V A RI A. gemeenteraad van clinge. „vervoer de bieten op f 11.895.000 per jaar. „De oogst der bieten geeft den arbeiders „werk op een tijdstip, waarop zonder deze „eultuur moeilijk andere bezigheden gevonden „zouden kunnen worden. ,,Indien de suikerbietencultuur in emstige j „mate ingekrompen zou moeten worden, zou j „dit een zware slag beteekenen voor de land- arbeidersbevolking. „Wij bebben een berekening gemaakt waar- j „uit blijkt, oat, indien de bieten vervangen „zouden worden door granen of peulvrucbten, „voor deze gewassen, aan arbeidsloon 6.596.000 zou worden uitbetaald, hetgeen „zou beteekenen een verschil van 5.299.000. ,,Dit is niet de eenige beteekenis, die de „bietencultuur voor den Nederlandscben land- „bouw heeft. Het is een algemeen erkend „feit, dat de bietencultuur door de over- „vloedige bemesting en diepere grondbewer- „king een hoogere opbrengst voor het geheele bedrijf medebrengt. Deze intensiveering „van het geheele bedrijf zal verloren gaan bij „inkrimping en verdwijning der cultuur, „Tevens mag niet onvermeld blijven, dat „de suikerbieten een vrij groote zekerheid „meebrengen wat betreft den oogst. Granen ,,en peulvruchten, vlas, uien en aardappelen „zijn gewassen, welke een greater risico mee- „brengen. „Het belang van het transportwezen bij het ,,voortbestaan der beetwortelsuikerindustrie „is reeds vele malen naar voren gebracht. Wrj ..schatten het bedrag, dat jaarlijks voor het „vervoer van suikerbieten, pulp, melasse en „suiker wordt betaald op ruim 4.000.000. ,,Zeer moeilijk is het om vast te stellen „welk bedrag daarvoor in de plaats zou „komen, indien de suikerbieten vervangen „zouden worden door andere gewassen, b.v. „granen en peulvruchten. ,,Maar als men in aanmerking neemt, dat „door die gewassen hoogstens van de „gewiehtshoeveelheid per hectare van suiker- „bieten wordt voortgebracht, dat een gedeelte „van den oogst van deze gewassen op het bedrijf achterblijft en dat ten slotte het ..transport van de suiker, pulp en melasse ..wederom ten bate van de verschillende ver- ..voermiddelen komt, dan moet men overtuigd „zijn van het belang, dat het geheele Neder- ..landsche transportwezen heeft bij het voort- ..bestaan van de beetwortelsuikerindustrie." En verder: „Aan arbeidsloonen wordt jaar- ..lijks een bedrag door de suikerindustrie uit- ..gegeven van ongeveer f 5.400.000. ..Hieronder zijn nog niet begrepen de ..salarissen van directeuren, scheikundigen en ..administratief en controleerend personeel. „Het te niet gaan van de suikerindustrie „zou niet alleen de koopkracht van talrijke ..gezinnen in sterke mate doen verminderen, !,maar bovendien de werkloosheid emstig „doen toenemen. „Dat het in stand houden der beetwortel- suikerindustrie niet alleen een landbouw- belang, maar ook een algemeen Neder- „landsch belang mag genoemd worden, mee- ,,nen wij met bovenstaande voldoende te heb- „ben aangetoond." En wat de beteekenis voor Zeeuwsch- Vlaanderen is, wordt reeds met enkele cijfers aangetoond in de toelichting van het bureau. Dat hier gemiddeld per jaar 11800 H.A. land met bieten worden bebouwd en dat dit meer dan 20 van de totale oppervlakte bouwland is, blijkt uit het verslag over den landbouw in Nederland, uitgegeven door het Departement van Landbouw. Wanneer we de opbrengst schatten op 15.000 K.G. per gemet en dat is toch zeker niet te hoog, komen we reeds aan de genoem- de 400 millioen kilo. Wat betreft het te betalen loon tot en met de verzending van de verschillende losplaat- sen is de volgende berekening gemaakt: per H.A. Onderhoud, opeenzetten en schoonh. f 57,50 (in Friesland 85,37, Gron. 74,44) Rooien en op den wagen laden (in Friesland 87,33, Gron. 80,42) Loon aan knechts voor paardewerk 75,— 17,50 is voor 11800 H.A. Wegers, tarreerders, opkorters, indragers, per 1000 KG. bruto 45 cent of per 1000 K.G. netto 50 cent, is voor 400 millioen kilogram per H.A. /150,— f 1.770.000,— 200.000,- Totaal f 1.970.000,— Voor het vervoer wordt betaald: aan de tram BreskensMalde- ghem voor 60 millioen K.G. 100.000,— aan de Z. V. T. M. voor 125 mil lioen K.G. ,,300.000,— aan HulstWalsoorden voor 15 millioen K.G. 25.000. Ha men aan de tramlijnen f 425.000, aan de spoorlijnen MechelenTer Neuzen en GentTer