver- schillende afd'eelingen bewaarde archieven en andere papieren van waarde. DE ANNEXATIE VAN ROTTERDAM. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft van Ged. Staten van Zuid-Holland bericht ont- vangen, dat dit college d'e voorgestelde grens- wijziging van Rotterdam, waardoor het ge- bded dier gemeente met 13.096 H.A. zou wor den vergroot en de bevolking met ruim 100.000 zielen zou toenemen, niet kan bevor- deren. HUWBARE PRINSESSEN Uit Londen wordt gemeld, dat de „Star" een bericht bevat over de vier „most marriagable European princesses", waanin wordt gezegd, dat deze waarschijnlijk een deel van. het a.s. seizoen te Londen zullen doorbrengen. Het zijn de Spaansche infanta's, die bij haar grootmoeder, prinses Beatrice, in Kensington Palace zullen verblijven, verder prinses Ingrid, de dochter van d'en kroonprins van Zweden, die haar grootvader, den hertog van Con- naughts zal bezoeken, en de vierde prinses Juliana Van prinses Juliana wordt beweerd, dat zij een uitstekend paardrijdster is en zich er veel van voorstelt in Rotten Row te rijden! VAKOPLEIDING VOOR HET STRAAT- MAKERSBEDRIJF. Maandag heeft een bespreking plaats gehad op het ministerie van onderwijs kunsten en wetensch appen met het bestuur van den straat - makersbond over vakopleiding voor het straat- makersbedrijf. De minister had de behandeling van deze aangelegenheid in handen van den inspecteur-generaal van het nijverheid'sonder- wijs, die daarvoor groote belangstelling toon- de en de toezegging deed, met spoed deze vakopleiding bij het algemeen leerlingenstel- sel te zullen deelen en behandelen. Het ligt in de bedoeling, de vakopleiding in de groote centra te doen plaats vinden, zon- der dat daarvoor speciale vakscholen behoe- ven te worden gesticht. Het bestuur van den straatmakersbond heeft de opdracht aangenomen, een uitge- werkt plan hiervoor samen te stellen en zoo noodig de organisatie daarvan mede te aan vaarden. HET DRAMA TE GROOTEGAST, Vrjjdagmiddag is te Grootegast plechtig de steen onthuld, dien de burgerij dier gemeente als bewijs van d'eelneming met de vier veld- wachters, die op 18 Januari 1.1. bij de vervul- ling van hun plicht door moordenaarshand zijn gevallen, in de vestibule van het gemeente- huis heeft laten inmetselen. De plechtigheid werd bijgewoond door vele personen, onder wie de weduwen van de slachtoffers en de dochter van den chef-veldwachter Van den Molen, die weduwnaar was. Als woordvoerder der burgerij sprak de heer L. M. Bruins, notaris te Grootegast, die de droevige geschiedenis nog eens uitvoerig uit- eenzette en opkwam tegen de bewering, dat de moordenaar de leer van het communisme zou zijn toegedaan en die leer in toepassing heeft willen brengen. Spr. moet die meening 50) iDe kerels kwamen inderdaad aanzetten binnen twee minuten, nadat .de Bank was oeopend en de rolluiken waren opqetrok- ken. .Jeff Hall was de eerste, doch hij bleef met een schok stilstaan toen hij zaq hoe Bud bij het loket stond en den kassier aan zijn werk hielp. De andere mannen verdronqen zich bij de deur en twee er- van kwamen binnen. Jeff kwam nu op Bud toeloopen en Bud qinq zoo staan, dat hij hem recht in het qezicht kon zien, want hij vertrouw.de Jeff in het qeheel niet. ,,.Mr. Lawton", beqon Jeff haastiq, ,,ik wil niet, dat er qeld wordt betaald op de cheques, die deze jonqe man, door bedroq van mij verkreqen heeft; het is er een van acht en vijftiq honderd dollar en ik ver- zeker u dat ,,Te laat, mr. Hall. Ik heb de cheques al qeaccepteerd. In hoeverre is hier be droq in het spel? U kunt natuurlijk de zaak vervolqen om uw qeld teruq te krij gen..." ,,Ik zal je vertellen, hoe de zaak in el- kaar zit, Jimmy. Hij wedde, dat mijn paard het niet van Boise van David Tru man kon winnen. Een heele troep heeft met beslistheid bestrijden. Iemand, die uit be- j gins el handelt, gaat niet geniepig te werk en dat deed WJjkstra wel. De buren heibben kun- nen constateeren, dat hij bij het plegen van zijn daad telkens