ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 8349 Vrijdag 15 Maart 1929 69? Jaargang Tweede Blad. ABONNEMEHTSPRIJS: BINNEILAND. BVITENL AJff D. SPORT. PKKDIKBETJRTEN. Feuilleton-vertellingen. Binnen Ter Neuzen f 1 40 per 3 maanden - Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden - Bij vooruitbetalinq fr. per post *6.60 per jaar V^r Belqie en Amerika f 2,25, overiqe landen 2.60 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor het bu.tenland alleen bi, vooruitbetalinq. Dit blad verschijnt iederen Maandaq-. Woensdaq- en Vrijdaqavond. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. TER NEUZEN, 15 MAART 1929. RECHTSZAKEN. TER NEUZENSCHE COURANT ZANGHULDE AAN KONINGIN EMMA. Het in 1900 opgerichte Aubadecomite, waar- van de heer A. I. de Haan voorzitter is, heeft in zijn Zaterdagavond gehouden vergadering, besloten aan H. M. de Koningin-Moeder een grootsche zanghulde op den Dam te Amster dam te brengen. De heer Fred. J. Roeske is aangezocht, deze demonstratie te leiden en heeft daarin toege- stemd. Deze hulde zal plaats hebben 12 Juni a.s. Zaterdag 23 Maart zullen vertegenwoor- digers van alle zangvereenigingen te Amster dam, behoorende tot alle gezindten, worden uitgenoodigd tot een groote vergadering, waar nadere bijzonderheden zullen bekend gemaakt worden en tevens medegedeeld wat er gezon- gen wordt. De leerlingen der hoogste klassen van alle openbare en bijzondere scholen wor den eveneens aangezocht door het vormen van een groot kinderkoor aan deze zanghulde mee te doen, terwijl alle Amsterdamsche weeskin- deren zullen medewerken, om de aubade zoo algemeen mogelijk te doen zijn. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. Van den heer Van Embden is bericht inge- komen, dat hij zijn motie inzake bespoediging van de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken intrekt. De algemeene beschouwingen worden voort- gezet. Minister De Geer zegt, dat de minister van Justitie binnenkort een memorie van antwoord inzake de reohtspositie der ambtenaren zal in- dieneii- De afdoening van het onderhandelingstarief is van deze regeering niet meer te verwachten. Burgerwachten e.d. zijn niet tegen eenige politieke partij gericht; ook soc. dem. burge- meesters kunnen bij ordeverstoring in hun ge- meente er gebruik van maken. Spr. waarschuwt tegen invoering van het vrije huweljjk in onze wetgeving, alsmede te gen eenzijdige ontwapening. Bij de replieken zegt de heer Blomjous (r.k.) niet toe te geven, dat een parlementair kabinet niet een groote kans zou hebben. De heer Colijn (a.r.) zegt, dat de anti-rev. wenschen een regeeringsprogram, dat op een redelijke meerderheid in het parlement kan rekenen. Hij betoogt de wenschelijkheid van samenwerking der drie rechtsche groepen. Komt een rechtsche samenwerking niet tot stand', dan zal opnieuw een extra-parlementair kabinet moeten worden gezocht. Verder wijst hij op de noodzakelijkheid van de handhaving van het gezag en de huwelijks- gaafheid. Het gezin blijve de grondslag, ook in de financieele wetgeving. Oplossing van de sociale problemen wenschen de anti-rev. zooveel mogelijk door krachten uit de vrije maatschappij. Ten slotte bepleit spreker een vriendschap- pelijke regeling van de verhouding met Belgie door het nieuwe kabinet. De heer De Wit (r.k.) acht de voorbereiding van de handels-politieke overeenkomsten met het buitenland wenschelijk. Vergadering van Donderdag. Aan de orde is de begrooting van financien. De beer De Gijselaar (c.h.) bepleit opheffing van de onrechtvaardigheid, dat verkwisters voor opgemaakt geld geen, en edelmoedigen voor schenkingen wel belasting moeten