Neuzen voor de lijnen voorzoover die in Zeeuwsch-Vlaanderen liggen, voor 50 millioen K.G. 60.000, aan de schippers ten slotte voor 200 millioen K.G. 200.000, Dus aan vrachten totaal 685.000, Dan komt hier nog bij de bron van inkom- sten die vele gemeenten in ons gebied hebben aan kaai- en havengelden, die zij van de bie ten heffen en die in sommige havens, zooals ieder van ons wel eens op zijn beurt zal on- dervinden, zeer hoog zijn. Wanneer de bietencultuur moest verdwij- nen en plaats maken voor de teelt van andere vruchten zou dat beteekenen, dat de land- arbeiders in Zeeuwsch-Vlaanderen ongeveer 1 millioen gulden aan loon minder zouden ont- vangen, dat de middelen van vervoer meer dan een half millioen minder zouden beuren. Zouden dan de trammen b.v. den strijd, die nu al zoo zwaar voor hen is, kunnen volhou- den? Ik vrees van niet en denkt U ons Z.- Vlaanderen eens zonder die tramlijnen. Ik meen, mijnheer de Voorzitter, dat ik hiermede naast hetgeen de toelichting reeds zegt kan volstaan om aan te toonen van welk uitnemend belang de bietencultuur en de sui kerindustrie voor ons geheele land en niet het minst voor Z.-Vlaanderen zijn: en dat het dus op den weg van onze Kamer ligt om onze medewerking te verleenen aan het behoud van deze takken van bestaan. Trouwens eene be- scherming van deze zou volstrekt niet iets nieuws zijn. In de eerste plaats niet als ac- cijns-artikel, want de heeren zullen weten, dat suiker dit in hooge mate is: in den prijs van elken kilo suiker die moeder de vrouw bij den winkelier haalt is een bedrag van 27 cent aan accijns begrepen, dat is op bet oogenblik zoowat 1,5 maal den eigenlijken prijs, en onze schatkist antvangt daarvan jaarlijks 'n kleine 60 millioen gulden. Welnu dit voor de schatkist zoo belangnjk accijnsartikel is het eenige, waarbij de pro- ducenten geenerlei vergoeding voor de daar- aan verbonden beslommeringen ontvangt. Bij de andere accijns-artikelen is dit wel het gevalbij bier is de accijns f 1,50 per H.L. en per graad, het invoerrecht bedraagt 12 per H.L. Bij gedistilleerd is het invoerrecht boven de accijns 3,50 per H.L. van 50 Bij tabak is de accijns voor sigaren 10 voor rook-, pruim- en snuiftabak 15 voor sigaretten 25 van den kleinhandelsprijs. Bij invoer betaalt men boven en behalve die accijns nog eens 30 van de waarde voor sigaren en tabak, 45 van de waarde voor sigaretten. Bij zout: accijns /3 per 100 K.G., invoer recht 4 per 100 K.G. In de tweede plaats niet, omdat vroeger steeds steun gegeven werd. Eerst in de z.g. overponden, d.i. wat men meer produceerde dan waarvoor accijns schuldig was, daarna, tot 1903, toen de Brusselsche Suikerconventie in werking trad, kregen de suikerfabrikanten eene premie in den vorm van afschrijving op den accijns. Deze premie was eene afloopen- de met een vooraf vastgesteld minimum en was in 1902 nog f 1,80 per 100 K.G. suiker. Bij de genoemde conventie werd het geven van dergelijke premies verboden maar toen die conventie eindigde, werden zij niet op- nieuw ingesteld. Zooals ik reeds zeide, zou het dus niets nieuws zrjn wanneer de suiker weer opnieuw in den een of anderen vorm eene tegemoet- koming ontving. Ondertusschen is men daarvoor op het oogenblik aan het werk. Een viertal leden van de Tweede Kamer, van verschillende po- litieke richting, hebben een initiatief-wetsont- werp ingediend. Het zal dus nu zaak zijn deze heeren bij him pogingen te steunen en 1 daarom mijnheer de Voorzitter beveel ik het voorstel van het bureau bij deze vergadering warm aan. De Kamer vereenigde zich met algemeene stemmen met het voorstel van het Bureau. Vaststellen rekening. De Kamer machtigt de financieele commis- sie itot het vaststellen der rekening over 1928. Het raadslid van Axel en de heer F. Dieleman contra de Kamer. De VOORZITTER: Mijne heeren! Hoewel dit niet moet worden aangemerkt als een be- wijs, dat ik van deze plaats steeds zal ingaan op aanvallen op de werkzaamheid der Kamer, wil ik vooral omdat mij zulks speciaal ver zocht werd, wijzen op de woorden door het lid van den gemeenteraad van Axel, den heer F. Dieleman, in de raadszitting van 5 Maart 1.1. geuit, naar aanleiding van het schrijven van onze Kamer aan den gemeenteraad in zake den