ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. ASPIRIN No. 8356. Woensdag 3 April 1929 69e Jaargang. if** Ter Neuzensche Courant Derde Blad. "bkitenlah d~ ABONNEMENTSPRIJ S: B1HVEBLAND. 8 P 0 B T. rT1 ,n TW™ Tpr Neuzen fr per post f 1.80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar V™rBdStrs/ib f2.25 overicle landen /2.60 per 3 maanden per post - Abonnementen voor het buitenland alleen bi] vooruitbetalinp. Dit blad versdbijnt iederen Maandaq-, Woensdag- en Vrijdagavond. KIEZERSLI (ST IN GEZONDEN MEDEDEELINGEN. TABLETTEN Vrijdag 29 Maart. No. 8355. TER NEUZEN, 29 MAART 1929. door B. M. BOWER o mam De op 22 Februari 1.1. vastgestelde kiozers- jrjst, zooals deze thans luidt, blijft tot 1 April 1930 van kraaht, behoudens de wijziging daarin tengevolge van rechterlijike uitspra- ken, welke wijziging van de lijst bevelen, te brengen. De kiezerslyst blijft voor _een ieder op de stellinig of revisie komen, wordt daarvan een zeker percentage tot 3e klasse rijtuigen ver- bouwd. HET ONDERZOEK IN DE PUINHOOPEN VAN HET LEIDSCHE STADHUIS. Onder deskundige leiding worden in de puinhoopen van het afgebrande stadhuis de aan den gevel en voorkap afgebrokkelde stuk- met beslistheid bestrijden. Iemand, die uit be- ginsel handelt, gaat niet geniepig te werk en dat deed Wijkstra wel. De buren heibben kun- nen constateeren, dat hij bij het plegen van zijn daad telkens voor zijn eigen lijf dekking zocht in en door zijn huis. Spr. schetste ver- volgens, wat de gemeente in deze vier man- nen heeft verloren en de deelneming der ge- meentenaren, dankte den raad en het college ti W \jcu\r knnru* m r Vi n cr Pn TEGEN DE WRATZIEKTE. Na ingewonnen advies bij de regeering om- trent de rechtsgeldigheid is door den Raad dier gemeente Anna Paulowna met algemeene stemmen besloten den verbouw van Bravo-, Kampioen-, de Wet- en Bintje-aardappelen bij gemeentelijke verordening te verbieden ten- einde in deze zoo bekende aardappelstreek de gevreesde wratziekte het best te kunnen tegen- VAN De rijksdaalders, guldens en halve guldens alleen in 1929 te maken wegen met min der dan 600.000 K.G. Dat is voor een tijdvak van 12 maanden en zoo zal het, als alles bij het oude blijft, jaren lang doorgaan. STOPZETTING DER SUIKERFABRIEK „ZEELAND"? In de Woensdag te Bergen op Zoom gehou- j den buitengewone vergadering van leden der cooperatieve Beetwortelsuikerfabriek „Zee- land" welke door 600 personen werd bezocht, j en onder voorzitterschap stond van den heer J. Welleman, burgemeester van Krabbendijke, werd met algemeene stemmen besloten, de dit jaar door d'e leden te leveren bieten aan de cooperatieve suikerfabriek Dinteloord te ver- koopen voor f 3 boven den prijs per 1000 K.G. welke door de Dinteloord aan hare leden zal worden uitbetaald. Het gevolg hiervan is, dat de faibriek „Zeeland" waarschijnlijk zal wor den stopgezet. Wat dit voor Bergen op Zoom en omliggende plaatsen beteekent, zal het beste in de toekomst blijken. De suikerfabriek toch, die al jaren daar is gevestigd, maar eerst sed'ert 1917 op cooperatieven grondslag berust, verschaft tijdens de campagne aan 600 personen werk en heeft ongeveer 100 personen in vasten dienst. De grootste schade zal ech- ter wel door de neringdoenden worden geleden daar tijdens de campagne hier zeer vele sche- pen kwamen, die thans geen reden meer beb- i ben Bergen op Zoom aan te doen. EEN HUISARBE1D-WET. De Minister van Ar.beid, Handel en Nijver- heid heeft met verzoek om advies bij den Hoo- j