voor zijn eigen lijf dekking zocht in en door zijn huis. Spr. schetste ver- volgens, wat de gemeente in deze vier man- j nen heeft verloren en de deelneming der ge- meentenaren, dankte d'en raad en het college van B. en W. voor hunne medewerking en droeg vervolgens, nadat het omhulsel was ge vallen, den steen over aan den burgemeester als hoofd der gemeente. De burgemeester aanvaardde de gedenk- plaat, waarin spreker zag een bewijs van de liefde der burgerij voor orde en gezag en bracht dank aan het comite voor de vele moeite, die het zich getroost heeft om op zoo onduibbelzinnige wijze' uiting te geven aan het- geen leefde onder de burgerij in die onver- getelijke dagen. EEN KIND IN HET HUIS VAN BEWARING. Op de vragen van den heer L. L. H. de Vis- ser betreffende de opsluiting van een tien. jarigen jongen in het huis van bewaring te Almelo, antwoordde de minister van Justitie, dat hem uit een tijdschriftartikel is gebleken, dat in Februari 1928 een tienjarige jongen, die zich aan een reeks winkeldiefstallen had schuldig gemaakt en in een ongunstig milieu verkeerde, in de vrouwenafdeeling van het huis van bewaring te Almelo gedurende zes dagen in voorarrest is gehouden. Uit ver- strekte gegevens te zake, loopende over de laatste twee jaren, is echter tevens gebleken, dat het voornoer^de een uitzonderingsgeval ge- weest is. In het algemeen acht de minister, gelijk hij reeds gelegenhfehj had in zijn antwoord op het Vootl. Verslag jlfir Tweede Kamer betreffende de begrooting van zijn Departement voor dit jaar op te merken, verblijf van. strafrechtelijk minderjarigen ihj een huis van bewaring niet gelukkig. en tradht hij zulks, voor zoover hij daarover te beslissen heeft, zooveel mogelijk te beperken. De absolute uitspraak echter, dat zoo iets onder geen enkele omstandigheid geoorloofd behoort te zijn, kan slechts worden onderschrevpn door wie deze zaak louter theo- retisch beziet, met veronachtzaming dfer wer- kelijkheid. Elk geval behoort op zich zelf be- oordeeld td worden, waarbij rekening is te houden ruetalle ter zake van belang zijnde j omstandigheden. Uiteraard is daarbij de leef- tijd van veel beteekenis en, onder dat gezichts- punt beschouwd, is, hoe gunstig met het oog op de gesteldheid van het nieuwe huis van be waring te Almelo de omstandigheden in ander opzicht waren, de onderhavige plaatsing inder daad wel zeer aan den bedenkelijken kant. Trouwens de rechterlijke autoriteiten hebben dit zelf gevoeld en zijn dan ook aanstonds met de secretaresse van den Voogdijraad over een andere plaatsing in overleg getreden; dat dit echter eerst na zes dagen tot beeindiging heeft geleid, valt te betreuren, doch is wellicht hier- aan te wijten, dat men is gaan zoeken naar een zoogenaamd „observatiegezin" en daarbij heeft voorbijgezien, dat het naaste doel, de tijdelijke onderbrenging van den jongen, op eenvoudiger wijze ware te bereiken, aangezien art. 490 van het Wetb. van Strafv. die toelaat in iedere „daartoe beschikbare plaats". Op rechterlijke bevelen tot insluiting in een huis van bewaring, gelijk het hier betrof, komt den minister geen invloed toe. Een dwingend wettelijk voorsChrift, strekkend tot een ab- soluut verbod ten aanzien van plaatsing van minderjarigen in een huis van bewaring, kan door hem op grond van het hierboven be- toogde niet worden bevorderd. Wat betreft de vraag, of het hem bekend is, waarom de rechter, die hiervoor verant- woordelijk is, ingevolge art. 14 van de Wet op de Rechterlijke Organisatie en het Beleid der Justitie niet ter verantwoord'ing is geroepen, kan de minister te dozen aanzien, waar de in dat artikel omschreven taak niet aan hem is opgedragen, niet met zekerheid zich uitspre- ken, doch wel met een aan zekerheid gren- zende waarschijnlijkheid, en dan in dezer voege omdat van een der tekortkomingen, in dat wetsartikel genoemd, in casu geen sprake is geweest. TEGEN DE WRATZIEKTE. Na ingewonnen advies bij de regeering om- trent de rechtsgeldigheid is