aanleg eener waterleiding in Zeeuwsch- Vlaanderen. Ik wil in de eerste plaats opmerken, dat de Kamer krachtens besluit van 15 September 1.1., dat schrijven aan den gemeenteraad zond, op grond van de verplichting en bevoegdheid haar opgelegd en toegekend bij artikel 12 der Wet omtrent hare samenstelling, en dat het uiiteraard aan hare eigen beoordeeling staat of zij een of anderen maatregel in het belang van Zeeuwsch-Vlaanderen wenschelijk of noodzakelijk acht. Bedoeld raadslid diene toch te bedenken, dat er personen in de samenleving zijn, die door hun bedrijf, door hun ervaring, door hun kijk op de maatschappelijke en economische verhoudiingen tot andere inzichten en conelu- sies kunnen komen, omtrent hetgeen noodig is voor den bloei en de welvaart onzer streek, dan misschien iemand krijgen kan die een klein landbouwbedrijf exploiteert, en dat het zelfs niet denkbeeldig is, dat ook dergelijke bedrijven in de toekomst zouden kunnen pro- fiteeren van de waterleiding, die we thans nog missen. De woorden van den heer Diele man zijn naar mijn oordeel niet vrij van kort- zichtigheid. Zij klinken bovendien uit zijn mond vreemd. Uit het rapport der Commissie van Onderzoek inzake de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding blrjkt, dat de heer Dieleman, die lid dier com missie was, slechts bezwaar maakte tegen het rapport, omdat het de verplichte verzekering huldigde. Daaruit vloeit voort, dat hij geen bezwaar had tegen het overig deel van het rapport en de conclusies waartoe die commissie kwam, en dat hij dus ook onderschreefhet econo- misch en hygieniseh nut eener waterleiding. dat het thans voorgestelde tarief de draag- kracht der bevolking niet te boven gaat. dat de rentabiliteit van het bedrijf ver- zekerd is, dat het waterleidingbedrijf geenerlei belas- tingverhooging zal noodzakelijk maken of eenigen anderen financieel nadeeligen invloed op de financien der toegetreden gemeenten zal hebben, dat de waterwinplaats te St. Jansteen geen aanleiding tot ongerustheid geeft en aanbeve- ling verdient bpven andere oplossingen. Postverzending naar Zeeuwsch- Vlaanderen. Door den heer Van Waesberghe is er de aandacht op gevestigd, dat, nu de post onlangs wegens ijsgang over Belgie werd toegezonden, de post vertrekkende des avonds 19,49 uit Amsterdam en te Rotterdam 21 uur, hetgeen een belangrijke postzending is, via AntwerpenPuersSt. Nicolaas te Hulst reeds ontvangen werd te 8,15 v.m., ter- wijl deze in normale omstandigheden via Vlake pas arriveert te 9,50 v.m., een verschil alzoo van anderhalf uur. hetgeen voor de kantoren van groote beteekenis is. Indien de post ontvangen wordt bij den aanvang van den werktijd kan men terstond aan den slag om die te behandelen en in normalen tijd komt zij tegen het eind van den voormiddag- kantoortijd. Door de firma Ls. van Waesberghe-Jans- sens is aan den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie verzocht de post voor deze streek ook in de toekomst over Belgie toe te zenden. De SECRETARIS deelt mede, dat het nog niet mogelijk was hieromtrent de noodige gegevens te verzamelen, doch het komt hem voor, dat dit toch maar alleen voor Hulst van belang zou zijn, aangezien bedoelde postzen ding te Ter Neuzen in normale omstandig heden reeds des morgens 7.10 uit Vlissingen arriveert en in de eerste bestelling wordt op- genomen. Indien de post per trein uit Mechelen werd aangevoerd die hier te 9 uur moet aankomen, zou die post evenals de locale post die daarmede wordt aangevoerd blijven liggen tot de tweede bestelling, des namiddags 3 uur. De heer NEETESON deelt mede, dat ook Sas van Gent een deel der postzendingen via Belgie vroeger ontving dan in normalen tijd. De heer RISSEEUW is van oordeel, dat ook voor het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaan- Automatiseering van de telefoon. De SECRET ARIS herinnert, dat door het boofdbestuur der posterijen en telegrafie aan de Kamers is toegezonden een ontwerp-tarief voor het telefonisch verkeer, dat o.m. in- houdt de bepaling dat voor het locaalverkeer een gesprekkentarief zou worden ingevoerd. In netten beneden de 100 aansluitingen zou het aansluitrecht vervallen en in de overige tot 25 worden verlaagd, terwijl voorts een grondloon