buitenland. OEMEHODE BERICHTEH V ARI A. Er zjin echter nog andere kanten aan de zaak. Als Volkenbondslid zou het Vatikaan partij kunnen worden in internationale ge- schillen en op een gegeven oogenblik zijn hou- ding moeten bepalen in een twist tusschen twee Katholieke landen. In den wereldoorlog is gebleken, hoe moe lijk het den Paus dikwijls gevallen is, zijn onzijdigheid te bewaren. Pius X moest heel in het begin van den oorlog aan keizer Frans Jozef de vervulling van diens wensch weigeren, om de zaak der centralen te zegenen. Zijn opvolger Benedictus XV moest z'ch bepalen tot pogingen om het lijden der burgerlijke bevolkmgen te verzaclifcbn en voor den vrede te werken, Maar de Kerk was ge- dwongen zich onzijdig te houden in een con flict waarin aan den eenen kant Frankrijk, de „oudste dochter der Kerk", en Itahe en aan den anderen kant Oostenrijk onder „Zijne Apo- stolische Majesteit" stonden. Elk open partij k'ezen zou onhcrstelbare schade aan de positie van de Katholieke kerk hebben toegebracht. BIJ KLAARLICHTEN DAG ONTVOERD. RECHTSZAKEN. NEDERLANDERS TE OSTENDE VERDRONKEN. komende aanteekeningen getrouw en volledig de waarheid weergeven. Er is .dus geen reden voor een aanschrijving aan de inspecteurs. De heer Lovink had een andere klacht, n.l. dat de door de inspecteurs bij de aanslagrege- Ling gevolgde normen (grondslagen) in meer- dere gevallen tot een veel hoogeren aanslag leiden dan aangegeven werd. De heer Lovink vroeg maatregelen om te verkrygen, dat in de eerste plaats de aanslag behoort te worden bepaald naar werkelijke gegevens voor zoover deze uit de boekhouding bekend zijn; en voorts overleg met de lahd- bouworganisaties by het vaststellen dier nor men. Ook hier blijkt de Minister er anders over te denken. Als er te hooge aanslagen zijn ge weest, beteekent dit alleen dat het gebruik dier normen met beleid moet geschieden. Die normen zijn de samenvatting van: maandnoteeringen, oogstberichten, cijfers over bepaalde landbouwbedrijven. De Minister zegt niet te kunnen inzien waarom zij niet mogen worden aangemerkt als „werkelijke gegevens". Zij kunnen in bepaalde gevallen een juistere uitkomst geven dan een becijfering ontleend aan een boekhouding. Veel hangt hier voor af van het vertrouwen dat aan de boekhouding geschonken mag worden. Bij het vaststellen van normen worden reeds thans veelal deskun- digen op landbouwgebied geraadpleegd. Voor een aanschrijving als door den vrager bedoeld, ziet de Minister geen reden. GEVAAR DOOR ELECTRIC1TEIT. In het verslag van den Electrotechnischen adviseur bij de Arbeidsinspectie lezen wij: „Een vrouw was in de keuken van haar wa ning bezig de vloermatten te reinigen door middel van een electrische stofzuiger. Op een tweepitsgascomfoor stond melk te koken. Plotseling kookte de melk over en dit ziende, wilde de vrouw de gaskraan dichtdraaien. Op het oogenblik, dat zij dit kraantje met de lin- kerhand aanraakte, daarbij de stofzuiger met de rechterhand vasthoudende, voelde zij een hevige electrische schok. De spieren van haar handen trokken samen en hoewel zij zulks pro- beerde, was het haar onmogelijk de gaskraan of de stofzuiger los te laten. Zij dacht: „Dat is mijn dood." Langzamerhand voelde zij haar bewustzijn wijken en herinnerde zich van het volgende nog slechts, dat zij viel. Zij heeft tijdens het gebeurde, zonder dit te weten, een gil gegeven. Daarop kwamen de benedenburen naar boven, die de vrouw op den grond zagen liggen. Twee personen tildon haar op en wilden haar te bed brengen. De getroffene kwam toen echter reeds weer bij. Den volgenden dag klaagde zij over hevige spierpijn in het lichaam, in de beenen en voor- al in de halsspieren. Bij onderzoek van de stofzuiger bleek deze defect te zijn, tengevolge waarvan de uitwen- dige metalen deelen, waaronder ook de meta- len steel, die men bij gebruik in de handen neemt, onder spanning waren komen te staan. By gewoon gebruik voelde de vrouw daarvan niets, aangezien zij, staande op een vloerbe- dekking van linoleum, waarop een cocosmat, volkomen geisoleerd was. Dit veranderde ech ter geheel, toen