Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. Woensdag 13 Maart. No. 8348. dat de betrokkenen dien raad niet willen vol- gen. VAN rAJIEK VAN KOOPH. EN FABK.IEIi.EN YOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. In de Zaterdag 9 dezer in de raadzaal te Ter Neuzen gehouden vergadering werd door den Voorzitter, den heer J. A. van Rompu met de in de eerste vergadering des jaars gebrui- keliike gelukwenschen, geopend, waama nij over het afgeloopen jaar bet volgende over- zicht gaf: Indien ik voorts overeenkomstig het ge- bruik een terugblik werp op den economi- schen toestand van ons vaderland, dan schijnt het mij toe, dat, alles saamgenomen, van een verbetering, van eenige opleving mag worden gesproken. Die meening vind ik terug in de beschouwingen die meerdere mijner collega s van andere Kamers reeds uitspraken. Maar toch treft het, dat ook uit verschillende voor- beelden blijkt, dat er weinig stabiliteit is, dat onvoorziene omstandigheden, beschermende o andere maatregelen van het buitenland, er toe kunnen leiden, dat een bloeiend bedrijf of branche op korten tijd in het gedrang komt. Ondanks de conventie te Geneve bestaat daar- voor veel meer gevaar dan vroeger. Of onze industrie het op den duur geheel of gedeelte- lijk zal kunnen houden, bij de tegenwoordige, onbeschermde handelspolitiek, tegenover de algemeene steeds sterker wordende bescher- ming in.het buitenland is m.i. wel aan, be- denking oniderhevig. De omstandigheden in het gebied onzer Kamer overziende moet ik als mijn algemee- nen indruk geven, dat er wel eenige verbete ring in den toestand gekomen is, al blijkt uit de verschillende ingekomen rapporten, dat de bedrijfsuitkomsten niet evenredig zijn aan de meerdere bedrijvigheid. Dat er een verlich- ting in den toestand gekomen is, moet naar het mij voorkomt zeker voor een deel ook worden toegeschreven aan het bij uitstek gunstige jaar voor de landbouwers, voor wat betreft de opbrengst van hunne oogst en de gunstige omstandigheden waaronder zij dien van het land hebben kunnen halen, al is het ook, dat de lage prijs van verschillende land- bouwvoortbrengselen op het eerstgenoemd bedrijfsresultaat deprimeerend werkte. Zeeuwsch-Vlaanderen is uiteraard een land- bouwende streek en de uitkomsten van dat bedrijf zijn alzoo van beduidenden invloed op den economischen toestand van het gewest. De tuinbouw breidt nog steeds uit en het laat zich voorzien, dat dit in de toekomst nog meer het geval zal zijn. Dit zal zeker aanlei- ding kunnen zijn tot beperking van de sei- zoen-werkloosheid, die thans des winters in nog steeds toenemende mate voorkomt. Dit blijkt overtuigend uit de inschrijvingen van werkloozen bij de correspondenten der Dis- trictsarbeidsbeurs te Ter Neuzen in de ver schillende plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar in 1927 2284 inschrijvingen van werk loozen werden gerapporteerd, terwijl dit over het jaar 1928 2782 bedroeg. Van regeeringswege is ook in het afgeloo pen jaar voortgewerkt om de werkloosheid in onze streek te beperken door emigratie, hetzij naar buitenland, of naar industrie-centra in ons land. Ofschoon men om verschillende reden de noodzakelijkheid van dergelijke maatregelen moet betreuren, kan het ons dankbaar stemmen, dat er althans elders voor ondememende en actieve vaders met gezin- nen en voor jongelieden een arbeidsveld ge- vonden wordt, waardoor ze een bestaan krij- gen, dat ze in deze streek voor het oogenblik niet vinden kunnen. Er is in dit opzicht zeer vruchtbaar werk geleverd door de districts- arbeidsbeurs te Ter Neuzen. De resultaten van dat werk spiegelen zich ongetwijfeld af in den voortgaanden teruggang der bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen. Blijkens de bij de Kamer ingekomen overzichten is in slechts 9 gemeenten de bevolking toegenomen, terwijl deze in de 26 andere terugliep. Op 31 Decem ber 1927 was de bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen in totaal 82881 (zij was dit jaar met 288 verminderd) en op 31 December 1928 was zij 82428, alzoo weer 453 minder. Ik ben overtuigd, dat u alien, mijne heeren. met mij vurig hoopt, dat aan deze'i toestand een eind zal kunnen komen, en dat Zeeuwsch- Vlaanderen aan de daar wonenden een be staan zal kunnen verzekeren. Er zal daarom gezamenlijk