zou moeten worden betaald dat in netten beneden 100 aansluitingen f 24 's jaars zou bedragen en voor netten boven 100 tot 500 aansluitingen 30. Door de Kamer is tegen dat gesprekkentarief bezwaar inge- bracht, op grond dat, als men telken male dat men den telefoonhaak opneemt het gevoel heeft, dat die handeling geld kost, het nor- maal gebruik van de telefoon daardoor zal worden belemmerd. Zij die zich den toestand hier ter plaatse van vdor ongeveer 20 jaar herinneren, kunnen weten, dat het toen zoo was. Nu weet men wat men voor een abonnement per jaar moet betalen, doch kan dan binnen de stad ook spreken naar behoefte. Geen enkel zaken- man gaat voor z'n plezier telefoneeren. Het is een verkeersmiddel om gebruikt te worden. De administratie der posterijen schijnt even- wel het tegendeel te willen. Zij wil het ge bruik drukken, doch meer aansluitingen ver- werven. Zij acht een gesprekkentarief noodig, aanvoerende dat de veel-sprekers nu profitee- ren ten koste van normaal of weinig de tele foon gebruikenden. Zij geeft te kennen, dat het niet om hoogere ontvangsten te doen is. Met het oog daarop is het wel vreemd dat men in netten van den omvang zooals we die in Zeeuwsch-Vlaanderen kennen reeds als men gemiddeld meer dan 2 gesprekken per dag houdt tot de veelsprekers gerekend wordt, dat men dan althans aan grondbedrag en ge sprekkentarief meer zal moeten betalen dan bij de tegenwoordige regeling. En bij toene- ming der aansluitingen, zal dat plaatselijk spreken ook toenemen. Evenals deze Kamer hebben ook verschil lende andere Kamers geadviseerd dat ge sprekkentarief niet in te voeren, voor „het" gesprekkentarief was vermoedelijk geen en kele Kamer, want zij die geen bezwaar had- den tegen een gesprekkentarief vonden in elk geval het tarief van 3 cent per gesprek te hoog. Ook Nijverheidsraad en Middenstands- raad hebben afwijzend geadviseerd. Bij het Hoofdbestuur zijn ondertusschen besprekingen gehouden, waarbij men tot de conclusie kwam, dat omtrent de eigenlijke plannen die met betrekking tot de telefoon voorziitten, en waarbij men invoering van het gesprekkentarief noodzakelijk acht, aan de Kamers eh andere belanghebbenden geen vol doende inlichtingen zijn verstrekt en dat het zeer gewenscht voorkwam, ook de technische zijde der zaak te belichten. Dit had tengevolge, dat de Kamers van Koophandel en Fabrieken, enkele organisaties en de pers, jl. Donderdag 7 Maart jl. door den Directeur-Generaal werden uitgenoodigd tot het bijwonen eener bijeenkomst in Den Haag, in de groote vergaderzaal in de Dierentuin om aldaar nader omtrent een en ander te worden ingelicht. Spreker was door het Bureau voor het bij wonen dier vergadering afgevaardigd. Na een inleiding door den direoteur-gene- raal, den heer Van Damme, gaf de heer H. J. Claassen, chef der afd. telefonie bij het hoofd bestuur, een nadere uiteenzetting omtrent de plannen, verband houdende met de nieuwe ta- rieven, en de inrichting van het telefonisch verkeer. Daaruit bleek, dat de Kamers inder- daad niet volledig waren ingelicht, en dat er, voor wat betreft het verkeer op het platte- land, mooie perspectieven geopend werden. Men kent vooral op het platteland den onaan- genamen kant van de onderbreking van den dienst en dat men dikwijls juist iemand zou willen telefoneeren, terwijl blijkt dat het be- trokken kantoor gesloten is. Het plan bestaat thans, om het geheele telefoonbedrijf te auto- matiseeren. Daaruit zou het land in distric- ten verdeeld worden. Zeeland zou b.v. een district worden met de centrale te Goes. Ieder abonne in Zeeland zou dan in staat zijn om via de centrale te Goes van af zijn toestel een verbinding tot stand te brengen met ieder ander aangeslotene in dit district, zonder tus- schenkomst eener telefoniste. Omdat dan geen menschelijke bediening noodig is, kan die ge- legenheid ten alien tijde, nacht en dag, wor den verzekerd. Dit zou dus een groote voor- uitgang zijn, ten opzicbte van het tegenwoor- dig verkeer. En daaraan kan nog worden toegevoegd, dat men dan vermoedelijk binnen dat district interlocaal zal kunnen spreken tegen een prijs van 10 cent. Dat zou dus veel goedkoo- per worden, aangezien men volgens het nieuwe tarief slechts binnen een afstand