ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. I N.V. Stoomwasscherij TRIO No. 8352. Vrijdag 22 Maart 1929. 69e Jaargang. Tweede Blad. Filmwerken ABONNEMENTSPRIJ S: BINNENLAND. BUITENLAND. PBEDIKBETJRTEH. is toch goedkooper. Feuilleton-vertellingen. 1 1 TER NEUZEN, 22 MAART 1929. ORGELCONCERT. CENTRALE BOND VAN NEDERL. POST-, TELEGRAAF- EN TELEFOONPERSONEEL. f NGEZONDBN MF.DRDEErrNGK S VLISSINGEN BRABANTSCHE BRIEVEN. NEUZENSCHE COURANT Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden - Buiten Ter Neuzen fr.per post f 1,80 per 3 maanden - Bij vooruitbetaling fr. per posttf 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25, overipe landen 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetalmp. Dit blad verschijnt iederen Maandaq-, Woensdag- en Vrijdagavond. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. Voortgezet wordt de behandeling van de be- g*ooting van buitenlandsche zaken. De heer Van Embden (v.-d.) betoogt, dat in geestelyken zin met de ontwapeningsbespre- kuagen te Geneve tot nu toe geenenei resul- taat is bereikt. Nederland zende geen mili- taire deskundigen meer daarheen. T#n aanzien van de Utrechtsche publicaties kan bet gebeurde voor de Assembiee van den Volkenborm een aanleiding zijn tot scherpe con trol®. In Belgie hebben mbtaire deskundigen ami de samenstelling van de gepublieeerde ver- vaischte stukken medegewerkt. De publicatie heeft ten opzichte van de spionnage-diensten eenige klaarheid gebracht. De tweede publi catie vain het U. D. deed evenwel blijken, dat de eerste een zeer tendentieuze vervalsching is geweest. Had het U. D. dadelijk den volle- digen tekst weergegeven, dan zou het geen verwijt kunnen treiien. In verschillende op- zichton o.a. met betrekking tot den doortocht door Limburg en de ontworpen Belgische spoorwegen, bieken de verkortingen perfide vorramkingen te zijn. Vreemd was het, dat op den avond voorafgegaan aan de publicatie het departement van buitenlandsche zaken, wetende wat stond te gebeuren, geen regee- riugabericht heeft gelanceerd. Het was ech- ter hierarchisch zijn hoofd kwijt, want de mi nister was naar Londen vertrokken. Spreker vraagt of de regeering een aanvui- ling van het Wetboek van strafrecht wil voor- «tellen, ten einde in de toekomst te verhinde- ren., dat door ongewenschte publicaties de be- trekkingen met andere volkeren in gevaar worden gebracht of de vrede wordt verstoord. De heer de Savomin Lohman (c.-h.) wil wel nieuwe onderhandelingen met Belgie over het verdrag van 1839, doch niet met de fouten, die kleven aan het dezerzijds verworpen verdrag. Intusschen zijn er voorloopige besprekingen gevoerd, waarop het departement diep stil- Ewijgen bewaart. Spreker betoogt verder, dat Nederland zijn verplichtingen inzake de be- ▼aaibaarheid van de Schelde is nagekomen en dat de herziening van het verdrag van 1839 moet blijven binnen de grenzen der Scheidings- regeling. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Aan de orde is het wijzigingsontwerp-Ziek- tewet (art. 90 en de daarop ingediende amen- dementen). De heer Nolens (r.