moeten worden opgebouwd en geen enkel middel zal onbe- proefd mogen worden gelaten, dat de wel- vaart der streek kan verhoogen. In toenemen de mate rust in dat opzicht ook een taak op de gemeentelijke bestuurscolleges, meerdere besluiten van gemeenteraden houden in dezen tijd verband met de economische ontwikkeling van hunne gemeente, of van de geheele om- geving. Ik druk daarom de hoop uit, dat het hen, die geroepen zijn daarin mede te beslis- sen, niet aan het noodige doorzicht, aan het noodige vooruitzicht zal ontbreken, dat zij er van doordrongen zullen zijn dat men, als men vooruit wil, moet beginnen met zelf de hand aan den ploeg te slaan, dat men daarvoor zoo noodig risico moet aandurven, en dat men vooral ook in diie colleges bedenken moet niet in zijn eigen beperkte wereld te leven, doch dat men ook voldoende gemeenschapsgevoel moet bezitten, om samen te werken voor tot stand koming van ondememingen in het al- gemeen streekbelang. Tot mijn spjjt moet ik memoreeren, dat de verschillende zaken die de aandacht der Kamer bezighielden in verband met onguns- tige economische toestanden, over het alge- meen onopgelost zijn gebleven. In den aan- vang van het jaar was de toestand bijzonder ongunstig, en aan de vertoogen der Kamer tot de Regeering hebben zich ook de stemmen van anderen gepaard, het kwam zelfs tot een interpellatie in de Tweede Kamer over den economischen toestand in Zeeuwsch-Vlaande ren. Practische resultaten zijn echter tot nu toe zoo goed als niet bereikt. Met betrekking tot de vlasindustrie werd van Regeeringswege ingesteld de Permanente Ambtelijke Vlascommissie, aan welks werk- zaamheden voorts uitbreiding werd gegeven en die ook te adviseeren kreeg over andere economische onderwerpen. Het eenige resultaat van de werkzaam- heden dier commissie is, voor zoover mij be- kend, alleen, dat door haar tusschenkomst aan de gebruikers van electromotoren voor de vlasbewerking een bijslag van 5 cent per K. W. U. op den stroomprijs is toegekend, een bedrag dat de betrokkenen blijkbaar wel gaame aanvaarden, doch dat toch niet van beteekenis kan worden geacht voor de in dustrie, aangezien dat blijkens inlichtingen van deskundigen slechts 40 tot 50 cent be- draagt voor het verwerken van een baal vlas die van f 80 tot f 100 geldt. Door die Permanente Ambtelijke Vlascom missie is er bij de kleine vlassers aan de grens op aangedrongen een cooperatie te stichten en hun bedrijf te mechaniseeren. Men vindt het blijkbaar van hooger hand onaangenaam, Nu wil ik mij voor djt oogenblik niet uit- spreken over de kansen der vlasindustrie bij mechanisatie. Doch wel trekt het mijn aan dacht, dat mij nog in een conferentie die in het begin van het vorig jaar gehouden werd van ambtelijke zijde werd meegedeeld, dat 'men aan de vlasfabrieken in ons gebied van regeeringswege op geenerlei wijze steun kon verleenen, en dat men nu van dezelfde zijde de menschen die het bedrijf als het ware als huisindustrie uitoefenen adviseert tot het stichten van een grootbedrijf, hetgeen toch voor mechanisatie noodig zou zijn, en dat die mechanisatie dan toch tengevolge zou hebben toeneming der werkloosheid, welke men voor al in den winter juist wil bestrijden door het uitoefenen van vlasbewerking, omdat deze veler handen werk vraagt. Mechanisatie zou in elk geval dat doel voorbij streven. De verschillende pogingen die werden aan- gewend om opheffing te verkrijgen van de on gunstige positie waarin de haven van Ter Neuzen verkeert met betrekking tot het loodsgeld in vergelijking met de Belgische havens, hadden noch voor partieele gevallen, noch over het geheel eenig resultaat. De op- lossing is nu verschoven tot den weg der on- derhandeling en we ondervinden hier al een aantal jaren, dat dit een zeer lange is. Ziet daarvoor ook de kwestie van eleotrificatie van de kanaalbruggen te Sas van Gent en Sluiskil, waamaar zoo dringend verlangd wordt. In het laatst van het jaar werden nog ver schillende wenschen kenbaar gemaakt met betrekking tot den Provincialen Stoomboot- dienst op de Wester-Schelde. Resultaten zijn daaromtrent nog niet bekend. Verschillende punten maken nog een onderwerp van beraad- slaging uit, doch ik verwacht, dat de Kamer in deze niet geheel onbevredigd zal blijven. De nieuiwe aanlegplaatsen voor de groote motorveerboot ,,Koningin Wilhelmina te Vlissingen en te Breskens kwamen in het laatst van het vorig jaar gereed, en toen bleek welk een mooie verbinding dit vooral voor het overzetten van voertuigen gewor- den is. Tegelijk wil ik hierbij aanstippen, dat van wege de provincie Zeeland verschillende plan- nen in bewerking zijn voor verbetering van wegen. Het is niet mogelijk alle wegen in- eens in bewerking te nemen, aangezien de be- schikbare fondsen dat niet toelaten, doch er is een begin. Voor meerdere wegen moet even- wel ook de medewerking van belanghebbende polders en gemeentebesturen worden ingeroe- pen. Ik spreek de hoop uit, dat de plannen der provincie in dat opzicht dien noodigen steun zullen verkrijgen. Een goed wegennet is voor een streek van groote waarde. Een nummer kan thans van de lijst der te- leurstellingen die ik eenige jaren moest op- sommen geschrapt worden, nl. uitbreiding van de bestaande loskaden te Ter Neuzen, aange zien op de staatsbegrooting voor het jaar 1929 eindelijk een eersten termijn is uitge- trokken om tot de uitvoering van dat werk over te gaan, waarmede een eerste stap wordt gedaan in de goede richting. Dat ook de uitvoering van verdere plannen, die door de regeering in het vooruitzicht zijn gesteld niet te lang op zich zullen laten wachten, is iets dat gij, mijne heeren, met mij vurig zult hopen. Er is ten opzichte van de algemeene positie dezer haven sinds den oorlog nog niets ge- wijzigd. Het gemis der speciale spoorweg- tarieven, waarbij zich heeft gevoegd een groot verschil in loodsgeld, dat voor sommige ge vallen fataal werkt, beletten een normale ont wikkeling van het havenbedrijf. Toch mogen we deze ongunstlge omstandigheden in aanmerking nemende nog spreken van reden tot tevredenheid, als we den toestand der haven vergelijken met dien van het jaar te voren. Over het jaar 1928 kwam binnen (met in- begrip der 44 kolenschepen voor Sluiskil) 215 geladen zeeschepen met een netto inhoud van 232.611 registertonnen, tegen 137 zeeschepen van 129.274 reg, tonnen in 1927. Vooral het aantal registertonnen is zeer be'invloed door het alhier lossen van verschillende Oceaan- stoomers tijdens de staking te Antwerpen, welke ook zeer van invloed is geweest op de werkloosheid in het havenbedrijf, eangezien men toen op een andere slappen tijd geduren- de een week of vijf handen tekort kwam. Ofschoon een vergelijking toch mank gaat, aangezien de eene lading voor een haven voor wat betreft de noodige werkkracht veel meer bet|ekent dan de andere, wil ik thans een vergelijking maken met de scheepvaartbewe- ging van voor den oorlog en stip dan ook aan dat in het jaar 1913 binnenkwamen 406 zee schepen, metende 253.736 reg. tonnen. Bij beschouwing der cijfers over 1928 dient ook in 't oog te worden gehouden, dat daarin begrepen zijn een aantal met kolen geladen zeeschepen, welke kolen, voor de cokesfabriek te Willebroeck voor den oorlog meestal met Rijnschepen uit de Ruhr werden aangevoerd en dit dus geen toename van invoer beteekent. En dan valt het ook in het oog, dat de vaart op de haven van Gent, welke sinds het jaar 1913 is verdubbeld, over het afgeloopen jaar bedroeg 3153 met een netto inhoud van 2.208.115 reg. tonnen en het aantal zeesche pen alleen in het jaar 1928 met 600 met 460.000 reg. tonnen toenam. Terwijl Ter Neuzen dus het verkeer van 1913 nog niet terug kreeg, is dat van Gent verdubbeld. Uit die cijfers blijkt wel over tuigend, van welken invloed de geschetste toestand op het havenverkeer te Ter Neu zen is. Dht het is zooals het thans bestaat, hebben we aan het werk van enkele firma's te dan- ken. De aanvoer van hout, de uitvoer van steen, zoowel metselsteen als natuursteen, en de opslag van meststoffen zijn voor de haven van groote beteekenis geworden en in dien er ruimte komt voor meerdere opslag- plaats en het bouwen van magazijnen zal, naar men mij verzekerde, de aanvoer van meststoffen nog aanmerkelijk kunnen uitge- breid worden. Ook de aanvoer van ijzer nam weer eenigermate toe. De stoomvaartdiensten op Londen geven, al brengen zij nog niet de bedrijvigheid der vroegere, tweemalen 's weeks rechtstreeksche verbinding met de Engelsche hoofdstad, het geen van veel voordeel is voor den uitvoer van tuinbouwproducten. Het bestaan dier gelegenheid is ook weer aanleiding voor de plannen