beta- len. Verder klaagt hij over te hooge schattin- gen bij de belasting op onroerende goederen. De heer Van den Bergh (lib.) bepleit invoe ring van nikkelen rijksdaalders en guldens. Elen daarmee te verkrijgen besparing kan aan- gewend worden tot verhooging van de goud- dekking van het bankpapier. De heer Janssen (r.k.) bepleit matiging bij de schatting voor de personeele belasting vol- gens huurwaarde. De heer Polak (s.d.) wenscht maatregelen tegen de afgraving van duingebied en onthou- ding van den staat van deelneming aan ont- sierende reclames. De heer Slingenberg (v.d.) bepleit de instel- ling van een tweede instantie in de belasting- rechtspraak. Minister De Geer acht de vermogensbelas- ting ten opzichte van de inkomstenbelasting niet onevenredig toegenomen sinds 1914. Hij zal overwegen de instelling van een commissie i inzake nikkelen pasmunt. Reclames behoeven niet altijd ontsierend te zijn. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Aan de orde komt de artikelsgewijze be handeling van het ontwerp tot wijziging van de ziektewet. De heer Duijs (s.d.) licht een amendement toe met de strekking, alle arbeiders in loon- dienst onder de wet te brengen, waardoor voorkomen wordt, dat particuliere chauffeurs, dienstboden, werksters, enz. buiten de wet val- len. Spreker meent bovendien, dat de kring der verzekerden gelijk moet zijn aan dien der Invaliditeitswet, omdat goede genezing invali- diteit voorkomen kan, en wijst er op, dat ook minister Aalberse alien in loondienst in zijn ontwerp had opgenomen. Slpreker dient een tweede amendement in, om de loongrens te laten vervallen. Ook mi nister Aalberse had geen loongrens opgenomen en de Hooge Raad van Arbeid wenscht ook geen loongrens. Subsidiair wil spreker die grens bepalen op f 5000. De heer Beumer (a.r.) licht een amendement toe, om personen, in dienst van publiek-rech- telrjke ondernemingen niet uit te zonderen, daar deze niet in dienst zijn van een onder- neming. Minister Slotemaker de Bruine raadt den heer Duijs aan, te beginnen met wat voorge- steld wordt, om te voorkomen, dat het ont werp strandt. i Sprekers bedoeling is, gebruik te maken van art. 18 der wet, dat aan de Kroon de bevoegd- heid geeft, ook anderen onder de wet te bren gen. Ten aanzien van de loongrens merkt spreker op, dat ook in de Invaliditeitswet een loon grens is bepaald, en dat het onlogisch is, deze iiier niet te bepalen op 3000. Tegen het amen- dement-Beumer, dat de kring der verzekerden verkleint, heeft spreker geen bezwaar. De heer Duijs handhaaft zijn amendemen- ten, welke gesteund worden door den heer L. de Visser (comm.), die betoogt, dat het eerste amendement-Duijs 400.000 arbeiders onder de wet brengt. Die uit te zonderen, is zijn inziens onrecht van de allerschrikkelijkste soort. Vergadering van Donderdag. Bij de voortzetting van de behandeling van de Ziektewet licht mej. Westerman (lib.) een amendement-Van Gijn toe met de bedoeling uit de wet te lichten, dat zwangerschap gelijk gesteld wordt met ziekte. Spr. is van meening, dat de moederschapszorg in een afzonderlijke wet geregeld moet worden. De heer Aalberse (r.k.) verdedigt het amen dement om zwangerschap van een ongehuwde vrouw niet met ziekte gelijk te stellen, en stelt daarbij een motie voor, waarin de wen schelijkheid wordt uitgesproken, dat instellin- gen, die ongehuwde moeders helpen, van over- heidswege gesteund moeten worden. Mej. Groeneweg (s.d.) bestrijdt de amende- menten. Zoowel de ongehuwde als de gehuwde moeder heeft behoefte aan een uitkeering bij physieke ongeschiktheid tot werken. De motie helpt niet voldoende. Mej. Meijer (r.k.) acht het onjuist, zioh