-k.) acht de amendemen- tea-Days en -Beumer voorloopig niet aanbeve- ienawaardig, het amendement-van Schaik ech- ter aannemelijk. Na nog eenige discussie, waaraan de heeren Van Schaik, Gerhard en van Gijn deelnamen, caerkt Minister Slotemaker de Bruine op, dat men op dit oogenblik geen bepaalde omschrjj- ▼ing kan geven van wat een bedryfsverzeke- «ing moet zijn. In dit verband bestrydt spreker het amen- dememt-Duys. Ook het amend ement-Van Schaik is niet aanbevelenswaardig, omdat de definitie te vaag is. Spreker acht het niet mogelijk door samenwerking van de vakcen- traies te komen tot bedrijfsvereeniging. Het amendement-Duys om voor het verzekerd loon- bedrag 15 millioen te stellen acht spreker be d-ante Ujk. En zelfs het bedrag van den heer Beumer, 5 millioen, is aan den hoogen kant. NEDERLAND—BELGIE. Het Tweede Kamerlid de heer Marchant, heeft aan den Minister van Financien, voor- eitter van den raad van Ministers, de volgende vragen gesteld: Is juist de verklaring, volgens de dagbladen door den minister Jaspar in het Belgische par- lenient afgelegd op 19 Maart j.l. dat „in Ne derland de contra-spionnagedienst nog veel belangrijker is dan by ons Zoo ja, wat verstaat d'e regeering onder „contra-spionnagedienst'„ hoe is deze dienst georganieerd, is het een militaire of een bur- gerlijke dienst, en uit welk artikel van welk hoofdstuk der Rijksbegrooting worden de kos- tea van dien dienst bestreden. DE SCHEEPVAART IN HET HELLEGAT. Ten behoeve van de scheepvaart door het Hellegat zal, nu de rivieren en stroomen on- geveer weder ysvrij zijn, met spoed een bag- gerwerk worden uitgevoerd, ten einid'e de vaar- ge«l ter plaatse weder op diepte te brengen. Ten gevolge van de thans verstreken vorst- periode kon dit werk niet eerder worden uit gevoerd. HET MILITAIRE VERDRAG TUSSCHEN FRANKRIJK EN BELGIe. Het Nederlandsch (Haagsch) corresponden- ttebureau'voor Dagbladen meldt dd. 21 Maart: De regeering heeft vandaag het bewijs in handen gekregen, dat de handteekeningen van den Belgischen kolonel Michem en van den chef van den Belgischen generalen staf Galet, die zich respectievelijk bevinden op twee van d« zich hier te lande bevindende documenten, valsch zijn. Een fotografie van die beide •tukken heeft zij onlangs op verzoek gezon- den aan de Belgische regeering, ter verge- liking van de handteekeningen. Alvorens hierover nog bericht van de Belgische regee ring ontvangen te hebben, is zij zelve tot ver- gelijken in staat gesteld geworden, doordat de wezenlijke handteekeningen door den Belgi- •chen inlichtlngendienst aan haar eigen in- lichtingendienst zijn toegezonden. Het resultaat is, dat noch van kolonel IMchem noch van generaal Galet tusschen de echte en de onderstelde handteekening ook maar eenige gelykenis blykt te bestaan. MAARSCHALK FOCH. f Maarschalk Foch is Woensdagmiddag ten- gevolge van hartverlamming overleden. Maarschalk Ferdinand Foch, de uiterlyk koele, zelfbeheerschende veldheer, was een Zuiderling. Hij werd in het zonnige Tarbes, in het departement der Boven-Pyreneeen, ge- boren, doch was blijkbaar niet met onver- breekbare banden aan zijn geboortestreek ge- hecht, daar hrj er zelden nog toefde en voor zijn buitenverblijf het plaatsje Ploujean in Finistbre gekozen zijn. Zeven en zeventig jaar oud is Foch gewor den, dien wij eigenlijk slechts uit den wereld- oorlog 'kennen en wiens naam daarmede ook voor altoos verbonden is. Voordien behoorde Foch tot de groep van militairen, die zich vooral met de theoretische legerleiding bezig- hielden. Hij had een streng Katholieke op- voeding genoten (o.a. in een Jezuietenschool te Metz), nam als vrijwilliger aan den oorlog van 1870 deel en deed daama zyn intrede in de Eeole Supbrieure de Guerre. In zijn beide geschriften over de legerlei ding tijdens dien oorlog zet hrj zijn theorieen over de oorlogvoering uiteen, gebaseerd op een toepassing van de Napoleontische. strate gic, op de nieuwe omstandigheden ingesteld. In die dagen heerschte er groot tneeningsver- sehil onder de Fransche staf-officieren over de strategische opvattingen, en Foch bleek spoedig een van de weinige leiders te zijn, die nog tot