van 71/2 k.M. voor 10 cent zou kunnen spreken. Uit de mededeelingen van den directeur- generaal bleek, dat nog wel overwogen wordt, de in het voorstel beschreven kringen van 7% K.M. misschien te verruimen tot 10 K.M., terwijl het misschien ook mogelijk zal zijn voor bijzdndere omstandigheden een afwijken- de regeling te stellen. Het spreekt van zelf, dat die automatisee- ring slechts geleidelijk over het geheele land zal kunnen geschieden. Te Amhem is reeds zoo'n centrale ingericht, voor de bloembollen- streek is reeds een plan ontworpen en ook voor Twente wordt dit voorbereid te Hengelo. Door den heer J. H. Warning, hoofdinge- nieur werd vervolgens een technische uiteen zetting omtrent de voornemens gegevens, waarin een en ander met lichtbeelden verdui- delijkt werd, ook van de werking der centrale en het vormen der verbindingen, waarbij dan ook een meervoudige teller zal dienst doen. Nu schijnt men voor die meervoudige tel ling het gesprekkentarief, dat gereduceerd is tot 214 cent, noodig te oordeelen, aangezien dat toestel ook de interlocale gesprekken zal registreeren, maar toch was uit het meege- deelde niet te putten de noodzaak, dat voor de locale gesprekken een tarief van 2V2 cent per gesprek zal worden ingevoerd. Met zeer groote verbazing vemamen de af- gevaardigden uit den mond van den heer Claassen en den directeur-generaal, dat de Kamers van Koophandel zich met het ge- sprekken-tarief hadden vereenigd, aangezien hetgeen zij in de kringen der Kamers hebben gehoord een anderen indruk moest geven en men vroeg zich met verwondering af, hoe zelfs gezegd kon worden, dat van de instem- zijn oude en goede klanten, zooals dus tele foonbedrijf dat blijkbaar wel wil doen. Hij meent, dat de telefoonkosten voor de tegen woordige aangeslotenen niet hooger mogen worden. In zijn slotwoord gaf de directeur-generaal te kennen, dat hij zich dat bezwaar wel kan indenken, en dat er daarom zou kunnen over wogen worden aan de veel-sprekers eenige reduetie op het tarief toe te staan. Het Bureau stelt aan de Kamer voor aan het Hoofdbestuur te kennen te geven, dat de Kamer met belangstelling heeft kennis ge- nomen van de reorganisatie-plannen, die een vooruitgang voor het telefonisch verkeer op het platteland beteekenen, doch dat zij niet kan inzien dat daarvoor invoering van een 2 cents gesprekken-tarief voor het locaal verkeer noodig is en daarom ook dringend verzoekt niet tot invoering van dien maat regel over te gaan. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. (Wordt vervolgd.) De gemeenteraad kwam dezer dagen in openbare vergadering bijeen. De leden Bogaert en Lagay waren afwezig. Het adres van Overslag inzake tramlijnen wordt als strijdig met de door den raad ge- steunde kanaalplannen, voor kemnisgeving aangenomen, evenzoo eene circulaire van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen, waarin de raad met nadruk op de economische voordeelen eener Zeeuwsch- Vlaamsche waterleiding wordt gewezen. Aan de vereeniging ,,Eendracht maakt macht" wordt op verzoek onder de gewone voorwaar- den vergunning verleend tot het gebruik van een gedeelte van den zijkantweg van de Nieuwstraat als opslagplaats van bieten. De instructie der gemeente-geneesheeren wordt aangevuld met eenige bepalingen omtrent consultatie, overleg met het Burgerlijk Arm- bestuur en geheimhouding van het genees- kundig advies. Vervolgens deelt de Voor zitter mede van den Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat te Ter Neuzen bericht te heb ben ontvangen, dat het eindelijk zoover ge- komen is, dat de vemieuwing der Gentschc straat in drie gedeelten in 1929 en de twee volgende jaren voor rijksrekening zal tot standkomen, mits de gemeente als eerste belanghebbende bij die verbetering het ver- plaatsen der palen van het electrisch net en de verbetering van den waterafvoer bekostigt, welk laatste werk voor het eerste te vemieu- wen gedeelte wordt geraamd op /2200; de- zelfde kosten zullen voor het tweede gedeelte voor rekening der gemeente komen; voor het derde gedeelte buiten de kom van het gehucht Kapellebrug gelegen, zullen geen rioleerings- werken noodig zijn. De weg zal geasphalteerd worden over eene breedte van zes meter met daamaast voorzoover