te verzekeren tegen iets, dat volgens het katho- lieke beginsel slecht is. Zij bestrijdt het amen dement-Van Gijn. Mej. Kats (c.h.) is het eens met mej. Wes terman. Zwangerschap en ziekte zijn zoo ver- schillend, dat deze niet in een zelfde wet ge regeld moeten worden. Met den heer Aalberse is spr. van meening, dat men niet moet dwin- gen, zich te verzekeren tegen iets, dat afwijkt van de zedelijke norm. Met het amendement- Aalberse is de motie onverbrekelijk verbonden. NEDERLAND EN BELGIe. Bij de algemeene beschouwingen over de be grooting van Buitenlandsche Zaken in den Bel- gischen senaat, heeft, naar uit Brussel aan de N. R. Crt. wordt geseind, het soc.-dem. lid Lafontaine terloops gewag gemaakt van den stand van de Ned.-Belgische onderhandelingen. Met de conclusies van het verslag van den rap porteur Segers, zei hij het vrijwel eens te zijn, maar toch wenschte hij een opmerking in het midden te brengen. Voor het vraagstuk van de Schelde ziet men blijkbaar maar twee oplos- singen. Er bestaat evenwel nog een derde, be- rustend op de reeds oudste stelling, die echter niet door alle juristen werd aanvaard, dat de haven van Antwerpen, feitelijk afgesloten zijnde, Belgie op Nederland een servituut van doortocht heeft, dat behandeld moet worden als een servituut van doortocht door een afge sloten veld. GEBRUIK VAN TELEFOONL1JNEN VOOR HET UITSPREKEN VAN REDE- VOERINGEN. Voor hen, die een rede voor een vergadering wenschen uit te spreken, doch verhinderd zijn het vergaderlokaal in hun woonplaats of el ders te bezoeken, bestaat gelegenheid toch voor de daar aanwezige personen te spreken door gebruik te maken van de telefoon. Het gewone abonnetoestel kan daartoe via locale en interlocale geleidingen in verbinding worden gebracht met een in de zaal opgestel- den luidspreker. De kosten zijn dezelfde als voor een gewoon gesprek (interlocaal: 50 cent per drie minuten) vermeerdert met de kosten voor de van rtjks- wege te treffen technische voorzieningen. DEPUTATENVERGADERING DER ANTI-REVOLUTIONNAIRE PARTIJ. Naar de Standaard verneemt, zal op de op 2 en 3 April te Utrecht te houden deputaten- vergadering der anti-rev. partij het gouden ju- bileum der partij worden gevierd. In de morgenvergadering van 3 April zal de leider der partij, de heer H. Colijn, de gebrui- kelijke deputatenrede uitspreken. In de mid- dagvergadering zal het woord worden ge- voerd' door Staatsraad prof. mr. D. P. D. Fa- bius, de eenige overgeblevene van het comite, dat voor 50 jaar het voorloopig centraal co mite vormde. Het Tweede Kamerlid prof. dr. H. Visscher, zal voorts een opwekkend woord spreken. DE TAALKWESTIE IN BELGIE. Door het hoofdbestuur van het Algemeen Christen-Arbeidersverbond van Belgie, dat evenals het bestuur van de Katholieke Unie een oplossing van de talenkwestie tracht te vinden, is een voorstel geredigeerd, waarbij zonder afbreuk te doen aan de eenheid van het Rijk, het beginsel der eentaligheid van Vlaanderen en Walenland wordt aanvaard. Het heele openbare leven in Vlaanderen zou dus Nederlandsch worden. Het gerecht, de admi- nistratie, het leger en het onderwijs zouden, geheel vervlaamscht worden, met inachtneming evenwel van een speciaal regime voor Brussel, de taalgrensgemeenten en Eupen en Malmedy. In de centrale besturen zouden de ambten als zoodanig verdeeld en geregeld worden, dat met uitzondering van de zoogenaamde verbindings- ambtenaren van alle ambtenaren en bedienden slechts kennis van een taal zou worden ver- eischt. DE KWESTIE VAN EEN ItEGENTSCHAP IN ENGELAND. Het herstel van koning George vordert zoo langzaam, schrijft de N. R. Crt., dat het wel zeker is dat hij