de Napoleontische school behoorden. Pas aan het einde van den wereldoorlog kreeg generaal Foch zijn groote kans, toen overwogen werd om het opperbevel der geal- lieerde legers aan een man op te dragen, een besluit dat op de vermaard geworden confe rence van 26 Maart 1918 in het Noord-Fran- sche plaatsje Doullens genomen werd. Ver- leden jaar, bij de herdenking van den tien- den jaardag van den wapenstilstand, heeft Loucheur de tegenwoordige Fransche minister van arbeid, die toen minister der munitie- voorziening was, in de Illustration" een kleurig relaas dezer conferentie gegeven. Alle tot dat tijdstip ondernomen pogingen om eenheid in de bevelvoering der Fransche en Britsche legers te brengen, waren mislukt; integendeel, de steeds grooter wordende wry- ving tusschen de verschillende bevelhebbers dreigde elke samenwerking te doen misluk- ken. Den 25en Maart had Loucheur een conferentie met president Poincare en Cle- menceau. De groote stormloop der Duitschers op Amiens was toen juist begonnen. Van een nauw contact tusschen de Fransche en Brit sche strijdkrachten was geen sprake, en later is herhaaldelijk verklaard, dat alleen de phy- sieke vermoeldheid der Duitsche troepen de oorzaak is geweest, dat zij toen niet door het geallieerde front vermochten te breken. Den Engelsohen legeraanvoerders werd ver- zocht in den ochtend van den 26en Maart in het gemeentehuis te Doullens aanwezig te zijn. Om half elf bevonden zich behalve Poin- care, Clemenceau, Foch, Pbtan en Loucheur ook Sir Douglas Haig en Lord Milner in de raadszaal, en deden allereerst de legeraan voerders mededeeling van den stand van zaken aan de fronten. ,,Het oogenblik is nu gekomen" zeide Foch waarop geen voet grond meer mag worden verloren. Wij moeten standhouden en sterven; wij mogen niet terugtrekken, daar er anders een neiging zal ontstaan om terug te hollenSir Douglas Haig wees er op, dat hij niets meer kon doen ten Zuiden van de Somme, maar dat hij be- noorden de rivier zooveel mogelijk stand zou houden. Wat er over was van het 5e leger had hij aan Pbtain overgedragen. (,,Er is vrij- wel niets van overgebleven", verklaarde Pbtain). Douglas Haig voegde er aan toe, dat hij geen reserves meer had in Frankrijk en vrijwel geen reserves meer in Engeland. De spanning werd steeds grooter op de con ferentie, toen Sir Douglas Haig zeide: ,,Indien generaal Foch mij zijn advies wil geven, zal het mii een genoegen zijn het op te volgen", achtte Clemenceau het beslissende oogenblik gekomen. Hij polste Lord Milner en toen deze goedkeurend had geknikt, stelde hij officieel voor om generaal Foch te verzoeken het op perbevel op zich te nemen. Petain verklaarde deze oplossing te aanvaarden, waarop Foch tot opperbevelhebber der geallieerde legers werd benoemd. (Typeerend voor den toestand dier dagen is het, dat aanvankelijk het plan bestond den populairen „Tijger" (Clemen ceau), tot opperbevelhebber te benoemen, met Foch als militair adviseur, hetgeen deze laat- ste echter weigerde.) Maarschalk Foch heeft later, In zijn be- schouwingen over den wereldoorlog, vier keer- punten vastgesteld: de slag aan de Marne, de strijd rondom Yperen, de vrede van Brest- Litowsk, en het geallieerde offensief in Juli en Augustus 1918. De eerste slag aan de Marne in September 1914 bracht de plannen van den Duitschen generalen staf geheel in de war en beroofde hem van het initiatief. Aan de Marne was Duitschlands lot reeds be- slist. Daama mislukte „de wedloop naar zee" en werden de Duitsche strijdkrachten by Yperen gestult, hetgeen beteekende, dat de opzet om Frankrijk te verpletteren, had ge- faald. De