door den Raad der gemeente Anna Paulowna met algemeene stemmen besloten den verbouw van Bravo-, Kampdoen-, de Wet- en Bintje-aardappelen bij gemeentelijke verordening te verbieden ten- einde in deize zoo bekende aardappelstreek de gevreesde wratziekte het best te kunnen tegen- gaan. Het verbod is niet van toepassing voor de aardappelen, die reeds in 1929 geplant zijn voordat de verordening in werking is getre den, doch dan dient schriftelijk kemnis te wor den gegeven van de daarmee bepote opper- vlakte. De Zaaiizaadvereeniging Anna Pau- lownia stelde reeds 10.000 K.G. poters van an dere soorten tegen gereduceerden prijs ter be schikking voor de kleine bouwers en arbeiders. dat zelfde qewed. Maar t bleek, dat mijn paard het vluqste kon loopen en zoo komt het, dat die heele troep nu zuur is." Bud lachte even, toen hij zaq, hoe verschei.de- ne ..Zondaqsverliezers" het qebouw bin- nenkwamen. „Te laat! Ik heb de cheques al qehono- reerd", zeide Jimmy beslist en hij keerde zich om, om een zwaren verzeqelden brief aan den boekhouder te overhandiqen, waarbij hij hem fluisterend eeniqe aanwij- zinqen qaf. De boekhouder, die juist naar voren was qekomen, verdween weer. Jeff bromde iets tot zijn vrienden en qinq naar buiten, alsof de zaken voor dien daq waren afqeloopen. ,.Ik heb u vijfduizend in qeld uitbetaald en de rest in een chequefluisterde Jim my door het loketje. ,,Ik heb het naar het huis qestuurd, hierachter. Wij hebben hier nooit zoo heel veel qeld; tienduizend op zijn hooqst in baar qeld en u zult wel liever niet een stapel qoud en zilver heb ben." ,,Neen, liever niet." Er traden twee mannen binnen: de een gin.q naar den lessenaar, waar hij deed, alsof hij een cheque schreef, de ander kwam recht op het loket af. Bud keek in het baardiq qelaat van een man, die de ooqen van Lewis Morris had. Hij wendde zich iets om, zoodat hij de rechterzijde van den man voor zich had. Hij, die aan den lessenaar stond, keek tersluiks over zijn schouder naar den boekhouder, die weer aan het werk was. ,,Kunt u dit bankbiljet van twintiq, zoo voor mij wisselen, dat er zeven en een kwart dollars bij zijn?" vroeq de man bij het raam. Toen hij het bankbiljet door INGEZONDEN MEDEDEELINGEN- MONACO IN BEROERING. Het kleine vorstendommetje Monaco dat met zijn, bevolking van ongeveer 23.000 zielen een oppervlakte van 20.7 vierkante kilometers beslaat, wordt, sehrijft de N. R. Crt., met revolutie bedreigd. Omrwentelen deed daar tot dusver alleen het roulette-wiel, dat met de andere speelmethoden jaarlij.ks ruim 1 millioen gulden in de schatkist van vorst Louis brengt, maar nu is de heele bevolking omwentelings- gezind, omdat vorst Louis de grondwet schendt door de verkiezing voor de wetgevende ver gadering. Nationale Raad geheeten, op de lange baan te schuiven. In Monaco's duizend- jarige geschiedenis waarin het Mentone en Roccaibruna aan Frankrijk verloor en van een SardijiLsch protectoraat een onafhankelijk vor stendommetje werd, is het volk zelden zoozeer in gisting geweest als nu. Vorst Louis II heeft er blijkbaar berouw over dat zijn vader Albert in 1911 uit vrije verkiezing aan zijn onderda- nen een grondwet heeft geschonken. De ontevredenheid is in het najaar uitge- broken, omdat het Casino, dat als centraal li- chaam vele takken van overheidszorg onder zijn beheer heeft, in gebreke was gebleven het vorstendom behooriijk van gas, drinkwa- ter en electriciteit te voorzien, waartoe dit Ca sino volgens het contract van de concessie ver- plicht is. Een andere reden tot beklag is dat voomame Monagasken voorbijgegaan worden bij de bezetting van vette posten. Vreemdelin- gen, meerendeels Franschen, bekleeden amb- ten waaraan salarissen van 12.000 gulden tot het dubbele vastzitten. Dan vindt het volk van Monaco dat het Casino geen voldoende recla me voor het landje maakt, wat juist nu hard noodig is, daar het Casino te San Remo op Italiaansch gebied in bloeiende opkomst is en vele toeristen van Monaco zou afnemen. Men