zich de eerste maanden nog niet als vroeger met alle zaken van staat kan bezighouden. Toen de Koning in zijn ziekte niet tot regeeren in staat was, heeft men om den ver strekkenden maatregel van de instel ling van een regentschap te vermjjden, den Raad van State benoemd die in zijn naam de staatsstukken onderteekent. De Koningin, de prins van Wales, de eerste-minister, de Lord- kanselier en anderen maken er deel van uit. Van eenigen persoonlijken invloed op het re- geeri' gsbeleid, die altijd mogelijk is ook bij een zuiver constitutioneele opvatting van zijn taak door den vorst, kan nu natuurlijk geen sprake zijn, omdat de persoon van den Koning voorloopig terzijde gesteld is. Geheel in den haak lijkt het echter eigenlijk niet dat de eerste-minister en de Lord-kanselier, beiden leden van de regeering, in naam van den Ko ning wetten en besluiten onderteekenen. Maar dit ziet men wegens de buitengewone omstan- digheden door de vingers. De Koning is trou- wens alweer begonnen met het zetten van zijn handteekening onder belangrijke stukken en dus zal er aan de taak van den Raad van State van lieverlede een einde komen. Maar behalve wat het zetten van hardteekeningen betreft zal de Koning zijn regeertaak nog vooreerst niet kunnen uitoefenen. De algemeene verkiezing opent de mogelijk- heid dat de kwestie van het regentschap plot- seling acuut wordt. De Koning zal in staat zijn, de besluiten tot ontbind'ing van het parle ment en het uitschrijven van de algemeene verkiezing te onderteekenen en loopt het de regeering mee, zoodat zij aan meent te kun nen blijven, dan zal de Koning ook niet voor de noodzakelijkheid van het nemen van ge- wichtige beslissingen geplaatst worden. Ont- staat echter ten gevolge van de verkiezing een politieke stagnatie die het kabinet bewegen zou haar mandaat neer te leggen, dan is de Raad van State duidelijk onbevoegd' om een beslissing aangaande het verleenen van een opdracht tot vorming van een nieuwe regeering te nemen. Want in dien Raad zitten twee mi nisters. Met het oog op zulk een gebeurlijk- heid zou echter een regentschapswet nog voor de ontbinding van het parlement ingediend moeten worden. Van de geneeskundige raads- lieden van den Koning zal. dus spoedig ge- vraagd worden, hun oordeel over het verdere beloop van 's Konings reconvalescentie uit te spreken. Het zou wel opmerkelijk zijn als men de Koning, van wien men op grond van de bulletins moest aannemen dat hjj alleen lichamelijk sterk verzwakt was, over eenige maanden nog niet aan de geestelijke inspan- ning van het kiezen van een kabinetsforma- teur durfde onderwerpen, AMERIKA EN HET INTERNATIONALE GERECHTSHOF. De commissie van rechtsgeleerden die te Geneve bij een was gekomen om over de her- I ziening van het statuut voor het Internatio nale Gerechtshof in Den Haag te beraadsla- gen, ten einde voor de Vereenigde Staten den weg tot toetreding te effenen, is schrijft de N. R. Crt. spoedig met haar werk ge- j reed gekomen. Zij heeft de formule van Elihu Root, waarvan wjj gisteren de strekking weer hebben gegeven, met een geringe wijziging aanvaard en de zaak kan reeds in de Juni- vergadering van den Volkenbondsraad verde- ren voortgang hebben. Deze zal van het rap port der rechtsgeleerden kennis nemen, dit on- getwijfeld goedkeuren en dan de toestemming van de leden van den Volkenbond op de her- ziening vragen. Ook van hun kant zijn geen moeilijkheden meer te verwachten, aangezien men het er reeds lang over eens is dat de erkenning van de jurisd'ictie van het hof door Amerika een winst voor het gezag van de internationale rechtspraak zal beteekenen. Amerika dat reeds door het Pact