zij met de hand het gas- kraantje aanraakte, waardoor de stroom door haar beide armen en het bovenlichaam via de gasleiding naar de aarde kon afvloeien", HET WEGENFONDS. Bljjkens het voorloopig verslag der Tweed® Kamer, over de begrooting van het Wegen- fonds voor 1929, waren sommige leden van oordeel, dat hetgeen in 1929 ten behoeve van wegenaanleg en -verbetering geschieden zal, zeer weinig is. Nog niet eens de slechtste wegen worden onder handen genomen. Deze leden meendem, dat de Minister niet voome- rn p.nst is, deze aangelegenheid grootscheeps aan te vatten. Zij drongen op meer spoed aan. Hiertegenover werd door andere leden geconstateerd, dat voor 1929 zeer belangrijke bedragen worden aangevraagd, waaruit blijkt, dat de Regeering ervan overtuigd is, dat de wegenverbetering met kracht moet worden voortgezet. Deze leden opperden de vraag of de gelden wel altijd op economische wyze worden besteed. Eenige leden drongen aan op een afzonder- lijke leiding bij den wegenaanleg, op dezelfde wijze als voor de Zuiderzeewerken bestaat. Betreurd wordt, dat van het beginsel, dat de hoofdverkeerswegen niet door maar langs de bebouwde kommen moeten gaan, wordt af- geweken. Voor wegen met een zeer druk verkeer zal de minimumbreedte 9 M. moeten zijn. De wenschelijkheid werd betoogd, de rijweg breedte vast te stellen naar een bepaalden maatstaf per voertuigbaan. Als eenheid zou kunnen worden aangenomen de daarvoor vrij- wel algemeen intemationaal aangenomen breedte van 3 M. Naar gelang van het te verwachten verkeer zou dan de breedte op 2, 3 of 4 maal deze eenheid kunaen worden vastgesteld. Opgemerkt werd, dat de veiligheid voor de voetgangers hoe langer hoe meer in het ge- drang komt. Aanleg van afzonderlijke raden voor voetgangers werd bepleit. Met instemming hadden verscheidene leden kennls genomen van bet streven der Regee- "ring om het aantal tollen te verminderen. Zii waren echter van oordeel, dat het daar voor uiteStrokken bedrag van f 200.000 veel te gering is. Gevraagd werd hoe de zienswijze van de Regeering is over de bij de opheffing in acht te nemen maatregelen ten aanzien van ge- meentelijke en particuliere tollen. TIJDELIJKE STEUN AAN DE BEET- WORTELSUIKER-INDUSTRIE EN DE VRItTHEIDSBOND. Het heeft bijzondere aandacht getrokken dat het initiatief-voorstel-v. d. Heuvel (tot wederinvoering van het premiestelsel zooals dat bestond v66r de Brusselsche conventie, van 1903, die in den oorlog ineenzakte, mede onderteokend is door den heer Bierema, die voor den Vrijheidsbond in de Tweede Kamer zit. De overige onderteekenaars (v. d. Heuvel, Kortenhorst en Weitkamp) neigden steeds meer naar bescherming dan hij. Ten opzichte van dit feit vonden we in „De Vrijheid" (in een onderschrift van John. J. B. bij een ingezonden stuk van J. M. v. Bommel v. Vloten uit Goes) nog de meedeeling: dat Dr. Bierema vooraf met prof. Van Gijn overleg gepleegd heeft, en er zich van heef. vergewist, dat er bij dezen in beginsel geen overwegend bezwaar tegen het wetsvoorstcl bestaat In genoemd ingezonden stuk van den heer v. Bommel v. Vloten had deze betoogd, dat men zeer goed, vrijhandelaar zijnde, toch tot de overtuiging kan komen, dat steun voor een bepaalde Industrie, die in verdrukking komt door algemeene en buitensporige beschermen- de maatregelen in het buitenland noodzake- lijk is. Die opvatting, zoo voegde hij er aan toe wordt ook door niemand minder dan prof. Van Gijn gehuldigd. Prof. Van Gijn acht directen steun uit 's rijks schatkist in een zoodanig geval gewettigd. Joh. J. B. teekende daarbij o.a. aan: Ook ons is bekend, dat prof. Van Gijn een standpunt huldigt als door den geachten in- xender ingenomen. Trouwens de liberale be- ginselen in het algemeen en die van den vrij- j handel in het bijzonder verzetten zich geens- zins tegen elken steun aan noodlijdende, doch voor het algemeen belang onmisbare onder- nemingen. Men denke slechts aan subsidies aan stoomvaartmaatschappijen, stoomtram- lijnen enz." De schrijver vraagt zich echter af, of de toestand inderdaad zoo emstig is, dat een dergelijken steun beslist