gen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voor-ontwerp van een huisarbeid-wet. In de begeleidende memorie van toelichting noemt de minister als nadeslen verbonden aan huisindustrie': lage loonen, langen arbeidsduur, kinderarbeid, ongezonde werkplaatsen, slechte berwoning, ontoegankelijkheid voor organisa- ties, onttrekking aan een deel der sociale ver- zekering en benad'eeling van het gezinsleven. De betrekkelijk gunstige toestand van te- genwoordig, in vergelijking met 15 en meer jaren geleden, levert naar 's ministers oordeel geen reden op om invoering eener wettelijke regeling betreffende de huisindustrie achter- wege te laten. In de eerste plaats is zoodanige regeling noo- dig ter bestrijdinig van thans nog bestaande emstige misstanden en in de tweede plaats be- staat er geen waarborg dat de vermindering d'er huisindustrie niet bij wijziging der con- junctuur voor een vermeerdering zal plaats maken. VERBETERING AAN DE RIJKSMUNT. Dezer dagen is aan de Rijksmunt te Utrecht een nieuiw smelthuis op plechtige wijze ge- opend. Hierbij zette de muntmeester, dr. Hoitsema het doel van en de aanleiding om dit nieuwe smelthuis uiteen. Daar alle nieuwe rijksdaal ders, guldens en halve guldens van een nieuw gehalte en type zullen worden gemaakt, sluit dit in, dat geleidelijk al het bestaande geld door nieuw zal worden vervangen. Met deze voor ons klein land zeer groote hermunting is een aanvang gemaakt. Dit is voor 's Rijks Munt een zeer omvangrijk werk. Het zal hard werken zijn, want het gaat niet om kleinig- heden. Zjj omvat voor het eerste volledige jaar 1929 niet n^nder dan 60 millioen gulden. HET JAARGELD VOOR FOCH'S NABESTAANDEN. Het is wel teekenend voor de figuur van maarschalk P och, dat de roem, dien hij in deze wereld heeft ingeoogst, niet is gepaard ge- gaan met het verwerven van aardsch bezit. Men weet, dat de Kamer zonder debat heeft besloten aan mevrouw Focti een pensioen van honderdduizend frank toe te kennen. Maarschalk Foch heeft bij zijn leven cie groote geschenken in geld, die Engeland en Amerika hem, na afloop van den oorlog, aan- boden, afgewezen, maar het spreekt van zell, <lat de regeering gewenscht heeft zich het lot van Foch's weduwe en zijn kleinkinderen aan t8 Het^huis, dat maarschalk Foch in de Gre- nellestraat te Parijs bewoonde, was hem door de regeering ter beschikking gesteld; aan me vrouw Foch zal worden verzocht er gebruik van te blijven maken. Het gemeentebestuur van Parijs houdt zich reeds bezig met de vraag welke straat of welk plein van de hoofdstad naar den maarschalk zal worden genoemd. Reeds zijn er voorstellen ingekomen om de Place de l'Etoile, de Avenue du Bois de Boulogne of het Rondpomt des Champs Elysees den naam van Foch te geven. PRIMO DE RIVERA'S DICTATUUR. Dezer dagen heeft d'e Spaansche dictator Primo de Rivera de natie door de pers voor- zichtig erop laten voorbereiden, schrijft de N. R. Crt., dat zijn gezondheid niet meer van dien aard is dat hij nog veel langer op zijn post zal kunnen blijven. Bij deze verzekemng denkt iedereen natuurlijk aan zijn politieke ge zondheid. Het lij'kt de erkenning dat hij zelf ten slotte heeft ingezien, dat hij den boog te strak gespannen heeft. Als de censuur ons m- staat stelde behoorlijk kennis te nemen van wat er in Spanje gebeurt, zou wellicht blijken, dat hij niet meer voldoende op den steun van het leger vertrouwen kan, want anders zou de generaal wel niet aan aftreden denken. Aan elke dictatuur moet vroeg of laat een einde komen, omdat de d'rang naar vrijheid op den duur