tegen den oorlog en het verleenen van zijn zegen op de werkzaamheden der Parijsche financieele deskundigen, van een nieuwe politiek van toenadering tot den in- ternationalen kring heeft laten blijken, zal met de toetreding tot het hof een nieuwen stap tot samenwerking met de overige naties der wereld doen. Verder kan men voorloopig in zijn wenschen niet gaan, want de hoop dat men Amerika ook eenmaal als lid van den Volkenbond te Geneve zal kunnen begroeten, moet ijdel blijven. Het voelt zichzelf tegen- over de Volkenbondsgedachte even goed self- supporting als in zijn tarief-politiek ten ge volge waarvan het zich met een muur omringd heeft, die onder Hoover's presidentschap eer nog verhoogd dan verlaagd zal worden. HET ONTSLAG VAN NOBILE. Omtrent het ontslag van Nobile meldt men dat hij er de voorkeur aan geeft zich als par- ticulier te verdedigen tegen de beschuidigingen van de officieele commissie in verband met zijn houding bij de ramp met de Italia. In een interview met den vertegenwoordiger van de Associated Press, wees Nobile er o.a. op, dat hem geen gelegenheid gegeven was om gehoord te worden door de officieele com missie "van onderzoek, ten einde de beschuidi gingen wegens gebrekkig manoeuvreeren van de Italia of de verkeerde samenstelling van de bemanning te weerleggen. Wanneer de com missie hem gehoord had over deze quaesties, dan zou hij de verwijten hebben kunnen recht zetten. De zaak is nog niet uit. In het boek, waaraan Nobile werkt, zal hij „de geheele waarheid over de expeditie" verhalen. Hij heeft vele redenen om te twijfelen aan de on- partijdigheid der leden van de commissie van onderzoek. landbouwhuishoudkunde, De aangifte tot deel- name kan geschieden v66r of op 1 April bij den Kring-Secretaris, den heer J. K. de Put ter, te Axel. ORGELBESPELING. De aandacht van muziekliefhebbers wordt gevestigd op de advertentie in ons blad, waar- uit blijkt, dat op a.s. Woensdag een orgelbe- speling zal worden gegeven in de Geref. Kerk alhier. Waar 'reeds enkele achitereenvolgende jaren ddn a tweemaal in het winterseizoen een der- gelijke uitvoering werd gegeven, en deze steeds den rechten muziekliefhebber veel kunstgenot deden smaken, daar twijfelen we er niet aan of ook ditmaal zal iets goeds wor den aangeboden. Wde den heer S. P. Visser weleens „voor de radio" heeft hooren spelen, zal nu zeker hem gaame willen hooren zonder 't medium der „electrische golven in den ether". Gaarne wekken wij op, deze gelegenheid niet te verzuimen. GEW ETENSGELD. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van's Rijks schatkist, wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastin- gen naar inkomen en of vermogen (gewetens- geld), is ontvangen bij den ontvanger der di- recte belastingen te Hontenisse f 52,26. MINDER WARME UNIFORM-KLEEDING. In een circulaire van 9 Maart 1929, deelt de Commissaris der Koningin in Zeeland aan de Burgemeesters mee, zijn goedkeuring er aan te hechten, dat des zomers door de gemeente- veldwachters eene minder warme uniform- kleeding wordt gedragen dan in de circulaire van '24 is voorgeschreven. Deze uniform- kleeding zal alsdan moeten bestaan uit: tu- niek zonder band met <5en rij knoopen en met twee buiten-borstzakken, lange pantalon en pet, alles van donkerblauwe serge of kam- garen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziek- ten over de week van 3 tot en 9 Maart in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Hengstdijk 1, Sas van Gent 1, Tholen 1, Vlissingen 2. DiphtheritisGoes 2. j In genoemde week zijn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid ge komen. I HOEK. Dinsdagavond had alhier in