tot het stichten van een veilingsgebouw te Ter Neuzen van wege cooperatieve veilingsvereenigingen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De binnensoheepvaart op Ter Neuzen neemt nog gestadig toe. Er arriveerden om aldaar te lossen of te laden 2473 schepen, of onge- veer 500 meer dan het jaar te voren, met 492.446 netto reg. tonnen. Voomamelijk aan voer van gebakken steen, kalk en cement gaven tot die stijging aanleiding, terwijl de cijfers van uitvoer vrijwel gelijk bleven. Aan- en uitvoer van koopwaren per spoor- weg nam aanzienlijk toe. Een en under was op het cijfer der werk loozen te Ter Neuzen van gunstigen invloed, Waren er in het jaar 1927 ingeschreven we- gens werkloosheid 3276, in 1928 was dit ge- daald tot 2780, of 17 minder. De aanmel- dingen van ingeschrevehen waren te Ter Neu zen 30 lager dan het jaar te voren. Van ondere beteekenis waren de laatste 4 maanden van het jaar. Was in het midden des jaars de staking te Antwerpen op daling van het werkloozencijfer van invloed, in de 4 I laatste maanden van het jaar was de toe stand volkomen normaal. Werden over dat 1 tijdperk in 1927 13.014 werklooze dagen ge- registreerd, over de 4 laatste maanden van 1928 slechts 2782, alzoo den daling met 64 hetgeen een zeer gunstig verschijnsel mag ge- noemd worden. De Ter Neuzensche Scheepsbouwwerf had voortdurend druk werk met nieuwbouw en herstelling. Zij breidde hare inrichtingen nit. De Tegelfabriek van ,,De Hoop" werkte vrij geregeld en zij kreeg voor afzet van haar product aanzienlijke opdrachten van elders. De verbouwing der cokesfabriek te Sluiskil werd voltooid, waardoor de capaoiteit dier fabriek sterk werd verhoogd en meerdere werklieden konden worden aangenomen. In het laatst van het vorig jaar werden onderhandelingen aangeknoopt voor het aan- koopen van landerijen ter oppervlakte van 60 H.A. onder de gemeente Axel, nabij Sluiskil, voor het stichten eener fabriek. Naar vemo- men werd beloofde dit een grootsche instel- ling te worden, die een groot aantal werk- krachten zal vorderen. Nader is gebleken, dat het een inrichting betreft voor het produ- ceeren van ammoniak. De fabriek wordt be- rekend op een jaarlijksche productie van circa 50.000 ton, en dat voor de exploitatie dezer in richting te Brussel is opgericht de Compagnie Neerlandaise de 1'Azote met een kaptiaal van 157.500.000 francs. Dit belooft een inrichting te worden die in deze streek groote bedrijvigheid zal brengen en naar we hopen van beteekenis zal zijn voor vermindering van het leger werkloozen. De stijfselfabriek Zelandia te Sas van Gent ging over in handen eener andere maatschap- pij, die de inrichting vergrootte en deze steeds op voile kracht exploiteert. Ook van de te Sas van Gent gevestigde Spiegelglasindustrie valt meer dan gewone bedrijvigheid te vermelden zij werkte een tijd lang met 3 ovens, terwijl de daaraan ver- bonden kunstmestfabriek haar gewone cam- pagne werkte. De Suikerfabrieken te Sas van Gent, zoowel de speculatieve als de cooperatieve ontkwa- men ook niet aan den invloed der crisis waar door de suikerindustrie wordt getroffen. Toen wij een jaar te voren wezen op den deprimee- renden invloed van den buitengewonen uit voer van grondstoffen naar Frankrijk, hetgeen alleen mogelijk is door de bescherming die deze industrie in dat land geniet, was nog niet te voorzien, dat deze kwestie, ook door andere invloeden, een keer zou nemen zooals we die thans kennen, dat 5n de industrie, en de land bouwers, 5n de schippers, en de werklieden, en de middenstand, zooals we dat in Bergen op Zoom zagen, zich met de toekomst dier zoo belangrijke industrie bezig houden. Op de agenda dezer vergadering vindt u daarom trent ook een voorstel van het Bureau. Van de wollenstoffenindustrie en tricotages, zoowel als van de sigarenindustrie te Hulst kwamen vrij bevredigende berichten ter oore, en evenzoo van de fabriek van de heeren Van Melle te Breskens, waarvan een der leden onzer Kamer directeur is, die, ondanks de zware concurrentie, kans zien steeds nieuwe afzetgebieden voor hun waar te vinden, en daardoor kunnen voortgaan hunne productie te verhoogen. Voor de bouwvakkdn was het slap in den nieuwbouw en door gebrek aan werk voor alien werd bij aanbe'stedingen in den regei heftige concurrentie gevoerd, hetgeen doodend is