vrede tusschen Duitschland en Rus- land te Brest-Litowsk vormde een wijle een emstige bedreiging, en het seheen begin 1918 of de zaak alsnog hopeloos voor de geallieer- den verloren zou zijn, totdat in Juli de krijgs- kansen keerden en generaal Mangins offen sief den Duitschen opmarsch definitief stuit- te. Het leidde tot de overwinning der geal- lieerden en den wapenstilstand van Com- piSgne, waarover Foch persoonlrjk met de Duitsche gedelegeerden In den spoorweg- waggon onderhandelde. DE OrSTAND IN MEXICO. Met ijzeren hand schrijft de N. R. Crt. zet de regeering van president Gil, achter wien zrjn voorganger Calles nu als minister van oorlog staat, den strijd tegen de Mexi- caansche opstandelingen voort en de eene ge- vangen genomen generaal na den anderen wordt summier terechtgesteld. Gisteren kwam bericht, dat ook generaal Jesus Auirre, die een kort oogenblik Vera Cruz in handen heeft gehad, en een van de voomaamste leiders van den opstand was, in handen van de regeeringstroepen is gevallen en nu ook den kogel zal krygen. In het Noordwesten rukken de regeerings troepen steeds verder op, en hoewel de op standelingen nog af en toe een succesje mel- den, is het duidelijk, dat zij voor een verloren zaak strtjden. Hun pogingen om met hun tegenstanders tot een accoord te komen zijn mislukt, omdat de regeering den leiders geen lijfsbehoud wil waarborgen, en dus blijft hun niets anders over dan den strijd uit wanhoop voort te zetten. Spoedig zullen de opstande lingen in de bergen in hun laatste sChans vechten. Achter de regeering staat Amerika, dat haar volop oorlogsmaterieel, vooral vlieg- tuigen levert, terwijl de strijdmiddelen van de opstandelingen snel op moeten raken. De rol die de Amerikaansche politiek de laatste jaren bij opstanden in Latijnsch Ame rika speelt, is niet zeer fraai. In Nicaragua heeft zij met rechtstreeksche hulp van Ameri kaansche oorlogsschepen en landingsdivisies een dictatuur helpen handhaven, van welke temauwemood iets goeds te zeggen viel. In Mexico helpt zij met oorlogstuig een regee ring die draconische ohderdrukkingsmaat- regelen neemt. Het is volkomen begrijpelijk, dat Washington niet de partij van de opstan delingen kiest (hoewel het vroeger in Mexico wel anders gedaan heeft), maar men zou mogen verwachten, dat het zich toch, in naam van de menschelijkheid, inspande om tusschen de twee partijen bemiddelend werkzaam te zijn en aan bloedige wedervergeldingsmaat- regelen een einde te maken. Voor een groote democratische natie zou een schoone taak weggelegd zijn, indien zij voor ,,den overwon- nen man" een goed woord deed, in stede van zich geheel en al door staatkundig en oecono- misch eigenbelang te laten leiden. Ongetwij- feld zal er over niet te langen tijd nu weer in Mexico rust heerschen, dank zij de dictato rial en meedoogenlooze rrjethoden die ook in den langen regeeringstijd van Porfirlo Diaz gedurende vijf en dertig jaar in zwang zijn geweest. Het ware echter een illusie te mee- nen, dat daarmee de duurzame orde en rust gesehapen worden, welke rechtvaardig ge- regeerde, tevreden burgers in stand helpen houden. 