sterker is dan haar dwang, onver- schiilig of het de dictatuur van een Spaansch directorio, van een Italiaanschen fascistischen Grooten Raad of van een roode Sowjet is. Vijf en een half jaar zouden, als Primo de Ri vera aftreedt, voldoende geweest zijn om in Spanje een einde aan den uitzond'eringstoestand te maken. De dictator heeft het zelf altijd voorgesteld, of zijn stelsel de eerste faze van een nieuwe orde van zaken was, maar totdus- ver heeft het naar buiten toe meer den indruk gemaakt van de laatste faze van de oude orde. Hij had terugkeer tot een constititioneele re geering beloofd en die belofte heeft hij nog altijd niet gestand ged'aan. De door hem ten slotte bijeengeroepen Nationale Vergadering kon de oude Cortes niet vervangen, want zij heeft geen andere macht dan om hem van raad te dienen. Men mag benieuiwd zijn, of hij bij zijn aftreden nog iets zal doen dat op een ver- vulling van zijn belofte lijkt. Anders zullen anderen daartoe de eerste stappen moeten doen. De overgang is echter gevaarlijk. De onte- vred'enheid over de onderdrukking van de open- bare meening na vijf en een half jaar dicta tuur kan licht een uitweg in een revolutdo- naire beweging zoeken, welke, of de instelling van een nieuwe dictatuur, of een omverwer- ping van de monarchic ten gevolge zou kun-. nen hebben. Primo's verdiensten blijven dat hij het bur- gerlijke bestuur heeft gezuiverd met afdan- king van een aantal nalatige en slabakkende ambtenaren en dat hij aan den. oorlog in Ma- rokko een einde heeft gemaakt. Naar het oude regime, waaraan zoovele fouten en misbrui- ken kleefden, kunnen enkel slechte vaderlan- ders terug verlangen. Maar aan een gezond regime heeft hij midd'elerwijl niet gebouwd en, als hij nu heengaat, ontbreken de fundamen- ten, waarop de staat veilig gevestigd is. In nieuwe beroering kan weer veel te loor gaan dat als winst op zijn credit stond. DE STRIJD IN AFGANISTAN. ,De sterke man die Afganistan weer tot een eensgezind land maakt, is, schrijft de N. R. Crt., nog niet verschenen en de verdwijning van Amanoella van den troon heeft voorloo- pig slechts tot gevolg gehad dat de provincies en stammen verd'eeld zijn en geen van de pre- tendenten nog sterk genoeg is, om het verzet der andere te fnuiken. Te Kaboel handhaaft de overweldiger Bat- sjai Sakao zich nog altijd, maar hij is buiten de hoofdstad over slechts weinige stammen meester en heeft bovendien de Sowjet-repu- bliek tegen zich. De laatste berichten van de Britsch-Indische grens verzekeren, dat zijn betrekkingen met den Sowjet-Rus&ischen ge- zant Stark, die te Kaboel is achtergebleven, terwijl de gezanten van de Westersche mo- gendheden vrijwel alien vertrokken zijn, zeer gespannen zijn, omdat bij op het samentrek- ker van roode troepen aan de Noordelijke grens van Afganistan aanmerking heeft ge maakt. Alle Afganen die deze grens over- schrijden, zouden gevgjigen gezet worden. Dit vertellen tenminste menschen die met karava- nen reizen. De Oostelijke provincie is, volgens bench- ten uit Peshawar, zoowel Amanoella als Bat- sjai vijandig gezind. De Zuidelijke provincie wordt door inwendigen strijd verdeeld en er is geen vooruitzicht dat de toestand daar voor- eerst rustig zal worden. Nadir Chan verzamelt voor Amanoella troe pen, maar deze zelf moet geen fiductie in zijn politiek hebben. Mogelijk wantrouwt hij zijn bedoelingen en acht hij het mogelijk dat Nadir die troepen ten slotte zelf zal gebruiken, om de macht tot zich te trekken. Dan is er nog een gerucht dat een andere