buiten de kom gelegen een rijwielpad van twee meter, de aanleg wijst dus duidelijk uit de bestemming van den weg voor het doorgaand verkeer. De raad is van- zelf zeer ingenomen met die prachtige verbe tering, die trouwens zonder gevaar voor on- De wethouder Vercauteren merkt op, dat er voorzoover hij zich herinneren kan, geen voor stel is van Burg, en Weth. om in beroep te gaan bij de Kroon, welke meening de wet houder Van Duijse deelt. De heer Van den Branden komt het voor, dat de wethouders gaan terugkrabbelen en blijkbaar hun voorstel niet durven handhaven; indien er geen voorstel van Burg, en Weth. was, waarom protesteerden de wethouders dan niet, zoodra van dit voorstel sprake was. De heer Kindt heeft vemomen, dat in 1929 een leerkracht meer aan de school moet ver bonden zijn en dat het niet mogelijk is twee leerjaren in een klaslokaal bijeen te brengen; spreker is van oordeel, dat als er niet aan te ontkomen blijkt meer schoolruimte beschik- baar te stellen, van het verschaffen van een hulplokaal zeker moet worden afgezien, daar hierdoor slechts meer kosten veroorzaakt worden en men er geen stap verder mee komt. De Voorzitter merkt evenwel op, dat anders dan een hulplokaal niet tijdig, d.i. op 1 Mei a.s. meer kan gereed zijn. De heer Van den Branden is van oordeel, dat een hulplokaal evenmin kan toegestaan worden, immers daardoor zou de raad zijn standpunt hebben prijsgegeven. De Voorzitter moet tegen weigering ook van een hulplokaal ten sterkste opkomen en den raad emstig wijzen op de verplichte na- leving der wet, die niet alleen inwilliging dezer formeel juiste aanvrage gebiedend voor- schrijft, doch zelfs den raad het recht niet toekent ook maar in de beoordeeling te tre- iden van de motieven der aanvrage of van het bedrag der kosten. De heer Kindt kan zich, daar het zevende leerjaar er volgens den inspecteur in elk ge val moet zijn en dus ook de noodige ruimte ervoor, in het onvermijdelijke schikken, de heer Teulings eveneens, mits nog- getracht wordt eene rijksbijdrage in de kosten te ver- krijgen. De Voorzitter zal hierover met den Inspec teur spreken. De heer Vercauteren informeert of inder- daad zooveel Belgische kinderen de school hehben verlaten als destijds de heer Hageman het deed voorkomen. De Voorzitter zegt, dat zich volstrekt geen abnormale afvloeiing van leerlingen heeft voorgedaan, waarop de heer Van den Bran den opmerkt, dat het ook nog niet 1 Mei is, op welken datum het zevende leerjaar zijn ge- volgen zal doen gevoelen. De heer Hageman zegt, dat zooals hij altijd beweerd heeft het vertrek van schoolgaande kinderen wel zal blijken, als het schoolgeld eens verhoogd zal worden en als de onder- wijzers de kinderen niet meer zullen naloopen om hen als leerling te krijgen en te houden. De Voorzitter brengt hiema in stemming het voorstel van den heer Hageman om be roep in te stellen bij de Kroon, welk voorstel door de heeren Van den Branden en Bolsens wordt ondersteund; het wordt verworpen met vijf tegen vier stemmen. Voor stemden de heeren Van den Branden, Hageman, Bolsens en Van Duijse. In de beslissing van Ged. Staten wordt der- halve berust. Na vaststelling van eenige wijzigingen van gelukken niet lang meer op zich mocht laten i de begrootingen 1928 van de gemeente en van wachten; de schaduwzijde van dit geschenk j het G. E. B. vestigt bij de rondvraag de heer is echter de kosten ad 4400, die voor reke ning der gemeente blijven ofschoon de weg op het Rijkswegenplan voorkomt. Op voorstel van de heeren Hageman, Kindt en Van den Bran den wordt besloten alsnog te trachten deze kosten geheel of grootendeels af te schuiven, met een beroep op den staat van onvermogen der gemeente. De meening van den heer Teulings dat misschien Hulst of St. Jansteen wel in deze kosten zullen bijdragen, wordt niet gedeeld; deze hoop durfde men niet koesteren. Hiema volgt het groote schoolgeschil. Door Ged. Staten is in beroep verklaard, dat de gemeenteraad alsnog zijne medewerking be- hoort te verleenen tot den aanbouw van een zevende lokaal aan de R. K. school in de s-Gravenstraat en wel op de volgende over- wegingen: ,,dat in 's raads besluit wordt erkend, dat aan de in art. 73 der wet om- schreven vereischten is voldaan, doch