1 DE MOOISTE EN GROOTSTE vindt men steeds in het CONCERT- EN BIOSCOOPGEBOUVV V i R.K. BEGRAAFPLAATS TE SLUISKIL. Naar wij vememen is door den Overste van het Kapucijnenklooster te Sluiskil aan het ge- meentebestuur beficht, dat de Vereeniging van Kapucijnen den van gemeentewege voor het stichten eener eigen R.K. begraafplaats te Sluiskil aangeboden gemeentegrond naast de algemeene begraafplaats, niet wenscht aan te koopen. VERKOOP AFFUITLOODS. Door de Eerste Kamer is goedkeuring ver- leend aan het wetsontwerp tot onderhand'schen verkoop der voormalige affuitloods aan de ge- meente Ter Neuzen. Jl. Woensdagavond werd in de Gereformeer- de kerk alhier gegeven d'e aangekondigde or- gelbespeling door den heer S. P. Visser, orga nist te Hillegom en Bennebroek. De bijeen- komst werd met gebed geopend door den voor- zitter van de orgelcommissie, den heer C. J. Nobels. De uitvoering van het programma op het reeds meermalen door ons beschreven bijzon- der schoone orgel, gaf veel te genieten. In het bijzonder vielen op no. 3, „Paraphrase over Chor aus „Judas Maccabeus" van Handel en „Marche funebre et Chant Seraphique" van Guilmant en de composities van den organist zelf, variaties op bekende psalmen. De orga nist wist van dit uitnemend instrument een loffelijk gebruik te maken. Waar (lit orgelspel een waar genot schonk, en de gelegenheid om werkelijk goede, gewij- de muziek te hooren zoo schaarsch is, moet het verwondering baren dat de opkomst bij deze gelegenheden niet grooter is. Door den voorzitter werd de bijeenkomst met dankzegging gesloten. WATERSTAATSBEGROOTING IN DE EERSTE KAMER. Electriciteitsvoorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen. In het eindverslag aan de Eerste Kamer om- trent de waterstaatsbegrooting geeft de Minis ter te kennen, zich naar aanleiding eener op- merking in het Voorloopig Verslag voor te stellen met Ged'eputeerde Staten van Zeeland in overleg te treden omtrent de vraag of alge meene verlaging der electriciteitsprijzen in Zeeuwsch-Vlaanderen mogelijk is. Tramwegen. Voor de uitbreiding van tramwegen in Oos- telijk Zeeuwsch-Vlaanderen is een verzoek om steun van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- maatschappij ingekomen. Dit verzoek is o.m. in handen gesteld van de Staatscommissie voor het vervoervraagstuk, omdat ook plannen voor den aanleg van een waterweg in dezelfde streek in overweging zijn. Beide plannen zijn nog by die Staatscommissie in onderzoek. Waterwegen. De plannen voor den aanleg van een kanaal van Axel naar Hulst zijn nog om advies by de commissie-Patijn. Ook de Permenente Ambtelijke Vlascommissie, behoorende onder het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, heeft deze plannen in hare be- moeiingen betrokken. Dat de belanghebben- den bereid zouden zijn in de kosten van dit werk bij te dragen, is ook den Minister be- kend'; inderdaad zullen dergelijke plannen mocht het onderzoek gunstig uitvallen niet tot uitvoering kunnen komen, indien niet de betrokken streek van hare belangstelling, ook financieel, in genoegzame mate doet blijken. Bij de beoordeeling der verbetering van de verkeersmiddelen in Zeeuwsch-Vlaanderen zal ook aan een kanaal BreskensSluis de noodige aandacht kunnen worden geschonken. STOOMTRAM BRESKENS-MALDEGHEM. Volgens het verslag over 1928 van de Stoom- tramwegmaatschappij Breskens-Maldeghem, blijft het goederenvervoer over Maldeghem zich flink ontwikkelen, het personenvervoer is vrijwel stationair gebleven. Een tegenslag was, dat de lyn KnockeRetranchement op Belgisch grondgebied slechts tot de Zoute werd doorgetrokken. Aller waarschijnlijkst zal deze lijn binnenkort tot stand komen en met bet a.s. badseizoen in exploitatie genomen kun- nen worden, waardoor een belangrijke toene- ming van het personenvervoer verwacht wordt. De totale exploitatie ontvangsten waren 271.906 en de uitgaven f 168.032, alzoo een rest van 103.873. Na aftrek van 25.076 voor rente, en 7250 voor uitgeloot 5 stuk blijft 71.546. Hiervan wordt 55.500 voor uitkeering bestemd; 15.046 voor reserve voor belasting en storting in het vernieuwingsfonds f 1000 voor personeelsbelangen. Er werden vervoerd 237.858 personen met f 71.384 op- brengst, tegen 236.752 en f 71.684 in 1927. Het goederenvervoer bracht op 176.524 tegen f 141.106 in 1927. GEWETENSGELD. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rrjks schatkist, wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeldl, is ontvangen bij: den ontvan- ger der directe belastingen te Axel 38,50. Ter gelegenheid van het lOjarig bestaan van den Centralen Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel (C. B. P. T. T.), heeft deze organisatie een fraai uit gevoerd Gedenkalbum uitgegegeven, onder den titel „De C. B. P. T. T., zijn Worden, Wezen en Werk", samengesteld door den heer D. Stoffels, redacteur van het Bondsorgaan. Het album is attractief geschreven, ingedeeld en gei'llustreerd. De heer Stoffels schrijft in een hoofdartikel „Ten Geleide" o.m.: „Wie de resultaten nagaat, door de organi satie bereikt, heeft zeker geen red'en tot mis- moedigheid. Het is waar, er waren ook vele schaduw- zijden, doch er kan geen schaduw zijn zon- der licht. Het is slechts de vraag of de schaduw ge- worpen wordt door het licht van de ondergaan- de of van de rijzende zon. Wij zijn diep over- tuigd, dat onze organisatie leeft en streeft in het licht van de opgaande zon. Voor het sterk-individueele egoi'sme, de ener- gie-doodende naijver, het enge categoralisme van voor 1919 wint op verheugde wijje een grootere gemeenschapszin onder het P. T. T.- personeel meer en meer veld," en iets verder: ,„In de eerste tien jaren van het bestaan van den C. B. P. T. T. voltrok zich een alles uit hare voegen rukkende omwenteling op maatschappelijk gebied. Aan de veeleischende techniek, d'e snelle wijzigingen in het leven- van-allen-dag, de strenge tucht van den ver- keersmoloch heeft niet in het minst ook het P. T. T.-personeel zijn tol betaald." BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 10 tot en met 16 Maart, in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Kruiningen 1, Noordwelle 4, Schoondijke 1. Diphteritis: St. Annaland 1, Goes 1. Gevallen van encephalitis na inenting kwa- men niet ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid. STOPPELDIJK. De heer C. Th. de Schepper, onderwijzer aan de R. K. Mariaschool te Stoppeldijk, is benoemd aan de R. K. Jongensschool te Eind hoven. GROEDE. Door de Eerste Kamer is goedkeuring ver- leend aan het wetsontwerp tot onteigening voor den aanleg van een wegvak in de ge- meente Groede tusschen de provincialen weg Buitenlust-Groede en den provincialen weg GroedeNieuwvliet. OOSTBURG. Op 15 dezer werd te Oostburg een zeer druk bezochte algemeene vergadering gehou- den van den kring Oostburg der Zeeuwsche Landbouw Mij. Op deze vergadering trad als spreker op de heer Van Bommel van Vloten uit Goes met als onderwerp: Is regeeringssteun noodig voor instandhouden van onze sulkerindustrie Naar aanleiding van deze lezing werd met algemeene stemmen een voorstel aangenomen van den heer Iz. P. Becu luidende: ,,De alge meene vergadering van den kring Oostburg der Z. L. M. op heden in algemeene vergade ring bijeen, spreekt de noodzakelijkheid uit voor het verleenen van regeeringssteun tot in standhouden van de suikerindustrie en ver- zoekt de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij met den meesten spoed deze zaak ter hand te nemen teneinde steun te kunnen verleenen aan het desbetreffende wetsvoorstel van de Kamerleden v. d. Heuvel en anderen." ZONDAG 24 MAART 1929. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u., dhr. D. Dek, Gebedaur* v. d. Oogst en 2 u., Ds. Hermanides, van Hulst, voorbereiding H. Avondm. Sluiskil. 