pretendent Hasjim Chan, toebereidselen treft om naar Kaboel te trekken, en men meent, dat hij voor de voomaamste stammen als koning aannemelijk zou zijn. Een conferentie van moellahs en stamhoof- den die pas te Hada gehouden is, kon, naar verluidt, niet tot een besluit aangaande de keuze van een nieuwen. koning komen. Zoo is dus alles onzeker en blijven Enge land en de Sowjet-Unie ieder aan hun grens met Afganistan met belangstelling den ver- deren loop der gebeurtenissen gadeslaan om daamaar hun politiek te bepalen. Aan kuipe- rijen van buitenlandsche zijd'e zal het wel niet ontbreken. j BESMETTEEIJKE ZIEKTEN. In de week van 17 tot en met 23 Maart werden in onze provincie 8 aangiften gedaan van roodvonk en wel 3 te Goes en 1 in ieder der gemeenten Aardeniburg, Ellemeet, Philip pine, Tholen en Wemeldinge en 3 gevallen van diphteritis, n.l. 2 te St. Annaland en 1 te Hontenisse. HET BURGER-GASTHUIS EN HET BURGERWEESHUIS TE AARDENBURG. Mr. A. Meerkamp van Embden, rijks- archivaris in Zeeland, schrijft aan de N. R. Crt.: In hun vergadering van 15 Maart j.l., waar- bij de gemeenteraad en de armbesturen tegenwoordig waren, hebben de regenten van het Burger-Gast- en Burger-Weesbuis te Aardenburg het besluit genomen de beide instellingen op te beffen en de eigendommen te verdeelen tussdhen de diaconieen der ver- schillnde gezmdten. Volgens de couranten- berichten is de bedoeling van het besluit: bet wegnemen van een voortdurende aanleiding tot strijd. Het is voor een niet nader inge- wijde ondoenlijk, de klem te beoordeelen der overwegingen, die hebben gegolden. Wel dient in het algemeen te worden toegageven, dat bebeersvrijheid voor elke corporatie op confessioneelen grondslag een begeerens- waardig goed is. Kortom, men mag aan- nemen, dat de motieven voor de te Aarden burg gevallen beslissing op zichzelf be- scbouwd onaanvechtbaar zijn. De zaak heeft echter nog andere zijden. Bijvoorbeeld de historische. Reeds zeven eeuwen bestaat het Gasthuis en bet Weesbuis is eveneens rijk aan jaren, want het werd stellig gestdcht voor 1383. En berbaaldelrjk liepen zij groot gevaar. De oudste bewaarde oorkonde van bet Gasthuis, dateerend van ■Tuni 1258, maakt al gewag van oneenigheid over het bestuur en geeft een regeling, niet om het gesticbt, maar om de geschillen te doen verdiwrjnen. Treffend scbildert de ge- j schiedschrijver van het Huis, Dr. J. de Hullu, de gruwelijke politiek-religieuze stormen, j waaraan het gedurende bet laatste kwart der 16de eeuw heeft blootgestaan. Doch evenmin als deze stormen hebben de ,,reor- ganisaties" uit den Napoleontischen trjd de beide Godshuizen kunnen vemietigen, die zelfs de 19e eeuw, zoo overrrjk aan momimen- ten-schennis, hebben overleefd. Thans is be- scherming van monumenten in den ruimsten zin aan de orde van den dag; wil Aardenburg zich dan beladen met een bitter odium door het opzettelijk vemietigen van een eeuwen- oud, hoogst eerbiedwuardig en geschiedkun- dig belangrijk cultuurbezit Is deze prijs voor bet stillen van de oneenigheden niet wat erg boog? Gelukkig heeft men nog de gelegenbeid zich te bezinnen; ingevolge artikel 18, lid 3, der Armeniwet behoeft bet besluit tot opbef- fing de goedkeuring van Gedeputeerde Sta- ten. Men vrajagt zich af ,of bet niet mogelijk is, de tegenstellingen te verzacbten met ver- mijding van een daad, die, nu verademing schenkend, later waarschijnlijk grootelijks zou worden betreurd. Als basis van de ver- deeling van de eigendommen is algemeen aanvaard bqt aantal lidmaten, dat