noodzakelijk is? En voorts of de steunverleening wel doeltreffend kan heeten. Bovendien vraagt hij nadere toelichting tot de door sommigen uitgespro- ken bewering, dat alleen cooperatieve fabrie- ken steun zouden behoeven. TWEE-EN-DERTIG ZIELEN TE VEEL! In het bevolkingsregister van den Burger- lijken Stand te Lichtenvoorde (Geld.) zijn eenige weken geleden onregelmatigheden ont- dekt Het was gebleken, dat op 1 Januari 1927 een hooger zielental dan 7000 wds op- gegeven, terwijl het in werkelijkheid niet meer bedroeg dan 6981. Het gevolg hiervan was, dat salarissen van burgemeester, wet- houders en gemeente-secretaris naar de nieuwe salarisschaal van Ged. Staten van Gelderland belangryk worden verhoogd. Naar aanleiding hiervan werd door een Raadscommissie een onderzoek ingesteld en deze heeft nu in een rapport aan den raad duidelijk gemaakt, dat deze onregelmatigheid werkelijk is gebleken en de bevolking 32 zie- len hooger was opgegeven dan de werkelijk heid is. Deze onregelmatigheid moet zijn te wijten aan de onregelmatige controle en door- dien de secretaris niet geregeld. ter secretarie aanwezig is. De commissie is er, aldus de „Tel." van overtuigd, dat de begane fout moeilijk is te herstellen, doch acht het noodig, dat zij, die het hoogere salaris ten onrechte genoten, dit weer in de gemeentekas zullen storten en dat het te veel als aandeel van het rijk ontvan- gene ,als gewetensgeld zal worden terugbe- taald. De noodzakelijkheid werd betoogd, dal van gemeentewege de beide veldwachters op geregelde trjden als verantwoordelijke con- troleurs zullen optreden en nagaan of het be volkingsregister wel met de werkelijkheid klopt, terwijl de tijd, dat de gemeente-secreta ris als chef der gemeente-administratie ten gemeentehuize moet aanwezig zijn, met drie uur per werkdag zal worden verlengd. HET DRAMA TE GROOTEGAST. De voorzitter van het comitd Grootegast, Mr. H. E. Oving, deelt mede, dat thans onge- veer f 34.000 bij elkaar gebracht is voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers bij het drama te Grootegast. De verantwoording van de ingekomen gel den heeft in de Groningsche dagbladen ge- staan. Een dezer dagen zal het fonds afge- sloten worden. Intusschen heeft het Comitd aan een aantal Levensverzekeringsmaatschappijen aanbiedin- gen gevraagd voor premievrije uitkeering. Binnen veertien dagen hoopt men een beslis- sing te nemen, op welke wijze het binnenge- komen geld het beste besteed zal kunnen worden. HET VATIKAAN EN DE VOLKEN BOND: Onder de bijzonderhedien die in het rapport over de overeenKonist tusschen Itahe en het Vat.kaan te Rome openbaar gemaakt zijn, is schryft de N. R. Crt. de voornaamste dat de v atikaansche Staat te Geneve geen ver- zoek tot toeiating tot den Volkenbond zal in- dienen. Achterai beschouwd, is dit standpunt van den Pauselyken Stoel volkomen begrype- Iijk. Lie nieuwe nerkeiyKe Staat zou te Geneve ais mmiatuurstaatje in de scnaduw der groote mogendheden staan en met zijn enkele stem in d-s verste verte geen invloed of gezag kun nen uitoeienen d.e te vergelijken waren met de pos.tie welke de souverein van dat staatje ais nooid van de KathoLeke kerk in de wereid inntemt. N-et lang geleden heeft Albert Tho mas het Vat.kaan ungenood.gd, een vertegen- woordiger in het Internat.onale Bureau van Arbeid te benoemen. Het antwoord was dat, hoe bere.d de He.l.ge Stoel ook altijd geweest was o.n zijn meemng over sociale vraagstuk- ken te zeggen, hij alleen aan een internat.onale vergader.ng zou kunnen deelnemen, indien hij het vooiz.tterschap zou kunnen bekleeden. Als het Vat.kaan zulk een standpunt tegenover het Internationale Bureau van Arbeid' aanneemt, zou het niet anders kunnen handelen ten aan- z.en van Volkenbondsraad en Volkenbondsver- gadering en zelfs in het voor het overige vol komen ondenkbare geval dat de meerderheid der Bondsleden bere.d zouden zijn, den Vati- kaanschen staat zulk een oppermachtige posi- tie te verleenen, zouden de bepalingen van het Handvest aan de verwezenlijking van dit plan in den weg staan. Het Vatikaan handhaaft dus slechts met zijn