voor het loonend houden der bedrijven. De klacht werd wel vemomen, dat de leveran- ciers van bouwmaterialen daarvan niet zelden de dupe worden. De aardappelhandel was levendig, een groot kwantum is naar het buitenland verkocht, waarvan voomamelijk Frankrijk en Duitsch- land de afnemers waren. Voor confectie en manufacturen was het jaar beter dan te voren; de Belgische prijzen die thans gestegen zijn, hebben daarop wel in vloed. Graan- en meelhandel was in de eerste helft van het jaar bedrijvig, doch later stil, door het achteruitloopen der prijzen. Door de handelaars in kruidenierswaren wordt sterk geklaagd. Er zijn in dat vak ver schillende omstandigheden die een normale concurrentie belemmeren, terwijl het groote aantal dat zich daarop geworpen heeft niet meewerkt tot verbetering van den toestand. De handel in kunstmeststoffen ziet haar veld, ofschoon hier veel kunstmeststoffen gebruikt worden, steeds inkrimpen door uit breiding van den cooperatieven aankoop. Ziet hier, mijne heeren, in vogelvlucht mijn indrukken over verschillende toestanden in ons gewest. Ik heb nog een mededeeling met betrekking tot een kwestie die het oostelijk deel van dit gewest bezig houdt; dat n.l. van den Minister van Waterstaat bericht is ingekomen bij het bestuur van „De K.A.H.A.", dat thans nog niet kan beslist worden over de vraag of tot de doortrekking vans het kanaal naar Hulst zal worden overgegaan en over een eventueele bijdrage die hiervoor van belang- hebbenden zal worden gevraagd, aangezien het rapport der betrokken commissie-Patijn hieromtrent nog niet is binnengekomen. Men zal dus moeten voortgaan hieromtrent in af- wachting te blijven. der Kamer te arbeiden voor de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Den heer VAN 't HOFF noemt het voor hem, als oudste lid, een aangename taak den voorzitter, en ook den secretaris, namens de Kamer geluk te wenschen. De herbenoeming van den voorzitter, met nagenoeg algemeene stemmen, bewijst, dat deze het vertrouwen der wordt, blijft inmiddeis ook door deze ongunstl ge regeling te meer gedupeerd, waarom de Kamet juist had verzocht in afwachting van defimtieve regelingen tijdelijk maatregelen te treffen waardoor aan de ongunstige verhou- dingen althans in dit opzicht een eind zou kunnen komen. Aangezien het wenscbelijk kan i geacht worden voor dit belang nadere stappen Kamer heeft, en zijn leiding op hoogen prijs j te doen, werd het Bureau deswege overeen- Met betrekking tot de werkzaamheden van het Handelsregister zij aangestipt, dat werden ingeschreven 38 zaken, terwijl 15 werden op- geheven. Op 31 December 1.1. was het laat ste dossiernummdr 1807. Er werden 459 inlichtingen verstrekt, tegen 492 in 1927, terwijl werden afgegeven 1067 certificaten van oorsprong of andere verkla- ringen, tegen 1411 in het jaar te voren. Ik ben thans aan het slot van mijn over- zicht. Ik wil eindigen met een woord van dank voor de wijze waarop gij, mijne heeren, mij de leiding dezer Kamer hebt vergemakke- lijkt, in het bijzonder breng ik dien dank aan de heeren van het Bureau, met wie ik nauwer in aanraking kwam. Eveneens dank ik den Secretaris, die, door de wijze waarop hij de behandeling der zaken voorbereidt, en door grondig onderzoek van de aan de orde komen- de onderwerpen, het aan spreker en de Kamer zoo gemakkelijk maakt, terwijl ik ook nog een woord van dank breng aan den adjunct- secretaris voor de toewijding waarmede hij zijn werk voor de Kamer en de uitvoering der bepalingen van het Handelsregister uitvoert. De VOORZITTER deelde mede, dat door de heeren Van Melle en Oggel is bericht, dat zij verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. Periodieke benoemingen. Op uitnoodiging van den Voorzitter vormen de heeren De Feijter en Risseeuw het stem- bureau. Met 11 stemmen wordt herbenoemd als voor zitter de heer J. A. van Rompu; de heer Nee- teson verkrijgt 1 stem. De heer VAN ROMPU betuigt de leden dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij hoopt dat hem voldoende krachten zullen wor den geschonken om nog tal van jaren deze functie te blijven vervullen, en met de leden wordt gesteld. Hij wenscht hem toe, cfat hem gezondheid en krachten zullen worden ge schonken voor het vervullen zijner taak en hem nog vele jaren zullen worden toebedeeld. Hij wenscht hem