brengt in herinnering dat Monaco zelf zijn welvaart en opkomst te danken heeft gehad aan het sluiten van het Homburgsohe Casino in, 1863. Louis Blanc, de concessionaris, moest toen naar een nieuw terrein voor zijn werk- zaambeid omzien en kreeg van den in dien tijd nog armen vorst Charles III vergunning om in zijn landje een speelbank te exploiteeren. Monte Carlo werd toerig, hotels en winkels verrezen snel uit den grond, vele villa's wer den gebouwd, wegen werden aangelegd, tui- nen geplant. De Monagasken begonnen geld te verdienen en werden van alle belastingen ontheven. Om die nieuwe welvaart, vergaf men den vorst gaarne dat hij autocratisch regeerde. Maar nu de autocratie in Monaco is afgeschaft en het volk macht heeft gekregen, wenscht dit voor de belangen van het vorstendommetje te waken en te verhoeden dat het in de neer komt. De autoriteiten van het Casino noemen de grieven van de Monagasken ongegrond. De voorziening met gas, water en electriciteit is volgens hen, nooit beter geweest en er is ook nooit zooveel reclame voor de speelzalen ge maakt als tegenwoordig. De Nationale Raad heeft zich daarop tot den vorst gewend, hem verzoekende dwang op de groep van het Ca sino te oefenen, en toen dit beroep niet baatte zijn alle leden van den Raad manmoedig afge- treden. De gemeenteraad volgde dit voorbeeld toen het volk een dreigende houding tegen hem aannam. Prins Pierre, de troonopvolger, die Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord ..BAYER1' staat. Priis75cts door zijn schoonvader met de behandeling van de zaak was belast, benoemde een eommissie van zes leden drie uit den Nationalen Raad en drie pit den gemeenteraad om een uit- weg uit het geschil te zoeken. Maar deze eom missie legde eveneens haar mandaat neer, om dat de vorst de verkiezing voor de twee raden die deze maand gehouden moesten worden, verdaagde. Toen vorst Louis vorige week van de begra- fenis van Foch te Parijs, te Monte Carlo te- rugkeerde, is hem bij zijn aankomst aldaar een boodschap vanwege zijn onderdanen aangebo- den, die op een ultimatum neerkomt. Daarin verklaren zij op dreigenden toon dat de al gemeene verkiezing onverwijld gehouden moet worden. O.m. zeggen zij: „Zondag heeft de vorst aan onze afvaardiging beloofd dat de verkiezingen in Juni gehouden zouden wor den, en prins Pierre heeft deze belofte daarna bekrachtigd. Het is echter betreurenswaardig, dat een woord van eer zoo spoedig vergeten en reeds den volgenden dag herroepen werd, gelijk met het uwe gedaan werd." Na ontvangst van dit ultimatum, heeft de vorst aan zijn legertje van twee compagnien scherpe patronen laten verstrekken. Het gevaar is nu niet zoozeer dat het tot een burgeroorlog in Monaco zal komen (want de Monagasken zijn te goede zakenlui om niet te begrijpen dat het een heel slechte reclame voor Monaco zou zijn, om de toeristen door bloedige burgertwisten af te schrikken) als wel dat het vorstendommetje zijn onafhanke- lijkheid zal verliezen. De Fransche pers in Zuid-Frankrijk dringt er namelijk op aan dat de regeering te Parijs zich met de beroering zal bemoeien, want in bet tractaat van Ver sailles staat ergans, dat, wanneer de vorst van Monaco in gebreke mocht blijven, de grond wet te handhaven, Frankrijk de macht heeft de enclave Monaco tot protectoraat te verkla ren en een regentschap in te stellen. De houding van vorst Louis lijkt zoo weinig sympatbiek dat hij inderdaad zou verdienen het loketje schoof, beqon hij te niezen en hij maakte een beweqinq om, zoo scheen het tenminste, zijn zakdoek te voorschijn te halen. ,,Hier is er een", zeide Bud. „Niet te hard niezen, oude heer. je kon je baard er wel eens afniezen. Zooiets is wel meer qebeurd." Van buiten af werd er een schot op Bud afqevuurd, waardoor zijn hoed door- boord werd. Op het schot qreep de man met den baard naar zijn revolver, maar de kassier schoot hem neer. Bud schoot naar buiten, door het raam en raakte iemand wie het was, wist hij niet; hij had geen tijd