afzijdigheid de traditie van onzijdigheid, maar dan. een vorni van onzijdighe.d waarin het z.ch niet terzij van de volken en hun gesch'llen houdt, maar z'ch boven de volken stelt. Vcor Italie, waar's Pausen stoel staat, heeft de Va- t kaansche onzijdigheid nog een bijzondere waarde voor het geval het b.v. met Frankryk in botsing mocht komen. Kardir.aal Gasparri heeft nog bijzonderen nadruk op de geheele afzijdigheid van het Va- t'kaan van Ger.eve gelegd door zijn mededee- ling aan de gezanten dat de overeenkomst van het Lateraan zelfs niet te Ger.eve geregistreerd zou worden, cfschoon Ital e als lid van den Volkenbor.d daar volgens art. 18 van het Hand- vest, strikt genomen, toe verpllcht zou zijn. STERFGEVALLEN IN HET BEZETTINGSLEGER. De „Populaire" stelt vast, dat het aantal sterfgeval.en in het bezettingsleger van het Rijnland 348 bedraagt. In verband hiermede schryft het blad, dat de bezetting van het Duitsche gebied door Fransche troepen. 10 jaar na het vredesverdrag zonder een'g nut voor de natlonale veiligheid en verded'ging een on- zinnige politiek is die een hindernis vormt voor den werkelijken vrede. d'p men b>i h"t t"t stand komen van het Kellogg-pact zoo heeft toegejuicht. Dat echter de Fransche soldaten door de schuld van de mllitalre autor.te.ten bij honderden sterven is een misdaad, waar- voor Poincare tegenover het land en de menschheid verantwoordelijk is. OVERSTROOMINGSRAMP IN HET MISSISSIPPI-GEBIED. De groote overstrooming in het Zuidelijk d'eel van den staat Alabama heeft Vrijdag 't karakter van een ramp aangenomen. Alle ste- den en dorpen in het Zuiden van Alabama, het Noordwesten van Florida en het Zuidwesten van Georgia zijn geheel geisoleerd. Vrijdagnacht heeft men getracht de per sonen, die in het stadje Elba in de meest ha- chelijke positie verkeerden te redden. Het ge- lukte den soldaten met booten verscheidene gezinnen in veiligheid te brengen. De duis- ternis maakte echter een reddingswerk van grooteren omvang onmogelijk. In dit deel van het overstroomingsgebied beginnen de rivie- ren langzaam te zakken, maar zoowel in Elba als in Brewton is de toestand nog zeer emstig. Talrijke huizen konden den geweldigen druk van het stijgende water niet weerstaan en zijn ingestort. In Georgia zijn meer dan 3000 menschen ge- dwongen geweest naar de bergen te vluchten, aangezien het water in de straten een hoogte van 1.80 meter bereikte. De stad Geneva staat geheel onder watar; op de hoogste plaatsen staat het water nog 90 c.M. hoog. Omtrent het aantal slachtoffers van de ramp is nog niets met zekerheid bekend, maar te Elba vreest men, dat minstens honderd per sonen verdronken zijn en honderden anderen bevinden zich in onmiddellijk gevaar. Een vlieger, die geruimen tijd boven het overstroomde gebied heeft gekruist, bericht, dat de stad Castleberre bijna geheel veraield is. Te Elba is een hotel door den druk van het water ingestort, terwijl honderden personen, die in het hotel gevlucht waren, zich op de bo- venste verdiepingen bevonden. DE KOSTEN VAN DE ONDERSTEUNING DER WERKLOOZEN IN ENGELAND. De kroniekschrijver van de Evening Stan dard verklaart zich „bijna ontzet" over de ge- tallen die de minister van Arbeid over de kos- ten van de ondersteuning der werkloozen se- dert den wapenstilstand heeft medegedeeld. Zjj hebben ruim 600 millioen pond sterling beloopen, dat wil zeggen dat in tien jaar daar- aan ruim het drievierde gedeelte van een som ten koste is gelegd die beschouwd wordt als de inkomsten van de schatkist in een gewoon jaar. Het komt hierop neer, dat Engeland bij na een tiende van het inkomen van de schat kist aan leniging van de werkloosheid, dus on- productief, besteedt. De eenvoudige waarheid is dat het land zich zoo iets niet kan veroorlooven en dat het vraagstuk van de werkloosheid daarom opge- lost moet worden, voor men eenig ander pro- bleem ter hand neemt. RIJNLANDONTRUIMING IN 1930? in het Lagerhuis heeft de conservatieve af- gevaaru.gUd ueuairs aan minister Gnamber- 1 lain geviaagd or, met bet oog op de vexpneh- ting tot net terugtreKKen aer Uczett.ngsuoe- pen ua Gojienz