elk der Kerkgenootschappen telde op 1 Januari 1928. Zou nu niet de juiste middenweg leiden tot verdeeling niet van alle eigendommen, maar alleen van de inkomsten, in de overeen- gekomen verbouding? Het doel, positief gesteld: vrrjbeid van de armbesturen in het besteden van de hun toevallende bedragen, wordt dan toch ten voile bereikt, en de stich- tingen kimnen blijven bestaan. Het is zeer te hopen, dat op deze of andere wijze nog tijdig een oplossing wordt gevonden, die zoo wel rekening houdt, met de belangen der partijen als met de pieteit, toekomend aan zeldzame levende overblijfselen uit lang ver- vlogen trjden. WIELERBAAN SAS VAN GENT. Blijkens een annonce elders in dit nummer, geeft de Wielerbaan Sas van Gent op Zondag aanstaande, eersten Paascbdag haar premiere. Bij nadere bescbouwing van bet programma, valt wel op, dat de directie der baan, het publiek weer eens wil vergasten, zooals dit in de vorige jaren meermalen is gebeurd. Het programma ziet er zeer aantrekkelijk uit. Niet alleen de combinatie Ranschaert Rielens en de nieuwe ploeg Verschelden Debruycker zijn, die, waar men wat van ver- wacht, doch de oude amateursploeg Pijnen- burgBraspenniug en ook Van der Horst Bakker. PijnenburgBraspenning zrjn te Sas geen onbekenden en hebben er reeds bij bet ama- teurskader meerdere lauweren geoogst. Men kent bun strijdlust en manier van rijden, waarom dat koppel dan ook als groote favoriet van bet publiek zal star ten. Naast dit tweetal noemen Van der Horst, die feite- lrjk in hetzelfde schuitje zit. Ook hij immers levert te Sas van Gent op eersten Paaschdag zijn debuut bij de toeroepsrenners. Wat zullen deze oud-amateurs doen tegen krachten als hun tegenstanders. Van der Horst is ge- koppeld met den Amsterdamschen vecbtjas Bakker, waardoor een ploeg ontstaat, die ook wel „een duit in het zakje" kan doen bij de jachten. De Westdorpenaar Oderie komt ook voor het eerst op bet groot tooneel en dat voor de oogen van zijn supporters. Natuur lijk vinden we ook weer „oude bekenden" terug, zooals Gebrs. Picavet. Het program bestaat uit een 100 K.M. zonder meer, en neemt om 3 uur een aanvang. Dit is gedaan, opdat een ieder nog voor de duistemis invalt, zrjn plaats van mwoning zou kunnen bereiken. De eerste wedstrijd is voJ beloften. Men houde bet aldus vol. WIELERBAAN KAPELLEBRUG. Naast Sas van Gent, opent blijkens een annonce in dit nummer het Jansteensche baantje haar poorten en wel op tweeden Paaschdag. Wat betreft deze baan moeten we constateeren, dat ze wel geheel verfriseht uit den winterslaap opstaat. Er is eens ge- broken met de gewoonte van verleden jaar, oin steeds onafhankelijken te laten starten en bijna altijd denzelfden. Het pubbek vraagt nu eenmaal variatie en flinke programma's, dus, waarom die niet gegeven Men luidt bet seizoen al direct in met namen als Jan van Kempen, Piet Rielens, Duvivier, Van der HorstBakker, e.a. Met dat al zal ongetwijfeld sportminnend Zeeuwsch-Vlaanderen de geste van het be stuur apprecieeren. Nu wordt ook te Kapelle- brug eens een programma, dat mag gezien worden, op touw gezet. Weldra zal blijken, dat voor zulke wedstrijden wel animo bij het publiek bestaat, waar dezulken de belang stelling en een bezoek overwaard zijn. Met koppels als Jan van KempenEdm. Picavet, Duvivier—H. Picavet, Bakker—Van der Horst, enz., zal men toch ongetwijfeld een verwenden wedstrijdbezoeker wel bevredigen. Het aanvangsuur is half drie, terwijl er niets anders wordt verreden als een 100 K.M., dit met bet oog op de nog vroeg invallende duistemis. Nu kan schier ieder voor donker zijn woning bereiken. Het zal er druk zijn op de „Oude Kapelle" op tweeden Paaschdag en de bezoekers zullen zich bet reisje vast niet beklagen. 