de Bijz. School aan den Molendijk de eindles plaats van den 2-jarigen algemeenen landbouwcursus. Tegen- woordig waren, de landbouwconsulent, de heer Ir. Stevens, de Oommissie van Toezicht en eenige ouders der cursisten. Door de heer Stevens werd aan het einde der les het diplo ma uitgereikt aan de cursisten: A. P. Breure, F. Dieleman Kz., P. Dieleman Kz„ P. de Feijter Az., L. Jansen Dz., W. P. Jansen Dz., P. W. Jansen Dz., J. de Kraker Pz., S. van der Hooft, S. van Hoeve Az„ B. de Putter Dz., C. de Putter Dz., Jac. de Putter Dz., M. J. Scheele Pz. en H. Wolfert Mz. De heer Stevens sprak zijn tevredenheid uit over het gegeven onderwijs en den ijver der cursisten. Wekte de laatsten op om het geleerde goed bij te houden en door ijverige studie daarop voort te bouwen; gaame zou hij zien, dat alien den volgenden winter een cursus voor volwassenen zullen volgen, b.v. in bemesting, veevoeding enz. Door de heer Jac. de Putter werd namens de ounsisten, den leider van den cursus, den heer W. H. Louwerse, als blijk van waar- deering voor het gegeven onderwijs een fraaie Parker-vulpenhouder aangeboden, terwijl hij hem in enkele welgekozen woorden dank bracht. KOEWACHT. VOETBAL. Zondag a.s. is het voor „Terneuzen" „a!le hens aan dek". Het eerste elftal moet de buitengewoon aangename reis maken naar Zierikzee om daar een wedstrijd te spelen tegen de club van dien naam; het tweede moet zijne krachten gaan meten tegen Vlissingen III VEREEN. VOOR CHR. ONDERWIJS. Gisteravond had de jaarvergadering plaats van de Vereen. voor Chr. Onderwijs, Jozina- straat, alhier. De heer J. J. de Jager opende deze samenkomst en leidde ze eveneens. De jaarverslagen werden uitgebracht en getuigden van vooruitgang. De heeren J. J. de Jager, F. Dekker, P. Simons en C. D. van Wjjck, werden als be- stuursleden herkozen. De heer W. Rouw ging in dankgebed voor. DE „WA ESOORDEN" OMHOOG GEVAREN. De provinciale boot ,,Walsoorden", die den dienst ZierikzeeKatsche Veer onderhoudt, is Doniderdagmorgen tengevolge van den mist nabij de Zandkreek omhoog gevaren. De pas- sagiers werden met een motorboot van boord gehaald en konden daarmee de reis vervolgen. Men hoopte de boot des middags bij hoog wa ter weer vlot te brengen. CURSUS LANDBOUWHUISHOUDKUNDE. Wij vestigen de aandacht op de in dit num- mer voorkomende advertentie van den Kring Axel der Z. L. M., betreffende een cursus in De nieuwe verordening voor geneeskundige hulp aan armlastigen, waarin bepaald werd, dat iedere zieke zijn eigen geneesheer kan kie zen, is na advies van de Gezondheidscommis- sie teruggekomen en zal na nadere goedkeu ring van den gemeenteraad in werking treden. ZONDAG 17 MAART 1929. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u., dhr. L. Dek, van Sluiskil en 2 u., Ds. Maas, van, Kloosterzande. Sluiskil. 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u., Ds. G. P. A. Ruijsch van Dugteren en 2 u., Ds. G. van Dis. Axel. 9 u., Ds. G. van Dis, en 2 u., Ds. G. P. A. Ruijsch van Dugteren. Sas van Gent. 9V& u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. te Vlissingen, terwijl bij Terneuzen III op be- zoek komt Hulst II. Wanneer het onaangename weer en het vroeg uit de veeren moeten, niet al te veel invloed heeft op de spelers van het lste elftal, dan achten wij de kans van een overwinnig zeer groot, vooral als wij letten op het feit, met welke groote cijfers de vorige Zondag Goes van Zierikzee heeft weten te winnen. Als het eerste elftal volledig is, en hierop bestaat alle kans, daar het ongeval, verleden Zondag aan den middenvoor overkomen, gelukkig niet van al te ernstigen aard is, dan kan het de twee winstpunten wel