2 u., dhr. L. Dek, Gebedsure v. d. Oogst. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9 Ms u., Ds. H. Akersloot va» Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houtea Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelea. Zaamslag. 9 u. en 2 u., candidaat J. D. i Ginhoven, van Barendrecht. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leeskeA. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdieost- Lokaal ..Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% 10 uur. 's Namiddags om 2 uur Lof. Regelmatlge en franco afhaling en bezorging. Nette bediening. Ulvenhout, 19 Meert 1929 Menier, M56rt ruurt z'nen st55rt en zoo valde van d'eene verrassing in d'aandere. Maar de grotste verrassing van deuze maand is veur mijn toch zeker wel, toen 'k vleeje week mee vier hoofdletters naast mekare „Trui" zag staan onder mijnen brief. Amico, wa-d-edde mijn aangedaan! Ik kan mee mijn prestiezje nouw wel op d"n hooizolder gaan zitten, 'n hooisprietje tus schen m'n taanden nemen en stillekes verult gaan zitten kijken as 'nen Napoleon op Elba. Neeje jong, nie Sint Helena, want zemmen mrjn vruger op school wijs gemokt, asd&t de Nap. van Elba weer verom is gekomen en ge- loof maar nie da-d-ik laank op d'n hooizolder blijf zitten! Maar da's nouw allemaal goed en wel, maar nog66ns, amico, g'ad da gescheld van den druppel nie af motte drukken. Toen 'k Zaterdagavend jouw kraant ontvong en naar 't vaste plekske keek waar ge mijn altij plotst en toen naar m'nen naam want 't is altij 'n leutig gezicht 'n oewen naam gedrukt te zien staan (as er tenminste nie achterstaat: 10 boete subs. 10 dagen hechtenis", zoo as lest mee dieen haas, witte well), toen sting daar op mjjn plak: TRUI. M'n pijp viel uit m'nen mond, dus ik denk achteraf da m'nen mond opengong zonder da'k 't wiest en al m'n bloed steeg naar m'n hoofd. En op 't zelfste memfent gong Trui de kamer uit en hoorde-n-ik ze achter de deur proesten. 'k Ben toen opgestaan, eb 'n paar keer de kamer op-en-neer-geloopen en ben toen, mee 'nen smak van de deur, d'r uitge- gaan en naar de ..Gouwen Koei". „Ge k5k net", zee d'n Tiest, „of er iets nie in orde is Drd, is et er thuis neffen „Nie over zeeveren, lange", zee ik, ,,'n pertyke maken?" En 'n oogenblikske later rolden de ballen over de bulj5rt en in de zakken, of 'r gin vuiltje aan de locht was! En ik spulds 'n pertijke, amico, teugen Dommerink op. Da kwam omda'k nijdig was. Dan stoot ik veul haarder, ziede en op die bulj5rt in de ..Gouwe" kunde die ballen gin harde stooten genogt geven. Dan loopen ze as gekken. En ik zeg altij maar, as de ballen nog's 'nen keer meer rond fietsen, hedde altij nog 'n hekstra kaanske. Ze meugen dan wel roepen da'k aan 't zwijnen ben, maar de zwijnen tellen ok en 't ga-et er maar om wie 't eerst aan z'n hon- derd is! Ik speul soms over twaalf baanden. as 'k maar de goeie loopert eb. Want bbne van die twee witte ballen is aan 65nen kaant 'n bietje plat en die lop net over de bulj&rt as Josefientje Beeker over 't tooneel. Hjj duikelt er over, ziede! En as ge daar me# speulen mot, dan kunde beter mee 'nen ge- schelden 56rpel buljerten. Keb tot elf uren staan stooten. De kastelein stong zoo te gapen da 'k tellekes docht da' op 'n buljArt mee vyf zakken spulde. Toen 'k thuis kwam hekserseerde Trui til rond in d'ren nachtpon mee 'n gezicht zoo stroef as d'n rooie bal in de Gouwe. ..Kunde nog nie 'n bietje later thuiskomen, bamme- zjeurder", vroeg de schrijfster. 'k Zee: „mensch, zwyg" zee ik, anders krijgen me

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5