50) Vervolq. iDe kerels kwamen inderdaad aanzetten binnen twee minuten, nadat de Bank was aeopend en de rolluiken waren opqetrok- ken. Jeff Hall was de eerste, doch hij bleef met een schok stilstaan toen hij zaq hoe Bud bij het loket stond en den kassier aan zijn werk hielp. De andere mannen verdronqen zich bij de deur en twee er- van kwamen binnen. Jeff kwam nu op Bud toeloopen en Bud qinq zoo staan, dat hij hem recht in het qezicht kon zien, want hij vertrouwde Jeff in het qeheel niet. „Mr. Lawton", beqon Jeff haastiq, ,.ik wil niet, dat er qeld wordt betaald op de cheques, die deze jonqe man, door bedroq van mij verkreqen heeft; het is er een van acht en vijftiq honderd dollar en ik ver- zeker u dat ,,Te laat, mr. Hall. Ik heb de cheques al qeaccepteerd. In hoeverre is hier be droq in het spel? U kunt natuurlijk de zaak vervolqen om uw qeld teruq te krij- gen..." ,,Ik zal je vertellen, hoe de zaak in el- kaar zit, Jimmy. Hij wedde, dat mijn paard het niet van Boise van David Tru man kon winnen. Een heele troep heeft paaru net viuqste icon luupcu en zou n-onn. het, dat die heele troep nu zuur is." Bud lachte even, toen hij zaq, hoe verscheide- ne ,,Zondagsverliezers" het qebouw bin- nenkwamen. „Te laat! Ik heb de cheques al qehono- reerd", zeide Jimmy beslist en hij keerde zich om, om een zwaren verzeqelden brief aan den boekhouder te overhandiqen, waarbij hij hem fluisterend eeniqe aanwij- zingen qaf. De boekhouder, die juist naar voren was qekomen, verdween weer. Jeff bromde iets tot zijn vrienden en ging naar buiten, alsof de zaken voor dien dag waren afgeloopen. ,.Ik heb u vijfduizend in qeld uitbetaald en de rest in een chequefluisterde Jim my door het loketje. ,,Ik heb het naar het huis gestuurd, hierachter. Wij hebben hier nooit zoo heel veel qeld; tienduizend op zijn hooqst in baar qeld en u zult wel liever niet een stapel goud en zilver heb ben." ,,Neen, liever niet." Er traden twee mannen binnen: de een ging naar den lessenaar, waar hij deed, alsof hij een cheque schreef, de ander kwam recht op het loket af. Bud keek in het baardig gelaat van een man, die de oogen van Lewis Morris had. Hij wendde zich iets om, zoodat hij de rechterzijde van den man voor zich had. Hij, die aan den lessenaar stond, keek tersluiks over zijn schouder naar den boekhouder, die weer aan het werk was. ,,Kunt u dit bankbiljet van twintig, zoo voor mij wisselen, dat er zeven en een kwart dollars bij zijn?" vroeq de man bij het raam. Toen hij het bankbiljet door mj maaKce een oeweqmq om, zoo soneen het tenminste, zijn zakdoek te voorschijn te halen. „Hier is er een", zeide Bud. ,,Niet te hard niezen, oude heer, je kon je board er wel eens afniezen. Zooiets is wel meer gebeurd. Van buiten af werd er een schot op Bud afgevuurd, waardoor zijn hoed door- boord werd. Op het schot qreep de man met den baard naar zijn revolver, maar de kassier schoot hem neer. Bud schoot naar buiten, door het raam en raakte iemand wie het was, wist hij niet; hij had geen tijd om te kijken. De jonge man aan den lessenaar had zich omqedraaid, leq- de onzeker zijn revolver aan, eerst op den kassier, vervolgens op Bud. Bud schoot hem het pistool uit de hand, staple over den man heen, dien hij voor Lewis hield en vatte den jongen bij den pols. ,,Jij bent Ed Collier ik herken je