in iaoo, reeus een tyusi.p is vasigesteiu oi met I lamciyk onaernanueiiiigen over ue vaststemng van een tyast.p zjjn De- gonnen, opuac vv-oiue vermeuen, uat de Dezet- t.ngstioepen in uu.tsch geD.td langer dan den by vtruiug bepaaiden datum pezet ijoyuen. Cliamoeiia.n vemiaarue: „voigens artikel 429 van net verarag van Versailles moet ae zone van Cobleiiz of 10 Januari 1930 worden onciuiriid, wanneer ue bepai.ngen van dit ar- tiKel uoor Duitscbiand st.pt worden vervUld. Voor zoover nt tot ousvene heb vernomen heb ik geen reden om aan te nemen, dat Duitschiand deze e.schen met zal vervullen. Onder deze omstanuigheuen bestaat er geen behoefte om o.iaerhanueiingen over de vast- steiimg van het tyast.p aer ontruimmg van deze zone van het Dezeite gebied te beginnen.-' zij in 1928 en 1929 te Axel een gewoonte heeft gemaakt van het koopen van goederen met het oogmerk om zonder volledige betaling zich over die goederen de beschikking te verzeke- ren: lo. Omstreeks October 1928 2 paar schoe- nen, 1 werkkiel, 1 onderbroek, 1 truitje en 1 handdoek, ter waarde van 19,38 en omstreeks 22 October voor een bedrag van f 1,35 heeft gekocht bij Cornells Hamelink; 2o., van P. J. d'e Hulster heeft gekocht, omstreeks 10 Juni 1928, een bus carbid van 25 cent, 26 Juli 1928 een rijwielbinnenband van 1,25, omstreeks 6 Augustus 1928 een doos carbid van f 0,25, ter wijl in Februari 1929 het verschuldigde nog niet was betaald; 3o., van C. J. Dieleman, ge kocht omstreeks 23 Mei 1928, een kistje siga- ren van f 6.25, den liter morellen van fl,80, een flesch port van f 1,10, terwijl het hiervoor verschuldigde in Februari 1929 nog niet was betaald. Eisch 1 maand gevang. A. C. d. K., oud 27 j., treingeleider te Aar- denburg, was op 1 Maart jl. door de Rechtbank by verstek veroordeeld wegens overtreding van het tramwegreglement (niet zorg dragen dat zijn tram by avond aan de achterzijde ver- licht is), tot 8 boete of 8 dagen hecht., met bevestiging van het vonnis van den kanton- rechter te Oostburg. Eisch: vernietiging van het verstek-vonnis der Rechtbank en ontslag van rechtsvervolging Mr. G. ter Laan uit Utrecht, die als ver- dediger optrad, sloot zich hierbij aan. Te Chicago gelukte het drie bandieten een zekeren Wealthy, den eigenaar van een groot warenhuis, op klaarlichten dag te ontvoeren. Voor zijn invrijheidsteUing wordt een hoog losgeld geeischt. GROOTE HARINGVANGSTEN. Reeds bij het intreden van de vorst konden haringvissehers rijke vangsten doen, doch deze staan verre achter by de opbrengst der laatste dagen. In de wateren van Skagen heeft een Zweedsche haringvloot op 66n dag 3(4 millioen K.G. gevangen. Er moesten drie extra treinen worden ingelegd, elk van 25 wagons, om deze enorme voorraden te kunnen vervoeren. 106 JAAR OUD. Te Nice is Donderdag gravin Erlach ge- storven; zij heeft den ongewonen leeftyd van 106 jaar bereikt. Emilie Erlach heeft haar leven grootendeels in Rusland ge- leefd; tien jaar geleden heeft zy zich te Nice gevestigd. Volgens de Exchange Telegraph is de oude dame tot het allerlaatst van haar leven toe in het bezit van haar geestvermo- gens gebleven. EEN ONGELUK GEFILMD. By het opnemen van een film van de Ita- liaansche ruiterij viel kolonel Murari in voile galop van zijn paard, dat over hem heen rolde. De opnemende operateur draaide koel- bloedig verder, zoodat hier een waarlijk schokkend stukje film verkregen werd. De kolonel werd met een zware hersen- schudding naar het hospitaal gebracht. Uit EEN TORNADO. Greenville (Zuid-Carolina) wordt ge- meld, dat ueze stad en haar omgeving aoor een tornado zyn geceisteia. Er is groote schade aanger.cht. Naar tot nu toe bekend is, zyn er acht aooaen er. vele gewonaen. Een Reuterber.cnt melut nog, dat bij den tornado in Greenville negen personen werden gedood en een gioot aantal gewond, van wie twee het er waarschijniijk n.et levend zullen afbrengen. De aanger.cnte mateneele schade is zeer groot en bleef beperkt tot eenige hon derden meters oppervlakte. De bewoners in de omgeving meenaen, dat er een gewoon onweder was. Vier huizen, een kerk en een hoogeschool