en zijne familie in '29 alle goeds. (Applaus.) Met 4 stemmen (1 briefje was bianco en 1 was uitgebracht op de heer Van Rompu) wordt herbenoemd tot voorzitter der afd. grootbe drijf de heer P. A. Neeteson; tot diens plaats- vervanger wordt herbenoemd met 5 stemmen de heer L. de Feijter, op den heer Risseeuw is 1 stem uitgebracht. Tot voorzitter d'er afdeeling kleinbedrijf wordt herbenoemd met 5 stemmen (1 brief je is bianco) de heer G. Stevens. Met 4 stemmen wordt herbenoemd als diens plaatsvervanger de heer J. M. Oggel, op den heer De Vrieze zijn 2 stemmen uitgebracht. J Notulen. De notulen der vergadering op 15 Septem ber 11. worden met algemeene stemmen vast- gesteld. Mededeelingen. Medegedeeld wordt een bericht van den Mi nister van Waterstaat, dat voorshands de open- stelling van het post- en telegraafkantoor te Breskens niet zal worden ingekrompen, en een van den Minister van Arbeid, Handel en Nij- verheid, betreffende goedkeuring van de be- grooting der Kamer voor den dienst 1929, die voor kennisgeving worden aangenomen. Verkeersregelingen. Besloten werd naar de vanwege Gedep. St. op 18 Maart a.s. te Middelburg te houden bij- eenkomst inzake verkeersregelingen in Zee- land namens de Kamer af te vaardigen haren S&cr6td>ris De aandacht zal worden gevestigd op de wenschelijkheid van het verkrijgen eener be- tere verbinding van Walcheren met Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen in den avond via Goes- Hoedekenskerke. Men moet nu reeds vroegtij- dig in den namiddag met den trein vertrekken en eenmaal te Goes aangekomen Dijna 2 uur wachten. Indien de trein die op Donderdag te 6 uur van Vlissingen naar Goes rijdt, dagelijks liep was de noodige verbetering verkregen. Bij vernieuwing zal worden gewezen op de onvoldoende verlichting van het aanlegsteiger te Walsoorden en voorts worden verzocht po gingen aan te wenden dat op den stoomtram Breskens-Maldeghem een zoodanigen dienst wordt ingesteld in den morgen, dat de leerlin- gen van de H. B. S. en Kweekschool te Sluis en uit Aardenburg de gelegenheid zullen krij- gen tijdig te Oostburg te arriveeren. De mee ning werd uitgesproken dat overleg met een comite der betrokken ouders er toe zou kunnen leiden, dat men de toezegging verkreeg dat van die gelegenheid het geheele jaar door ge- bruik zou worden gemaakt. Ook zal worden gewezen op het in dit blad van 25 Febr. 1.1. gesignaleerde geval van het ontbreken van samenwerking van de zijde van den stoomtram Breskens-Maldeghem voor het geven van aansluiting te Schoondijke. Informatie zal worden ingesteld naar de ver schillende wenschen die door de Kamer bij schrijven van 8 Oct. 1928 betreffende den stoombootdienst op de Wester-Schelde zijn kenbaar gemaakt, terwijl ook onder de aan dacht zal worden gebracht dat voor het Ned. gedeelte der lijn Gent-Ter Neuzen nog steeds een oorlogstarief wordt in rekening gebracht, dat 100 hooger is, dan dat hetwelk voor den oorlog gold, hetgeen belemmerend op het ver keer werkt. Volgens het thans toegepaste ta- rief wordt voor de 16 K.M. van Ter Neuzen tot Selzaete berekend 3e kl. 60 cent en voor de nog resteerende 27 K.M. van Selzaete tot Gent 36 cent. En wordt thans dus per K.M. op het Nederlandsch gedeelte nog ongeveer het drie- voud berekend van het tarief op het Belgisch gedeelte. Uitbreiding van loskaden te Ter Neuzen. Met genoegen is kennis genomen van de me dedeeling van den Minister van Waterstaat dat op de staatsbegrooting voor 1929 een post is uitgetrokken om aan te vangen met uitbrei ding van de loskaden te Ter Neuzen, een werk dat sinds eenige jaren in uitzicht was gesteld. Daarvan zal aan den Minister worden ken nis gegeven en tevens de hoop uitgedrukt, dat na de goedkeuring der begrooting door de Sta- ten-Generaal spoedig met de uitvpering van dat werk zal worden aangevangen, en voorts dat de aangekondigde plannen voor verdere havenuitbreiding, die dringend noodig blijkt, wegens het gebrek aan opslagruimte, spoedig vasten vorm zullen krijgen en tot de uitvoe ring zal kunnen worden overgegaan. Abonnementskaarten op de Nederl. Spoorwegen op korten termijn. Door de Directie der Staatsspoorwegen is afwjjzend beschikt op een verzoek om het ge heele jaar door Sdaagsche abonnementskaar ten verkrijgbaar te stellen. Door verschillende Kamers is evenwel een