dat niettemin de aanvrage van het schoolbestuur daarin wordt afgewezen uit overweging, dat, ook al zou volgens de verwachtingen van het schoolbestuur het aantal leerlingen op 1 Mei 1929 in verband met het verplichte zevende leerjaar tot plus minus 300 stijgen, hetgeen door den raad wordt betwijfeld de aanbouw van een nieuw lokaal niet noodzakelijk is, ver- mits elk der bestaande zes lokalen n^ar de wettelijke voorschriften is bestemd voor 56 leerlingen, zoodat de aanvrage geacht moet worden de normale eischen, aan het geven van het lager onderwijs te stellen, te buiten te gaan; dat 's raads weigering in strijd is met art. 75, tweede lid eerste zinsnede der ge noemde wet." Nadat de Voorzitter uitvoerig en met klem heeft uiteengezet de wettelijke verplichting van den raad dm een formeel juiste aanvrage van een schoolbestuur om een lokaal, in het belang van het onderwijs noodig, toe te staan en uitdrukkelijk heeft toegezegd de uiterste zuinigheid te zullen doen betrachten, deel,. spreker mede het voorstel van de meerder- heid van Burg, en Weth. om in beroep te gaan bij de Kroon. Vervolgens wordt voorlezing gegeven van een desbetreffend advies van de Commissie van Toezicht op het lager onder wijs en van de aanvrage van het school bestuur am, daar het aangevraagde zevende lokaal op 1 Mei a.s. niet gereed zal zijn, een hulplokaal ter beschikking te stellen en gel- den voor 24 schoolbanken. De heer Hageman is thans nog evenmin van de noodzakelijkheid van den bouw van een lokaal overtuigd en stelt eveneens voor van het besluit van Ged. Staten in beroep te gaan en wel op dezelfde gronden als waarop 's raads oorspronkelijke afwijzende beschikking steunde; deze bezwa- ren toch zijn blijkens het besluit door Ged. Staten niet in overweging genomen. De heer Van den Branden steunt dit voorstel en be- twijfelt sterk of het aantal leerlingen van Kindt de aandacht op de door Ged. Staten aangekondigde vergadering inzake verkeer en verkeersmiddelen in Zeeland; de heer Hage man verzoekt te bevorderen, dat de autobus- dienst Nieuw-NamenHulst een geregelde halte zal hebben aan het begin der Molen- straat en dat die dienst telkens als dit noo dig kan geacht worden met de grootere auto bus wordt uitgevoerd, daar het meermalen voorkomt, dat menschen van Clinge moeten geweigerd worden; voorts zegt spreker ver- nomen te hebben, dat de wielerbaan in andere handen is overgegaan, hiermee dient rekening gehouden te worden in verband met het be sluit der vorige vergadering tot teruggave van belasting; de heer Van Duijse antwoordt hierop, dat het onlangs in de courant ver- schenen bericht hieromtrent geen waarheid bevat of op zijn zachtst uitgedrukt, op de zaak vooruitloopt. De Voorzitter zegt overweging en onder zoek van een en ander toe. Hierna sluiting. dmen wel eenige verbetering in de postzen- ming bleek uit de bij het hoofdbestuur inge- 11.Unmpn adviezen. Het hangt er dan misschien ding noodig was. Des avonds heeft men een mooie verbinding, ook des morgens, maar het duurt zeer lang eer er na de eerste bestelling een tweede komt. De VOORZITTER merkt op, dat dit wel zijn oorzaak hebben zal in de aankomst der treinen uit Holland. De van af Amsterdam loopende trein arriveert pas te 11,42 te Vlis singen. Het moet dus namiddag worden eer de daarmede aangevoerde post b.v. in Oost- burg kan zijn. De heer RISSEEUW erkent de juistheid dezer veronderstelling. Ten slotte wordt het Bureau verzocht om trent een en ander een onderzoek te willen instellen en eventueel omtrent verbetering met de betrokken post-autoriteiten te willen onderhandelen. komen adviezen. Het hangt van af hoe men die leest. Om aan te toonen dat de bezwaren over- dreven zijn, werd gewezen op Haarlem, waar 92 der aangeslotenen niet meer dan 10 ge sprekken per dag hebben. Men houde echter in het oog. dat gemiddeld 10 gesprekken per dag voor Ter Neuzen en dergelijke netten een vermeerdering der kosten met 60 per jaar beteekenen. Hoeveel moet dat dus niet wor den voor hen die meer dan 10 gesprekken hebben. Door den heer Lips werd ter vergadering er nog op gewezen, dat iedere handelszaak gaarae den kring zijner klanten zal uitbrei- den, indien hij daartoe de kans ziet, doch dat geen enkel particulier handelaar