werden verwoest. DE NIEUWE ENGELSCHE LUCHT- SCHEPEN. Sir Samuel Hoare, de minister van de lucht, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de twee nieuwe groote luchtschepen R 100 en R 101 spoedlg hun proeftochten zullen beginnen. Deze luchtschepen, die samen ruim 12 mil lioen gulden gekost hebben, zijn veel grooter gn beter ultgerust dan alle andere voor hen. De proefneming met de luchtscheepvaart heeft een veel grootere omvang en beteekenis gakregen dan men aanvankelijk van plan was geweest. In plaats van uitsluitend gegevens, Op grond van in den oorlog opgedane ervarin- gen, te gebruiken, had men het beslult geno men van meet af aan te beginnen met het vaststellen van wetenschappelijke eischen en beginselen voor zulke schepen. Dientengevolgi he-eft men in den tijd, waarin men twintig luchtschepen volgens de bekende regelen had kunnen bouwen, er slechts twee gebouwd. De prceftochten zullen in de eerstvolgande weken ondernomen worden en in het voorjaar of het begin van den zomer zullen de twee luchtschepen gereed zijn om lucht te kiezen. De eerste proeftochten zullen boven Enge land of binnen gemakkelijk bereik ervan ge- daan worden. Daarna zal de R 101, die door het luchtministerie zelf gebouwd is, naar Egypte en dan naar Indie stevenen, waar te Karachi een meermast en een loods zyn op- gericht. De volgende phase wordt een re's over den Atlantischen Oceaan naar Montreal, waar de Canadeesche regeering voor de oprichting van een meermast gezorgd heeft. M'ddelerwijl zal de R 100 andere proeftoch ten doen. Hoare verwacht dat de luchtschepen Irnnen een jaar geregelde tochten n*mr de vers"h-llen- de deelen van hot Britsche Rijk zullen doen. A«*r.-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare z'tt'ng van 15 Maart de volgende zaken behandeld. C. J. d. W., oud 30 j., metselaar te Waalre, werd ten laste gelegd, dat hij in het arrondis- sement Middelburg opzettelijk zijn vrouw Ca- tharira ds Visser, met wie hij gehuwd was, en ook zijn 3 minderjarige kinderen, tot wier on- derhoud, verpleg'ng en verzorging hij ver pllcht was, in Juni 1928 heeft verlaten, en niet- tegenstaande hij 30 per week verdiende, in het geheel geen onderhoud stuurde, hoewel hij daartoe in staat was. Eisch 4 maanden gevang. L. v. A., huisvr. J. F. d. R., oud 46 j.. zon der beroop te St. Jansteen, werd verdacht, dat 1 EEN LIFTKOOI NEERGESTORT. Te Aken is in de mijn Carolus Magnus een lift met 68 mijnwerkers naar beneden gestort. Daar de vangtoestellen goed werkten, kon de lift op een lager gelegen schacht tot stilstand gebracht worden. Door den schok zyn 5 mynwerkers emstig en velen licht gewond. EEN HOFSTEDE VERBRAND. De hofstede „De Batelaar" van de Land- kolonie van het Leger des Heils, nabij Bar- neveld, Is tot den grond toe afgebrand. Vijftig koeien kwamen in de vlammen om. Toen de motorspult der Vrijwillige Brandweer te Bar- neveld op het terrein verscheen, viel van de hofstede, die tegen brandschade verzekerd was, niets meer te redden. BOTSINGEN OP EEN KERKHOF. Uit Lemberg wordt gemeld, dat daar een Oekrainer, d.e te Lemberg was doodgeschoten, zou worden begraven. De begrafems was op 3 uur bepaald, maar aangezien de autoriteiten demonstraties vieesden, geschiedde de ter aar de bestelling reeds te 1 uur. Tegen 3 uur ver- zamelden z.ch ongeveer 400 Oekrainers op het kerkhof, die ee.i krans met de nat.onale Uekramische kleuren op het graf wilden leg- gen. Het kwam daarbij tot botsingen met de politie, die door de demonstranten met steenen en sneeuwbailen werd bekogeld, terwijl zy zelf van de blanke wapens gebruik maakte. Vele Oekramers liepen verwondingen op, zoodat zij naar het zlekenhuis moesten worden gebracht. Van de politie-agenten werden er zes gewond. Er weiden veen.en Oekrainers gearresteerd. ZUIGELING DOOR KOLENDAMP GESTIKT, Vermoedelijk ten gevolge van het inademen van koolmo.ioxyd, dat uit een smeulende turf- bak, waarm een eindje sigaar geworpen was, opsteeg, is de zuigeling van zes maanden van het ecntpaar R. te Vroomshoop gestikt. Men vond het 's morgens dood in de wieg liggen. Te Ostende was