nieuw verzoek gedaan om, in het belang van het binnenlandsche ver keer bdaagsche abonnementskaarten verkrijg baar te stellen. Het Bureau is van meening dat dit vooral voor een afgelegen streek als Zeeuwsch-Vlaan deren van groote beteekenis zou zijn, om het reizen naar het overig deel van Nederland aanlokkelijker te maken, en stelt voor die po gingen op dien grond te steunen. De heer VAN WAESBERGHE wijst op Bel- gie, waar met veel succes kaarten worden be- schikbaar gesteld voor 5 of voor 15 dagen. Met algemeene stemmen wordt besloten aan te dringen op het beschikbaar stellen van 5- daagsche en 14daagsche abonnementskaarten. Wachtlokaal bij het ontvangers- kantoor te Sas van Gent. Naar aanleiding van het tot den inspecteur der directe belastingen gericht verzoek om inrichting van een wachtlokaal voor passa- giers van automobielen of autobussen, tijdens het grensonderzoek te Sas van Gent, werd be richt ontvangen dat geen. aanleiding bestaat om van rijkswege zoodanig wachtlokaal in te ridhten, doch dat de betrokken passagiers bij ongunstig weer mogen vertoeven in de vesti bule van het ontvangerskantoor. Door dit laat ste wordt in de bedoeling der Kamer voldoende voorzien. Slagerswinkels. Steun zal worden verleend aan de pogingen van den Nederl. Slagersbond om te verkriigen dat voor een slagerswinkel, tevens werkplaats, voortaan zal worden toegepast art. 7, le lid der Arbeidswet, m.a.w. dat daarvoor met be trekking tot die wet de winkelbepalingen zul len gelden. Loodsgeld voor de haven te Ter Neuzen. Met teleurstelling heeft de Kamer van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid bericht ontvangen, dat in overleg met zijn be trokken ambtgenooten. besloten is de verbete- ringen in de huidige ongunstige verhoudingen van de loodsgelden voor de Nederlandsche Scheldehavens te brengen langs den weg van overleg. Analoog met andere zaken die op de zelfde wijze reeds sinds jaren op oplossing wachten is het te voorzien dat die oplossir.g naar een verwijderde toekomst wordt verscho ven. De haven van Ter Neuzen, die door de tarievenkwestie reed's zoo zwaar getroffen komstig zijn voorstel, diligent verklaard. Bedrijfs(verhuur) auto's. Steun zal worden verleend aan het verzoek van den Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland om ook bedrijfspersonenauto's (d.w.z. auto's die worden verhuurd, autobussen e.d.) evenals vrachtauto's vrij te stellen van perso- neele belasting. Bescherming van effectenhouders. Door het Bureau wordt voorgesteld steun .te verleenen aan een verzoek door de „Vereeni- ging Effectenbescherming" gericht tot ver schillende fracties der Tweede Kamer, ten doel hebbende wettelijke bescherming van pandbriefhouders en kleine spaarders, zulks naar aanleiding van gevallen als zich b.v. met de Veendammer Hypotheekbank hebben voor- gedaan. Een afschrift van dat verzoek is toegezon- den door de Kamer te Maastricht en het komt aan het Bureau gewenscht voor, dat in deze richting maatregelen worden genomen. De heer VAN WAESBERGHE bestrijdt dit voorstel; men moet voor het bedrijfsleven zoo weinig mogelijk de voogdij van den Staat in- roepen. Ten opzichte van den effectenhandel heeft men ook in dat opzicht ervaring door de maatregelen in 1914 in het leven geroepen. Er kan omtrent de noodzakelijkheid van te ne men maatregelen, ook over de solvabeliteit van staten of ondernemingen die leeningen aan de markt brengen, groot verschil van meening bestaan. Ten slotte zullen wettelijke maatrege len geen afdoenden waarborg tegen knoeie- rijen kunnen geven. De heer RISSEEUW sluit zich bij deze mee ning aan. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het Bureau zich even beraden heeft en op grond der ingebrachte bezwaren zijn voorstel in- trekt en voorstelt het schrijven voor kennis geving aan te nemen. M. a. s. wordt aldus besloten. Suikerindustrie. Door het Bureau worden mededeelingen ge daan omtrent de te Bergen op Zoom vanwege de Bredasche Kamer gehouden vergadering in zake de suikerindustrie, die door een afvaardi- ging dezer Kamer was bijgewoond. De Kamer verleent sanctie aan het Bureau voor den steun verleend aan de in voornoemde vergadering aangenomen motie. Met het oog op het belang dat zoowel d'e beetwortelcultuur als de suikerindustrie zelf voor het gebied der Kamer heeft, achthet