meebrengen; dit zal ook moeten, wil het de kans niet loopen van de eerste plaats te worden verdrongen, daar het zoo goed als zeker is, dat Hulst ook weer als overwinnaar huiswaarts zal keeren. Het tweede elftal zal al zijne krachten moe ten inspannen, wil het een nederlaag ontgaan, doch wanneer zij spelen met den vasten wil om te winnen en het combineert zooals het dit werkelijk kan, dan is ook voor hen de kans nog niet verkeken. En het d'erde elftal? Ja, hierover valt niets te voorspellen, want dat heeft nog te weinig tusschen de krijtlijnen gestaan, en hoewel de eerste en eenige wedstrijd, welke het in de competitie speelde, heeft verloren, gelooven wij toch, dat het aan Hulst II aardig kamp zal geven. Terneuzen I, II en III, spant alien uwe krachten in en zorgt er voor, dat wij met te vredenheid op uwe prestaties van Zondag a.- kunnen terugzien. Arr.-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 15 Maart de volgende vonnissen uitgesproken: J d. R., oud 28 j., arbeider te WaterlanU- kerkje, gedetineerd te Middelburg, is wegens moord veroordeeld tot 12 jaar gevangems- straf, met aftrek van het voorarrest. De eisch was 29 jaar. A. A. B. P., oud 32 j., landbouwer te Zuid- dorpe, is wegens overtreding der veewet, met vernietiging van het vonnis van den kanton- rechter, veroordeeld tot 2 maal f 60 boete of 2 maal 10 dagen hecht. P. J. S., oud 60 j., landbouwersknecht te Hontenisse, is wegens diefstal veroordeeld tot 25 boete of 25 dagen hecht. R. d. P., oud 18 j., landbouwersknecht te Hontenisse, is wegens mishandeling veroor deeld tot 20 boete of 20 dagen hecht. L. M. v. P., huisvr. van D. L. E., zonder be- roep, beklaagd van het niet voldoen aan de vordering van een ambtenaar, is ontslagen van rechtsvervolging. Tegen W. K., oud 51 j., zonder beroep te St. Kruis (B.), is bevolen de ten uitvoerlegging van het vonnis der Rechtbank, van 18 Januari 1929, waarbij hij wegens openbare dronken- schap is veroordeeld tot 3 weken hecht. en 1 jaar opzending naar een Rijkswerkinrichting^ voorwaardelijk met een proettijd van 2 jaar. J. A., oud 27 j., zonder beroep en zonder vaste woonplaats, gedetineerd, is wegens po- ging tot oplichting veroordeeld tot 3 maan den gevang., met aftrek van het voorarrest. DE MOORDENAAR VAN VIER VELDWACHTERS. Naar V. D. verneemt heeft de rechter- commissaris in de strafzaak tegen U Wijk- stra geen termen aanwezig geacht om te vol doen aan het verzoek van den verdediger van den verdachte om een onderzoek naar be- klaagde's geestvermogens in te stellen. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. A. B. W. M. Kok. Ulvenhout, 12 Mbert 1929. Menier, Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Geineente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdlenst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. 't Veurjaar is^ nog nie datte! De locht is nog te schraal en d'r is nog ieverans te veul ijs te bespeu- ren. Zoolank as da-d-op slooten en rivieren nog 'nen klop-dik leet te koeken, zoolank is 't nog kepot. amico! Wilde wel geleuven, op plek- ken waar 't zon- neke nie bij kan komen, daar leet d'n fcbrde nog zoo schraal en zoo mager as poeier. En as ge daar 'nen halven meter, ongeveer twee schuppen diep spaait, dan is d'n grond nog hard; dan zit er nog vorst in! En da's veur deuzen tijd, half Mfebrt, 'n sterk-stuk-in 'n-ouwe-broek. Neee, we schieten slecht op. Veur 'nen boerenmensch, die al maanden z'n haanden gebonden vuult deur d'n winter wordt da zachtjesaan 'nen straffen pinneten- tie, maar op slot van zaken: doe-d'r gin bal teugen. Soms loop ik deur d'n huis te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5