een taxi, waarin de dertig- jar.ga Paul Green, kapitein van het Neder- lanusche motorsch.p „L:nqu-enda" uit Gronin- gen, Maandagnacht bij zwaren mist plaats had genomen, seaertdien verdwenen. Thans heeft men, naar de N. R. Crt. meldt, de auto u.t een der bassins opgehaald en later ook de lijken van den Nedenandschen zeeman en van den chauffeur uit Ostende, Jeroom Boens, gevon- den. Alles wijst er op, dat de chauffeur, door den mist misleid, in het water is gereden. ONTPLOFFING IN EEN RIOOL. Te Altenkirchen (Westerwald) zijn tengevol ge van een o.ntploffing in een riool eenige zware putdeksels met groote kracht meters hoog de lucht in geslingerd. Alle vensters in de omgeving werden ver- brijzeld. Een span ossen, dat juist boven een der deksels st.ihield, werd omhoog geworpen, een der dieren viel in het riool, het andere werd zwaar gewond. Vermoedelijk was uit een tank, die werd schoongemaakt, een hoeveelheid benzine in het riool gevloeid en daar door onopgehelderde wijze in, brand gevlogen. Jaren Edison DE MAAT WAS VOL. geleden maakten Firestone, Ford, en Burroughs (de uitvinder van de rekenmachines) een autotochtje. Een iamoie in de auto weigerde dienst en daarom stopten ze bij een kleinen winkel langs den weg. Ford ging den winkel binnen om een lamp te koo pen. Wat voor soort lampen hebt u? Edison, antwoordd'e de koopman. Geef me er een, zei Ford en het zal o interesseeren, dat Edison in de auto zit. Toen het lampje was geleverd, zag men dat men een nieuwen band noodig had en Ford vroeg wat voor banden de koopman verkocht. Firestone, antwoordde de koopman. Prachtig, het zal u interesseeren, d'at Firestone ook in mijn auto zit en dat ik Ford ben, Henry Ford. Zoo, zei de handelaar. Toen hij bezig was den band om het wiel te leggen, keek Burroughs, die een. langen wit- ten baard had, uit de auto, waarop de koop man uitviel: Als u probeert me wijs te maken, dat n Sinterklaas bent, zal ik u met dezen sleutel op uw kop slaan. KACHELBEENEN. Dr. Elise Sanders, vrouwenarts te Amster dam, schrijft in het Ned. Tijdschr. v. Geneesk.: Na de flinke vorstweek, die wy half Jan. 9129 hadden doorgemaakt, werd my binnen en kele dagen tijd, driemaal advies gevraagd voor een typische aandoening der onderbeenen. De vrouwen hadden zich zeer ongerust ge maakt en dachten aan een ontsteking van het been. Bij ontblooten van het been zag men een grof gemarmerde teekening, witte vlekken, om* geven door roodbruine of bruinroodachtige guirlanden. De aandoening vertoonde zich aan den buitenkant van 6en onderbeen en by na- vraag bleek, dat de patienten met dien kant dagelijks vlak naast, of, zooals de uitdrukking gewoonlijk luidt, vlak op d'e kachel zaten en d» beenen dan gloeiden of prikten door de hitte, De aandoening deed mij sterk denken aan het z.g. „lollenpottenerytheem" der Drentsch# vrouwen, dat tot stand komt, doordat deze zich verwarmen aan kachel- en potvuurtjes, die zy onder haar rokken plaatsen. Dit verwarmings- systeem passen zij echter jaren toe; doch de snelle inwerking van de kachelwarmte op de onderbeenen van deze drie patienten moet toe- geschreven worden aan het dragen van kunst- zijden kousen; kunstzyde is n.l. een buitenge- woon goede warmtegeleidster en is dat in veel hoogere mate dan wol of katoen. Verbran- dingserythema komt hierbij veel spoediger tot stand; kunstzijden kousen zijn niet alleen een te dunne beenbekleeding in den winter, maar geven bovendien bij het verwarmen van d» beenen spoedig aanleiding tot lichte verbran- dingsverschijnselen van de huid'. Na 14 dagen was bovengenoemde gepigmenteerde huidtee- kening nog duidelijk zichtbaar, het is dus de vraag of er op den duur weer een normale huid komt, of dat de draagsters van kunstzijden kousen, die warmte bij de kachel gezocht heb ben, met „kachelbeenen" verder door het leven moeten. Het zg. lollenpottenerytheem zal langzamer hand behooren tot de aandoeningen, <}ie men in Nederland weinig of niet meer tegenkomt, maar als de vrouwen niet op haar hoede zyn, dan komen de „kachelbeenen" als opvolgster in die rubriek, dank zij de kunstzijden kous. DE