om te kijken. De jonge man aan den lessenaar had zich omgedraaid, leq- de onzeker zijn revolver aan, eerst op den kassier, vervolgens op Bud. Bud schoot hem het pistool uit de hand, stapte over den man heen, dien hij voor Lewis hield en vatte den jongen bij den pols. ,,Jij bent Ed Collier ik herken je aan je oogen en aan je mond". zeide Bud haas- tig, op gedempten toon. ,,Ik zal je in vei- ligheid brengen, als je doen wilt, wat ik zeg. Stem je toe?" ,,Hij heeft me er toe aangezet; op mijn woord", zeide de jongen bevend. Hij kon niet ouder dan negentien jaar zijn, onder- stelde Bud in der haast. ,,Laat me er door, Jimmy", beval Bud haastig. ,,Jij hebt den man qeraakt, die den heelen boel op touw had gezet. Ik zal dezen jongen achterdoor weqbrenqen, als je het goed vindt." Jimmy opende de met ijzer beslaqen deur om hem door te laten gaan. ,,Ed Collier", zeide Jim, hem herken- nend, Ik had al gehoord, dat hij mee deed." Geeft z8 weerstandsvermogen door Ze hebben 't noodig I TER NEUZEN ,,Vergeet het, Jimmy. Als de schout naar hem vraaqt, zeg dan, dat hij er van door qinq. Kom, Ed; ik zal je bij juffrouw Hanson brenqen. Zij zal wel een ooqje op je houden." Eddie stond naar den dooden man te kijken, die op den qrond laq en hij beef- de zoo, dat hij zelfs qeen poqinq deed om te antwoorden en qebruik makende van jimmy's schuttinq en van de schuur en het erf van de weduwe Hanson, kreeq Bud Eddie veiliq en wel in de keuken, juist op het ooqenblik, dat de vastberaden dame, met een qeweer in de hand haar huis wil- de verlaten. om mede te helpen den qoe- den naam der stad te verdediqen. Bud leqde zijn hand op haar schouder en vertelde haar, wat hij van haar wenschte. ,,Hij is de broer van Marianne en te jonq om bij die bende te zijn aanqeslo- ten. Houd hem dus hier verborqen, totdat ik teruqkom. D'an zou ik qraaq uw paard willen leenen. Zal ik den jonqen vast- binden?" ,,Bah! Voor een vrouw als ik! Ik kan hem wel over de knie leqqen!" Juffrouw Hanson knipte met haar ooqen. ,,Ik zou eerder denken, dat de jonqen een flink -ontbijt noodiq had. Maak jij maar, dat je weq komt!" Bud qinq weq, kwam door .de achter- deur de Bank weer binnen en nam deel aan een los qevecht in de straat. De schout had eeniqe mannen qeboeid en een man neerqeschoten, terwijl de loqement- houder met veel drukte verkondiqde. dat hij de bandieten noq nooit eerder qezien had. Om zijn qeheuqen wat op te frisschen zond Bud een koqel op hem af, die vlak achter zijn voeten terechtkwam, waarop de waard, nu zeer onderdaniq, al huilend zijn onschuld betuiqde. ..Hij is een vervloekte leuqenaar, schout!" riep Bud naar de overzijde der straat. ..Gisteravond, omstreeks elf uur stond hij met ze te praten. Drie van hun hebben mij tot de stad achtervolqd en ze hebben hem uit zijn bed qeklopt, om hem te vraqen, of ik soms bij hem een onder- komen had qezocht. Maar dat had ik qe- lukkiq niet. Was ik bij hem qeweest, dan zou hij ze naar mijn kamer hebben qe- bracht en hij zou een dooden loqeerqast hebben qehad. vanmorqen. Huil jij maar, oude bandiet! Ik zat onder de portiek van het qerechtsqebouw, qisterenavond, en ik heb ieder woord qehoord, dat je met de Cat-rockers qewissel.d hebt. ..Ik verdacht er hem al van. dat hij de man was, van wien zij hun inlichtinqen kreqen", zeide de schout en hij boeide den waard. Verder navraqen wees uit, dat Jeff Hall en zijn vrienden plotselinq tot het besluit waren qekomen, dat zij dien daq eiqenlijk niets meer op de Bank te doen hadden en in allerijl de stad waren uitqereden. na dat het eerste schot qevallen was. Dit maakte de zaak veel eenvoudiqer voor Bud. I In de keuken van Jimmy Lawton nam hij zijn qeld in ontvanqst en toen de qe- vanqenen veiliq achter slot en qrendel za- ten, zocht hij den schout op en bracht met hem de zaak aanqaande den jonqen Col lier in het reine, door hem te vertellen, waarom hij den jonqen in bescherminq had qenomen. (Wordt vervolqd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 1