of industrieel er aan debken zal dat te doen ten koste van BEDROGEN SLAVENHANDELAAR. Hoe bekwaam kapitein Andressen uit Riga ook was, hoe eerlijk het smokkelaarsgeslacht, waaruit hij stamde, het viel hem altijd lastig een lading voor zijn schip te vinden. De reden daarvan was, dat zijn schip zoo oud was. dat iedereen, behalve de kapitein zelf, dacht, dat de volgende reis voor het schip de laatste zou zijn. Eindelijk vond hij een lading balken voor Londen. Doch hij moest Londen weer verla ten, ofschoon in geen geval met een leeg schip. Hij vond ten slotte niets anders dan een vracht bijbels, bestemd voor negers in Zuid-Afrika. Na een reis van vijf maanden kwam hij met zijn schip, dat kraakte van de bijbels in Zuid- Afrika aan. Maar nu bleek eerst recht, dat het voor den kapitein met zijn oud schip ge- makkelijker was ergens een lading aan wal te zetten, dan weer een vracht mee te krijgen. Een half jaar zocht hij zonder succes. „Dan maak ik mij zelf een lading", dacht de listige kapitein en hij laadde zijn schip vol met rubberboomen. Daarna ondernam hij een ge- heimzinnige tocht naar de binnenlanden. Hij kwam terug met een dozijn nikkertjes, nog ge heel onbesmet door de invloeden van de Wes- tersche beschaving. Officieel monsterde hij hen aan als leden van de bemanning. Intus- schen lette de kapitein niet zoo zeer op hun werkkracht, dan wel op hun geldswaarde. Hij hoopte hen voor een zoet prijsje te Riga aan een circuseigenaar van de hand te kunnen doen. Maar door een merkwaardig voorval gelukte het den kapitein niet, de nikkers in geld om te zetten. Want nauwelijks was het schip na de lange reis te Riga gearriveerd en in de haven vastgelegd, of de negers renden weg, na nog een laatsten blik vol vrees in de circa 300 over zeven leerjaren niet over zes richJ.jn„ van den kapitein te hebben geworpen i .1«rr>»t/4onlnn -7 r\t\{] C1TI1P" ilGL OH" 1J irli 10" Hot en zijn lokalen is te verdeelen zoodanig, dat het on derwijs geen hinder ondervindt; spreker vraagt zich af wat dan in een kleinere school als te Kapellebrug met drie of in de toekomst vier leerjaren in een klaslokaal, van het on derwijs moet terecht komen; spreker verwon- dert het voorts, dat zelfs niet bij benadering de raad op de hoogte wordt gesteld van het te besteden bedrag; zijns inziens moesten Burg. Weth. in hun eigen belang erop gesteld dat him college niet alleen de verant- woording draagt voor de ongetwijfeld niet geringe uitgaven: Burg, en Weth. moesten daarentegen van den raad de verzekering uit- lokken, dat dit college volkomen met het bouwplan instemt. De Voorzitter, aldus spre ker, zegt wel alle te vragen mededeelingen toe omtrent den gang van zaken, doch dan zal het te laat zijn voor den raad om de plan nen te besnoeien. De heer Teulings wil trachten eene rijks bijdrage te verkrijgen in deze de gemeente eenvoudig opgelegde uitgaven. De Voorzitter zegt pogingen in die nchtmg te zullen doen, daar spreker volkomen over tuigd is van den precairen boestand der ge- meentefinancien. En het ging zoo onvoorbereid en zoo vlug. dat geen achterhaling meer mogelijk was. Er was in Riga nog een listig man, een cafehouder. Hij ving de negers op, liet een Lithauschen meubelmaker origineele negermuziekinstru- menten voor hen maken, stak ze in rokcostuum en introduceerde hen als de eerste origineele negerband van Riga. Het succes was gewel- dig. Iederen avond was zjjn caf6 tot de laat ste plaats bezet. Op een avond verzeilde kapitein Andressen, die zich al in veel andere cafe's over het ver- lies van zijn twaalf kostbare nikkers had ge- probeerd heen te zetten, toevallig in het caf<§ met den origineelen negerband. En toen ge- beurde het merkwaardige, dat plotseling het hysterisch kabaal van den band verstomde en de negers als bezetenen den voor ddn van het podium sprongen en zich zoo snel mogelijk uit de voeten maakten. De herinnering aan den kapitein, die hen uit hun warme negerland had weggevoerd was hun te pijnlijk, dan dat ze bij zijn aanblik konden blrjven doorspelen. De ka pitein heeft voor zijn slavenschip nog altijd geen lading kunnen vinden. Vooral met bijbels schijnt men zijn schip niet meer te willen be- vrachten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6