MACHT DER VROUW. Volgens een oud rechtsgebruik kon een ter dood veroordeelde door een meisje van den dood worden gered, als zij beloofde met hem te zullen trouwen. Het gebruik bestond niet alleen in ons land, maar ook in Duitschiand, Engeland, Frankrijk, Italie en Spanje. Het oudste voorbeeld, voor zoover bekend, dateert van het jaar 1430, in Frankrijk. Uit ons land is o.a. een geval bekend, dat zich In 1578 te Harderwijk afspeelde. In de 16e eeuw schijnt het gebruik grooten deels in onbrulk te zijn geraakt. Waarschijniijk zal de zonderlinge gewoont» wel ouder zyn dan van het jaar 1430. Ook was het gebruik niet overal precies gelyk. Tegen het einde der 15e eeuw kon in Frank rijk het verlossende woord alleen maar uit- gesproken worden tegen een ter dood veroor- deelden schaker, als het geschaakte meisje hem als echtgenoot wenschte te aanvaarden. Om dat aan een vrouw toegestane genade- recht te kunnen begrijpen, moet men terug- zien naar de oudste rechtsbegrippen der hel- densche Germanen. Volgens hun opvattingen was een veroordeelde iemand, dien men aan de goden wydde, om te voorkomen, dat da wraak der goden wegens begane misdaad op de gemeenschap neerkomen. In dien gedachtengang is elk genaderecht natuurlijk buitengesioten. Pas toen de dood- straf ook voor kleinere vergrijpen werd toe- gepast en het godsdienstige karakter ervan op den achtergrond geraakte, kon de gedach- te opkomen, een veroordeelde aan zijn straf te onttrekken. De oude Germanen pasten de doodstraf maar zelden toe, de meeste vergrijpen kon men door een zoen- of weergeld afkoopen. Ook na den heidenschen tijd bleven onze voorouders inzake strafrecht den ouden op vattingen nog lang getrouw. Maar langza merhand is daar verandering in gekomen. Rijkdom en zedenbederf namen geleidelyk en hand een hand toe. Het oude weergeld ver- loor zijn beteekenis en meer en meer paste men ook voor geringe vergrijpen lijfstraffen toe, waaronder de doodstraf een voomame plaats innam. Het koningschap streefde naar centrall- satie, waardoor het stamrecht steeds meer plaats moest ruimen voor dat van den koning, die de geheele rechtspraak tot zich trok. Zoo verdwenen de weergelden bijna geheel en brak in de 13e en de 14e eeuw de tijd aan van wil- lekeur en onmenschelijke wreedheid. Ook het genaderecht kwam aan de konln- gen en vorsten, terwijl de vorstinnen het be- schermrecht kregen. Zij konden bedreigden en vervolgden onder haar mantel nemen on zoo aan de vervolging onttrekken. Dat recht heette het mantel- of beschermrecht, waar schijniijk eenmaal bij alle Germaansche etam- men in zwang. Het was een uiting van de hooge vereering der vrouw. Die Germaansche vereering van de vrouw ging in den loop der middeleeuwen gedeelte- lijk over in de Maria-vereering, maar voor een deel ook in den zoogenaamden vrouwen- of minnedienst, die geheel een wereldsch ka rakter droeg en neerkwam op de verafgoding van de geliefde. De vrouw werd het middelpunt van alle feesten en spelen. En onder invloed daarvan vormde het mantel- of beschermrecht zich om in genaderecht. Aanvankelijk genoten alleen vorstinnen dat voorrecht, langzamer hand ging het over op alle edelvrouwen. En toen na de kruistochten de burgers steeds meer invloed begonnen te krijgen, kon het ook niet meer aan de gewone vrouwen worden onthouden. In de 15e eeuw, op het einde der Middeleeuwen kreeg het genaderecht een practisch karakter, doordat de veroordeelde alleen door een vrouw kon worden verlost, als zij met hem trouwde. Deze practische zin wordt begrijpelijk in een tijd, dat oorlogen vele mannen doen sneven en het aantal vrou wen abnormaal groot is, vergeleken met het aantal vrouwen abnormaal groot is, verge leken met het aantal mannen. De veroordeelde bleef evenwel vrij en mocht het aanbod afwijzen. Het schijnt, dat som migen den strop boven het meisje verkozen, als de laatste er niet hekoorlijk uitzag of tot de geteekenden behoorde, waarvoor men op zijn hoede moest wezen. Dat verklaart dan een oude spreekwyze: „Scherp geneusd en dun gelipt, hangen, hangen!"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6