Bureau het wenschelijk ook nog een schrijven tot de Regeering te richten. Nu inmiddeis een initiatief-voorstel ter zake bij de Staten-Gene- raal is ingediend, zal dit aan de leden der Ka mer behooren te worden gericht. De oorzaken van den onhoudbaren toestand der suikerindustrie liggen niet in ons land, zoowel het telen der bieten als de fabricage zelf staan op zeer hoog peil, doch de oorzaak van den onhoudbaren toestand ligt in het buitenland, onze industrie moet werken tegen dumpingsprijzen uit het buitenland en is ge heel onbeschermd, terwijl andere landen hun suikerindustrie in sterke mate beschermen. Daarom wordt voorgesteld een verzoek te richten tot de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal maatregelen te nemen tot bescherming dier industrie, om haren ondergang te voor- komen. Ondergang der teelt van suikerbieten en het stilvallen der fabrieken zou voor Z.- Vlaanderen weinig minder dan een ramp be- ^0 ekenen De heer NEETESON zet dit nader uiteen, als volgt: Mijnheer de Voorzitter! De vraag of het gewenscht is, dat onza Kamer zich bemoeit met den toestand waarin op het oogenblik onze Nederlandsche suikerindustrie verkeert, acht ik zoozeer in het belang van ons geheele land en meer in het bijzonder in dat van het gebied onzer Kamer, van Zeeuwsch-Vlaanderen dus, dat het mij gewenscht voorkomt de toelichting, die het bureau tot een bevestigend antwoord op die vraag geleid heeft, eenigszans nader te bezien en uit te werken. De huidige suikerprijzen zijn te laag om daaruit een loonende bietenprijs te kunnen betalen, zegt die toelichting. Wanneer men nu weet, dat de suikerprijs op het oogenblik ongeveer 13,50 is, dan zal men begrijpen dat daartegenover niet kan staan een bieten prijs, die voor den landbouwer nog loonend is. Kon nu met eenigen redelijken grond ge- zegd worden, dat de fabrikanten of de boeren zelf de schuld zijn van dien toestand, dat zij dan maar met hun tijd hadden moeten mee- gaan, er zou alles voor te zeggen zijn om hen dan ook maar de gevolgen te laten dragen. Maar zoo is het niet: de Nederlandsche sui kerindustrie staat op een zeer hoog peil, zij is in staat gebleken, ondanks de hooge lasten, die de West-Europeesche cultuur haar oplegt in den vorm van sociale maatregelen en be- trekkelijk hooge loonen, om den bietenprijs in verhouding tot de suikerprijs hooger op te voeren dan veelal elders het geval is. En wat de bietenteelt betreft mag gerust gezegd wor den, dat de opbrengst nergens elders zoo hoog is als in ons land. Wanneer dan ook een eerlijke strijd het pledt moest beslissen, dan zou de meest ener- gieke en de van nature gunstigst gelegen voortbrenger de overwinning behalen en dan wisten wij het wel. Maar zoo is helaas de toestand niet. Op kunstmatige wijze worden dumpingsprijzen en overproductie geschapen, en wel door een al- lerwegen, behalve bij ons, toegepaste bescher ming. In de toelichting van het bureau wor den daarvan reeds een paar voorbeelden ge geven. Er zijn er meer: Amerika 13% Cuba 2,80 Tsjecho-Slowakije 25, Spanje 55. Engeland beschermt bovendien zijn raffina- derijen door van witte suiker ongeveer 2,50 per 100 K.G. meer te heffen dan van ruwe. Het zijn toestanden die onmogelijk kunnen blijven bestaan, daar moet een oplossing voor komen en het beste zal die gevonden kunnen worden in eene intemationale conventie. Dit zou niets nieuws zijn: in 1903 trad een derge lijke con-ventie in werking, maar de oorlog die zooveel op zijn geweten heeft, was ook hier de schuld dat zij geheel verliep. Ondertusschen is zulk eene regeling er op het oogenblik niet, en dan rijst de vraag: moet niet gezorgd worden dat onze bieten teelt en onze suikerindustrie intusschen niet verdwijnen En waarom moet daarvoor worden ge zorgd? Zie biz. 27 e. v. van Waarom be scherming". De beteekenis dier industrie wordt voldoen de uiteengezet in de brochure waarom bescherming van de Nederlandsche Suiker industrie", uitgegeven door den Bond van Cooperatieve Suikerfabrieken in Nederland, waarin het volgende is te lezen: „De suikerbietenteelt is een der meest in- „tensieve cultures van het landbouwbedrijf. ,,Wij becijferen het bedrag, dat alleen door de „landarbeiders in Nederland wordt verdiend ,voor grondbewerking, onderhoud, rooien en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5