aan je oogen en aan je mond", zeide Bud haas- tig, op gedempten toon. ,,Ik zal je in vei- ligheid brengen, als je doen wilt, wat ik zeg. Stem je toe?" ,,Hij heeft me er toe aangezet; op mijn woord", zeide de jongen bevend. Hij kon niet ouder dan negentien jaar zijn, onder- stelde Bud in der haast. ,,Laat me er door, Jimmy beval Bud haastig. ,,Jij hebt den man qeraakt, die den heelen boel op touw had gezet. Ik zal dezen jongen achterdoor weqbrenqen, als je het goed vindt." Jimmy opende de met ijzer beslaqen deur om hem door te laten qaan. „Ed Collier", zeide Jim, hem herken- nend. Ik had al gehoord, dat hij mee deed." naar hem vraafTT zeq tfdtr, tfat hij er van door qinq. Kom, Ed; ik zal je bij juffrouw Hanson brengen. Zij zal wel een ooqje op je houden." Eddie stond naar den dooden man te kijken, die op den qrond lag en hij beef- de zoo, dat hij zelfs geen poging deed om te antwoorden en gebruik makende van Jimmy's schuttinq en van de schuur en het erf van de weduwe Hanson, kreeg Bud Eddie veilig en wel in de keuken, juist op het oogenblik, dat de vastberaden dame, met een geweer in de hand haar huis wil- de verlaten, om mede te helpen den goe- den naam der stad te verdedigen. Bud leqde zijn hand op haar schouder en vertelde haar, wat hij van haar wenschte. jHij is de broer van Marianne en te jong om bij die bende te zijn aangeslo- ten. Houd hem dus hier verborgen, totdat ik terugkom. D'an zou ik graaq uw paard willen leenen. Zal ik den jongen vast- binden?" ,,Bah! Voor een vrouw als ik! Ik kan hem wel over de knie leqgen!" Juffrouw Hanson knipte met haar oogen. ,,Ik zou eerder denken, dat de jongen een flink -ontbijt noodig had. Maak jij maar, dat je weg komt!" Bud ging weg, kwam door de achter- deur de Bank weer binnen en nam deel aan een los gevecht in de straat. De schout had eeniqe mannen geboeid en een man neerqeschoten, terwijl de logement- houder met veel drukte verkondigde, dat hij de bandieten nog nooit eerder gezien had. Om zijn geheugen wat op te frisschen zond Bud een kogel op hem af, die vlak tUC tvaSfcTr nu zeer onderdanig, al huilend zijn onschuld betuigde. H i j is een vervloekte leugenaar, schout!" riep Bud naar de overzijde der straat. ,,Gisteravond, omstreeks elf uur stond hij met ze te praten. Drie van hun hebben mij tot de stad achtervolgd en ze hebben hem uit zijn bed geklopt, om hem te vragen, of ik soms bij hem een onder- komen had gezocht. Maar dat had ik ge lukkig niet. Was ik bij hem geweest, dan zou hij ze naar mijn kamer hebben qe- bracht en hij zou een dooden loqeergast hebben gehad, vanmorgen. Huil jij maar, oude bandiet! Ik zat onder de portiek van het gerechtsgebouw, gisterenavond, en ik heb ieder woord gehoord, dat je met de Cat-rockers gewisseld hebt. 1 ,1k verdacht er hem al van. dat hij de man was, van wien zij hun inlichtinqen kregen", zeide de schout en hij boeide den waard. Verder navragen wees uit, dat Jeff Hall en zijn vrienden plotselinq tot het besluit waren gekomen, dat zij dien dag eigenlijk niets meer op de Bank te doen hadden en in allerijl de stad waren uitgereden, na dat het eerste schot gevallen was. Dit maakte de zaak veel eenvoudiqer voor Bud. I In de keuken van Jimmy Lawton nam hij zijn geld in ontvanqst en toen de ge- vangenen veilig achter slot en qrendel za- ten, zocht hij den schout op en bracht met hem de zaak aangaande den jongen Col lier in het reine, door hem te vertellen, waarom hij den jongen in bescherming had genomen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 9